Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

Φωτεινή! ! Τι γίνεται με αυτό το άλμα 23-26?? Έλεγα πως είναι λόγω επιστροφής στη δουλεια αλλά κάθε εβδομάδα και χειρότερα! Έχει αρχίσει να ξυπνάει ανά διωρο κι απ την αρχη πλεον! Σαν νεογεννητο! !! Τουλάχιστον βοηθάει να χάσω τα κιλά, ένα μου έμεινε! Αχ θε μου τί νύστες τραβάω!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαράκι εμένα ακόμα ετσι συνεχίζει! Σου δίνω θάρρος ε;

 

Εγω το σεξ δεν το ειχα δοκιμάσει ήταν μακρία ο συζυγος και δεν μου καθόταν όταν ήταν κοντά!

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα απο το ΡΕΑ με το μπέμπη μου αγκαλίτσα!! Γεννήσαμε τη Δευτέρα μετα απο 11 ώρες τελικα με καισαρική τομή έναν μπέμπη 4.200 μείναμε στη μονάδα προληπτικά για ενα βραδυ κ τωρα είμαστε υγιής κ αγκαλίτσα ξαπλωμένοι! Με το θηλασμό το προσπαθούμε ακόμα μιας που δυσκολεύεται να πιάσει τη θηλή κ οταν τη πιάνει τη ρουφάει για λιγο κ τη φτύνει! Εχω βοήθεια απο τις δυο μαίες μου κ τη κοπέλες του ορόφου!προσπαθουμε ακόμα! Φιλακια πολλα λεπτομέρειες οταν βγούμε!

Link to comment
Share on other sites

4200???? Ω μπωμπωμπω ένα θρεφταράκι!!! Να σου ζήσει κοριτσάρα μου, να είναι γερός και καλότυχος!! Να μπεις όποτε μπορείς να μας γράψεις λεπτομέρειες! Φιλάκια πολλά!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα απο το ΡΕΑ με το μπέμπη μου αγκαλίτσα!! Γεννήσαμε τη Δευτέρα μετα απο 11 ώρες τελικα με καισαρική τομή έναν μπέμπη 4.200 μείναμε στη μονάδα προληπτικά για ενα βραδυ κ τωρα είμαστε υγιής κ αγκαλίτσα ξαπλωμένοι! Με το θηλασμό το προσπαθούμε ακόμα μιας που δυσκολεύεται να πιάσει τη θηλή κ οταν τη πιάνει τη ρουφάει για λιγο κ τη φτύνει! Εχω βοήθεια απο τις δυο μαίες μου κ τη κοπέλες του ορόφου!προσπαθουμε ακόμα! Φιλακια πολλα λεπτομέρειες οταν βγούμε!

 

Να σας ζήσει!!!!!!! 4200;;;; φτου φτου φτου θρεφταράκι!!!! Με το καλό να πάτε σπίτι σας! Φιλιάααααα!!!

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα απο το ΡΕΑ με το μπέμπη μου αγκαλίτσα!! Γεννήσαμε τη Δευτέρα μετα απο 11 ώρες τελικα με καισαρική τομή έναν μπέμπη 4.200 μείναμε στη μονάδα προληπτικά για ενα βραδυ κ τωρα είμαστε υγιής κ αγκαλίτσα ξαπλωμένοι! Με το θηλασμό το προσπαθούμε ακόμα μιας που δυσκολεύεται να πιάσει τη θηλή κ οταν τη πιάνει τη ρουφάει για λιγο κ τη φτύνει! Εχω βοήθεια απο τις δυο μαίες μου κ τη κοπέλες του ορόφου!προσπαθουμε ακόμα! Φιλακια πολλα λεπτομέρειες οταν βγούμε!

 

Δημητρα μου να σας ζησει το αγορακι σας..

Υγεια και τυχη να εχει σε ολη του τη ζωη,σας ευχομαι,μεσα απ την καρδια μου.

Χαρηκα πολυ για εσενα... Τα φιλια μου και να ειστε καλα...:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα απο το ΡΕΑ με το μπέμπη μου αγκαλίτσα!! Γεννήσαμε τη Δευτέρα μετα απο 11 ώρες τελικα με καισαρική τομή έναν μπέμπη 4.200 μείναμε στη μονάδα προληπτικά για ενα βραδυ κ τωρα είμαστε υγιής κ αγκαλίτσα ξαπλωμένοι! Με το θηλασμό το προσπαθούμε ακόμα μιας που δυσκολεύεται να πιάσει τη θηλή κ οταν τη πιάνει τη ρουφάει για λιγο κ τη φτύνει! Εχω βοήθεια απο τις δυο μαίες μου κ τη κοπέλες του ορόφου!προσπαθουμε ακόμα! Φιλακια πολλα λεπτομέρειες οταν βγούμε!

Δημητρούλα έγινες μανούλα!!!! Πολύ χάρηκα!! Αντε πια ηρέμησε και ο γιατρός και εμείς που όλα πήγαν καλά, που έχεις το μωρουλίνι σου αγκαλίτσα, που όχι πια δάκρυα και στενοχώριες!!! Είμαι απίστευτα χαρούμενη με σένα! Σαν χθες θυμάμαι που μας έγραψες ότι είσαι έγκυος 8 εβδομάδων. τότε δεν ξαναμπήκες στην ομάδα; καλή μου, σου εύχομαι να σου ζήσει ο μπεμπουλίνος! Εμείς τα προωράκια ξέρουμε τι σημαίνει 4200! Να σου ζήσει και πάλι ο μικρός πρίγκιπας, να τον χαίρεσαι, να τον καμαρώνεις και καλούς θηλασμούς! Φτου φτου σκόρδα!

