Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

self-clear-Αρνητικο.


Recommended Posts

Καλησπερα όλες.

Είμαι καινιούργια στο forum.Σας διαβάζω συχνά και αποφάσισα να σας γράψω.Εχω κάποιες απορίες γιατί μολις ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι και είμαι σε κατάσταση ενημέρωσης.

Εχω κύκλο 28 ημερών με κάποιες διαφοροποιησεις σε αλλαγές εποχών π.χ.καλοκαίρι που ο κύκλος μου γίνεται 29 ημερων.Τελευταία περίοδος 27/7.Ελευθερες επαφές την 11η,13η,14η,15η.Δεν χρησιμοπούσα ποτέ αντισυλληπτικα και επισκέπτομαι καθε εξάμηνο το γυναικολόγο μου εδώ και 4-5 χρόνια(κανένα ουσιαστικό προβλημα δεν έχει διαγνωστει).

Την 20η μέρα έκανα το self clear...αρνητικό.Απο προχτες είχα συμπτώματα περιόδου (24η)πονος στην κοιλια,πονος στο στομαχι και πρηξιμο στο στήθος με την διαφορά οτι είχα και νέα συπτωματα πονος στα κοκαλα και στην μέση,αισθημα οτι είμαι αρρωστη ,ανακατωσούρες(οχι εντονες) και τσιμπήματα στην δεξια ωοθηκη(τα τσιμπηματα τα έχω αρκετές μέρες.)

 

Διαβασα οτι το self clear δεν είναι καθολου αξιόπιστο και αγόρασα και ένα clear blue το οποίο δεν ξέρω πότε να το κάνω(φοβάμαι οτι θα απογοητευτω)Τι λέτε να ελπίζω???:oΝα σας πώ την αληθεια νομιζα οτι τα πράγματα είναι πιο εύκολα και οτι η σύλληψη ειναι απλά υπόθεση¨"ελευθερων επαφών"...Αυτά!!!Συγνώμη για το μεγάλο μηνυμα!!Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 29-30 ΗΜΕΡΩΝ Η ΓΟΝΙΜΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Η 20 (ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΤΕΣΤ )....ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ .....ΑΚΟΜΑ θα προσπαθουσα να μεινω εγκυος !!!

 

αν θυμαμαι καλα , τα τεστ εγκυμοσυνης δειχνουν λεει απο την 5η μερα της συλληψης ??

οπως και να χει , εγω στη θεση σου θα περιμενα να φτασει η ημερομηνια που ειναι να αδιαθετησω και αν δεν αδιαθετουσα θα εκανα το τεστ !

μην αγχωνεσαι καλε ετσι !

αντε μια φορα καναμε ελευθερα ... αντε και μειναμε ????

μακαρι ετσι να γινει ....αλλα ακομα και αν δεν μεινεις με την πρωτη ..... μην απογοητευτεις !!

καλα αποτελεσματα να χεις !

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Se eyxaristw poly Gemakoal.Εχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα to Ovulation Calender το οποιο αν έχεις σταθερό κύκλο σε ενημερώνει για τις γόνιμες μέρες.Βασει υπολογισμών είχα ωορυξια στις 11-12/7 δηλαδή ακριβώς τις μέρες που είχα ελευθερες επαφές.Εχεις δίκιο πάντως μεχρι που έκανα το τεστ δεν είχα καθόλου αχγος γιατί το θεωρούσα ευκολο αλλά μετά ομως...Θα περιμένω τις πρώτες μέρες καθυστέρησης αν είναι και θα κάνω το τεστ.Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

σιγα καλε , τι εκανα ?

ναι εγω ετσι υπολογιζα τις μερες ! μετα ομως την αποβολη που ειχα , αλλαξαν ( ??? ) οι μερες να πω ? γιατι ο κυκλος μου δεν αλλαξε καθολου , αλλα γονιμη μερα ηταν η 20η! πεντε μηνες ειχα αργα ωορηξια (και ειχα τσιμπηματακια ) και εγω νομιζα οτι ειμαι εγκυος !!!

χωρις να θελω να σε ενθαρρυνω περισσοτερο , κρινοντας απο τα συμπτωματα ...καλα πας !!!!

καλα αποτελεσματα και παλι ευχομαι

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι....θα δείξει σε λίγες μέρες και θα ενημερώσω για τα- ελπίζω -θετικά αποτελέσματα...αλλα νομίζω οτι και να μην είναι τον επόμενο μήνα θα έχω λίγοτερο αγχος.Οπως λένε και πολλοι το αγχος δεν βοηθαει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέτα το Ovulation calendar και κοίτα να χαρείς τον έρωτα.

