Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

καλημέρα, κι εμένα σαν παλινδρόμηση μου ακούγεται. Το είχε και ο δικός μου σε εκείνη την ηλικία (4μισυ με 5 μην.ων, το ξεπέρασε όταν μπήκαμε στις στερεές πλέον. Επειδη ειχε και κακη προσληψη βαρους ξεκινησαμε στερεες απο 5 μηνων και κατι.

 

Θα το ψάξω άμεσα !ευχαριστω πολυ !καλες γιορτές !

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα,

Θα ηθελα την γνωμη σας στο παρακατω: το μωρο μου ειναι 33 ημερων και θηλαζω αποκλειστικα. Στην.μετρηση βαρους του μηνα, το μωρο ειχε 120 γρ λιγοτερα απο το αναμενομενο και ο γιατρος μου συνεστησε να δωσω συμπληρωμα το.οποιο θα ηθελα να αποφυγω. Ενω ο θηλασμος πηγαινε καλα (επιασε αμεσως το μωρο, 8-10 γευματα ημερησιως, 1 κενωση την ημερα-6 πανες ουρα) , τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι το γαλα νιυ μειωνοταν ειδικα τις βραδυνες ωρες. Χθες μαλιστα το μωρο το βραδυ ηταν πολυ ανησυχο(ζητουσε στηθος ανα μιση με μια ωρα) και καθως το πιεζα το στηθος με δυσκολια εβγαινε γαλα. Εβαλα και θηλαστρο να δω και δεν εβγαλα παρα λιγες σταγονες! Ειναι δυνατον να κοπηκε ετσι αποτομα το γαλα; απο τη στιγμη μαλιστα που θηλαζω τοσο πολυ;ειμαι πολυ απογοητευμενη. Η διατροφη μου πιστευω ειναι καλη(σουπες, πρωτεινες φρουτα οσπρια,δημητριακα). Τι μπορει να συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimma21 είπε:

Καλημερα,

Θα ηθελα την γνωμη σας στο παρακατω: το μωρο μου ειναι 33 ημερων και θηλαζω αποκλειστικα. Στην.μετρηση βαρους του μηνα, το μωρο ειχε 120 γρ λιγοτερα απο το αναμενομενο και ο γιατρος μου συνεστησε να δωσω συμπληρωμα το.οποιο θα ηθελα να αποφυγω. Ενω ο θηλασμος πηγαινε καλα (επιασε αμεσως το μωρο, 8-10 γευματα ημερησιως, 1 κενωση την ημερα-6 πανες ουρα) , τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι το γαλα νιυ μειωνοταν ειδικα τις βραδυνες ωρες. Χθες μαλιστα το μωρο το βραδυ ηταν πολυ ανησυχο(ζητουσε στηθος ανα μιση με μια ωρα) και καθως το πιεζα το στηθος με δυσκολια εβγαινε γαλα. Εβαλα και θηλαστρο να δω και δεν εβγαλα παρα λιγες σταγονες! Ειναι δυνατον να κοπηκε ετσι αποτομα το γαλα; απο τη στιγμη μαλιστα που θηλαζω τοσο πολυ;ειμαι πολυ απογοητευμενη. Η διατροφη μου πιστευω ειναι καλη(σουπες, πρωτεινες φρουτα οσπρια,δημητριακα). Τι μπορει να συμβαινει;

 

Πρώτον, βρες αλλο γιατρό. Υπάρχουν παιδίατροι φιλικοί προς το θηλασμό και παιδίατροι μη φιλικοί. Ο δικός σου μάλλον είναι στη δεύτερη κατηγορία (εκτός αν υπάρχει και άλλη ιστορία, δηλαδή σε έχει ήδη βάλει να κάνεις μία λίστα πραγμάτων για να πάρει βάρος το μωρό χωρίς συμπληρωμα). Η διάθεση και γνώση ενός παιδίατρου να υποστηρίξει το θηλασμό παίζει μεγάλο ρόλο.

Δεύτερον, στα του θηλασμού:

- Αν και ιδανικά το νεογέννητο θηλάζει όποτε θέλει, κάποια νεογέννητα είναι "τεμπέλικα". Οπότε ο κανόνας είναι "Θηλάζουμε όποτε και όσο θέλει το νεογέννητο ΑΛΛΑ τουλάχιστον 10-12 φορές τη μερα, τουλάχιστον 15 λεπτά από καθε στήθος". Αν δηλαδή το μωρό από μόνο του τρώει ανά ώρα, δεν του αρνούμαστε. Αν όμως (στην αρχή, μέχρι να πάρει βάρος) θέλει να κοιμηθεί ένα τρίωρο ή τετράωρο μέσα στη μέρα, το ξυπνάμε. Μέχρι να πιάσει ένα καλό βάρος, συνήθως αυτό παίρνει 4-8 βδομάδες, μετά προφανως το αφήνουμε να κοιμηθεί.

- Για να ταϊσουμε ένα νεογέννητο που κοιμάται πολύ (δηλαδή να το ξυπνήσουμε στο δίωρο ή και στη μιάμιση ώρα), πρέπει καμια φορά να γίνουμε "βάρβαρες". Το γδύνεις, χρησιμοποιείς ένα βρεγμένο πανάκι στο κεφαλάκι, παίζεις με πατουσάκια και αυτάκια. Γενικά, αν δεν παίρνει καλά βάρος, το ξυπνάς, το ενοχλείς να μείνει ξύπνιο και να φάει. Θα κρατήσει λίγο αυτό, μην ανησυχείς. Προσπάθεις να πιάνεις τους 10-12 θηλασμούς τη μέρα, που σημαίνει άντε να κοιμηθείτε 2 τρίωρα τη νύχτα, αλλα τη μερα στη μιάμιση με δύο ώρες, το ξυπνάς και το ενοχλείς και το ταϊζεις.

