Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνατε την εξέταση CVS λήψη τροφοβλάστη / Chorionic Villus Sampling ;  

132

  1. 1. Κάνατε την εξέταση CVS λήψη τροφοβλάστη / Chorionic Villus Sampling ;

    • δεν έκανα CVS (δεν υπήρχαν ενδείξεις οπότε επέλεξα να μην την κάνω)
      101
    • δεν έκανα CVS (υπήρχαν ενδείξεις/αλλά επέλεξα να μην την κάνω)
      8
    • έκανα CVS (υπήρχαν ενδείξεις -ηλικία/αποτέλεσμα αυχενικής)
      193
    • έκανα CVS (απευθείας χωρίς ενδείξεις)
      71


Recommended Posts

Να κάνετε κουράγιο κοπέλα μου και όλα θα πάνε μια χαρά! Εμένα τη δευτερη φορά τη λήψη μου την έκανε τη Δευτέρα και τα αποτελέσματα μου τα είπε την Παρασκευη..! Τώρα να κάνεις λίγο υπομονή έτσι κ αλλιώς μόνο λίγες μερούλες μείνανε.. Ευχομαι πραγματικά να βάλει ο θεός το χεράκι του να σου πάνε κ εσένα όλα καλά!

Περιμένω πως και πως νέα σου!

 

Πριν μια ώρα πήρα αποτελέσματα! Αυτή τη φορά ολα πήγαν καλά!!!! Επιτέλους! Σε ευχαριστω ΠΟΛΥ για τη θετική σου σκέψη!!!! Οτι καλύτερο για ΟΛΕΣ μας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν μια ώρα πήρα αποτελέσματα! Αυτή τη φορά ολα πήγαν καλά!!!! Επιτέλους! Σε ευχαριστω ΠΟΛΥ για τη θετική σου σκέψη!!!! Οτι καλύτερο για ΟΛΕΣ μας!!!!

 

 

Μπραβο κοπέλα μου!!!!!! :P:p:p:p:p:p

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολύ χαρηκα!!!

Σε ειχα εγνοια και χτες αλλα δεν ηθελα να σε ενοχλήσω! Και το μπεμπάκι ειναι με στιγμα?

Εμείς προχωρήσαμε και σε καρυότυπο, ειναι ανάλυση όλων των χρωμοσωμάτων, είναι ευκαιρία μιας και έχουνε ήδη υγρό απο το μωράκι!!

Αντε τωρα να προσέχεις πάρα πάρα πολύ! Ελπίζω να συνεχίσω να μαθαινω νέα σου!!! :-D

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έκανα το cvs πέρσι το καλοκαίρι στην 13η εβδομάδα. Παρόλο που η αιματολογική για το down ήταν πολύ καλή , η γιατρος "κάτι έβλεπε" στον υπέρηχο τριμήνου. Συμφώνησαν μαζί της άλλοι 2 γιατροί. Το πόρισμα των αναλύσεων (μετά από 2 ημέρες για το 98% των συνδρόμων και μετά από ένα μήνα για όλα τα υπόλοιπα) ήταν πως δεν υπήρχε λόγος διεξαγωγής του cvs. Το μωρό ήταν φυσιολογικότατο. Μετά από 9 μέρες και ενώ πρόσεχα (από μόνη μου γατί κανείς δε μου έδωσε έστω μια συμβουλή μετά το cvs), εξαφανίστηκε το αμνιακό υγρό. Κάτι πήγε λάθος στη λήψη λάχνων. Την επομένη μου έκαναν απόξεση γιατί κινδύνευα να πάθω σηψαιμία ή αμνιοτίτιδα! Μου πήρε μήνες να συνέλθω. Μετά την ψυχρολουσία που πήραμε από την πρώτη εγκυμοσύνη, τώρα προσπαθούμε πάλι για μωράκι. Και ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ας το γράψω και εδώ μήπως κάποια κοπέλα ξέρει..

 

Την Τρίτη θα κάνω λήψη τροφοβλάστη και προσπαθώ να δω αν μπορώ μετά (τις επόμενες μέρες/ώρες) να θηλάσω τον μικρό μου ή θα επιβαρυνθεί η κατάσταση. Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο ίντερνετ & η σύμβουλος μου δεν ήξερε να μου το πει..Γνωρίζει καμία κοπέλα?Αγλαΐα μήπως ξέρεις??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω και εδώ μήπως κάποια κοπέλα ξέρει..