Το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας. Η πρώτη σου προσπάθεια ήταν, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και να κάνεις από τώρα τεστ εγκυμοσύνης, χωρίς να έχεις καν καθυστέρηση. Το μωρό θα έρθει, αν όμως σου γίνει έμμονη ιδέα μπορεί να καθυστερήσει.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα όλες.

Είμαι καινιούργια στο forum.Σας διαβάζω συχνά και αποφάσισα να σας γράψω.Εχω κάποιες απορίες γιατί μολις ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι και είμαι σε κατάσταση ενημέρωσης.

Εχω κύκλο 28 ημερών με κάποιες διαφοροποιησεις σε αλλαγές εποχών π.χ.καλοκαίρι που ο κύκλος μου γίνεται 29 ημερων.Τελευταία περίοδος 27/7.Ελευθερες επαφές την 11η,13η,14η,15η.Δεν χρησιμοπούσα ποτέ αντισυλληπτικα και επισκέπτομαι καθε εξάμηνο το γυναικολόγο μου εδώ και 4-5 χρόνια(κανένα ουσιαστικό προβλημα δεν έχει διαγνωστει).

Την 20η μέρα έκανα το self clear...αρνητικό.Απο προχτες είχα συμπτώματα περιόδου (24η)πονος στην κοιλια,πονος στο στομαχι και πρηξιμο στο στήθος με την διαφορά οτι είχα και νέα συπτωματα πονος στα κοκαλα και στην μέση,αισθημα οτι είμαι αρρωστη ,ανακατωσούρες(οχι εντονες) και τσιμπήματα στην δεξια ωοθηκη(τα τσιμπηματα τα έχω αρκετές μέρες.)

Διαβασα οτι το self clear δεν είναι καθολου αξιόπιστο και αγόρασα και ένα clear blue το οποίο δεν ξέρω πότε να το κάνω(φοβάμαι οτι θα απογοητευτω)Τι λέτε να ελπίζω???:oΝα σας πώ την αληθεια νομιζα οτι τα πράγματα είναι πιο εύκολα και οτι η σύλληψη ειναι απλά υπόθεση¨"ελευθερων επαφών"...Αυτά!!!Συγνώμη για το μεγάλο μηνυμα!!Ευχαριστώ!

 

Κατα την γνώμη μου έκανες μερικά λαθάκια. 1ον Το πιο πιθανό είναι το τεστ που έκανες να είναι λάθος γιατί δεν δείχνει την 20η μέρα, καλό θα ήταν να το επαναλάβεις την μέρα που περιμένεις να αδιαθετήσεις. 2ον που σταμάτησες τις επαφές στην 15η μέρα. Εγώ με σταθερό κύκλο η γόνιμη μου είναι η 25η και το έμαθα όταν πήγα στο γιατρό όταν έμεινα έγκυος.

Συνεχίστε τις επαφές

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερες επαφές την 11η,13η,14η,15η.Δεν χρησιμοπούσα ποτέ αντισυλληπτικα και επισκέπτομαι καθε εξάμηνο το γυναικολόγο μου εδώ και 4-5 χρόνια(κανένα ουσιαστικό προβλημα δεν έχει διαγνωστει).

Την 20η μέρα έκανα το self clear...

 

ακόμη ένα λαθάκι που έκανες είναι ότι έπρεπε ( αφου ήθελες να χρησιμοποιήσεις το self clear ) να το έκανες την 22η μέρα γιατί αν η σύλληψη έγινε την 15η μέρα τότε ούτε το self clear..Γράφει από την 5η μέρα της πιθανης σύλληψης αυτό σημαίνει ότι σύλληψη μπορεί και να έχει γίνει 24 ώρες μετά την επαφή.( δεν είμαι σίγουρη αν είναι 24 ή 36 ώρες ):?

 

Έκανες το τέστ με τα πρωινά ούρα ?

 

