Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η κόρη μου μεγάλωσε και ξεπερνα το θηλασμό ?!?!?


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα. ο μπεμπης μου ειναι 8 μηνων και εδω και 2-3 μερες αποφασισε να αποθηλασει μονος του. λογω δουλειας θηλαζαμε 2 φορες το πρωι αλλες 2 το μεσημερι και το βραδυ οσες ηθελε για να κοιμηθει.ενδιαμεσα το βραδυ σταματησε να ξυπναει απο μονο του απο 3 μηνων.δεν θελω να τον πιεσω αλλο γιατι αρχικα δαγκωνει που τον πιεζω(εχουμε ηδη 3 δοντακια και περιμενουμε απο μερα σε μερα να φανει κ το 4ο) οποτε οπως καταλαβαινετε ποναω πολυ οταν δοκιμαζω να πιει και εχω κουραστει κγω με ολο αυτο.γαλα ξενο δεν πινει δοκιμαζω βεβαια και με μπιμπερο αλλα και εκπαιδευτικο ποτηρακι αλλα τιποτα.ο γιατρος μου ειπε να επιμενω με το γαλα και παραλληλα να δινω ρυζαλευρο/φαριν λακτε και γιαουρτακια τις νεστλε.οποιαδηποτε συμβουλη θα με βοηθησει πολυ. και με το γαλα μου τι γινεται.πως θα σταματησει χωρις προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Άντε; Tότε, για το καλοκαίρι, θα χρειαστώ το τηλέφωνο της διαιτολόγου που έχεις που διάβασα σε ένα άλλο θέμα... Eλπίζω να είναι κοντά μας.

 

Άρα, μπορεί σε καμιά συνάντηση στα βόρεια προάστια να συναντηθούμε!

Διαβασα τα threads αλλα δεν βρηκα το όνομα του διαιτολόγου που αναφέρεις. Σε παρακαλλω αν δεν μπορεις δημόσια σε προσωπικό σου μην να μου τον πεις

σ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Έρικα, δεν ξέρω αν αποθηλάζει η κορούλα σου, σίγουρα μειώνεται η ανάγκη της για θηλασμό και αυτό είναι πολύ εντάξει για την ηλικία της. Δεν μπορώ να σου πω αν θα αποθηλάσει ή όχι γιατί ξέρω παιδιά που στην ηλικία της δική σου κόρης κάνανε δύο μόνο γεύματα θηλασμού (χωρίς παρεμβάσεις από τη μαμά) και συνέχισαν να θηλάζουν για περισσότερο από χρόνο. Άλλα πάλι, κάνανε 3-4 γεύματα σε αυτή την ηλικία και αποθήλασαν πολυ νωρίτερα (πάλι χωρίς παρεμβάσεις).

 

Μην αγχώνεσαι! Βλέποντας και κάνοντας:wink:

 

Σας εύχομαι καλή συνέχεια :)

