Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα  

241

  1. 1. Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα

    • όχι, ανεξαρτήτως καλής υγείας/καλής διατροφή/καθαριότητας της άλλης γυναίκας
      162
    • δεν ξέρω, πρέπει να το σκεφτώ
      58
    • ναι αρκεί να ήμουν σίγουρη για την υγεία / διατροφή / υγιεινή της
      175


Recommended Posts

πιάνουμε τώρα την υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης..πόσο συχνό είναι σε ένα παιδί να μην μπορεί να κάνει εμβόλια? συνήθως οι γονείς δεν τα κάνουν γιατί πιστεύουν σε θεωρίες συνωμοσίας, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση..τέλος πάντων, αποσύρομαι από την κουβέντα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν για καποιο λογο δεν θα μπορουσα να θηλασω,,δε νομιζω να εμπαινα σε μια τετοια διαδικασια,,,ε δεν είναι και θεμα ζωης κι θανατου,,,δε ξερω και σε τι διαδικασια υποβάλλεται το μητρικο γαλα στις τράπεζες οποτε δεν μπορω να απαντησω κατά ποσο εχει υποβαθμιστεί η αξια του κυριως σε ανοσολογικούς παραγοντες

 

ούτε σε τι διαδικασία υποβάλλονται οι σκόνες ξέρεις. ούτε σου περνάει απ' το μυαλό πως είναι υποπροϊόντα, περισσέματα από άλλες διαδικασίες που δεν τα πετάνε γιατί στη βιομηχανία τροφίμων άλλωστε δεν πετιέται τίποτα. ούτε ξέρεις σε τι κατάσταση ήταν οι πρώτες ύλες, ούτε τι φυτοφάρμακα χρησιμοποιήθηκαν, δεν ξέρεις απολύτως τίποτα, αλλά το πρόβλημα είναι το μητρικό γάλα, αυτό αμφισβητείται.

 

και καταλήγεις με μια αφυδατωμένη σκόνη που έχει ένα κάρο βιταμίνες στα συστατικά και σου λέει η παιδίατρος (3 συγκεκριμένα) πως τίποτα δεν είναι απορροφήσιμο, εκτός απ' τις θερμίδες φυσικά.

 

μιας γνωστής το μωρό πίνει γάλα παιδικό σε κουτί, δεν θυμάμαι εταιρία, δεν τις ξέρω, και λίγες μέρες πριν βρίκανε κόπρανα ζώου μέσα στο κουτί του. ευτυχώς δεν του είχαν δώσει, απ' τη συγκεκριμένη συσκευασία αλλά το μωρό ήταν ήδη με πυρετό. σκέφτομαι τι θα είχε γίνει αν είχε πιεί απ' το γάλα.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

πιάνουμε τώρα την υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης..πόσο συχνό είναι σε ένα παιδί να μην μπορεί να κάνει εμβόλια? συνήθως οι γονείς δεν τα κάνουν γιατί πιστεύουν σε θεωρίες συνωμοσίας, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση..τέλος πάντων, αποσύρομαι από την κουβέντα ..

Την καλυτερη δουλεια θα κανεις....και θα σε ακολουθησω και εγω, γιατι.....φωνη βοωντως εν τη ερημω.....!!!

 

Η σκατοσυζητηση συνεχιζεται:evil:

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για πρόωρα νεογνά είναι θέμα ζωής και θανάτου! Η νεκρωτική εντεροκολίτιδα, για παράδειγμα, μια σχετικά συχνή και πολύ σοβαρή νόσος των πρόωρων, αγγίζει σε συχνότητα το 80% αυτών που τρέφονται αποκλειστικά με ξένο, έναντι σχεδόν 0% όσων λαμβάνουν αποκλειστικά μητρικό (πιθανολογείται ότι το ξένο γάλα επιτρέπει την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών στο έντερο των μωρών).

 

Η επεξεργασία που υφίσταται στις τράπεζες το μητρικό οπωσδήποτε μειώνει την αρχική του αξία. Ωστόσο, λίγοι ανοσολογικοί παράγοντες είναι πάντα καλύτεροι από καθόλου!

Το δικο μου προωρακι πηρε μητρικο γαλα για ένα πολύ μικρο διαστημα και για πολύ συγκεκριμένους λογους το σταματήσαμε. καλως ή κακως αφορα μονο την δικη μου οικογενεια. Για τις 15 επομενες μέρες που ηταν στην μοναδα ηπιε γαλα ειδικα για προωρα. Μια χαρα είναι το παιδακι μου 15 χρονων κοπελαρα και δεν αντιμετωπίσαμε κανενα πρόβλημα. Δεν ωφελουν λοιπον οι παραφιλολογίες και όλα τα υπολοιπα. Η καθεμια κανει ότι καλυτερο πιστευει για το παιδι της. Όχι, δεν θα εδινα μητρικο από άλλη μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου προωρακι πηρε μητρικο γαλα για ένα πολύ μικρο διαστημα και για πολύ συγκεκριμένους λογους το σταματήσαμε. καλως ή κακως αφορα μονο την δικη μου οικογενεια. Για τις 15 επομενες μέρες που ηταν στην μοναδα ηπιε γαλα ειδικα για προωρα. Μια χαρα είναι το παιδακι μου 15 χρονων κοπελαρα και δεν αντιμετωπίσαμε κανενα πρόβλημα. Δεν ωφελουν λοιπον οι παραφιλολογίες και όλα τα υπολοιπα. Η καθεμια κανει ότι καλυτερο πιστευει για το παιδι της. Όχι, δεν θα εδινα μητρικο από άλλη μαμα.

