Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Ο νεος μου γιατρός με έβαλε και έλεγξα την βιταμίνη d3 και έχω ανεπάρκεια (16,2 ng/ml) και μου έδωσε να λαμβάνω σταγόνες. Έχω και χαμηλή amh 0,61 ng/ml και απο ότι διάβασα αυτά τα δύο συνδέονται άμεσα. Υπάρχει καποια κοπέλα που να έιχε έλειψη βιταμίνης d3 και μετά απο χορήγηση να είδε βελτίωση στην amh της και ίσως να είχε και εγκυμοσύνη? Επίσης τι είναι πιο καλό οι σταγόνες ή τα χαπάκια? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια. Ο νεος μου γιατρός με έβαλε και έλεγξα την βιταμίνη d3 και έχω ανεπάρκεια (16,2 ng/ml) και μου έδωσε να λαμβάνω σταγόνες. Έχω και χαμηλή amh 0,61 ng/ml και απο ότι διάβασα αυτά τα δύο συνδέονται άμεσα. Υπάρχει καποια κοπέλα που να έιχε έλειψη βιταμίνης d3 και μετά απο χορήγηση να είδε βελτίωση στην amh της και ίσως να είχε και εγκυμοσύνη? Επίσης τι είναι πιο καλό οι σταγόνες ή τα χαπάκια? Ευχαριστώ

 

Καλημερα,

Η ΑΜΗ στην ουσία ειναι το απόθεμα των ωοθηκών μας.

Ειναι μια ορμόνη που δεν αλλαζει προς τα πανω παρα μονο προς τα κατω οσο περνούν τα χρονια.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ο νεος μου γιατρός με έβαλε και έλεγξα την βιταμίνη d3 και έχω ανεπάρκεια (16,2 ng/ml) και μου έδωσε να λαμβάνω σταγόνες. Έχω και χαμηλή amh 0,61 ng/ml και απο ότι διάβασα αυτά τα δύο συνδέονται άμεσα. Υπάρχει καποια κοπέλα που να έιχε έλειψη βιταμίνης d3 και μετά απο χορήγηση να είδε βελτίωση στην amh της και ίσως να είχε και εγκυμοσύνη? Επίσης τι είναι πιο καλό οι σταγόνες ή τα χαπάκια? Ευχαριστώ

η έλλειψη βιταμίνης d είναι (και) αποτέλεσμα εισόδου στην εμμηνόπαυση όχι όμως αιτία οπότε διορθώνοντάς την δεν καταφέρνεις να αναστρέψεις το απόθεμα.

αυτό που μπορεί να συμβεί είναι ανεβάζοντάς την σε περίπτωση που βρεθεί σε κάποιον κύκλο ένα καλό ώριμο ωάριο να έχεις μια καλή συνθήκη που να βοηθήσει ώστε να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. για μένα αφού το ψάχνεις έτσι και δεν θέλεις ακόμα να προχωρήσεις σε εξωσωματική θα σου πρότεινα να συζητήσεις με τον γιατρό σου την λήψη πέρα από την d και q10, ινοφέρτ (ινοσιτόλη) , σύμπλεγμα b με φολικό και (σίγουρα με έγκριση του και μόνο) ορμόνης dhea. όλα αυτά μαζί συμβάλλουν στην καλύτερη ποιότητα ωαρίων και βοηθούν ορμονικά καλύτερα τον κύκλο μας. να συζητήσεις επίσης για πόσο καιρό πιστεύει ότι μπορείς με απλές μεθόδους υποβοήθησης ή/και μόνοι σας να προσπαθείτε και αν δεν έρθει το ευτυχές γεγονός και αναγκαστικά πάτε σε εξωσωματική να είσαι έτοιμη οργανικά με όλα τα παραπάνω συμπληρώματα! όσο για την d ένα συμπλήρωμα που είναι κοντά στα 25.000 με 30.000 την εβδομάδα είναι καλά είτε χάπι είτε σταγόνες. να τηρήσεις τον καλύτερο τρόπο απορρόφησης (με φαγητό/χωρίς) που αναγράφεται στην συσκευασία του.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ο νεος μου γιατρός με έβαλε και έλεγξα την βιταμίνη d3 και έχω ανεπάρκεια (16,2 ng/ml) και μου έδωσε να λαμβάνω σταγόνες. Έχω και χαμηλή amh 0,61 ng/ml και απο ότι διάβασα αυτά τα δύο συνδέονται άμεσα. Υπάρχει καποια κοπέλα που να έιχε έλειψη βιταμίνης d3 και μετά απο χορήγηση να είδε βελτίωση στην amh της και ίσως να είχε και εγκυμοσύνη? Επίσης τι είναι πιο καλό οι σταγόνες ή τα χαπάκια? Ευχαριστώ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΜΑ,Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ D KAI INOFERT,THN BITAMINH THN EΠΕΡΝΑ ΣΕ ΣΤΑΓΟΝΕς ΕΙΧΑ ΕΛΛΕΙΨΗ.ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.
Link to comment
Share on other sites

