Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Mmkt, ποσο σε καταλαβαινω! Ημουν κι εγω πολυ καιρο σε παρομοια φαση.. Η μικρη μου κοντευει τα 4 και ηταν τρομερα κολημενη στον θηλασμο. Ετσι οπως τα λες, ζητουσε συνεχεια κ ειδικα οταν καθομουν (προσπαθουσα να μην καθομαι μπροστα της για να μην ζηταει..). Απο το καλοκαιρι και μετα εγινε ενα θαυμα! Σταματησε να ζηταει τοσο πολυ, ακομα και οταν καθομουν και σιγα σιγα αραιωσε τοσο πολυ που τωρα θηλαζει μια φορα τη εβδομαδα η στις 10 μερες! Πιστευω οτι συνετελεσε οτι στις διακοπες ειμασταν συχνα εξω και κυριως οτι ηταν ετοιμη να μπει σε φαση αποθηλασμου.. Ισως η δικια σου να θελει τον χρονο της.. Κανε λιγο υπομονη, μπορει σε λιγο καιρο να σε εκπληξει ευχαριστα και μην της δειχνεις οτι εισαι παντα διαθεσιμη, οσο βεβαια ειναι δυνατον..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mmkt, ποσο σε καταλαβαινω! Ημουν κι εγω πολυ καιρο σε παρομοια φαση.. Η μικρη μου κοντευει τα 4 και ηταν τρομερα κολημενη στον θηλασμο. Ετσι οπως τα λες, ζητουσε συνεχεια κ ειδικα οταν καθομουν (προσπαθουσα να μην καθομαι μπροστα της για να μην ζηταει..). Απο το καλοκαιρι και μετα εγινε ενα θαυμα! Σταματησε να ζηταει τοσο πολυ, ακομα και οταν καθομουν και σιγα σιγα αραιωσε τοσο πολυ που τωρα θηλαζει μια φορα τη εβδομαδα η στις 10 μερες! Πιστευω οτι συνετελεσε οτι στις διακοπες ειμασταν συχνα εξω και κυριως οτι ηταν ετοιμη να μπει σε φαση αποθηλασμου.. Ισως η δικια σου να θελει τον χρονο της.. Κανε λιγο υπομονη, μπορει σε λιγο καιρο να σε εκπληξει ευχαριστα και μην της δειχνεις οτι εισαι παντα διαθεσιμη, οσο βεβαια ειναι δυνατον..

 

Σ΄ευχαριστώ παρά πολυ! Πολυ ενθαρρυντικά τα λόγια σου!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποσες φορες μπορεις ν κανεις αποξεση? Θα σε επηρεασει αυτο αργοτερα οταν θες να κανεις οικογενεια? Μπορει να μν καταφερεις να κανεις παιδια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αχ κι εγώ αντίστοιχο πρόβλημα έχω. Η μικρή μου πρόσφατα έκλεισε τα τρία και ακόμα θηλάζει και το ζητάει πάρα πολύ. Μέχρι και τη νύχτα ξυπνάει και πίνει γάλα. Αν και τελευταία όταν έρχεται στο κρεβάτι μου την παίρνω αγκαλιά αντί να πηγαίνω στο δικό της κρεβάτι και να τη θηλάζω και της λέω (της γκρινιάζω για την ακρίβεια) ότι νυστάζω και αν θέλει να κοιμηθούμε αγκαλιά. Και σκόπευα να την αποθηλάσω ομαλά, σιγά σιγά, άντε μέχρι τα 4, αλλά έλα που τελικά πρέπει να αφαιρέσω τη χολή, και θα ήθελα να την έχω αποθηλάσει μέχρι να κάνω το χειρουργείο. Θα ήθελα τη γνώμη σας, αν αρχίσω να της αρνούμαι το στήθος και κλαίει αλλά δεν υποχωρώ,υπάρχει περίπτωση να πληγωθεί ή να της δημιουργηθεί κάποιο ψυχικό τραύμα;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγώ αντίστοιχο πρόβλημα έχω. Η μικρή μου πρόσφατα έκλεισε τα τρία και ακόμα θηλάζει και το ζητάει πάρα πολύ. Μέχρι και τη νύχτα ξυπνάει και πίνει γάλα. Αν και τελευταία όταν έρχεται στο κρεβάτι μου την παίρνω αγκαλιά αντί να πηγαίνω στο δικό της κρεβάτι και να τη θηλάζω και της λέω (της γκρινιάζω για την ακρίβεια) ότι νυστάζω και αν θέλει να κοιμηθούμε αγκαλιά. Και σκόπευα να την αποθηλάσω ομαλά, σιγά σιγά, άντε μέχρι τα 4, αλλά έλα που τελικά πρέπει να αφαιρέσω τη χολή, και θα ήθελα να την έχω αποθηλάσει μέχρι να κάνω το χειρουργείο. Θα ήθελα τη γνώμη σας, αν αρχίσω να της αρνούμαι το στήθος και κλαίει αλλά δεν υποχωρώ,υπάρχει περίπτωση να πληγωθεί ή να της δημιουργηθεί κάποιο ψυχικό τραύμα;

 

