Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

ΨΑΧΝΩ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥΣ ΕΝΩ,

:arrow: ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ

Η΄

:arrow: ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΖΥΓΟΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ.

ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?ΕΚΑΝΑΝ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες

είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να πάρω πληροφορίες για την περίπτωση γυναίκας με μεσογειακή που προσπαθεί να κάνει παιδί.

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα βοτσαλακι και καλωςηρθες!!!!!!!

 

Εγω δεν εχω Μεσογειακη αλλα εχω δρεπανο και παρολες τις δυσκολιες εχω εναν υγειεστατο γιο. Οτι θελεις ειμαι στην διαθεση σου. Στο τμημα που με παρακολουθουν εχω γνωρισει πολλες κοπελες με Μεσογειακη που τα καταφεραν και εκαναν παιδακι χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Και απο οτι εχω καταλαβει ειναι πιο ευκολα τα πραγματα στην Μεσογειακη απο οτι στην δρεπανοκυτταρικη λογω των κρισεων που καραδοκουν στην δρεπανο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Εάν κάποιος έχει μεσογειακή αναιμία και ή σύντροφος του δεν έχει μεσογειακή ούτε στίγμα είναι εντελώς υγειης το παιδί υπάρχει πιθανότητα να έχει μεσογειακή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι σίγουρος μπορείς να μου στείλει ένα λινκ που να το αναφέρει κάπου?

 

Είχα ρωτήσει γιατρό γιατί πρώτη μου ξαδέλφη έμεινε έγκυος από έναν άντρα με μεσογειακή. Το παιδί είναι μία χαρά υγιεστατο!

Μπορείς κ συ να ρωτήσεις κάποιο γιατρό ή να το γκουγκλαρεις αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος έχει μεσογειακή αναιμία και ή σύντροφος του δεν έχει μεσογειακή ούτε στίγμα είναι εντελώς υγειης το παιδί υπάρχει πιθανότητα να έχει μεσογειακή?

 

Το παιδί δεν θα πάσχει από μεσογειακή αναιμία (εφόσον ο υγιής γονιός δεν θα έχει ούτε καν στίγμα) αλλά θα έχει στίγμα το ίδιο. Το οποίο φυσικά είναι επουσιώδες για την υγεία του. Για περισσότερες πληροφορίες πάρε ένα τηλέφωνο στο Χωρέμειο (στο Παίδων Αγία Σοφία) όπου προσφέρουν δωρεάν συμβουλευτική για τη Μ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί δεν θα πάσχει από μεσογειακή αναιμία (εφόσον ο υγιής γονιός δεν θα έχει ούτε καν στίγμα) αλλά θα έχει στίγμα το ίδιο. Το οποίο φυσικά είναι επουσιώδες για την υγεία του. Για περισσότερες πληροφορίες πάρε ένα τηλέφωνο στο Χωρέμειο (στο Παίδων Αγία Σοφία) όπου προσφέρουν δωρεάν συμβουλευτική για τη Μ.Α.

Χίλια ευχαριστώ έχασα 10 χρόνια από την ζωή μου με αυτά που διάβασα νασαι καλά σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος έχει μεσογειακή αναιμία και ή σύντροφος του δεν έχει μεσογειακή ούτε στίγμα είναι εντελώς υγειης το παιδί υπάρχει πιθανότητα να έχει μεσογειακή?

 

ΕΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΙΓΜΑ Κ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΥΓΙΕΙΗΣ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΤΑ ΚΥΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πασχω από μεσογειακή αναιμία βρησκομε όμως σε νησί όπου ούτε γιατροί μας ελέγχουν ούτε μας ενημερώνουν μόνος κανονιζω το αίμα που παίρνω το σιδηρο την αποσιδηρωση ολλα τα πάντα το μοναδικό καλό είναι ότι μας βαζουν πολύ φρέσκα αίματα δόξα το θεο...

