Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειριες υστεροσκοπησης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κοριτσια μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες ο γιατρος μουπε για υστεροσκοπηση.εχει κανει καμια?ποναει?φοβαμαι καπως!!

 

Γεια σου Chrisaki.Η υστεροσκοπηση οχι δεν ποναει!Εγω τουλαχηστον δεν πονεσα!Πηγα μονη μου γιατι ο αντρας δουλευε με κοιμησανε ξυπνησα κ εφυγα με το λεοφορειο μαλιστα!Μετα ειχα αιμα για λιγες μερες αλλα κ παλι χωρις πονο!Μην αγχωνεσε καθολου!Ευχομαι μετα απο αυτο να σου ερθει το πολυποθυτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εννοείται πως πρέπει να κάνεις! Αν σου την κάνει επεμβατική και διαγνωστική μαζί, σου κάνουν νάρκωση οπότε όντως δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Ο δικός μου γιατρός κάνει πρώτα τη διαγνωστική μόνη της, στο κέντρο του, χωρίς νάρκωση και προσωπικά και τις δύο φορές που μου την έκανε (πριν το χειρουργείο και μετά) δεν κατάλαβα τίποτα. Είχα μια-δυο συμφύσεις και τις έλυσε στη διάρκεια της επεμβατικής υστεροσκόπησης (χειρουργείο αλλά σε δεύτερο χρόνο).

Θεωρώ πολύ καλό στο συγκεκριμένο γιατρό το ότι διαχωρίζοντας την διαγνωστική από την επεμβατική, δεν σε βάζει χωρίς λόγο στο χειρουργείο και άρα δεν παίρνεις νάρκωση τζάμπα κι άδικα.;)

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή βδομάδα! Όπως τα λένε τα κορίτσια Chrisaki! Η υστεροσκοπηση δεν ποναει αλλά έχεις λίγο ένα ζαβλάκωμα μετά από τη νάρκωση... Εγώ την έκανα πριν 15 μέρες, επεμβατικά, για την αφαίρεση ενός πολύποδα, ένα εκατοστό είπαν, Σάββατο και ως την Παρασκευή, περίπου για μια βδομάδα δηλ, είχα λίγο αίμα.

Και επειδή εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τη διαφορά, εγώ έλεγα ότι έπρεπε να μου κάνει υστεροσκόπιση βάσει των λεγομένων του γιατρού της εξωσωματικής, στο ενημερωτικό σημείωμα που μου έδωσαν από το δημόσιο νοσοκομείο γράφει: αιτία εισόδου πολύποδας ενδομητρίου και στην επέμβαση - αγωγή: υστεροσκόπιση, ανεύρεση πολύποδα στον πυθμένα της μήτρας - διαγνωστική απόξεση και αφαίρεση. Ο γιατρός εκεί ήταν λίγο τρεχάτος, δε μου είπε κάτι άλλο πέρα από τ' ότι όλα πήγαν καλά και μου έδωσε μια αντιβίωση για μια βδομάδα.

Αυτά! σε κάθε περίπτωση έπρεπε να γίνει γιατί μπορούσε να οδηγήσει σε αποβολές σε ενδεχόμενη σύλληψη και με τις ορμόνες τις δικές μου μόνο αυτό λείπει!!! Τώρα το επόμενο δικό μου βήμα είναι οι ενεσούλες για εξωσωματική! Καλή τύχη σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είχα καταλάβει τίποτα για να είμαι ειλικρινής.

Την είχα κάνει Σάββατο πρωί θυμάμαι και το μεσημέρι βγήκα βόλτα, ήμουν μια χαρά, πονούσα λιγότερο από ότι πονάω στην περίοδο.

