Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;


Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;  

1.708

  1. 1. Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;

    • Ναι, θεωρώ ότι είναι καλύτερο από τα μωρομάντηλα.
    • Όχι, χρησιμοποιώ μωρομάντηλα συνέχεια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
    • Ανάλογα με το αν βρίσκομαι σπίτι ή όχι , σε εξωτερικούς χώρους καθαρίζω το μωρό με μωρομάντηλα.


Recommended Posts

Ο μπεμπάκος μου διανύει τον έκτο μήνα και μία φορά τη μέρα που κάνει κακά, τον πλένω κάτω από τη βρύση με λίγο από το σαπουνάκι του. Στη συνέχεια τον σκουπίζω προσεκτικά με την πετσέτα, περιμένω λιγάκι να φύγει εντελώς η υγρασία, βάζω κρεμούλα και αλλάζω την πάνα! Όταν κάνει τσίσα, αλλάζουμε πάνα χωρίς κρεμούλα. Σε περίπτωση που βρισκόμαστε έξω από το σπίτι, έχω μαζί μου μωρομάντηλα και λίγες πάνες για την περίπτωση που θα χρειαστεί αλλαγή αλλά μέχρι τώρα υπήρξα τυχερή γιατί δεν έχει κάνει κακά του έξω! Τις πιο πολλές φορές κάνει κακά το πρωί ή το μεσημέρι λίγο μετά το γάλα ή την κρέμα και ενόσω είμαστε στο σπίτι! Δεδομένου ότι κι εγώ ανησυχώ για το τι είδους ουσίες είναι πιθανό να περιέχονται στα μωρομάντηλα, φροντίζω να τα χρησιμοποιώ σπανιότερα. Παλιότερα, αν ο μπέμπης είχε πολλά κακά στην πάνα, χρησιμοποιούσα χαρτοβάμβακο για να τον σκουπίσω λίγο πριν τον βάλω κάτω από τη βρύση, αλλά πλέον πού και πού, μπορεί να τον σκουπίσω και με κανένα μωρομάντηλο πριν τον πλύνω.

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο μικρούλης μας είναι σχεδόν 40 ημερών και τον πλύνω στη βρύση όταν κάνει κακά του μόνο. Όταν όμως κάνει κακά μετά τα μεσάνυχτα στο νυχτερινό του τάισμα δεν πάμε στη βρύση αλλά τον καθαρίζω με μωρομάντηλα γιατί φοβάμαι ότι αν κάνω όλη τη διαδικασία με τη βρύση θα ξυπνήσει τελείως και δε θα κοιμηθεί ξανά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρατήρησα οτι ενω χρησιμοποιούσα με τον μεγάλο βαμβάκι με νερο ειναι πιο ευαίσθητος και παθαίνει συγκάμα πιο εύκολα

Ενω με τον μικρο χρησιμοποιώ μονο μωρομαντηλα σχεδον απο οταν γεννήθηκε και μονο μια φορα είχε μια κοκκινηλα στον ποπο και τιποτα άλλο ποτε

 

