Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ελλειψη πεινας σε ολη την εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Γεια σας κοπελλες

Θα ηθεά να μοιραστω την δικη μου εμπειρια μαζι σς και να δω αν υπαρχουν αλλες σαν εμενα για ενα θεμα που με ανησυχησε πολυ.

μεχρι τον πεμπτο μηνα ειχα αναγουλες λιγους εμετους και ειχα χασει την ορεξη μου και την πεινα μου. Δηλαδη δεν πεινουσα ολη την ημερα. Εβαζα τοπιατο μπροστα μου και με δυσκολια μαι σιγα σιγα το τελειωνα.

Στον εκτο μηνα και μεχρι τωρα που ειμαι στον τελευταιο μηνα ενω εχουν υποχωρησει οι αναψουλες και οι εμετοι μου εχει μεινει η ελλειψη πεινας.

Δηλαδη δεν πεινω ολη την μερα και ζεν εχω διαθεση να μαγειφεψω αφου τιποτα δεν μλυ τραβαει την ορεξη.Αμα βρω ομως φαγητο και το βαλω μπροστα μουτρωγω ολο το πιατο. (Κατ εξαιρεση καποια φαγητα που απεχθανομαι)

Με ανησυχει αυτο το θεμα που χεν πεινω.εχω χασει την αισθησβ της πεινας ομη την μερακαι το οτι τιποτα δεν μου τραβα την ορεξη παροτι οταν

μου βαζουν το φαγητο μπροστα μου το τρωγω με σχετικη ευκολια.

τωρα ειμαι στον εννατο μηνα και φοβαμαι μηπως αυτο με συνεχισει και μετα την γεννα.γιατι δεν ειναι συνηθισμενο στις εγκυμοσυνες.

μηπως εχει τυχει σε καμια αυτο το πραγμα?η γνωριζετε καποια κοπελλα που τισ εχει τυχει?

Σας παρακαλω απαντηστε μου αν γνωριζετε κατι.

κλημεντινη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ομοίως κι εγώ στην εγκυμοσύνη μου δεν είχα καθόλου όρεξη να φάω και γενικώς ένιωθα όλη την ώρα άρρωστη με αποτέλεσμα να βάλω πολύ λίγα κιλά. Ανησυχούσα πολύ γιατί κι εγώ νόμιζα ότι είμαι η μοναδική έγκυος στο κόσμο που της συμβαίνει κάτι τέτοιο. Προσπάθησε να τρως καλά και να μην παραλείπεις κανένα γεύμα!!! Και όλα καλά θα πάνε, με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Α και εννοείται ότι μετά την εγκυμοσύνη περνάει αυτό το αίσθημα. Κι αν θα θηλάσεις κιόλας, εκεί να δεις τι τρελές πείνες θα έχεις!!

 

Ή μπορεί και να μην έχεις ούτε τότε!! και εγώ μια από τα ίδια. Στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι να λέω στο γιατρό "ρε γιατρέ, δεν πεινάω!! Καθόλου όμως" και να μου απαντάει ότι συμβαίνει και αυτό καμιά φορά. Οπότε μην ανησυχείς,δεν τρέχει τίποτα. Στον ένατο μετά από πίεση της μαμάς μου παρήγκειλα να μου φτιάξει σνίτσελ και δύο μέρες πριν τη γέννα είχα όρεξη για φρικασέ. Αυτά από όλη την εγκυμοσύνη. Καιτώρα που περιμένω το δεύτερο, μόνο δύο μέρες πριν τηνκαθυστέρηση πεινούσα όπως ποτέ πριν στη ζωή μου, μετά μου κόπηκε η όρεξη και ακόμα να μου ξανάρθει (στον πέμπτο μπήκα). Απλά δεν δίνω σημασία αυτή τη φορά.

Στο θηλασμό επίσης δεν πεινούσα, με εξαίρεση την πρώτη βδομάδα μετά την καισαρική, που ήμουν στην ουσία δύο μέρες χωρίς καθόλου φαγητό και θα μπορούσα να φάω και εσένα αν σε πετύχαινα πουθενά!!

 

Από όλη αυτή τη διαδικασία θα ήθελα να εξαιρέσω τις τηγανιτές πατάτες που πάντα θα μπορούσα να φάω δύο μερίδες και με τρελλή όρεξη....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοπέλα μου, να χαίρεσαι που είσαι από τις τυχερές που δεν πεινάνε! Το να πεινάς και να προσπαθείς να κρατηθείς για να μην γίνεις "βαρέλο" είναι το δύσκολο και το να προσπαθείς να χάσεις μετά τον τοκετό τα κιλά της εγκυμοσύνης!! Εγώ πάντως, θα ήθελα πολύ να είχα το σύμπτωμα αυτό που αναφέρεις!!!!!!!!