 

 

Γεια σου, Ζωή!

Αυτά που έγραψα δεν είναι παραφιλολογίες, αλλά επιστημονικά δεδομένα. Και, στην επιστήμη, τα πάντα είναι θέμα στατιστικής. Το προωρακι που δε θα λάβει μητρικό έχει περισσοτερες ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να νοσήσει. Εξυπακούεται ότι θα υπάρξουν παιδάκια, όπως η κόρη σου, που δε θα έχουν κανένα πρόβλημα, καθώς και μωράκια αποκλειστικώς θηλαζοντα που θα συναντήσουν δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε σε τι διαδικασία υποβάλλονται οι σκόνες ξέρεις. ούτε σου περνάει απ' το μυαλό πως είναι υποπροϊόντα, περισσέματα από άλλες διαδικασίες που δεν τα πετάνε γιατί στη βιομηχανία τροφίμων άλλωστε δεν πετιέται τίποτα. ούτε ξέρεις σε τι κατάσταση ήταν οι πρώτες ύλες, ούτε τι φυτοφάρμακα χρησιμοποιήθηκαν, δεν ξέρεις απολύτως τίποτα, αλλά το πρόβλημα είναι το μητρικό γάλα, αυτό αμφισβητείται.

 

και καταλήγεις με μια αφυδατωμένη σκόνη που έχει ένα κάρο βιταμίνες στα συστατικά και σου λέει η παιδίατρος (3 συγκεκριμένα) πως τίποτα δεν είναι απορροφήσιμο, εκτός απ' τις θερμίδες φυσικά.

 

μιας γνωστής το μωρό πίνει γάλα παιδικό σε κουτί, δεν θυμάμαι εταιρία, δεν τις ξέρω, και λίγες μέρες πριν βρίκανε κόπρανα ζώου μέσα στο κουτί του. ευτυχώς δεν του είχαν δώσει, απ' τη συγκεκριμένη συσκευασία αλλά το μωρό ήταν ήδη με πυρετό. σκέφτομαι τι θα είχε γίνει αν είχε πιεί απ' το γάλα.

 

 

βασικα δεν καταλαβες τι διαβασες μαλλον,,,,ΑΛΛΑ επειδη η δουλεια μου είναι ακριβως αυτή γνωριζω πολύ καλα τις διαδικασιες,,,όπως ξερω πολύ καλα τι σημαινει παστεριωση,μη σωστη αποθηκευση, συντηρηση κτλ,,,,,,και παλι δεν κατηγορησα τις τράπεζες γαλακτος αλλα πιστευω ότι εχουν νοημα για πολύ ειδικες περιπτώσεις

 

επιση συμφωνω με βιλλυ :evil::evil::evil:

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

χαρακτηρισμοί οπως "σκατά" για το γάλα σκόνη δεν βοηθούν καθόλου..φυσικά το μητρικό ειναι η πρώτη επιλογή, αλλά το άλλο "σκα΄τα δεν είναι σίγουρα..διαβάζουν το φόρουμ και γυναίκες που δεν έχουν τόσο ακραίες απόψεις.

 

Καλα στο ιντερνετ γενικως για αυτο το θέμα διαβάζεις πολλα, τι σκ**α, τι δηλητήριο.. Οτιδήποτε να κανει τις μανούλες να νοιωσουν άσχημα ... Αν και δεν πιστεύω οτι γίνεται επίτηδες απλα υπαρχει πόρωση παγκόσμιως

 

Και εγω που στον μικρο μου για τον πρωτο χρόνο έδωσα μονο μητρικό και μετα πήγαμε κατευθείαν σε βιολογικό αγελαδινο, με τιποτα δεν θα έδινα μητρικό άλλης μανουλας για άπειρους λόγους. Ένας απο αυτούς ειναι και το 'bonding' .. Απλα δεν θελω να δεθει το παιδι μου με άλλη μάνα ειναι τόσο απλό!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο ιντερνετ γενικως για αυτο το θέμα διαβάζεις πολλα, τι σκ**α, τι δηλητήριο.. Οτιδήποτε να κανει τις μανούλες να νοιωσουν άσχημα ... Αν και δεν πιστεύω οτι γίνεται επίτηδες απλα υπαρχει πόρωση παγκόσμιως

 

Και εγω που στον μικρο μου για τον πρωτο χρόνο έδωσα μονο μητρικό και μετα πήγαμε κατευθείαν σε βιολογικό αγελαδινο, με τιποτα δεν θα έδινα μητρικό άλλης μανουλας για άπειρους λόγους. Ένας απο αυτούς ειναι και το 'bonding' .. Απλα δεν θελω να δεθει το παιδι μου με άλλη μάνα ειναι τόσο απλό!!

