Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπερματικά υγρά - Μπορώ να μείνω έγκυος;


Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι!!! Ήθελα να ρωτήσω.. σε περίπτωση εγκυμοσύνης υπάρχουν πόνοι χαμηλά στην κοιλιά λες και θα έρθει περίοδος?? Σήμερα έχω πόνους όχι συνεχόμενους άλλα όταν κάθομαι σταματάει.. και επίσης εχθές παρατήρησα τις ρώγες μου και είναι πολύ άσπρες περίεργες σαν να έχουν ανοίξει..

 

συνήθως μπερδεύουμε τα συμπτώματα της περιόδου με αυτά της εγκυμοσύνης γιατί είναι σχεδόν ίδια! Στην κοιλιά αν νιώθεις τραβηγματάκια δεξιά ή αριστερά είναι θετικό. Αν νιώθεις κάτι σαν μπούκωμα στη μέση της κοιλιάς , μάλλον είναι περίοδος. Όσο για τις θηλές , ξέρω ότι σκουραίνουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης. (Οι δικές μου δεν μπορώ να θυμηθώ τι χρώμα είχαν).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα δεξιά αριστερά δεν τον έχω παρατηρήσει :P θα φανεί σε 6 μέρες.Το μόνο που νιώθω σταθερά είναι η ζαλάδες και ανακατωσούρα και νυστάζω σχεδόν όλη μέρα είμαι σαν ζαβλακωμένη.. Επίσης από προχθές έχω υγρά πολλά υγρά λες και κατουριέμαι πάνω μου νιώθω από κάτω :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, σας εχω γραψει 1-2 φορες για τις ανησυχιες μου και ηρθε και η 3η, το τελευταιο 3μηνο ο κυκλος μ αυξηθηκε απο τις 30 στις 34 μερες και σημερα (24/6) ειμαι στην 35η (την ημερα π κανονικα περιμενω ν αδιαθετησω αλλα δεν) , στις 3, 4 και 13 Μαιου στην αρχη της σεξουαλικης επαφης υπηρχε ελευθερη διεισδυση για ελαχιστο χρονικο διαστημα (δεν ειχε προηγηθει αλλη επαφη για να υπαρχουν υπολλυματα σπερματος και το αγορι μ ουρει καθε φορα πριν την επαφη) ενω η επαφη συνεχισε και ολοκληρωθηκε με προφυλαξη. Τις περασμενες 3 ημερες ειχα λευκα υγρα και κατι μεταξυ τσουξιματος κ κνησμου στην περιοχη τα οποια σταματησαν σημερα αλλα παραμενει ενας ελαφρυς κνησμος-τσουξιμο , επισης το στηθος μ εχει μεγαλωσει ελαχιστα αλλα δεν το νιωθω να ποναει πχ. οταν το πιεζω. Το καχυποπτο μυαλο μ πηγαινει προς την εγκυμοσυνη εφοσον δεν μ εχει ερθει περιοδος κ ειχα κ τ υγρα αυτα π εχω ακουσει οτι μπορει ν ειναι απο εμφυτευση του εμβρυου... Τσαμπα αγχωνομαι παλι;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σας εχω γραψει 1-2 φορες για τις ανησυχιες μου και ηρθε και η 3η, το τελευταιο 3μηνο ο κυκλος μ αυξηθηκε απο τις 30 στις 34 μερες και σημερα (24/6) ειμαι στην 35η (την ημερα π κανονικα περιμενω ν αδιαθετησω αλλα δεν) , στις 3, 4 και 13 Μαιου στην αρχη της σεξουαλικης επαφης υπηρχε ελευθερη διεισδυση για ελαχιστο χρονικο διαστημα (δεν ειχε προηγηθει αλλη επαφη για να υπαρχουν υπολλυματα σπερματος και το αγορι μ ουρει καθε φορα πριν την επαφη) ενω η επαφη συνεχισε και ολοκληρωθηκε με προφυλαξη. Τις περασμενες 3 ημερες ειχα λευκα υγρα και κατι μεταξυ τσουξιματος κ κνησμου στην περιοχη τα οποια σταματησαν σημερα αλλα παραμενει ενας ελαφρυς κνησμος-τσουξιμο , επισης το στηθος μ εχει μεγαλωσει ελαχιστα αλλα δεν το νιωθω να ποναει πχ. οταν το πιεζω. Το καχυποπτο μυαλο μ πηγαινει προς την εγκυμοσυνη εφοσον δεν μ εχει ερθει περιοδος κ ειχα κ τ υγρα αυτα π εχω ακουσει οτι μπορει ν ειναι απο εμφυτευση του εμβρυου... Τσαμπα αγχωνομαι παλι;

