Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεξήγητη Υπογονιμότητα


Recommended Posts

Καλή χρονιά με μία καλή εγκυμοσύνη!

 

Νομίζω ότι είναι λάθος το να μπαίνει μία γυναίκα στη διαδικασία της εξωσωματικής (φάρμακα, κόστος, ταλαιπωρία) αν μπορεί να λύσει το πρόβλημά της και να μείνει έγκυος φυσιολογικά. Υπάρχουν άλλωστε αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι ακόμα και στην εξωσωματική, τα ποσοστά επιτυχίας βελτιώνονται όταν μία γυναίκα έχει ενδομητρίωση και κάνει χειρουργείο για να την αφαιρέσει.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πάντως γιατί παρ᾽ όλο που δεν θέλω να συλλάβω μόνη μου λόγω της μεσογειακής, πιστεύω ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση (αφού οι εξωσωματικές μου δεν έχουν πετύχει χωρίς κανέναν προφανή λόγο) αλλά διστάζω να το αποφασίσω. Τώρα βέβαια βρίσκομαι στο παρά πέντε...

Πραγματικά σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς. Ελπίζω να πήρα την σωστή απόφαση και αυτή η εξωσωματική να είναι η τυχερή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πραγματικά σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς. Ελπίζω να πήρα την σωστή απόφαση και αυτή η εξωσωματική να είναι η τυχερή μου.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και σ' εσένα να πάνε όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου να την κάνετε την λαπαροσκόπηση. Θα ταλαιπωρηθειτε για τρεις μερες και την επόμενη εβδομαδα θα έχετε ξεχάσει οτι κανατε χειρουργείο.

Θα σας εχει φύγει ένα μεγάλο βάρος οτι κάτι υπάρχει και αποτυγχανετε.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι λίγο την διαδικασία της λαπαροσκόπησης. Ελπίζω να πήρα την σωστή απόφαση για την εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου να την κάνετε την λαπαροσκόπηση. Θα ταλαιπωρηθειτε για τρεις μερες και την επόμενη εβδομαδα θα έχετε ξεχάσει οτι κανατε χειρουργείο.

Θα σας εχει φύγει ένα μεγάλο βάρος οτι κάτι υπάρχει και αποτυγχανετε.

 

Κάντι μου, αν πάω να την κάνω, παρ᾽ όλο που δεν σε γνωρίζω προσωπικά, να ξέρεις ότι σίγουρα ένα από τα πρόσωπα που σκεφτώ στο κρεβάτι του πόνου θα είσαι εσύ!😄 Και μάλλον θα πάω να την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, είμαι νέα στο Forum είπα κι εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου :-( Είμαι 34, πριν ένα χρονο και κάτι μήνες βίωσα μια παλλίνδρομη και μετά από 3 μήνες μια βιοχημική.

Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο προσπαθούμε ανεπιτυχώς για μια νέα σύλληψη... Εξετάσεις πολλές, τρείς γυναικολόγοι και ένας ουρολόγος βρίσκουν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κι όμως δεν καταφέρνουμε τίποτα. Χθες επισκεφθήκαμε τον σταθερό μου γυναικολόγο ο οποίος πια μας μίλησε για σπερματέγχυση. Πιστεύει οτι μπορούμε να έχουμε αποτέλεσμα 

μιας και είμαι κατω από 35 και χωρις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (υπάρχει ελαφρύς υποθειροειδισμός αλλά ρυθμισμένος, ενδομήτριο πολύ καλό, οι ορμόνες καλές, εξετάσεις για θρομβοφιλία καλές όπως και όλες οι εξετάσεις που είχαμε κάνει στον προγεννητικό κλπ). Εγώ πια δεν ξέρω τι θέλω, έχω περάσει όλα τα στάδια που περιγράφουν τα κορίτσια παραπάνω, όλες γνωρίζουμε τα συναισθήματα που νιώθεις όταν άλλη μια φίλη μένει εγκυος και μάλιστα με την πρώτη!! Επίσης έχω βαρεθει αυτη την καραμέλα "φταίει το άγχος σου" και σίγουρα αυτό το λένε άτομα που δεν έχουν χάσει μωρό. Υπήρξε και γιατρός-έμπορος που μας είπε δεν έχετε πρόβλημα, το μόνο που μπορώ να σας προτείνω είναι μια άκακη(!)