Να προσέχεις μόνο αυτές τις μέρες με την πτωση των ορμονών, εγώ προσωπικά φοβάμαι την 3η μέρα μετά τον τοκετό. από το πουθενά μου ερχόταν να κλαίω. δεν ξερω αν το είχαν τα άλλα κορίτσια, ας καταθέσουν εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις ευχές σας!ειναι απίστευτο συναίσθημα να κρατάς το θαύμα σου αγκαλιά τον χαζεύω όλη μέρα κ αναρωτιέμαι τι νόημα ειχε η ζωη μου πιο πριν....

 

 

Ριτακι οντως ηρέμησε κ ο γιατρός αυτο ειπε βγήκε ειπε

Στην οικογένεια μου οτι ειναι ολα καλα κ εγω κ ο μικρός κ επισης ειπε:"ησύχασα,ηρέμησα τωρα θα κάνετε 3-4 χρόνια να κάνετε ενα παιδάκι να πάρω κ εγω τα πανω μου, κ αντε επιτέλους να απαλλαχτώ απο αυτήν οικογένεια χαχαχαχα"

Τη Τρίτη ημερα απο το τοκετό με επιασε ακριβώς αυτο που λες ενω ημουν καλα έπεσε η ψυχολογία μου στα πατώματα κ εκει που έλεγχα τον εαυτό μου να μην με πάρει απο κάτω ειχα ενα κλάμα που ηθελα να το βγάλω ολο αυτο απο μέσα μου κ δεν μπορούσα να ελέγξω τον εαυτό μου να το σταματήσω!τι μας κάνουν οι ορμόνες ε;;

Λοιπον κοριτσια πηγα στο μαιευτήριο με πόνους κολικού στο στομάχι αφόρητοι πόνοι φώναζα απο το πόνο,πηγα λοιπον για nst κ μετα αν ηταν ολα καλα απο το μωρό θα επερνα χάπι εκει λοιπον που με είδε ο παθολόγος μ ζήτησε ενα σωρό εξετάσεις κ αναγκάστηκα θα εμενα για ωρα εκει

Μετα απο μια ωρα κανω τακτικές συσπάσεις κ έντονες ερχεται κ ο γιατρός μ βγαίνουν οι απαντήσεις ολα καλα κανω κ υπέρηχο για το μωρό ολα καλα κ μ λεει αύριο θα γεννήσεις κανεις πόνους δικους σου θα δούμε πως θα πάει μέχρι το πρωί κ αν δεν θα βάλουμε τεχνητούς..εκανα λοιπον πόνους δυνατούς κατα κάποιο τροπο αλλα δεν ηταν τακτικοί..το πρωί στις 7 αφου δεν είχαμε προχωρήσει καθόλου βάζουμε τεχνητούς ,στις 12 μ σπάει η μαία τα νερά κ κανω πόνους δυνατούς άρχιζε το μωρό κ κατέβαινε..μετα απο κάποια ωρα ξανά ανέβηκε πανω κ κουνιόταν με σπασμένα νερά η διαστολή στο 2 κολλημένη κανένα αποτέλεσμα κ στις 15:00 το μεσημέρι μπηκα για καισαρική γιατι το παιδι ειχε ξανά ανεβεί πανω..

Τελικό συμπέρασμα πιεζε τα όργανα μου συκώτι σπλήνα στομάχι Χολή κ πήγε να τα καταστρέψει ολα δε μπορούσε να κατέβει δε χώραγε κ ξανά ανέβηκε στο Τσακ με πρόλαβε ο γιατρός μου

Μπήκε στο μονάδα για ενα 24 ωρο λόγο βάρους κ βγήκε κ πήγαν ολα καλα..

 

Τωρα οσο αφορά τον θηλασμό άντλησα κ του έδωσα γάλα μονο ετσι έπινε με τη θηλή δε τα ειχε καθόλου καλα...κ απο χθες πιάσαμε κ τη θηλή κ θηλαζει κανονικά...

Θελω να γράψω κ αλλα,τόσα πολλα, ομως δεν προλαβαίνω κοριτσια μου,με τη πρώτη ευκαιρία θα τα ξανά πουμε..

Σας αγαπώ σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα απο το ΡΕΑ με το μπέμπη μου αγκαλίτσα!! Γεννήσαμε τη Δευτέρα μετα απο 11 ώρες τελικα με καισαρική τομή έναν μπέμπη 4.200 μείναμε στη μονάδα προληπτικά για ενα βραδυ κ τωρα είμαστε υγιής κ αγκαλίτσα ξαπλωμένοι! Με το θηλασμό το προσπαθούμε ακόμα μιας που δυσκολεύεται να πιάσει τη θηλή κ οταν τη πιάνει τη ρουφάει για λιγο κ τη φτύνει! Εχω βοήθεια απο τις δυο μαίες μου κ τη κοπέλες του ορόφου!προσπαθουμε ακόμα! Φιλακια πολλα λεπτομέρειες οταν βγούμε!