η εξεταση ΑΜΗ , θεωρείται ΕΝΔΕΙΞΗ αποθεματος και ΟΧΙ ακριβης μετρηση αποθεματος ! προσωπικα η πρωτη μετρηση ΑΜΗ, οτν Οκτωβριο, 1,4 κ ανεπαρκης μετρηση βιταμίνης d3 στο 20 αν θυμαμαι καλα, λαμβανοντας βιταμίνες κτλ, η επομενη ενδειξη ΑΜΗ πηγε στο 2.97. δεν ξερω αν είναι κ από τις βιταμίνες, αλλα σιγουρα παιζει ρολο και το μικροβιολογικο εργαστηριο! σε μενα ηταν στο ιδιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η εξεταση ΑΜΗ , θεωρείται ΕΝΔΕΙΞΗ αποθεματος και ΟΧΙ ακριβης μετρηση αποθεματος ! προσωπικα η πρωτη μετρηση ΑΜΗ, οτν Οκτωβριο, 1,4 κ ανεπαρκης μετρηση βιταμίνης d3 στο 20 αν θυμαμαι καλα, λαμβανοντας βιταμίνες κτλ, η επομενη ενδειξη ΑΜΗ πηγε στο 2.97. δεν ξερω αν είναι κ από τις βιταμίνες, αλλα σιγουρα παιζει ρολο και το μικροβιολογικο εργαστηριο! σε μενα ηταν στο ιδιο!

πριμ! τι κάνεις κορίτσι! χαθήκαμε! :-D:grin::-D πως είσαι; είχαμε καμιά εξέλιξη;

στο θέμα με την d αν θυμάμαι καλά εσύ είχες πολλά ωοθυλάκια δεν είχες και λέγαμε δεν ταιριάζει η πρώτη σου τιμή της αμη με την εικόνα των ωοθηκών άρα είναι λάθος ή μπερδεύομαι; ναι όντως είναι θέμα εργαστηρίου και μάλιστα αν χωρίσουν το δείγμα και διατηρήσουν σε ελάχιστα διαφορετικές συνθήκες τα δείγματα θα βγάλουν άλλα αποτελέσματα! είναι ελάχιστα τα εργαστήρια που μπορούν να βγάλουν μια άψογη τιμή οπότε για αυτό και λέμε πάντα συνυπολογίζουμε το τι δείχνουν οι ωοθήκες!

οπότε αν μιλάμε για πολύ χαμηλή γονιμότητα 1> και ωοθήκες με ελάχιστα ωοθυλάκια τότε δυστυχώς μια d δεν μπορεί να αυξήσει κάτι που δεν έχουμε ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για αρκετά καλά ωάρια ώστε να επιτευχθεί εύκολη γρήγορη εγκυμοσύνη. αλλά για να μη γράφω και εγώ από αυτά που έχει πάρει απλά το μάτι μου και επειδή γιατροί δεν είμαστε στην τελική υπάρχουν πολλές μελέτες για την αμη τι είναι τι σημαίνει κλπ κλπ και πως βελτιώνουμε κάποιες συνθήκες για εγκυμοσύνη μαζί με μελέτες για την d! όποιος έχει όρεξη και χρόνο για μελέτη είναι πολύ κατατοπιστικές έρευνες για όλες τις περιπτώσεις! https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed πληκτρολογώντας antimullerian hormone review στο search!