εξωσωματική. Εγώ όμως δεν το νιώθω σωστό δεν ξέρω αν είναι απλά άρνηση ή ενστικτο. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να πάρω μια απόφαση ως προς τη σπερματέγχυση, ξέρω ότι δεν θα πρέπει να περιμένω πολλά αλλά δεν είμαι έτοιμη για το βήμα της εξωσωματικής...Αυτά και από μένα, άλλη μια στο κλαμπ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλησπερα σε ολες!Καινουρια κ εγω...δεν εχω ξαναγραφτει σε forum,αλλα μου γεννηθηκε η μεγαλη αναγκη να μοιραστω αυτα που νιωθω με ατομα που θα τα καταλαβουν...

Ειμαι 35 ο αντρας μου 36,προσπαθουμε 1,5 χρονο....και για μια ακομα φορα νιωθω την περιοδο μου να ερχεται..καταιγισμος συναισθηματων...

Εχω θυροειδιτιδα Χασιμοτο ρυθμισμενη,σαλπιγγογραφια μια χαρα,ορμονολογικες κ ΑΜΗ μια χαρα,περιμενω μες την εβδομαδα τις εξετασεις για θρομβοφιλια.Το σπερματοδιαγραμμα του αντρα μου ειναι μετριο προς καλο.Θελω τοσο μια φυσιολογικη συλληψη,οι λεξεις σπερματεγχυση κ εξωσωματικη με τρομαζουν...Εχω παρει 2 γνωμες κ τη Δευτερα εχω αλλο ραντεβου...Θα μπορουσα να γραψω ολοκληρη εκθεση,αλλα για πρωτο μην σας κουρασω...

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2018 at 9:50 ΜΜ, finokio είπε:

Καλησπερα σε ολες!Καινουρια κ εγω...δεν εχω ξαναγραφτει σε forum,αλλα μου γεννηθηκε η μεγαλη αναγκη να μοιραστω αυτα που νιωθω με ατομα που θα τα καταλαβουν...

Ειμαι 35 ο αντρας μου 36,προσπαθουμε 1,5 χρονο....και για μια ακομα φορα νιωθω την περιοδο μου να ερχεται..καταιγισμος συναισθηματων...

Εχω θυροειδιτιδα Χασιμοτο ρυθμισμενη,σαλπιγγογραφια μια χαρα,ορμονολογικες κ ΑΜΗ μια χαρα,περιμενω μες την εβδομαδα τις εξετασεις για θρομβοφιλια.Το σπερματοδιαγραμμα του αντρα μου ειναι μετριο προς καλο.Θελω τοσο μια φυσιολογικη συλληψη,οι λεξεις σπερματεγχυση κ εξωσωματικη με τρομαζουν...Εχω παρει 2 γνωμες κ τη Δευτερα εχω αλλο ραντεβου...Θα μπορουσα να γραψω ολοκληρη εκθεση,αλλα για πρωτο μην σας κουρασω...

Καλημέρα κοριτσάκι,

 

Ειναι δυσκολο αυτο που περνας, γενικα αυτο που περναμε ολες, αλλα μην το βαζεις κατω. Με την σωστη καθοδηγηση απο εναν σωστο γιατρο όλα θα γινουν. Υπομονη, επιμονη και ψυχικη δυναμη χρειαζεσαι και ολα θα γινουν. Οι γιατροι σου εδωσαν καποια εξηγηση για το τι μπορει να γινεται ή το απεδωσαν στην "ανεξηγητη υπογονιμοτητα"? Ευχομαι γρηγορα να βρειτε λυση μα ακομα πιο γρηγορα σου ευχομαι να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

On 8 Μαΐου 2018 at 9:50 ΜΜ, finokio είπε:

Καλησπερα σε ολες!Καινουρια κ εγω...δεν εχω ξαναγραφτει σε forum,αλλα μου γεννηθηκε η μεγαλη αναγκη να μοιραστω αυτα που νιωθω με ατομα που θα τα καταλαβουν...

Ειμαι 35 ο αντρας μου 36,προσπαθουμε 1,5 χρονο....και για μια ακομα φορα νιωθω την περιοδο μου να ερχεται..καταιγισμος συναισθηματων...