πω πω...4.200???Παναγία μου συγχαρητήρια να σας ζήσει κοριτσάκι μου!!!γέρος κ ευλογημένος να είναι πάντα στην ζωή του!!!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα απο το ΡΕΑ με το μπέμπη μου αγκαλίτσα!! Γεννήσαμε τη Δευτέρα μετα απο 11 ώρες τελικα με καισαρική τομή έναν μπέμπη 4.200 μείναμε στη μονάδα προληπτικά για ενα βραδυ κ τωρα είμαστε υγιής κ αγκαλίτσα ξαπλωμένοι! Με το θηλασμό το προσπαθούμε ακόμα μιας που δυσκολεύεται να πιάσει τη θηλή κ οταν τη πιάνει τη ρουφάει για λιγο κ τη φτύνει! Εχω βοήθεια απο τις δυο μαίες μου κ τη κοπέλες του ορόφου!προσπαθουμε ακόμα! Φιλακια πολλα λεπτομέρειες οταν βγούμε!

Δημητρα μου!! Να σου ζήσει το αγοράκι σου!! Καλοτυχο και τρισευτυχισμένο να είναι στη ζωούλα του!!!

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!!!! Είσαι και εσυ στο κλαμπ με τις μανούλες που έχουμε πάνω μας ζωγραφισμένη την πορτούλα πυ ήρθαν τα παιδάκια μας στο κόσμο!!!!! ρύφηξε του τα μαγουλάκια που θα έχει μπόλικα!!! χιχιχιχι!!!

OFubp3.png

TyB7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγατε σπιτάκι σας; Πώς είσαι; η τομή; Αχ είναι απίστευτο εγώ ακόμα τη χαζεύω και λέω πως περασε ο καιρός πότε ήταν τοσοδούλα και μεγάλωσε.

 

 

Κοριτσια μου σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις ευχές σας!ειναι απίστευτο συναίσθημα να κρατάς το θαύμα σου αγκαλιά τον χαζεύω όλη μέρα κ αναρωτιέμαι τι νόημα ειχε η ζωη μου πιο πριν....

 

 

Ριτακι οντως ηρέμησε κ ο γιατρός αυτο ειπε βγήκε ειπε

Στην οικογένεια μου οτι ειναι ολα καλα κ εγω κ ο μικρός κ επισης ειπε:"ησύχασα,ηρέμησα τωρα θα κάνετε 3-4 χρόνια να κάνετε ενα παιδάκι να πάρω κ εγω τα πανω μου, κ αντε επιτέλους να απαλλαχτώ απο αυτήν οικογένεια χαχαχαχα"

Τη Τρίτη ημερα απο το τοκετό με επιασε ακριβώς αυτο που λες ενω ημουν καλα έπεσε η ψυχολογία μου στα πατώματα κ εκει που έλεγχα τον εαυτό μου να μην με πάρει απο κάτω ειχα ενα κλάμα που ηθελα να το βγάλω ολο αυτο απο μέσα μου κ δεν μπορούσα να ελέγξω τον εαυτό μου να το σταματήσω!τι μας κάνουν οι ορμόνες ε;;

Λοιπον κοριτσια πηγα στο μαιευτήριο με πόνους κολικού στο στομάχι αφόρητοι πόνοι φώναζα απο το πόνο,πηγα λοιπον για nst κ μετα αν ηταν ολα καλα απο το μωρό θα επερνα χάπι εκει λοιπον που με είδε ο παθολόγος μ ζήτησε ενα σωρό εξετάσεις κ αναγκάστηκα θα εμενα για ωρα εκει

Μετα απο μια ωρα κανω τακτικές συσπάσεις κ έντονες ερχεται κ ο γιατρός μ βγαίνουν οι απαντήσεις ολα καλα κανω κ υπέρηχο για το μωρό ολα καλα κ μ λεει αύριο θα γεννήσεις κανεις πόνους δικους σου θα δούμε πως θα πάει μέχρι το πρωί κ αν δεν θα βάλουμε τεχνητούς..εκανα λοιπον πόνους δυνατούς κατα κάποιο τροπο αλλα δεν ηταν τακτικοί..το πρωί στις 7 αφου δεν είχαμε προχωρήσει καθόλου βάζουμε τεχνητούς ,στις 12 μ σπάει η μαία τα νερά κ κανω πόνους δυνατούς άρχιζε το μωρό κ κατέβαινε..μετα απο κάποια ωρα ξανά ανέβηκε πανω κ κουνιόταν με σπασμένα νερά η διαστολή στο 2 κολλημένη κανένα αποτέλεσμα κ στις 15:00 το μεσημέρι μπηκα για καισαρική γιατι το παιδι ειχε ξανά ανεβεί πανω..

Τελικό συμπέρασμα πιεζε τα όργανα μου συκώτι σπλήνα στομάχι Χολή κ πήγε να τα καταστρέψει ολα δε μπορούσε να κατέβει δε χώραγε κ ξανά ανέβηκε στο Τσακ με πρόλαβε ο γιατρός μου

Μπήκε στο μονάδα για ενα 24 ωρο λόγο βάρους κ βγήκε κ πήγαν ολα καλα..

 

Τωρα οσο αφορά τον θηλασμό άντλησα κ του έδωσα γάλα μονο ετσι έπινε με τη θηλή δε τα ειχε καθόλου καλα...κ απο χθες πιάσαμε κ τη θηλή κ θηλαζει κανονικά...