Οχι, αλλιώς ολα τα παιδια μας θα ειχαν ψυχολογικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τριών χρονών, αυτό σημαίνει οτι καταλαβαίνει. Να της αρνείσαι με όμορφο τρόπο και να της μιλάς, να την προετοιμάσεις δηλαδή από την αρχή της ημέρας ότι το βράδυ δεν θα μπορέσεις να της προσφέρεις στήθος ενώ το θέλεις πολύ μπλα μπλα μπλα. Έκανες και κάνεις πολύ καλή δουλειά, μπράβο σου και μην σε ανυσηχεί η ψυχολογία της μικρής, όλα καλά.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αρχίσεις να το αρνείσαι ξαφνικά, μπορείς να εισάγεις χρονικούς και τοπικούς περιορισμούς αφού καταλαβαίνει, πχ "μόνο το βράδυ πριν τον ύπνο", "μόνο στο σπίτι", "μόνο μέχρι αν τελειώσει το τραγουδάκι", "μόνο μέχρι να μετρήσω αργά ως το 10"

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας:) :) :) .εχω μερικες απορειες για το θεμα "απογαλακτισμος" εχω εναν γιο 10 μηνων. μεχρι 6μηνων τον θηλαζα αποκλειστικα. μετα μπηκαν η στερεες τροφες και ξεκινησα σταδιακα να σταματαω τον θηλασμο . τα πηγαμε παρα πολυ καλα οο μικρος ουτε καταλαβε την αλλαγη. εφτασα σε σημειο να τον θηλαζω μονο πρωι και την νυχτα (αυτο το κανω 1.5μηνα περιπου) εδω και 2 εβδομαδες ομως την νυχτα ξυπναει καθε 1,5ωρα για να φαει ενιωθα οτι δεν χορταινεικαι ετσι δοκιμασα ξενο γαλα .πραγμα που ειχε αποτελεσμα ο μικρος ετρωγε στις 8:00 ξυπνουσε παλι 24:00 και μετα στις 06:00 το πρωι ...το προβλημα μου ειναι οτι το στηθος μου εχει γαλα το οποιο πετρωνει και ποναει ..τι να κανω ? 1.να το δεινω στο παιδι ? 2. να το αδειαζω με το θηλαστρο ? 3.να κανω ζεστες κομπρεσες πριν ? .. μεχρι σε ποιο σημειο να το αδειαζω ? διοτι εχω προσπαθησει με το θηλαστρο ομως την ωρα που αδειαζω παραγω παλι γαλα . ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας:) :) :) .εχω μερικες απορειες για το θεμα "απογαλακτισμος" εχω εναν γιο 10 μηνων. μεχρι 6μηνων τον θηλαζα αποκλειστικα. μετα μπηκαν η στερεες τροφες και ξεκινησα σταδιακα να σταματαω τον θηλασμο . τα πηγαμε παρα πολυ καλα οο μικρος ουτε καταλαβε την αλλαγη. εφτασα σε σημειο να τον θηλαζω μονο πρωι και την νυχτα (αυτο το κανω 1.5μηνα περιπου) εδω και 2 εβδομαδες ομως την νυχτα ξυπναει καθε 1' date='5ωρα για να φαει ενιωθα οτι δεν χορταινεικαι ετσι δοκιμασα ξενο γαλα .πραγμα που ειχε αποτελεσμα ο μικρος ετρωγε στις 8:00 ξυπνουσε παλι 24:00 και μετα στις 06:00 το πρωι ...το προβλημα μου ειναι οτι το στηθος μου εχει γαλα το οποιο πετρωνει και ποναει ..τι να κανω ? 1.να το δεινω στο παιδι ? 2. να το αδειαζω με το θηλαστρο ? 3.να κανω ζεστες κομπρεσες πριν ? .. μεχρι σε ποιο σημειο να το αδειαζω ? διοτι εχω προσπαθησει με το θηλαστρο ομως την ωρα που αδειαζω παραγω παλι γαλα . ειναι σωστο αυτο?[/quote']

Γεια σου Μελίτα. Αχ αυτά τα πετρώματα, τα ξέρω καλά! Και στα 2 παιδιά μου είχα πολλά μετα το εξάμηνο που μπαίνουν οι στερεές, αφου μειώνεται η ποσότητα γάλακτος που πίνει το παιδί..εσύ λογικά αφού έδωσες και ξένο μειώθηκε ακόμα πιο απότομα η παραγωγή σου. Πονάνε πολύ το ξέρω αλλά κρατάνε 2-3 μέρες και μετά το σώμα μειώνει κι άλλο την παραγωγή γάλακτος και εξισορροπεί την κατάσταση.

