Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχω κουραστεί για πολλούς λόγους...Ο γιός μου είναι 10 μηνών και μέχρι τώρα θήλαζε αποκλειστικά...

Βασικά μια ίωση που πέρασα πριν από κανένα μήνα...μειώθηκε πάρα πολύ το γάλα μου...

Πήρα μαγιά μπύρας και μετά από κανένα 10ημερο τα πράγματα ήταν καλύτερα...

Μετά από λίγες μέρες πάλι λόγω μιάς μεγάλης στεναχώριας που πέρασα πάλι η παραγωγή μειώθηκε...

Το βλέπω και στο ότι περνάει ένα ολοκληρο 24ωρο και το στήθος μου δεν πρίζεται...

Επίσης όταν το μωρό θηλάζει το σύστημα δεν ενεργοποιείται για να κατέβει γάλα...

Και πλέον το πρώϊ παρόλο που θηλάζει 4-5 φορές μέσα στη νύχτα (έχω να κοιμηθώ...) οι πάνες του είναι σχεδόν στεγνές...

Έχουμε καταφέρει και την ημέρα δεν το ζητάει καθόλου το στήθος. Το βράδυ όμως γίνεται χαμός. Χθες κοιμήθηκε νηστικός και όταν ξύπνησε στις 12 σπάραζε αλλά δεν το έπιανε με τίποτα το μπιμπερό...

Τι να κάνω; Η μαμά μου εν τω μεταξύ επιμένει να του δώσω φρέσκο...όμως θα ήθελα να πίνει τα άλλα που είναι και εμπλουτισμένα...

Να δοκιμάσω μέσα στην ημέρα γάλα μπας και το μάθει...γιατί το βράδυ πολύ δύσκολα τα πράγματα. Να τον αφήσω νηστικό όλη μέρα...τα έχω χαμένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το βλέπω και στο ότι περνάει ένα ολοκληρο 24ωρο και το στήθος μου δεν πρίζεται...

 

Αυτό δεν είναι ενδεικτικό στην ηλικία που είναι το μωρό σου

 

Επίσης όταν το μωρό θηλάζει το σύστημα δεν ενεργοποιείται για να κατέβει γάλα...

 

Αν εννοείς το let down, το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος, αυτό το τσιμπηματάκι, κι εμένα σταμάτησε γύρω στο δέκατο μήνα,και όπως είδα σε σχετικό θέμα που άνοιξα τότε το ίδιο συνέβει και στις περισσότερες κοπέλες που θήλαζαν....

 

Η μαμά μου εν τω μεταξύ επιμένει να του δώσω φρέσκο...

 

Είναι μικρός για φρέσκο. Μετά τον χρόνο.....Τον πρώτο χρόνο του μωρού αποφεύγεται το αγελαδινό και χρησιμοποιείται υποκατάστατο μητρικού γάλακτος, φόρμουλα δηλαδή....

 

 

Όσο για τον αποθηλασμό, αν θες ρίξε μια ματιά και εδώ...τα έχουμε συζητήσει βέβαια για μεγαλύτερα παιδιά αλλά μπορεί να σου χρησιμεύσει κατι απ'όσα έχουμε πει.....

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=18052&highlight=

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Μυρτο ευχαριστώ για την απάντηση σου το θέμα είναι ότι τα έχω και λίγο χαμένα...αναρωτιέμαι μήπως αυτό που π΄΄αω να κάνω είναι λάθος. Και οι στεγνές πάνες το πρωϊ;

Link to comment
Share on other sites

Μυρτο ευχαριστώ για την απάντηση σου το θέμα είναι ότι τα έχω και λίγο χαμένα...αναρωτιέμαι μήπως αυτό που π΄΄αω να κάνω είναι λάθος. Και οι στεγνές πάνες το πρωϊ;

 

σε αυτή την ηλικία μπορεί να μη σημαίνουν τίποτα. Σημασία έχει να βρεχει το 24ωρο 5 πάνες.

 

Τα μεγάλα μωρά δεν βρέχουν κάθε βράδυ την πάνα τους, η ουροδόχος κύστη έχει μεγαλώσει αρκετά και μπορεί να μη βρέχονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από λίγες μέρες πάλι λόγω μιάς μεγάλης στεναχώριας που πέρασα πάλι η παραγωγή μειώθηκε...