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

λουκουμαδακι, είναι το πρωτο μηνυμα που γραφω, σημερα μετα απτον Δεκεμβριο, αφησα το ιντερνετ κ τα παντα να χαλαρώσουμε κτλ, θα τα πω στην άλλη ομαδα!!! πρερπει να με μπερδευεις με άλλη περιπτωση, η δικη μου μονο η μορφη πολυκιστικων που ειχα τον Νοεμβριο κ επαιρνα τα γλουκοφαζ αλλιως δν ειχα πολλα ωοθηλακια.

Link to comment
Share on other sites

λουκουμαδακι, είναι το πρωτο μηνυμα που γραφω, σημερα μετα απτον Δεκεμβριο, αφησα το ιντερνετ κ τα παντα να χαλαρώσουμε κτλ, θα τα πω στην άλλη ομαδα!!! πρερπει να με μπερδευεις με άλλη περιπτωση, η δικη μου μονο η μορφη πολυκιστικων που ειχα τον Νοεμβριο κ επαιρνα τα γλουκοφαζ αλλιως δν ειχα πολλα ωοθηλακια.

prim δε σε μπερδεύω καλέεε απλά είχα μείνει στο ότι ο γιατρός ο καλός που λέγαμε στο κέντρο απορούσε με την αμη και ότι οι ωοθήκες σου είχαν πολλά ωοθυλάκια έστω και σαν υφή πολυκυστικών και είχες ξεκινήσει θεραπεία για πολυκυστικές! (έκανα και σερτς μέσα οκτώβρη τα βρήκα :lol: ) και λέγαμε άρα εκεί και στη μητρα ίσως κολλάει το θέμα και είσαι γόνιμη με τα όλα σου! τώρα αν κάτι άλλαξε στους επόμενους υπέρηχους δεν το γνώριζα! πάντως σε μια κλίμακα μέχρι 6 που πάει η άμη είναι τεράστια απόκλιση στις τιμές τέτοιος διπλασιασμός! είναι σα να γύρισες το χρόνο 6 8 μη σου πω και 10 χρόνια πίσω! έχεις εικόνα αν και πως αποτυπώνεται στις ωοθήκες; έκανες καναν υπέρηχο; μπες στο καφέ να μας πεις τα νέα σου είχαμε και πολλές εγκυμοσύνες και πολλά γεννητούρια! ζουμπουρλά μωρά! :D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

prim δε σε μπερδεύω καλέεε απλά είχα μείνει στο ότι ο γιατρός ο καλός που λέγαμε στο κέντρο απορούσε με την αμη και ότι οι ωοθήκες σου είχαν πολλά ωοθυλάκια έστω και σαν υφή πολυκυστικών και είχες ξεκινήσει θεραπεία για πολυκυστικές! (έκανα και σερτς μέσα οκτώβρη τα βρήκα :lol: ) και λέγαμε άρα εκεί και στη μητρα ίσως κολλάει το θέμα και είσαι γόνιμη με τα όλα σου! τώρα αν κάτι άλλαξε στους επόμενους υπέρηχους δεν το γνώριζα! πάντως σε μια κλίμακα μέχρι 6 που πάει η άμη είναι τεράστια απόκλιση στις τιμές τέτοιος διπλασιασμός! είναι σα να γύρισες το χρόνο 6 8 μη σου πω και 10 χρόνια πίσω! έχεις εικόνα αν και πως αποτυπώνεται στις ωοθήκες; έκανες καναν υπέρηχο; μπες στο καφέ να μας πεις τα νέα σου είχαμε και πολλές εγκυμοσύνες και πολλά γεννητούρια! ζουμπουρλά μωρά! :D

Γεια σου λουκουμαδακι.οι πολυκιστικες δινουν υψηλη αμη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου λουκουμαδακι.οι πολυκιστικες δινουν υψηλη αμη.

