Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου μετά την εμβρυομεταφορά


irene12

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι που δεν μου είχε ξανασυμβεί στις προηγούμενες προσπάθειες και δεν ξέρω τι να υποθέσω αλλά δεν σας κρύβω ότι τα 'χω χρειαστεί κάπως. Είμαι τρίτη μέρα μετά από εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων βλαστοκύστεων και έχω πονάκια στη μήτρα που μοιάζουν με αυτά της περιόδου. Από το μεσημέρι μάλιστα είναι ψιλοσυνεχόμενα. Έχω και μία φοβία μήπως η προγεστερόνη που παίρνω δεν είναι επαρκής ως δόση γιατί την παίρνω σε ενέσιμη μορφή λόγω αλλεργίας...

Δώστε, βρε κορίτσια, καμιά γνώμη/συμβουλή...😔

 

Καλή επιτυχία!!!πολύ χαίρομαι που βλέπω ότι προχώρησες.

κ εγώ είχα πονάκια περιόδου τρεις μέρες μετά την μτφ.

με Σταύρου τελικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια, με συγκινείτε με την υποστήριξη σας. Ευχαριστώ πολύ!

 

Κρυσταλία, δεν πήγα στον Σταύρου γιατί δεν είχα τελειώσει με την Εμβρυογένεση. Τον είχες/έχεις γιατρό; Δεν θυμάμαι... Μ᾽ αυτά και μ᾽ αυτά έχω πάθει πρώιμο Αλτζχάιμερ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, με συγκινείτε με την υποστήριξη σας. Ευχαριστώ πολύ!

 

Κρυσταλία, δεν πήγα στον Σταύρου γιατί δεν είχα τελειώσει με την Εμβρυογένεση. Τον είχες/έχεις γιατρό; Δεν θυμάμαι... Μ᾽ αυτά και μ᾽ αυτά έχω πάθει πρώιμο Αλτζχάιμερ :lol:

 

Την θυμάμαι την περίπτωση σου κ σου αξίζει το καλύτερο πραγματικά!

Ναι τον είχα κ σου είχα πει την γνώμη μου αλλά δεν χρειάζεται τώρα να ασχοληθείς. Είσαι σε άλλη φάση.

Εύχομαι να μας πεις σύντομα τα ευχάριστα. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...θα ηθελα τη βοηθεια σας...εκανα εμβρυομεταφορα πριν 2 μερες...2 εμβρυων που ειχαμε κρυοσυντηρησει...και ανεβασα απο το βραδυ της ιδιας μερας 39 πυρετο...ιωση λαιμου...και το 2ο 24ωρο 39...υπαρχουν φοβοι για τα εμβρυα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...θα ηθελα τη βοηθεια σας...εκανα εμβρυομεταφορα πριν 2 μερες...2 εμβρυων που ειχαμε κρυοσυντηρησει...και ανεβασα απο το βραδυ της ιδιας μερας 39 πυρετο...ιωση λαιμου...και το 2ο 24ωρο 39...υπαρχουν φοβοι για τα εμβρυα?

 

Καλημέρα,

 

Νομίζω Μπέκι, πως καλό θα ήταν να πάρεις έναν τηλέφωνο τον γιατρό σου και να τον ρωτήσεις. Για να σου πει τι μπορείς να κάνεις για να ρίξεις τον πυρετό χωρίς να διακινδυνεύσεις την προσπάθεια σου. Το Depon νομίζω δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Σίγουρα καλό είναι ο οργανισμός σε αυτή την φάση να μην καταπονείται επιπλέον δεδομένου ότι έχει να επιτελέσει το έργο της εμφύτευσης. Τα ίδια τα έμβρυα δεν νομίζω ότι παθαίνουν κάτι.

Πάρε ένα τηλέφωνο όμως τον γιατρό.

Καλή σου επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια!! Είμαι καινούρια...!!