 

Στα όσα σωστά αναφέρθησαν παραπάνω, να προσθέσω το εξής:

 

Η στεναχώρια, η θλίψη, το πένθος δεν επιδρούν στην παραγωγή της μαμάς. Η γαλουχία ενεργοποείται και διατηρείται λόγω της έκκρισης προλακτίνης από τον υποθάλαμο του εγκεφάλου, διαδικασία η οποία διασφαλίζεται από τον ελεύθερο και ανεμπόδιστο θηλασμό του μωρού κατά τον 1ο χρόνο της ζωής του. Το γάλα μειώνεται μόνο αν το μωρό δεν θηλάζει σωστά ή αν υποκαθίστανται κάποιοι θηλασμοί από συμπλήρωμα ξένου γάλακτος (μειωμένο ερέθισμα στο στήθος --> μειωμένη προλακτίνη --> μειωμένο γάλα).

 

Πρόκειται για μια ακόμα εσφαλμένη μορφή (παρα)πληροφόρησης που διαδίδεται ασύστολα από ανθρώπους που επιδιώκουν να πείσουν τη μαμά οτι για να τα καταφέρει στο θηλασμό, η ζωή της πρέπει να είναι ιδανική: καμιά μας δεν μπορεί να ζει σε ένα συναισθηματικά αποστειρωμένο περιβάλλον.

 

Μητέρες που βιώνουν ακραίες περιπτώσεις ψυχολογικής οδύνης (θάνατος ενός από τα παιδιά τους, πένθος οικογενειακού προσώπου, καρκίνος, κλπ) κατορθώνουν να θηλάζουν κανονικά. Ο θηλασμός λειτουργεί - μεταξύ άλλων - σαν θεραπευτικός μηχανισμός τόσο για την ψυχολογική υγεία της μαμάς όσο και του μωρού.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω; Η μαμά μου εν τω μεταξύ επιμένει να του δώσω φρέσκο...όμως θα ήθελα να πίνει τα άλλα που είναι και εμπλουτισμένα...

Να δοκιμάσω μέσα στην ημέρα γάλα μπας και το μάθει...γιατί το βράδυ πολύ δύσκολα τα πράγματα. Να τον αφήσω νηστικό όλη μέρα...τα έχω χαμένα...

 

Η μαμα σου ειναι παιδιατρος;; Γιατι επιμένει για το φρέσκο;

Για παιδια κατω του έτους απαγορεύεται!

καλυτερα να συμβουλευτεις τον παιδιατρο σου. μαλλον γαλα 2ης βρεφικης ηλικας σε σκονη θα σου δωσει.

 

Να αφησεις ολη μερα το παιδι σου νηστικό γιατί; Για να πεινασει και να πιει αναγκαστικά το γάλα; Προσωπικά το βρισκω λιγο βάρβαρο ολο αυτό.

 

Γιατι τα εχεις χαμένα; Πρεπει να αποθηλάσει σήμερα ντε και καλά ή αύριο η το πολύ μεθαύριο;; Ξεκίνα εναν πολύ ομαλο αποθηλασμο αφού το αποφάσισες και συντομα θα αποθηλάσετε.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή νάνσυ, από τον τρόπο που γράφεις υποθέτω πως δεν είσαι εντελώς σίγουρη ότι θέλεις να αποθηλάσεις. μάλλον σε έχουν κουράσει πιο πολύ οι αμφιβολίες και οι παρενέσεις των τρίτων (συμπεριλαμβανομένης και της μαμάς σου...). δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά αν αποθηλάσεις τώρα, ίσως τα προβλήματά σου να αυξηθούν. (δες και εκεί που σε παραπέμπουν οι άλλες κοπέλες...) άλλωστε, σύμφωνα με την κ. πατσούρου, δεν είναι καλό να προσπαθήσεις αποθηλασμό κατά τον 1ο χρόνο: ο θηλασμός κατά τον πρώτο χρόνο ζωής υποστηρίζεται σοβαρά από κάθε επίσημο και ενημερωμένο φορέα υγείας. αν λύσεις όλα τα άλλα προβλήματα, ο θηλασμός (ιδίως μετά το ένα έτος) είναι τόσο πολύ εύκολος, συνήθως μόνο πρωί-βράδυ (από 5-6 λεπτά!), και ίσως 1-2 φορές και τη νύχτα, που δεν θα έχεις κανένα λόγο να θες να το κόψεις!

