Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ?5-7 ΜΗΝΩΝ


Για μωρά 5-7 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά - πόσες φορές ξυπνά την νύχτα?  

701

  1. 1. Για μωρά 5-7 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά - πόσες φορές ξυπνά την νύχτα?

    • καμία
      154
    • μία φορά
      106
    • δύο τρείς φορές
      210
    • περισσότερες
      169


Recommended Posts

ΚΟΙΤΑΞΤΕ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΕΤΗ ΔΙΔΥΜΑ ( ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ). Ο ΠΡΩΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΞΥΠΝΟΥΣΑΝ ΤΟ ΕΝΝΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΥΘΕ ΝΥΧΤΑ. ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΠΟΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.

 

ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ . ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ. Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΛΥΠΗΘΗΚΕ

 

 

εχεις 3 ;;;;να σου ζησουν..και εγω εχω διδυμα αγορακια κ απο 5 μηνων κοιμουνται το βραδυ.........στην αρχη τα ειχα χωρια, ο καθενας μας απο ενα για λιγο καιρο κ μετα μαζι....ταλαιπωρια λιγο,αλλα δεν το αλλαζω με τιποτα.....τωρα λεμε κ εμεις για ενα τριτο...πρωτα ο θεος..τα αγορακια μας ειναι 5 ετων!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 months later...

Εμένα μπορεί το μωρό να ξύπναγε στην ηλικία αυτή και μέχρι 1,5 χρονών από 4-15 φορές!!!

Τις 15 μην τις θεωρήσετε υπερβολή, τις είχα μετρήσει πολλά βράδια!!! Και τις μέτραγα για να το πω την άλλη μέρα του άντρα μου που μου έλεγε, εγώ θα πάω το πρωί στην δουλειά, πρέπει να κοιμηθώ...ενώ εγώ δηλαδή που δεν είχα δουλειά, ήμουν ξεκούραστη μετά από έναν ύπνο 8 ωρών με 15 διακοπές!! Ευτυχώς αυτά ανήκουν στο παρελθόν :-))

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μέχρι 5- 6 μηνών μπορώ ν πω πως είχαμε κοιμηθεί και λίγο το βράδυ...ε από εκεί και ύστερα μέχρι σήμερα δηλαδή (που σε λίγο χρονίζουμε)....μπορεί να ξυπνήσει από 2-3 έως 1002-1003 φορές....

τον θηλάζω ακόμα...σκέφτηκα ότι φταίει αυτό...αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα μάλλον ΟΧΙ...λίγο τα δόντια , λίγο ότι κοιμάται ακόμα στο δωμάτιο μας....δεν ξέρω ...υπομονή..θα μεγαλώσουμε και εμείς όσο τόσα παιδάκια....

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμείς μολις προχτές κλέισαμε τους 4 μήνες!!! :-P:razz::-P

Με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι και σήμερα ο ύπνος του είναι ως εξής..:

 

Τους πρώτους 2 μήνες ξυπνούσαμε κάθε 2-3 ώρες, τον τρίτο μήνα τις κάναμε maximum 5 ώρες σερί και τώρα στον τέταρτο μου έκανε πολλές φορές 7ωρα και 8ωρα, βέβαια όπως πολλές ξέρετε, τίποτε δεν είναι σταθερο και μόνιμο!!

 

Τώρα, αυτές τις μέρες, κοιμόμαστε απο τις 9 το βράδυ έως τις 6 το πρωί, τρώμε και ξανακοιμόμαστε έως τις 7.30-8.00!!

 

Αλλά όπως και να το κάνουμε οι εκπλήξεις δεν σταματάνε πουθενα!!! Πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμες για την αλλάγή που θα μας βγάλει απο το "πρόγραμμα" :-D

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Κατάλαβα δύσκολα τα πράγματα!!ειχα ελπίδες ότι θα αλλάξει μετα τον πέμπτο αλλα τελικα ολα παίζονται..!!τι να κάνουμε βρε κορίτσια υπομονη!!ολα αυτα τα κάνουμε για τα πλάσματακια μας χαλάλι τους!!!είμαι σίγουρη πως ακόμα κ αυτη η ταλαιπωρία κάποια στιγμη θα μου λείψει οταν δηλαδή θα εχει μεγαλώσει κ δεν θα με εχει τόσο ανάγκη!!!και εμεις το καλυτερο να κοιμηθει 11:30-12:00 και ξυπνάει το λιγότερο 4 φορες και το περισσότερο 9 φορες δλδ κάθε μια ώρα μέχρι τις 9:00 το πολυ!!2 μηνες σχεδόν μου το κανει αυτο κ έχω καταλάβει πως δεν το κανει απο πεινα αλλα για να τον πάρω αγκαλια να πιπιλησει 5 λεπτά κ ξανα ύπνο!!κουραγιοοοο λοιπον μανουλες έτσι ειναι κάνουμε τα πάντα για τα αγγέλουδια μας!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είστε όλες τυχερές. Εμένα ένα καλό βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές, ενώ ένα άσχημο 7-8!!! Είναι 7 μήνών.

 

Από τότε όμως που εφάρμοσα το κοιμήσου παιδί μου, όχι μόνο πέφτει αμέσως για ύπνο ενώ παλιά τον κοίμιζα και με το ζόρι, αλλά επίσης ξέρει πως μόλις ακουμπήσει την κούνια είναι ώρα για νάνι. Οπότε ακόμα και αν ξυπνήσει, τον ταίζω λίγο και μετά βουρ για νάνι.

