Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

γεια σου baby c.για το βελονισμο πριν τη μεταφορα να θεωρησω οτι λες ναι γιατι βοηθαει στην κυκλοφορια του αιματος.μετα ομως γιατι λες οχι?

Ναι κυκλοφορία του αίματος, ξεμπλοκάρισμα των νεύρων κλπ απλα εγω προσωπικά δεν θα μπερδευα τιποτα με την εμβρυομεταφορα γιατι ποτε δεν ξέρεις τι γινεται... Και αν αυτος που το κανει δεν εχει πολυ εμπειρια τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ομως για την επιτευξη μιας εγκυμοσυνης δεν ευθυνονται μονο τα ωαρια, αλλα και ο οργανισμος της γυναικας και εννοειται το ενδομητριο. Αλλιως τοτε με τα δανεικα θα υπηρχε επιτυχια 100% και θα ηταν πιο απλα τα πραγματα. Ειναι χιλιοι δυο παραγοντες που συντελουν.[/quote

 

Καλη μου δεν ειπα οτι η επιτευξη εγκυμοσυνης οφειλεται αποκλειστικα στα ωαρια..και ολα τελεια να ειναι παλι μπορει να υπαρξει αποτυχια στην εξωσωματικη..εγω ξαναλεω,οπως ειπες και συ και το αλλο κοριτσι πως το momentum λιγο πριν και κατα τη διαρκεια της εμβρυομεταφορας ειναι πολυ κρισιμο και μπορει να αποδειχτει μεχρι και επικινδυνη η λυψη βοτανων κτλ..ο λογος που ειπα πως υπαρχουν βοτανα που μπορεις να παρεις για να βοηθησεις τα ωαρια ειναι γιατι ποι κοπελες με προβλημα στη ποιοτητα των ωαριων συχνα κανουν φυσικους κυκλους και οσο διαρκει η φαση αυτη και εφοσον η γυναικα ειναι μακρια απο εμβρυομεταφορα και εγκυμοσυνη μπορει να δοκιμασει καποια..υπαρχουν δεκαδες ποστ εδω και κει που αναφερονται στα βοτανα αυτα..ομως οταν ετοιμαζεσαι για εβρυομεταφορα και λαμβανεις ηδη φαρμακα και προετοιμαζεις και το σωμα σου για εγκυμοσυνη τα πραγματα αλλαζουν..εδω και το χαμομηλακι απαγορευουν ηιατι προκαλει συσπασεις..

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτοκολλα που ακολουθουν πολλοι βελονιστες στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο στα πλαισια εξωσωματικης περιλαμβανουν βελονισμους προ ωοληψιας και προ και μετα εμβρυομεταφορας.Μαλιστα καποιες ερευνες υποστηριζουν οτι αυξανεται το ποσοστο επιτυχιας της εξωσωματικης κατα 10-15%.Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι μετα την εμβρυομεταφορα απλα αποφευγεις καποια συγκεκριμενα σημεια.Αρα ειναι θεμα αρτιοτητας του βελονιστη και εμπιστοσυνης .

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου, σας ευχαριστώ όλες για την κατάθεση της γνώμη σας!!θα το ψάξη και άλλο.

υ.γ για την επιτροπή που λέμε έχω κανονικά περίοδο με υψηλή fsh και πολυ χαμηλη ΑΜΗ και ενδομητρίωση στο παρελθόν ελάχιστη παραγωγή ωαρίων και αμφιβόλου ποιότητας.είμαι και 42!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερώτηση: τις βιταμίνες πόσο καιρό πριν πιστεύετε είναι καλό να ξεκινήσω?είναι η πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική για αυό και οι απορίες..

 

Καλησπέρα κορίτσι.Οι βιταμίνες καλό είναι ένα τρίμηνο πριν την εξωσωματική να παίρνονται,αλλά και δύο μήνες αν τις παίρνεις γιατί βιάζεσαι να ξεκινήσεις δε τρέχει και τίποτα.Καλή επιτυχία.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα..