- Το γάλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Οσο πιο πολύ θηλάζει το μικρό, τόσο πιο πολύ γάλα παράγεις. Οπότε αυτότ ο βραδυνό ακατάπαυστο πιπίλισμα όχι μόνο δεν είναι ένδειξη προβλήματος, είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται το σώμα σου για να παράγει κι αλλο γάλα. Οταν το μωρό μεγαλώνει απότομα, αυτό θα συμβαίνει. Δεν σημαίνει ότι λιμοκτονεί ούτε ότι δεν έχεις αρκετό γάλα. Ειναι ο μόνος τρόπος της φύσης να συνεχίσει το γάλα σου να προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού που μεγαλώνει. Οποτε τα απογεύματα βολεύεσαι και θηλαζεις για ώρες. Αλλάζεις πλευρά μόλις δεις να μη θηλάζει ενεργά, μπορείς και 10 και 20 και 30 αλλαγές, δεν κάνει κακό, και κάνεις μαλάξεις στο στήθος ενώ θηλάζει, βοηθά.

- Οσο έχετε μαραθώνιους θηλασμού, χρησιμοποιείς ευλαβικά κρέμα στο στήθος, κατά προτίμηση καθαρή λανολίνη, την οποία δεν πλένεις πριν φάει. Γενικά το στήθος δεν το πολυπειράζεις με πλυσίματα, σαπούνια και άλλα τέτοια.

- Πινεις  πολύ νερό, ειδικά τα βράδια όταν εχετε μαραθώνιο και σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις αντισταμινικά ή αντισυλληπτικά, και τα δύο κόβουν το γαλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πρώτον, βρες αλλο γιατρό. Υπάρχουν παιδίατροι φιλικοί προς το θηλασμό και παιδίατροι μη φιλικοί. Ο δικός σου μάλλον είναι στη δεύτερη κατηγορία (εκτός αν υπάρχει και άλλη ιστορία, δηλαδή σε έχει ήδη βάλει να κάνεις μία λίστα πραγμάτων για να πάρει βάρος το μωρό χωρίς συμπληρωμα). Η διάθεση και γνώση ενός παιδίατρου να υποστηρίξει το θηλασμό παίζει μεγάλο ρόλο.

Δεύτερον, στα του θηλασμού:

- Αν και ιδανικά το νεογέννητο θηλάζει όποτε θέλει, κάποια νεογέννητα είναι "τεμπέλικα". Οπότε ο κανόνας είναι "Θηλάζουμε όποτε και όσο θέλει το νεογέννητο ΑΛΛΑ τουλάχιστον 10-12 φορές τη μερα, τουλάχιστον 15 λεπτά από καθε στήθος". Αν δηλαδή το μωρό από μόνο του τρώει ανά ώρα, δεν του αρνούμαστε. Αν όμως (στην αρχή, μέχρι να πάρει βάρος) θέλει να κοιμηθεί ένα τρίωρο ή τετράωρο μέσα στη μέρα, το ξυπνάμε. Μέχρι να πιάσει ένα καλό βάρος, συνήθως αυτό παίρνει 4-8 βδομάδες, μετά προφανως το αφήνουμε να κοιμηθεί.

- Για να ταϊσουμε ένα νεογέννητο που κοιμάται πολύ (δηλαδή να το ξυπνήσουμε στο δίωρο ή και στη μιάμιση ώρα), πρέπει καμια φορά να γίνουμε "βάρβαρες". Το γδύνεις, χρησιμοποιείς ένα βρεγμένο πανάκι στο κεφαλάκι, παίζεις με πατουσάκια και αυτάκια. Γενικά, αν δεν παίρνει καλά βάρος, το ξυπνάς, το ενοχλείς να μείνει ξύπνιο και να φάει. Θα κρατήσει λίγο αυτό, μην ανησυχείς. Προσπάθεις να πιάνεις τους 10-12 θηλασμούς τη μέρα, που σημαίνει άντε να κοιμηθείτε 2 τρίωρα τη νύχτα, αλλα τη μερα στη μιάμιση με δύο ώρες, το ξυπνάς και το ενοχλείς και το ταϊζεις.

- Το γάλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Οσο πιο πολύ θηλάζει το μικρό, τόσο πιο πολύ γάλα παράγεις. Οπότε αυτότ ο βραδυνό ακατάπαυστο πιπίλισμα όχι μόνο δεν είναι ένδειξη προβλήματος, είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται το σώμα σου για να παράγει κι αλλο γάλα. Οταν το μωρό μεγαλώνει απότομα, αυτό θα συμβαίνει. Δεν σημαίνει ότι λιμοκτονεί ούτε ότι δεν έχεις αρκετό γάλα. Ειναι ο μόνος τρόπος της φύσης να συνεχίσει το γάλα σου να προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού που μεγαλώνει. Οποτε τα απογεύματα βολεύεσαι και θηλαζεις για ώρες. Αλλάζεις πλευρά μόλις δεις να μη θηλάζει ενεργά, μπορείς και 10 και 20 και 30 αλλαγές, δεν κάνει κακό, και κάνεις μαλάξεις στο στήθος ενώ θηλάζει, βοηθά.