Πείτε μου κάτι να με βοηθήσει αλλιως θα με φάει το άγχοςνα μέχρι αύριο .:roll::roll::roll:

Έκανα εξωσωματική γονιμοποίηση και αύριο ειναι 12 μέρα θα κάνω το τέστ εγκυμοσύνης φοβάμαι πολυυυυ ......:confused::confused:δεν νιώθω τίποτα...Μόνο πονάει το στήθος μου τίποτα άλλο...Της πρώτες μέρες είχα πόνους περιόδου.... Τώρα τίποτα..... :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!! Είμαι καινούρια...!!

Πείτε μου κάτι να με βοηθήσει αλλιως θα με φάει το άγχοςνα μέχρι αύριο .:roll::roll::roll:

Έκανα εξωσωματική γονιμοποίηση και αύριο ειναι 12 μέρα θα κάνω το τέστ εγκυμοσύνης φοβάμαι πολυυυυ ......:confused::confused:δεν νιώθω τίποτα...Μόνο πονάει το στήθος μου τίποτα άλλο...Της πρώτες μέρες είχα πόνους περιόδου.... Τώρα τίποτα..... :rolleyes::rolleyes:

 

Μια θετικοτατη χοριακη κοριτσι!!! Μην ψαχνεις συμπτωματα αυριο ειναι η μερα σου!!! Να πανε ολα κατευχην++++

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γειά σας κορίτσια!! Είμαι καινούρια...!!

Πείτε μου κάτι να με βοηθήσει αλλιως θα με φάει το άγχοςνα μέχρι αύριο .:roll::roll::roll:

Έκανα εξωσωματική γονιμοποίηση και αύριο ειναι 12 μέρα θα κάνω το τέστ εγκυμοσύνης φοβάμαι πολυυυυ ......:confused::confused:δεν νιώθω τίποτα...Μόνο πονάει το στήθος μου τίποτα άλλο...Της πρώτες μέρες είχα πόνους περιόδου.... Τώρα τίποτα..... :rolleyes::rolleyes:

 

Τι εγινε τελικα ;;; 😰😰 εγω σημερα εκανα κ ηταν 2,3 αρνητική μου είπαν ... Τελικα βρε κορίτσια αν δν το βιώσεις δν καταλαβαίνεις ποσο πονάει η ψυχη σου...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδια εχω περδευτει δν ξερω πιυ γραφω καινούργια ειμαι σας παρακολουθώ εδω κ δυο μήνες κ να ξέρετε πως δίνεται πολυ κουράγιο κ οχι μονο κ τα φώτα σας σε πολυ κοσμο εγω προσωπικά σας ευχαριστω απο βάθος καρδιάς εν κ πηρα σημερα την κρυάδα μου θα. Βρω το κουράγιο κ θα συνεχίσω μαζι με την δίκη σας βοήθεια !!! Σας ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδια εχω περδευτει δν ξερω πιυ γραφω καινούργια ειμαι σας παρακολουθώ εδω κ δυο μήνες κ να ξέρετε πως δίνεται πολυ κουράγιο κ οχι μονο κ τα φώτα σας σε πολυ κοσμο εγω προσωπικά σας ευχαριστω απο βάθος καρδιάς εν κ πηρα σημερα την κρυάδα μου θα. Βρω το κουράγιο κ θα συνεχίσω μαζι με την δίκη σας βοήθεια !!! Σας ευχαριστω κ παλι

 

Υπομονη κοπελα μου να μην απελπιζεσαι σε αυτες τις περιπτωσεις ο επιμενων νικα θελει οολυ κουραγιο ολη η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αχ βρε παιδια εχω περδευτει δν ξερω πιυ γραφω καινούργια ειμαι σας παρακολουθώ εδω κ δυο μήνες κ να ξέρετε πως δίνεται πολυ κουράγιο κ οχι μονο κ τα φώτα σας σε πολυ κοσμο εγω προσωπικά σας ευχαριστω απο βάθος καρδιάς εν κ πηρα σημερα την κρυάδα μου θα. Βρω το κουράγιο κ θα συνεχίσω μαζι με την δίκη σας βοήθεια !!! Σας ευχαριστω κ παλι

 

Μην απελπιζεσε. Ειμαι σιγουρη οτι θα α καταφερεις. Δυστυχως ειναι ολα στο προγραμμα. προχωραμε και ευχομαστε να ειμαστε οι τυχερές. Και εγω ακομα το κυνηγάω αλλα δεν το βαζω κατω. τωρα άλλαξα γιατρο και πολη. θελω τοσο πολυ να αποκτησω το παιδακι μου. καλη σου επιτυχια και μην το βαζεις κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια έκανα κ εγώ την περασμένη Δευτέρα την εμβυομεταφορα κ προς μεγαλη μου έκπληξή δεν ειχα απολύτως κανεναν πονο η ενόχληση μονο κατα την διάρκεια της ημέρας λίγες ζαλάδες.

