Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως προέκυψε η εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

Καλημερα εχεις δικιο μα γι αυτο και εμεις εχουμε τρελαθει .Τη Δευτερα το βραδυ εχω ραντεβου με το γιατρο που εκανα την εξωσωματικη και τους δυο αρχικους υπερηχους.

Εχω μεγαλη αγωνια .Απο χθες δεν εχω τοσο πολυ ταση για εμετο, πολυ λιγο ,απλα εχω πονοκεφαλο ,ισως το ανχος δε ξερω . Σε ευχαριστω που απαντησες πηρα λιγο κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 534
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην δίνεις σημασία στα συμπτώματα και πολύ γιατί στο τέλος θα τρελαθείς απο την αγωνία,την μια θα είναι έντονα την άλλη όχι τόσο, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Από την στιγμή που δεν έχεις αίμα ή πόνους χαμηλά στην κοιλιά ή την μέση μην φοβάσαι τίποτα. Υπομονή λίγο ακόμα μέχρι την Δευτέρα και χωρίς άγχος γιατί μόνο κακό κάνει και στους δυο σας. Κάπου εκεί είναι το ''άτιμο'' και κάνει νάζια, θα το δείτε σίγουρα!!! Σας εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχεις δικιο μα γι αυτο και εμεις εχουμε τρελαθει .Τη Δευτερα το βραδυ εχω ραντεβου με το γιατρο που εκανα την εξωσωματικη και τους δυο αρχικους υπερηχους.

Εχω μεγαλη αγωνια .Απο χθες δεν εχω τοσο πολυ ταση για εμετο, πολυ λιγο ,απλα εχω πονοκεφαλο ,ισως το ανχος δε ξερω . Σε ευχαριστω που απαντησες πηρα λιγο κουραγιο.

 

Πήγες εχθές στον γιατρό? Είναι όλα καλά???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα δυστυχως δεν ειμασταν καλα . ο σακος μεγαλωνε αλλα οχι το μπεμπε . ειναι παλινδρομη κυηση. Χθες εκανα καθαρισμο δε γινοταν αλλιως . Ελπιζω την επομεν η φορα να εχω περισσοτερη τυχη , γιατι τελικα η φυση δεν ηθελε να μεγαλωσει ............... ευχομαι για σενα να πανε ολα καλα απο την καρδια μου.οποτε θελεις πεσμου και τα νεα σου γιατι θα χαρω πολυ οταν γεννησεις να ερθω να σε δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είμαστε μαζι 11 χρονια με τον άντρα μου...και στην προσπαθεια για παιδί εδω και 5χρονια σχεδον...Μεγαλος αγονας..θελει πολλα ψυχικά αποθέματα...Σημερα λοιπον καναμε την πρωτη μας σπερματεγχυση.....αναμενουμε τωρα...

Για να δουμε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ποσταρω αυτό σε αυτό ακριβώς το σημείο καθώς τώρα έγινα μέλος οπότε με συγχωρείτε.. Θα ήθελα μόνο κάποιες απαντήσεις στο πρόβλημα μου. Είμαι 18 έχω μια σχέση με ένα παιδί και έχουμε κάνει έρωτα γύρω στις 7-8 φορές πάντα με προφυλαξη. Τώρα έχω καθυστέρηση 7 ημέρες αλλά αν υπολογίσει κάνεις ότι η καθυστέρηση πιάνεται μετά την πεμπτη μέρα τότε είμαι στη δεύτερη μέρα σήμερα.. Έχω αγχωθει γιατί σήμερα ανέβασα και δεκατα.. Να σημειώσω ότι τον τελευταίο μήνα ασχολιομουν με έντονη άσκηση στο στίβο για τα αθλήματα που πρέπει να δώσω και ότι όταν έκανα έρωτα με το αγόρι μου δε βρισκόμουν πάνω στις γονιμες μέρες μου. Το τονίζω πάντα με προφυλακτικό.! Τι μπορεί να ναι?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ποσταρω αυτό σε αυτό ακριβώς το σημείο καθώς τώρα έγινα μέλος οπότε με συγχωρείτε.. Θα ήθελα μόνο κάποιες απαντήσεις στο πρόβλημα μου. Είμαι 18 έχω μια σχέση με ένα παιδί και έχουμε κάνει έρωτα γύρω στις 7-8 φορές πάντα με προφυλαξη. Τώρα έχω καθυστέρηση 7 ημέρες αλλά αν υπολογίσει κάνεις ότι η καθυστέρηση πιάνεται μετά την πεμπτη μέρα τότε είμαι στη δεύτερη μέρα σήμερα.. Έχω αγχωθει γιατί σήμερα ανέβασα και δεκατα.. Να σημειώσω ότι τον τελευταίο μήνα ασχολιομουν με έντονη άσκηση στο στίβο για τα αθλήματα που πρέπει να δώσω και ότι όταν έκανα έρωτα με το αγόρι μου δε βρισκόμουν πάνω στις γονιμες μέρες μου. Το τονίζω πάντα με προφυλακτικό.! Τι μπορεί να ναι?