Εχω θυροειδιτιδα Χασιμοτο ρυθμισμενη,σαλπιγγογραφια μια χαρα,ορμονολογικες κ ΑΜΗ μια χαρα,περιμενω μες την εβδομαδα τις εξετασεις για θρομβοφιλια.Το σπερματοδιαγραμμα του αντρα μου ειναι μετριο προς καλο.Θελω τοσο μια φυσιολογικη συλληψη,οι λεξεις σπερματεγχυση κ εξωσωματικη με τρομαζουν...Εχω παρει 2 γνωμες κ τη Δευτερα εχω αλλο ραντεβου...Θα μπορουσα να γραψω ολοκληρη εκθεση,αλλα για πρωτο μην σας κουρασω...

Σημασία δεν εχει ο τρόπος αλλα το να κρατήσεις ενα μωρο στα χέρια σου. 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Κάντι, σημασία έχει μόνο να πάρεις ένα μωρό στην αγκαλιά σου.

Κανένα ζευγάρι δεν ξεκινά προσπάθειες για παιδί με την προοπτική πως θα κάνει εξωσωματική, η ζωή όμως είναι γεμάτη εκπλήξεις.

Οι άλλοι δύο γιατροί που πήγες τι σου είπαν? Υπάρχει εξήγηση για την υπογονιμότητα? Αν θες μία εντελώς φιλική συμβουλή μην ψάξεις να βρεις γιατρό που θα σου πει αυτό που θες εσύ να ακούσεις και θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. Βρες έναν γιατρό που θα σε καθοδηγήσει σωστά επιστημονικά, και θα σου προτείνει λύσεις που θα σε φέρουν πιο κοντά στον στόχο σου.

Εμείς περάσαμε αρκετά χρόνια προσπαθόντας να λύσουμε όποιο πρόβλημα υπήρχε προκειμένουν να αποκτήσουμε παιδί, το αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω σε εξωσωματική και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θα ήθελα ο γιατρός να μου είχε προτείνει αυτή την λύση αρκετά νωρίτερα έτσι ώστε να έχω αποφύγει όλα αυτά τα χρόνια αυτή την ψυχολογική φθορά . ΑΝ (πράγμα το οποίο απεύχομαι) η λύση για το πρόβλημα σας είναι η εξωσωματική μην την δεις ως βουνό, δες την ως το μέσο που θα σας φέρει ακόμα πιο κοντά στον στόχο σας.

Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Κάντι, σημασία έχει μόνο να πάρεις ένα μωρό στην αγκαλιά σου.

Κανένα ζευγάρι δεν ξεκινά προσπάθειες για παιδί με την προοπτική πως θα κάνει εξωσωματική, η ζωή όμως είναι γεμάτη εκπλήξεις.

Οι άλλοι δύο γιατροί που πήγες τι σου είπαν? Υπάρχει εξήγηση για την υπογονιμότητα? Αν θες μία εντελώς φιλική συμβουλή μην ψάξεις να βρεις γιατρό που θα σου πει αυτό που θες εσύ να ακούσεις και θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. Βρες έναν γιατρό που θα σε καθοδηγήσει σωστά επιστημονικά, και θα σου προτείνει λύσεις που θα σε φέρουν πιο κοντά στον στόχο σου.

Εμείς περάσαμε αρκετά χρόνια προσπαθόντας να λύσουμε όποιο πρόβλημα υπήρχε προκειμένουν να αποκτήσουμε παιδί, το αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω σε εξωσωματική και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θα ήθελα ο γιατρός να μου είχε προτείνει αυτή την λύση αρκετά νωρίτερα έτσι ώστε να έχω αποφύγει όλα αυτά τα χρόνια αυτή την ψυχολογική φθορά . ΑΝ (πράγμα το οποίο απεύχομαι) η λύση για το πρόβλημα σας είναι η εξωσωματική μην την δεις ως βουνό, δες την ως το μέσο που θα σας φέρει ακόμα πιο κοντά στον στόχο σας.

Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/5/2018 at 9:50 ΜΜ, finokio είπε:

Καλησπερα σε ολες!Καινουρια κ εγω...δεν εχω ξαναγραφτει σε forum,αλλα μου γεννηθηκε η μεγαλη αναγκη να μοιραστω αυτα που νιωθω με ατομα που θα τα καταλαβουν...