 

Την Τρίτη θα κάνω λήψη τροφοβλάστη και προσπαθώ να δω αν μπορώ μετά (τις επόμενες μέρες/ώρες) να θηλάσω τον μικρό μου ή θα επιβαρυνθεί η κατάσταση. Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο ίντερνετ & η σύμβουλος μου δεν ήξερε να μου το πει..Γνωρίζει καμία κοπέλα?Αγλαΐα μήπως ξέρεις??

 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω εγώ... απλά ήθελα να σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα!!!:wink:

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω εγώ... απλά ήθελα να σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα!!!:wink:

 

Ευχαριστώ πολύ :)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω και εδώ μήπως κάποια κοπέλα ξέρει..

 

Την Τρίτη θα κάνω λήψη τροφοβλάστη και προσπαθώ να δω αν μπορώ μετά (τις επόμενες μέρες/ώρες) να θηλάσω τον μικρό μου ή θα επιβαρυνθεί η κατάσταση. Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο ίντερνετ & η σύμβουλος μου δεν ήξερε να μου το πει..Γνωρίζει καμία κοπέλα?Αγλαΐα μήπως ξέρεις??

 

 

Δεν έχω υπόψη τι θέμα θα μπορούσε να σου παρουσιαστεί από άποψη συσπάσεων στη μήτρα μετά από τόσο χρόνο θηλασμού (η Αγλαϊα είναι η αρμόδια), όμως το δύσκολο θα είναι να κρατήσεις τον μικρό αγκαλιά για να τον θηλάσεις, καθότι τουλάχιστον τις δυο-τρεις πρώτες μέρες θέλει πολλή προσοχή. Μήπως (αν δεν τίθεται θέμα συσπάσεων) να έβγαζες με κάποιο θήλαστρο αυτές τις δυο μέρες, ώστε και ο μπεμπάκος να τρώει δικό σου και να μην κινδυνέψει το νινί που είναι στην κοιλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπόψη τι θέμα θα μπορούσε να σου παρουσιαστεί από άποψη συσπάσεων στη μήτρα μετά από τόσο χρόνο θηλασμού (η Αγλαϊα είναι η αρμόδια), όμως το δύσκολο θα είναι να κρατήσεις τον μικρό αγκαλιά για να τον θηλάσεις, καθότι τουλάχιστον τις δυο-τρεις πρώτες μέρες θέλει πολλή προσοχή. Μήπως (αν δεν τίθεται θέμα συσπάσεων) να έβγαζες με κάποιο θήλαστρο αυτές τις δυο μέρες, ώστε και ο μπεμπάκος να τρώει δικό σου και να μην κινδυνέψει το νινί που είναι στην κοιλίτσα.

 

Αφενός το θήλαστρο δεν είναι επιλογή γιατί βρίσκομαι σε διακοπές και φάση μετακόμισης (τόσο καταπληκτικές διακοπές περνάω!) και αφετέρου δεν νομίζω να κατάφερνα να βγάλω ούτε 30μλ τώρα δυστυχώς. Βλέπεις το μωρό είναι & 21μηνών,δεν το λες και μικρό χώρια που με την εγκυμοσύνη και τους εμετούς η παραγωγή έχει πάει σχεδόν στο 0. Αλλά σίγουρα δεν είναι ιδανική στιγμή τώρα να αποθηλάσω μετά τον τροφοβλάστη σε ένα βράδυ μέσα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλό είναι να μην σηκώσεις το μωρό σου (που θα είναι πάνω από 10 κιλά φαντάζομαι) τη μέρα της λήψης και την επόμενη. Το πολύ πολύ να ζητήσεις να σου το δώσουν αγκαλιά, αρκεί να μην κουνιέται άγαρμπα και σου κάνει καμιά ζημιά.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!Με έχει πιάσει τρομερό άγχος για την διαδικασία κυρίως..ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί θα είμαι & μόνη μου..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!Με έχει πιάσει τρομερό άγχος για την διαδικασία κυρίως..ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί θα είμαι & μόνη μου..

 

 

Μην αγχώνεσαι, έχω κάνει δυο τροφοβλάστες και δεν ήταν τίποτα!

Θα βλέπεις το μωρό στον υπέρηχο και θα ξεχνιέσαι.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, έχω κάνει δυο τροφοβλάστες και δεν ήταν τίποτα!

