Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

Οχι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας καθολου,απλα σιγα σιγα ξεκηναει η γεννα.Εγω ειχα μια βλεννη το μεσημερι αρκετα μεγαλη και μια ξανα το βραδυ μετα απο ενα τεταρτο μου εσπασαν και τα νερα,γεννησα την επομενη το μεσημερι.Με το καλο σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπερα...θελω επειγόντως την βοήθεια σας..ειμαι στις 37 εβδ.και 4 ημερων.σημερα 6το πρωί είδα ένα κομμάτι σαν ζελέ καφέ χρώμα και παχύρρευστο..πηρα αμέσως τον γιατρό και μ είπε να πέσω για ύπνο και να μην ανησυχώ απλά προετοιμαζόμαστε..μεχρι και τώρα έχω βλέννη άσπρη και λίγο καφέ σε μεγάλη ποσότητά... να αρχίσω να πανικοβάλλομαι;;;

 

παντως παιζει κ να περασουν και καμια 10αρια μερες απτη στιγμη που θα δεις βλενες μεχρι τον τοκετο,οπως συνεβη σε μενα!!!αχ,ενημερωσε μας!!!!εγω γεννησα 13-6-13!!!με το καλο!!!!!!!!!που γεννας?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Περίπου 11 ώρες από τη στιγμή που με έπιασαν οι πρώτοι χαλαροί αλλά τακτικοί πόνοι. Μετά από κάποιο σημείο σταμάτησα να πονάω εντελώς, αλλά προχωρούσε η διαδικασία κανονικά (αυξανόταν δηλαδή η διαστολή, απλά εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα) και το τελευταίο 2ωρο ήταν πιο ζόρικο. Αυτά στην πρώτη γέννα.

Στη δεύτερη που μπήκα με τεχνητούς, γέννησα μέσα σε 4-5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα πρωί μου έσπασαν τα νερά και εισήχθην στο νοσοκομείο. Κατά τις 11 το βράδυ ξεκίνησαν τα πρώτα πονάκια, χαλαρά σαν περιόδου. Στη 1 τη νύχτα έγιναν πολύ έντονα. Μέχρι τις 6 πόναγα διαρκώς και συνεχόμενα πολύ με διαστολή κολλημένη στο 2. Έκανα 2 απανωτούς εμετούς και πήγε η διαστολή 6 και μπήκα χειρουργείο. Από τη στιγμή που έγινε η επισκληρίδιος γέννησα μέσα σε 10 λεπτά με δύο σπρωξίματα (η επισκληρίδιος δεν πρόφτασε να δράσει, τα ένιωσα όλα). 8.45 κρατούσα αγκαλιά την κοράκλα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γυρω στις 23.00 του Σαββατου (25/1/14) ξεκινησαν λιγα πονακια (πιο χαλαρα απο της περιοδου) και την Δευτερα ξημερωματα (27/1/14) γεννηθηκε το κοριτσακι μας στον καναπε του σαλονιου μας (!!!)Οσο πιο πολυ δυναμωνουν οι πονοι τοσο λιγοτερο απεχεις απο το να αγκαλιασεις το παιδακι σου...!Κι εκει που λες δεν αντεχω αλλο, αν δε βγει τωρα θα σκασω...τσουπ να το!!Καλα γεννητουρια σε ολες!κ μ'εναν πονο!!

:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Έχω έναν προβληματισμό βρε κορίτσια καθώς είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και όσο πλησιάζει ο καιρός αγχώνομαι όλο και περισσότερο.Μου είπε ο γιατρός ότι πλέον δεν αφήνουν να περνούν 10 και 20 ώρες μέχρι να γεννήσει η γυναίκα και προτιμούν καισαρική σε περίπτωση που βλέπουν μεγάλη καθυστέρηση...Όμως αυτό δεν είναι το φυσιολογικό στην πρώτη γέννα?Σώνει και καλά να σου κάνουν καισαρική επειδή αργείς?Μήπως είναι πάγια τακτική των ιδιωτικών νοσοκομείων??Αναρωτιέμαι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς γι' αυτό που θα σου πω αλλά εγώ θα άλλαζα γιατρό...χθες!

 

Ο μέσος όρος των πρωτοτοκων είναι 12ώρες και των δευτεροτοκων 8ώρες. Μέσος όρος βεβαια σημαίνει οτι θα υπάρχουν και περιπτώσεις με πολλές ώρες παραπανω.

 

Εγώ γέννησα σε 19ώρες αφότου σπάσανε τα νερά. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο το 2014.

Δεν ειναι θέμα μαιευτηρίου μόνο (σίγουρα ίσως κι αυτοί πιέζουν να τους...αδειάσεις την αίθουσα). Το βασικότερο είναι ο γιατρός.

Τι θα πει "δεν αφήνουν". Ποιοί;;;; Τον πρώτο λόγο τον έχει ο γιατρός.

