Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χάπια Femara και εξωσωματική


oly75

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα σχετικά με τα χάπια Femara σε συνδυασμό με εξωσωματική.Μου τα έγραψε ο γιατρός,θα ξεκινήσω σε μία εβδομάδα περίπου την επόμενη προσπάθεια.Μου είπε ότι βοηθάνε με τα ωοθυλάκια,έτσι ώστε η δόση από τα menopur,αυτά θα πάρω εγώ,να είναι μικρή.Τα έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας κατά τη διάρκεια εξωσωματικής?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα σχετικά με τα χάπια Femara σε συνδυασμό με εξωσωματική.Μου τα έγραψε ο γιατρός,θα ξεκινήσω σε μία εβδομάδα περίπου την επόμενη προσπάθεια.Μου είπε ότι βοηθάνε με τα ωοθυλάκια,έτσι ώστε η δόση από τα menopur,αυτά θα πάρω εγώ,να είναι μικρή.Τα έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας κατά τη διάρκεια εξωσωματικής?

oly δεν έχω προσωπική γνώμη αλλά το femara (letrozole) το πετυχαίνω πολύ συχνά στα πρωτοκολλα που βλέπω στο εξωτερικό! εκεί το χρησιμοποιούν πολύ συχνά όσο και την κλομιφαίνη πχ! μια αναζήτηση στα αγγλικά πιστεύω θα σου λύσει πολλές απορίες αν δεν βρίσκεις αρκετά στα ελληνικά! (βασικά τι στο λέω θα το έχεις κάνει ήδη εσύ!) καλή αρχή! μαζί πάμε! περιμένω και γω να αδιαθετήσω! :-D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

oly δεν έχω προσωπική γνώμη αλλά το femara (letrozole) το πετυχαίνω πολύ συχνά στα πρωτοκολλα που βλέπω στο εξωτερικό! εκεί το χρησιμοποιούν πολύ συχνά όσο και την κλομιφαίνη πχ! μια αναζήτηση στα αγγλικά πιστεύω θα σου λύσει πολλές απορίες αν δεν βρίσκεις αρκετά στα ελληνικά! (βασικά τι στο λέω θα το έχεις κάνει ήδη εσύ!) καλή αρχή! μαζί πάμε! περιμένω και γω να αδιαθετήσω! :-D

 

Έχεις δίκιο λουκουμαδάκι,άρχισα να το ψάχνω ήδη.Απλά ξέχασα να ρωτήσω αν λεπταίνουν αυτά τα χάπια το ενδομήτριο όπως η κλομιφαίνη.Από βδομάδα μαζί έτσι?Έίδαμε 4 ωοθυλάκια σήμερα 21η μέρα του κύκλου,σε λίγες μέρες περιμένω να αδιαθετήσω,να βγει κανένα ακόμα όταν θα ξεκινήσω τα menopur,καλά θα είμαστε.Τόσα κάνω σχεδόν πάντα.Τώρα τα femara αν θα κάνουν κάτι θα δούμε.Πήγα να παραγγείλω τα φάρμακα της Λευκού σήμερα και orgalutran και prolutex,ένα σωρό λεφτά έδωσα πάλι.Άντε βρε κορίτσι καλή μας επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Oly καπου τα ακουσα τωρα τελευταια τα φεμαρα σε μια κοπελα που εκανε σπερματενχηση. Τι προτοκολο σου ειπε οτι ειναι μηπως ανταγωνιστη?

 

Ναι ανταγωνιστή με menopur και orgalutran.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο λουκουμαδάκι,άρχισα να το ψάχνω ήδη.Απλά ξέχασα να ρωτήσω αν λεπταίνουν αυτά τα χάπια το ενδομήτριο όπως η κλομιφαίνη.Από βδομάδα μαζί έτσι?Έίδαμε 4 ωοθυλάκια σήμερα 21η μέρα του κύκλου,σε λίγες μέρες περιμένω να αδιαθετήσω,να βγει κανένα ακόμα όταν θα ξεκινήσω τα menopur,καλά θα είμαστε.Τόσα κάνω σχεδόν πάντα.Τώρα τα femara αν θα κάνουν κάτι θα δούμε.Πήγα να παραγγείλω τα φάρμακα της Λευκού σήμερα και orgalutran και prolutex,ένα σωρό λεφτά έδωσα πάλι.Άντε βρε κορίτσι καλή μας επιτυχία.

από ότι έχω διαβάσει είναι καλύτερα από την κλομιφαίνη στο ενδομήτριο, αντιδράει καλύτερα νομίζω (μετά τη διακοπή του) στην προγεστερόνη! θα το πετύχεις στα πρώτα της αναζήτησης κάπου είναι!