Φυσικά και δεν πρέπει να αγχώνεσαι, καταρχήν υπάρχουν και μήνες που μπορεί να μην έχουμε ωορηξία..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera!Ενα θετικό είναι οτι οταν έχω ωορυξια το καταλαβαίνω γιατί εχω πολλά υγρά,τσιμπηματα στις ωοθήκες ...γενικά το νιώθω.Το τεστ το έκανα με πρωινά ούρα.Το ξέρω οτι το έκανα νωρίς.Γι αυτό και δεν έκανα άλλο και θα περιμένω την καθυστέρηση για να το επαναλάβω.Λογω ενός επαγγελματικού ταξιδιού ελειπα καποιες μέρες γι αυτό οι επαφές εγιναν μεχρι την δεκατη πέμπτη μέρα αλλά δεν το προγραμματίζουμε συγκεκριμένες μέρες,οπως έχω ακούσει απο αλλους,γιατι ξέρω οτι σιγουρα δεν είναι θετικό και χάνεται και η μαγεία.Απλά έτυχε.Εχω πάει στο γιατρό και αν θυμάμαι καλά μου είχε πεί οτι στο υπέρηχο είχε δεί οτι είχα ωορυξια 14η-15η μέρα.Αυτά.Νομίζω οτι τελικά είναι το αγχος του πρωτάρη γιατί τώρα δεν το σκέφτομαι τόσο απλά περιμενω και αν δεν γίνει τιποτα δεν πειράζει...τον επόμενο μήνα που θα είμαστε και διακοπές.Που ξέρεις ισως τοτε να γίνει το bebe των διακοπών και να το λέμε χρόνια:)

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξερω αν γράφω σωστά εδώ. Θελω την γνώμη σας ως πιο έμπειρες.Ειχα ελευθερες επαφές με το συζυγο μου τις μερες τις ωορυξιας χωρις να το εχουμε προγραμματισει. Εχω σταθερο κύκλο 28 ημερών σε 2 μερούλες περιμενω περιοδο. Ομως εδω και 20 μερες εχει πρηστει πολυ το στήθος μου και 1 βδομάδα τωρα αισθανομαι οτι ερχετε περιοδος τρεχω στο μπάνιο αλλα τιποτα. Επιπλέον εχω δεξια και αριστερα ενναλαξ χαμηλα πονακια. Το κερασακι στην τούρτα ειναι οτο εκανα σημερα self clear και ειναι αρνητικο! Τι λετε λοιπον???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξερω αν γράφω σωστά εδώ. Θελω την γνώμη σας ως πιο έμπειρες.Ειχα ελευθερες επαφές με το συζυγο μου τις μερες τις ωορυξιας χωρις να το εχουμε προγραμματισει. Εχω σταθερο κύκλο 28 ημερών σε 2 μερούλες περιμενω περιοδο. Ομως εδω και 20 μερες εχει πρηστει πολυ το στήθος μου και 1 βδομάδα τωρα αισθανομαι οτι ερχετε περιοδος τρεχω στο μπάνιο αλλα τιποτα. Επιπλέον εχω δεξια και αριστερα ενναλαξ χαμηλα πονακια. Το κερασακι στην τούρτα ειναι οτο εκανα σημερα self clear και ειναι αρνητικο! Τι λετε λοιπον???

 

Εκανες τεστ που δειχνει κ πριν την καθηστερηση ή το απλο? Συνηθως πριν την καθηστερηση ειναι λιγες οι μοναδες τις χοριακης κ τα τεστ μπορει να μην την ανιχνευσουν γιαυτο να περιμενεις παντα την καθηστερηση. Το στηθος ετσι κ αλλιως πρηζετε πριν την περιοδο κ αν σε εχει πιασει κ ανυπομονησια για το αν εισαι εγκυος δημιουργουνται τετοιες ορμονικες διαταραχες που ολες μας δημιουργουμε συμπτωματα στον οργανισμο μας. Οποτε περιμενεις ή κανεις χοριακη που θα ειναι κ σιγουρο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα το τεστ 2 μερες πριν αδιαθετησω.Σημερα δηλαδη!

 

Οχι βρε δεν σε ρωτησα αυτο σε ρωτησα τι τεστ εκανες? Γιατι υπαρχουν δυο ειδη τεστ τα απλα που δειχνουν απο τις 25 μοναδες χοριακης κ αυτα που γραφουν οτι μπορεις να τα κανεις κ πριν την καθηστερηση κ δειχνουν απο 10 μοναδες χοριακης κ πανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι βρε δεν σε ρωτησα αυτο σε ρωτησα τι τεστ εκανες? Γιατι υπαρχουν δυο ειδη τεστ τα απλα που δειχνουν απο τις 25 μοναδες χοριακης κ αυτα που γραφουν οτι μπορεις να τα κανεις κ πριν την καθηστερηση κ δειχνουν απο 10 μοναδες χοριακης κ πανω.

α συγνωμη...το self clear εκανα

Link to comment
Share on other sites

α συγνωμη...το self clear εκανα

 

Να περιμενεις να εχεις καθυστερηση τουλαχιστον 3 μερες κ μετα να κανεις τεστ!! Ειναι το πιο σιγουρο. Κ δεν χαλας κ τα λεφτα σου:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...