Μάλλον ήθελε να σε προετοιμάσει οτι ο ίδιος δεν είναι διατεθιμένος να περιμένει τόσες ώρες. Για μένα αυτό είναι τρομερά αρνητικό και θα άλλαζα γιατρό οπωσδήποτε.

Ημαρτον δηλαδή, να μας έχουν και με το χρονόμετρο ακόμα και στη γέννα!

 

Αλλο να υπάρχουν ιατρικές ενδείξεις οτι υπάρχει κάποια επιπλοκή και δεν προχωράει ο τοκετός και άλλο να σου λενε οτι στις 10 ώρες "τέλος χρόνου! ό,τι προσπάθησες προσπάθησες! πας για καισαρική και να περάσει η επόμενη παρακαλώ!"

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με προβλημάτισε αλλά υποτίθεται ότι επειδή είναι γιατροί έχουν και τον πρώτο λόγο...Τι να πω...Στον 7ο μήνα να αλλάξω γιατρό?Γίνεται άραγε?Δεν θέλω να με βάλει για καισαρική χωρίς λόγο αφού όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα 36 ώρες από την ώρα που έσπασαν τα νερά και γέννησα φυσιολογικά...ΕΥΤΥΧΏΣ δεν είχα τον γιατρό σου!!Το μαιευτήριο το ανάφερε απλώς για να ρίξει το μπαλάκι καπου.Απλά δεν θέλει να χάσει και τα ραντεβού του...έ λεφτά είναι για αυτον...Εγώ θα εφευγα τρέχοντας αλλού κι ας ήμουν 9 μηνων!!Καλή επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

Έσπασαν τα νερά στις δώδεκα το βράδυ, πήγα στο Μαιευτηριο στις 02:45, γέννησα στις 04:40, πρωτότοκη. Ούτε εγώ δεν το πίστευα!

 

Φυσιολογικός τοκετός χωρίς επισκληριδιο. Μεχρι να παω στην αιθουςα των ωδινων είχα διαστολή 5. Του λέω του γιατρού επισκληριδιο, μου απαντάει όχι δε θα κάνουμε επισκληριδιο θα γεννήσεις πολύ γρήγορα. Πανικός μ έπιασε, μου λέει θα κανεις αυτά που πρέπει θα συνεργαστούμε και θα έχεις έναν όμορφο τοκετό. Τον ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου που δε μου έκανε επισκληριδιο. Ποσό δίκιο είχε!

 

Παρεπιπτόντως γέννησα στο Ελενα Βενιζελου κι έχω εξαιρετικές αναμνήσεις τόσο απο το γιατρό μου όσο και απο τις μαίες και τις υποδομές του μαιευτηρίου. Έμεινα στα μονόκλινα του πέμπτου ορόφου, πεντάστερο ξενοδοχείο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πηγα για εξεταση nst, χωρις καθολου συσπασεις.Ειχα διαστολη 4 και δεν ειχα καταλαβει τιποτα.10 παρα 10 ο γιατρος μου μου ανακοινωσε οτι γενναω, 2 παρα 10 ειχα το θαυματακι μου στην αγκαλια μου.Μια υπεροχη εμπειρια, αν και η επισκληριδιος δε με επιασε ποτε!!!Υπεροχες στιγμες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω στον μεγαλο μου γιο το 2007 , γεννησα σε 6 ωρες απο τη στιγμη που πατησα το ποδι μου στο μαιευτηριο . 2 τη νυχτα εκανα εισαγωγη και 9 ο μπουλης επαιρνε την πρωτη του ανασα .

Στην κορη μου γεννησαν σε 6 ωρες , με προκληση , ακομα πιο ευκολα απο οτι ο μεγαλος μας .

Στο μικρο μου γιο εκανα καισαρικη .

Link to comment
Share on other sites

Στον γιο μου γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση μέσα σε τέσσερις ώρες και σαράντα λεπτά.

Στην κόρη μου έκανα καισαρική.

Πώς και έτσι? Κι εγώ το ίδιο, αν και δεν συνηθίζεται. Και να φανταστείς ότι τον γιο μου τον γέννησα φυσιολογικά και πολύ γρήγορα, δεν πρόλαβα ούτε επισκληρίδιο!

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

2 το βραδυ ξεκίνησαν οι πόνοι, 10 πήγα στο μαιευτήριο όταν ερχόντουσαν ανα 3 λεπτα και χωρίς ορούς και οξυτοκινη (εκανα φυσικο τοκετό) γέννησα στις 5 το απόγευμα. Σύνολο 15 ώρες! Νομίζω για πρωτοτοκη είναι σχετικά γρήγορα!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γέννησα με καισαρική δεν το μετάνιωσα μ τίποτα θύμαμαι την καθε στιγμη ήταν μοναδική και έγινε ακόμα πιο ξεχωριστή όταν αντίκρισα για πρώτη φορά τα παιδιά μου πλανταξα στο κλαμα αλλα ηταν δακρυα χαρας!!! Μετά από τοσας Χρόνια κ πολύ κόπο μέχρι να έρθει το επιθυμ αποτέλεσμα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...