Ειμαι 35 ο αντρας μου 36,προσπαθουμε 1,5 χρονο....και για μια ακομα φορα νιωθω την περιοδο μου να ερχεται..καταιγισμος συναισθηματων...

Εχω θυροειδιτιδα Χασιμοτο ρυθμισμενη,σαλπιγγογραφια μια χαρα,ορμονολογικες κ ΑΜΗ μια χαρα,περιμενω μες την εβδομαδα τις εξετασεις για θρομβοφιλια.Το σπερματοδιαγραμμα του αντρα μου ειναι μετριο προς καλο.Θελω τοσο μια φυσιολογικη συλληψη,οι λεξεις σπερματεγχυση κ εξωσωματικη με τρομαζουν...Εχω παρει 2 γνωμες κ τη Δευτερα εχω αλλο ραντεβου...Θα μπορουσα να γραψω ολοκληρη εκθεση,αλλα για πρωτο μην σας κουρασω...

Καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς, πέρασα τρία χρόνια περιμένοντας καρτερικά να γίνω μαμά. Τρία χρόνια μέσα στο άγχος, κάνοντας εξετάσεις, διαγνωστικές επεμβάσεις, επαφές όχι όποτε ήθελα αλλά όποτε ήταν θετικά τα τεστ ωορρηξίας, νεύρα, αυτολύπηση, ψυχοσωματικά κτλ κτλ. Όταν ο γιατρός μου έθεσε το θέμα της εξωσωματικής έπεσα από τα σύννεφα παρόλο που στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπήρχε το ενδεχόμενο. Εμπιστεύτηκα ωστόσο το γιατρό μου, έκανα την εξωσωματική και κατάφερα με την πρώτη προσπάθεια να γίνω μαμά.

Προς Θεού δε σου λέω ότι η εξωσωματική είναι μονόδρομος. Υπάρχουν αρκετά βήματα που μπορεί να γίνουν πριν από αυτό. Εγώ είχα ενδομητρίωση η οποία πολύ πιθανό να σχετίζεται με την υπογονιμότητά μας, δεδομένου ότι και καλά ωάρια είχα και το σπέρμα του συζύγου μου ήταν εξαιρετικό. Αυτό που θα σου πω σίγουρα είναι πέρα από τη συνεργασία σου με ένα καλό και έμπιστο γιατρό, να δουλεύεις τη σχέση σου με τον άντρα σου. Μην αφήσεις αυτή τη δυσκολία να επηρρεάσει τη σχέση σας. Η υπογονιμότητα μπορεί να διαλύσει το ζευγάρι και το έχω δει γύρω μου να συμβαίνει. Εμείς καταφέραμε να είμαστε ενωμένοι σε όλο αυτό και θεωρώ ότι η καλή ψυχολογία μας - όταν πια αποφασίσαμε ποιόν δρόμο θα ακολουθήσουμε - συνέβαλε στην επιτυχία. Δείτε με ηρεμία τις εναλλακτικές σας και αποφασίστε πως θα πορευθείτε. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα με kotsifikos kai anna3011 και θέλω να προσθέσω οτι οι χειρότερες μερες ειναι αυτές που πρεπει να έρθεις σε επαφή γιατι εχεις ωορρηξία και είτε δεν υπάρχει η διάθεση είτε εισαι έξω εχεις δουλειές και μετα υπάρχει η απόλυτη κατάθλιψη οτι άλλος ένας μήνας χάθηκε..... Όλο αυτο ηταν πολυ ψυχοφθόρο για μενα. Τουλάχιστον με την υποβοηθούμενη ηταν ολα πιο σταθερά. Αλλα ο καθενας φυσικα κρίνει και αποφασίζει με τις αντοχές του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας.Δεν μου εχουν δωσει καποια απαντηση για την υπογονιμοτητα,μου λενε οτι κανονικα θα πρεπε να χω μεινει εγγυος...Ο πρωτος μου ειπε για σπερματεγχυση,ο δευτερος εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο.Σημερα πηγα στον τριτο,μου εγραψε αλλη μια σειρα απο εξετασεις για να το προσπαθησουμε φυσικα,και μετα συζηταμε τις επιλογες μας.Δυστυχως δεν ξερω ακομα ποιον γιατρο να εμπιστευτω,οπως ειπε και η kotsifikos, πρεπει να μην ψαχνω να ακουσω αυτο που θα με κανει να νιωσω καλυτερα.Νιωθω πως εχω ακομα αντοχες να το προσπαθησω και να το ψαξω,πριν προχωρησω σε αλλες λυσεις.Και οταν το παρουμε αποφαση,(ελπιζω να μη χρειαστει),πιστευω οτι θα πετυχει γιατι θα ειμαι πραγματικα ετοιμη. Και μεχρι τοτε θα συνειδητοποιω οτι τα πραγματα δεν συμβαινουν παντα με τον τροπο που θα ηθελες, σημασια εχει το αποτελεσμα,ενα μωρο στην αγκαλια!