Θελω να γράψω κ αλλα,τόσα πολλα, ομως δεν προλαβαίνω κοριτσια μου,με τη πρώτη ευκαιρία θα τα ξανά πουμε..

Σας αγαπώ σας φιλώ

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα συγχαρητήρια κορίτσι μου, να σας ζήσει, να είναι γερός, καλότυχος και να τον χαίρεστε!!!!!!! Καλή λοχεία, μόνο με το μωράκι σου ασχολήσου τώρα, είναι απαιτητική αλλά πολύ γλυκιά περίοδος! Φιλιά πολλά μανούλα!

8sLrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θάλεια με το καλό κορίτσι μου, μ'έναν πόνο!

 

Μαρακιζ είναι και η ενόχληση από τα δόντια, 4-6 μηνών είχαν κάνει τιλτ στη γκρίνια... Η ομοιοπαθητική μας είχε βοηθήσει. Πριν τον πρώτο χρόνο, μην περιμένεις πολύ φως πάντως. Ουσιαστικά αλλάζει η φάση και ξεραίνονται στον ύπνο (εννοείται ότι ξυπνάνε αλλά όχι κάθε μια ώρα!) όταν πια αρχίζουν να κινούνται σοβαρά μέσα στην ημέρα, όταν δλδ αρχίζουν να μπουσουλάνε αλλά κυρίως όταν αρχίσει το περπάτημα. Θα περάσει ο καιρός, έχεις και καλοκαίρι μπροστά σου που είναι πιο άνετα τα πράγματα γενικά.

 

Φωτεινή με μπεμπε μαγιώ και κουβαδάκια φέτος στην παραλία, παιδάκι θα είναι η μπέμπα!

 

Φιλιά σε όλες, ελάχιστος χρόνος και δυνάμεις απομένουν... Περπατάμε, σας το πα?

8sLrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θάλεια με το καλό κορίτσι μου, μ'έναν πόνο!

 

Μαρακιζ είναι και η ενόχληση από τα δόντια, 4-6 μηνών είχαν κάνει τιλτ στη γκρίνια... Η ομοιοπαθητική μας είχε βοηθήσει. Πριν τον πρώτο χρόνο, μην περιμένεις πολύ φως πάντως. Ουσιαστικά αλλάζει η φάση και ξεραίνονται στον ύπνο (εννοείται ότι ξυπνάνε αλλά όχι κάθε μια ώρα!) όταν πια αρχίζουν να κινούνται σοβαρά μέσα στην ημέρα, όταν δλδ αρχίζουν να μπουσουλάνε αλλά κυρίως όταν αρχίσει το περπάτημα. Θα περάσει ο καιρός, έχεις και καλοκαίρι μπροστά σου που είναι πιο άνετα τα πράγματα γενικά.

 

Φωτεινή με μπεμπε μαγιώ και κουβαδάκια φέτος στην παραλία, παιδάκι θα είναι η μπέμπα!

 

Φιλιά σε όλες, ελάχιστος χρόνος και δυνάμεις απομένουν... Περπατάμε, σας το πα?

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!άντε περπατησατε??τι καλά..τώρα θα έχουν πλάκα που πηγαίνουν σαν πιγκουινακια..

 

 

αχ κορίτσια εγώ εχθές είχα γιατρό περίπου 2800 έχει πάει μου είπε..εχθές ήμουν 36+1 ...πονάω παρά πολύ στην μήτρα εδώ κ 1.5 μήνα απλά τις 2 τελευταίες βδομάδες πιο πολύ ακόμα..κ τελικά είναι το κεφάλι του μωρού χαμηλά,δεν έχει εμπεδωθεί στην λεκάνη ,αν κ μου είπε ότι τα 2α δεν εμπεδωνονται,τεσπα κ με πιέζει το κεφάλι του μωρού που ακουμπάει στα τοιχώματα της μήτρας..μου είπε προσοχή 1.5 βδομάδα μέχρι τις 6/3 που θα με δει πάλι..γιατί μετά κλείνω κ την 38η κ είμαστε πιο καλά..ενώ πριν αν βγει θεωρείται πρόωρο κ δεν το θέλουμε...αυτά..

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα,

 

Δήμητρα μου να σου ζήσει το παιδάκι, να είναι γερό και τυχερό και εσύ να το καμαρώνεις και να το φροντίζεις...επειδή έχουν περάσει και μέρες να ρωτήσω από περιέργεια; Ζάχαρο υπήρχε; Καμπύλη παθολογική ή τσιμπημένη; πρόσεχες τι έτρωγες; 4,200 παιδί είναι πολύ μεγάλο....δεν ξέρω και τον σωματότυπό σου αλλά εγώ που είχα και ζάχαρο και ήμουν και αδύνατη και μικροκαμωμένη μέχρι 3.500 με αφήναν για φυσιολογικό τοκετό...θέλω να πώ ΠΩΣ ΚΑΙ δεν είδαν οτι πρόκειται για μωρό πάνω από 4??? Από την άλλη είναι καλό αυτό γιατί το μωράκι θα πάρει τα πάνω του γρήγορα...