Καλησπέρα κοπέλα μου. Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε ο κύκλος σου. Καλό βέβαια θα ήταν να πας σε κάποιον γυναικολόγο. Έχεις κάνει τις απαιτούμενες γυναικολογικές εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μαζι 11 χρονια με τον άντρα μου...και στην προσπαθεια για παιδί εδω και 5χρονια σχεδον...Μεγαλος αγονας..θελει πολλα ψυχικά αποθέματα...Σημερα λοιπον καναμε την πρωτη μας σπερματεγχυση.....αναμενουμε τωρα...

Για να δουμε.....

 

Με το καλό να έχετε συντομα τα ευχαριστα κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω κάνει εξετάσεις μετά από αυτές τις επαφές μου.. Μονο πριν. Απλά με ανησυχησαν τα δεκατα πολύ.

 

Δέκατα θα μπορούσες να έχεις και οταν περιμένεις περιοδο. Μπορει για κάποιο λόγο να κόλλησες και κάποια ίωση η οποία να σου καθυστερεί την περιοδο. Θα σου πρότεινα να κανεις ένα τεστ εγκυμοσύνης για να ξέρεις που οφείλεται αυτήν η καθυστέρηση. Οι εξετάσεις σου ειναι καλές μήπως έχεις πολυκυστικες ή κατι με τις ορμόνες σου; Περιμένουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν έκανα καμία εξέταση μετά και τεστ εγκυμοσύνης φοβόμουν πολύ να κάνω αυτές τις μέρες.. Γυριζοντας την Παρασκευή από Αθήνα θα πάω στο γυναικολογο με τη μητέρα μου.. Απλά με ανησυχησαν τα δεκατα γιατί δεν ξαναειχα ποτέ μου πριν την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έκανα καμία εξέταση μετά και τεστ εγκυμοσύνης φοβόμουν πολύ να κάνω αυτές τις μέρες.. Γυριζοντας την Παρασκευή από Αθήνα θα πάω στο γυναικολογο με τη μητέρα μου.. Απλά με ανησυχησαν τα δεκατα γιατί δεν ξαναειχα ποτέ μου πριν την περίοδο.

Καλα θα κανεις να πας στον γυναικολόγο σου. Με την μητέρα σου το έχεις συζητήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μολις παντρευτηκαμε το 2013 αποφασισαμε αμεσως να κανουμε παιδακι και ετσι ηρθε στον κοσμο η Σοφια μας το 2015..μετα απο 1 χρονο θελαμε να κανουμε ενα αδερφακι στο κοριτσακι μας καθοτι και εγω και αντρας μου ειμαστε μοναχοπαιδια και ετσι ηρθε στον κοσμο το Πασχα το αγορακι μας ο Στελιος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 9/8/2007 at 9:50 ΠΜ, Kelly25 είπε:

Αλήθεια, πως προέκυψε η εγκυμοσύνη σας;

Απλά έτυχε ή το είχατε προγραμματίσει;