- Οσο έχετε μαραθώνιους θηλασμού, χρησιμοποιείς ευλαβικά κρέμα στο στήθος, κατά προτίμηση καθαρή λανολίνη, την οποία δεν πλένεις πριν φάει. Γενικά το στήθος δεν το πολυπειράζεις με πλυσίματα, σαπούνια και άλλα τέτοια.

- Πινεις  πολύ νερό, ειδικά τα βράδια όταν εχετε μαραθώνιο και σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις αντισταμινικά ή αντισυλληπτικά, και τα δύο κόβουν το γαλα.

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση!!

Ολα αυτα που με συμβουλευετε, ηδη τα κανω. Θήλαζα ανα δυο ωρες την ημερα και τρεις το βραδυ μεχρι πριν μιαμιση βδομαδα οπου το μωρο αρχισε να ξυπναει μονο του νωριτερα και να αναζητα γαλα. Και ενω θηλαζα πιο παλια για 40 λεπτα, τωρα θηλαζω 10-15 λεπτα. Θηλαζα απο τον ενα μαστο καιε φορα. Τωρα δινω και τους δυο οταν βλεπω οτι δεν εχω αρκετη ροη.

Επισης παρατηρησα οτι τωρα τελευταια το μωρο περισσοτερο πιπιλαει παρα καταπινει, αν δεν κανω λαθος, σε αυτο το ενα τεταρτο. Μηπως αυτος ειναι λογος που δεν εχω αρκετη ροη; και.μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω;

Μαλιστα καποιες φορες ιδιως το βραδυ ειναι ανησυχο στο στηθος, χτυπαει το κεφαλι του μπρος πισω και τραβαει τη θηλη αποτομα. Το αποδιδω στο οτι δεν βρισκει γαλα. 

Εχω αρχισει να αμφιβαλλω για διαφορα, για αυτο και σας τα παραθετω για συμβουλες γιατι ειναι ηδη ενα μικρουλικο μωρο 3400 και δεν θελω να μην παιρνει αρκετο βαρος :)

Ευχαριστω!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλα μου να σου ζήσει το μωράκι και συγχαρητήρια που θηλάζεις! Παρά το μύθο ότι ο θηλασμος είναι κάτι φυσικό και εύκολο, η πραγματικότητα απέχει πάρα πολύ! Λόγω του ότι πέρασα πολύ δύσκολα στην αρχή το έχω ψάξει πολυ και η παιδίατρος μας είναι κ σύμβουλος θηλασμού και ότι μου έχει πει με έχει βοηθήσει πολύ. Το ότι το παιδι είναι ανήσυχο και τρώει συνέχεια είναι εντελώς φυσιολογικό, μάλιστα θα σου έλεγα να δεις μήπως περνάει το πρώτο άλμα ανάπτυξης της 5ης εβδομάδας. Προετοιμάσου για μαραθωνιο θηλασμό! Εγώ είμαι λίγο κατα στο να ξυπνάς το μωρο αν δεν έχει ικτερο αλλα αυτό θα το κρίνεις εσυ, πάντως πρέπει να τρώει περιπου 10 με 12 φορες την ημερα. Επίσης, ειναι πολύ βασικό να σιγουρευτεις οτι όντως τρωει την ώρα που είναι στο στήθος. Πολλά μωράκια κάνουν θηλαστικες κινήσεις αλλά δεν βγάζουν πάντα γαλα, τσέκαρε στο λαιμό του κ στην πλατουλα να δεις αν καταπίνει. Εγώ θηλάζω 8 μήνες κ το θήλαστρο βγάζει γαλα μόνο απ τον ένα μαστό κ ποτε πάνω απο 100 ml, το παιδι μου θα είχε λιμοκτονησει! Εκτός αυτού, μετά τις πρώτες 40 μέρες το στήθος μου δεν ξαναεβγαλε ποτέ γαλα, δε φαίνεται από κει αν έχεις γαλα αλλα απ'το πόσες πάνες με ουρα γεμίζει το μωρο και από οτι μας είπες είναι μια χαρά. Όσο πιο πολύ θηλάζεις τόσο πιο πολύ γαλα θα έχεις, αυτός ειναι ο νόμος του θηλασμού. Φυσικά, καλο θα ήταν αν μπορείς να προμηθευτείς μια ζυγαριά να τσεκάρεις το βάρος του μικρού μια φορά την εβδομάδα να δεις πως πάει γιατί μπορεί -στην απιθανη περιπτωση- να χρειαστεί συμπλήρωμα. Εγώ προσωπικά θα θηλαζα περισσότερο και δε θα έδινα εκτός αν υπήρχε σοβαρός λογος. Το συμπλήρωμα για μενα δεν είναι κακό σε ειδικες περιπτωσεις αρκει να μη γίνει συνήθεια γιατι θα σου κοπει το γάλα και είναι κρίμα αφού έχετε φτάσει μέχρι εδώ. Μην κανεις το λαθος ομως να τον ζυγιζεις συνεχεια γιατι δεν εχει νοημα και θα τρελαθεις! Ο γιατρος καλύτερα να ενημερωνόταν λίγο πρώτα πριν αρχίσει να δίνει λανθασμένες συμβουλές σε θηλαζουσες μητέρες. Ελπιζω να συνεχισεις γιατι κανεις ενα μεγαλο δωρο στο παιδακι σου αλλα οτι και να γινει σημασια εχει να εισαι εσυ και το μωρό καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Dimma21 Γειά σας!

για να λάβετε πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις σε σχέση με τον θηλασμό, από έμπειρα μέλη, αν μπορείτε απαντήστε σε αυτά τα ερωτήματα, αναλυτικά εδώ ! ευχαριστούμε!

