Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ


ANDEDANTINOS

Recommended Posts

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι, πρεπει να δηλωσω την μπεμπε μου στο ληξιαρχειο Αθηνων. Ποσο καιρο περιθωριο εχω? το χαρτι γραφει "μετα την παροδο 10 εργασιμων ημερων", εγω γιατι καταλαβαινω οτι πρεπει να περασουν οι 10 μερες?

 

Εγώ που γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο πριν από ένα μήνα δεν πήγα στο ληξιαρχείο για να δηλώσω το μωρό. η διαδικασία έγινε αυτόματα από το νοσοκομείο προς το ληξιαρχείο Αθηνών . Απλώς μετά από δέκα μέρες πήγαμε να πάρουμε τη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως. Πιο νωρίς δεν θα ήταν έτοιμη. Μας έδωσαν μάλιστα 4 αντίγραφα αφού χρειάζονται για την οικογενειακή μερίδα, για να δηλώσεις το μωρό στην ασφάλειά σου κ.λπ. Βέβαια κάθε νοσοκομείο έχει τη δική του πολιτική. Πάντως οι 10 ημέρες νομίζω ότι έχουν σχέση με το πότε θα πάρεις το χαρτί, όχι το περιθώριο που έχεις για να δηλώσεις το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω που γενναω στο αρεταιειο θα χρειαστω ολα αυτα τα χαρτια?και σε ποιο ληξιαρχειο θα παω αυτο που ανηκει στο αρεταιειο η σαυτο που μενουμε?

 

Γέννησα ατο Αρεταίειο πριν από ένα μήνα. Χρειάζεσαι ταυτότητες (δική σου κ του συζύγου) και τη ληξιαρχική πράξη γάμου. Η δήλωση του παιδιού γίνεται στο ληξιαρχείο Αθηνών αφού εκεί ανήκει το νοσοκομείο που θα γεννήσεις. Αυτό δεν θα το κάνεις εσύ αλλά γίνεται αυτόματα από το νοσοκομείο. Μετά από 10 εργάσιμες μέρες θα πάτε στο ληξιαρχείο (είναι στη Μητροπόλεως) για να πάρετε τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού σας. Με αυτό το χαρτί θα δηλώσετε μετά το παιδί στην οικογενειακή σας μερίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια ...σε λιγες μερες γενναω στο Γαια (Ερρικος Ντυναν) και θελω να ρωτησω αν χρειαζεται να παρω μαζι μου καποια χαρτια οπως εξετασεις κλπ....??πρεπει εξαρχης να παρω μαζι μου ( ο αντρας μου δηλαδη) τιποτα αλλα χαρτια τα οποια χρειαζεται το μαιετηριο????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

κοιτα εδω http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

 

και εδω

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=144

 

για το επιδομα λοχειας και βοηθημα τοκετου!

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα μανουλες!!! Θα ήθελα να ρωτήσω, στο μαιευτήριο σου ζητάνε να δηλώσεις και το Όνομα που θα βαφτισεις το μωρακι σου;; Κάτι Σα δήλωση δηλ Όπως δηλώνεις κ το επώνυμο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όχι δεν σου ζητάνε το όνομα ... δηλώνεις μόνο το επώνυμο του παιδιού και στο όνομα βάζουν άρρεν ή θήλυ ανάλογα το φύλο.. αν θέλεις βέβαια και έχεις αποφασίσει το όνομα μπορείς να το πεις και να το γράψουν στο πιστοποιητικό γέννησης αλλά έχε υπόψη σου ότι από την στιγμή που θα το γράψουν το όνομα δεν αλλάζει μετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ:

O ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΧΑΡΤΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα, λοιπόν μια που τα έχω φρέσκα :

 

1. Ταυτότητες

2. Ληξιαρχική πράξη γάμου

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (απο τον Δήμο/κοινότητα που ανοίξατε οικογενειακή μερίδα)

4. Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνου (ένα ροζ χαρτί που έδωσε η εκκλησία μετά τον γάμο)

 

Όλα αυτά τα δείχνεις στο μαιευτήριο και σου δίνουν την Δηλωση Γεννήσεως.