Αλλά σήμερα έχω τους πόνους περιόδου κ όταν σκουπιστηκα έβγαλα μια ροζ κηλίδα κ μετά σαν λίγες ίνες καφέ τι σημαίνει αυτό ξέρει καμία να μου πει?

 

On 8/3/2015 at 3:49 ΜΜ, ΤΑΤΙΑΝΑΚΙ είπε:

καλησπερα σε ολες. Ειναι η πρωτη μου φορα σε ολα! πρωτη φορα εξωσωματικη (σε φυσικο κυκλο) πρωτη φορα που θελω να μοιραστω τα συναισθηματα μου (μεχρι τωρα το μονο συναισθημα που ειχα ηταν θυμος και απογοητευση για ολα οσα ερχονται ευκολα σε ολες τις φιλες και συγγενεις ενω εγω πρεπει να παλευω οχι μονο με την ελειψη ενος παιδιου αλλα και με την "συμπονια" και την "λυπηση" στα λογια συγγενων και φιλων, κατι που με διαλυει κυριολεκτικα!). Μετα απο 5 χρονια γαμου και αρνησης απο την πλευρα μου να προχωρησω σε εξωσωματικη, πιο πολυ εξαιτιας του φοβου οτι αν δεν πετυχει δεν θα υπηρχε πλεον καμμια ελπιδα να αποκτησω παιδι, αποφασισα τελικα να κανω το βημα. Ευτυχως μεχρι στιγμης ολα πηγαν καλα. Στις 27/2 εκανα εμβρυομεταφορα και τωρα περιμενω στις 11/3 να κανω την χωριακη. Ομως φοβαμαι!! ξερω πως ειναι δυσκολο να πετυχει με την πρωτη(δεν ημουν ποτε στη ζωη μου τυχερη) ομως επειδη κατα καιρους ειχα διαφορα ψυχολογικα "θεματακια" που δεν μπορουσα να διαχειριστω μονη μου και ζητουσα βοηθεια απο ειδικους, φοβαμαι πως ολη αυτη η διαδικασια που μολις ξεκινησε θα με τσακισει αλλη μια φορα! τελος παντων! απλα ηθελα να μοιραστω με καποιον την αγωνια μου! καλη επιτυχια σε ολες μεσα απο την καρδια μου!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα να πω τι δική μου μακρόχρονη εμπειρία μετά από 8 προσπάθειες εξωσωματικών εκ των οποίων ολοκληρώθηκαν οι 6 χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα στα 8 χρόνια συνολικά προσπαθειών μου. Ξεκίνησα ομολογώ λίγο αργά στα 40,5, με πολύ χαμηλή ΑΜΗ, και όντας τότε καπνίστρια. Οι 4 από τις 6 ολοκληρωμένες ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο με δικά μου ωάρια βομβαρδίζοντας τον εαυτό μου με τις υψηλότερες δόσεις των ορμονών και παρόλο αυτά κατάφερνα να έχω το πολύ 2 έμβρυα πολύ καλής ποιότητας. Οι άλλες δύο ήταν με δανικά ωάρια σε ιδιωτικό κέντρο. Σε όλες τις προσπάθειες μου μετά την εμβρυομεταφορά άλλοτε την ίδια ημέρα, άλλοτε την επομένη άρχιζαν πόνοι περιόδου. Για λίγες ημέρες σταματούσαν και λίγο πριν από την ημερομηνία εξέτασης β' χοριακής ξανάρχιζαν αλλά σε πολύ έντονο βαθμό. Αναφέρω ότι πάσχω από δυσμηνόρροια η οποία με καθήλωνε για δύο τουλάχιστον μέρες στο κρεβάτι μέχρι τα 42 μου με λήψη πλήθους χαπιών παρά το γεγονός ότι αντέχω γενικά τον πόνο.