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimma21 είπε:

Ευχαριστω για την απαντηση!!

Ολα αυτα που με συμβουλευετε, ηδη τα κανω. Θήλαζα ανα δυο ωρες την ημερα και τρεις το βραδυ μεχρι πριν μιαμιση βδομαδα οπου το μωρο αρχισε να ξυπναει μονο του νωριτερα και να αναζητα γαλα. Και ενω θηλαζα πιο παλια για 40 λεπτα, τωρα θηλαζω 10-15 λεπτα. Θηλαζα απο τον ενα μαστο καιε φορα. Τωρα δινω και τους δυο οταν βλεπω οτι δεν εχω αρκετη ροη.

Επισης παρατηρησα οτι τωρα τελευταια το μωρο περισσοτερο πιπιλαει παρα καταπινει, αν δεν κανω λαθος, σε αυτο το ενα τεταρτο. Μηπως αυτος ειναι λογος που δεν εχω αρκετη ροη; και.μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω;

Μαλιστα καποιες φορες ιδιως το βραδυ ειναι ανησυχο στο στηθος, χτυπαει το κεφαλι του μπρος πισω και τραβαει τη θηλη αποτομα. Το αποδιδω στο οτι δεν βρισκει γαλα. 

Εχω αρχισει να αμφιβαλλω για διαφορα, για αυτο και σας τα παραθετω για συμβουλες γιατι ειναι ηδη ενα μικρουλικο μωρο 3400 και δεν θελω να μην παιρνει αρκετο βαρος :)

Ευχαριστω!! 

 

Οταν πιάνει η βραδινή γκρίνια, και το βλέπεις είτε να θυμώνει είτε να μην τρώει:

- άλλαξε στήθος. Οσες φορές χρειαστεί.

- κάνε μαλάξεις. Ουσιαστικά, κρατάς το στήθος καλά με το αντίθετο χέρι, και πιέζεις, όχι κοντά στη θηλή. Κρατάς πιεσμένο (όχι να πονάς βεβαια) για 1-2 δευτερόλεπτα και επαναλαμβάνεις. Ψάξε και για κανένα βιντεάκι με τίτλο breast compressions

- αν θηλάζει συνολικά για ώρες (εγώ θυμαμαι και 3 και 4 και 5 ώρες καποιες μέρες) και τα έχεις παίξει, κάνε ένα διάλειμμα μισή ώρα.

- αν νιώθεις εξαντλημένη τα βράδια, τότε το πρωί, βγάλε κάτι σαν 20 ml με το θηλαστρο το πρωί, και δώσε τα βράδυ όταν κλατάρεις. Μην προσπαθείς να βγάλεις γάλα το βράδυ, δεν έχει νόημα. 

 

να θυμασαι ότι οι περισσότερες μαμάδες εγκαταλείπουν από την εσφαλμένη εντύπωση ότι ένα μωρό που θηλάζει συνέχεια σημαίνει ότι δεν παίρνει γάλα. Δεν ισχύει αυτό, η δθάρκεια του θηλασμού δεν εχει να κάνει με το πόσο γάλα έχεις. Και ποτέ μην προσπαθείς να κρίνεις πόσο γάλα βγάζεις από το θήλαστρο. Αν το μωρό θηλάζει, δεν έπρεπε μετά να βγάζεις παρά σταγόνες, αυτό είναι το φυσιολογικό.

Δες εδώ για τους αναμενόμενους ρυθμούς ανάπτυξης: http://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/

Τα 150 γραμμαρια τη  βδομαδα μετράνε μετά την αρχική απώλεια βάρους και είναι μέσος όρος (τη μία μέρα μπορεί να μην πάρει τίποτα, την επόμενη να πάρει 50). Για να καταλάβεις το τελευταίο μου μωρό ακόμη στην ηλικία σας δεν έβαζε παρά ελάχιστα γραμμάρια τη βδομάδα. 

Πόσο βάρος έχει πάρει ή χάσει την τελευταια βδομα΄δα;

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης το 10-15 λεπτά αν ανησυχείς για βαρος, είναι λίγο. Αν αφήνει το μωρό το στήθος σε αυτό το χρόνο, σταματα 1-2 λετπά, και ξαναδώσε. Παντα και τα 2 στήθη, εκτός αν έχεις υπερπαραγωγή, που δεν μοιάζει, και αν αφήνει το κάθε στηθος πολύ γρηγορα, ξανα αλλάζεις. Το αρχικό γάλα είναι πιο φτωχό σε θερμίδες, και ένα νεογέννητο αν θηλάζει λιγα λεπτά μόνο δεν προλαβαίνει να φτάσει στο πιο πλούσιο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vicky86 είπε:

Δλδ ποσο βαρος εχει το μωρο;ποσο γεννηθηκε κ ειναι 3400;

