Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βλεννα κοκκινη στα κακα


Recommended Posts

Προσπάθησε να κανεις προσεκτική αποχή! Απέφυγε οτιδήποτε συσκευασμένο, κάνε φίλο τον μανάβη, τον χασάπη, τον ψαρά κι ενα αυγουλά με bio αυγά. ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας! Να σας πω τα νέα μας! Έχου!ε την αλλεργική προκτωκολιτιδα ακόμα δυστυχώς. Κάνω αποχή αλλά δε προσέχω τα κρυφά γαλ. Εντελώς και βγάζει καμία φορά κουκίδες. Καναμε πλάνο από θηλασμού με το γιατρό μαζί με τις στερεές και αφαιρω γεύματα βάζω στερεές και νιώθω πολλή καλύτερα γιατί έχει αρχίζει να στρώνει το έντερο. Τώρα μετά το χρόνο αν όλα πάνε καλά δε θα δώσω καθόλου σκόνη αλλά κατσικίσιο. Ελπίζω μέχρι τότε αυτό να μη τον πειράζει και ναντο δεχετε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο είστε τώρα;

 

Καμία φορά φαίνεται στρωμένη η υφή μόνο με την εισαγωγή στερεών, χωρίς να σημαίνει οτι μεσα δεν κρύβεται αίμα ή βλέννα.

 

Να εχεις υπόψιν σου οτι το μητρικό γαλα εχει περίπου 700 στελέχη προβιοτικων που βοηθούν στην επούλωση του εντέρου. Ο αποθηλασμος σε αλλεργικό μωρό δεν ειναι κι απο τις καλύτερες κινήσεις σε γενικές γραμμές εκτός φυσικά αν υπάρχει λογος που δεν μπορείς να συνεχισεις. Δηλαδή πολυ σημαντικός λογος ειναι η κούραση που σου προκαλεί η αποχή αλλα όχι οτι τα κακα φαίνονται καλυτερα οπτικά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ημαστε 5μιση μηνών και είπαμε με το γιατρό να θηλασω μέχρι το χρόνο. Πιστεύω μέχρι τοτε θα ημαστε καλά. Και να μην ημαστε δε μπορώ να κάνω αποχή παραπάνω. Πιστεύω 1ας χρόνος είναι υπέρ αρκετός για μένα. Τονξερω ότι μπορεί να έχει κρυμμένες κουκίδες αλλά και πάλι οι βλεννες και τα εκρηκτικά κακά έχουν σταματήσει πάνω από μήνα και μόνο κουκίδες βλέπω που και που. Πιστεύω πάμε καλύτερα. Μετά το χρόνο αν όλα πάνε καλά θα του δώσω κατσικίσιο και δε θα χει πάρει ποτέ σκόνη!

Link to comment
Share on other sites

Ημαστε 5μιση μηνών και είπαμε με το γιατρό να θηλασω μέχρι το χρόνο. Πιστεύω μέχρι τοτε θα ημαστε καλά. Και να μην ημαστε δε μπορώ να κάνω αποχή παραπάνω. Πιστεύω 1ας χρόνος είναι υπέρ αρκετός για μένα. Τονξερω ότι μπορεί να έχει κρυμμένες κουκίδες αλλά και πάλι οι βλεννες και τα εκρηκτικά κακά έχουν σταματήσει πάνω από μήνα και μόνο κουκίδες βλέπω που και που. Πιστεύω πάμε καλύτερα. Μετά το χρόνο αν όλα πάνε καλά θα του δώσω κατσικίσιο και δε θα χει πάρει ποτέ σκόνη!

 

Έτσι όπως έγραψες για τον αποθηλασμο κατάλαβα πιο σύντομα.

Να δινεις χρονο ανάμεσα στις καινούργιες τροφές ώστε να τσεκάρεις αλλεργίες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το πηρα αποφαση θα του κανω rast test.και ας λεει ο γιατρος οτι θελει!Τοσους μηνες τοση αποχη και ακομα βγαζει!Ουφφφ!Εχει κανει καμια μανουλα rast στο μωράκι της?του παιρνουν πολλή αίμα? πρεπει να του δωσω κατι μετα την αιμοληψία μη ζαλιστει?(σε μας τους ενηλικες π.χ δινουν χυμο)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ειμαι πολλη χαρουμενη! 1 μηνα περιπου καθαρο Ειχα κοψει σταδιακα σχεδον ολα τα αλλεργιογονα και τα παιξει!Στο τελος ειπα δε γα..ται και εκοψα και το σουσαμι!Καθαρισε απο την τριτη μερα! Μετα τις 20μερες τρωω και γαλακτοκομικα (σε πολλη μικρες ποσοτητες) και δε βγαζει τιποτα!

Ευχαριστω πολλη για την υποστήριξη!Δε θα τα καταφερνα χωρις εσας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι πολλη χαρουμενη! 1 μηνα περιπου καθαρο Ειχα κοψει σταδιακα σχεδον ολα τα αλλεργιογονα και τα παιξει!Στο τελος ειπα δε γα..ται και εκοψα και το σουσαμι!Καθαρισε απο την τριτη μερα! Μετα τις 20μερες τρωω και γαλακτοκομικα (σε πολλη μικρες ποσοτητες) και δε βγαζει τιποτα!