 

για τη νυχτερινή κούραση σε καταλαβαίνω... υπάρχουν διάφορα που μπορείς να κάνεις... δες τα θέματα που αφορούν το νυχτερινό αποθηλασμό. κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ya sas!!!...exw ki egw 8ema me ton apogalaktismo....i beba mou einai 9 minwn...exei 8ilasei apokleistika mexri twra...(kai ousiastika mono apo to de3io masto...o aristeros gia kapoio logo mas egkateleipse nwris...o giatros mas vevaia, ypermaxos tou 8ilasmou, se kamia periptwsi den me apetrepse...pigaine kai kala i mikri...)

Omws exoume pa8ei ta e3is...ektos tou oti den exei ma8ei to bibero (twra teleutaia arxise na pinei me kalamaki nero!!!!), den exei piei allo gala, den peftei gia ypno an den katsei sto sti8os...milame gia tin apolyti e3artisi!! Provlima megalo...exei ma8ei na koimatai, na iremei sto sti8os...kaneis allos den tin koimizei...den mporei....

Vre koritsia............

Ri3te kamia idea....kalos xrysos o 8ilasmos..alla engklovistikame.....8a 3ekollisoume eukola; i 8a exoume dramata;;;

H maia mou mou eipe: 8a apogalaktistei, otan apogalaktisteis esy! Pws na tin afinw na klaiei ta vradia;; 8a tin valw sto sti8os, gia na isixasei kai na koimi8ei...oute pipila oute tpt sas lew....

ouffffffffff

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θηλασμός δεν είναι εξάρτηση. Είναι λογικό να θέλει τη μάμα και το στήθος της μαμάς για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί. Είναι και σε ηλικία που μπορεί να περνάει και το άγχος του αποχωρισμού και να θέλει να θηλάζει περισσότερο ή να θέλει περισσότερες αγκαλιές.

 

Υπομονή. Σκέψου ότι όλα αυτά έχουν ημερομηνία λήξης. Όταν θα μεγαλώσουν θα σκεφτόμαστε τι καλά που ήταν τότε που μας ταλαιπωρουσαν μικρά. Τα μωρά πάντως δεν πρέπει να απογαλακτίζουν πριν το χρόνο. Μέχρι το χρόνο είναι ζωτικής σημασίας ο θηλασμός. Είναι η κύρια τροφή του μωρού.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Bunitaki, ό,τι κι αν κάνετε, το μωρό σου είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να μάθει να πίνει με ποτήρι, δεν χρειάζεται να παιδευτείτε για να μαθετε το μπιμπερό και ύστερα να το ξεμαθαίνετε. Επίσης, ό,τι κι αν κάνεις, να το κάνεις σταδιακά.

Οι άλλοι που προσπαθούν να κοιμήσουν το μωρό, θα το πετύχουν πιο εύκολα, αν εσύ λείπεις, καθώς το μωρό σε μυρίζει, όπου και να είσαι και είναι απολύτως φυσιολογικό να σε ζητάει. Η κόρη μου, κοιμάται μια χαρά όταν λείπω, αλλά όταν είμαι σπίτι, ζητάει εμένα. τι πιο φυσικό; Με λένε "μαμά"

Διάβασε μέσα στο φόρουμ κάπου γράφει για το no cry sleep solution, είναι ένα βιβλίο που βοηθά τις μαμάδες να "καθοδηγήσουν" τον ύπνο του μωρού τους, ενώ παράλληλα ανταποκρίνονται στις ανάγκες του για αγκαλιά και γαλατάκι. Αν σου ταιριάζει η φιλοσοφία του, θα βρεις μέσα πολλές ιδέες για τον ύπνο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Omws exoume pa8ei ta e3is...ektos tou oti den exei ma8ei to bibero (twra teleutaia arxise na pinei me kalamaki nero!!!!), den exei piei allo gala, den peftei gia ypno an den katsei sto sti8os...milame gia tin apolyti e3artisi!! Provlima megalo...exei ma8ei na koimatai, na iremei sto sti8os...kaneis allos den tin koimizei...den mporei....

 

Όλα όσα περιγράφεις είναι φυσιολογική συμπεριφορά ενός μωρού αυτής της ηλικίας. Η αυτονομία αρχίζει όταν το παιδί μπορεί να περπατάει και να φεύγει από τη μαμά. Το να έχουμε προσδοκίες για αυτόνομη συμπεριφορά από ένα μωρό 8 μηνών, μόνο απογοήτευση μπορεί να μας φέρει γιατί κάτι τέτοιο είναι αδύνατο για τις ικανόητες του μωρού.