 

Όταν έχεις πέτρωμα καλό είναι να βάζεις πρώτα μια ζεστή κομπρέσα για κανά 5λεπτο και μετά το παιδί στο στήθος γιατί ρουφάει πολύ πιο δυνατά από το θήλαστρο και θα στο ξεπετρώσει πιο εύκολα. Επίσης ιδανικά ξαπλώνεις το παιδί ανάσκελα και το στήθος κρέμεται από πάνω του για να βοηθάει η βαρύτητα να ξεπετρώσει (μου το έχει πει η σύμβουλος θηλασμού και πιάνει). Προσωπικά κανένα πέτρωμα δεν έφυγε σε μένα με το θήλαστρο και δεν έχει νόημα να βάζεις κάθε λίγο και λιγάκι το θήλαστρο γιατί όπως λες θα παράγεται κι άλλο γάλα. Το ζητούμενο είναι να φύγει το πέτρωμα και μετά να γυρίσετε στην ρουτίνα σας , μόνο πρωί-βράδυ όπως λες ή ό,τι άλλο, η παραγωγή μειώνεται μετά από κάθε πέτρωμα και κάποια στιγμή σταματάνε και τα πετρώματα αφού η παραγωγή σου πρέπει ήδη να είναι αρκετά μειωμένη.

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολυ για την βοήθεια σου . 😊😊 είμαι ήδη πολυ καλύτερα . Έχω άλλη μια απορία 😁😁 στην περίπτωση που δεν υπάρχει πέτρωμα αλλα εξακολουθεί να υπάρχει πόνος ( Όχι τόσο δυνατός). Να ανησυχήσω ; Να πάω να με δει γιατρός ;; Φοβάμαι για το γάλα που μένει . Μπορεί να μου προκαλέσει πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η λύση για το πέτρωμα είναι να βγάζεις ελάχιστα, ίσα ίσα για να ανακουφιστείς, δηλ. λίγες σταγόνες, και φυσικά όχι με θήλαστρο ποσότητες, για να προσαρμοστεί η παραγωγή στη νέα ζήτηση. Αυτό θα γίνει για 2-3 βραδιές και έπειτα θα είσαι κομπλέ. Μόνο γι' αυτό μπορώ να σου απαντήσω. Χρειάστηκε να προσαρμόσω τα βράδια την παραγωγή μου γιατί άρχισε ο μικρός μου να κοιμάται 8ωρα και για 2-3 βράδια έβγαλα καμιά 10ριά σταγόνες στο νιπτήρα κι έπειτα δεν είχα κανένα πρόβλημα πια.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

melitta<3 εγώ στους 11 μήνες έφτασα να θηλάζω μόνο πρωί - βράδυ και απ' ότι ακούω, οι περισσότερες από 11 μηνών και μετά θηλάζουν μόνο πρωί - βράδυ. Ίσως δηλαδή μπορείς να θηλάζεις και μια τρίτη φορά μέσα στο 24ωρο. Ανά οχτάωρο δηλαδή, για να ισαπέχουν οι θηλασμοί και ούτε να πετρώνει ούτε να αδειάζει το στήθος.

 

Αλήθεια, κρέμα δημητριακών δίνεις; Εκεί βάζεις αγελαδινό γάλα; Εγώ στη μικρή μου άρχισα να βάζω αγελαδινό γάλα στην κρέμα δημητριακών από 14 μηνών, αλλά ίσως έπρεπε να έχω αρχίσει και λίγο νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολυ για την βοήθεια σου . 😊😊 είμαι ήδη πολυ καλύτερα . Έχω άλλη μια απορία 😁😁 στην περίπτωση που δεν υπάρχει πέτρωμα αλλα εξακολουθεί να υπάρχει πόνος ( Όχι τόσο δυνατός). Να ανησυχήσω ; Να πάω να με δει γιατρός ;; Φοβάμαι για το γάλα που μένει . Μπορεί να μου προκαλέσει πρόβλημα ;

Πώς είναι ο πόνος? Υποχώρησε? Πόνος σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο πιο μικρό πέτρωμα ακόμα πιο βαθειά και δεν ψηλαφείται.. ή αν δεν υποχωρεί ο πόνος να έχεις το νου σου μήπως αρχίσει να κοκκινίζει η περιοχή γιατί τότε πρέπει να πάρεις κάποιο αντιφλεγμονώδες για να προλάβεις μαστίτιδα. Αλλά πολύ δύσκολο να κάνεις μαστίτιδα σε αυτή την ηλικία του μωρού και αφού θηλάζεις μόνο πρωι-βράδυ' date=' γιατί η παραγωγή σου λογικά είναι μικρή.

 

 

 

[list']