μα ναι,αυτό λέμε. ότι δεν συμβάδιζε η τιμή εργαστηρίου στην άμη που ήταν μια χαμηλή τιμή σε συνδιασμό με τις άλλες ορμόνες της με την ηλικία και την εικόνα που έδινε ο υπέρηχος σχεδόν/υφής πολυκυστικών ωοθηκών!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα ναι,αυτό λέμε. ότι δεν συμβάδιζε η τιμή εργαστηρίου στην άμη που ήταν μια χαμηλή τιμή σε συνδιασμό με τις άλλες ορμόνες της με την ηλικία και την εικόνα που έδινε ο υπέρηχος σχεδόν/υφής πολυκυστικών ωοθηκών!

Ναι βρε το καταλαβα.απλα αυτος ειναι ο γενικος κανονας για την αμη κ τις πολυκιστικες.παντως μην βουρλιζεστε με την αμη.αμφισβητειται πολυ τα δυο τελευταια χρονια.γυναικες με πολυ χαμηλη αμη εχουν κανει παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναρτήσει και αλλού, αλλά το αναδημοσιεύω κι εδώ, γιατί όπως φαίνεται ξεκίνησε νέα συζήτηση για το ίδιο θέμα.

 

Για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις και παρεξηγήσεις, να γράψω ορισμένα πράγματα για τη Βιταμίνη D σχετικά με την κύηση και την υπογονιμότητα.

 

1. Ο βασικός ρόλος της Βιταμίνης D είναι στην πρόσληψη και το μεταβολισμό του Ασβεστίου και η έλλειψή της προκαλεί διαταραχές στα οστά. Τα τελευταία χρόνια έχουν παρατηρηθεί και συσχετισμοί της βιταμίνης με διάφορους ανοσολογικούς μηχανισμούς και άλλες λειτουργίες του σώματος.

2. Ο ρόλος της Βιταμίνης D στην υπογονιμότητα δεν έχει τεκμηριωθεί. Οι όποιες αναφορές υπάρχουν δεν είναι αξιόπιστες και βασίζονται σε μελέτες μικρού μεγέθους, αναξιόπιστες μελέτες ή παρατηρήσεις σε ζωικά μοντέλα (π.χ. σε ποντίκια). Άρα κανείς δεν ξέρει αν πράγματι η βιταμίνη D παίζει ρόλο στην ανθρώπινη υπογονιμότητα και το αντικείμενο αυτό βρίσκεται υπό έρευνα.

3. Η Βιταμίνη D παράγεται με την έκθεση του δέρματος στον ήλιο. Κατά συνέπεια η έλλειψή της σε χώρες όπως η δική μας δεν είναι τόσο συχνή.

4. Η Βιταμίνη φαίνεται να παράγεται και στον πλακούντα και πιθανολογείται ότι βοηθάει στην πρόσληψη ασβεστίου από το έμβρυο.

5. Η εξέταση που μετρά αξιόπιστα τη Βιταμίνη είναι η 25(OH)D και όχι η 1,25(OH)D. Για αδιευκρίνιστους λόγους (κλασικά στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση) η εξέταση που συνταγογραφείται είναι η 1,25(OH)D.

6. Οι διεθνείς οδηγίες δε συνιστούν τη μέτρηση της Βιταμίνης στο γενικό πληθυσμό, παρά μόνο σε ανθρώπους με ενδείξεις έλλειψης (οστεοπόρωση) ή προδιάθεση για ανάπτυξη έλλειψης (διαμονή σε μέρη με ελάχιστη ηλιοφάνεια).