 

Ξεχασα να πω πως ειμαι 20 χρονων , αυριο θα υποβληθω σε γαστροσκοπιση και εχω αγχος και γι αυτον τον λογο αλλα κ για την περιοδο , η εγκυμοσυνη δεν ειναι κατι π επιθυμω και ειμαι αρκετα ενημερωμενη , γνωριζω πως η παλια μεθοδος του τραβηγματος δεν ειναι ασφαλης αλλα δεν προκειται γι αυτο απλως για ελευθερη διεισδυση στην αρχη της επαφης..

Link to comment
Share on other sites

Κονα μου,

 

 

Τα λευκά υγρά που λες δεν συνηθίζονται ως απόδειξη εμφύτευσης πάντως.

 

Δεν μπορούμε να σου αποκλείσουμε εμείς τη περίπτωση εγκυμοσύνης απο προσπερματικα υγρά .Αντιλαμβάνεσαι ότι ακόμα κι αν δεν συνηθίζεται , εχει συμβεί κάποιες φορές.

 

 

Το πιο πιθανό , και το λεω αυθαίρετα , ειναι ότι έχεις αγχωθεί απο την αυριανή εξέταση εξού και η καθυστέρηση.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα σε γενικές γραμμές , επειδή βλέπω πώς είσαι αρκετά ανήσυχη τους τελευταίους μήνες , ειναι να πας σε έναν γυναικολόγο , αρχικά να δεις γιατι αλλάζει ο κύκλος σου συνέχεια , και κατα δεύτερον να δείτε μαζί μια μέθοδο αντισύλληψης που θα σε κανει να νιώθεις ασφάλεια.

Ας πούμε αντισυλληπτικό χάπι.

 

Σου εύχομαι καλη επιτυχία στην αυριανή σου εξέταση .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κονα μου,

 

 

Τα λευκά υγρά που λες δεν συνηθίζονται ως απόδειξη εμφύτευσης πάντως.

 

Δεν μπορούμε να σου αποκλείσουμε εμείς τη περίπτωση εγκυμοσύνης απο προσπερματικα υγρά .Αντιλαμβάνεσαι ότι ακόμα κι αν δεν συνηθίζεται , εχει συμβεί κάποιες φορές.

 

 

Το πιο πιθανό , και το λεω αυθαίρετα , ειναι ότι έχεις αγχωθεί απο την αυριανή εξέταση εξού και η καθυστέρηση.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα σε γενικές γραμμές , επειδή βλέπω πώς είσαι αρκετά ανήσυχη τους τελευταίους μήνες , ειναι να πας σε έναν γυναικολόγο , αρχικά να δεις γιατι αλλάζει ο κύκλος σου συνέχεια , και κατα δεύτερον να δείτε μαζί μια μέθοδο αντισύλληψης που θα σε κανει να νιώθεις ασφάλεια.

Ας πούμε αντισυλληπτικό χάπι.

 

Σου εύχομαι καλη επιτυχία στην αυριανή σου εξέταση .

 

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση , ναι λογικα τα λευκα υγρα ηταν απο καποια ελαφρια μολυνση αλλα υποψιαζομαι και αγχωνομαι με τα παντα... Επισης στα 3 χρονια επαφων με το αγορι μ δεν εχω παρατηρησει ποτε να βγαζει προσπερματικα υγρα (αν εβγαζε θα το καταλαβαινα ετσι;) Παντως σιγουρα με το τελος της περιοδου μου θα επισκεφτω γυναικολογο γιατι θα με φαει αυτο το αγχος... και δεδομενου της μονιμης σχεσης φαινεται να ειναι μια καλη επιλογη τα αντισυλληπτικα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση , ναι λογικα τα λευκα υγρα ηταν απο καποια ελαφρια μολυνση αλλα υποψιαζομαι και αγχωνομαι με τα παντα... Επισης στα 3 χρονια επαφων με το αγορι μ δεν εχω παρατηρησει ποτε να βγαζει προσπερματικα υγρα (αν εβγαζε θα το καταλαβαινα ετσι;) Παντως σιγουρα με το τελος της περιοδου μου θα επισκεφτω γυναικολογο γιατι θα με φαει αυτο το αγχος... και δεδομενου της μονιμης σχεσης φαινεται να ειναι μια καλη επιλογη τα αντισυλληπτικα...