Κάθε φορά διάβαζα και ξαναδιάβαζα τα ίδια σχεδόν site για τα συμπτώματα και κάθε φορά ήμουν πεπεισμένη ότι οι έντονοι πόνοι πριν την εξέταση σηματοδοτούσαν ότι δεν είχα μείνει έγκυος. Άλλωστε οι φόβοι μου επιβεβαιώνονταν κάθε φορά. Ήμουν σίγουρη ότι όλες οι κοπέλες που έγραφαν ότι και αυτές είχαν έντονα συμπτώματα περιόδου αλλά τελικά έμεναν έγκυες ήταν σίγουρα λίγο υπερβολικές ως προς τον πόνο. Πριν από λίγες ημέρες έκανα την 9 και τελευταία προσπάθειά μου με δανικά πάλι ωάρια. Τα συμπτώματα ολόιδια. Την ίδια ημέρα της εμβρυομεταφοράς άρχισαν έντονοι πόνοι, κράτησαν για 2 με 3 ημέρες, μετά σταμάτησαν και την προηγούμενη του τεστ ξανάρχισαν άλλα πάρα πολύ έντονοι και οι οποίοι συνεχίστηκαν μετά από ένα διάλλειμα λίγων ωρών και το πρωί του τεστ. Αναγκάστηκα να πάρω 2 ντεπόν για να υποχωρήσει κάπως και μετά να κάνω το τεστ. Και όμως το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Όχι τόσο υψηλό αλλά θετικό. Δεν το πίστευα. Ανεξάρτητα από το πως το γεγονός ότι δεν εξελίχθηκε  αυτό που έχει σημασία είναι να μην σας παίρνει από κάτω αν αισθάνεστε πόνους όπως και εγώ γιατί ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Μία άλλη συμβουλή που θα ήθελα να δώσω είναι ότι χρειάζεται να κάνετε μέτρηση την 5 ημέρα (μετρώντας και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς) έλεγχο της οιστραδιόλης και προγεστερόνης. Δυστυχώς πολλοί γιατροί δεν το ζητάνε. Αν όμως εγώ δεν είχα κάνει την εξέταξη δεν θα γνώριζα ότι χρειάζεται να ξεκινήσω με μεγαλύτερη δόση από τη συνηθισμένη cyclacur και δεν θα είχα ούτε την εμπειρία της σύλληψης.

Υπάρχουν ακόμα 3 έμβρυα κατεψυγμένα και θα κάνω και την τελευταία μου προσπάθεια, δεν περιμένω τίποτα αλλά έτσι για να μην πανε χαμένα.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες καλύτερη τύχη.

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΑ ΧΑΤΖΗΠΑ μην προχωράς στην νέα σου προσπάθεια χωρίς να περιμένεις κάτι,η κάθε προσπάθεια είνα μία επένδυση, εγώ έτσι το έβλεπα. Να σκέφτεσαι θετικά και να επενδύσεις στο ότι αυτή την φορά μπορεί να είναι η τυχερή σου!Πρέπει πρώτα εσύ να το πιστέψεις πως θα τα καταφέρεις, πίστη σε ότι κάνεις. Προσπαθείς ακόμα οπότε αυτό δείχνει πως μέσα σου ελπίζεις, και καλά κάνεις γιατί έτσι πρέπει. Να ελπίζεις και να πιστεύεις πως την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά.