 

Με βάση τα ανωτέρω αυτό που θέλω να πω είναι ότι η εξέταση για τη Βιταμίνη δεν είναι τόσο απαραίτητη και ότι η μέτρηση της με τη συνήθη συνταγογραφούμενη εξέταση δεν είναι αξιόπιστη. Σημαντικότερο, όμως, ότι κανείς δεν ξέρει αν χαμηλά επίπεδα βιταμίνης σχετίζονται με την υπογονιμότητα. Αν παρ'ολ'αυτά μετρήσετε τη βιταμίνη και τη βρείτε χαμηλή, προφανώς θα πρέπει να λάβετε αναπλήρωση, όχι για λόγους γονιμότητας αλλά πρωτίστως για την υγεία των οστών σας.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναρτήσει και αλλού, αλλά το αναδημοσιεύω κι εδώ, γιατί όπως φαίνεται ξεκίνησε νέα συζήτηση για το ίδιο θέμα.

 

Για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις και παρεξηγήσεις, να γράψω ορισμένα πράγματα για τη Βιταμίνη D σχετικά με την κύηση και την υπογονιμότητα.

 

1. Ο βασικός ρόλος της Βιταμίνης D είναι στην πρόσληψη και το μεταβολισμό του Ασβεστίου και η έλλειψή της προκαλεί διαταραχές στα οστά. Τα τελευταία χρόνια έχουν παρατηρηθεί και συσχετισμοί της βιταμίνης με διάφορους ανοσολογικούς μηχανισμούς και άλλες λειτουργίες του σώματος.

2. Ο ρόλος της Βιταμίνης D στην υπογονιμότητα δεν έχει τεκμηριωθεί. Οι όποιες αναφορές υπάρχουν δεν είναι αξιόπιστες και βασίζονται σε μελέτες μικρού μεγέθους, αναξιόπιστες μελέτες ή παρατηρήσεις σε ζωικά μοντέλα (π.χ. σε ποντίκια). Άρα κανείς δεν ξέρει αν πράγματι η βιταμίνη D παίζει ρόλο στην ανθρώπινη υπογονιμότητα και το αντικείμενο αυτό βρίσκεται υπό έρευνα.

3. Η Βιταμίνη D παράγεται με την έκθεση του δέρματος στον ήλιο. Κατά συνέπεια η έλλειψή της σε χώρες όπως η δική μας δεν είναι τόσο συχνή.

4. Η Βιταμίνη φαίνεται να παράγεται και στον πλακούντα και πιθανολογείται ότι βοηθάει στην πρόσληψη ασβεστίου από το έμβρυο.

5. Η εξέταση που μετρά αξιόπιστα τη Βιταμίνη είναι η 25(OH)D και όχι η 1,25(OH)D. Για αδιευκρίνιστους λόγους (κλασικά στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση) η εξέταση που συνταγογραφείται είναι η 1,25(OH)D.

6. Οι διεθνείς οδηγίες δε συνιστούν τη μέτρηση της Βιταμίνης στο γενικό πληθυσμό, παρά μόνο σε ανθρώπους με ενδείξεις έλλειψης (οστεοπόρωση) ή προδιάθεση για ανάπτυξη έλλειψης (διαμονή σε μέρη με ελάχιστη ηλιοφάνεια).

 

Με βάση τα ανωτέρω αυτό που θέλω να πω είναι ότι η εξέταση για τη Βιταμίνη δεν είναι τόσο απαραίτητη και ότι η μέτρηση της με τη συνήθη συνταγογραφούμενη εξέταση δεν είναι αξιόπιστη. Σημαντικότερο, όμως, ότι κανείς δεν ξέρει αν χαμηλά επίπεδα βιταμίνης σχετίζονται με την υπογονιμότητα. Αν παρ'ολ'αυτά μετρήσετε τη βιταμίνη και τη βρείτε χαμηλή, προφανώς θα πρέπει να λάβετε αναπλήρωση, όχι για λόγους γονιμότητας αλλά πρωτίστως για την υγεία των οστών σας.