 

Ουτε σημερα εχω αδιαθετησει αλλα δεν εχω κανενα συμπτωμα , ουτε περιοδου ουτε εγκυμοσυνης... Γενικα οτν περιμενω περιοδο εχω λιγο πρισμενη κοιλια αλλα φταιει και το στομαχι μου και λιγο φουσκωμενο στηθος π εχω και τωρα... Αλλα απο πονακια τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και βγάζει προσπερματικα υγρά. Πάντα. Κι ας μην το έχεις αντιληφθεί εςυ.

 

Και αυτό το μισό λεπτό που λες κάποια στιγμή μπορει να την κανει την ζημιά.

Όταν δεν θελουμε εγκυμοσύνη δεν κάνουμε εκπτώσεις στην προφύλαξη .

Θέλω να σου τονίσω ότι εςυ είσαι η κυρία του εαυτού σου και επειδή βλέπω πως το τελευταίο διάστημα αγχώνεσαι για αυτή την ελεύθερη επαφή του μισού λεπτού , καλό θα ειναι να το σταματήσεις .μονο Φούλ προστασία .

Είτε αρέσει είτε δεν αρέσει στον σύντροφο , απο τη στιγμή που δεν θέλετε παιδι πρέπει να προσέχετε 100% κι όχι 80%. Θα το δεχτεί.

 

Έτσι θα ηρεμήσεις κι εςυ.

 

Επίσης , ναι πρέπει να πας στον γυναικολόγο να δεις για την αργοπορία του κύκλου σου και να μιλήσεις για σωστή αντισύλληψη .

Και μην νομίζεις πως το αντισυλληπτικό ειναι η λύση . Χρειάζεται μεγάλη υπευθυνότητα για να το παίρνεις στην ώρα του , αλλα και να κανεις εξετάσεις για σεξουαλικως μεταδιδόμενα νοσήματα άνα τακτά χρονικά διαστήματα γιατι , συγνώμη που θα στο πω, ποτε δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει ακόμη και σε μια μόνιμη σχέση.εχω πολλά παραδείγματα φιλενάδων που μπορούν να σε πείσουν για αυτό . Αν παρεις α ντισυλληπτικο αυτό δεν σε καλύπτει απο αυτά .

 

Προς το παρόν μπορείς να κανεις ενα τεστ χοριακης για να ηρεμήσεις και να αποκλείσεις την εγκυμοσύνη.

 

Καλό ειναι όλες μας τις φοβίες μας να τις αντιμετωπίζουμε κατα μέτωπο Κονα μου . Επίσης επειδή τώρα ξεκινάνε τα καλύτερα σου σεξουαλικα χρονια ( ως τώρα ηταν εξερευνητικα θα έλεγα ) να ξέρεις πως μονο νιώθοντας ασφαλής συνέχεια μπορείς να απελευθερωθεις και να νιώσεις τη χαρά του έρωτα.

 

Ελπίζω το στομάχι σου να μην επιδεινώνεται απο αυτή τη στρεσογόνο φάση . Και σου εύχομαι να παν όλα όπως τα θέλεις .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και βγάζει προσπερματικα υγρά. Πάντα. Κι ας μην το έχεις αντιληφθεί εςυ.

 

Και αυτό το μισό λεπτό που λες κάποια στιγμή μπορει να την κανει την ζημιά.

Όταν δεν θελουμε εγκυμοσύνη δεν κάνουμε εκπτώσεις στην προφύλαξη .

Θέλω να σου τονίσω ότι εςυ είσαι η κυρία του εαυτού σου και επειδή βλέπω πως το τελευταίο διάστημα αγχώνεσαι για αυτή την ελεύθερη επαφή του μισού λεπτού , καλό θα ειναι να το σταματήσεις .μονο Φούλ προστασία .