Και για να μην ξεφύγω από το θέμα, να πω και εγώ πως  έμεινα έγκυος στην 4 εξωσωματική, είχα πόνους περιόδου όπως αυτούς που έχω κάθε μήνα πριν την περίοδο, αυτό και τίποτα άλλο, είχα αυτούς τους πόνους  μέχρι την ημέρα που γέννησα, αφού απορούσα γιατί τελικά τους λέμε πόνου περιόδου αφού τους ίδιους έχεις και στην εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν από τέσσερις ημέρες έκανα την τρίτη μου εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα.Βαλαμε 2 βλαστοκυστες 5 ημερών πολύ καλές όπως μου είπαν.Βεβαια πολύ καλές υποτίθεται ότι ηταν και τις προηγούμενες  φορές όπου στην πρώτη η χοριακη ήταν πάρα πολύ μικρή και σε 2 μέρες ήρθε περίοδος και στη δεύτερη είχα την τραυματική εμπειρία της αιμορραγίας στην 5 η μέρα. Και λέω τραυματική γιατί δεν το περίμενα, δεν ήξερα, νόμιζα πως αυτό δεν μπορεί να συμβεί πριν την χοριακη. Τώρα λοιπόν στην τρίτη μου προσπάθεια έχω από χθες πόνους περιόδου και ζω με τον φόβο ότι θα συμβεί το ίδιο. Φοβάμαι να πάω στην τουαλέτα μήπως δω αίμα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη και να μην το σκέφτομαι αφού έτσι κι αλλιώς ότι είναι να γίνει θα γίνει ( ή μάλλον έχει γίνει ήδη) απλά είναι αυτοί οι πόνοι που μου χαλάνε τη διάθεση και ρίχνουν την ψυχολογία. Βρίσκεται καμία κοπέλα στην ίδια κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ariadny85Aν διαβάσεις το μνμ μου απο πάνω, θα δεις πως γράφω πως είχα πόνους περιόδου απο την αρχή μέχρι και την ημέρα που γέννησα.

Μην ψάχνεις για συμπτώματα γιατί δεν υπάρχουν απο τόσο νωρίς, και κυρίως μην προδικάζεις τίποτα. Να το σκέφτεσαι θετικά.

Εύχομαι να είναι η τυχερή σου προσπάθεια και σύντομα να μας ανακοινώσεις ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

@ariadny85Aν διαβάσεις το μνμ μου απο πάνω, θα δεις πως γράφω πως είχα πόνους περιόδου απο την αρχή μέχρι και την ημέρα που γέννησα.

Μην ψάχνεις για συμπτώματα γιατί δεν υπάρχουν απο τόσο νωρίς, και κυρίως μην προδικάζεις τίποτα. Να το σκέφτεσαι θετικά.

Εύχομαι να είναι η τυχερή σου προσπάθεια και σύντομα να μας ανακοινώσεις ευχάριστα.

Ευχαριστώ για την απάντηση!Μακάρι κάποια στιγμή να μου έρθουν κι εμένα τα ευχάριστα!

Να σε ρωτήσω κάτι...όταν λες ότι έμεινες έγκυος με την τέταρτη εξωσωματική εννοείς ξεχωριστές ή και με κρυοσυντηρημενα? Το ρωτάω αυτό γιατί εγώ έχω κάνει μια διέγερση από την οποία προέκυψαν 8 βλαστοκυστες που τις βάζω ανα δύο και ο γιατρός μου λέει πως όλα αυτά θεωρούνται μια προσπάθεια επειδή είναι με μια διέγερση. Μα δεν μπορώ να καταλάβω πως την θεωρεί  μια αφού είναι τρεις ξεχωριστές?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ariadny85 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση!Μακάρι κάποια στιγμή να μου έρθουν κι εμένα τα ευχάριστα!

Να σε ρωτήσω κάτι...όταν λες ότι έμεινες έγκυος με την τέταρτη εξωσωματική εννοείς ξεχωριστές ή και με κρυοσυντηρημενα? Το ρωτάω αυτό γιατί εγώ έχω κάνει μια διέγερση από την οποία προέκυψαν 8 βλαστοκυστες που τις βάζω ανα δύο και ο γιατρός μου λέει πως όλα αυτά θεωρούνται μια προσπάθεια επειδή είναι με μια διέγερση. Μα δεν μπορώ να καταλάβω πως την θεωρεί  μια αφού είναι τρεις ξεχωριστές?

Eγώ ποτέ δεν έκανα εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα γιατί ποτέ δεν μου έμεναν έμβρυα να καταψύξω.