Link to comment
Share on other sites

Πασχω από μεσογειακή αναιμία βρησκομε όμως σε νησί όπου ούτε γιατροί μας ελέγχουν ούτε μας ενημερώνουν μόνος κανονιζω το αίμα που παίρνω το σιδηρο την αποσιδηρωση ολλα τα πάντα το μοναδικό καλό είναι ότι μας βαζουν πολύ φρέσκα αίματα δόξα το θεο...

 

Συγχαρητήρια για τη δύναμη σου στον αγώνα που δίνεις για την υγεία σου.

 

Σε αυτό το link http://www.elzoni.gr/html/ent/023/ent.22023.asp βλέπει κανείς τους τρόπους που κληρονομείται η μεσογειακή αναιμία και το στίγμα. Μπορούμε απλά να στεφτόμαστε ότι τα γονίδια της αιμοσφαρίνης είναι δύο σε κάθε γονιό. Στο πάσχον άτομο (ομοζυγώτης) και τα δύο είναι προβληματικά. Στο άτομο με στίγμα (ετεροζυγώτης) είναι το ένα προβληματικό (αυτή είμαι εγώ!:mrgreen:). Στο φυσιολογικό άτομο δεν είναι κανένα. Μπορεί κανείς να δει στον πίνακα τους πιθανούς συνδυασμούς. Δυστυχώς την περίπτωση για την οποία ρωτάς δεν την αναφέρει αλλά το καταλαβαίνουμε βλέποντας τις άλλες περιπτώσεις.

 

Το τηλ. του Χωρεμείου αν χρειαστείς κάποια καθοδήγηση είναι 210 7467468 και το site http://iatriki-genetiki.med.uoa.gr

 

Καλή τύχη σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Πασχω από μεσογειακή αναιμία βρησκομε όμως σε νησί όπου ούτε γιατροί μας ελέγχουν ούτε μας ενημερώνουν μόνος κανονιζω το αίμα που παίρνω το σιδηρο την αποσιδηρωση ολλα τα πάντα το μοναδικό καλό είναι ότι μας βαζουν πολύ φρέσκα αίματα δόξα το θεο...

 

Πρεπει να ρωτησεις ομως τον γιατρο σου αν ενδιαφερεσε να κανεις παιδακι. Ξερω οτι ειναι δυσκολα στα νησια κ εγω κανονικα σε νησι εμενα το τελευταιο διαστημα κ θα ξαναμεινω. Το γονιδιο πρεπει να ειναι κ απο τους δυο γονεις για να νοσησει το παιδι οποτε αν η συντροφος δεν εχει τιποτα απλα το παιδι θα εχει το στιγμα. Ομως πρεπει να κανεις γενικα μια ενημερωση με τους γιατρους σου κ να ρωτας γιατι κ απο μονοι τους δεν τα σκεφτονται ολα κ εδω στην αθηνα μην νομιζεις δεν ειναι κ τελεια τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλά σε ευχαριστώ... Ή αλήθεια είναι ότι έχει μία μικρή ταλεπορια ή πάθηση μου αλλά αν καύσεις και το σκεφτείς δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην περνάει ζόρια ητε χωρισμενοι γονείς ητε προβλήματα υγείας εγώ είχα και τους δύο γονείς μου δίπλα μου με ατέλειωτη αγάπη και δεν το αλλάξω για κανένα λόγο ...άλλωστε όταν ανσπνεει ο άνθρωπος δεν κουράζεται γιατί έτσι γεννήθηκε και έτσι έμαθε..έτσι και εγώ γεννήθηκα και έμαθα να ζω με αυτό...και να ξέρεις κάτι ότι όποιος ριχνει το παιδί του γιατί αν γεννηθεί θα πάσχει από κάτι το κάνει για τον εαυτό του...εγώ δεν ντρέπομαι να το πώς το ψάχνω αυτό το θέμα γιατί δεν έχω την δύναμη να γέννησω ένα παιδί με μεσογειακή αναιμία όπως ειχαν οι δικοί μου αυτό δεν σημαίνει πως το παιδι όμως εάν το γεννούσαν δεν θα ήταν ευτυχισμενο και χαρούμενο ..ή χαρά και το να είσαι ευτυχισμένος δεν έχει καμία σχέση με μεσογειακή ή γενικά με κάποια πάθηση