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2018 at 7:53 ΜΜ, Anna3011 είπε:

Καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς, πέρασα τρία χρόνια περιμένοντας καρτερικά να γίνω μαμά. Τρία χρόνια μέσα στο άγχος, κάνοντας εξετάσεις, διαγνωστικές επεμβάσεις, επαφές όχι όποτε ήθελα αλλά όποτε ήταν θετικά τα τεστ ωορρηξίας, νεύρα, αυτολύπηση, ψυχοσωματικά κτλ κτλ. Όταν ο γιατρός μου έθεσε το θέμα της εξωσωματικής έπεσα από τα σύννεφα παρόλο που στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπήρχε το ενδεχόμενο. Εμπιστεύτηκα ωστόσο το γιατρό μου, έκανα την εξωσωματική και κατάφερα με την πρώτη προσπάθεια να γίνω μαμά.

Προς Θεού δε σου λέω ότι η εξωσωματική είναι μονόδρομος. Υπάρχουν αρκετά βήματα που μπορεί να γίνουν πριν από αυτό. Εγώ είχα ενδομητρίωση η οποία πολύ πιθανό να σχετίζεται με την υπογονιμότητά μας, δεδομένου ότι και καλά ωάρια είχα και το σπέρμα του συζύγου μου ήταν εξαιρετικό. Αυτό που θα σου πω σίγουρα είναι πέρα από τη συνεργασία σου με ένα καλό και έμπιστο γιατρό, να δουλεύεις τη σχέση σου με τον άντρα σου. Μην αφήσεις αυτή τη δυσκολία να επηρρεάσει τη σχέση σας. Η υπογονιμότητα μπορεί να διαλύσει το ζευγάρι και το έχω δει γύρω μου να συμβαίνει. Εμείς καταφέραμε να είμαστε ενωμένοι σε όλο αυτό και θεωρώ ότι η καλή ψυχολογία μας - όταν πια αποφασίσαμε ποιόν δρόμο θα ακολουθήσουμε - συνέβαλε στην επιτυχία. Δείτε με ηρεμία τις εναλλακτικές σας και αποφασίστε πως θα πορευθείτε. Καλή επιτυχία!

Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που λες για τη σχεση του ζευγαριου.Ειναι κατι στο οποιο το ζευγαρι πρεπει να ειναι μαζι.Μεχρι τωρα το χειριζομαστε καλα,πιστευω θα ανταπεξελθουμε και αν ερθουν πιο δυσκολα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς υπάρχει η λανθασμένη εντύπωση σε πολλές γυναίκες ότι η ανεξήγητη υπογονιμότητα δεν είναι #κανονική# υπογονιμότητα και άρα δεν χρειάζεται να καταφύγουμε σε επεμβατικές μεθόδους όπως σπερματέγχυση κι εξωσωματική για να μείνουμε έγκυες, μπορούμε και μόνες μας! Μα φυσικά, αφού δεν έχουμε κάποιο "πρόβλημα"!! Κι έτσι βλέπουμε κοπέλες να αφήνουν τα χρόνια να περνούν μέσα στην απογοήτευση και τη θλίψη του "εγώ πότε θα γίνω μανούλα;", να περνάνε κάθε μήνα το μαρτύριο του είμαι δεν είμαι έγκυος , του κυνηγητού της ωορρηξίας, το άγχος των εξετάσεων και του "γιατί δεν μένω έγκυος", την απελπισία κάθε φορά που μια γνωστή μας ανακοινώνει την εγκυμοσύνη της (συχνά με την πρώτη). Ε λοιπόν κορίτσια ας βάλουμε ένα τέλος σε όλη αυτή τη δυστυχία. Η απουσία εγκυμοσύνης εντός 1-1,5 χρόνου ελεύθερων επαφών σημαίνει ένα πράγμα: κάνε κάτι αλλιώς θα περάσουν τα χρόνια και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γίνεις ακόμα πιο υπογόνιμη, λόγω ηλικίας. Δεν είναι δυνατόν μια κοπέλα που δεν έχει μείνει έγκυος μετά από 1-2 χρόνια γάμου να πιστεύει ότι "δεν είναι σωστο" να κάνει εξωσωματική, ή να τη φοβίζει η διαδικασία. Εφόσον δεν έχουμε διαγνωστεί με κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπιστεί, ουσιαστικά είμαστε ακόμα πιο υπογόνιμες από μια γυναίκα που έιχε κάτι συγκεκριμένο πχ ένα πολύποδα, ένα ινομύωμα, πολυκυστικές ωοθήκες ή ακόμα και μία σάλπιγγα. Επομένως, ας γίνει ξεκάθαρο πως η εξωσωματική δεν είναι "δοκιμασία", είναι η λύση στο πρόβλημά μας, ειδικά αν είμαστε κάτω των 38-40. Ο μόνος θεμιτός λόγος για να αποφεύγεις την εξωσωματική είναι το οικονομικό. Όλα τα άλλα είναι αβάσιμοι φόβοι και αστικοί μύθοι. Οι γυναίκες που έχουν πραγματικό πρόβλημα και χρειάζονται όλη τη συμπαράστασή μας είναι εκείνες που ενώ προσπαθούν με εξωσωματική, αποτυγχάνουν για Χ άγνωστους λόγους (που συχνά αποδίδονται στην ηλικία). Συνεπώς ας μη βαφτίζουμε "έμπορο" το γιατρό που μας προτείνει αμέσως εξωσωματική γιατί πιστέψτε το, κάτι παραπάνω ξέρει.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, laura36 είπε:

Δυστυχώς υπάρχει η λανθασμένη εντύπωση σε πολλές γυναίκες ότι η ανεξήγητη υπογονιμότητα δεν είναι #κανονική# υπογονιμότητα και άρα δεν χρειάζεται να καταφύγουμε σε επεμβατικές μεθόδους όπως σπερματέγχυση κι εξωσωματική για να μείνουμε έγκυες, μπορούμε και μόνες μας! Μα φυσικά, αφού δεν έχουμε κάποιο "πρόβλημα"!! Κι έτσι βλέπουμε κοπέλες να αφήνουν τα χρόνια να περνούν μέσα στην απογοήτευση και τη θλίψη του "εγώ πότε θα γίνω μανούλα;", να περνάνε κάθε μήνα το μαρτύριο του είμαι δεν είμαι έγκυος , του κυνηγητού της ωορρηξίας, το άγχος των εξετάσεων και του "γιατί δεν μένω έγκυος", την απελπισία κάθε φορά που μια γνωστή μας ανακοινώνει την εγκυμοσύνη της (συχνά με την πρώτη). Ε λοιπόν κορίτσια ας βάλουμε ένα τέλος σε όλη αυτή τη δυστυχία. Η απουσία εγκυμοσύνης εντός 1-1,5 χρόνου ελεύθερων επαφών σημαίνει ένα πράγμα: κάνε κάτι αλλιώς θα περάσουν τα χρόνια και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γίνεις ακόμα πιο υπογόνιμη, λόγω ηλικίας. Δεν είναι δυνατόν μια κοπέλα που δεν έχει μείνει έγκυος μετά από 1-2 χρόνια γάμου να πιστεύει ότι "δεν είναι σωστο" να κάνει εξωσωματική, ή να τη φοβίζει η διαδικασία. Εφόσον δεν έχουμε διαγνωστεί με κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπιστεί, ουσιαστικά είμαστε ακόμα πιο υπογόνιμες από μια γυναίκα που έιχε κάτι συγκεκριμένο πχ ένα πολύποδα, ένα ινομύωμα, πολυκυστικές ωοθήκες ή ακόμα και μία σάλπιγγα. Επομένως, ας γίνει ξεκάθαρο πως η εξωσωματική δεν είναι "δοκιμασία", είναι η λύση στο πρόβλημά μας, ειδικά αν είμαστε κάτω των 38-40. Ο μόνος θεμιτός λόγος για να αποφεύγεις την εξωσωματική είναι το οικονομικό. Όλα τα άλλα είναι αβάσιμοι φόβοι και αστικοί μύθοι. Οι γυναίκες που έχουν πραγματικό πρόβλημα και χρειάζονται όλη τη συμπαράστασή μας είναι εκείνες που ενώ προσπαθούν με εξωσωματική, αποτυγχάνουν για Χ άγνωστους λόγους (που συχνά αποδίδονται στην ηλικία). Συνεπώς ας μη βαφτίζουμε "έμπορο" το γιατρό που μας προτείνει αμέσως εξωσωματική γιατί πιστέψτε το, κάτι παραπάνω ξέρει.