 

Ο θηλασμός δεν προκαλεί εξάρτηση (εθισμό).

 

Σύμφωνα με τους ορθοδοντικούς το μπιμπερό δημιουργεί προβλήματα στο σχηματισμό των γνάθων και στην σύγκλιση των δοντιών όταν χρησιμοποιείται πέραν των 12 μηνών, γι αυτό συστήνουν διακοπή. Σε αυτή την ηλικία το μωρό δεν χρειάζεται να μάθει κάτι που καλό θα ήταν να ξεμάθει.

 

H maia mou mou eipe: 8a apogalaktistei, otan apogalaktisteis esy!

Τα μωρά δεν είναι έτοιμα για απογαλακτισμό τόσο πρόωρα, δεν μπορούν καν να πιούνε φρέσκο γάλα.

 

Οι ανάγκες της μητέρας είναι σεβαστές και αν θέλεις μπορείς να αποθηλάσεις χωρίς να λάβεις υπόψη σου τις ανάγκες του μωρού.

 

 

Pws na tin afinw na klaiei ta vradia;; 8a tin valw sto sti8os, gia na isixasei kai na koimi8ei...oute pipila oute tpt sas lew....

Κάποιοι σου λένε να την αφήνεις να κλαίει γιατί δεν είναι κοντά στο μωρό και γιατί δεν νοιάζονται για το μωρό.

Η άποψή τους δεν θα πρέπει να είναι πιο σημαντική από τις ανάγκες του παιδιού σου.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Sas efxaristw poly-poly pou mou apantisate koritsia!

8elw na sas pw oti den einai oti exw aganaktisei, apla akouw kai alles periptwseis kai provlimatizomai. 16 minwn p.x. mwro, den pinei gala para mono apo ti mama...5 minwn mwro filis giatrinas, i opoia eprepe na gyrisei sti douleia, episis den pinei gala, para mono apo ekeini otan gyrisei, akoma kai mia mera meta, otan exei efimeria. To teleutaio, 8a mou peite, einai mikro akoma...Ayta den 8elw na pa8w...

An 8elw na apo8ilasw, pws mporw; Ekeini 8a stamatisei na zitaei; Ma fainetai na einai i parigoria tis pera apo trofi...otan ka8etai sto sti8os, kanei ena pa8iasmeno mougkrito! Fovamai oti den 8a to afisei etsi eukola...exw akousei gynaika na 8ilazei to 2o paidi tis kai to 1o na zilevei kai na 8elei ki ayto...

kai min nomizete oti exw kai poly gala...afiste pou exw mono to de3i...poso na mazepsei pia...

Alla kai pali...an itan mono gia gala, prwi-vrady p.x., ok...den 8a eixa provlima kanena...omws einai kai to 8ema tou ypnou...den koimatai an den katsei sto sti8os.. ti nyxta 3ypnaei klaigontas 2-3 fores, tin vazw sto sti8os, synexizei...pi8anon kai xwris na pinei, apla pipilizei...ki epeidi eimai kourasmeni ki egw, apokoimiemai me tin beba sto krevati...exoume koimi8ei mazi ouk oliges fores....

Ta prwina den trwei tpt...frouta ka8olou....ki etsi tin vazw sto sti8os gia na parei kati...apokoimietai me to sti8os sto stoma...paw na tis to vgalw, 3ypnaei...ayto symvainei poly syxna...ki etsi polles fores ka8omai ki egw ekei, den tis to vgazw, gia na koimi8ei ligaki...etsi exoume ma8ei poly angalia....

Koritsia, to 1o mou paidi einai kai fysika polla pragmata isws na min exoun ginei swsta...ennoeitai oti den 8ewrw la8os tis polles angalies, oute ton apokleitiko, alla pws na sas to pw...einai kai i ka8imerinotita skliri...den kanw tpt moni mou...ta prwina moni sto spiti, den kanw TPT. Arxizw na kanw kapoies douleies ka8ariotitas sto spiti, otan gyrizei o antras mou...den mageirevw ka8e mera, alla to savvatokyriako gia oli tin bdomada, giati den ka8etai isixa sto parko i stin karekla tis ki egw na kanw kapoia vasika pragmata...den zitaw na vgainw gia kafe..katalavainete ti 8elw na pw; Klaiei kai molis tin parw angalia automatws ola stamatane...Ta ylika tou dikou tis fagitou ta etoimazw apo to vrady, giati den mporw oute kan ayto na etoimasw me tin beba mones mas to prwi...