 

Εμείς κορίτσια είμαστε 7 κιλάκια και 67 εκατοστά...με τα νουμεράκια που λέτε έχω αρχίσει ήδη να αισθάνομαι οτι και το δεύτερο μου παιδί θα γίνει σκαμπό...το πρώτο είναι 97 εκατοστά και κοντεύει τα 4...

 

Εγώ δε βιάζομαι καθόλου για το φαγητό...βέβαια να πώ την αλήθεια και μου είπε η παιδίατρος οτι ειναι έτοιμος να φάει και το βλέπω...αλλά δε σας κρύβω οτι βαριέμαι να το ξεκινήσω....

 

Από ύπνους κτλ...είμαστε μια χαρά...γενικά έχει φτιάξει κάπως κάτι σαν πρόγραμμα...και τον διαβάζω καλύτερα...νομίζω μόλις μπει το φαγητό θα ρυθμιστεί καλύτερα...

 

Οι δύο κοπέλες που γεννήσαμε την ίδια μέρα 7 Σεπτ. έχουν ήδη ξεκινήσει και δεν τα πάνε καλά...μιλάμε η μία τσιρίζει και αρνείται...η άλλη τρώει μαξ 7 κουταλάκια...οπότε δεν αγχώνομαι ακόμα...άλλωστε τώρα σιγά σιγά τον βλέπω καλύτερα στην πλατούλα για να κάτσει σε καρεκλάκι και έχω σκοπό να τον ξεκινήσω μετά την καθαρά Δευτέρα...μάλλον φρούτο πρώτα...

 

Για blw...που το σκέφτομουν...μάλλον τελικά το απέριψα...λόγω φόβου καθαρά...διάβασα κάτι για ένα παιδί που πνίγηκε με σουβλάκι στα 6 του και ακόμα το σκέφτομαι...λέω άσε...δεν θέλω πειράματα...τώρα αν δω οτι με το κουτάλι στραβώνει η φάση...θα το σκεφτώ...αλλά όχι χωρίς να έχω κάνει σεμινάρια για έκτατη βοήθεια...

 

Δεν σας είπα τα καλύτερα....ο μεγάλος μου κόλλησε γρίππη Α παρά το οτι τον είχα εμβολιάσει...είμαστε με ταμιφλού όλη η οικογένεια και περιμένω να περάσουν άλλες 2-3 μέρες να δω τι γίνεται με το μωρό...

 

μαρακίζ ακόμα παλεύεις με τα κιλά; Εγώ τρώω τόσο σα γουρούνι που φοβάμαι οτι αν σταματήσω τον θηλασμό θα τσιμπήσω 5 κιλά για πλάκα...παρά το οτι έχω σταματήσει το T4 έχω καταφέρει να παραμείνω στο μείον 1 από πρό γέννας...πάντως να ξέρεις οτι η μέση και το σώμα γενικά επανέρχεται στους 9 μήνες..οπότε έχεις ακόμα...και φυσικά μην δώσεις ρούχα...είχα κάνει το λάθος στο πρώτο παιδί...τώρα ίσως λόγω οτι πήρα λίγα ίσως λόγω του οτι ήταν δεύτερο...έμπαινα από την αρχή μετά τη γέννα σε όλα τα παντελόνια...εντυπωσιακό...

 

φωτεινή θα σου στείλω μήνυμα...

 

φιλιά

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μανούλες καλησπέρα εχω χαθεί το ξερω κ δεν ξερω για ποσο ακόμα θα χαθώ μιας που εχω κολλήσει με το γιο μου κ θελω μονο εγω να του προσφέρω τα παντα μιας που κ η μαμα μ κ ο άντρας μ με βοηθάνε θελω να πάρω τα πανω μου οσο πιο γρήγορα γινεται κ να αναλάβω τις ευθύνες μου...

Απο κιλα πήραμε 200 γραμμάρια κ πήραμε κ 3 πόντους..

Εγω απο κιλά ειμαι στο -9 αλλα θελω να εξόριστων κ να επανέλθω οσο πιο γρήγορα γινεται ειναι κ τα κιλά της προηγούμενης εγκυμοσύνης οποτε καταλαβαινεται..

Το μπιμπερό δε το γλιτώσαμε μιας που με τη θηλή μια τα παμε καλα κ 10 χάλια..

Εχω επιλέξει τα μπιμπερό της μπραουν με τη θηλή να ειναι για βρέφη που θηλάζουν κ ειναι ελαστικά οσο η θηλή..αντλώ με θηλαστρο που εχω νοικιάσει κ του δίνω...

Εχω φέρει κ τη μαία μου στο σπίτι αλλα όπως ολα δείχνουν ο γιος μου ειναι τεμπέλης χαχαχαχ...θα αρκεστώ έστω σε αυτο τον βάζω κ στο στήθος αλλα σκούρα τα πράγματα για αρχή μπαίνει στο στήθος κ μετα του δίνω με το μπιμπερό το δικό μου...

Zadige μου οχι δεν ειχα ούτε παθολογική καμπύλη ούτε τσιμπημένη κ στις εξετάσεις που εκανα κάθε μήνα ουρά κ αίμα το σάκχαρο ηταν τελειο..πρόσεχα τι έτρωγα αφου ειχα σιχαθεί τα παντα απ εξω..