έχω ξεκινήσει τελικα τα inoferit και ο συντροφός μου τα profertil.Είμαστε σε αναμονή για τη δότρια και γύρω στον Μαιο -ιούνιο θα προχωρήσουμε στην εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα.

Ειμαι κι εγω μια απο τις πολλες γυναικες που πρεπει να παρω τον δρομο των δανεικων ωαριων. Διαβαζω και ξαναδιαβαζω σε αυτο το θεμα, τις ιστοριες των κοριτσιων που καταφεραν με αυτον τον τροπο να γινουν μητερες, για να παιρνω θαρρος.

Τις ευχαριστω ολες για την καταθεση της ψυχης τους. Δεν θα επαιρνα την αποφαση αν δεν έπαιρνα κουραγιο απο αυτες τις ιστοριες.

Δεν μπορω να πω πως δεν με ποναει η αποφαση αυτη. Αλλα δεν υπαρχει και αλλη λυση πια...

Θελω να ρωτησω αν καποια απο εσας εχει κανει προσπαθεια με δανεικα στον Μαστρομηνα και τι εμπειρια απεκτησε.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλη Ανασταση να εχουμε με υγεια!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια είμαι καινούρια στο φόρουμ. Εγώ έχω πρόωρη εμμηνόπαυση και ο μόνος τρόπος να κάνω ακόμα ένα παιδάκι είναι η εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. Έχω ένα κοριτσάκι 23 μηνών αλλά θα ήθελα πολύ ακόμα ένα παιδάκι. Θα ήθελα την γνώμη σας και εμπειρίες.. Ευχαριστώ!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, χρυσα1981 said:

Γειά σας κορίτσια είμαι καινούρια στο φόρουμ. Εγώ έχω πρόωρη εμμηνόπαυση και ο μόνος τρόπος να κάνω ακόμα ένα παιδάκι είναι η εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. Έχω ένα κοριτσάκι 23 μηναλλά θα ήθελα πο παιδάκι. Θα ήθελα την γνώμη σας και εμπειρίες.. Ευχαριστώ!! 

Γεια σου Χρυσα. Καλως ήλθες. Καταρχην να χαιρεσαι το παιδακι σου. Η γνωμη μου ειναι διαμορφωμενη μεσα απο άρθρα και απο ιστοριες που διαβασα στις πρωτες σελιδες του θεματος, οι οποιες και μου εδωσαν το θαρρος να προχωρησω προς αυτην την κατευθυνση. Επισης τωρα που εφτασα πραγματικα στην αποφαση αυτη, με στηριζει μια κοπελα που μου γραφει σε πμ.

 

Ολες οι κοπελες που εχουν γραψει εδω, δηλωνουν πως δεν το μετανιωσαν ουτε για μια στιγμη. Πως οσες ειχαν παιδια απο δικα τους ωαρια δεν ξεχωρισαν ποτε και τα παιδια που απεκτησαν με δανεικα. Εσυ εχεις γινει ηδη μητερα και αντιλαμβανεσαι καλυτερα απ' τον καθεναν το δεσιμο. Προσωπικα θα σου ελεγα προχωρα, αφου το θελεις τοσο πολυ. Επισης, Αναμεσα στις ιστοριες που διαβασα υπηρχε και μια αναρτηση απο την Τζινα που ελεγε πως επιστημονες ανακοινωσαν πως υπαρχει ανταλλαγη DNA αναμεσα στη μητρα της μητερας και του εμβρυου (και της μητερας. Συγγνωμη, δεν δουλευει το backspace!). Αν θελεις διαβασε τις ιστοριες των κοριτσιων.