[*]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας και απο μενα. Εμαθα οτι εχω παλινδρομη στην 10 εβδομαδα στις 14 μαιου εκανα την αποξεση στο νοσοκομειο.Οσο περνουσαν οι μερες ειχα εχοχλησεις και πηγα στον γιατρο μου (ιδιωτη) και ειδαμε στον υπέρηχο υπολείμματα και στις 23 εκανα την 2η αποξεση. Απο τοτε ειχα αιμα την πρωτη μέρα και μετα τιποτα. Τωρα εχω ελαχιστα παλι αλλα εχω συμπτωματα περιοδου πονους μεσης και κοιλιάς. Η ψυχολογία μου ειναι χαλια και φοβαμαι πολυ. Εχω αλλα δυο παιδακια και μαζι με μενα το περνανε και αυτα γτ ειναι «μεγαλα». Φταινε οι ορμονες θα φυγει ποτε αυτη η αισθηση;; ολα μου φταινε και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Ο καημένος ο σύζυγος εχει τεραστια υπομονη τραβαει πολλα. Στις 30 θα ξαναπαω στον γιατρο μου αλλα ειδη ειμαι φρικαρισμενη και λογω αργίας θα πρεπει να περιμενω. Φοβοσασταν και σεις μετα απο αυτο;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, και θα ήθελα να με διαφωτισετε εάν σας έχει συμβεί παρόμοιο γεγονός. Είμαι 30ετων, και είχα μια παλίνδρομη κύηση στην 9η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης, και γι'αυτό τον λόγο ο γιατρός προχώρησε σε χειρουργική απόξεση για την αφαίρεση του εμβρύου στις 16 Μαΐου. Η πρώτη περίοδος έκτοτε, εμφανίστηκε στις 30 Ιουνίου και ήταν κανονική καθ' όλα, τόσο σε ροή, όσο και σε πόνους κλπ. Ο γιατρός λίγες μέρες μετά την πρώτη περίοδο πραγματοποίησε εξέταση και διαπίστωσε πως όλα ήταν καλά και ότι το σώμα έχει επανέλθει, κι έτσι ξεκινήσαμε πάλι επαφές με τον σύζυγό μου, ελεύθερες μεν, αλλά όχι νέες επιτηδευμένες προσπάθειες από τώρα. Πολύ προσεκτικές θα τις χαρακτήριζα, και συγκεκριμένα ήταν 2 στον αριθμό. (Θέλουμε διακαώς παιδί, αλλά είπαμε να ξεκινήσουμε πάλι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη..) Η δεύτερη περίοδος ήρθε κανονικά στην ώρα της, δηλαδή 28 Ιουλίου, και εδώ χρειάζομαι τα φώτα σας. Η δεύτερη περίοδος λοιπόν, δεν είναι φυσιολογική όπως την έχω συνηθίσει τόσα χρόνια, δηλαδή έχω φανερά αρκετά μειωμένη ροή (πχ δεύτερη μέρα και δεν έχει γεμίσει το ταμπόν σε διάστημα 3-4 ωρών, -ενώ θα έπρεπε να έχει γεμίσει σε κανονικές συνθήκες-, τρίτη μέρα το ίδιο και συνεχίζει), χωρίς πολλά συμπτώματα περιόδου, κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν εξηγείται. Η αδερφή μου εικάζει μήπως είναι ψευδοπεριοδος και αυτά μήπως είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης. Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Έχει τύχει σε καμιά σας ψευδοπερίοδος που να προηγήθηκε μιας επιτυχημένης εγκυμοσύνης; και πώς είναι στην πραγματικότητα μια ψευδοπερίοδος; τι γίνεται αν έχεις κάνει καταχρήσεις σε μια μη αναμενόμενη εγκυμοσύνη που εμφανίζεται με ψευδοπεριοδο, όπως πχ. αντιβίωση λόγω γρίπης, άσκηση, αλκοόλ, ηλιοθεραπεία; είναι δυνατόν να υπάρξει μια ασυμπτωματική επόμενη εγκυμοσύνη, δηλαδή πχ. δίχως πρήξιμο στο στήθος, κόπωση, αίσθημα φουσκώματος, εμετούς, πείνα κλπ., είτε με εντελώς διαφορετικά συμπτώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη; Επίσης. Αν δεν είναι εγκυμοσύνη, τι πιστεύετε ότι είναι; πώς πιστεύετε ότι γίνεται να έχω μια πρώτη κανονική περίοδο με τα όλα της μετά από απόξεση, και στη συνέχεια να ακολουθεί μια επόμενη περίοδος με μειωμένη -κατά πολύ- ροή, δίχως πόνο περιόδου, δίχως αυτό το χαρακτηριστικό "άδειασμα", δίχως πρήξιμο στήθους κλπ; έχει συμβει σε καμιά σας κάτι παρόμοιο; διαφωτίστε με εάν γνωρίζετε! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Ioannaki s είπε:

Καλημέρα σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, και θα ήθελα να με διαφωτισετε εάν σας έχει συμβεί παρόμοιο γεγονός. Είμαι 30ετων, και είχα μια παλίνδρομη κύηση στην 9η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης, και γι'αυτό τον λόγο ο γιατρός προχώρησε σε χειρουργική απόξεση για την αφαίρεση του εμβρύου στις 16 Μαΐου. Η πρώτη περίοδος έκτοτε, εμφανίστηκε στις 30 Ιουνίου και ήταν κανονική καθ' όλα, τόσο σε ροή, όσο και σε πόνους κλπ. Ο γιατρός λίγες μέρες μετά την πρώτη περίοδο πραγματοποίησε εξέταση και διαπίστωσε πως όλα ήταν καλά και ότι το σώμα έχει επανέλθει, κι έτσι ξεκινήσαμε πάλι επαφές με τον σύζυγό μου, ελεύθερες μεν, αλλά όχι νέες επιτηδευμένες προσπάθειες από τώρα. Πολύ προσεκτικές θα τις χαρακτήριζα, και συγκεκριμένα ήταν 2 στον αριθμό. (Θέλουμε διακαώς παιδί, αλλά είπαμε να ξεκινήσουμε πάλι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη..) Η δεύτερη περίοδος ήρθε κανονικά στην ώρα της, δηλαδή 28 Ιουλίου, και εδώ χρειάζομαι τα φώτα σας. Η δεύτερη περίοδος λοιπόν, δεν είναι φυσιολογική όπως την έχω συνηθίσει τόσα χρόνια, δηλαδή έχω φανερά αρκετά μειωμένη ροή (πχ δεύτερη μέρα και δεν έχει γεμίσει το ταμπόν σε διάστημα 3-4 ωρών, -ενώ θα έπρεπε να έχει γεμίσει σε κανονικές συνθήκες-, τρίτη μέρα το ίδιο και συνεχίζει), χωρίς πολλά συμπτώματα περιόδου, κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν εξηγείται. Η αδερφή μου εικάζει μήπως είναι ψευδοπεριοδος και αυτά μήπως είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης. Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Έχει τύχει σε καμιά σας ψευδοπερίοδος που να προηγήθηκε μιας επιτυχημένης εγκυμοσύνης; και πώς είναι στην πραγματικότητα μια ψευδοπερίοδος; τι γίνεται αν έχεις κάνει καταχρήσεις σε μια μη αναμενόμενη εγκυμοσύνη που εμφανίζεται με ψευδοπεριοδο, όπως πχ. αντιβίωση λόγω γρίπης, άσκηση, αλκοόλ, ηλιοθεραπεία; είναι δυνατόν να υπάρξει μια ασυμπτωματική επόμενη εγκυμοσύνη, δηλαδή πχ. δίχως πρήξιμο στο στήθος, κόπωση, αίσθημα φουσκώματος, εμετούς, πείνα κλπ., είτε με εντελώς διαφορετικά συμπτώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη; Επίσης. Αν δεν είναι εγκυμοσύνη, τι πιστεύετε ότι είναι; πώς πιστεύετε ότι γίνεται να έχω μια πρώτη κανονική περίοδο με τα όλα της μετά από απόξεση, και στη συνέχεια να ακολουθεί μια επόμενη περίοδος με μειωμένη -κατά πολύ- ροή, δίχως πόνο περιόδου, δίχως αυτό το χαρακτηριστικό "άδειασμα", δίχως πρήξιμο στήθους κλπ; έχει συμβει σε καμιά σας κάτι παρόμοιο; διαφωτίστε με εάν γνωρίζετε! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Γεια κορίτσι !!! Λοιπόν τα συμπτώματα που αναφέρεις δεν είναι πάντα τα ίδια ακόμη και στην ίδια τη γυναίκα μπορεί δηλ στη επόμενη εγκυμοσύνη να μην έχεις τίποτα απολύτως από συμπτώματα ενώ στην προηγούμενη να είχες τα πάντα ας πούμε!! Τώρα αυτό δεν είναι απαραίτητα εγκυμοσύνη μπορεί να είναι απλά μια ανωμαλία του κύκλου μπορεί να είναι μια κυστουλα!! Καλό θα ήταν να ενημερώσεις τώρα τον γιατρό σου και να του πεις να σε δει μόλις τελειώσεις και καθαρίσεις μπορείς να κάνεις και μια χοριακη να δεις αν είναι η όχι εγκυμοσύνη!!! Εγώ πάντως στην δεύτερη περίοδο μετά την απόξεση έβγαλα κύστη και είχα καφέ όμως έφυγε μόνη της στον επόμενο κύκλο!! 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ioannaki s είπε:

Καλημέρα σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, και θα ήθελα να με διαφωτισετε εάν σας έχει συμβεί παρόμοιο γεγονός. Είμαι 30ετων, και είχα μια παλίνδρομη κύηση στην 9η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης, και γι'αυτό τον λόγο ο γιατρός προχώρησε σε χειρουργική απόξεση για την αφαίρεση του εμβρύου στις 16 Μαΐου. Η πρώτη περίοδος έκτοτε, εμφανίστηκε στις 30 Ιουνίου και ήταν κανονική καθ' όλα, τόσο σε ροή, όσο και σε πόνους κλπ. Ο γιατρός λίγες μέρες μετά την πρώτη περίοδο πραγματοποίησε εξέταση και διαπίστωσε πως όλα ήταν καλά και ότι το σώμα έχει επανέλθει, κι έτσι ξεκινήσαμε πάλι επαφές με τον σύζυγό μου, ελεύθερες μεν, αλλά όχι νέες επιτηδευμένες προσπάθειες από τώρα. Πολύ προσεκτικές θα τις χαρακτήριζα, και συγκεκριμένα ήταν 2 στον αριθμό. (Θέλουμε διακαώς παιδί, αλλά είπαμε να ξεκινήσουμε πάλι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη..) Η δεύτερη περίοδος ήρθε κανονικά στην ώρα της, δηλαδή 28 Ιουλίου, και εδώ χρειάζομαι τα φώτα σας. Η δεύτερη περίοδος λοιπόν, δεν είναι φυσιολογική όπως την έχω συνηθίσει τόσα χρόνια, δηλαδή έχω φανερά αρκετά μειωμένη ροή (πχ δεύτερη μέρα και δεν έχει γεμίσει το ταμπόν σε διάστημα 3-4 ωρών, -ενώ θα έπρεπε να έχει γεμίσει σε κανονικές συνθήκες-, τρίτη μέρα το ίδιο και συνεχίζει), χωρίς πολλά συμπτώματα περιόδου, κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν εξηγείται. Η αδερφή μου εικάζει μήπως είναι ψευδοπεριοδος και αυτά μήπως είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης. Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Έχει τύχει σε καμιά σας ψευδοπερίοδος που να προηγήθηκε μιας επιτυχημένης εγκυμοσύνης; και πώς είναι στην πραγματικότητα μια ψευδοπερίοδος; τι γίνεται αν έχεις κάνει καταχρήσεις σε μια μη αναμενόμενη εγκυμοσύνη που εμφανίζεται με ψευδοπεριοδο, όπως πχ. αντιβίωση λόγω γρίπης, άσκηση, αλκοόλ, ηλιοθεραπεία; είναι δυνατόν να υπάρξει μια ασυμπτωματική επόμενη εγκυμοσύνη, δηλαδή πχ. δίχως πρήξιμο στο στήθος, κόπωση, αίσθημα φουσκώματος, εμετούς, πείνα κλπ., είτε με εντελώς διαφορετικά συμπτώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη; Επίσης. Αν δεν είναι εγκυμοσύνη, τι πιστεύετε ότι είναι; πώς πιστεύετε ότι γίνεται να έχω μια πρώτη κανονική περίοδο με τα όλα της μετά από απόξεση, και στη συνέχεια να ακολουθεί μια επόμενη περίοδος με μειωμένη -κατά πολύ- ροή, δίχως πόνο περιόδου, δίχως αυτό το χαρακτηριστικό "άδειασμα", δίχως πρήξιμο στήθους κλπ; έχει συμβει σε καμιά σας κάτι παρόμοιο; διαφωτίστε με εάν γνωρίζετε! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Γειά σου Ioannaki.  Έχω βρεθεί στην ίδια θέση και η 1η περίοδος μετά την αποξεση ήταν αρκετά "βαριά "  ενώ οι επόμενες 2-3 ήταν ελαφρυτερες από τις κανονικές μου. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Όσο για ψευτοπεριοδο (δηλαδή αν έμεινες έγκυος) κρατάει μια με δυο μέρες το πολύ με πολύ ελαφριά ροή. Εννοείται ότι καλό θα ήταν να σε δει ο γιατρός σου και ότι εμείς παραθέτουμε απλά τις εμπειρίες μας. Καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2019 at 7:18 ΠΜ, Ioannaki s είπε:

Καλημέρα σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, και θα ήθελα να με διαφωτισετε εάν σας έχει συμβεί παρόμοιο γεγονός. Είμαι 30ετων, και είχα μια παλίνδρομη κύηση στην 9η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης, και γι'αυτό τον λόγο ο γιατρός προχώρησε σε χειρουργική απόξεση για την αφαίρεση του εμβρύου στις 16 Μαΐου. Η πρώτη περίοδος έκτοτε, εμφανίστηκε στις 30 Ιουνίου και ήταν κανονική καθ' όλα, τόσο σε ροή, όσο και σε πόνους κλπ. Ο γιατρός λίγες μέρες μετά την πρώτη περίοδο πραγματοποίησε εξέταση και διαπίστωσε πως όλα ήταν καλά και ότι το σώμα έχει επανέλθει, κι έτσι ξεκινήσαμε πάλι επαφές με τον σύζυγό μου, ελεύθερες μεν, αλλά όχι νέες επιτηδευμένες προσπάθειες από τώρα. Πολύ προσεκτικές θα τις χαρακτήριζα, και συγκεκριμένα ήταν 2 στον αριθμό. (Θέλουμε διακαώς παιδί, αλλά είπαμε να ξεκινήσουμε πάλι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη..) Η δεύτερη περίοδος ήρθε κανονικά στην ώρα της, δηλαδή 28 Ιουλίου, και εδώ χρειάζομαι τα φώτα σας. Η δεύτερη περίοδος λοιπόν, δεν είναι φυσιολογική όπως την έχω συνηθίσει τόσα χρόνια, δηλαδή έχω φανερά αρκετά μειωμένη ροή (πχ δεύτερη μέρα και δεν έχει γεμίσει το ταμπόν σε διάστημα 3-4 ωρών, -ενώ θα έπρεπε να έχει γεμίσει σε κανονικές συνθήκες-, τρίτη μέρα το ίδιο και συνεχίζει), χωρίς πολλά συμπτώματα περιόδου, κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν εξηγείται. Η αδερφή μου εικάζει μήπως είναι ψευδοπεριοδος και αυτά μήπως είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης. Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Έχει τύχει σε καμιά σας ψευδοπερίοδος που να προηγήθηκε μιας επιτυχημένης εγκυμοσύνης; και πώς είναι στην πραγματικότητα μια ψευδοπερίοδος; τι γίνεται αν έχεις κάνει καταχρήσεις σε μια μη αναμενόμενη εγκυμοσύνη που εμφανίζεται με ψευδοπεριοδο, όπως πχ. αντιβίωση λόγω γρίπης, άσκηση, αλκοόλ, ηλιοθεραπεία; είναι δυνατόν να υπάρξει μια ασυμπτωματική επόμενη εγκυμοσύνη, δηλαδή πχ. δίχως πρήξιμο στο στήθος, κόπωση, αίσθημα φουσκώματος, εμετούς, πείνα κλπ., είτε με εντελώς διαφορετικά συμπτώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη; Επίσης. Αν δεν είναι εγκυμοσύνη, τι πιστεύετε ότι είναι; πώς πιστεύετε ότι γίνεται να έχω μια πρώτη κανονική περίοδο με τα όλα της μετά από απόξεση, και στη συνέχεια να ακολουθεί μια επόμενη περίοδος με μειωμένη -κατά πολύ- ροή, δίχως πόνο περιόδου, δίχως αυτό το χαρακτηριστικό "άδειασμα", δίχως πρήξιμο στήθους κλπ; έχει συμβει σε καμιά σας κάτι παρόμοιο; διαφωτίστε με εάν γνωρίζετε! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Mία περίοδος που δεν είναι εντελώς φυσιολογική μπορεί απλά να οφείλεται σε έναν κύκλο χωρίς ωορρηξία, που συμβαινει καμιά φορά σε όλες, και πόσο μάλλον μετά από στρες και σωματική ταλαιπωρία. Αλλά δεν βλάπτει να κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης.