Isws ayta pernate kai perasate oles...alla den 3erw...an mou koimotan ayta ta 3wra pou koimontai alla mwra, 8a mporousa na kanw polla pragmata sto spiti...alla sxedon apo tin arxi, den koimotan oute megala diastimata mesa stin imera, oute se takta. Opote tyxaine...ayta, mou elege o paidiatros, exei o 8ilasmos...den mporeis na ta exeis ola...

synexizw ton 8ilasmo...einai kati pou i8ela poly na kanw ki euxaristw ton 8EO pou mporesa...elpizw mono na tis arkei kai na min palevei gia liges stagones...dioti exw ki aytin tin ennoia!

Sas efxaristw pou diavasate tis agwnies mou!....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως έφτασες εως εδώ με αποκλειστικό θηλασμό έχοντας μόνο λίγες σταγόνες. Αυτό που προσφέρεις με το θηλασμό είναι, πέρα από τροφή, αγάπη και τρυφερότητα μανούλας. Δεν κάνεις κάτι λάθος με αυτά που περιγράφεις. Η κύρια τροφή του μωρού το 1ο έτος είναι ο θηλασμός. Το ότι δεν τρώει δεν πειράζει. Καλύπτεται δαιτροφικά από το γάλα. Όσο για τις αγκαλιές είπαμε είναι η ηλικία τώρα που περνάει το άγχος του αποχωρισμού και νομίζει ότι θα σε χάσει επειδή κατάλαβε ότι είστε 2 διαφορετικά άτομα κι όχι ένα.

Αν δοκίμαζες ένα μάρσιπο αγκαλιάς ώστε να κάνεις τις δουλειές σου και να μην στερείς και την αγκαλιά στο μωρό. Αλλά επειδή δεν είναι μικρό και δεν έχει μάθει σε μάρσιπο μπορεί να δυσανασχετίσει λίγο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bunitaki,

 

Για να μη νομίζεις ότι είσαι η μόνη, όταν διάβασα τα λόγια σου ήταν σαν να τα είχα γράψει εγώ. Βέβαια, δε σκέφτομαι ακόμα τον απογαλακτισμό γιατί ο μπεμπούλης είναι μικρούλης, αλλά όλα τα άλλα είναι ίδια. Και το δικό μου μωρούλι είναι συνεχώς ξύπνιο, σπάνια κοιμάται ενα-δυο μισάωρα μέσα στην ημέρα. Είναι πολύ ζωηρός και θέλει να ασχολούμαι συνεχώς μαζί του, πράγμα το οποίο, από την μία μου είναι πολύ ευχάριστο, από την άλλη, όμως, δεν μπορώ να κάνω και τίποτα, όπως λες κι εσύ, ούτε να μαγειρέψω. Ακόμα και όταν του ετοιμάζω τα φρουτάκια του γκρινιάζει!!! Τη νύχτα ξυπνάει πάνω από δέκα φορές για να πιπιλίσει (χωρίς καμία υπερβολή, τα περισσότερα βράδια ξυπνάει πάνω από 10 φορές). Έχει το στήθος σαν παρηγοριά για οτιδήποτε και πιπιλάει κάθε λιγότερο από μία ώρα. Και φυσικά κοιμάται μόνο πάνω στο στήθος.

 

Ωστόσο, έχω την αίσθηση ότι δε φταιέι ούτε ο θηλασμός ούτε κάτι που κάνουμε λάθος. Παράλληλα με εμένα γέννησαν και τέσσερις φίλες μου αλλά παρόλο που όλες θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους κανένα δεν είναι σαν το δικό μου. Τα δικά τους παιδιά κοιμούνται και κατά τη διάρκεια την ημέρας (τόσο που αυτές μετά που τελειώνουν τις δουλειές τους διαβάζουν και λογοτεχνικό βιβλίο - εγώ τραβάω τα μαλλιά μου!). Τη νυχτα ξυπνάνε συνήθως μία φορά, τρώνε και ξανακοιμούνται.

 

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Υπομονή χρειάζεται. Μετά από μερικά χρόνια θα το σκεφτόμαστε και θα χαμογελάμε.