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως. Αν θελεις μολις αρχισω τη διαδικασια μπορω να σου γραψω και περισσοτερα.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia72 σε ευχαριστώ πολύ!!! Ειμαι αποφασισμένη να το κάνω. Το μόνο πρόβλημα είναι το οικονομικό.. Θα χαρώ πολύ να μάθω νέα σου όταν με το καλό ξεκινήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, χρυσα1981 said:

Georgia72 σε ευχαριστώ πολύ!!! Ειμαι αποφασισμένη να το κάνω. Το μόνο πρόβλημα είναι το οικονομικό.. Θα χαρώ πολύ να μάθω νέα σου όταν με το καλό ξεκινήσεις. :)

Τι να πουμε για το οικονομικο! Εμεις εχουμε κανει μια σπερματεγχυση, τρεις εξωσωματικες και ενα χειρουργειο ολικης θυρεοειδεκτομης σε ιδιωτικο νοσοκομειο γιαρι γιατι θελαμε τον συγκεκριμενο χειρουργό, και τωρα ουτε ξερω πως θα τα βγαλουμε παλι περα!!!  Παντως στο κεντρο που εκανα την τελευταια εξωσωματικη, μας εκαναν δοσεις μεσω πιστωτικης. Κατι ειναι κι αυτο, γιατι ο προηγουμενος γιατρος μου μας ελεγε "θα τα βρουμε, θα τα βρουμε" και τελικα τα ηθελε ολα μετργτα μετρητα! Μας γονατισε!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Georgia72 said:

Τι να πουμε για το οικονομικο! Εμεις εχουμε κανει μια σπερματεγχυση, τρεις εξωσωματικες και ενα χειρουργειο ολικης θυρεοειδεκτομης σε ιδιωτικο νοσοκομειο γιαρι γιατι θελαμε τον συγκεκριμενο χειρουργό, και τωρα ουτε ξερω πως θα τα βγαλουμε παλι περα!!!  Παντως στο κεντρο που εκανα την τελευταια εξωσωματικη, μας εκαναν δοσεις μεσω πιστωτικης. Κατι ειναι κι αυτο, γιατι ο προηγουμενος γιατρος μου μας ελεγε "θα τα βρουμε, θα τα βρουμε" και τελικα τα ηθελε ολα μετργτα μετρητα! Μας γονατισε!

Εγώ έχω κλείσει ραντεβού σε ένα κέντρο 5 Μαΐου να πάρουμε μια γνώμη. Απ'οσο έχω ακούσει είναι πολλά τα λεφτά για δωρεά. Πριν 2 μήνες είχα πάει σε ένα άλλο κέντρο και μου είχε πει να κάνουμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.. Πως θα γίνει αυτό χωρίς να έχω περίοδο? Αυτός πήγαινε καθαρά να τα φάει. Σηκωθηκα και έφυγα. Πως μπορούν να το κάνουν αυτό σε μια γυναίκα που τόσο πολύ θέλει ένα παιδάκι? Πήγα δυο φορές και αυτός ούτε που θυμόταν ότι δεν έχω περίοδο. Μου λεει στην 14η μέρα είσαι? Ποια 14η? 70τοσο και βάλε... Ότι να ναι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

49 minutes ago, χρυσα1981 said:

Εγώ έχω κλείσει ραντεβού σε ένα κέντρο 5 Μαΐου να πάρουμε μια γνώμη. Απ'οσο έχω ακούσει είναι πολλά τα λεφτά για δωρεά. Πριν 2 μήνες είχα πάει σε ένα άλλο κέντρο και μου είχε πει να κάνουμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.. Πως θα γίνει αυτό χωρίς να έχω περίοδο? Αυτός πήγαινε καθαρά να τα φάει. Σηκωθηκα και έφυγα. Πως μπορούν να το κάνουν αυτό σε μια γυναίκα που τόσο πολύ θέλει ένα παιδάκι? Πήγα δυο φορές και αυτός ούτε που θυμόταν ότι δεν έχω περίοδο. Μου λεει στην 14η μέρα είσαι? Ποια 14η? 70τοσο και βάλε... Ότι να ναι.. 