Είμαστε μεγαλοσωμοι κ εγω κ ο μπαμπάς του για αυτο..τη Πέμπτη που ειχα πάει στο γιατρο το είχαμε δει 3.500 με αποκλείση +\- 350 γραμμάρια...οποτε κ 5 μερες μετα βγήκε με αυτα τα κιλά το μωρό κ παλι να φανταστείς το Σάββατο έτυχε κατι επείγον κ ξανά εκανα υπέρηχο σε αλλο μηχάνημα κ ηταν 4 κιλά...

Link to comment
Share on other sites

Θάλεια με το καλό κορίτσι μου, μ'έναν πόνο!

 

Μαρακιζ είναι και η ενόχληση από τα δόντια, 4-6 μηνών είχαν κάνει τιλτ στη γκρίνια... Η ομοιοπαθητική μας είχε βοηθήσει. Πριν τον πρώτο χρόνο, μην περιμένεις πολύ φως πάντως. Ουσιαστικά αλλάζει η φάση και ξεραίνονται στον ύπνο (εννοείται ότι ξυπνάνε αλλά όχι κάθε μια ώρα!) όταν πια αρχίζουν να κινούνται σοβαρά μέσα στην ημέρα, όταν δλδ αρχίζουν να μπουσουλάνε αλλά κυρίως όταν αρχίσει το περπάτημα. Θα περάσει ο καιρός, έχεις και καλοκαίρι μπροστά σου που είναι πιο άνετα τα πράγματα γενικά.

 

Φωτεινή με μπεμπε μαγιώ και κουβαδάκια φέτος στην παραλία, παιδάκι θα είναι η μπέμπα!

 

Φιλιά σε όλες, ελάχιστος χρόνος και δυνάμεις απομένουν... Περπατάμε, σας το πα?

 

Viivako που είσαι εσύ?? Περπάτησαν τα μωράκια σου ε?? Μωρέ πως μεγαλώνουν έτσι!!!

 

Δοντάκια δεν ξέρω αν βγάζει ακόμα ο δικός μου, πάντως ανά διαστήματα πιπιλάει χέρια και γενικότερα τα πάντα με μανία. Άλλες μέρες περνάει πιο ήρεμα και μετά ξαναρχίζει. Τώρα διανύουμε την τελευταία εβδομάδα από την αλματάρα κι ευελπιστώ μετά να ηρεμήσουμε λίγο! Από θέμα ύπνου, γιατί γενικότερα είναι πολύ ήσυχο μωράκι, κλάμα δεν ακούγεται σχεδόν ποτέ.

 

Τώρα ξυπνάει περισσότερο από τον προηγούμενο μήνα, τουλάχιστον όμως όχι κάθε δίωρο και ευτυχώς θηλάζει γρήγορα και ξανακοιμάται. Μέχρι τις 19.30-20.00 κοιμάται στάνταρ και 6.30-7.00 το πρωί είναι όρθιος. Εγώ κοιμάμαι κατά τις 23.00 καθώς περιμένω να περάσει η ώρα για να αντλήσω. Κάνω 3 αντλήσεις στη δουλειά και μία βραδινή και ίσα που του φτάνει, πολλές φορές χαλάω κι από την τράπεζα. Πίνει πολύ ο μπαγάσας, από 350 ως και 500 ml κάθε μέρα. Απορώ τι θα έκανα αν δεν ήμουν τόσο άνετη με τις αντλήσεις στη δουλειά! Μου λείπει πολύυυυς ύπνος και μ' έχουν κουράσει οι τόσες αντλήσεις οπότε εγώ θα τις καλοδεχτώ τις στερεές. Φαίνεται έτοιμος, μας κοιτάζει λιγούρικα όταν τρώμε εμείς, απλώνει χέρια να πιάσει τα πάντα και πλέον κάθεται σχεδόν κανονικά στον πωπό του. Λέω να τον ξεκινήσω με κλεισμένους τους 6 μήνες. Ο παιδίατρος μου πρότεινε φρούτα, εγώ λέω να πάω με το πρόγραμμα του Παπαβέντση δλδ λαχανικά-κρέας-φρούτα. Για blw δεν το σκέφτομαι, νομίζω θα αγχωθώ! Παρήγγειλα έναν ατμομαγειρευτή/μπλέντερ που νομίζω θα με βολέψει πολύ.

 

Zadige... Σκαμπό...?? Αχαχα! Ρε γελάω τόοοοσο πολύ με κάποιες ατάκες σου! Είσαι σιγανοΑτακαδόρισα!! :lol: Άσε με κι ακόμα παλεύω με τα κιλά!! :evil: Όλοι μου λένε πως έχω επανέλθει αλλά έχω δύο ακόμα για να είμαι όσο έμεινα έγκυος κι άλλα δύο μετά για να γίνω όπως με θέλω εγώ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και δεν δίνω ρούχα! Θα επανέλθω οπωσδήποτε, καταρχάς τον Ιούνιο είναι η βάφτιση και θέλω να είμαι συλφίδα! Πως θα συνοδέψω τον γιο μου στην εκκλησιά?? :mrgreen:

 

Από κιλά δικά του δεν ξέρω πόσο είμαστε, σταμάτησα να τον ζυγίζω γιατί στη ζυγαριά δεν χωράει πια για να μετρηθεί σωστά. Θα δούμε αρχές Μαρτίου που έχουμε εμβόλιο. Τελευταία φορά τον ζυγίσαμε στον παιδίατρο 8/2 και ήταν 8350 και ύψος 70cm. Από ρούχα τα 74cm του κάνουν σχεδόν οριακά, αλλά τα 80cm του είναι μεγάλα.