Να το χαίρεσαι και να μην ανησυχείς!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια απο τα ίδια κορίτσια...! Ετρωγα επειδή έπρεπε να φάω και όχι γιατι πεινούσα!

Εγώ βεβαια το απέδειδα στο οτι ο πρίγκιπάς μου ήταν ισχυακός και το κεφαλάκι του ηταν πολύ ψηλα και κάτω απο τα δεξια μου πλευρα! Οπότε το στομάχι μου πιεζότανε αρκετά απο το μωρό!

Βέβαια οταν γέννησα μετά απο περίπου μια εβδομάδα όχι απλά μου επέστρεψε η όρεξη αλλα δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω...:cool:

Ειναι και ο θηλασμός που νιώθεις οτι πρέπει να τρώς σωστά και περισσοτερο που βοηθάει ιδιαίτερα σε αυτο..

Εσυ θα πρεπει να προσπαθήσεις να τρώς τουλάχιστον τα απαράιτητα (λαχανικα, φρούτα κ.α) ωστε το μπεμπάκι σου να είναι καλυμένο!

Με το καλό να το πάρεις στην αγκαλίτσα σου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Μπα, Μαργαρίτα, δεν πιστεύω να 'εφταιγε η ισχιακή προβολή. Εμένα η κορούλα μου ήταν εμπεδωμένη από νωρίς, αλλά είχα έναν κ$%#λο στο στομάχι μου και με ενοχλούσε στο να φάω. Και πίστευα ότι φταίει αυτό...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα, Μαργαρίτα, δεν πιστεύω να 'εφταιγε η ισχιακή προβολή. Εμένα η κορούλα μου ήταν εμπεδωμένη από νωρίς, αλλά είχα έναν κ$%#λο στο στομάχι μου και με ενοχλούσε στο να φάω. Και πίστευα ότι φταίει αυτό...

 

 

Τα καημενάκια όμως πόσο άβολα μπορει να νιώθουν εκει μέσα!!! Εμένα βέβαια ακόμα και τώρα οταν τον κρατάω αγκαλια, παίρνει την "πόζα" που είχε και μέσα στη κοιλίτσα μου.. σα σίγμα τελικό γίνεται!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Τα καημενάκια όμως πόσο άβολα μπορει να νιώθουν εκει μέσα!!! Εμένα βέβαια ακόμα και τώρα οταν τον κρατάω αγκαλια, παίρνει την "πόζα" που είχε και μέσα στη κοιλίτσα μου.. σα σίγμα τελικό γίνεται!!

 

Αχ μωρέ... το γλυκούλι μου, συγκινήθηκα που το φαντάστηκα!!! Άβολα θα νιώθουν, αλλά προφανώς και ασφαλή αφού συνεχίζει την ίδια πόζα!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Σημερα πηγα στη λαικη να παρω ενα-δυο φρουτακια.με βλεπει η κυριουλα με τα βερικοκα και με ρωταει σε ποιον μηνα ειμαι,της λεω:στον 6ο,και αρχιζει να μου λεει:μπραβο,ποσο αδυνατη και τι καλη..κοιτα εκει,απεναντι (την κοπελα με τα πεπονια) στον 6ο ειναι και τρωει ΟΛΗ ΜΕΡΑ, πηγαινω και της τραβαω απο το στομα τα σαντουιτς κτλ.

Εγω ποτε δεν ειχα ορεξη και στην εγκυμοσυνη επισης δεν εχω,οχι γιατι κατι με αηδιαζει,απλως ετσι λειτουργει το σωμα μου,αλλα καταλαβαινω επισης και τα κοριτσια που ο οργανισμος τους , τους χτυπαει καμπανακι για lunch time.δεν υπαρχει συνταγη.πρεπει να τρωμε σωστα και οθ μεν και οι δε.ολες τις θρεπτικες ουσιες που χρειαζομαστε..εμεις, γιατι το μωρο ο,τι ειναι να παρει θα το παρει, και οχι υπερβολες στην ποσοτητα.