εγώ ξανά εδώ με τη 'φτώχια' μου! :lol: 24η μέρα σήμερα πήγα το πρωί έχω δύο 6mm και 5mm και δύο κούτσικα οπότε με τα δύο πρώτα θα πορευτούμε! μενοπούρ (150) και οργκαλουτράν και γω αυτή τη φορά είπαμε να πειραματιστούμε λίγο μπας και έχω καλύτερα αποτελέσματα με τις δικές μου ορμόνες για λίγες μέρες παράλληλα! λευκού έχω αύριο! πάω να δω τι γίνεται με το ινοδωγόνο μου είναι στα ανώτερα επίπεδα μη μου βγει κανα καινούριο φασούλι στη μέση! θα γράψει κανένα κατεβατό εξετάσεων θα βγω στην τσιμισκή με το χέρι απλωμένο για κανα ευρώ! :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω διαβάσει είναι καλύτερα από την κλομιφαίνη στο ενδομήτριο, αντιδράει καλύτερα νομίζω (μετά τη διακοπή του) στην προγεστερόνη! θα το πετύχεις στα πρώτα της αναζήτησης κάπου είναι!

εγώ ξανά εδώ με τη 'φτώχια' μου! :lol: 24η μέρα σήμερα πήγα το πρωί έχω δύο 6mm και 5mm και δύο κούτσικα οπότε με τα δύο πρώτα θα πορευτούμε! μενοπούρ (150) και οργκαλουτράν και γω αυτή τη φορά είπαμε να πειραματιστούμε λίγο μπας και έχω καλύτερα αποτελέσματα με τις δικές μου ορμόνες για λίγες μέρες παράλληλα! λευκού έχω αύριο! πάω να δω τι γίνεται με το ινοδωγόνο μου είναι στα ανώτερα επίπεδα μη μου βγει κανα καινούριο φασούλι στη μέση! θα γράψει κανένα κατεβατό εξετάσεων θα βγω στην τσιμισκή με το χέρι απλωμένο για κανα ευρώ! :lol:

 

Δε πειράζει βρε κορίτσι,δύο δύο.Τί να κάνεις.Άντε να δούμε και αυτά τα femara.Και εγώ από λεφτά άστα να πάνε,χάλασε και το αμάξι,τί να σου λέω τώρα.Καλή επιτυχία με τη Λευκού,όντως θα γράψει ολόκληρη έκθεση.Μακάρι να ξεμπερδέψουμε γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!! Νομιζω ειναι καλητερα απο κλομιφαινη δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα.

 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι,ας τα δοκιμάσουμε και αυτά.Τόσα και τόσα έχουμε πάρει.Άντε πάλι όλα από την αρχή.Αυτή τη φορά θα έχω παραπάνω φάρμακα και τις ενέσεις clexan που μου έγραψε η αιματολόγος.Χαμός.Δε πειράζει αυτή θα είναι η τελευταία προσπάθεια,έτσι θέλω να πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ κορίτσι,ας τα δοκιμάσουμε και αυτά.Τόσα και τόσα έχουμε πάρει.Άντε πάλι όλα από την αρχή.Αυτή τη φορά θα έχω παραπάνω φάρμακα και τις ενέσεις clexan που μου έγραψε η αιματολόγος.Χαμός.Δε πειράζει αυτή θα είναι η τελευταία προσπάθεια,έτσι θέλω να πιστεύω.

 

ΕΛΑ GONAL K ORGALUTRAN ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΑΖΕΨΩ..ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ 8 ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟΥ ΑΒΓΟΥ..CLEXANE ΑΡΧΙΖΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΤ Κ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΠΛΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΕΠΤΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΜΠΛΕΔΙΣΜΑ ΧΑΛΑΛΙ ΟΛΥ ΧΑΛΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΑΦΡΑΓΚΟΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ!!!

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΛΑ GONAL K ORGALUTRAN ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΑΖΕΨΩ..ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ 8 ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟΥ ΑΒΓΟΥ..CLEXANE ΑΡΧΙΖΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΤ Κ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΠΛΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΕΠΤΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΜΠΛΕΔΙΣΜΑ ΧΑΛΑΛΙ ΟΛΥ ΧΑΛΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΑΦΡΑΓΚΟΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ!!!

 

Αυτές οι clexane κορίτσι είναι δύσκολες σαν ενέσεις?Έχουν λεπτή βελόνα?Πρώτη φορά θα τις κάνω,αν και η φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι εύκολες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι clexane κορίτσι είναι δύσκολες σαν ενέσεις?Έχουν λεπτή βελόνα?Πρώτη φορά θα τις κάνω,αν και η φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι εύκολες.

 

ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΜΕ ΛΕΠΤΗ ΒΕΛΟΝΑ ΒΑΛΕ ΣΤΟ YOU TUBE ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΑ..