 

Ριτάκι κι εσύ καιρό έχεις να μας γράψεις!! Όλα καλά με τα μωράκια σου?

 

Δημητρούλα μου απλά να ξέρεις πως όσο του δίνεις μπιμπερό από τόσο νωρίς τόσο πιο δύσκολα θα σου κάθεται στο στήθος!

 

Θάλεια με το καλό κορίτσι μου, λίγο έμεινε!! Όλα να σου πάνε τέλεια!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα απόλαυσε το μπέμπαρο σου!

 

Viiv ενός έτους τα ζιζανιάκια σου;;; Να τα χαίρεσαι!Να τα χιλιάσουν!

 

Marakiz γιγαντάκι ο μπόμπιρας σου!Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με τα ρούχα!Τώρα της φοράω 80αρια κάποια είναι οκ και κάποια τεράστια ανάλογα τη φόρμα. Σε 2 μήνες βαπτιζόμαστε και της πήρα φορεματάκι 86!

 

Zadige κι εγώ τον ίδιο φόβο είχα αλλά πλέον απολαμβάνω το BLW!

 

Θάλεια μπήκες στην τελική ευθεία. Με το καλό!!!

 

Εμείς μεγαλώνουμε!Μπουσουλάει και προσπαθεί να στηριχτεί παντού για να σηκωθεί. Πέφτει αρκετές φορές και προσπαθώ να είμαι ψυχραιμη!την αγαπώωωω κορίτσια κάθομαι και την κοιτάω και λέω πως πέρασαν 8 μήνες. Κοιτάω φώτο που ήταν μικρουλάκι στο μαιευτήριο. Μήπως να βάλω μπροστά για το 2ο;

 

Οι θηλάζουσες αδιαθετήσατε; Εγώ όχι ακόμα!

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα απόλαυσε το μπέμπαρο σου!

 

Viiv ενός έτους τα ζιζανιάκια σου;;; Να τα χαίρεσαι!Να τα χιλιάσουν!

 

Marakiz γιγαντάκι ο μπόμπιρας σου!Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με τα ρούχα!Τώρα της φοράω 80αρια κάποια είναι οκ και κάποια τεράστια ανάλογα τη φόρμα. Σε 2 μήνες βαπτιζόμαστε και της πήρα φορεματάκι 86!

 

Zadige κι εγώ τον ίδιο φόβο είχα αλλά πλέον απολαμβάνω το BLW!

 

Θάλεια μπήκες στην τελική ευθεία. Με το καλό!!!

 

Εμείς μεγαλώνουμε!Μπουσουλάει και προσπαθεί να στηριχτεί παντού για να σηκωθεί. Πέφτει αρκετές φορές και προσπαθώ να είμαι ψυχραιμη!την αγαπώωωω κορίτσια κάθομαι και την κοιτάω και λέω πως πέρασαν 8 μήνες. Κοιτάω φώτο που ήταν μικρουλάκι στο μαιευτήριο. Μήπως να βάλω μπροστά για το 2ο;

 

Οι θηλάζουσες αδιαθετήσατε; Εγώ όχι ακόμα!

 

Δεύτερο πριν γίνει 2 η μικρή μη το σκέφτεσαι...τώρα ζεις μια ανεμελιά που αν χρονίσει η μικρή θα την δείς αλλιώς...τρεχάτε ποδαράκια μου...και αυτό μαζί με εγκυμοσύνη δε το θές...άσε που έχω ολόκληρη λίστα να σου γράψω το γιατι ΟΧΙ...δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα..δυο φορές είχα στο σκούπισμα κάτι σαν αίμα αρχής περιόδου αλλά τίποτα άλλο...λογικά αν μειωθούν οι θηλασμοί..ο οργανισμός προστατεύεται...εγώ τον ξεκίνησα μήλο...ΠΩΠΩ πόσο βαριέμαι αυτή τη φάση...κορτίσια βλέπω νωρίς βαφτίζεται...εγώ Σεπτέμβρη μαζί με γενέθλια..μιας και τα γενέθλια μας πάνε 500 ευρώ για πλάκα είπα να το κάνω όπως στον μεγάλο δύο σε ένα...τώρα ειναι και δυο παιδιά...φωτεινή...αλέθω προς το παρόν...και γίνεται μάχη...μιλάμε για ρούχα για πέταμα....το τρώει όμως ο άτιμος...αλλά παίρνει ώρα και λέρωμα φουλ....πέφτει μόνος του στο κουτάλι...πιστεύω οτι θα τα πήγαινε καλά με blw...την σόφη την δαγκώνει σαν μπριζόλα...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο πριν γίνει 2 η μικρή μη το σκέφτεσαι...τώρα ζεις μια ανεμελιά που αν χρονίσει η μικρή θα την δείς αλλιώς...τρεχάτε ποδαράκια μου...και αυτό μαζί με εγκυμοσύνη δε το θές...άσε που έχω ολόκληρη λίστα να σου γράψω το γιατι ΟΧΙ...δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα..δυο φορές είχα στο σκούπισμα κάτι σαν αίμα αρχής περιόδου αλλά τίποτα άλλο...λογικά αν μειωθούν οι θηλασμοί..ο οργανισμός προστατεύεται...εγώ τον ξεκίνησα μήλο...ΠΩΠΩ πόσο βαριέμαι αυτή τη φάση...κορτίσια βλέπω νωρίς βαφτίζεται...εγώ Σεπτέμβρη μαζί με γενέθλια..μιας και τα γενέθλια μας πάνε 500 ευρώ για πλάκα είπα να το κάνω όπως στον μεγάλο δύο σε ένα...τώρα ειναι και δυο παιδιά...φωτεινή...αλέθω προς το παρόν...και γίνεται μάχη...μιλάμε για ρούχα για πέταμα....το τρώει όμως ο άτιμος...αλλά παίρνει ώρα και λέρωμα φουλ....πέφτει μόνος του στο κουτάλι...πιστεύω οτι θα τα πήγαινε καλά με blw...την σόφη την δαγκώνει σαν μπριζόλα...