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Πολύ νωρίς ίσως για να πω κι εγω τι τρωω αλλα η αληθεια ειναι οτι τρωω με το ζορι...νιωθω βαρυστομαχια με μια μπουκια φαγητο...επισης προτιμω τροφες χωρις εντονη γευση οπως σκετα μακαρονια ή γαλα...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια γεια σας ειμαι. Νεα στο φόρουμ που καιρό διαβαζω.ειμαι εγκυος στην 17η εβδομαδα.ενω το πρώτο τρίμηνο ημουν σχετικα καλα δλδ δεν ειχα πολλες ζαλάδες ναυτίες ΕΡΑ απο μια δυο εβδομαδες περιστασιακά,εδω και δυο εβδομαδες νιωθω το στομαχι μου συνεχώς φουσκωμένο σε συνδυασμό με ταχυκαρδίες που με πιάνουν συχνά και για ωρα.ειδικα την ωρα του φαγητού νιωθω οτι θα μου ξεκολλήσει η καρδια..απομτην μια λεω οτι συμβαινει λογω εγκυμοσύνης και αλλα φορες λεω ειναι ψυχολογικό.απο κιλά δεν εχω παρει πολλξεκινησα 74 και εχω φτάσει 77.η αληθεια ειναι οτι μπουκωνομαι..ακομα και αν δεν πειναω τρωω..ενω ετρωγα κρεας τωρα δεν το θελω.σας εχει συμβεί σε αυτη τη φαση εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας ειμαι. Νεα στο φόρουμ που καιρό διαβαζω.ειμαι εγκυος στην 17η εβδομαδα.ενω το πρώτο τρίμηνο ημουν σχετικα καλα δλδ δεν ειχα πολλες ζαλάδες ναυτίες ΕΡΑ απο μια δυο εβδομαδες περιστασιακά,εδω και δυο εβδομαδες νιωθω το στομαχι μου συνεχώς φουσκωμένο σε συνδυασμό με ταχυκαρδίες που με πιάνουν συχνά και για ωρα.ειδικα την ωρα του φαγητού νιωθω οτι θα μου ξεκολλήσει η καρδια..απομτην μια λεω οτι συμβαινει λογω εγκυμοσύνης και αλλα φορες λεω ειναι ψυχολογικό.απο κιλά δεν εχω παρει πολλξεκινησα 74 και εχω φτάσει 77.η αληθεια ειναι οτι μπουκωνομαι..ακομα και αν δεν πειναω τρωω..ενω ετρωγα κρεας τωρα δεν το θελω.σας εχει συμβεί σε αυτη τη φαση εγκυμοσύνης;

 

Mίλησε με το γιατρό σου. Η ανορεξία και η ναυτία είναι φυσιολογικές, η ταχυκαρδία όπως την περιγράφεις, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας ειμαι. Νεα στο φόρουμ που καιρό διαβαζω.ειμαι εγκυος στην 17η εβδομαδα.ενω το πρώτο τρίμηνο ημουν σχετικα καλα δλδ δεν ειχα πολλες ζαλάδες ναυτίες ΕΡΑ απο μια δυο εβδομαδες περιστασιακά,εδω και δυο εβδομαδες νιωθω το στομαχι μου συνεχώς φουσκωμένο σε συνδυασμό με ταχυκαρδίες που με πιάνουν συχνά και για ωρα.ειδικα την ωρα του φαγητού νιωθω οτι θα μου ξεκολλήσει η καρδια..απομτην μια λεω οτι συμβαινει λογω εγκυμοσύνης και αλλα φορες λεω ειναι ψυχολογικό.απο κιλά δεν εχω παρει πολλξεκινησα 74 και εχω φτάσει 77.η αληθεια ειναι οτι μπουκωνομαι..ακομα και αν δεν πειναω τρωω..ενω ετρωγα κρεας τωρα δεν το θελω.σας εχει συμβεί σε αυτη τη φαση εγκυμοσύνης;

 

 

Επειδή λές οτι δεν τρώς κρεας και γενικά δεν πεινάς μήπως σου έχει πέσει ο αιματοκρίτης πολύ χαμηλά γιατί και σ' αυτό μπορεί να οφείλεται η ταχυκαρδία, επίσης ο θυρεοειδής σου (λογω ταχυκαρδίας και αυτό) είναι εντάξει;

Κατα τ' άλλα μια απο τα ίδια και εγώ, στον έκτο μήνα και έχω βάλει μόνο τρία κιλά, τρώω με πολύ ζόρι, το κρέας δεν θέλω ουτε να το βλέπω αλλά το τρώω αναγκαστηκά, να και τώρα που σου μιλάω ανοίγω με απέχθεια σχεδόν την τυρόπιτα να καταπιώ μια μπουκια...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...