 

Link to comment
Share on other sites

On 13 Νοεμβρίου 2017 at 5:17 ΜΜ, ΜΑΡΙΑ ΧΑΤΖΗΠΑ είπε:

Θα ήθελα να πω τι δική μου μακρόχρονη εμπειρία μετά από 8 προσπάθειες εξωσωματικών εκ των οποίων ολοκληρώθηκαν οι 6 χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα στα 8 χρόνια συνολικά προσπαθειών μου. Ξεκίνησα ομολογώ λίγο αργά στα 40,5, με πολύ χαμηλή ΑΜΗ, και όντας τότε καπνίστρια. Οι 4 από τις 6 ολοκληρωμένες ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο με δικά μου ωάρια βομβαρδίζοντας τον εαυτό μου με τις υψηλότερες δόσεις των ορμονών και παρόλο αυτά κατάφερνα να έχω το πολύ 2 έμβρυα πολύ καλής ποιότητας. Οι άλλες δύο ήταν με δανικά ωάρια σε ιδιωτικό κέντρο. Σε όλες τις προσπάθειες μου μετά την εμβρυομεταφορά άλλοτε την ίδια ημέρα, άλλοτε την επομένη άρχιζαν πόνοι περιόδου. Για λίγες ημέρες σταματούσαν και λίγο πριν από την ημερομηνία εξέτασης β' χοριακής ξανάρχιζαν αλλά σε πολύ έντονο βαθμό. Αναφέρω ότι πάσχω από δυσμηνόρροια η οποία με καθήλωνε για δύο τουλάχιστον μέρες στο κρεβάτι μέχρι τα 42 μου με λήψη πλήθους χαπιών παρά το γεγονός ότι αντέχω γενικά τον πόνο.

Κάθε φορά διάβαζα και ξαναδιάβαζα τα ίδια σχεδόν site για τα συμπτώματα και κάθε φορά ήμουν πεπεισμένη ότι οι έντονοι πόνοι πριν την εξέταση σηματοδοτούσαν ότι δεν είχα μείνει έγκυος. Άλλωστε οι φόβοι μου επιβεβαιώνονταν κάθε φορά. Ήμουν σίγουρη ότι όλες οι κοπέλες που έγραφαν ότι και αυτές είχαν έντονα συμπτώματα περιόδου αλλά τελικά έμεναν έγκυες ήταν σίγουρα λίγο υπερβολικές ως προς τον πόνο. Πριν από λίγες ημέρες έκανα την 9 και τελευταία προσπάθειά μου με δανικά πάλι ωάρια. Τα συμπτώματα ολόιδια. Την ίδια ημέρα της εμβρυομεταφοράς άρχισαν έντονοι πόνοι, κράτησαν για 2 με 3 ημέρες, μετά σταμάτησαν και την προηγούμενη του τεστ ξανάρχισαν άλλα πάρα πολύ έντονοι και οι οποίοι συνεχίστηκαν μετά από ένα διάλλειμα λίγων ωρών και το πρωί του τεστ. Αναγκάστηκα να πάρω 2 ντεπόν για να υποχωρήσει κάπως και μετά να κάνω το τεστ. Και όμως το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Όχι τόσο υψηλό αλλά θετικό. Δεν το πίστευα. Ανεξάρτητα από το πως το γεγονός ότι δεν εξελίχθηκε  αυτό που έχει σημασία είναι να μην σας παίρνει από κάτω αν αισθάνεστε πόνους όπως και εγώ γιατί ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Μία άλλη συμβουλή που θα ήθελα να δώσω είναι ότι χρειάζεται να κάνετε μέτρηση την 5 ημέρα (μετρώντας και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς) έλεγχο της οιστραδιόλης και προγεστερόνης. Δυστυχώς πολλοί γιατροί δεν το ζητάνε. Αν όμως εγώ δεν είχα κάνει την εξέταξη δεν θα γνώριζα ότι χρειάζεται να ξεκινήσω με μεγαλύτερη δόση από τη συνηθισμένη cyclacur και δεν θα είχα ούτε την εμπειρία της σύλληψης.