BnNFp2.png yfnIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, έχω την αίσθηση ότι δε φταιέι ούτε ο θηλασμός ούτε κάτι που κάνουμε λάθος. Παράλληλα με εμένα γέννησαν και τέσσερις φίλες μου αλλά παρόλο που όλες θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους κανένα δεν είναι σαν το δικό μου. Τα δικά τους παιδιά κοιμούνται και κατά τη διάρκεια την ημέρας (τόσο που αυτές μετά που τελειώνουν τις δουλειές τους διαβάζουν και λογοτεχνικό βιβλίο - εγώ τραβάω τα μαλλιά μου!). Τη νυχτα ξυπνάνε συνήθως μία φορά, τρώνε και ξανακοιμούνται.

 

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Υπομονή χρειάζεται. Μετά από μερικά χρόνια θα το σκεφτόμαστε και θα χαμογελάμε.

 

Έτσι είναι κορίτσια, μερικά μωρά είναι αυτό που λέμε "υψηλών απαιτήσεων", ζητούν συνέχεια την προσοχή της μαμάς, μέρα νύχτα και φυσικά θηλάζουν πάρα πολύ συχνά! Αυτά τα παιδιά φαίνεται να είναι κολλημένα στη μαμά στην αρχή, όμως μετά γίνονται πολύ ανεξάρτητα και προοδεύουν πολύ γρήγορα. Δώστε τώρα στα απαιτητικά μωράκια σας αυτό που έχουν ανάγκη τώρα και, πιστέψτε με, θα σας αποζημιώσουν πολύ σύντομα, όταν γεμάτες περηφάνια θα θαυμάζετε τα κατορθώματά τους, το πόσο ανεξάρτητα είναι και πόσο καλά τα καταφέρνουν!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sas efxaristw poly-poly pou mou apantisate koritsia!

8elw na sas pw oti den einai oti exw aganaktisei, apla akouw kai alles periptwseis kai provlimatizomai. 16 minwn p.x. mwro, den pinei gala para mono apo ti mama...

 

Αυτό δεν είναι κάτι για το οποίο ανησυχούμε. Το μωρό μπορεί να πίνει γάλα μόνο από τη μαμά του μέχρι να αποθηλάσει με φυσικό τρόπο και μετά το ξένο γάλα δεν του είναι απαραίτητο, καθώς μπορεί να πάρει τα θρεπτικά στοιχεία από οποιαδήποτε τροφή (τη στιγμή μάλιστα που το αγελαδινό γάλα ενοχοποιείται για διάφορες παθήσεις). Ο ΠΟΥ συστήνει 2 χρονια θηλασμού και μετά, όσο θελήσουν η μητέρα και το παιδί.

 

5 minwn mwro filis giatrinas, i opoia eprepe na gyrisei sti douleia, episis den pinei gala, para mono apo ekeini otan gyrisei, akoma kai mia mera meta, otan exei efimeria. To teleutaio, 8a mou peite, einai mikro akoma...Ayta den 8elw na pa8w...

 

Δυστυχώς σε αυτό δεν φταίει ο θηλασμός (γιατί τότε θα διορθωνόταν εύκολα). Φταίει που οι μαμάδες αναγκάζονται να αποχωρίζονται τα μωρά τους τόσο νωρίς και ενώ τις έχουν απόλυτη ανάγκη.

 

An 8elw na apo8ilasw, pws mporw; Ekeini 8a stamatisei na zitaei; Ma fainetai na einai i parigoria tis pera apo trofi...otan ka8etai sto sti8os, kanei ena pa8iasmeno mougkrito! Fovamai oti den 8a to afisei etsi eukola...

 

Υπάρχει τρόπος να το κάνεις, εφόσον το θες, με τρόπο που να συμβαδίζει με τις εκάστοτε ανάγκες του μωρού. Αλλά το θέτεις πολύ σωστά, είναι η παρηγοριά, η τροφή, η ασφάλεια ... δεν είναι εύκολο να τα στερούμε αυτά από τα μωρά μας, γι'αυτό κάνουμε ό,τι μπορούμε, είτε θηλάζουμε, είτε όχι.

 

exw akousei gynaika na 8ilazei to 2o paidi tis kai to 1o na zilevei kai na 8elei ki ayto...

 

Θα διαβάσεις τέτοιες ιστορίες εδώ μέσα στο φόρουμ. Υπάρχουν γυναίκες που αντλήσανε, για να δώσουν στο πρώτο παιδάκι χωρίς να το ζητήσει, υπάρχουν γυναίκες που όταν ζήλεψε το πρώτο παιδάκι, του πρότειναν να δοκιμάσει, έτσι αυτό σιγουρεύτηκε ότι η μαμά το αγαπάει το ίδιο και αρνήθηκε να δοκιμάσει κοκ. Όλα εξαρτώνται από τη δική μας στάση. Αν το μεγάλο παιδάκι ζηλεύει που δίνεις μπιμπερό και πλένεις και αλλάζει το μωρό, τι κάνεις, το αφήνεις στη γωνία; :wink:

 

kai min nomizete oti exw kai poly gala...afiste pou exw mono to de3i...poso na mazepsei pia...