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Oly! Εγώ είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή τον συνδυασμό femara+Clomiphene+orgalutran. Το femara είναι ένα ασθενές ανδρογόνο. Τα ωοθυλακια οφειλουν την αρχικη τους στρατολογηση στην παρουσια ανδρογονων γι' αυτό και χρησιμοποιουπνται σε πρωτόκολλα εξωςωματικης. Εύχομαι να σου ταιριάξει! Καλή επιτυχία!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Oly! Εγώ είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή τον συνδυασμό femara+Clomiphene+orgalutran. Το femara είναι ένα ασθενές ανδρογόνο. Τα ωοθυλακια οφειλουν την αρχικη τους στρατολογηση στην παρουσια ανδρογονων γι' αυτό και χρησιμοποιουπνται σε πρωτόκολλα εξωςωματικης. Εύχομαι να σου ταιριάξει! Καλή επιτυχία!

 

Καλησπέρα Charra.Εγώ θα πάρω Femara+Menopur+orgalutran.Δηλαδή αν κατάλαβα καλά βοηθάνε να δημιουργηθούν περισσότερα ωοθυλάκια?Αν φυσικά μου ταιριάξει όπως λες.Κάτι τέτοιο μου είπε και ο γιατρός.Δε βαριέσαι,αν βγει κανένα παραπάνω από τα 4 που είδαμε σήμερα καλά θα είναι.Σ'ευχαριστώ κορίτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει βρε κορίτσι,δύο δύο.Τί να κάνεις.Άντε να δούμε και αυτά τα femara.Και εγώ από λεφτά άστα να πάνε,χάλασε και το αμάξι,τί να σου λέω τώρα.Καλή επιτυχία με τη Λευκού,όντως θα γράψει ολόκληρη έκθεση.Μακάρι να ξεμπερδέψουμε γρήγορα.

εύχομαι να έχουμε πάρει την τελική ευθεία ,πιο πολύ εσύ εγώ έχω ακόμα, και να είναι η τελευταία φορά που μας απασχολούν τέτοια! φτάνει με την γυναικολογία ας περάσουμε στην παιδιατρική! :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

oly σε ακολουθώ κατα πόδας.. το επόμενο πρωτόκολλο μου έχει femara menopur και orgalutran! ξεκινάω και dhea από αύριο! θα περιμένουμε λίγο καιρό να προλάβει το dhea και το γλουκοφάζ να έχουν επίδραση στα ωοθυλάκια και ξεκινάμε!

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
4 hours ago, λουκουμαδάκι said:

oly σε ακολουθώ κατα πόδας.. το επόμενο πρωτόκολλο μου έχει femara menopur και orgalutran! ξεκινάω και dhea από αύριο! θα περιμένουμε λίγο καιρό να προλάβει το dhea και το γλουκοφάζ να έχουν επίδραση στα ωοθυλάκια και ξεκινάμε!

 

Άντε βρε κορίτσι το ίδιο πρωτόκολλο θα κάνουμε.Για να δούμε τί θα γίνει αυτή τη φορά.Εγώ dhea δε παίρνω,αλλά ότι είναι να γίνει θα γίνει.Υπομονή.

Επεξεργάστηκαν by oly75
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

oly σε ακολουθώ κατα πόδας.. το επόμενο πρωτόκολλο μου έχει femara menopur και orgalutran! ξεκινάω και dhea από αύριο! θα περιμένουμε λίγο καιρό να προλάβει το dhea και το γλουκοφάζ να έχουν επίδραση στα ωοθυλάκια και ξεκινάμε!

 

Λουκουμαδακι το dhea ποιος στο εδωσε?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Λουκουμαδακι το dhea ποιος στο εδωσε?

καλημέρα μαγιοπουλάκι!

με τη γυναικολόγο μου το συζητήσαμε εκτεταμένα και το αποφασίσαμε! αν αναρωτιέσαι για την (συν)χρήση του με το γλουκοφάζ και το ότι δείχνουν να δρουν ανταγωνιστικά στο θέμα της χοληστερόλης και της τεστοστερόνης αποφασίσαμε ότι θα κινηθούμε στο ''ίσως μεν,αλλά''

δεν θα πάρω την μαξ δόση των 75mg αλλά μόνο 50,θα το παίρνω με το μεσημεριανό γεύμα εν αντιθέση με το γλουκοφάζ που θα είναι πρωί βράδυ και φυσικά με τον επανέλεγχο στις καμπύλες τέλη μάη θα δούμε και τις λοιπές αιματολογικές  (κορτιζόλη,τέστο,Ε2,hdl κλπ)

σε όποια ανωμαλία αν και δεν πιστεύει ότι θα έχω θέμα, θα ξανατεθεί για συζήτηση και ανάλογα θα δούμε πως θα πράξουμε!

σε δικό μου έλεγχο είδα ότι η μετφορμίνη δεν είναι στα φάρμακα που αλληλεπιδρούν ,με παρενέργειες τουλάχιστον, με το dhea 

https://www.drugs.com/drug-interactions/dehydroepiandrosterone,dhea.html

https://www.drugs.com/drug-interactions/metformin-index.html

αν δεν ρώτησες για αυτό τότε η απάντηση είναι μου το έδωσε η γυναικολόγος για min 45 μέρες και max 90 μπας και συνέλθουν λίγο τα ωάρια! :-D 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...