Ετσι ειναι Χρυσα μου... Υπαρχει μεγαλο εμποριο πισω απ' αυτο. Εγω στενοχωριεμαι που δεν ακουσα τον αντρα μου απο την αρχη να παμε στο κεντρο που α θα προσπαθησουμε τωρα. Εκανα λαθος. Επρεπε να τον ακουσω γιατι καποτε δουλευε με φαρμακα εξωσωματικης και ηξερε τις φημες. Εγω  ειχα κολλησει με τον δικο κ  μου γυναικολογο και εχασα χρονο... Τελος πάντων.... Ας δω σει τωρα ο Θεος ενα γερο παιδακι και σας παει στο καλο ό,τι έγινε...

 

 

 

 

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Κάντε κουράγιο, και ψάξτε το καλά σε ποιον θα δώσετε τα χρήματά σας για την δωρεά.

Είχα κάνει 2 εξωσωματικές (ξεπουλήθηκα) και στην τρίτη ευκαιρία που έδωσα στον εαυτό μου έκανα με δωρεά ωαρίων. Τώρα έχω μια κορούλα 22 μηνών και δεν το πιστεύω ακόμα ότι την απέκτησα, Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ με διάφορα προβλήματα πριν κάνω την εμβρυομεταφορά αλλά τελικά όλα πήγαν κατ΄ευχήν.

Ψάξτε καλά σε ποιον γιατρό θα πάτε και να του δώσετε να καταλάβει ότι δεν έχετε άλλη ευκαιρία (μήπως τον πιάσετε στο φιλότιμο). Όλοι τους σε κοιτάνε σαν χρήμα. Εγώ άλλαζα και γιατρό σε κάθε προσπάθεια. Τους 2 πρώτους μου τους είχανε προτείνει (μια φίλη.. ο Θεός να την κάνει φίλη...) και με πήγανε σαν αρνί για σφαγή. Την τρίτη φορά ψάχτηκα μόνη μου αφού τους γύρισα όλους....

Καλή επιτυχία σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!!

Μαργαρίτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia72 said:

Εκει που θα παω εγω ζητανε 4.000 ευρω.

4000 μου ζητήσανε και  εμένα ( τα 1500 μου είπανε ότι πάνε στη δότρια) τα οποία τα έδωσα όταν της πήρανε τα ωάρια. τα υπόλοιπα τα έδωσα με κάρτα όταν έγινε η εμβρυομεταφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Margoula1 said:

Κορίτσια καλησπέρα,

Κάντε κουράγιο, και ψάξτε το καλά σε ποιον θα δώσετε τα χρήματά σας για την δωρεά.

Είχα κάνει 2 εξωσωματικές (ξεπουλήθηκα) και στην τρίτη ευκαιρία που έδωσα στον εαυτό μου έκανα με δωρεά ωαρίων. Τώρα έχω μια κορούλα 22 μηνών και δεν το πιστεύω ακόμα ότι την απέκτησα, Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ με διάφορα προβλήματα πριν κάνω την εμβρυομεταφορά αλλά τελικά όλα πήγαν κατ΄ευχήν.

Ψάξτε καλά σε ποιον γιατρό θα πάτε και να του δώσετε να καταλάβει ότι δεν έχετε άλλη ευκαιρία (μήπως τον πιάσετε στο φιλότιμο). Όλοι τους σε κοιτάνε σαν χρήμα. Εγώ άλλαζα και γιατρό σε κάθε προσπάθεια. Τους 2 πρώτους μου τους είχανε προτείνει (μια φίλη.. ο Θεός να την κάνει φίλη...) και με πήγανε σαν αρνί για σφαγή. Την τρίτη φορά ψάχτηκα μόνη μου αφού τους γύρισα όλους....

Καλή επιτυχία σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!!

Μαργαρίτα.