Γεννηθηκε 3040 φυσιολογικα, βγηκαμε απο κλινικη 2840. Δυο μερες μετα ηταν 2930 και στονμηνα επανω που εκλεισε 3420.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Lenia16 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου να σου ζήσει το μωράκι και συγχαρητήρια που θηλάζεις! Παρά το μύθο ότι ο θηλασμος είναι κάτι φυσικό και εύκολο, η πραγματικότητα απέχει πάρα πολύ! Λόγω του ότι πέρασα πολύ δύσκολα στην αρχή το έχω ψάξει πολυ και η παιδίατρος μας είναι κ σύμβουλος θηλασμού και ότι μου έχει πει με έχει βοηθήσει πολύ. Το ότι το παιδι είναι ανήσυχο και τρώει συνέχεια είναι εντελώς φυσιολογικό, μάλιστα θα σου έλεγα να δεις μήπως περνάει το πρώτο άλμα ανάπτυξης της 5ης εβδομάδας. Προετοιμάσου για μαραθωνιο θηλασμό! Εγώ είμαι λίγο κατα στο να ξυπνάς το μωρο αν δεν έχει ικτερο αλλα αυτό θα το κρίνεις εσυ, πάντως πρέπει να τρώει περιπου 10 με 12 φορες την ημερα. Επίσης, ειναι πολύ βασικό να σιγουρευτεις οτι όντως τρωει την ώρα που είναι στο στήθος. Πολλά μωράκια κάνουν θηλαστικες κινήσεις αλλά δεν βγάζουν πάντα γαλα, τσέκαρε στο λαιμό του κ στην πλατουλα να δεις αν καταπίνει. Εγώ θηλάζω 8 μήνες κ το θήλαστρο βγάζει γαλα μόνο απ τον ένα μαστό κ ποτε πάνω απο 100 ml, το παιδι μου θα είχε λιμοκτονησει! Εκτός αυτού, μετά τις πρώτες 40 μέρες το στήθος μου δεν ξαναεβγαλε ποτέ γαλα, δε φαίνεται από κει αν έχεις γαλα αλλα απ'το πόσες πάνες με ουρα γεμίζει το μωρο και από οτι μας είπες είναι μια χαρά. Όσο πιο πολύ θηλάζεις τόσο πιο πολύ γαλα θα έχεις, αυτός ειναι ο νόμος του θηλασμού. Φυσικά, καλο θα ήταν αν μπορείς να προμηθευτείς μια ζυγαριά να τσεκάρεις το βάρος του μικρού μια φορά την εβδομάδα να δεις πως πάει γιατί μπορεί -στην απιθανη περιπτωση- να χρειαστεί συμπλήρωμα. Εγώ προσωπικά θα θηλαζα περισσότερο και δε θα έδινα εκτός αν υπήρχε σοβαρός λογος. Το συμπλήρωμα για μενα δεν είναι κακό σε ειδικες περιπτωσεις αρκει να μη γίνει συνήθεια γιατι θα σου κοπει το γάλα και είναι κρίμα αφού έχετε φτάσει μέχρι εδώ. Μην κανεις το λαθος ομως να τον ζυγιζεις συνεχεια γιατι δεν εχει νοημα και θα τρελαθεις! Ο γιατρος καλύτερα να ενημερωνόταν λίγο πρώτα πριν αρχίσει να δίνει λανθασμένες συμβουλές σε θηλαζουσες μητέρες. Ελπιζω να συνεχισεις γιατι κανεις ενα μεγαλο δωρο στο παιδακι σου αλλα οτι και να γινει σημασια εχει να εισαι εσυ και το μωρό καλά.

Καλησπερα

Η αληθεια ειναι οτι δεν προσαπτω κατι στον γιατρο γιατι μου συνεστησε να δωσω λιγο μονο το βραδυ ως συμπληρωμα αφου θηλασω  και αν νιωσω οτι δεν εχω γαλα και το μωρο δεν ηρεμει. Και αυτο οχι σε καθημερινη βαση αλλα.μονον αν εγω κρινω. 

Απλα ηθελα να δω αν κανω εγω κατι λαθος για αυτη την μειωμενη παραγωγη το βραδυ που αισθανομαι με βαση και τις δικες σας εμπειριες! 

Ευχαριστω πολυ. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dimma21 είπε:

Γεννηθηκε 3040 φυσιολογικα, βγηκαμε απο κλινικη 2840. Δυο μερες μετα ηταν 2930 και στονμηνα επανω που εκλεισε 3420.

Αρα παιρνει περιπου 20 γραμμαρια τη μερα. Για να εισαι εντελως ησυχη, θες περι τα 25 γραμμαρια τη μερα μεσο ορο. Αλλα μπορει να επαιρνε λιγοτερο π.χ. τη δευτερη βδομαδα, και περισσότερο την τελευταια, οποτε να μην εχετε κανενα προβλημα. Χρειαζεσαι εβδομαδιαιες μετρησεις στην αρχη για να ξερεις τι γινεται. Συνεχισε να το ξυπνας ανα διωρο λιγο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Dimma21 είπε:

Καλημερα,

Θα ηθελα την γνωμη σας στο παρακατω: το μωρο μου ειναι 33 ημερων και θηλαζω αποκλειστικα. Στην.μετρηση βαρους του μηνα, το μωρο ειχε 120 γρ λιγοτερα απο το αναμενομενο και ο γιατρος μου συνεστησε να δωσω συμπληρωμα το.οποιο θα ηθελα να αποφυγω. Ενω ο θηλασμος πηγαινε καλα (επιασε αμεσως το μωρο, 8-10 γευματα ημερησιως, 1 κενωση την ημερα-6 πανες ουρα) , τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι το γαλα νιυ μειωνοταν ειδικα τις βραδυνες ωρες. Χθες μαλιστα το μωρο το βραδυ ηταν πολυ ανησυχο(ζητουσε στηθος ανα μιση με μια ωρα) και καθως το πιεζα το στηθος με δυσκολια εβγαινε γαλα. Εβαλα και θηλαστρο να δω και δεν εβγαλα παρα λιγες σταγονες! Ειναι δυνατον να κοπηκε ετσι αποτομα το γαλα; απο τη στιγμη μαλιστα που θηλαζω τοσο πολυ;ειμαι πολυ απογοητευμενη. Η διατροφη μου πιστευω ειναι καλη(σουπες, πρωτεινες φρουτα οσπρια,δημητριακα). Τι μπορει να συμβαινει;