τα ειπες τελεια συμφωνω ακριβως!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας πηρα το θάρρος να γραψω γιατι εχω βρεθεί σε αδιέξοδο... αποφασίσαμε με τον αντρα μου να κανουμε εξωσωματική καναμε 2 προσπάθειες στην πρωτη εκανα 5 ωράρια και αναπτύχθηκαν τα 3 ....μου εβαλε 2 έμβρυα  πέμπτης μέρας και μετα απο 4 μερες έπαθα αιμορραγία ο γιατρος δεν μπορούσε να μου εξηγήσει τι εγινε και πως το έπαθα το μονο που μ ειπε ειναι σταματα τα χάπια...μετα άφησα τον οργανισμό μου να ηρεμήσει και μεσα σε ενα μηνα αδιαθέτησα 2 φορες παλι ο γιατρος δεν μου απάντησε τι εγινε .. μετα την επόμενη μ περιοδο ολα καλα ολα ωραια μου εβαλε ενα έμβρυο γιατι δεν ειχα αλλα καθησα 10 μερες ήσυχη παω κανω χοριακη ολο χαρα γτ λεω πήγαν ολα καλα αρνητικό απάντηση δεν πολλαπλασιαστικέ το έμβρυο με τα πολλα σταματάω. Αποφασίσαμε να κανουμε και αλλη εξωσωματική στον ιδιο γιατρο παλι εκανα 5 ωάρια μείνανε 3 έμβρυα 3ης μέρας τα εβαλα κατάψυξη ... και πηγα να δω ποσο παχως εχει η μήτρα μ και το αποτέλεσμα ξανα αδιαθέτησα μεσα σε ενα μηνα 2 φορες παλι και απο φάρμακα μονο το σικλακουρ 5 τη μερα κ μ ειπε απλα έπεσε η μήτρα..αποφάσισα να παρω τα έμβρυα μου και το δείγμα του αντρα μ γτ το εχουμε βαλει κατάψυξη και να παω αλλου πριν ξανα αποτύχω . τωρα κοιταω να κανω εξωσωματικη σε αλλο γιατρο σκεφτομαι η τον Παντο η τον Μαστρομηνα... παρακαλω πολυ βοηθήστε με.... καθε γνώμη δεκτή......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Τα έχετε πει πολλές φορές, έχω διαβάσει όλες σας τις συζητήσεις όμως ακόμη έχω ένα ερωτηματικό. Τι φταίει?? Ενάμιση χρόνο προσπαθούμε να κάνουμε παιδάκι και τώρα έχω καθυστέρηση δεκαπέντε μέρες. Στις επτά μέρες καθυστέρησης έκανα test και ήταν αρνητικό. Μίλησα με το γιατρό μου τηλεφωνικός και μου είπε μάλλον μια καλοκαιρινή ανωμαλία. Είμαι οριακά θυμωμένη με όλους ... Και αρκετά απογοητευμένη. Τι με συμβουλεύεται??