Είτε αρέσει είτε δεν αρέσει στον σύντροφο , απο τη στιγμή που δεν θέλετε παιδι πρέπει να προσέχετε 100% κι όχι 80%. Θα το δεχτεί.

 

Έτσι θα ηρεμήσεις κι εςυ.

 

Επίσης , ναι πρέπει να πας στον γυναικολόγο να δεις για την αργοπορία του κύκλου σου και να μιλήσεις για σωστή αντισύλληψη .

Και μην νομίζεις πως το αντισυλληπτικό ειναι η λύση . Χρειάζεται μεγάλη υπευθυνότητα για να το παίρνεις στην ώρα του , αλλα και να κανεις εξετάσεις για σεξουαλικως μεταδιδόμενα νοσήματα άνα τακτά χρονικά διαστήματα γιατι , συγνώμη που θα στο πω, ποτε δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει ακόμη και σε μια μόνιμη σχέση.εχω πολλά παραδείγματα φιλενάδων που μπορούν να σε πείσουν για αυτό . Αν παρεις α ντισυλληπτικο αυτό δεν σε καλύπτει απο αυτά .

 

Προς το παρόν μπορείς να κανεις ενα τεστ χοριακης για να ηρεμήσεις και να αποκλείσεις την εγκυμοσύνη.

 

Καλό ειναι όλες μας τις φοβίες μας να τις αντιμετωπίζουμε κατα μέτωπο Κονα μου . Επίσης επειδή τώρα ξεκινάνε τα καλύτερα σου σεξουαλικα χρονια ( ως τώρα ηταν εξερευνητικα θα έλεγα ) να ξέρεις πως μονο νιώθοντας ασφαλής συνέχεια μπορείς να απελευθερωθεις και να νιώσεις τη χαρά του έρωτα.

 

Ελπίζω το στομάχι σου να μην επιδεινώνεται απο αυτή τη στρεσογόνο φάση . Και σου εύχομαι να παν όλα όπως τα θέλεις .

 

Ευχαριστω πολυ και ειναι αληθεια πως εχεις δικιο σε ολα οσα ειπες , αν δεν μου ερθει και σημερα θα κανω αυριο ενα τεστ να σιγουρευτω πως δεν προκειται για εγκυμοσυνη , μακαρι να ειναι μονο το αγχος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , μιλησαα χτες με το αγορι μου και μ προτεινε και ο ιδιος να χαλαρωσω κ να επισκεφτω εναν γυναικολογο το συντομοτερο δυνατον για να δω τι παιζει με τον κυκλο μου.

 

Σημερα πηρα το predictor early+express και εκανα το express με πρωινα ουρα και βγηκε αρνητικο.

 

Χαλαρωσα αρκετα και αν δεν μ ερθει κ σημερα θα κανω και το early αυριο το πρωι.

 

Το predictor γενικα ειναι αξιοπιστο; Γιατι ουτως η αλλως το εκανα σε μερες καθυστερησης οχι πριν την αναμενομενη περιοδο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα 2 τεστ εγκυμοσυνης ενα Predictor Early κι ενα Predictor express με πρωινα ουρα και βγηκαν και τα δυο αρνητικα... αλλα ακομα δεν εχω δει περιοδο και ειμαι στην 4η-5η μερα καθυστερησης... Δεν ξερω τι συμβαινει =/ μπορει να εχει αλλαξει ο κυκλος μου η να υπαρχει καποια διαταραχη;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν είσαι έγγυος.

 

Δεν μπορείς να αναβάλεις την επίσκεψη σου στο γυναικολόγο επ' άπειρον, πάντως.

 

Μην ψάχνεις απαντήσεις εδω μέσα για να λύσεις τέτοια πράγματα. Μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά μπορεί να είναι κάτι. μια κύστη. Μια ορμονική διαταραχή.ένα κρύωμα ! Πως να το ξέρουμε ;

 

 

Δεν θα επρεπε να γράφεις καν στους εφηβους. Μην βλέπεις τον εαυτό σου σαν παιδάκι.

Είσαι μια ενήλικη γυναίκα με ενεργή σεξουαλική ζωή και πρέπει να αρχίσεις να πηγαίνεις σε γυναικολόγο. Είναι πολύ πιο απλό απ΄όσο νομίζεις.