Από εκεί και πέρα, επειδή καταλαβαίνω το άγχος σου αν έχεις μόλις μία παλίνδρομη: η ηλιοθεραπεία, η άσκηση και όλες οι φυσιολογικές δραστηριότητες της ζωής προφανώς δεν διακόπτονται όταν προσπαθείς για παιδί, ούτε και κατά την εγκυμοσύνη αν δεν συντρέχει πρόβλημα που θα σου αναφέρει ο γιατρός σου. Ίσα ίσα και τα δύο παραδείγματα, κάνουν καλό σε μία εγκυμοσύνη. Το αλκοόλ επίσης, πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος, φυσικά και δεν προκαλεί κανένα θέμα. Τώρα τα φάρμακα, εξαρτάται. Και αν παίρνεις φάρμακα που μπορεί να επηρεάσουν την υγεία ενός πιθανού εμβρύου, καλό είναι να χρησιμοποιείς αντισύλληψη. Υπάρχουν φάρμακα απόλυτα ασφαλή και πριν και μετά τη σύλληψη, και άλλα με τα οποία απαγορεύεται η εγκυμοσύνη ακόμη και μήνες μετά τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα!! Σας παρακολουθώ πολύ καιρό και ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ πρώτη φορά! Ήμουν έγκυος αλλά παλινδρομήσεις η κύηση. Κάναμε αποξεση 28/10/19, είχα αίμα 2 μέρες μόνο...κανονικά έπρεπε να αδιαθετησω 30-40 μέρες μετά. Δεν αδιαθετησα, επισκέφτηκα τον γιατρό μου 3/1/20 μου έδωσε χαπακια για 5 ημέρες αλλά τπτ... Κάναμε υπέρηχο και είδαμε ότι ήταν αδύναμο ακόμα το ενδομήτριο, με κύριο λόγο για αυτό το άγχος μου... Μου έδωσε cyclacur για 1 μήνα. Δεν αδιαθετησα, ξαναπήγα, ευτυχώς είχε επανέλθει το ενδομήτριο. Ήταν θέμα ημερών να αδιαθετησω όμως μου είπε να πάρω 2 άσπρα cyclacur την μέρα και μόλις δω αίμα να σταματήσω. Πήρα μια μέρα και την επόμενη ξεκίνησε το καφέ, οπότε δεν πήρα χάπι. Όμως σήμερα που περίμενα πιο κόκκινο δεν έχω τπτ.. να συνεχίσω τα χάπια κανονικά? Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

Για όσες από εμάς δε κατορθώσαμε να έχουμε μία τελειομηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας, διαπιστώνω ότι πέρα από τη ψυχολογική φόρτιση για όσα περάσαμε υπάρχει κ το άγχος της επαναφοράς του σώματος μας,πότε δηλαδή θα επανέλθει σταδιακά ο κύκλος μας. 

Διέκοψα δυστυχώς την κύηση μου το Μάρτιο κ έκτοτε έχω αδιαθετησει 42 μέρες μετά τη "γέννα" κ τώρα μετράω τις 33μερες κ παρόλο που έχω ενδείξεις,ακόμη περιμένω να μου έρθει περίοδος. 