 

 

Χαχαχα!Ε θα κάνετε γρήγορα μετάβαση! Αυτό με το τρεχάτε ποδαράκια μου το ζω με το μπουσούλημα! όλη μέρα τη μαζεύω!δεν προλαβαίνω να κάνω τιποτα!

 

Καλημέρα καλό μήνα!!!!

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα απόλαυσε το μπέμπαρο σου!

 

Viiv ενός έτους τα ζιζανιάκια σου;;; Να τα χαίρεσαι!Να τα χιλιάσουν!

 

Marakiz γιγαντάκι ο μπόμπιρας σου!Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με τα ρούχα!Τώρα της φοράω 80αρια κάποια είναι οκ και κάποια τεράστια ανάλογα τη φόρμα. Σε 2 μήνες βαπτιζόμαστε και της πήρα φορεματάκι 86!

 

Zadige κι εγώ τον ίδιο φόβο είχα αλλά πλέον απολαμβάνω το BLW!

 

Θάλεια μπήκες στην τελική ευθεία. Με το καλό!!!

 

Εμείς μεγαλώνουμε!Μπουσουλάει και προσπαθεί να στηριχτεί παντού για να σηκωθεί. Πέφτει αρκετές φορές και προσπαθώ να είμαι ψυχραιμη!την αγαπώωωω κορίτσια κάθομαι και την κοιτάω και λέω πως πέρασαν 8 μήνες. Κοιτάω φώτο που ήταν μικρουλάκι στο μαιευτήριο. Μήπως να βάλω μπροστά για το 2ο;

 

Οι θηλάζουσες αδιαθετήσατε; Εγώ όχι ακόμα!

Ευχαριστώ πολύ!!!πάντως όντως μπορεί να ζοριστεις πολύ γιατί δεν ξέρεις πως θα είναι η 2η εγκυμοσύνη σου...μακάρι να μην την καταλάβεις καθόλου..αλλά σε μένα τουλάχιστον που ήταν πιο ζόρικη σε όλα δεν το μετανιώνω που τελικά που εκατσε όταν ο μικρός ήταν 3.5 κ ας προσπαθουσαμε μετά τα 2...πιο νωρίς δεν το έκανα γιατί ήθελα να χαρώ τον πρώτο.

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!! Τι κάνετε???

 

Φωτεινούλα εγώ αδιαθέτησα τέλος Γενάρη και πάνω που νόμιζα πως αυτό ήταν και δεν θα ξανάρθει, αδιαθέτησα πάλι σήμερα. Έτσι γίνεται? Χαλάει ο κύκλος ή απλά θέλει λίγο για να ξαναέρθει στα ίσα του? Επίσης πονούσαν πολύ οι θηλές μου πριν κάποιες μέρες, συνδέεται αυτό κάπως με ωορρηξία ή περίοδο? Ξέρετε?

 

Μου κάνει κι εμένα εντύπωση πως περνάει ο καιρός και πόσο μεγαλώνει ρε παιδί μου μέρα με τη μέρα!! Τόσο εμφανισιακά όσο και αναπτυξιακά!. Πότε ξεκίνησε να σου μπουσουλάει? Κάνει κ εμένα κάποιες κινήσεις αλλά είναι σαν να κολυμπάει περισσότερο, έχει πολύ πλάκα! Γυρνάει συνέχεια, με κάθε ευκαιρία από ανάσκελα μπρούμυτα, το κάνει μέχρι και το βράδυ καμιά φορά που ξυπνάει για να φάει. Μια φορά γύρισε και συνέχισε τον ύπνο του. Με αγχώνει λίγο αυτό γιατί δεν γυρνάει ακόμα από μπρούμυτα ανάσκελα.

 

Για 2ο zadige κι εγώ θα ήθελα να μεγαλώσει για να μπορέσω να τον ευχαριστηθώ όμως γίνομαι 36 φέτος. Δεν με πήραν κ τα χρόνια αλλά δεν μπορώ να πάω και με το πάσο μου.. Τι τραβάμε εμείς οι γυναίκες!

 

Μέσα στο ΣΚ θα του κάνω εισαγωγή στερεών, θα ξεκινήσω με καροτάκι λέω. Για να δούμε πως θα πάμε, ανυπομονώ να δω εκφράσεις κι αν θα ξεκινήσουμε καλά!

 

Θάλεια μπήκες στο μήνα σου, με το καλό κορίτσι μου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...