Εμάς δεν μας έτυχε αλλά πέτυχε αφού ήταν κάτι που το θέλαμε πολύ και οι δυο

Κορίτσια μου εγώ είμαι 18 χρονών είμαστε με τον άντρα μου 4 χρόνια μαζί δηλαδή από την Τρίτη Γυμνασίου. Φέτος λοιπόν και αφού υπήρχαν σεξουαλικές επαφές αλλά πάντα με προφύλαξη μια φορά έτυχε και έγινε ένα ατυχιματακι(το οποίο μας βγήκε σε καλό)Εμείς το είχαμε ξεχάσει τελείως τι είχε γίνει και δεν τρομοκρατηθηκαμε για πιθανότητα εγκυμοσύνης έτσι ένα πρωινό του Μαρτίου ξεκίνησαν τα όμορφα συμπτώματα της εγκυμοσύνης (εμετοί ζακαδες ναυτιες κόπωση)τα οποία και αγνόησα αρχικά αλλά μετά κατάλαβα ότι είχα και καθυστέρηση κ κάπως έτσι έκανα ένα τεστ και του ανακοίνωσα 5 μήνες πριν τις πανελλήνιες ότι θα γίνει πατέρας, η αντίδραση του όταν το έμαθε ήταν συγκινητική κάθε φορά που την θυμάμαι κλαίω. Έτσι μετά από λίγο καιρό μάθαμε ότι είμαστε έγκυος σε διδυμακια .Και να μαστε στο σήμερα τα δύο αγοράκια μου μεγαλώνουν μέσα στην κοιλίτσα μου φυσιολογικά είμαστε στον 6ο μήνα και σε λιγότερο από τρεις μήνες θα τα πάρουμε στην αγκαλιά μας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια ,εγώ είμαι 27 χρόνων και με τον άνδρα μου αποφασίσαμε να "μην προσέχουμε " στις ερωτικές επαφές ,χωρίς άγχος  και έτσι μετά από 3 μήνες καταφέραμε και έμεινα έγκυος.

Δεν περίμενα να είμαι εγκυος εκείνη την φορά καθως δεν είχα καθόλου συμπτώματα.(τις προηγούμενες φορές ήμουν σίγουρη ότι είμαι κλασσικά ):razz:

Το μόνο που με θορύβησε ήταν ότι ένα βράδυ στα καλα καθούμενα άνοιξε η μύτη μου και έτρεχε πολύ αίμα ,πράγμα που για εμένα δεν είναι "φυσιολογικό"καθώς η τελευταία φορά που μου συνέβη ήταν όταν πήγαινα δημοτικό :D.

Εν τέλει αυτό πρέπει να ήταν το μοναδικό συμπτώμα που είχα γιατί μετά από λίγες μέρες καθυστέρησης έκανα το τεστ που ήταν θετικότατο.

Πετάξαμε στα σύννεφα, αγχώθηκαμε,κλάψαμε από την χαρά μας και αφού πήγαν όλα τέλεια  χαιρόμαστε την μικρή μας εδώ και δύο υπέροχους μήνες .

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες :roll::x

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εμας λιγο περιεργα μας προεκυψε.... Πριν 6 χρονια ειχα καθηστερηση για 10 μερες.... Ειμασταν σιγουροι οτι ειμαι εγκυος.... Τεστ δεν ειχα κανει  ακομα.... Ειμασταν σε διακοπες και ειχα πει να το αφησω λιγο.... Με την ιδεα ειχαμε συμφιλιωθει και το θελαμε πολυ... Οταν αδιαθετησα στεναχωρηθηκαμε πολυ και εκλαψα πολυ και εγω και οαντρας μου.... Στην αρχη αγχωνομουν πολυ και προσπαθουσαμε καθε μερα.... Τον επομενο μηνα οταν το αφησαμε για λιγο και χαλαρωσαμε την ημερα των γενεθιων μου εγινε η συληψη.... Και μαλιστα διπλη.... τωρα τα διδυμακια μου ειναι 5 χρονων και εχουν γινει ολοκληρα αντρακια

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Yovanna said:

Η δική μου εγκυμοσύνη προέκυψε μετά από πολλές προσπάθειες και με τη βοήθεια της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Τίποτα πρωτότυπο. Αντίθετα της αδερφής μου, ήταν αναπάντεχη! Στα 42 σχεδόν τότε και λιγότερο από ένα χρόνο παντρεμένη, είχε ξεκινήσει διαδικασία εξωσωματικής με φυσικούς κύκλους, για πρώτο παιδάκι. Είχε κάνει ήδη μία ωοληψία, τον επόμενο μήνα την έχασε και θα έκανε τον επόμενο πάλι. 2 μέρες πριν το γάμο μου, μπαίνουμε με τις βαλίτσες στο αυτοκίνητο για να πάμε στο λιμάνι , να πάρουμε το πλοίο για το νησί που θα παντρευόμουν. Άσε που λέει, θα είμαι στάνταρ αδιάθετη στο γάμο, ήταν να αδιαθετήσω πριν 6 μέρες και δεν μου έχει έρθει! Άσε με, τα νεύρα μου! Χμ.. της λέω? Τεστ έκανες? Άσε μας παιδάκι μου, μου απαντάει! Το επόμενο βράδυ, βαφόμασταν στο μπάνιο για να πάμε στο beach party-bachelor, και της δίνω το τεστ που είχα πάρει κρυφά από το φαρμακείο. Δεν είσαι με τα καλά σου μου λέει! Την πείθω να το κάνει και λίγα λεπτά αργότερα, είμαστε στο μπάνιο πάνω από το θετικό τεστ, η αδερφή μου με το στόμα ανοιχτό, εμένα να με έχουν πάρει τα ζουμιά, μπαίνει και η μαμά μου, καταλαβαίνει τι έχει γίνει και κλαίμε όλες μαζί!