Ρώτησα την παιδίατρο (αλλα και μια μαία φιλη μου ) πως γινεται αυτο και μου ειπε οτι το νερο δεν αφαιρεί τα οξέα απο τα κακακια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου είναι 25 μηνών και πλενόμαστε με νερό και σαπούνι και βάζουμε κρέμα σε κάθε αλλαγή πάνας. Δεν είναι 100% δική μου επιλογή, αλλά φτάνει μόνο μια φορά να χρησιμοποιήσουμε μωρομάντηλο (οποιασδήποτε μάρκας, όσο υποαλλεργικό κι αν είναι) για να πετάξει πολύ άσχημο εξάνθημα. Δε με κουράζει πια, το έχω συνηθίσει. Παίζει φυσικά ρόλο το ότι από 10 μηνών που στάθηκε "απαίτησε" να πλένεται όρθιος στην μπανιέρα, οπότε το κουβάλημα είναι μόνο από και προς το μπάνιο. Έχει τόσο ευαίσθητο δέρμα, που η χρήση μωρομάντηλου ή μη είναι αυστηρότατο κριτήριο, μεταξύ άλλων φυσικά, για εμάς ως προς τον παιδικό που θα επιλέξουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εμεις παντα πλυσιμο με καθε αλλαγη πανας δηλ προ γευματος εκτος κ εχει κανει κακα οποτε γινεται αμεσα. Στα κακα καθαριζω με μωρομαντηλο (pampers sensitive) κ μετα γρηγορα πλυσιμο. Παντα πλενω με αφρολουτρο συνηθως a derma primalba αλλα εχω δοκιμασει κ της frezyderm κ ηταν μια χαρα κ ενα της klorane μια φορα επισης καλο. Παντως χρησιμοποιω αφρολουτρο κ στα ουρα. Μετα απο καθε πλτσιμο βαζω κρεμα baby cream frezyderm. Δεν ειχα προβλ με ερεθισμους. Ψηφισα το 1 γιατι εξω δεν πολυβγαινουμε κ δεν μου εχει τυχει παρα μονο μια φορα να κανουν κακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ το αστερακι μου που ειναι 13 μηνών ακομα την πλένω σε κάθε αλλαγή Πανάς κ στα τσισα κ στα κακά μωρομντηλο δεν έχω βάλει στην μικρή ακομα ούτε για τα πολλά που λένε προσπαθώ όσο μπορώ να την ποροφυλαξω γιατί εγώ είχα ανεξήγητη υπό γονιμότητα κ νομίζω πως ειναι καθαρα ψυχολογικό το θέμα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας, Εχω ενα αγορακι 3,5 μηνων. Εγω οταν κανει τσισακια του τον καθαριζω με μωρομαντηλο. Οταν κανει κακακια του παντα τον πλενω. Βεβαια αμα θα τυχει να ειμαστε εξω τοτε αναγκαστικα χρησιμοποιω μωρομαντηλο και οταν παμε σπιτι γινεται καλο τοπικο πλυσιμο. Κρεμα δεν του βαζω... Μετα την αλλαγη πανας χρησιμοποιω αγνο ελαιολαδο και το μωρακι δεν εχει συγκαει ποτε. Αν διακρινω καποιον ερεθισμο του βαζω σπαθολαδο που εχει φτιαξει ο πεθερος μου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Την πλενω με νερό και σαπούνι όταν κάνει κακά και το βράδυ πριν κοιμηθεί. Στις αλλαγές πανας μόνο για ουρά, την καθάριζω με μωρομαντηλο.

Κι εγώ το ίδιο κάνω

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο παιδί το έπλενα σε κάθε αλλαγή και έβαζα και λαδάκι...τώρα το δεύτερο το κάνω με μωρομάντηλο εκτός αν έχει γίνει χάλια με τα κακά...δεν του βάζω ούτε κάν λάδι...τελικά με μητρικό γάλα δεν συγκαίγονται...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ταμποναριστα με νερο κ βαμβάκι στα τσισάκια και πλύσιμο αν έχει κάνει κακακια (εκτός αν είναι ίχνη από πορδιτσα :lol: οπότε πάλι με βαμβάκι). Βάζω λαδακι weleda μετά από κακακια και όχι πάντα, καμία φορα ξεχνάω. Και κάθε βραδυ μπανάκι περισσότερο ως ρουτίνα προ ύπνου. Αν είμαι έξω μωρομαντηλο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω την πλενω την μικρη μου, αν και μερικες φορες οταν ειμαστε εξω..πεφτει μωρομαντηλο...δεν ειναι τοσο κακη συνηθεια το μωρομαντηλο αλλα ειναι η πιο σωστη λυση το νερακι του θεου!!

yK6yp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τώρα που περιμενω κοριτσι έχω αγχωθει, μιας και το πρωτο ήταν αγόρι. Θα πρεπει να την πλένω κάθε φορά που τα κάνει? Και με το νερό τι κάνουμε? Ανοίγουμε κάθε φορά θερμοσίφωνα; Στο αγόρι δεν είχα θεμα με μωρομάντηλα, αλλά όποτε ειχα ζετό νερό τον έπλενα. Κι άν είχα βοήθεια έβραζα νερό σε βραστήρα και τον επλενα με κανάτα...Εσείς πώς τα πλενετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Δύο παιδιά έχω και τα δύο έχουν πολύ μεγάλο βάρος και ύψος (γενικά μεγαλόσωμα παιδιά αλλά χωρίς να φαίνονται χοντρά). Από μωρά ήταν μεγαλόσωμα και δεν με βόλευε να τα πλένω σε κάθε αλλαγη πάνας, βέβαια κάθε βράδυ τον γιο μου τον έκανα μπάνιο, τωρα που εχουμε και την μπέμπα στην παρέα δεν τα κάνω κάθε μερα. Αλλά όχι, και τα δύο μου παιδία τα καθάριζα πολύ καλά με μωρομάντηλα και κρεμούλα και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ερεθισμού ή ουρολίμωξης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οποιαδήποτε θα πλύνω κάτω από την βρύση τη μικρή  κάθε φορά που κάνει κακά. Στα τσισα έχω ένα λεκανακι με νερό και την πλένω τοπικά. Μετά πολύ καλό στέγνωμα από την υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω βρεγμενα μωρομαντηλα (πλενομενα, οχι μιας χρησης) για τσισα και για κακα. Παλαιοτερα καποιες φορες που η πανα φαινοταν σαν εχει πεσει βομβα (πλεον σπανια) τον επλενα κατω απο τη βρυση, αλλα κυριως μωρομαντηλα πλενομενα. Μια χρησης χρησιμοποιω μονο οταν ειμαστε εξω (τα μοναδικα που εχω βρει χωρις αρωμα, με σχετικα ηπια συνθεση ειναι τα Libero με nordic canola oil).