Θα βλέπεις το μωρό στον υπέρηχο και θα ξεχνιέσαι.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

 

Πώ πω... και εγώ 2 έχω κάνει αλλά σε καμια δε τόλμησα να κοιτάξω τον υπέρηχο.... πόσο φοβόμουν μη κουνηθω και κάνω κακό στο παιδάκι μου...

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά..περιμένω αποτελέσματα το αργότερο ως την Παρασκευή.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι όλα καλά, ένα γερό μωρό για να κάνει παρέα στον Θανούλη σου!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!:):)Σήμερα δεν αισθάνομαι τίποτα ούτε πόνο ούτε τίποτα,έτσι πρέπει να είναι?Χθες μου είπαν ότι όταν περάσει η αναισθησια θα χρειαζόμουν ίσως ντεπόν,ακόμη δεν έχει περάσει?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα!Ευχομαι να ειστε ολες καλα και τα μωρακια επεισης!Θελω την βοηθεια σας !!θελω και εγω εννοειται να γεινω μανουλα!!!ειμαι λιγες ημερες πριν απο την περιοδο με τον αντρα μου ειχαμε μια επαφη μονο την 13ημερα α εχω σταθερο κυκλο 28!μετα απο λιγες μερες αρχισα να εχω πολυ πονο και ευαισθησια στο στηθοσ μ και την αισθηση τησ περιοδου οτι θα μου ερχοταν χτεσ το βραδυ λεω δεν παιρνω ενα τεστ?κλεαρ μπλου πηρα και μου βγηκε αχνο ισα που φαινεται και τωρα μπερδευτηκα περισσοτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!:):)Σήμερα δεν αισθάνομαι τίποτα ούτε πόνο ούτε τίποτα,έτσι πρέπει να είναι?Χθες μου είπαν ότι όταν περάσει η αναισθησια θα χρειαζόμουν ίσως ντεπόν,ακόμη δεν έχει περάσει?

 

 

έχει περάσει, ήδη από χθες θα σου έφυγε το φάρμακο, αφού δεν πονάς, τόσο το καλύτερο!

εγώ την πρώτη φορά είχα την αίσθηση ότι είχα κάνει πολλούς κοιλιακούς, δηλ όχι πόνο αλλά σαν σφίξιμο, τη δεύτερη πονούσα λίγο αλλά με ντεπόν παλευόταν. Από την επόμενη μέρα, τίποτα και εγώ.

Μόνο αγωνία για τα αποτελέσματα, που αυτό ήταν κομματάκι δύσκολο, αλλά σήμερα (νομίζω) θα ξέρεις, έτσι δεν είναι? Πες μας και μας (αν και εγώ θα το δω μάλλον τη Δευτέρα από τη δουλειά, γιατί με τα παιδιά στο σπίτι δεν προλαβαίνω τίποτααααα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν αισθάνομαι & σήμερα. Μόνο 2 πετρώματα είχα το πρωι,να είναι από αυτό? Χθες το απόγευμα είχα ήδη τα πρώτα αποτελέσματα,όλα φυσιολογικά & κοριτσάκι!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

για τα πετρώματα πάρε κανένα μαγνήσιο, ώστε να ηρεμήσει η μήτρα.

Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα, θα έχετε ωραίο ζευγαράκι! (και μεις ένα και ένα έχουμε)

Με το καλό να συνεχίσεις ήρεμη την εγκυμοσύνη σου, ξέροντας πως όλα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. σημερα ειμαι καλυτερα δεν ειχα κανενα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα μας!!

Ειμαι καινουρια στο forum αν και σας διαβαζω πολυ καιρο!!

Πρωτη φορα εγκυος και εκανα την αυχενικη διαφανεια, μου βρηκαν 4,4 το υγρο στον υπερηχο και εκανα τροφοβλαστη!!

Ο κλασικος καρυοτυπος βγηκε ενταξει, αλλα ο μοριακος εδειξε διπλασιασμο του χρωμοσωματος 22.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Έχω ραντεβού 16 Δεκ. στο Αλεξάνδρα για αυχενική και λήψη τροφοβλάστη.Υπάρχουν μέλη με πρόσφατη εμπειρία στο Αλεξάνδρα που να θέλουν να την μοιραστούν;Κόστος;Διαδικασία;Χρόνος αποτελεσμάτων;

Σας ευχαριστώ θερμά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...