Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλέον το ΙΚΑ καλύπτει τα μωράκια στην θερμοκοιτίδα


Recommended Posts

Δεν έχει αριθμο εγκυκλίου' date=' τα αλλα στοιχεια ειναι σωστα,εάν θες στείλε μου σε πμ αριθμο φαξ να στο στείλω![/quote']

 

 

Μου έτυχε και μένα! Μπορείς να μου τη στείλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας.Εμενα το ταμειο μου μου εδωσε ολο το ποσο χωρις το ΦΠΑ..Το ΦΠΑ ειναι ομως 1600 ευρω και μου εδωσαν απο το ταμειο μια βεβαιωση για την εφορια.

Με αυτη τη βεβαιωση θα παρω πισω απο την εφορια το ποσο του ΦΠΑ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα

Γέννησα τον Οκτώβριο του 2012 τριδυμάκια & έμειναν στη ΜΕΝΝ μεγάλου ιδιωτικού μαιευτηρίου 2 μήνες και κάτι. Μιλάμε για τεράστιο κόστος. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Το μαιευτήριο αναλαμβάνει να τα εισπράξει το ίδιο απο τον ΕΟΠΥΥ. Δεν ξέρω αν το 2013 άλλαξε κάτι, αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

mama123 σε ευχαριστω και να σου ζησουν τα παιδακια σου.Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες και να μην εχει αλλαξει τιποτα και μακαρι κυριως να μην την χρειαστουμε.Απλα επειδη τον τελευταιο καιρο εχουν αλλαξει διαφορα σχετικα με τον τοκετο, βλεπε επιδομα γεννας που κοπηκε, θελω να μαθω, για να ξερουμε πως θα κινηθουμε σε περιπτωση που χρειαστει.Παντως το site του ΕΟΠΠΥ δεν βρηκα καμια αναφορα και τα τηλ δεν τα σηκωνουν.Μαλλον θα παρω σε καμια κλινικη να ρωτησω.

guPqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτο, απο τον κανονισμο του ΕΟΠΠΥ.Δεν μου εχει επιβεβαιωσει καμια κλινικη τα ποσα αυτα και δεν ξερω τι ακριβως ισχυει, απλα σας παραθετω αυτο που βρηκα.

ΦΕΚ 3054/18-11-12 ΑΡΘΡΟ 10 ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΣΕ Μ.Ε.Ν.Ν.

Για νοσηλεία σε νεογνική μονάδα συμβεβλημένων Ιδιωτικών Κλινικών αποδίδεται:

α) ημερήσιο νοσήλιο ύψους 150 ? για απλή ή πρωτοβάθμια φροντίδα (επίπεδο Ι) και ενδιάμεση νοσηλεία ή δευτεροβάθμια φροντίδα (επίπεδο ΙΙ) και

β) ημερήσιο νοσήλιο ύψους 300 ? για εντατική νοσηλεία ή τριτοβάθμια φροντίδα (επίπεδο ΙΙΙ). Κατά τα λοιπά ισχύει η αρ. Υ/4ε/οικ.131423/20−12−2004 (Φ.Ε.Κ. 1892/Β) Κοινή Υπουργική Απόφαση.

guPqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ από προσωπική εμπειρία, έχω να σας πω, ότι εμένα μου κράτησαν τη μικρή κάτω στη Μονάδα Νεογνών, χωρίς να συντρέχει λόγος. Ενώ μόλις γεννήθηκε μου είπαν ότι είχε κάνει εισρόφηση υγρού και θα έμενε για λίγες ώρες στη μονάδα, οι ώρες έγιναν 2 μέρες , οι 2 μέρες έγιναν 3 και τέλος 7 για να τελειώσει η θεραπεία με την αντιβίωση. Όταν κατέβαινα να τη θηλάσω (μετά από 2 μέρες) δεν είχα δει κανέναν φλεβοκαθετήρα για αντιβίωση. Τη τελευταία μέρα πριν πάρω τη μικρή μου είδα έναν φλεβοκαθετήρα στο χεράκι της και όταν ρώτησα γιατί τον έβαλαν , μου είπαν για την αντιβίωση. Όταν το συζήτησα με τον παιδίατρο, μου είπε ότι όντως λίγες ώρες χρειαζόταν να μείνει στη μονάδα, ότι από τη στιγμή που τη θήλαζα δεν είχε πρόβλημα από την εισρόφηση το μωρό και ότι τελευταία μέρα της έβαλαν τον φλεβοκαθετήρα. Γενικά με τις μονάδες νεογνών δεν ξέρω τι γίνεται, ήταν σχεδόν όλα τα μωρά εκεί. Πληροφοριακά τα ιδιωτικά μαιευτήρια, για τη παραμονή των νεογνών στη μονάδα, πληρώνονται από το ΕΚΑΒ. Φωνάζουν τους γονείς, από τη μονάδα νεογνών , τους δίνουν μια βεβαίωση ότι το παιδί βρίσκεται στη μονάδα , την οποία βεβαίωση την καταθέτουν οι γονείς στο ΕΚΑΒ για τα έξοδα της κλινικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα, γνωρίζεται μήπως το κόστος της θερμοκοιτίδας ανά ημέρα και τι καλύπτει το ΙΚΑ σε περίπτωση νοσηλείας σε ιδιωτική ΜΕΝΝ;

Ευχαριστώ!

 

Το 2014 νοσηλεύτηκε το παιδί μας σε ιδιωτική ΜΕΝΝ για 20 μέρες. Δεν πληρώσαμε τίποτα. Το ικα ανέλαβε όλα τα έξοδα. Δεν γνωρίζω όμως αν η κατάσταση έχει αλλάξει από τότε.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...