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλά σε ευχαριστώ... Ή αλήθεια είναι ότι έχει μία μικρή ταλεπορια ή πάθηση μου αλλά αν καύσεις και το σκεφτείς δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην περνάει ζόρια ητε χωρισμενοι γονείς ητε προβλήματα υγείας εγώ είχα και τους δύο γονείς μου δίπλα μου με ατέλειωτη αγάπη και δεν το αλλάξω για κανένα λόγο ...άλλωστε όταν ανσπνεει ο άνθρωπος δεν κουράζεται γιατί έτσι γεννήθηκε και έτσι έμαθε..έτσι και εγώ γεννήθηκα και έμαθα να ζω με αυτό...και να ξέρεις κάτι ότι όποιος ριχνει το παιδί του γιατί αν γεννηθεί θα πάσχει από κάτι το κάνει για τον εαυτό του...εγώ δεν ντρέπομαι να το πώς το ψάχνω αυτό το θέμα γιατί δεν έχω την δύναμη να γέννησω ένα παιδί με μεσογειακή αναιμία όπως ειχαν οι δικοί μου αυτό δεν σημαίνει πως το παιδι όμως εάν το γεννούσαν δεν θα ήταν ευτυχισμενο και χαρούμενο ..ή χαρά και το να είσαι ευτυχισμένος δεν έχει καμία σχέση με μεσογειακή ή γενικά με κάποια πάθηση

 

Παντως τωρα ετσι κ αλλιως μπορουν οι γιατροι να προβλεψουν παρα πολλα πραγματα οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις μια ερωτηση ή ενα τηλεφωνο οπως σου ειπε κ η indyla στο χωρεμειο θα σου λυσουν πολλες αποριες χωρις κοπο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Η πιθανότητα απόκτησης παιδιού με β-ΜΑ υπάρχει ΜΟΝΟ όταν και οι δύο γονείς είναι ετεροζυγώτες της β-ΜΑ, ή όταν ο ένας από τους δύο είναι ομοζυγώτης και ο άλλος ετεροζυγώτης. Οπου ετεροζυγωτης ειναι αυτος που εχει στιγμα οπου ομοζυγωτης ειναι αυτος που νοσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί διάφορες σωστές απαντήσεις εδώ- κυρίως ότι με ένα γονέα πάσχοντα και ένα γονέα απόλυτα υγιή, το παιδί θα έχει εξ ορισμού στίγμα μεσογειακής.

 

Ο λόγος που παρεμβαίνω είναι για να θέσω μια άλλη παράμετρο που φυσικά δε γνωρίζετε: Τι εννοούμε ότι ο ένας γονέας είναι απόλυτα υγιής?

 

Επειδή υπάρχουν διάφορες μεταλλάξεις στα γονίδια της αιμοσφαιρίνης (που προκαλούν αιμοσφαιρνοπάθειες, η πιο γνωστή εκ των οποίων στα μέρη μας είναι η μεσοαγειακή αναιμία), είναι απαραίτητο να ψαχτεί και ο δεύτερος γονέας για το ενδεχόμενο να φέρει κάποια από αυτές τις μεταλλάξεις χωρίς να το γνωρίζει και χωρίς να φαίνεται στις εξετάσεις του (να είναι αυτό που λέμε "σιωπηλός φορέας").