Θα συμφωνησω με αυτα που ειπωθηκαν ηδη απο την ΑΡΓΚ. Εγω προσωπικα θα το εβαζα ανα 1,5 ωρα και θα σε συμβουλευα να κανεις μαλαξεις την ωρα που θηλαζει για να αδειαζει καλα το στηθος (και να παιρνει μηνυμα για μεγαλυτερη παραγωγη). Με το ελευθερο χερι (παλαμη) ξεκινας με μικρη πιεση απο πανω προς το κεντρο (θηλη) και συνεχιζεις ακτινωτα προς το κεντρο, αρκετες φορες οσο θηλαζει και οταν το βλεπεις να αποκοιμιεται η να σταματαει να πιπιλαει. Οταν θηλαζει παρατηρησε αν καταπινει κοιταζοντας αν κουνιεται εντονα το σαγονι και αν ακους τις καταποσεις. Μπορει το παιδι να ειναι μιση ωρα στο στηθος αλλα να μην κανει θρεπτικο πιπιλισμα. Εγω θα επινα και καμια μπυριτσα χωρις αλκοολ για να βοηθησω λιγο τα πραγματα. Δες το αρθρο του Παπαβεντση "Μαλαξεις στο στηθος κατα τον θηλασμο" και υπαρχουν βιντεακια massage breast while breastfeeding. Επισης, συμφωνω για τον παιδιατρο, καλυτερα να ειναι και συμβουλος θηλασμου για να ειναι καλη πηγη πληροφορησης, να σε βοηθαει και να σου λυνει οτι απορια εχεις!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά . Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιες απορίες μου. Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι έχω 2 παιδιά. Την μεγάλη μου κόρη δυστυχώς δεν κατάφερα να την θηλασω σχεδόν καθόλου, λόγω ψυχολογίας. Τώρα ο γιος μου είναι κοντά 3,5 μηνών και τον θηλαζω αποκλειστικά.:-)    από βάρος είμαστε μια χαρά γεννήθηκε τέλος Σεπτεμβρίου 2960 και τώρα στις 6 -1 που τον ζυγισα ήταν 6220. 1)Το πρόβλημα είναι ότι δεν περνει καθόλου το αντλημενο μου γάλα από το μπιμπερό της medela με την θηλη calma όταν πρέπει να λειψω για λίγο.  Πως μπορώ να του το μάθω; και 2) Πως μπορώ να τον μάθω αν τον πάρει ο ύπνος να κοιμάται στην καλαθουνα και όχι πάνω μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά . Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιες απορίες μου. Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι έχω 2 παιδιά. Την μεγάλη μου κόρη δυστυχώς δεν κατάφερα να την θηλασω σχεδόν καθόλου, λόγω ψυχολογίας. Τώρα ο γιος μου είναι κοντά 3,5 μηνών και τον θηλαζω αποκλειστικά.:-)    από βάρος είμαστε μια χαρά γεννήθηκε τέλος Σεπτεμβρίου 2960 και τώρα στις 6 -1 που τον ζυγισα ήταν 6220. 1)Το πρόβλημα είναι ότι δεν περνει καθόλου το αντλημενο μου γάλα από το μπιμπερό της medela με την θηλη calma όταν πρέπει να λειψω για λίγο.  Πως μπορώ να του το μάθω; και 2) Πως μπορώ να τον μάθω αν τον πάρει ο ύπνος να κοιμάται στην καλαθουνα και όχι πάνω μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Για τη θηλη του μπιμπερο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ουτε τις γνωσεις ουτε την εμπειρια. Για το θεμα του υπνου ομως δεν νομιζω οτι ειναι θεμα μαθησης αλλα αναγκης του βρεφους να βρισκεται μαζι με την μητερα του και την ασφαλεια που αυτη του προσφερει. Το πιο ευκολο ειναι να δοκιμασεις να τον θηλαζεις ξαπλωτη και υστερα να σηκωνεσαι αλλα με την καλαθουνα δεν γινεται, οποτε σκεψου το ενδεχομενο να παρεις ενα προεφηβικο κρεβατι το οποιο θα σου μεινει και για καποια χρονια. Επισης, προσπαθησε να τον βαζεις στην καλαθουνα αφου θα εχει περασει στον βαθυ υπνο, δηλαδη μετα απο περιπου 20 λεπτα. Γενικως ειναι μικρο το παιδακι σου και ισως να περασουν πολλοι μηνες για να κοιμαται μονος του χωρις να τον ενοχλει, κατι το οποιο ειναι απολυτα φυσιολογικο. Σιγουρα ειναι και στο παιδι, καποια το δεχονται πιο ευκολα, ενω αλλα (σαν τον δικο μου) θελουν το χρονο τους και νιωθουν την αναγκη να βρισκονται με την οικεια μυρωδια της μαμας, οποτε εκει κανεις υπομονη και περιμενεις να μεγαλωσει!