 

Αν δεν υπάρχουν τα χρήματα, μπορείς να πας σε ένα νοσοκομείο.

 

Στα λέω όλα καλοπροαίρετα, αλλά ακόμη αδυνατώ να καταλάβω γιατί προτιμάς να ζεις στο άγχος και δεν κάνεις μια επίσκεψη στο γιατρό. Πάρε την απόφαση :)

 

Αυτά απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν είσαι έγγυος.

 

Δεν μπορείς να αναβάλεις την επίσκεψη σου στο γυναικολόγο επ' άπειρον, πάντως.

 

Μην ψάχνεις απαντήσεις εδω μέσα για να λύσεις τέτοια πράγματα. Μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά μπορεί να είναι κάτι. μια κύστη. Μια ορμονική διαταραχή.ένα κρύωμα ! Πως να το ξέρουμε ;

 

 

Δεν θα επρεπε να γράφεις καν στους εφηβους. Μην βλέπεις τον εαυτό σου σαν παιδάκι.

Είσαι μια ενήλικη γυναίκα με ενεργή σεξουαλική ζωή και πρέπει να αρχίσεις να πηγαίνεις σε γυναικολόγο. Είναι πολύ πιο απλό απ΄όσο νομίζεις.

 

Αν δεν υπάρχουν τα χρήματα, μπορείς να πας σε ένα νοσοκομείο.

 

Στα λέω όλα καλοπροαίρετα, αλλά ακόμη αδυνατώ να καταλάβω γιατί προτιμάς να ζεις στο άγχος και δεν κάνεις μια επίσκεψη στο γιατρό. Πάρε την απόφαση :)

 

Αυτά απο εμένα.

 

Εχεις ενα δικιο , θα κλεισω ραντεβου με το τελος της περιοδου οτν ερθει για μια γενικη εξεταση γιατι πολυ το εχω καθυστερησει μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εκανα 2 τεστ εγκυμοσυνης ενα Predictor Early κι ενα Predictor express με πρωινα ουρα και βγηκαν και τα δυο αρνητικα... αλλα ακομα δεν εχω δει περιοδο και ειμαι στην 4η-5η μερα καθυστερησης... Δεν ξερω τι συμβαινει =/ μπορει να εχει αλλαξει ο κυκλος μου η να υπαρχει καποια διαταραχη;

 

Ennoeitai pws o kuklos sou borei na exei alla3ei. Dustuxws h eutuxws o kuklos mias gunaikas borei na epireastei apo pollous paragontes( kairos, ta3idi, anxos). Yparxoun kiolas diaforwn eidwn gunaikes.. p.x. h periodos mou einai sta8erh oti kai na ginei.. apo thn efhbeia mou 8umamai pws ka8e 28 meres eixa periodo.. h allh opsh tou nomismatos einai gunaikes pou den exoun sta8ero kuklos kai den boroun na upologistoun me akribeia pote 8a er8ei h epomenh periodos.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

16/2/17

Γεια σε όλες :)

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση γιατί έχω πραγματικά αγχωθεί πολύ.

Αρχικά να αναφέρω οτι δεν χρησιμοποιούμε κάποια μέθοδο αντισύλληψης με το αγορι μου,αλλά κάθε φορά τραβιέται..και πλέον γνωρίζω ότι είναι λάθος..

Τώρα, Η περίοδος μου ήρθε στις 25/1/17 και τελείωσε στις 30/1. Ο κύκλος μου είναι συνήθως 26-30 ημέρες.

Στις 2/2 ,δηλαδή μετά από 2 ημέρες που τελείωσε η περίοδος ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου..Λίγο πριν την εκσπερμάτωσή του,ενώ ήταν ''μέσα μου, κατάλαβα πολλά υγρά στον κόλπο μου,διαφορετική αίσθηση από τι άλλες φορές..Του το είπα αλλά απάντησε πώς δεν ''ένιωθε έτοιμος'' ακόμη να εκσπερματώσει..έτσι μετά από λίγο,εκσπερμάτωσε από έξω.. Είναι σίγουρος πώς δεν ''τελείωσε''νωρίτερα!!