Περνάνε όντως κάποιοι μήνες μέχρι να στρώσει ο κύκλος;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω όλες να είστε καλά! Τελη Απριλίου υπεβλήθην σε απόξεση στην 8η εβδομάδα λόγω παλινδρομησης... Έκτοτε μου ήρθε περίοδος στις 42 μέρες και μετά κάθε μήνα με διαφορετική διάρκεια (28, 35, 40 κτλ). Ώσπου από 1 Σεπτεμβρίου μου ήρθε τελευταία φορά και από τότε άφαντη!!!  Έχει τύχει σε καμία? Αν δεν μου ερχόταν από την αρχή δεν θα μου φαινόταν τόσο περίεργο αλλά επειδή μου ερχόταν έστω μια καθυστερημένα μου φάνηκε περίεργο... Έγκυος δεν είμαι, υπέρηχο γραφικά αποδείχτηκε ότι δεν έχω κυστες απλά γιατρός μου είπε ότι φαίνεται λεπτό τοενδομητριο και μου έγραψε ορμονικο έλεγχο... Είμαι 41 και έχω δύο παιδιά αλλά θέλουμε τρίτο! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mpoumpoukaki29 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω όλες να είστε καλά! Τελη Απριλίου υπεβλήθην σε απόξεση στην 8η εβδομάδα λόγω παλινδρομησης... Έκτοτε μου ήρθε περίοδος στις 42 μέρες και μετά κάθε μήνα με διαφορετική διάρκεια (28, 35, 40 κτλ). Ώσπου από 1 Σεπτεμβρίου μου ήρθε τελευταία φορά και από τότε άφαντη!!!  Έχει τύχει σε καμία? Αν δεν μου ερχόταν από την αρχή δεν θα μου φαινόταν τόσο περίεργο αλλά επειδή μου ερχόταν έστω μια καθυστερημένα μου φάνηκε περίεργο... Έγκυος δεν είμαι, υπέρηχο γραφικά αποδείχτηκε ότι δεν έχω κυστες απλά γιατρός μου είπε ότι φαίνεται λεπτό τοενδομητριο και μου έγραψε ορμονικο έλεγχο... Είμαι 41 και έχω δύο παιδιά αλλά θέλουμε τρίτο! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Γειά σου, τί κάνεις; Είχαμε μιλήσει και παλαιότερα νομίζω. Για το ιατρικό κομμάτι δε ξέρω να σου πω, στο εμπειρικό ξέρω από μένα αλλά και από άλλες κοπέλες ότι ο κύκλος τρελαίνεται. Και μένα είχε τρελαθει ο κύκλος μου μετά την αποξεση αλλά μετά είχα μείνει γρήγορα έγκυος, οπότε δε ξέρω τι θα γινόταν αν το άφηνα παραπάνω μήνες. Πριν μείνεις έγκυος είχες κανονικό κύκλο; μπορεί να είναι απλώς μια ανωμαλία του κύκλου σου.Εύχομαι να βγουν καλές οι εξετάσεις σου! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σε ευχαριστώ που απάντησες ... τελικά χθες μου ήρθε η περίοδος ... μετά από 52 ημέρες ... είναι η πρώτη φορά που χάρηκα τόσο πολύ που μου ήρθε! Πριν να μείνω έγκυος ο κύκλος μου ήταν 23-25 ημερών ρολόι ... δηλ. Ήξερα ότι καθυστέρηση μιας ημέρας σήμαινε εγκυμοσύνη ... εσένα μετά από πόσο καιρό ρυθμίστηκε ο κύκλος σου ; Έκανες και ορμονικό έλεγχο; Αύριο θα κανω ορμονικές να δούμε ...σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μετά από την αποξεση είχα δύο μήνες κύκλο στην οποία πρώτη φορά μου ήρθε περίοδος στις σαράντα μέρες και μετά στις εικοσιπέντε (!) . Μεγάλη απόκλιση. Μετά έμεινα έγκυος και γέννησα την κόρη μου. Αλλά και μετά από αυτή την εγκυμοσύνη , πάλι έχει τρελαθεί ο κύκλος. Ήρθε στο εξάμηνο μετά τη γέννα και μια ήρθε στις 35 μέρες, μια στις 24  και μια στις 30.

Πιστεύω δεν έχει σημασία που τελείωσε η εγκυμοσύνη σου νωρίς και απέβαλες. Εξακολουθεί να είναι εγκυμοσύνη και το σώμα έχει επιρροή από τις ορμόνες. Μέχρι να μείνω έγκυος στην κόρη μου, είχα απίστευτα πρησμένη κοιλιά από τις ορμόνες της προηγούμενης εγκυμοσύνης που απέβαλα και όλοι με ρωτούσαν αν θα έπρεπε να μου ευχηθούν με το καλό... απλά θλιβερό. :-( Πάντως σε πολλές γυναίκες το σώμα και οι ορμόνες δεν επανέρχονται αμέσως. Θα το δείτε μαζί με το γιατρό όταν κάνεις την εξέταση. Εύχομαι όλα καλά!

Δεν έκανα ορμονολογικο έλεγχο, απλώς έκανα εξετάσεις αίματος να δω τι έφταιγε για την αποβολή. Μετά από δική μου επιμονή γιατί οι γιατροί δεν γράφουν εξετάσεις με μια αποβολή πρώτου τριμήνου. Είχα αποβάλλει στην δέκατη εβδομάδα.

Υπομονή σου εύχομαι και να μη σε παίρνει από κάτω. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Και σύντομα με ένα ακόμη γερό παιδάκι!!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...