Πάτησα στον σύνδεσμο της κας Παπαδημα αλλά μου βγάζει ότι the page has expired

εχετε κάποιο άλλο σύνδεσμο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας.Επαναφερω το θεμα αν και εχει περασει καιρος.Εχω εναν γιο,10 μηνων που εδω και 3 μερες αρνειται να θηλασει πρωι και βραδυ.Μενει πολυ λογη ωρα στο στηθος και μετα κλαιει επιμονα για νερο. Ο μικρος μου εκανε μικτη διατροφη ,αφου οταν ηταν 30 ημερων επρεπε να πειστρεψω στη δουλεια.Επαιρνε λοιπον 1 γευμα σκονη γαλα καθημερινα και 7-9 γευματα θηλασμου.Αυτο διηρκησε μεχρι την ηλικια των 7 1/2 μηνων,οταν αντικαταστησαμε το ξενο γαλα με κρεμες.Εκτοτε.δεν εχει ξαναπιει σκονη.Χθες, πανω στην αρνηση του να θηλασει,εφτιαξα σκονη γαλα ,φοβουμενη οτι δεν εχω πια αρκετο γαλα.Ποιος ειδε το Θεο και δεν τον φοβηθηκε....κλαμα.φοβερο.Ειναι δυνατον να μην πειναει; Φοβαμαι μηπως δημιουργηθει προβλημα.Εξακολουθω να του προσφερω το στηθος αλλα.δε θελει.Τι συμβαινει και κυριως ,τι πρεπει να κανω;Εν τω μεταξυ , τα γευματα των στερεων τα τσακιζει.Βοηθηστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω αν ειναι θεμα θηλασμου ολο αυτο αν θελει στηθος ή οχι επειδη μεγαλωσε..ας απαντησουν μανουλες που το κατεχουν...εγω μονο θα σου πω ο δικος μου που ειναι 7 μηνων και πινει σκονη και τρωει στερεες πλεον δεν θελει γαλα πολυ..τρωει ουτε το μισο και ζηταει νερο..πινει πολυ νερο...υποθετω λογο καλοκαιριου!Επειδη ειναι φαγανος δεν ανησυχω....οταν δεν θελει γαλα και διψαει του δινω νερο!Χθες αντι 240μλ που πινει ειπιε 100μλ μονο και νερο μετα και κοιμηθηκε!Δεν ξυπνησε τοβραδυ του εφτασε!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας.Επαναφερω το θεμα αν και εχει περασει καιρος.Εχω εναν γιο,10 μηνων που εδω και 3 μερες αρνειται να θηλασει πρωι και βραδυ.Μενει πολυ λογη ωρα στο στηθος και μετα κλαιει επιμονα για νερο. Ο μικρος μου εκανε μικτη διατροφη ,αφου οταν ηταν 30 ημερων επρεπε να πειστρεψω στη δουλεια.Επαιρνε λοιπον 1 γευμα σκονη γαλα καθημερινα και 7-9 γευματα θηλασμου.Αυτο διηρκησε μεχρι την ηλικια των 7 1/2 μηνων,οταν αντικαταστησαμε το ξενο γαλα με κρεμες.Εκτοτε.δεν εχει ξαναπιει σκονη.Χθες, πανω στην αρνηση του να θηλασει,εφτιαξα σκονη γαλα ,φοβουμενη οτι δεν εχω πια αρκετο γαλα.Ποιος ειδε το Θεο και δεν τον φοβηθηκε....κλαμα.φοβερο.Ειναι δυνατον να μην πειναει; Φοβαμαι μηπως δημιουργηθει προβλημα.Εξακολουθω να του προσφερω το στηθος αλλα.δε θελει.Τι συμβαινει και κυριως ,τι πρεπει να κανω;Εν τω μεταξυ , τα γευματα των στερεων τα τσακιζει.Βοηθηστε με!!!

 

Γιατι τον πιέζεις αφού δεν θελει; Δεν τρώει φαγητο; Που ειναι το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου μικρή εμπειρία, είναι μάλλον δύσκολο παιδί 10 μηνών να μην θέλει τον θηλασμό. Το ότι τσακίζει τα γεύματα στερεών είναι πολύ καλό, οπότε σίγουρα χορταίνει έτσι και γι΄αυτό δεν θέλει πολύ γάλα. Μήπως δεν πρέπει να τον πιέζεις; Απεργία θηλασμού θα έλεγα ότι είναι μόνο αν έχει μπουκωμένη μύτη...