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2018 at 3:36 ΜΜ, Natasa^^ είπε:

Καλησπέρα σας. Τα έχετε πει πολλές φορές, έχω διαβάσει όλες σας τις συζητήσεις όμως ακόμη έχω ένα ερωτηματικό. Τι φταίει?? Ενάμιση χρόνο προσπαθούμε να κάνουμε παιδάκι και τώρα έχω καθυστέρηση δεκαπέντε μέρες. Στις επτά μέρες καθυστέρησης έκανα test και ήταν αρνητικό. Μίλησα με το γιατρό μου τηλεφωνικός και μου είπε μάλλον μια καλοκαιρινή ανωμαλία. Είμαι οριακά θυμωμένη με όλους ... Και αρκετά απογοητευμένη. Τι με συμβουλεύεται??

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Eχεις μιλήσει με ενδοκρινολόγο; 

Link to comment
Share on other sites

On 30 Ιουλίου 2018 at 3:36 ΜΜ, Natasa^^ είπε:

Καλησπέρα σας. Τα έχετε πει πολλές φορές, έχω διαβάσει όλες σας τις συζητήσεις όμως ακόμη έχω ένα ερωτηματικό. Τι φταίει?? Ενάμιση χρόνο προσπαθούμε να κάνουμε παιδάκι και τώρα έχω καθυστέρηση δεκαπέντε μέρες. Στις επτά μέρες καθυστέρησης έκανα test και ήταν αρνητικό. Μίλησα με το γιατρό μου τηλεφωνικός και μου είπε μάλλον μια καλοκαιρινή ανωμαλία. Είμαι οριακά θυμωμένη με όλους ... Και αρκετά απογοητευμένη. Τι με συμβουλεύεται??

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Μπορούν να φταίνε παρά πολλα πράγματα, αλλα μπορει να ειναι και κατι απλό και άμεσα αντιμετωπίσιμο. 

Οπως σου έγραψε και η Αργκ πως ειναι το ορμονικό προφίλ σας, αν ειναι ολα καλα με το σπερμα και αν εχεις κανει σαλπιγγογραφια. 

Αν ολα αυτα ειναι καλα κανεις μια σπερματέγχυση απο την στιγμή που βαρέθηκες να περιμένεις.... Ανώδυνη και οικονομική!

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2018 at 11:37 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eχεις μιλήσει με ενδοκρινολόγο; 

Ναι έκανα τις εξετάσεις που μου έγραψε και όλα είναι φυσιολογικά λέει. Ο γυναικολόγος τα βλέπει όλα φυσιολογικά έως άριστα ( κι εγώ έχω 20 μέρες καθυστέρηση, αρνητικό τέστ και ευτυχώς έναν ψύχραιμο σύντροφό) 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Natasa^^ είπε:
On 1/8/2018 at 11:37 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eχεις μιλήσει με ενδοκρινολόγο; 

Ναι έκανα τις εξετάσεις που μου έγραψε και όλα είναι φυσιολογικά λέει. Ο γυναικολόγος τα βλέπει όλα φυσιολογικά έως άριστα ( κι εγώ έχω 20 μέρες καθυστέρηση, αρνητικό τέστ και ευτυχώς έναν ψύχραιμο σύντροφό) 

 

Αν επιτρέπεται τι ηλικία  έχεις; Αν μεν είσαι σχετικά μεγάλη, κοντά στα 35 και πάνω, ίσως θα ήταν καλό να βρεις έναν ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας, είτε γυναικολόγο είτε ενδοκρινολόγο που ειδικεύεται σε τέτοια θέματα. Προσωπικά θα ξεκίναγα από κάποιον με ειδίκευση σε αναπαραγωγική ενδοκρινολογία, αντιμετωπίζουν το θέμα αρκετά διαφορετικά από έναν απλό ενδοκρινολόγο. Για να είμαι ειλικρινής, ανεξαρτήτως ηλικίας, και μόνο για τις τόσες μέρες καθυστέρησης, προσωπικά θα έκανα μία επίσκεψη.

Αν είσαι νεότερη, δεν είναι απαραίτητα ανησυχητικό το διάστημα που αναφέρεις, ειδικά αν σε έχει αγχώσει το όλο θέμα. Καταλαβαίνω την αγωνία, αλλά δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι δεν πάει καλά, ειδικά αν δεν έχεις καμία ιατρική ένδειξη. Και πάλι βέβαια μία δεύτερη γνώμη δεν βλάπτει, μήπως ο γιατρός σου κάτι παραβλέπει ή έστω για να ηρεμήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...