Επίσης δεν ξέρω αν έχει να κάνει ή όχι στον επόμενο κύκλο από την υστεροσκόπηση έκανα εξωσωματική και ήταν η φορά που με έκανε μανούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα τον Ιούνιο. Δεν πονάει καθόλου!!! Είχα κάνει εξωσωματική τον Απρίλιο και επειδή στν εμβρρυομεταφορά τινάχθηκα στο ταβάνι, αποφάσισα να δω τί γίνεται. Έκλεισα ραντεβού στο Νοσοκομείο του Ριου, μίλησα με το γιατρό, την επόμενη βδομάδα κανονίσαμε και κάναμε την επέμβαση. Με κοίμησαν και δεν κατάλαβα τίποτα. Και φυσικά δεν πλήρωσα και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πριν κανετε υστεροσκοπηση σας ειχε βρει κατι ο γιατρος ή απλα ηθελε να δει αν συμβαινει κατι που δε φαινοταν στον απλο υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε βρει στη σαλπιγγογραφία τον πολύποδα και μετά τον είδαμε και στον υπέρηχο του ακτινολόγου (τα έκανα λίγο ανάποδα αλλά ήξερα ότι έπρεπε να κάνω σαλπιγγογραφία λόγω ιστορικού). Φαινόταν εκεί και ήταν σίγουρο ότι έπρεπε να βγει, δεν ήταν επώδυνη η αφαίρεσή του πάντως. Διαβάζω ότι η υστεροσκόπιση γίνεται και διαγνωστικά μόνο, νομίζω ότι αυτά περνάνε, απλώς τα κάνεις, η ποιότητα των ωαρίων και η απόκριση στη θεραπεία είναι για μένα το σημαντικότερο π' όσα βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω κανει κι εγώ υστεροσκόπηση 3 φορες. Η πρωτη εγινε πριν 8 χρόνια μετα από αποβολη που ειχα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη (φυσιολογικη συλληψη). Με συμβουλευσαν στο νοσοκομειο που εκανα απόξεση ν την κανω, γιατι υποπτευονταν ανωμσλια στη μητρα! Κ όντως είχα ενα μεγαλο διαφραγμα στη μητρα, το οποιο αφαιρεθηκε! Μετα από 1 χρονο απλο τοτε δεν ειχα καταφερει ν ξαναμεινω εγκυος..ανακαλύψαμε προβλημα κ στο σπέρμα του συζυγου..κι αποφασισαμε εξωσωματικη. Πριν ομως την κανω, μου ξανακανε ο γιατρος μου υστεροσκοπηση κι ευτυχως, γιατι ειχα συμφυσουλες. Η εξωσωματικη μου τον επόμενο μηνα πετυχε κ μου χαρισε ενα 6χρονο αγορακι!!!

Το Σεπτεμβρη με παροτρυνση μου μού ξανακανε ο γιατρος μου υστεροσκοπηση, διοτι ειχα μια αποτυχημενη εξωσωματικη το καλοκαιρι κ ηθελα, πριν ξαναπροσπαθησω, ν ξερω οτι ολα ειναι καλα απο θεμα μητρας, Τελικα ηταν ολα καλα! Μετα από 2 μηνες εκανα εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο κ την περασμενη Πέμπτη έμαθα τη θετικη χοριακη μου!!!

Ν τη κανεις, μην φοβασαι, παιζει σπουδαιο ρολο στην επιτυχια! Κοιμασαι σαν πουλακι κ δεν καταλαβαινεις τιποτα! Λιγες μερες μονο εχεις αιματακι!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πριν κανετε υστεροσκοπηση σας ειχε βρει κατι ο γιατρος ή απλα ηθελε να δει αν συμβαινει κατι που δε φαινοταν στον απλο υπερηχο?

 

Εμένα μου είπε ο εξωσωματικός να την κάνω μετά από αποτυχημένη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια πριν κανετε υστεροσκοπηση σας ειχε βρει κατι ο γιατρος ή απλα ηθελε να δει αν συμβαινει κατι που δε φαινοταν στον απλο υπερηχο?