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζουμε τους τελευταίους 15 (σχεδόν) μήνες και πάντα είχαμε τα σκαμπανεβασματά μας .. πότε ήταν (και μερικές φορές ακόμη είναι) βεντούζα στο στήθος άλλες φορές το απαξιώνει εντελώς και τρώει μόνο στερεές τροφές και υπάρχουν και μέρες που μόνο θηλάζει.. δεν αχγώθηκα ποτέ ιδιαίτερα γιατί είτε με το στήθος είτε με στερεές τροφές κάτι θα έτρωγε. Μπορεί το μωράκι σου να κάνει απεργία θηλασμού ή απλά να μην θέλει γαλατάκι. Από την στιγμή που το μωράκι σου τρώει γιατί να στεναχωρίεσαι? Μπορείς να συνεχίσεις απλά να προσφέρεις το στήθος και αν δεν θέλει δεν χάθηκε δα και ο κόσμος νηστικό πάντως δεν μένει αφού τσακίζει τις στερεές τροφές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Μαλλον επροκειτο για φαση και περασε, γιατι απο χθες επανηλθαμε σχεδον στα φυσιολογικα μας.Τρωει αρκετα,αλλα απαραιτητως μετα ζηταει και νερακι.Εν τω μεταξυ ειχε και λιγη καταρροη και ισως δυσκολευοταν να φαει.Και φυσικα εχετε δικιο...αφου τρωει καλα ολα τα γευματα του δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, αλλα επειδη περασαμε δυσκολες στιγμες με το βαρος στην αρχη, πανικοβληθηκα.Ευχαριστω πολυ.Να χαιρομαστε ολοι τα παιδακια μας και να ναι γερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζηλεύω. Θέλω κι εγώ να μου κάνει καμια απεργία λίγες μέρες. 17 μηνών κοντεύει και μ'έχει πιπίλα :evil: (τρελές μανάδες, δεν ξέρουμε τι θέλουμε).

 

Εδω τα ιδια! Ευτυχως εχω κόψει τα πρωινά!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω τα ιδια! Ευτυχως εχω κόψει τα πρωινά!!

Εγώ πάλι έχω κόψει τα βραδυνά. Κάτι είναι κι αυτό θα μου πεις.

Απλώς θα μου άρεσε να ΘΗΛΑΖΕΙ, you know? Όχι να περνάει από μπροστά μου, να μου κατεβάζει τη μπλούζα, να πιπιλάει 2 δευτερόλεπτα και να φεύγει και ξανά μανά το ίδιο σκηνικό 20 φορές την ημέρα. Ο θηλασμός ο πρωινός ας πούμε που δεν είναι έτσι, δε με ενοχλεί καθόλου. Ούτε ο θηλασμός γενικότερα. Αλλά μόνο ο πρώτος πρωινός είναι για το γάλα, όλη την υπόλοιπη μέρα πιπίλα. Όχι τίποτε άλλο, μας βλέπω να γινόμαστε πολύ ρόμπα στις διακοπές. Τεσπά μη χαλάω το θέμα της κοπέλας, να τα βγάλω από μέσα μου ήθελα :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω κόψει τα βραδυνά. Κάτι είναι κι αυτό θα μου πεις.

Απλώς θα μου άρεσε να ΘΗΛΑΖΕΙ, you know? Όχι να περνάει από μπροστά μου, να μου κατεβάζει τη μπλούζα, να πιπιλάει 2 δευτερόλεπτα και να φεύγει και ξανά μανά το ίδιο σκηνικό 20 φορές την ημέρα. Ο θηλασμός ο πρωινός ας πούμε που δεν είναι έτσι, δε με ενοχλεί καθόλου. Ούτε ο θηλασμός γενικότερα. Αλλά μόνο ο πρώτος πρωινός είναι για το γάλα, όλη την υπόλοιπη μέρα πιπίλα. Όχι τίποτε άλλο, μας βλέπω να γινόμαστε πολύ ρόμπα στις διακοπές. Τεσπά μη χαλάω το θέμα της κοπέλας, να τα βγάλω από μέσα μου ήθελα :P

 

Και εμένα μου τα κανε αυτά αλλα έχει κανα δυο μήνες που του τα έκοψα οπως και κατα την διάρκεια της ημέρας το αποδέχτηκε σχετικά γρήγορα και εύκολα και ετςι επιβαιβεωθηκα οτι το έκανε απο συνήθεια. Τώρα θηλάζει 2-3 φορές την ημέρα αλλα κανονικά.

Να υποθέσω δεν έχει πιπίλα και δεν δέχτηκε μπουκάλι εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου τα κανε αυτά αλλα έχει κανα δυο μήνες που του τα έκοψα οπως και κατα την διάρκεια της ημέρας το αποδέχτηκε σχετικά γρήγορα και εύκ ολα και ετςι επιβαιβεωθηκα οτι το έκανε απο συνήθεια. Τώρα θηλάζει 2-3 φορές την ημέρα αλλα κανονικά.