Γινετε να δεθει το παιδι με άλλη Μαμα αν πιει το γαλα της σε μπουκάλι;; Ουτε εμενα θα μου άρεσε να το θηλαζε άλλη Μαμα απευθείας αλλα θα προτιμούσα 1000 φορές το μητρικό απο αγελαδινο κι ας ειναι "βιολογικό"...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω εχω υπαρξει μωρο που θηλασε απο ''αλλη γυναικα''...

απο την αδερφη της μητερας μου,

η μανα μου με θηλασε αποκλειστικα για 2 μηνες,αλλα μετα της κοπηκε το γαλα μαχαιρι,εκμεταλλευτηκε το γεγονος οτι η θεια μου,που γεννησε δυο βδομαδες μετα τη μητερα μου ειχε αρκετο γαλα,και θηλασε και εμενα...

 

μεναμε πολυ κοντα και κανανε παντα πολυ παρεα,οσο ζουσαν κοντα...

δε θα ελεγα ποτε οτι ειχα καποιο ιδιαιτερο δεσιμο με τη θεια μου,ουτε για πλακα..

 

επομενως (προσωπικη μου αποψη) αυτο με το δεσιμο ειναι μονο ιδεα της μαμας,που μονο η εικονα να βλεπει να θηλαζει το παιδι της αλλα γυναικα της δημιουργει ενα σορο ανασφαλιες...

δεν πιστευω πως υπαρχει περιπτωση να δεθει ενα παιδι με μια αλλη γυναικα απλα και μονο επειδη το θηλαζει..

 

υ.γ. εγω δεν θα εδινα μητρικο γαλα απο αλλη γυναικα..

Link to comment
Share on other sites

Γινετε να δεθει το παιδι με άλλη Μαμα αν πιει το γαλα της σε μπουκάλι;; Ουτε εμενα θα μου άρεσε να το θηλαζε άλλη Μαμα απευθείας αλλα θα προτιμούσα 1000 φορές το μητρικό απο αγελαδινο κι ας ειναι "βιολογικό"...

 

Απο μπουκαλι αν πιει σιγουρα δεν υπαρχει θέμα δεσίματος αλλα το τοπικ εδω ειναι μητρικό γαλα γενικά - μιακοπέλα πιο κατω είπε οτι η θεία της θηλαζεις την μάνα της , καλα εκανε η γυναικα.. Το ιδιο και η hara

 

Και μάλλον ειναι ιδεα μονο της μαμάς παρα του παιδιου αλλα το ιδιο μου κανει

Και ουτε μπουκαλι θα έδινα.. Εγω ειναι η μάνα αν δεν μπορω να το ταισω δικο μου θέμα δεν θα έδινα άλλης γυναίκας

Μπορει να φαίνεται εγωιστικό αλλα στην μητρότητα ο εγωισμός εχει μεγαλο κομμάτι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η κόρη μου είναι τεσσάρων μηνών. Όταν γεννήθηκε ήταν 3.610 και έτρωγε πάνω από 90γρ γάλα από την αρχή,που σημαίνει ότι το δικό μου δεν της έφτανε, ειδικά τον πρώτο ενα-ενάμιση μήνα. Της έδωσα γάλα σκόνη και όταν γύρισα σπίτι στις 20 μέρες (γιατί γέννησα σε άλλη πόλη) η αδερφή του άντρα μου (που είχε γεννήσει 5 μερες μετά από μένα το δεύτερο της) είχε πολύ γάλα, τόσο που έβγαζε και αποθήκευε όσο εγώ είχα σε μια μέρα. Προτίμησα λοιπόν να δώσω στο μωρό μου από το δικό της γάλα, παρά από το γάλα-σκόνη, κάποιες φορές που είχα πρόβλημα. Δεν την θήλασε γιατί νομίζω αυτό θα ήταν παράξενο αλλά αν χρειαζόταν ξέρω ότι κι εγώ θα θήλαζα το γιο της κι εκείνη την κόρη μου.

Πιστεύω ότι αν έχεις τη δυνατότητα και ξέρεις ποια είναι εκείνη που σου δίνει το γάλα (διατροφή, υγεία κτλ) είναι προτιμότερο από γάλα-σκόνη.

we are all a little weird and life is a little weird, and then we find someone whose weirdness is compatible with ours, we join up with them and fall in mutual weirdness and call it love.

Dr. Seuss

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Χωρις δευτερη σκεψη, θα δεχομουν να παρει γαλα το μωρο μου απο αλλη γυναικα.

Δεν συγκρινεται με κανενα αλλο πανω στην Γη!

Φυσικα και θα εδινα στο παιδι μου το καλυτερο γαλα για αυτο, το ανθρωπινο!

Εξαλλου, το λεει και η υπογραφη μου ακριβως απο κατω...(Ας κανω και μια αλλαγη προσαρμοσμενη σε αυτην την περιπτωση: "Το ανθρωπινο το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι!)

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...