Μετά από 3-4 ημέρες,άρχισα να νιώθω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά..στην αρχή για 1-2 ημέρες στα αριστερά και μετά ΜΟΝΟ χαμηλά στη μέση της κοιλιάς,όπως αυτόν της περιόδου-τώρα νιώθω λες και θα έρθει περίοδος.Εχθές και σήμερα ,είχα κάτι τσιμπήματα στο στήθος,μόνο όταν ήμουν ξαπλωμένη..

Πιστεύετε οτι υπάρχει πιθανότητα να έιμαι έγκος; μήπως είναι λόγω άγχους; ή να μου έρθει αρκετά νωρίτερα η περίοδος ;;

Θα κάνω ενα τεστ στις 25/2/17 ή μια χοριακή..απλά θα ήθελα να μου πείτε κ εσεις,μέχρι τότε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, Johana. Μη δίνεις σημασία σε συμπτώματα γιατί τις περισσότερες φορές τα δημιουργεί το μυαλό μας. Μπορεί να νιώθεις ότι έχεις όλα τα συμπτωματα της εγκυμοσύνης και τελικά να μην είσαι. Περίμενε την καθυστερηση. Σου εύχομαι να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

16/2/17

Γεια σε όλες :)

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση γιατί έχω πραγματικά αγχωθεί πολύ.

Αρχικά να αναφέρω οτι δεν χρησιμοποιούμε κάποια μέθοδο αντισύλληψης με το αγορι μου,αλλά κάθε φορά τραβιέται..και πλέον γνωρίζω ότι είναι λάθος..

Τώρα, Η περίοδος μου ήρθε στις 25/1/17 και τελείωσε στις 30/1. Ο κύκλος μου είναι συνήθως 26-30 ημέρες.

Στις 2/2 ,δηλαδή μετά από 2 ημέρες που τελείωσε η περίοδος ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου..Λίγο πριν την εκσπερμάτωσή του,ενώ ήταν ''μέσα μου, κατάλαβα πολλά υγρά στον κόλπο μου,διαφορετική αίσθηση από τι άλλες φορές..Του το είπα αλλά απάντησε πώς δεν ''ένιωθε έτοιμος'' ακόμη να εκσπερματώσει..έτσι μετά από λίγο,εκσπερμάτωσε από έξω.. Είναι σίγουρος πώς δεν ''τελείωσε''νωρίτερα!!

Μετά από 3-4 ημέρες,άρχισα να νιώθω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά..στην αρχή για 1-2 ημέρες στα αριστερά και μετά ΜΟΝΟ χαμηλά στη μέση της κοιλιάς,όπως αυτόν της περιόδου-τώρα νιώθω λες και θα έρθει περίοδος.Εχθές και σήμερα ,είχα κάτι τσιμπήματα στο στήθος,μόνο όταν ήμουν ξαπλωμένη..

Πιστεύετε οτι υπάρχει πιθανότητα να έιμαι έγκος; μήπως είναι λόγω άγχους; ή να μου έρθει αρκετά νωρίτερα η περίοδος ;;

Θα κάνω ενα τεστ στις 25/2/17 ή μια χοριακή..απλά θα ήθελα να μου πείτε κ εσεις,μέχρι τότε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπερα.

Δεν καταλαβαινω ακριβως αυτο που λες σχετικα με τα υγρα στον κολπο και πως τα καταλαβες.

Τα πονακια που ενιωσες 3-4 μερες μετα την επαφη πιθανον να ηταν η ωορρηξια σου.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις καθυστερηση για να σιγουρευτεις εαν υπαρχει εγκυμοσυνη.

Παντως εαν δεν επιθυμειτε παιδι, η μεθοδος αντισυλληψης που χρησιμοποιειτε δεν ειναι η 'ενδεδειγμενη'. Φιλικα παντα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 15/3/2012 at 8:05 ΠΜ, xrisaki είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου,

Ο γιατρός το υπέθεσε επειδή του είπαμε: "μα πως έγινε? αφου ελεύθερες επαφές δεν έχουμε?" ε και τότε μας είπε γελόντας πως η μέθοδος αντισύλληψης που χρησιμοποιούμε έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά αποτυχίας παγκοσμίως. Ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι σε όλες της μέλουσες μαμάδες να πάνε όλα τέλεια και σε όσες προσπαθούν να αποκτήσουν σύντομα ένα αγγελούδι.