 

μα ακριβώς για αυτό τον λόγο κύριε Χατζηαντωνίου γίνονται τόσες συζητήσεις! αν ήξερε επίσημα η ιατρική κοινότητα ακριβώς τον ρόλο της d στην γονιμότητα θα ξέραμε και εμείς με τη σειρά μας τι ισχύει και τι όχι! έχω βρει συσχετισμούς της d με τις γονάδες με το σπέρμα με την αντίσταση στην ινσουλίνη με παθολογικό ενδομήτριο με το ποσοστό γονιμοποίησης σε ivf κλπ κλπ παρόλο που είναι όπως λέτε σε μικρή κλίμακα και πολλές φορές ακολουθούμενες από το 'may'. ειδικά όταν γίνονται αποκλειστικά σε ποντίκια (ακόμα και σε κόκκορες έχω βρει) που σημαίνει ότι είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο ή σε γυναίκες που υποβάλλονται σε υποβοηθούμενες μεθόδους αναπαραγωγής (που είναι ακριβώς τα case studies που αφορούν όσες το ψάχνουμε κατα κόρον) εγείρουν ερωτηματικά στις επιτυχίες/αποτυχίες! όχι φυσικά σαν κύριος παράγοντας αλλά σαν κομμάτι του ήδη προβληματικού γεννητικού συστήματος! οπότε μέχρι να γίνουν ουσιαστικές μελέτες δεν κάνει κακό η συζήτηση ακόμα και σε ένα φόρουμ χωρίς υπερβολές φυσικά!

υ.γ άλλοι γυναικολόγοι και αιματολόγοι θέτουν σαν προυπόθεση την επάρκεια της d πριν την όποια προσπάθεια υποβοηθούμενης ενώ αλλοι δεν της δίνουν σημασία οπότε όπως βλέπετε και εσείς συχνά βρισκόμαστε σε κατάσταση κβαντικής υπέρθεσης παίζοντας τη γάτα στο κουτί του σρόντιγκερ. μέχρι να ανοιχτεί, απάντηση δεν έχουμε!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

συχνά βρισκόμαστε σε κατάσταση κβαντικής υπέρθεσης παίζοντας τη γάτα στο κουτί του σρόντιγκερ. μέχρι να ανοιχτεί, απάντηση δεν έχουμε!

 

Από τις πιο έξυπνες περιγραφές που έχω διαβάσει για την ιατρική έρευνα!

 

Στο προκείμενο, γράφω κι εγώ ότι αν βρεθεί χαμηλή τιμή της Βιταμίνης (και της κάθε άλλης βιταμίνης) θα πρέπει να διορθωθεί για πολλούς λόγους. Ειδικά για τη Βιταμίνη D, όμως, επισημαίνω ότι:

1. Δε χρειάζεται σαν εξέταση ρουτίνας ή στα πλαίσια προγεννητικού ελέγχου, ειδικά σε μια χώρα όπως η δική μας με άφθονη ηλιοφάνεια.

2. Αν μετρηθεί, πρέπει να μετρηθεί με προσοχή (και όχι με την εξέταση που κατά κανόνα συνταγογραφείται στον ΕΟΠΥΥ) για να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα.

 

Γνωρίζετε καλά ότι στην (ανεξήγητη) υπογονιμότητα τα ιατρικά δεδομένα είναι δυστυχώς ελάχιστα και, επειδή είναι πολύ ευαίσθητο κομμάτι που προκαλεί άγχος και απογοήτευση στις γυναίκες, ανθεί η παραπληροφόρηση και η εκμετάλλευση ζευγαριών από ειδικούς και "ειδικούς". Έτσι τα γράφω όλα αυτά για να προλάβω μια νέα φρενίτιδα (όπως αυτή της θρομβοφιλίας) και να θέσω τα πράγματα στη σωστή τους βάση, τουλάχιστον όσον αφορά τη Βιταμίνη D.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, και εγώ βρέθηκα με πολυ χαμηλη d=9,1 (25OH)D και παίρνω συμπλήρωμα..ειμαι σε αναμονη των αποτελεσματων να δω αν ανεβηκε..εχω 3 παλινδρομες στο ιστορικο μου, δεν εχει βρεθει καμια αλλη αιτια.εγιναν παρα πολλες εξετασεις-γονιδιακες,αιματολογικες,ορμονικες,κτλ και υστεροσκόπηση.ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...