Να υποθέσω δεν έχει πιπίλα και δεν δέχτηκε μπουκάλι εύκολα;

 

Πώς, έχει πιπίλα, απλώς δεν τη χρησιμοποιεί.

Δεν της έχω δώσει μπουκάλι, 8 μηνών που ήταν και έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά έπινε από εκπαιδευτικό ποτήρι και δεν είχε θέμα. Άπαξ και χρονισε σταμάτησα να αφήνω γάλα. Ίσως και λίγο νωρίτερα.

 

Εσύ πώς κατάφερες και το περιορισες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι έχω κόψει τα βραδυνά. Κάτι είναι κι αυτό θα μου πεις.

Απλώς θα μου άρεσε να ΘΗΛΑΖΕΙ, you know? Όχι να περνάει από μπροστά μου, να μου κατεβάζει τη μπλούζα, να πιπιλάει 2 δευτερόλεπτα και να φεύγει και ξανά μανά το ίδιο σκηνικό 20 φορές την ημέρα. Ο θηλασμός ο πρωινός ας πούμε που δεν είναι έτσι, δε με ενοχλεί καθόλου. Ούτε ο θηλασμός γενικότερα. Αλλά μόνο ο πρώτος πρωινός είναι για το γάλα, όλη την υπόλοιπη μέρα πιπίλα. Όχι τίποτε άλλο, μας βλέπω να γινόμαστε πολύ ρόμπα στις διακοπές. Τεσπά μη χαλάω το θέμα της κοπέλας, να τα βγάλω από μέσα μου ήθελα :P

 

Ναι και μενα δεν μαρεσε αυτο, μου το εχει κανει και στο καρότσι του σουπερμάρκετ που καθόταν απέναντι μου οσο το εσπρωχνα, κατέβασε την μπλούζα για να θηλάσει. Τα έκοψα κανονικά τελος , έκλαψε λιγο αλλα εντάξει δεν γινεται, η θα κατςει να θηλάσει η τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Πώς, έχει πιπίλα, απλώς δεν τη χρησιμοποιεί.

Δεν της έχω δώσει μπουκάλι, 8 μηνών που ήταν και έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά έπινε από εκπαιδευτικό ποτήρι και δεν είχε θέμα. Άπαξ και χρονισε σταμάτησα να αφήνω γάλα. Ίσως και λίγο νωρίτερα.

 

Εσύ πώς κατάφερες και το περιορισες???

 

Ούτε εμένα ήθελε πιπίλα, δεν δέχτηκε ποτε, είχε εμένα. μπουκάλι έπιασε μετά τον χρόνο αλλα προτιμά το ποτήρι η καλαμάκι.

Ξυπνούσε κάθε λίγο και λιγάκι την νύχτα μόνο και μόνο για να πιπιλίσει και το έκανε και κατα την διάρκεια της ημέρας. Ε εκεί είπα τέλος σταδιακά με υπομονή και επιμονή τα κατάφερα να θηλάζει μόνο και όχι να με πιπιλαει.

Εκεί στην ηλικία της δίκια σου γύρω στο 17 μηνο άρχισα να του αρνούμαι έξω, και του ελεγα μετά οταν θα παμε σπίτι με ωραίο τροπο. Αυτός ξεχνιόταν με το παιχνίδι και δεν αντιδρούσε σιγά σιγά το αποδέχτηκε και κόψαμε το έξω. Μετά ε σιγά σιγά αποδέχτηκε και οταν του έλεγα όχι τώρα μετά οταν είμασταν στο σπίτι καθως και κατα την διάρκεια της νύχτας. Τώρα ειναι 22 μηνών και θηλάζει πρωί βράδυ και αν τον κοιμησω εγώ κατα την διάρκεια της ημέρας άλλη μια φορά. Ξυπνάει την νύχτα αλλα επειδη κοιμόμαστε και μαζι τον παίρνω αγκαλίτσα θέλει να νιώθει την επαφη δέρμα με δέρμα και ξανά κοιμάται.