Υπάρχουν ακόμα 3 έμβρυα κατεψυγμένα και θα κάνω και την τελευταία μου προσπάθεια, δεν περιμένω τίποτα αλλά έτσι για να μην πανε χαμένα.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες καλύτερη τύχη.

Λαπαροσκόπηση εχεις κανει για να αποκλείσεις την ενδομητριωση?

 Βασικα θα σου προτεινα μην πας σε νεα έμβρυομεταφορά αν δεν εχεις εξετάσει το ενδομητριο σου πρώτα.

11 ώρες πρίν, ariadny85 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση!Μακάρι κάποια στιγμή να μου έρθουν κι εμένα τα ευχάριστα!

Να σε ρωτήσω κάτι...όταν λες ότι έμεινες έγκυος με την τέταρτη εξωσωματική εννοείς ξεχωριστές ή και με κρυοσυντηρημενα? Το ρωτάω αυτό γιατί εγώ έχω κάνει μια διέγερση από την οποία προέκυψαν 8 βλαστοκυστες που τις βάζω ανα δύο και ο γιατρός μου λέει πως όλα αυτά θεωρούνται μια προσπάθεια επειδή είναι με μια διέγερση. Μα δεν μπορώ να καταλάβω πως την θεωρεί  μια αφού είναι τρεις ξεχωριστές?

 

Συνηθιζουν να το λένε αυτο οι γιατροι γιατι το γενετικό υλικό παρθηκε απο τον ίδιο κύκλο. Επομενως υπάρχει η πιθανότητα να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Ή το συγκεκριμένο σπερμα να μην ηταν πολυ καλο.

εχεις κανει τίποτα για να βοηθήσεις την υποδεκτικοτητα του ενδομητρίου?

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

 

Συνηθιζουν να το λένε αυτο οι γιατροι γιατι το γενετικό υλικό παρθηκε απο τον ίδιο κύκλο. Επομενως υπάρχει η πιθανότητα να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Ή το συγκεκριμένο σπερμα να μην ηταν πολυ καλο.

εχεις κανει τίποτα για να βοηθήσεις την υποδεκτικοτητα του ενδομητρίου?

Στις δύο πρώτες φορές η εμβρυομεταφορα έγινε σε φυσικούς κύκλους γιατί πάντα έχω καλό ενδομήτριο. Η τωρινή έγινε με ένεση καταστολής  πριν την τελευταία περίοδο και με  cyclacur από την αρχή της περιόδου μέχρι και σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αρνητική εξέλιξη, για άλλη μια φορά αιμορραγία.Δεν ξέρω τι να κάνω, σκέφτομαι ότι το κέντρο που είμαι τώρα δεν μπορεί να μου προσφέρει κάτι άλλο.Τα ίδια και τα ίδια, πάντα όλα καλά και στο τέλος τίποτα. Κορίτσια, εσείς που από όσο έχω καταλάβει έχετε περισσότερη εμπειρία με γιατρούς και εξωσωματικες μήπως θα μπορούσατε έστω και σε προσωπικό μήνυμα να μου προτείνετε κάποιο γιατρό? Τώρα είμαι Θεσ/νίκη στο embryolab.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ariadny85 said:

Δυστυχώς αρνητική εξέλιξη, για άλλη μια φορά αιμορραγία.Δεν ξέρω τι να κάνω, σκέφτομαι ότι το κέντρο που είμαι τώρα δεν μπορεί να μου προσφέρει κάτι άλλο.Τα ίδια και τα ίδια, πάντα όλα καλά και στο τέλος τίποτα. Κορίτσια, εσείς που από όσο έχω καταλάβει έχετε περισσότερη εμπειρία με γιατρούς και εξωσωματικες μήπως θα μπορούσατε έστω και σε προσωπικό μήνυμα να μου προτείνετε κάποιο γιατρό? Τώρα είμαι Θεσ/νίκη στο embryolab.

Απο το κέντρο τι σου είπαν?

Εγώ στην θέση σου θα έκανα χοριακή σήμερα κιόλας.

Ξέρεις πόσες κυήσεις ξεκινούν με αιμοραγία?