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Χρησιμοποιω βρεγμενα μωρομαντηλα (πλενομενα, οχι μιας χρησης) για τσισα και για κακα. Παλαιοτερα καποιες φορες που η πανα φαινοταν σαν εχει πεσει βομβα (πλεον σπανια) τον επλενα κατω απο τη βρυση, αλλα κυριως μωρομαντηλα πλενομενα. Μια χρησης χρησιμοποιω μονο οταν ειμαστε εξω (τα μοναδικα που εχω βρει χωρις αρωμα, με σχετικα ηπια συνθεση ειναι τα Libero με nordic canola oil).

Ποια είναι τα πλένομενα μωρομαντηλα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Dust pink είπε:

Ποια είναι τα πλένομενα μωρομαντηλα; 

Στην ουσια ειναι πανακια απο βαμβακι ή μπαμπου τα οποια τα πλενεις και τα ξαναχρησιμοποιεις. Τα ειχα παρει απο το ηλεκτρονικο καταστημα που πηρα και τις υφασματινες πανες. Τα βαμβακερα τα εχω για τα τσισα και τα μπαμπου (που συν τοις αλλοις εχουν αντιμικροβιακες ιδιοτητες) για τα κακα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Καθαριζουν καλα τα πλενομενα μωρομαντηλα?χαρα στο κουραγιο σου sentir.Εγω το πλενω παντα το μωρο με τρεχουμενο νερο.χρησιμοποιω σαπουνακι μετα τα κακα αφoυ πρωτα το σκουπισω με τους δισκους απο βαμβακι της chicco.οταν ειμαστε εξω χρησιμοποιω τα biolane Η2Ο η το νερο της mustela.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καθαριζουν καλα τα πλενομενα μωρομαντηλα?χαρα

Aν καθαριζουν στο πλυντηριο εννοεις ή το μωρο; Στο πλυντηριο μια χαρα καθαριζουν και το μωρο επισης :wink: Για τα τσισα, χρησιμοποιω ενα ολη μερα το οποιο το ξεπλενω καλα μετα απο καθε αλλαγη πανας. Στα κακα φυσικα παιρνω αλλο καθε φορα και συνηθως χρησιμοποιω 2 σε καθε αλλαγη (πιο σπανια 3). 

Αυτο το νερο δεν ηξερα οτι υπαρχει! Παρ'ολο που αρχικα μου φανηκε καλη ιδεα, μετα απο λιγο σκεφτηκα οτι την ιδια δουλεια θα εκανε και το νερο της βρυσης σε ενα ψεκαστικο, οχι;

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πλένω κάτω από τη βρύση σε κάθε αλλαγή. Ακόμα τα καταφέρνω γιατί είναι 6,5 κιλά και δε με κουράζει. Όταν αρχίσει να βαραίνει παραπάνω θα καταφύγω στη λύση με το λεκανάκι. Τα κακά τα απομακρύνω με μωρομάντηλο και μετά βρύση και σαπουνάκι. Έξω αναγκαστικά μωρομάντηλο. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Aν καθαριζουν στο πλυντηριο εννοεις ή το μωρο; Στο πλυντηριο μια χαρα καθαριζουν και το μωρο επισης :wink: Για τα τσισα, χρησιμοποιω ενα ολη μερα το οποιο το ξεπλενω καλα μετα απο καθε αλλαγη πανας. Στα κακα φυσικα παιρνω αλλο καθε φορα και συνηθως χρησιμοποιω 2 σε καθε αλλαγη (πιο σπανια 3). 

Αυτο το νερο δεν ηξερα οτι υπαρχει! Παρ'ολο που αρχικα μου φανηκε καλη ιδεα, μετα απο λιγο σκεφτηκα οτι την ιδια δουλεια θα εκανε και το νερο της βρυσης σε ενα ψεκαστικο, οχι;

Υποθετω οτι ναι.αυτο ισως να εχει κ τιποτα ενυδατικα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...