 

Δες κι εδω

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά . Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιες απορίες μου. Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι έχω 2 παιδιά. Την μεγάλη μου κόρη δυστυχώς δεν κατάφερα να την θηλασω σχεδόν καθόλου, λόγω ψυχολογίας. Τώρα ο γιος μου είναι κοντά 3,5 μηνών και τον θηλαζω αποκλειστικά.:-)    από βάρος είμαστε μια χαρά γεννήθηκε τέλος Σεπτεμβρίου 2960 και τώρα στις 6 -1 που τον ζυγισα ήταν 6220. 1)Το πρόβλημα είναι ότι δεν περνει καθόλου το αντλημενο μου γάλα από το μπιμπερό της medela με την θηλη calma όταν πρέπει να λειψω για λίγο.  Πως μπορώ να του το μάθω; και 2) Πως μπορώ να τον μάθω αν τον πάρει ο ύπνος να κοιμάται στην καλαθουνα και όχι πάνω μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Δεν χρειάζεται να πίνει από μπουκάλι, μπορείς αν θέλεις να δίνεις το γάλα σου κ με σύριγγα..Γενικά όταν το βάζεις το μωρακι σ για ύπνο μπορείς να το τυλιγεις με μία κουβερτουλα για να νιώθει πιο ασφάλεια κ να νιώθει ότι είναι στην αγκαλιά σ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά . Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιες απορίες μου. Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι έχω 2 παιδιά. Την μεγάλη μου κόρη δυστυχώς δεν κατάφερα να την θηλασω σχεδόν καθόλου, λόγω ψυχολογίας. Τώρα ο γιος μου είναι κοντά 3,5 μηνών και τον θηλαζω αποκλειστικά.:-)    από βάρος είμαστε μια χαρά γεννήθηκε τέλος Σεπτεμβρίου 2960 και τώρα στις 6 -1 που τον ζυγισα ήταν 6220. 1)Το πρόβλημα είναι ότι δεν περνει καθόλου το αντλημενο μου γάλα από το μπιμπερό της medela με την θηλη calma όταν πρέπει να λειψω για λίγο.  Πως μπορώ να του το μάθω; και 2) Πως μπορώ να τον μάθω αν τον πάρει ο ύπνος να κοιμάται στην καλαθουνα και όχι πάνω μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Να σου ζήσουν! Φαντάζομαι πως εσύ προσπάθησες να  δώσεις το γάλα με μπιμπερο. Και από σένα δύσκολα θα το δεχτεί. Καλύτερα να προσπαθήσει κάποιος άλλος. Άλλωστε όταν λείπεις δεν θα έχει άλλη επιλογή. Διαφορετικα μπορείς να δοκιμάσεις και με σύριγγα χωρίς την βελόνα εννοείται.

  Αν κατάλαβα καλά ξυπνά όταν τον αφήνεις κάτω. Δοκίμασε να τον κρατάς μέχρι να κοιμηθεί βαθιά και να τον αφήνεις. Τύλιξε τον με κουβέρτα όταν τον κοιμιζεις και τον βάζεις έτσι μέσα για να μην ξυπνά απ την αλλαγή θερμοκρασίας. Αλλα μωρά τα βοηθούν οι λευκοί ήχοι για να συνεχίσουν τον ύπνο τους όπως ο απορροφητηρας. Εξοικιωσε τον με την καλαθουνα ή την κούνια του βάζοντας τον μέσα ξυπνιο.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Sentir...natureza said:

Για τη θηλη του μπμπερο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ουτε τις γνωσεις ουτε την εμπειρια. Για το θεμα του υπνου ομως δεν νομιζω οτι ειναι θεμα μαθησης αλλα αναγκης του βρεφους να βρισκεται μαζι με την μητερα του και την ασφαλεια που αυτη του προσφερει. Το πιο ευκολο ειναι να δοκιμασεις να τον θηλαζεις ξαπλωτη και υστερα να σηκωνεσαι αλλα με την καλαθουνα δεν γινεται, οποτε σκεψου το ενδεχομενο να παρεις ενα προεφηβικο κρεβατι το οποιο θα σου μεινει και για καποια χρονια. Επισης, προσπαθησε να τον βαζεις στην καλαθουνα αφου θα εχει περασει στον βαθυ υπνο, δηλαδη μετα απο περιπου 20 λεπτα. Γενικως ειναι μικρο το παιδακι σου και ισως να περασουν πολλοι μηνες για να κοιμαται μονος του χωρις να τον ενοχλει, κατι το οποιο ειναι απολυτα φυσιολογικο. Σιγουρα ειναι και στο παιδι, καποια το δεχονται πιο ευκολα, ενω αλλα (σαν τον δικο μου) θελουν το χρονο τους και νιωθουν την αναγκη να βρισκονται με την οικεια μυρωδια της μαμας, οποτε εκει κανεις υπομονη και περιμενεις να μεγαλωσει!

 

Δες κι εδω

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ξαπλωτα θηλαζω το βράδυ και η αλήθεια είναι ότι κοιμάται ενδιάμεσα από το επόμενο τάισμα του. Βέβαια όχι πολύ ακόμα, αλλά τουλάχιστον ξεκουραζομαι μερικώς.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mama16 said:

Δεν χρειάζεται να πίνει από μπουκάλι, μπορείς αν θέλεις να δίνεις το γάλα σου κ με σύριγγα..Γενικά όταν το βάζεις το μωρακι σ για ύπνο μπορείς να το τυλιγεις με μία κουβερτουλα για να νιώθει πιο ασφάλεια κ να νιώθει ότι είναι στην αγκαλιά σ!

Αυτό με την κουβερτα δεν το είχα σκεφτεί.  Θα το δοκιμάσω! Αν όμως το μωρό πιει από την σύριγγα δεν θα πνίγει; Και φυσικά δεν θα είμαι εγώ που θα το δίνω. Θα πρεπε ο σύζυγος που θα το ταιζει κάθε φορά να γεμίζει την σύριγγα από το μπιμπερό μέχρι να πιει και να χορτάσει;

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mama16 said:

Δεν χρειάζεται να πίνει από μπουκάλι, μπορείς αν θέλεις να δίνεις το γάλα σου κ με σύριγγα..Γενικά όταν το βάζεις το μωρακι σ για ύπνο μπορείς να το τυλιγεις με μία κουβερτουλα για να νιώθει πιο ασφάλεια κ να νιώθει ότι είναι στην αγκαλιά σ!