Γενικά δεν πίεσα καταστάσεις απλα ήμουν σε ετοιμότητα και δοκίμαζα κάθε φορά που έβλεπα οτι ωριμάζει λίγο παραπάνω. Η όλη φάση μου πήρε κανα δίμηνο αλλα σταδιακά κόπηκε το πιπίλισμα.

Έχουμε βγει εκτός θέματος αλλα γράφω κ αυτό και το κλείνω.

Επειδη σκέφτομαι τον αποθηλασμο έτυχε και διάβασα ενα ποστ απο την Paros (σελίδα 4) που μου φάνηκε αρκετα ενδιαφέρον.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=115993&page=4

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα ήθελε πιπίλα, δεν δέχτηκε ποτε, είχε εμένα. μπουκάλι έπιασε μετά τον χρόνο αλλα προτιμά το ποτήρι η καλαμάκι.

Ξυπνούσε κάθε λίγο και λιγάκι την νύχτα μόνο και μόνο για να πιπιλίσει και το έκανε και κατα την διάρκεια της ημέρας. Ε εκεί είπα τέλος σταδιακά με υπομονή και επιμονή τα κατάφερα να θηλάζει μόνο και όχι να με πιπιλαει.

Εκεί στην ηλικία της δίκια σου γύρω στο 17 μηνο άρχισα να του αρνούμαι έξω, και του ελεγα μετά οταν θα παμε σπίτι με ωραίο τροπο. Αυτός ξεχνιόταν με το παιχνίδι και δεν αντιδρούσε σιγά σιγά το αποδέχτηκε και κόψαμε το έξω. Μετά ε σιγά σιγά αποδέχτηκε και οταν του έλεγα όχι τώρα μετά οταν είμασταν στο σπίτι καθως και κατα την διάρκεια της νύχτας. Τώρα ειναι 22 μηνών και θηλάζει πρωί βράδυ και αν τον κοιμησω εγώ κατα την διάρκεια της ημέρας άλλη μια φορά. Ξυπνάει την νύχτα αλλα επειδη κοιμόμαστε και μαζι τον παίρνω αγκαλίτσα θέλει να νιώθει την επαφη δέρμα με δέρμα και ξανά κοιμάται.

Γενικά δεν πίεσα καταστάσεις απλα ήμουν σε ετοιμότητα και δοκίμαζα κάθε φορά που έβλεπα οτι ωριμάζει λίγο παραπάνω. Η όλη φάση μου πήρε κανα δίμηνο αλλα σταδιακά κόπηκε το πιπίλισμα.

Έχουμε βγει εκτός θέματος αλλα γράφω κ αυτό και το κλείνω.

Επειδη σκέφτομαι τον αποθηλασμο έτυχε και διάβασα ενα ποστ απο την Paros (σελίδα 4) που μου φάνηκε αρκετα ενδιαφέρον.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=115993&page=4

 

Ωραίος γατοκαυγάς...

2 σελίδες μου βγάζει το thread. Μήπως αναφέρεσαι στο τεράστιο post που έχει κάνει copy από το βιβλίο της Πατσούρου? Αλλιώς αν δε σου είναι κόπος δώσε απευθείας το λινκ της δημοσίευσης να ρίξω μια ματιά (είμεθα και στη δουλειά, καταλαβαίνεις). Μπορείς να πατήσεις το αριθμό που είναι πάνω δεξιά σε κάθε ποστ κι έτσι μπορείς να το απομονώσεις από το υπόλοιπο thread.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος γατοκαυγάς...

2 σελίδες μου βγάζει το thread. Μήπως αναφέρεσαι στο τεράστιο post που έχει κάνει copy από το βιβλίο της Πατσούρου? Αλλιώς αν δε σου είναι κόπος δώσε απευθείας το λινκ της δημοσίευσης να ρίξω μια ματιά (είμεθα και στη δουλειά, καταλαβαίνεις). Μπορείς να πατήσεις το αριθμό που είναι πάνω δεξιά σε κάθε ποστ κι έτσι μπορείς να το απομονώσεις από το υπόλοιπο thread.