Καλησπέρα είμαι καινούργια στο site είδα την απάντηση και ισχύει αυτό που λες απλά δεν ξέρουμε το ποσοστό που υπάρχει για την μέθοδο αυτή.Παντως ότι μένεις μένεις είναι το μόνο σίγουρο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/3/2012 at 2:56 ΜΜ, xrisaki είπε:

Και πάλι έγκυος, πάλι απρόοπτα όπως και την πρώτη φορά(αν πηγαίνουμε με αυτό το ρυθμό 40 παιδιά θα κάνουμε). Είχαμε συμφωνίσει με τον άντρα μου να κάνουμε ένα δεύτερο παιδάκι μετά το καλοκάιρι, αλλα.........

Δεν είχαμε ελεύθερες επαφές, αλλά τραβιόταν πριν τελειώσει και καθώς έχουμε συχνές επαφές καθ' ότι ερωτευμένα πιτσουνάκια, μια του κλέφτή, δυο του κλέφτη τρίτη και πιαστήκαμε. Εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά, είπε ο γιατρός, μα τέτοια καρπερότητα πια??????

Το πρώτο μας παιδάκι το κάναμε την μόνη και μοναδική φορά που ολοκλήρωσε μέσα σε όλη μας την σεξουλική ζωή. Έλεος στο τέλος θα κάνουμε παιδιά με το φιλί, τι να πω, χαρήκαμε πάντως πολύ αν και ήρθε πιο νωρίς από ότι περιμέναμε.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να μείνουν έγκυες να τους έρθει σύντομα και ανώδυνα και σε όσες δεν θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι να προσέχουν γιατί η μέθοδος αντισύλληψης του τραβήγματος δεν πιάνει...........

Εγω προσπαθω 5 μηνες κ συ μ την πρωτη μπραβο τυχερουλά με το κλ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια...όσες μείνατε εγκυος με προσπερματικα είχατε μόνο μία επαφη; γιατι είναι τρομερά δυσκολο να μείνεις έτσι εγκυος...θα πρέπει ο άντρας να μην πλυθεί κ να ακολουθήσει κ 2η συνουσία για να υπάρχει το σπέρμα...ρωτάω απο περιέργεια γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση...το καταλαβαίνω πως τυχαινει εαν ο αντρας εκσπαερματώσει κ μετα ακολουθησει καπάκι 2η συνουσία αλλα με μια φορά;;; (εκτος αν δν εχει πλυθεί απο την προηγουμενη πριν μια μερα ξερω γω) 

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2019 at 1:18 ΜΜ, NanaD είπε:

Καλησπέρα!Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια...όσες μείνατε εγκυος με προσπερματικα είχατε μόνο μία επαφη; γιατι είναι τρομερά δυσκολο να μείνεις έτσι εγκυος...θα πρέπει ο άντρας να μην πλυθεί κ να ακολουθήσει κ 2η συνουσία για να υπάρχει το σπέρμα...ρωτάω απο περιέργεια γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση...το καταλαβαίνω πως τυχαινει εαν ο αντρας εκσπαερματώσει κ μετα ακολουθησει καπάκι 2η συνουσία αλλα με μια φορά;;; (εκτος αν δν εχει πλυθεί απο την προηγουμενη πριν μια μερα ξερω γω) 

Εγω εμεινα εγκυος στον δευτερο μικρουλη μου απο προσπερματικα υγρα την ημερα της ωορρηξιας με μια επαφη (νομιζω δεν ειχε τελειωσει καν αλλα δεν ειμαι και σιγουρη). Δεν ειχε προηγηθει αλλη οποτε το σεναριο να ειναι απο την προηγουμενη εκσπερματιση δεν υπαρχει. Επισης, ειναι αδυνατον να μεινεις εγκυος με υγρα προηγουμενης ημερας καθως τα σπερματοζωαρια δεν επιβιωνουν για τοσες ωρες εκτος ορχεων ή μητρας.