 

και μετά το "Κοιμήσου παιδί μου" ξυπνάει 7-8 φορές??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου παραθέτω μία απάντηση σε μαμά από το site του μητρικού θηλασμού για το συγκεκριμένο θέμα. Είναι τόσο γλυκά τα όσα λέει που ακόμη κι οι πιο άϋπνες μαμάδες αντλούμε δύναμη και εμένα προσωπικά με ξεκούρασε:

 

Αγαπητή,

 

δυστυχώς τα παιδιά δε συνηθίζουν να κοιμούνται ολόκληρη τη νύχτα. Το σίγουρο είναι ότι δεν ξυπνούν γιατί πεινούν! ¨Εχουν πολλά να κάνουν και δεν τους φτάνει η μέρα!!

 

Έχουν να μπουσουλίσουν για να κατακτήσουν το σπίτι, έχουν να σταθούν με υποστήριξη για να επεξεργαστούν και τα αντικείμενα που τόσο καιρό δεν έβλεπαν, να ανοίξουν συρτάρια, ντουλάπια, να δαγκώσουν το ξύλο, το μέταλλο, δηλαδή να αυτονομηθούν και μάθουν τον κόσμο!

 

Κι αυτό είναι μεγάλη υπόθεση για έναν άνθρωπο που μέχρι τώρα κοιμόταν πολλές ώρες το 24ωρο κι έμενε ακίνητος ξαπλωμένος όπου τον τοποθετούσαν!!!!!! Άρα δικαιούνται να ξυπνούν όπως και οι ενήλικες ξυπνάμε μέσα στη νύχτα! Εμείς όμως ξέρουμε να νανουρίζουμε τον εαυτό μας και δε θυμόμαστε καν πως ξυπνήσαμε! Τα μωρά θα ξυπνήσουν και θα αναζητήσουν το πρόσωπο που τα νανουρίζει για να ξανακοιμηθούν! Κι έτσι η μαμά ξυπνάει και ταλαιπωρείται!

 

Ο πρώτος χρόνος είναι ένας καταπληκτικός χρόνος για τα μωρά αλλά πολύ απαιτητικός για τις μητέρες. Θα σας πρότεινα να διαβάσετε κάποιο βιβλίο σχετικά με τον ύπνο των μωρών και να υιοθετήσετε κάποιες από τις έξυπνες ιδέες που προτείνουν για να βοηθήσετε το μωρό σας να κοιμηθεί καλύτερα.

 

Υπομονή! Χαρείτε τους νυχτερινούς θηλασμούς στο σκοτάδι και την ησυχία όπου κυριαρχούν μόνο η γλυκιά οσμή και η αίσθηση τού ζεστού βρέφους στην αγκαλιά σας! Και κάποια στιγμή θα κοιμηθεί!!! Αλήθεια, θα κοιμηθεί!!!

 

Να είστε καλά!

 

Πολύ σοφό, πολύ γλυκό, πολύ αληθινό και πολύ δυνατό! μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σε όλους. Το αγοράκι μου είναι 5,5 μηνών. Κλείνοντας τον 5ο αρχίσαμε κρέμες. Εδώ και 2 εβδομάδες τον θηλάζω πρωι-μεσημέρι-βράδυ και τρώει φρουτόκρεμα για δεκατιανό και ρυζάλευρο για απογευματινό. Τρεις βραδιές τώρα μου ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα με ανησυχία, του δίνω πιπίλα και ξανακοιμάται στο 5λεπτο. Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει και ξυπνάει ενώ πριν κοιμόταν σερί από τις 22:00 ως τις 7 το πρωί!!! Σκέφτομαι μήπως του λείπει το στήθος ή μήπως τον ενοχλούν τα δόντια. Να σημειώσω ότι από 3,5 μηνών κοιμάται στο δικό του δωμάτιο!

Καμία ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 6 months later...
Ενα βιβλιο που το έγραψε ένας ναζιστης...

 

Χαχαχα! Πραγματικα εδωσες την πιο ευστοχη περιγραφη αυτου που εγραψε το βιβλιο! Να σαι καλα, με εκανες και γελασα (παρα την τραγικοτητα αυτου του βιβλιου)!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια ισχύει οτι αν έχουμε το μωράκι μας στο δικό του δωμάτιο δεν ξυπνάει την νύχτα; Ο μικρός μου είναι δέκα μηνών και δεν μου εχει κοιμηθεί ποτέ πανω από 3 ώρες συνεχόμενα. Μόνο δυο τρεις φορές τέσσερις ώρες συνεχόμενες. Κάποιες νύχτες μπορεί να ξυπνάει και κάθε μια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας !! Ναι, η αλήθεια είναι ότι το έχω ακούσει κ εγώ αλλά δεν ξέρω αν ισχύει! Εγώ την έχω δίπλα μ ( είναι 7 μηνών) ! Κοιμάται στις 9 κ ως τη 1 που πηγαίνω συνήθως για ύπνο ,δεν ξυπνάει! Από εκεί κ πέρα..κάθε 2, 5 ώρες ξυπνάει κ την θηλαζω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...