Μίλησε με τον γιατρό σου οπωσδήποτε να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , kotsifikos είπε:

Απο το κέντρο τι σου είπαν?

Εγώ στην θέση σου θα έκανα χοριακή σήμερα κιόλας.

Ξέρεις πόσες κυήσεις ξεκινούν με αιμοραγία?

Μίλησε με τον γιατρό σου οπωσδήποτε να σε κατευθύνει.

Δεν με άφησε  να κάνω σήμερα, δεν θα δείξει λέει. Το νωρίτερο αύριο είπε αφου τον παρακαλούσα πόση ώρα γιατί δεν θέλω άλλο να ταλαιπωρουμαι. Μου είπε να κάνω ένεση προγεστερόνης.Αυτα τα είχα κάνει και την προηγούμενη φορά και το μόνο αποτέλεσμα ήταν έχω πόνους περιόδου επί 2 εβδομάδες και επομενη περίοδο άφαντη για 1,5  μήνα.Θα κάνω αναγκαστικά ότι λέει αν και δεν υπάρχουν ελπίδες. Ποναω πολύ και έχω κανονικά περίοδο....δυστυχώς. 

Εν τω μεταξύ πήγα σε νοσοκομείο και ΙΚΑ  για να μου κάνουν την ένεση γιατί δεν έχω κανέναν να μου την κάνει και δεν δέχονται να μου την κάνουν ρε παιδιά. Να πάω λένε στη Θεσ/νίκη 1,5  ώρα μακρυά να γράψει ο γιατρός την ένεση στο βιβλιάριο και μετά να έρθω να μου την κάνουν! ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΌΝ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ariadny85 είπε:

Δεν με άφησε  να κάνω σήμερα, δεν θα δείξει λέει. Το νωρίτερο αύριο είπε αφου τον παρακαλούσα πόση ώρα γιατί δεν θέλω άλλο να ταλαιπωρουμαι. Μου είπε να κάνω ένεση προγεστερόνης.Αυτα τα είχα κάνει και την προηγούμενη φορά και το μόνο αποτέλεσμα ήταν έχω πόνους περιόδου επί 2 εβδομάδες και επομενη περίοδο άφαντη για 1,5  μήνα.Θα κάνω αναγκαστικά ότι λέει αν και δεν υπάρχουν ελπίδες. Ποναω πολύ και έχω κανονικά περίοδο....δυστυχώς. 

Εν τω μεταξύ πήγα σε νοσοκομείο και ΙΚΑ  για να μου κάνουν την ένεση γιατί δεν έχω κανέναν να μου την κάνει και δεν δέχονται να μου την κάνουν ρε παιδιά. Να πάω λένε στη Θεσ/νίκη 1,5  ώρα μακρυά να γράψει ο γιατρός την ένεση στο βιβλιάριο και μετά να έρθω να μου την κάνουν! ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΌΝ!

 

Για τις Prolutex λες; Βάλε να δεις βιντεάκια στο you tube και καν την μονη σου. Εντάξει αυτοί πρεπει να ακολουθήσουν το πρωτόκολλο , εσυ θα την κανεις οπως κανεις και τις υπόλοιπες στην κοιλιτσα.

 

για Θεσσαλονίκη δεν εχω να σου προτείνω κατι, ρωτα αν θες το λουκουμαδακι και την turbulence που το έχουν ψάξει αρκετά.

 

 Μηπως σε στέλνουν αργά για χοριακη και γι αυτο σου εχει έρθει ήδη περίοδος? εγω εχω κανει 5 και πάντα η περίοδος μου έρχεται 2 μερες μετα την αρνητική χοριακη και το κόψιμο φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Lentogest τη λένε την ένεση και είναι ενδομυικη αλλιώς στην κοιλιά μου τις έκανε ο άντρας μου.Τωρα θα προσπαθήσει ο καημένος να μου την κάνει, δεν υπάρχει άλλη λύση.Εμβρυομεταφορα έκανα την Παρασκευή, δεν πέρασε ούτε εβδομάδα. Για Δευτέρα ήταν η χοριακη. 

Σκέφτομαι και για Αθήνα να πάω όποτε κάθε βοήθεια είναι δεκτή. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...