 
Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2019 at 1:07 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

Εγω εμεινα εγκυος στον δευτερο μικρουλη μου απο προσπερματικα υγρα την ημερα της ωορρηξιας με μια επαφη (νομιζω δεν ειχε τελειωσει καν αλλα δεν ειμαι και σιγουρη). Δεν ειχε προηγηθει αλλη οποτε το σεναριο να ειναι απο την προηγουμενη εκσπερματιση δεν υπαρχει. Επισης, ειναι αδυνατον να μεινεις εγκυος με υγρα προηγουμενης ημερας καθως τα σπερματοζωαρια δεν επιβιωνουν για τοσες ωρες εκτος ορχεων ή μητρας.

Υποτίθεται (από οσα ιατρικα άρθρα έχω διαβάσει) οτι μένει στην ουρήθρα καποιο σπέρμα κ παρασύρονται απο τα προσπερματικα υγρα στην επόμενη επαφη...(καλα όχι μετα απο μερες)..αλλοι λενε οτι σπανια τα προσπερματικα υγρα περιέχουν σπερμα αλλα λειτουργουν ως λιπαντικο...συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις του "φεύγουν" του άντρα πριν βγει κ γινει εξω η εκσπερμάτωση και να σου η εγκυμοσυνη!

Πολύ ενδιαφερον πάντως το πως στο καλό γινεται αυτό...οι περισσοτεροι γιατροί το αμφισβητουν..δλδ θεωρουν οτι του ξεφυγε του αντρα πριν τραβηχτει..δν δεχονται τα προσπερματικα υγρα..

Πως ενιωσες οταν εμεινες εγκυος; φανταζομαι δν το περιμενες ε;; τι ωραιααααα!Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, NanaD είπε:

Υποτίθεται (από οσα ιατρικα άρθρα έχω διαβάσει) οτι μένει στην ουρήθρα καποιο σπέρμα κ παρασύρονται απο τα προσπερματικα υγρα στην επόμενη επαφη...(καλα όχι μετα απο μερες)..αλλοι λενε οτι σπανια τα προσπερματικα υγρα περιέχουν σπερμα αλλα λειτουργουν ως λιπαντικο...συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις του "φεύγουν" του άντρα πριν βγει κ γινει εξω η εκσπερμάτωση και να σου η εγκυμοσυνη!

Πολύ ενδιαφερον πάντως το πως στο καλό γινεται αυτό...οι περισσοτεροι γιατροί το αμφισβητουν..δλδ θεωρουν οτι του ξεφυγε του αντρα πριν τραβηχτει..δν δεχονται τα προσπερματικα υγρα..

Πως ενιωσες οταν εμεινες εγκυος; φανταζομαι δν το περιμενες ε;; τι ωραιααααα!Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Tι να πω, εμενα η γιατρος μου ειπε οτι ειναι πιθανον να μεινεις και με προσπερματικα αν εισαι πολυ γονιμος και απ'οτι φαινεται ειμαστε και οι δυο γονιμοι γιατι και τις δυο φορες ηταν αναπαντεχο! Βεβαια, τη δευτερη φορα ηταν λες και το "προσπαθουσαμε", καθε φορα που ειχα καθυστερηση αγχωνομασταν και μολις εβγαινε αρνητικο ξενερωναμε, αλλα ακομη και οταν ηρθε το θετικο σοκαριστηκαμε! Να 'σαι καλα!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας ... Έχω σχέση εδώ και πολύ καιρό με ένα παιδί.. Κανείς από τους δυο μας, δεν έχει ολοκληρώσει ερωτικά... Κι ένω θέλω  η σκέψη μιας ανεπιθυμιτης εγκυμοσύνης με φοβίζει κι πόσο μάλλον που το αγόρι μου δεν έχει εμπειρία.. Από την άποψη πως καταλαβαίνεις όταν σπάει η προφύλαξη .. Κι αν  με την χρήση προφυλακτικου και  την εκσπερματωση να γίνεται εκτός κόλπου.. Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλη μου δεν χρειαζεται να φοβασαι. Αν το αγορι σου χρησιμοποιησει προφυλακτικο δεν εχεις να φοβασαι κατι. Ποσο μαλλον αν η εκσπερματωση γινει εκτος κολπου σου. Απολαυσε το και προσπαθησε να χαλαρωσεις. Παντα με προφυλαξη βεβαια! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...