Λοιπόν σήμερα έχω μία πολυ δύσκολη ημέρα και μόλις διάβασα το μνμ σου χαμογέλασα λίγο και είπα ''αχ τι ωραία...και πόσο ρομαντικά''!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kotsifikos said:

Λοιπόν σήμερα έχω μία πολυ δύσκολη ημέρα και μόλις διάβασα το μνμ σου χαμογέλασα λίγο και είπα ''αχ τι ωραία...και πόσο ρομαντικά''!!!!

Και εγώ σκέφτηκα εκείνη τη μέρα με νοσταλγία ! Ήμουν τόσο χαρούμενη !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ηταν προγραμματισμενες οι εγκυμοσυνες μου γιατί ήθελα συγκεκριμένο διάστημα να γεννήσω, είχα υπολογίσει ποτε έχω ωορρηξία οπότε εκεί έκανα τις δοκιμές μου. Προσωπικά τα επιασα με το καλημέρα σας. 

Επίσης κάνω διπλές ωορρηξιες και ο γιατρός μου χε πει αν δε θέλω αλλά παιδια να'μαι πολυ προσεχτικη.

 

Ευλογημενη αισθάνομαι και τον Θεό στο πλαι μου.. 

 

Θα θελα κι άλλο παιδι αλλα ειμαι υπό σκέψη. Δε νομίζω να το κάνω το εγχείρημα. Αλλά μέσα μου με τρώει μερικές φορές. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προγραμματισμένη εγκυμοσύνη είχα!ηθελα να γεννήσω τέλος καλοκαιριού για να προλάβω το σχολικό έτος!Οντως έτσι έγινε και μάλιστα έμεινα έγκυος με την πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ήρθε φυσιολογικά, όμως αργησε λιγο... μετά από έναν χρόνο και τέσσερις μήνες προσπαθειών. Στο χρόνο πάνω καναμε ολες τις εξετάσεις και ηταν φυσιολογικές. Πάντως ήρθε το μήνα που δεν περίμενα... Τότε εκανα το μεταπτυχιακό μου και τις γόνιμες μερες ημουν στην Αθήνα για μάθημα. Πριν και μετά ειχαμε επαφές αλλα στο μυαλο μου το ειχα αποκλείσει. Κι όμως! Έγινε το θαυματακι μου!!! Από κει και πέρα βέβαια ειχα αλλες 3 εγκυμοσύνες που δεν πήγαν καλά... Η ιστορία γνωστή. Ταλαιπωρηθηκα πολυ! Τωρα πια καταλαβαίνω ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται στη ζωή... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Εμενα ήρθε φυσιολογικά, όμως αργησε λιγο... μετά από έναν χρόνο και τέσσερις μήνες προσπαθειών. Στο χρόνο πάνω καναμε ολες τις εξετάσεις και ηταν φυσιολογικές. Πάντως ήρθε το μήνα που δεν περίμενα... Τότε εκανα το μεταπτυχιακό μου και τις γόνιμες μερες ημουν στην Αθήνα για μάθημα. Πριν και μετά ειχαμε επαφές αλλα στο μυαλο μου το ειχα αποκλείσει. Κι όμως! Έγινε το θαυματακι μου!!! Από κει και πέρα βέβαια ειχα αλλες 3 εγκυμοσύνες που δεν πήγαν καλά... Η ιστορία γνωστή. Ταλαιπωρηθηκα πολυ! Τωρα πια καταλαβαίνω ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται στη ζωή... 

Ταλαιπωρηθεί κι εσύ ε?Δεν το ήξερα.

Δύσκολα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...