 

Μια χαρά γάλα έχεις και το γάλα παράγεται τη στιγμή που θηλάζει το μωρό, δεν είναι το στήθος δεξαμενή για να μαζεύει γάλα. Η φύση έχει προβλέψει άλλωστε η λειτουργία των δυο μαστών να είναι ανεξάρτητη. Σκέψου ότι υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν δίδυμα ή πολύδυμα, το σώμα είναι ικανό να παράγει ακριβώς όσο του ζητείται. Αν το μωρό θηλάζει σταθερά και ανεμπόδιστα, η παραγωγή είναι η ιδανική για το μωρό σου.

 

Alla kai pali...an itan mono gia gala, prwi-vrady p.x., ok...den 8a eixa provlima kanena...omws einai kai to 8ema tou ypnou...den koimatai an den katsei sto sti8os.. ti nyxta 3ypnaei klaigontas 2-3 fores, tin vazw sto sti8os, synexizei...pi8anon kai xwris na pinei, apla pipilizei...ki epeidi eimai kourasmeni ki egw, apokoimiemai me tin beba sto krevati...exoume koimi8ei mazi ouk oliges fores....

 

Αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογική συμπεριφορά και συμβαίνει και σε μωρά που δεν θηλάζουν. Μη συγκρίνεις όμως με τα μωρά που δεν θηλάζουν και εκπαιδεύονται να κοιμούνται μόνα τους. Το αγελαδινό γάλα είναι τόσο δύσπεπτο που ναρκώνει τα μωρά, όμως είναι φυσιολογικό να ξυπνούν και να ζητούν το εύπεπτο και ευεργετικό γαλατάκι της μαμάς που απαλύνει κάθε πόνο.

 

Ta prwina den trwei tpt...frouta ka8olou....ki etsi tin vazw sto sti8os gia na parei kati...apokoimietai me to sti8os sto stoma...paw na tis to vgalw, 3ypnaei...ayto symvainei poly syxna...ki etsi polles fores ka8omai ki egw ekei, den tis to vgazw, gia na koimi8ei ligaki...etsi exoume ma8ei poly angalia....

 

Τυχερό μωρό :cool:

 

Koritsia, to 1o mou paidi einai kai fysika polla pragmata isws na min exoun ginei swsta...ennoeitai oti den 8ewrw la8os tis polles angalies, oute ton apokleitiko, alla pws na sas to pw...einai kai i ka8imerinotita skliri...den kanw tpt moni mou...ta prwina moni sto spiti, den kanw TPT. Arxizw na kanw kapoies douleies ka8ariotitas sto spiti, otan gyrizei o antras mou...den mageirevw ka8e mera, alla to savvatokyriako gia oli tin bdomada, giati den ka8etai isixa sto parko i stin karekla tis ki egw na kanw kapoia vasika pragmata...den zitaw na vgainw gia kafe..katalavainete ti 8elw na pw; Klaiei kai molis tin parw angalia automatws ola stamatane...Ta ylika tou dikou tis fagitou ta etoimazw apo to vrady, giati den mporw oute kan ayto na etoimasw me tin beba mones mas to prwi...

Isws ayta pernate kai perasate oles...alla den 3erw...an mou koimotan ayta ta 3wra pou koimontai alla mwra, 8a mporousa na kanw polla pragmata sto spiti...alla sxedon apo tin arxi, den koimotan oute megala diastimata mesa stin imera, oute se takta. Opote tyxaine...ayta, mou elege o paidiatros, exei o 8ilasmos...den mporeis na ta exeis ola...

synexizw ton 8ilasmo...einai kati pou i8ela poly na kanw ki euxaristw ton 8EO pou mporesa...elpizw mono na tis arkei kai na min palevei gia liges stagones...dioti exw ki aytin tin ennoia!

Sas efxaristw pou diavasate tis agwnies mou!....