 

Ναι αυτό εννοούσα

 

Εάν το παιδί σας:

 

Είναι μεγαλύτερο από 12 μηνών.

Ζητά να θηλάσει μόνον όταν βαριέται.

Θηλάζει για πολύ λίγη ώρα (λιγότερο από ένα λεπτό τη φορά).

Τρώει καλά το φαγητό του.

Δε ζητά να θηλάσει, όταν χτυπήσει.

Κοιμάται κάποιες φορές χωρίς να θηλάσει.

Όταν του προτείνετε κάτι άλλο, προτιμά αυτό παρά να θηλάσει.

Δέχεται εύκολα περιορισμούς στο θηλασμό (π.χ. θηλάζουμε μόνο το βράδυ και μόνο στην πολυθρόνα), τότε το παιδί είναι αρκετά έτοιμο να απογαλακτίσει.

Εάν κάνετε σταθερές και σωστές προσπάθειες, το παιδί θα απογαλακτίσει σύντομα και χωρίς προβλήματα.

 

Όσες περισσότερες από τις πιο πάνω συνθήκες ισχύουν, τόσο πιο κοντά είναι το παιδί σας στο φυσικό απογαλακτισμό και τόσο λιγότερο τραυματική και πιο ομαλή θα είναι η διαδικασία του.

 

Για να πετύχει η «επιτάχυνση» του απογαλακτισμού χρησιμοποιήστε κάποια ή όλα από τα παρακάτω τεχνάσματα:

 

«Δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι». Αυτή είναι η βασική αρχή του απογαλακτισμού, όσο απλό κι αν φαίνεται. Πολλές φορές, μητέρες αγανακτισμένες από την εμμονή των παιδιών τους με το στήθος (όπως ήμουν εγώ για μεγάλο διάστημα και πολλές μητέρες όταν τα παιδιά που θηλάζουν είναι στην ηλικία από 1-2 ετών), μένουν κατάπληκτες όταν συνειδητοποιούν πως οι ίδιες προκαλούν τους περισσότερους θηλασμούς του 24ωρου.

Βάζω όρια στη διάρκεια, στον αριθμό, στο χώρο. Π.χ. «μπορείς να θηλάζεις μόνο την ημέρα, μόνο στο δωμάτιο και μόνο 3 φορές και ώσπου να μετρήσω ως το δέκα».

Προσφέρω ένα υποκατάστατο όπως παιχνίδι, παιχνίδι με άλλα παιδιά, φαγητό, βόλτα. Είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος αποφυγής θηλασμού, αλλά μπορεί να είναι για τη μητέρα πιο κουραστικός απʼ τον ίδιο το θηλασμό. Θηλάζοντας χαλαρώνετε, ίσως ξαπλώνετε, το παιδί σταματά τη γκρίνια και «γειώνεται» στην αγκαλιά σας.

«Ακάθιστος ύμνος». Η μητέρα προσπαθεί να μην κάθεται και να κάνει όλες τις δουλειές όρθια, γιατί όποτε κάθεται το παιδάκι έρχεται να θηλάσει.

Ο μπαμπάς, οι παππούδες, το σχολείο απασχολούν το παιδί για να μην είναι συνεχώς με τη μητέρα κι έτσι να θηλάζει όλη την ώρα.

Μην απειλείτε πώς θα κόψετε το θηλασμό, μην περιορίζετε τις υπόλοιπες επαφές που έχετε με το μωρό και μη συζητάτε το θέμα μπροστά του (τα παιδιά, ακόμα και μηνών, καταλαβαίνουν τα πάντα), για να μην αισθανθεί πως σας χάνει. Κάντε αυτό που έχετε να κάνετε χωρίς μεγάλα λόγια και «μπαρόκ» καταστάσεις. Τα: «δε σε αντέχω, πρόσεχε γιατί θα στο κόψω, άντε μεγάλωσες τώρα», κ.λ.π., αποκλείονται. Δοκιμάστε το: «έλα τώρα να φτιάξουμε μαζί το φαγητό».

