Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατρος και θηλασμός


Παιδίατρος - σας υποστήριξε και σας ενημέρωσε σωστά για τον θηλασμό  

1.386

  1. 1. Παιδίατρος - σας υποστήριξε και σας ενημέρωσε σωστά για τον θηλασμό

    • ναι με υποστήριξε και με ενημέρωσε επαρκώς
      664
    • με ενημέρωσε αλλά όχι επαρκώς/εκ των υστέρων έμαθα ότι δεν ήταν σωστές οι πληροφορίες τις οποίες μου έδωσε
      271
    • δεν έδωσε μεγάλη σημασία στο θηλασμό και με παρέπεμψε σε γάλα σε σκόνη του εμπορίου
      239
    • ήταν αρνητικός για το θηλασμό, δεν με υποστήριξε στο ξεκίνημα/για την συνέχισή του
      21


Recommended Posts

δεν με παρότρυνε στο να δώσω ξένο γάλα όταν τα βρήκα σκούρα αλλά είναι ένας άνθρωπος ο οποίος δεν θα σε πιέσει να κάνεις κάτι.

 

Νομίζω πως αυτό είναι το σημαντικό. Όλοι (ή σχεδόν όλοι, γιατί πάντα θα υπάρχουν και οι γελοίοι) είναι υποστηρικτικοί όταν ο θηλασμός πηγαίνει καλά, το μωρό παίρνει καλό βάρος κτλ. Το ζήτημα αρχίζει και χωλαίνει όταν παρουσιαστούν προβλήματα. Εκεί θα φανεί ποιος είναι πραγματικός υποστηρικτής και όχι θιασώτης του "είμαι υπέρ του θηλασμού, ΑΛΛΑ...".

 

Τώρα, για το αν θα σε "πιέσει" να θηλάσεις, μπορούμε να ανοίξουμε...ολόκληρο τόπικ(αν δεν υπάρχει ήδη)! Αν σε πιέζει ευχαρίστως να μην καπνίζεις ή να μη βάζεις το μωρό στο αυτοκίνητο χωρίς το ειδικό κάθισμα, τότε γιατί να μη σε παροτρύνει εξίσου θερμά να μη διακόψεις το θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Έχω μια μπεμπούλα σχεδόν 8 μηνών η οποία θήλασε αποκλειστικά & εξακολουθεί να θηλάζει.

 

Προσωπικά είχα ενημερωθεί από μαίες (σε σεμινάρια ψυχή προφυλακτική ε) για το θέμα του θηλασμού πριν τη γέννα, ενώ παράλληλα αναζήτησα παιδίατρο η οποία να είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού, για να αισθάνομαι ασφαλής ότι δεν θα μου δώσει ξένο γάλα στην πρώτη δυσκολία.

Είχαμε ένα ραντεβού με την παιδίατρο 2-3 εβδομάδες πριν γεννήσω για να βεβαιωθούμε ότι 'ταιριάζαμε' γενικότερα.

Τελικά, τη μεγαλύτερη βοήθεια την είχα από τις μαίες, απλά γιατί εκεί απευθυνόμουν με το παραμικρό & χωρίς αυτές είμαι σίγουρη πως δεν θα τα είχα καταφέρει.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι 15 μηνών τώρα. Δίδυμα, τα θήλασα μέχρι 6 μηνών, χρησιμοποιώντας και το θήλαστρο γιατί πολλές φορές δεν τους προλάβαινα. Με βοήθησαν όμως όλοι. Και οι μαίες και η παιδίατρος μου και οι συναντήσεις που είχα κάνει πριν τη γέννα σε ομάδα θηλασμού

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι 15 μηνών τώρα. Δίδυμα, τα θήλασα μέχρι 6 μηνών, χρησιμοποιώντας και το θήλαστρο γιατί πολλές φορές δεν τους προλάβαινα. Με βοήθησαν όμως όλοι. Και οι μαίες και η παιδίατρος μου και οι συναντήσεις που είχα κάνει πριν τη γέννα σε ομάδα θηλασμού

 

Συγχαρητήρια!

Ειλικρινά μπράβο σου που είχες την αντοχή & κατάφερες να θηλάσεις τα δίδυμα για τόσο διάστημα.

Φαντάζομαι ήθελε υπομονή & μεγάλη επιμονή.

Εγώ με το ένα παιδάκι και πέρασα φάσεις που μου περνούσε απ' το μυαλό να διακόψω.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα στο φόρουμ και νέα μαμά μιας μπέμπας 4 μηνών,την οποία θηλάζω αποκλειστικά!Έχω θέμα με την παιδίατρο εχει άγνοια για τον θηλασμό και οι οδηγίες της είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!Είμαι από Περαία Θεσσαλονίκης και θα ήθελα παιδίατρο στην περιοχή μου!Ξέρει καμία απο εσάς να μου συστήσει παιδιατρο υπέρ του ελεύθερου αποκλειστικού θηλασμου στην Περαία;;;Θα με βοηθούσατε τόσο πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα στο φόρουμ και νέα μαμά μιας μπέμπας 4 μηνών' date='την οποία θηλάζω αποκλειστικά!Έχω θέμα με την παιδίατρο εχει άγνοια για τον θηλασμό και οι οδηγίες της είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!Είμαι από Περαία Θεσσαλονίκης και θα ήθελα παιδίατρο στην περιοχή μου!Ξέρει καμία απο εσάς να μου συστήσει παιδιατρο υπέρ του ελεύθερου αποκλειστικού θηλασμου στην Περαία;;;Θα με βοηθούσατε τόσο πολύ!![/quote']