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ

 

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ

Link to comment
Share on other sites

Οταν η σαλπιγγογραφία και οι υπέρηχοι είναι καθαρά τί αλλο μπορεί να δειξει μια υστεροσκόπηση που να εμποδιζουν τη συλληψη?

 

ενδομητριτιδα.ειναι η μονη που δεν φαινεται.τα υπολοιπα ενας πολυ καλος κ εμπειρος γιατρος σε συνδιασμο με καλο μηχανημα μπορει να φανουν.

Link to comment
Share on other sites

ενδομητριτιδα.ειναι η μονη που δεν φαινεται.τα υπολοιπα ενας πολυ καλος κ εμπειρος γιατρος σε συνδιασμο με καλο μηχανημα μπορει να φανουν.

 

αυτη δε φαινεται ουτε με καλλιεργεια κολπικου υγρού?τί είναι ακριβώς?από τί προκαλείται?

Link to comment
Share on other sites

ενδομητριτιδα.ειναι η μονη που δεν φαινεται.τα υπολοιπα ενας πολυ καλος κ εμπειρος γιατρος σε συνδιασμο με καλο μηχανημα μπορει να φανουν.

 

Κοριτσάκι τι κανεις?

Σκέφτομαι να στραφώ στον Νικα, μου ειχες γράψει κάποια πράγματα, εχω κρατήσει τα μηνύματα. Θα μπορουσα να σε παρω κάποια στιγμή τηλέφωνο να τα πούμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι τι κανεις?

Σκέφτομαι να στραφώ στον Νικα, μου ειχες γράψει κάποια πράγματα, εχω κρατήσει τα μηνύματα. Θα μπορουσα να σε παρω κάποια στιγμή τηλέφωνο να τα πούμε?

καντι μου με προλαβες.θα σου εγραφα κ εγω .εχεις pm

Link to comment
Share on other sites

ενδομητριτιδα.ειναι η μονη που δεν φαινεται.τα υπολοιπα ενας πολυ καλος κ εμπειρος γιατρος σε συνδιασμο με καλο μηχανημα μπορει να φανουν.

Τι ειναι η ενδομητρητιδα???

Link to comment
Share on other sites

Αν η υστεροσκοπηση ειναι επεμβατικη μετα απο ποσες μερες εισαι οκ?Δεν εννοω να εχεις αιμα αλλα μεχρι ποτε πονας απο την επεμβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποια μέρα του κύκλο την κάνατε γιατί διαβάζω διάφορα... το βασικότερο απ'οτι καταλαβαίνω ειναι να ειναι μετα την περίοδο. Άλλοι λένε οποτε ναναι, άλλη μετάξι 7ης κ 10ης μέρας, άλλοι πολυ πιο μετά...

Link to comment
Share on other sites

Ποια μέρα του κύκλο την κάνατε γιατί διαβάζω διάφορα... το βασικότερο απ'οτι καταλαβαίνω ειναι να ειναι μετα την περίοδο. Άλλοι λένε οποτε ναναι, άλλη μετάξι 7ης κ 10ης μέρας, άλλοι πολυ πιο μετά...

 

Μετά την περιοδο και πριν την Ωορηξια την ειχα κανει εγω! Εκει 7η με 10Η περιπου! Ο λογος ομως αν δεν κανω λαθος ειναι για να ειναι σιγουρη οτι δεν υπαρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης και οχι κατι αλλο..... (Νομιζω)! Μου ειχαν πει και κατι τυπου "φαινεται πιο καλα η μήτρα τοτε" αλλα δεν με έπεισε ...... Μουφα μου φανηκε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγινε και η υστεροσκοπηση σημερα, κοριτσια μην την φοβηθειτε καθολου την διαδικασια. ελαφρα πονακια περιοδου νιωθω κι εχω λιγο αιμα. ξεκιναω αντιβιωση και cyclacur κι εχει ο θεος :)

In the end we all become stories

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...