 

Μετά όλα αυτά μαζί τα πας στο Ληξιαρχείο της περιοχής που ανήκει το μαιευτήριο και παίρνεις την Ληιαρχική πραξη Γέννησης.

 

Αυτήν τέλος για το τυπικό την προσκομίζεις στον Δήμο/κοινότητα που ανήκετε για να γραφτεί το μωρακι στην οικογενειακή σας μερίδα

 

Αυτά τα λίγα θυμάμαι :cool:

 

 

αυτά ξέρετε αν ισχύουν ακόμα; απ τη στιγμή που προσκομίζεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης όπου φαίνεται ότι ο γάμος ισχύει, τι χρειάζεται η ληξιαρχική πράξη γάμου; αν κάποια μανούλα γέννησε πρόσφατα ας μας πει παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

 

Εγώ γέννησα 3/10 στο Αλεξάνδρας και ο άντρας μου πήγε με τις ταυτότητες μας, τη ληξιαρχική πράξη γάμου και το χαρτί που είχαμε από το γάμο και δήλωνε το επίθετο των παιδιων. Μετά από 15 εργάσιμες πήγε στο ληξιαρχείο να πάρει τη ληξιαρχική πράξη

Always look on the bright side of life ....

 

XjByp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα.

κι εγω το ιδιο εχω ρωτησει αλλα δεν εχω παρει απαντηση.

μου ειπε ομως δικηγορος, οτι βγαινοντας απο το μαιευτηριο εχει το επιθετο της μητερας και μετα με συμβολαιογραφικη πραξη παιρνει του πατερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...

καλησπέρα,

χρειάζεται πλέον όταν πάει κάποιος να γεννήσει να έχει μαζί του ληξιαρχική πράξη γάμου; ή γίνεται αυτεπάγγελτα αναζήτηση του εγγράφου από την υπηρεσία του ληξιαρχείου?

θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική όπου έχει μέσα τμήμα για την διεκπεραίωση της δήλωσης γέννησης του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

χρειάζεται πλέον όταν πάει κάποιος να γεννήσει να έχει μαζί του ληξιαρχική πράξη γάμου; ή γίνεται αυτεπάγγελτα αναζήτηση του εγγράφου από την υπηρεσία του ληξιαρχείου?

θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική όπου έχει μέσα τμήμα για την διεκπεραίωση της δήλωσης γέννησης του παιδιού.

 

πριν 11 μηνες χρειαζοταν.δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε.ο γιατρος σου θα ξερει σιγουρα.το τμημα για τη δηλωση υπαρχει αλλα αφου παρεις τα χαρτια απο εκει παλι πας εσυ στο ληξιαρχειο να το δηλωσεις.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!!

 

Πειράζει αν τα χαρτιά που θα φέρει ο άντρας μου όταν θα γεννήσω είναι σε φωτοτυπία? Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι χρειάζεται αλλά εγώ τα έχω όλα,ληξιαρχική πράξη,προσδιορισμός επωνύμου του μωρού και τα λοιπά πρέπει να είναι τα πρωτότυπα ή αρκεί μια φωτοτυπία?