 

Καλησπερα κ να χαιρεσαι την μπεμπουλα σου.σιγουρα υπαρχουν παιδιατροι φιλικοι ως προς το θηλασμο ισως κ στην περιοχη σου αλλα ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου πιστευω ειναι καλυτερα ως πιο ειδικος.νομιζω πιο κοντα σου ειναι ο παπαβεντης κ η μενουνου στην πυλαια.στο κεντρο υπαρχουν κ αλλοι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ να χαιρεσαι την μπεμπουλα σου.σιγουρα υπαρχουν παιδιατροι φιλικοι ως προς το θηλασμο ισως κ στην περιοχη σου αλλα ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου πιστευω ειναι καλυτερα ως πιο ειδικος.νομιζω πιο κοντα σου ειναι ο παπαβεντης κ η μενουνου στην πυλαια.στο κεντρο υπαρχουν κ αλλοι

 

Το εχώ ψάξει και γνωρίζω κι εγώ τους 2 παιδιάτρους που ανέφελες απλά έλεγα μήπως κάποια μανούλα είναι εδώ κοντά μου και ξέρει κάποιον στην περιοχή!Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!! Vicky86

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος πατερας και θελω να τονισω τη σημασια της σωστης επιλογης παιδιατρου. Δυστυχως η πρωτη εμπειρια μου ηταν δυσαρεστη και αναγκαστηκα ν αλλαξω παιδιατρο διοτι η πρωτη παιδιατρος (Φορτωτηρα) μας εδωσε λαθος οδηγιες για το θηλασμο του παιδιου και φαρμακα για το τιποτα, μας ετρεχε για υπερηχο χωρις λογο και εκανε δυο λαθος διαγνωσεις μεσα σε εικοσι ημερες, ενω τωρα γνωριζω οτι σε αποκλειστικως θηλαζομενα δεν δινουμε φαρμακα παρα μονον αν ειναι απολυτως αναγκαιο. Προτρεπω ολους τους νεους γονεις να προσεχουν πολυ και να παιρνουν συσταση απο επαγγελματιες του χωρου για τον παιδιατρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος πατερας και θελω να τονισω τη σημασια της σωστης επιλογης παιδιατρου. Δυστυχως η πρωτη εμπειρια μου ηταν δυσαρεστη και αναγκαστηκα ν αλλαξω παιδιατρο διοτι η πρωτη παιδιατρος (Φορτωτηρα) μας εδωσε λαθος οδηγιες για το θηλασμο του παιδιου και φαρμακα για το τιποτα, μας ετρεχε για υπερηχο χωρις λογο και εκανε δυο λαθος διαγνωσεις μεσα σε εικοσι ημερες, ενω τωρα γνωριζω οτι σε αποκλειστικως θηλαζομενα δεν δινουμε φαρμακα παρα μονον αν ειναι απολυτως αναγκαιο. Προτρεπω ολους τους νεους γονεις να προσεχουν πολυ και να παιρνουν συσταση απο επαγγελματιες του χωρου για τον παιδιατρο τους.

 

Σε κανενα παιδι δε δινουμε φαρμακα αν δεν είναι απολυτως απαραιτητο..δεν εχει καμια σχεση ο θηλασμος με αυτό.

 

Κατά τ αλλα η αποωη μου είναι ότι όταν επιλεγουμε παιδιατρο πρωτίστως θα πρεπει να μας ενδιαφερει να είναι καλος ΓΙΑΤΡΟΣ.Αυτο εχει σημασια.Το αν είναι η όχι υποστηρικτικος με το θηλασμο...είναι δευτερευούσης σημασιας δεδομενου ότι το παιδι το ταιζει η μαμα και όχι ο γιατρος.Αν η μαμα θελει και μπορει να θηλασει κανενας δε μπορει να την υποχρεωσει να κοψει το θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα...

δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο τοπικ.δεν βρήκα κάτι αλλά ψάχνω παιδίατρο για μια φίλη υποστηρικτική προς τον θηλασμό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

ευχαριστώ

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πασχαλίτσα γκούγκλαρε "πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού" και θα βρεις να επιλέξεις κάποιον κοντά στην περιοχή σου.

 

Να σημειώσω ότι οι σύμβουλοι επανεξετάζονται ανα λίγα χρόνια έτσι ώστε να είναι οσο το δυνατόν πιο έγκυρη η κατάρτισή τους.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πασχαλίτσα γκούγκλαρε "πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού" και θα βρεις να επιλέξεις κάποιον κοντά στην περιοχή σου.

 

Να σημειώσω ότι οι σύμβουλοι επανεξετάζονται ανα λίγα χρόνια έτσι ώστε να είναι οσο το δυνατόν πιο έγκυρη η κατάρτισή τους.

 

ευχαριστω πολύ...καλημέρα!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...