Αυτό με την κουβερτα δεν το είχα σκεφτεί.  Θα το δοκιμάσω! Αν όμως το μωρό πιει από την σύριγγα δεν θα πνίγει; Και φυσικά δεν θα είμαι εγώ που θα το δίνω. Θα πρεπε ο σύζυγος που θα το ταιζει κάθε φορά να γεμίζει την σύριγγα από το μπιμπερό μέχρι να πιει και να χορτάσει;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Να σου ζήσουν! Φαντάζομαι πως εσύ προσπάθησες να  δώσεις το γάλα με μπιμπερο. Και από σένα δύσκολα θα το δεχτεί. Καλύτερα να προσπαθήσει κάποιος άλλος. Άλλωστε όταν λείπεις δεν θα έχει άλλη επιλογή. Διαφορετικα μπορείς να δοκιμάσεις και με σύριγγα χωρίς την βελόνα εννοείται.

  Αν κατάλαβα καλά ξυπνά όταν τον αφήνεις κάτω. Δοκίμασε να τον κρατάς μέχρι να κοιμηθεί βαθιά και να τον αφήνεις. Τύλιξε τον με κουβέρτα όταν τον κοιμιζεις και τον βάζεις έτσι μέσα για να μην ξυπνά απ την αλλαγή θερμοκρασίας. Αλλα μωρά τα βοηθούν οι λευκοί ήχοι για να συνεχίσουν τον ύπνο τους όπως ο απορροφητηρας. Εξοικιωσε τον με την καλαθουνα ή την κούνια του βάζοντας τον μέσα ξυπνιο.

Όχι δεν προσπαθώ εγώ να το ταισω, αλλά ο σύζυγος με το μπιμπερό της medela. Δεν ν το παίρνεις με τίποτα. Τώρα όσο αναφορά για τον ύπνο περιμένω να τον πάρει καλά ο ύπνος και μετά τον βάζω στην καλαθουνα, αλλά μετά από λίγο ξυπνάει.  Σίγουρα αν τον είχα στην αγκαλιά θα κοιμόταν ακόμα.  αν τον βάλω και μετά ανοίξω δηλαδή πχ το πιστολάκι λες να κοιμηθεί;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , tzemelin31 είπε:

Όχι δεν προσπαθώ εγώ να το ταισω, αλλά ο σύζυγος με το μπιμπερό της medela. Δεν ν το παίρνεις με τίποτα. Τώρα όσο αναφορά για τον ύπνο περιμένω να τον πάρει καλά ο ύπνος και μετά τον βάζω στην καλαθουνα, αλλά μετά από λίγο ξυπνάει.  Σίγουρα αν τον είχα στην αγκαλιά θα κοιμόταν ακόμα.  αν τον βάλω και μετά ανοίξω δηλαδή πχ το πιστολάκι λες να κοιμηθεί;

 

Δοκίμασε το δεν έχεις κάτι να χάσεις. Εμενα για μήνες κοιμόταν με τον ήχο του απορροφητηρα και μάλιστα ήθελε να περπατάω κιολας.

  Εγώ έκανα και το άλλο. Τον κοιμιζα, τον άφηνα, ξυπνούσε, γκρινιάζε,  τον ξανακοιμοιζα και πάλι απ την αρχή. Αυτό γινόταν πέντε έξι φορές για λίγα βράδυα μέχρι που κατάλαβε πως στην κούνια έπρεπε να κοιμηθεί αλλά ή μαμά του ήταν εκεί όταν την χρειαζόταν. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

 

Δοκίμασε το δεν έχεις κάτι να χάσεις. Εμενα για μήνες κοιμόταν με τον ήχο του απορροφητηρα και μάλιστα ήθελε να περπατάω κιολας.

  Εγώ έκανα και το άλλο. Τον κοιμιζα, τον άφηνα, ξυπνούσε, γκρινιάζε,  τον ξανακοιμοιζα και πάλι απ την αρχή. Αυτό γινόταν πέντε έξι φορές για λίγα βράδυα μέχρι που κατάλαβε πως στην κούνια έπρεπε να κοιμηθεί αλλά ή μαμά του ήταν εκεί όταν την χρειαζόταν. 

Θα το κάνω και μάλιστα αμέσως μόλις τελειώσει το γεύμα του, καθώς τρώει τώρα.  Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, tzemelin31 είπε:

Αυτό με την κουβερτα δεν το είχα σκεφτεί.  Θα το δοκιμάσω! Αν όμως το μωρό πιει από την σύριγγα δεν θα πνίγει; Και φυσικά δεν θα είμαι εγώ που θα το δίνω. Θα πρεπε ο σύζυγος που θα το ταιζει κάθε φορά να γεμίζει την σύριγγα από το μπιμπερό μέχρι να πιει και να χορτάσει;

Δοκίμασε το κ ελπίζω να πιάσει, δεν πνίγεται με τη σύριγγα, θα το ρίχνεις στη γλωσσιτσα του ή στο κάτω μέρος ή στα πλαγιά για να μην πέσει με δύναμη προς τα πίσω στο λαιμό. Πάντως συνήθως μωρακια που θηλάζουν για να μην μπερδευτουν μία με το μπιμπερο μία με το στήθος συμπλήρωμα δίνουν είτε με μπιμπερο είτε με το κουταλάκι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...