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

αφου παρετε την ληξιαρχικη πραξη γεννησης---εμεις γεννησαμε στο ρεα( αθηνα, παλαιο φαληρο υπαγεται)...πρεπει να παει ο μπαμπας στα κεπ που ηπαγεται το μαιευτηριο(εμεισ πηγαμε στου παλαιου φαληρου) να βγαλει αμκα του μωρου...το ζητανε απο το μαιευτηριο γιατι μετα ο μπαμπας θα παει στο ικα να ασφαλισει το μωρο αλλα θελει κ το μωρο το δικο του αμκα--η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση πχ για τα εμβολια θελουν το μωρο να εχει αμκα..εμεις προσκομισαμε ληξιαρχικη γαμου που γραφει πανω το επωνυμο τεκνων, φωτοτυπιες ταυτοτητων κ τν 2 γονιων, το βιβλιαριο το δικο μου--επειδη η χρεωση εγινε με εοππυ...παντως στο ρεα μας ενημερωσαν αναλυτικα τι χαρτια πρεπει να εχουμε μαζι μας κ ενημερωνουν για το ποια πρεπει να ειναι η διαδικασια μετα τη γεννα....ρωτηστε κ στα μαιευτηρια σας...με το καλο!! α να πω τα χαρτια ολα ηταν επικυρωμενα φωτοαντιγραφα!!μονο ληξιαρχικη γαμου ειχα κανει αιτηση στα κεπ κ ειχα παρει φρεσκια--αν κ ο γαμος ηταν το 2010....αλλα για να μην μου πουν τιποτα..ειχα ανασφαλεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΧΑΖΟ...ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΜΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ??ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ,ΛΗΞ.ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ,ΠΙΣΤΟΠ.ΟΙΚ.ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΤΕΚΝΩΝ.ΣΩΣΤΑ?:confused:

uwG6p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 months later...

Γειά σας είμαι 20 χρόνον δεν είμαι παντρεμένη ο πατέρας του παιδιού έχει βιβλιάριο απορίας για δικού στου λόγους εγώ έχω έχω ΟΓΑ και είμαι μέσο ασφαλισμένο μέσο του πατέρα μου μου καληφτη ολλα τον τοκετο στο ιασω η οχι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα ειμαι 20 χρονων. μολις εχθες εγινα μητερα ενος αγοριου. Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο στο μαιευτηριο Μητερα στην Αθηνα. ειμαι Παντρεμενη με πολιτικο γαμο με τον συζυγο μου. τι γινεται σε αυτην την περιπτωση με την δηλωση του επιθετου του μωρου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι 20 χρονων. μολις εχθες εγινα μητερα ενος αγοριου. Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο στο μαιευτηριο Μητερα στην Αθηνα. ειμαι Παντρεμενη με πολιτικο γαμο με τον συζυγο μου. τι γινεται σε αυτην την περιπτωση με την δηλωση του επιθετου του μωρου?

 

Να σου ζήσει το μωράκι!!!

Όταν κάνατε τον γάμο σας ρώτησε ο δήμαρχος ποιο θα ειναι το επίθετο των παίδων σας και το δηλώσατε. Φαίνεται κάπου στην άκρη πάνω στην ληξιαρχική πράξη γάμου. Μετα υπογράψατε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με το τι έγγραφα ζητούν στο Ρέα.

Γενικά διάβασα ότι πρέπει να έχουμε μαζί μας α) ταυτότητες, β) ληξιαρχική πράξη γάμου που να είναι του τελευταίου 6μήνου και γ) πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Αλλού όμως βλέπω να αναφέρεται μόνο η ληξιαρχική πράξη ή μόνο το πιστοποιητικό οικογ. κατάστασης. 

 

Επίσης αυτό με το να είναι 6μήνου η ληξιαρχική πράξη ισχύει; Γιατί εμάς είναι παλιότερη και το ληξιαρχείο είναι μακριά, στο Μαραθώνα!!

Τι άλλο μπορεί να χρειάζεται για το μαιευτήριο; Διάβασα και για ένα χαρτί προσδιορισμού επωνύμου, αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς φαίνεται στη ληξιαρχική πράξη γάμου, θέλουν άλλο χαρτί χωριστά;

Επίσης για την εγγραφή του παιδιού στο ληξιαρχείο, νομίζω το Ρέα ανήκει στο Παλαιό Φάληρο. Ξέρει κανείς αν ζητούν κάτι συγκεκριμένο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...