Σε αυτήν την περίπτωση (και επειδή το παιδί εξ ορισμού θα κληρονομήσει ένα κακό γονίδιο από τον ασθενή γονέα) υπάρχει κίνδυνος να πάρει και το κακό από τον άλλο και να βρεθεί να πάσχει από βαρύτερη αναιμία από αυτή που θα εξηγούσε το απλό στίγμα. Αυτό καλό είναι να το γνωρίζει το ζευγάρι (και ο μαιευτήρας) και να λάβει τις αποφάσεις του προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, είμαστε ζευγάρι 40 ο σύζυγος και 41 ετών η σύζυγος με τη σύζυγο να πάσχει από μεσογειακή αναιμία. Έχοντας θετικό τεστ εγκυμοσύνης επισκεφτήκαμε γυναικολόγο για για την πρώτες οδηγίες - εξετάσεις και υπέρηχο. Η κύηση λοιπόν είναι στην 7η εβδομάδα, ωστόσο τα λόγια του γιατρού μόνο σιγουριά δεν μας έδωσαν καθώς μας μίλησε για μια κύηση με μεγάλη επικινδυνότητα και πως πρέπει να αποφασίσουμε αν πρέπει να πάρουμε το ρίσκο να προχωρήσει ή όχι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος - κάποια που μπορεί να μας συστήσει κάποιο γιατρό ή κλινική με ανάλογη εμπειρία στην περιοχή της Αθήνας ή Πάτρας για να μπορέσουμε να πάρουμε μια 2η γνώμη

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, tsouloufi είπε:

Καλησπέρα, είμαστε ζευγάρι 40 ο σύζυγος και 41 ετών η σύζυγος με τη σύζυγο να πάσχει από μεσογειακή αναιμία. Έχοντας θετικό τεστ εγκυμοσύνης επισκεφτήκαμε γυναικολόγο για για την πρώτες οδηγίες - εξετάσεις και υπέρηχο. Η κύηση λοιπόν είναι στην 7η εβδομάδα, ωστόσο τα λόγια του γιατρού μόνο σιγουριά δεν μας έδωσαν καθώς μας μίλησε για μια κύηση με μεγάλη επικινδυνότητα και πως πρέπει να αποφασίσουμε αν πρέπει να πάρουμε το ρίσκο να προχωρήσει ή όχι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος - κάποια που μπορεί να μας συστήσει κάποιο γιατρό ή κλινική με ανάλογη εμπειρία στην περιοχή της Αθήνας ή Πάτρας για να μπορέσουμε να πάρουμε μια 2η γνώμη

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα και με την ευχή να σας πάνε όλα καλά! Χωρίς δεύτερη σκέψη η απάντηση μου διαβάζοντας την ανάρτηση σου είναι να απευθυνθείτε στο Χωρέμειο που βρίσκεται στο Παίδων και ειδικεύεται στη μεσογειακή αναιμία. Προσφέρουν γενετική συμβουλευτική σε ζευγάρια σαν εσάς κι εμάς που έχουμε μεσογειακή ή στίγμα και οι δύο. Ζητήστε αν μπορείτε να μιλήσετε με την καθηγήτρια κα Συνοδινού που είναι και συμπαθέστατη σαν άνθρωπος. Ή όποιον άλλον σας προτείνουν.

Τηλ. 210 746 7468

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Indyla said:

 

Καλησπέρα και με την ευχή να σας πάνε όλα καλά! Χωρίς δεύτερη σκέψη η απάντηση μου διαβάζοντας την ανάρτηση σου είναι να απευθυνθείτε στο Χωρέμειο που βρίσκεται στο Παίδων και ειδικεύεται στη μεσογειακή αναιμία. Προσφέρουν γενετική συμβουλευτική σε ζευγάρια σαν εσάς κι εμάς που έχουμε μεσογειακή ή στίγμα και οι δύο. Ζητήστε αν μπορείτε να μιλήσετε με την καθηγήτρια κα Συνοδινού που είναι και συμπαθέστατη σαν άνθρωπος. Ή όποιον άλλον σας προτείνουν.

Τηλ. 210 746 7468

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις συμβουλές και την άμεση απάντηση. Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...