 

Μαργαριτς μου να χαιρεσαι το παιδακι σου! Σ' ευχαριστουμε για τις συμβουλες. Ελπιζω να πετυχω αυτη τη φορα γιαυι γιατι θα ειναι η τελευταια.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Georgia72 said:

Ετσι ειναι Χρυσα μου... Υπαρχει μεγαλο εμποριο πισω απ' αυτο. Εγω στενοχωριεμαι που δεν ακουσα τον αντρα μου απο την αρχη να παμε στο κεντρο που α θα προσπαθησουμε τωρα. Εκανα λαθος. Επρεπε να τον ακουσω γιατι καποτε δουλευε με φαρμακα εξωσωματικης και ηξερε τις φημες. Εγω  ειχα κολλησει με τον δικο κ  μου γυναικολογο και εχασα χρονο... Τελος πάντων.... Ας δω σει τωρα ο Θεος ενα γερο παιδακι και σας παει στο καλο ό,τι έγινε...

 

 

 

 

Στο ευχομαι μέσα από την καρδιά μου!!! Χρόνια πολλά κι ολας για την γιορτή σου!!! 

Ποτε λες να ξανά προσπαθήσεις? 

Μαργαρίτα να σου ζήσει και να το χαίρεσαι!! Πως έγινε η διαδικασία μπορείς να μας πεις? Είναι τόσο ακριβά όσο ακούγεται? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Margoula1 said:

4000 μου ζητήσανε και  εμένα ( τα 1500 μου είπανε ότι πάνε στη δότρια) τα οποία τα έδωσα όταν της πήρανε τα ωάρια. τα υπόλοιπα τα έδωσα με κάρτα όταν έγινε η εμβρυομεταφορά.

 

Εμενα δεν μου ειπαν τιποτα παραπανω οι συνεργατες του γιατρου, οποτε έκλεισα ραντεβου για την Τριτη μήπως συζητησουμε και τιποτε παραπανω. Που δε νομιζω. Λενε ό,τι μονο θελουν να ξερουμε και οχι ο,τι ρωταμε απ' ότι εχω καταλαβει. Παντως αυτο ειναι το πρωτο κεντρο που ανοιξε στην Ελλαδα. Εχει μεγαλη εμπειρια. Ελπιζω να ειναι όπως λεγονται τα πραγματα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Georgia72 said:

Μαργαριτς μου να χαιρεσαι το παιδακι σου! Σ' ευχαριστουμε για τις συμβουλες. Ελπιζω να πετυχω αυτη τη φορα γιαυι γιατι θα ειναι η τελευταια.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σου εύχομαι να έρθει η στιγμή που θα σφίξεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου. Ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι και εσύ και οι κοπέλες που προσπαθούν να κάνουν παιδί και δεν μπορούν. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι είμαι στη διάθεσή σου..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, χρυσα1981 said:

Στο ευχομαι μέσα από την καρδιά μου!!! Χρόνια πολλά κι ολας για την γιορτή σου!!! 

Ποτε λες να ξανά προσπαθήσεις? 

Μαργαρίτα να σου ζήσει και να το χαίρεσαι!! Πως έγινε η διαδικασία μπορείς να μας πεις? Είναι τόσο ακριβά όσο ακούγεται? 

Ευχαριστω πολυ Χρυσα μου για τις ευχες!

Εχω μπει στη λιστα γιατι η αναμονη ειναι μεγαλη. Συνηθως ειναι 3-4 μηνες. Θελω να δω τι θα βγει και απο τη συζητηση της Τριτης με τον γιατρο. Γνωριζονται προσωπικα με τον αντρα μου και ελπιζω να πει κατι παραπανω.

5 minutes ago, Margoula1 said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σου εύχομαι να έρθει η στιγμή που θα σφίξεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου. Ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι και εσύ και οι κοπέλες που προσπαθούν να κάνουν παιδί και δεν μπορούν. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι είμαι στη διάθεσή σου..

Ευχαριστω παρα πολυ καλη μου...

4 minutes ago, χρυσα1981 said:

Μπορείς να μου πεις που θα την κάνεις ή δεν επιτρέπεται? 

Χρυσα θα σου στειλω πμ.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...