 

Αυτή είναι πραγματικότητα για πολλές μαμάδες θηλάζουσες και μη. Δεν φταίει ο θηλασμός! Για παράδειγμα, ένα παιδί που γκρινιάζει επί μήνες λόγω δοντιών "δένει" τα χέρια της μαμάς του, που το έχει συνεχώς αγκαλιά και δεν έχει άλλο τρόπο να το παρηγορήσει - εκεί ο θηλασμός είναι πολύτιμο εργαλείο και ανακούφιση! Οι δουλειές μπορούν να περιμένουν και πάντα μπορεί να τις κάνει και κάποιος άλλος αλλά αυτό που προσφέρεις στο μωρό σου θηλάζοντας, δεν μπορεί να το δώσει κανείς άλλος!

 

Καλή συνέχεια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ayto pou les, pipi, gia ton marsipo exeis dikio…einai megali twra pia…ki aytos einai o fovos mou genikotera: mipws megalwnontas kapoies syni8eies einai pio dyskolo na tis stamatisoume. Oson afora sto marsipo, eixa parei sling apo tin ʽEutokiaʼ, alla den mporesa na to xrisimopoisw…to yfasma tou itan krousto kai dyskola pernouse apo tous krikous, oute kai gia na to ry8misw panw mou ki etsi to paratisa. argotera anakalypsa tin kopelia pou ftiaxnei slings, edw..sto forum!!…gia ton marsipo mas eixan pei arnitika….ki opws katalavaineis den kaname tpt…

Kikaki! Apo tin mia se symponw ki apo tin alli xarika pou exw parea!!! To oti den koimatai poly kai se takta xronika diastimata (oso mporei na ginei ayto) egw to apedida..ki akoma dld..sto oti den prepei na eixa poly gala… alles fores koimotan i beba grigora kai den epine poly, me apotelesma na min einai xortasmeni wste na koimi8ei poly kai varia. To sti8os mou itan monimws adeio…etsi to ais8anomoun…mono tis 20 prwtes meres itan fouskwmena, meta ti mastitida me pire ligo i katifora…vevaia i beba stin arxi…mexri kai ton 5o mina peripou itan kai panw apo ton meso oro se varos…twra teleutaia pesame…o doc fysiologiko to vriskei…alla ayti i ais8isi oti to sti8os einai adeio, to paidi kapoies fores na ka8etai sto sti8os kai na klaiei, na travaei tin 8ili ktl…den itan kai o,ti kalytero gia keini kai meta gia mena…

Amaretto, me parigorisan kai ta dika sou logia! Sineiditopoisa oti etsi exoun ta pragmata…eprepe na grapsw pio nwris, alla pou xronos…xairomai pou 8ilazw, pragmatika sas to lew…den 8a 3exasw pote to klama pou eri3a otan stis 20 meres kokkinise to sti8os mou kai anevasa mesa se mia wra 39 pyreto…eipa, paei…den 8a 8ilasw…alla ta katafera…ase tis pliges, pou kai meta tis 40 meres me esfazan ka8e fora pou empaine sto sti8os…twra na deis! Pou kanei perierga me ta dontia tis kai pali psilopligw8ike….mana eimai! 8a ypomeinw alla kai 8a epimeinw!

Ta panta 8a kanw gia to bunitaki mou! Prepei na sou pw oti den tin exw afisei ka8olou 9 mines twra, px na vgw to vrady, na paw ekdromi ktl….eimai kai se adeia…ta pira ola…ika, oaed, isoxroni…mia fora vgika gia pswnia kai stin mesi tis diadromis, lew mesa mou: pou paw twra…i8ela na gyrisw pisw…ase pou i mikri den itan isixi kai olo gyrnouse apo dw kai apo kei psaxnontas me…elpizw ton septemvri pou 8a gyrisw sti douleia, na min exoume dramata!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να σας πω την αληθεια σκεφτομαι κ εγω να αποθηλασω σιγα-σιγα.

της εχω κοψει τον απογευματινο κ τωρα θελω κ τον μεσημεριανο.

απλα σκεφτομαι,επειδη μπιμπερο δεν θελω να της δωσω,με το κουταλακι πώς θα τα καταφερω.δεν παιρνει πολλη ωρα? και ενταξει το πρωι που ειναι ξυπνια.το βραδυ που θελει στηθος για να κοιμηθει?

τον σεπτεμβριο γυρναω δουλεια κ επειδη θα παει κ παιδικο σταθμο,να εχω αποθηλασει μεχρι τοτε.

μια ''ανωδυνη'' μεθοδος κ για τις δυο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...