Απογαλακτισμός τη νύχτα

 

Εάν αισθάνεστε ότι ο θηλασμός σας έχει κουράσει, αναρωτηθείτε μήπως είναι ο νυχτερινός θηλασμός, και τα ξενύχτια που συνεπάγεται, που σας ενοχλεί. Σχεδόν όλες οι μητέρες κουράζονται πολύ να θηλάζουν τις νύχτες. Νιώθουν ότι εάν υπήρχε ένας τρόπος να θηλάζουν μόνο τη μέρα, θα μπορούσαν και θα ήθελαν να συνεχίσουν για καιρό ακόμη, γιατί έτσι θα είναι πιο ξεκούραστες και πιο καλές μητέρες.

 

Ο νυχτερινός απογαλακτισμός δεν συνιστάται εάν το παιδί είναι κάτω του ενός έτους, γιατί όταν ξυπνά σημαίνει πως έχει να καλύψει σημαντικές ψυχικές και διατροφικές ανάγκες.

 

Σε μεγαλύτερα παιδιά μπορείτε να προσπαθήσετε το νυχτερινό απογαλακτισμό – και συνήθως να τον καταφέρετε εάν είστε αποφασισμένη – ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες:

 

Η γενική αρχή είναι πως το παιδί θα χρειαστεί ένα υποκατάστατο για την απόλαυση και τη συνήθεια που του στερείτε. Αυτό το υποκατάστατο μπορεί να είναι περπάτημα, κούνημα, παραμύθι στην αγκαλιά στα μεγαλύτερα παιδιά. Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε να δώσετε πιπίλα, αν και δύσκολα τη μαθαίνουν τα παιδιά που θηλάζουν.

 

Διευκολύνει απίστευτα όλα αυτά να προσφέρονται από κάποιο άλλο οικείο και αγαπημένο πρόσωπο όπως ο μπαμπάς, η γιαγιά, η θεία, ή η νταντά. Εσείς η ίδια γενικά είστε μια πρόκληση για το παιδί, καθώς σας μυρίζει (τα μωρά έχουν πολύ πιο αναπτυγμένη από τους ενήλικες την αίσθηση της όσφρησης και οι μητέρες μυρίζουν υπέροχα) και θυμάται τη συνήθεια να θηλάζει για να χαλαρώσει.

 

Αξίζει τον κόπο να προγραμματίσετε το νυχτερινό απογαλακτισμό να συμπίπτει με την άδεια του άντρα σας ή την περίοδο που θα μπορέσει να μείνει μαζί σας η γιαγιά. Θα είναι πολύ πιο εύκολο απʼ το να το κάνετε μόνη σας. Μπορεί αυτή η προσπάθεια να γίνει και αφήνοντας το παιδί να κοιμάται στο σπίτι της γιαγιάς τα βράδια. Εντούτοις δεν το συνιστώ. Το παιδί μπορεί να πάθει σοκ απʼ το μέγεθος της αλλαγής και μην ξεχνάτε: πρέπει να περάσει σε μια καινούρια φάση της σχέσης του μαζί σας, όχι να κάνει διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα

To έχω το βιβλίο. Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω συνειδητά την προσπάθεια, το παιδί καταλαβαίνει πολλά τώρα (μόνο που ταυτόχρονα έχει αποκτήσει άποψη και πείσμα).

Link to comment
Share on other sites

To έχω το βιβλίο. Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω συνειδητά την προσπάθεια, το παιδί καταλαβαίνει πολλά τώρα (μόνο που ταυτόχρονα έχει αποκτήσει άποψη και πείσμα).

 

Ωραία τότε καλη ανάγνωση.

Και καλη επιτυχία.

(Μου αρέσει που κράζεις τις άλλες τις κοκονες. Κ εσυ απο οτι βλέπω σκληρά εργαζόμενη

:P)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε καλη ανάγνωση.

Και καλη επιτυχία.

(Μου αρέσει που κράζεις τις άλλες τις κοκονες. Κ εσυ απο οτι βλέπω σκληρά εργαζόμενη

:P)

(Όχι όχι, κράζω τις άλλες που κράζουν τις άλλες!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...