Ευχαριστω πολλη για την υποστήριξη!Δε θα τα καταφερνα χωρις εσας!

 

Μπράβο!

Μαγιερ έκανες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σορυ που δεν έγραψα πιο πριν αλλά ντρεπόμουν. Μάγερ θετική και σταμάτησα να θηλάζω και ξεκίνησα υπό αλλεργικό. Παλεψα πολλη με τις ενοχες μου.Νιώθω καλά να ομως τωρα και ανακουφιστηκα. Μπορώ να φάω επιτέλους. Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη. 7 μήνες ακριβώς αποκλειστικού θηλασμού. Όχι 1 χρόνος που ήταν ο στόχος αλλά κάτι είναι και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

lilika 26 σε καταλαβαίνω!

 

Έχω έναν μπέμπη 5,5 μηνών. Εμφάνισε αίμα πρώτη φορά 2 μηνών, πριν 3,5 μήνες δηλαδή. Είχα διαβάσει κάποια πράγματα και έκοψα τα γαλακτοκομικά σταδιακά. Διάβαζα και τις ετικέτες για κρυφά. Μετά απο 2 εβδομάδες αποχή, ξανα αίμα. Έκανα τον ντετέκτιβ να δώ τι φταίει. Έκοψα και το μοσχάρι. Έκλαιγε με μάυρο δάκρυ κάθε φορά που ήταν να κάνει κακά. Έκοψα και το αυγό. Είπα να μην φάω ούτε ξηρούς καρπούς. Ξανά αίμα. Τα ψάρια? οι ντομάτες? είχα παρανοήσει.

 

2 μήνες αποχής και ο μπέμπης μια γινόταν καλύτερα, μια ξανα τα ίδια. Μέχρι που αφού είχα κόψει ένα κάρο πράγματα άρχισε να βγάζει αίμα κάθε φορά και μου την έδωσε.

 

Πήγα σε παιδοαλλεργιολόγο και αφού του είπα όλη την ιστορια μου είπε τα εξής:

1)Αλλεργία σε όλα τα γαλακτοκομικά (αγελαδινα, κατσικισια, προβεια κλπ), τα ίχνη και τα παραγωγά τους, σημαινει οτι πρεπει να ζυμωνω το δικο μου ψωμι, ακομα κι αν ο φουρναρης λεει οτι δεν εβαλε γαλα μεσα ειναι πολυ ευκολο να εχει ακουμπησει καπου (εκει φτιαχνουν τοσα πραγματα, τυροπιτες, κουλουρακια κλπ).

 

2)Αλλεργία στη σόγια και όλα τα ίχνη και τα παράγωγα της (εκτός από τη λεκιθίνη σόγιας). Προσοχή, η σόγια ειναι ΠΑΝΤΟΥ. Κι επειδή τα κοτοπουλα και τα γουρουνακια τα ταίζουν σόγια δεν μπορώ να φάω ούτε κοτόπουλο, ούτε χοιρινό. Ακόμα και τα βιολογικά δεν είναι απολύτως ασφαλή για τον μπέμπη μου (το διευκρινίζω γιατί δεν ισχύει σε όλες τις αλλεργίες, απλά ο δικός μου είναι πολύ ευαίσθητος)

 

3)Αλλεργία στο μοσχάρι.

 

4)Αποχή από όλα τα συντηρητικά = πρακτικά δεν μπορώ να φάω σχεδόν τίποτα συσκευασμένο, αλλά και τίποτα απ'εξω. όσο γίνεται φρέσκα και βιολογικά, κομμένα και τα αναψυκτικά, κομμένες ακόμα και οι γρανίτες μηχανής. Αυτό γιατί όλες αυτές οι ουσίες ερεθίζουν ένα ήδη ευαισθητοποιημένο έντερο.

 

5)Αφού βελτιωθεί η κατάσταση να δοκιμάσω το αυγό, τους ξηρούς καρπούς και τα ψάρια, ένα ένα με τη σειρά, και να περιμένω μέσα σε 4 μέρες να δω αντίδραση. Αν δεν δω αντίδραση τότε είναι οκ. Δοκίμασα κι εγω το αυγό αφού καθάρισε ο μπέμπης απο αίμα για 3-4 μέρες και έβγαζε αίμα 1,5 μέρα μετα. Τερμα το αυγο.

 

6)'Οχι εμβόλια για 3 μήνες. Όχι το προαιρετικό (για γαστρεντερίτιδα) μέχρι το χρόνο και βλέπουμε.

Τώρα αρχίζουμε σιγά σιγά τις στερεες και το κεφάλι μου έχει γίνει κουδούνι, γιατι πριν δώσω κατι στο μπεμπη, ο αλλεργιολόγος μου είπε να το τρώω εγώ πρωτα 4 μέρες να δω αν τον πειραζει, και μετα να το δοκιμαζω και σ'αυτον.

Χρειάζομαι γραμματέα!

 

Έχω σκεφτεί πολλές φορες να δώσω ξένο και να πάω να φαω μια τυροπιτα (:oops:) που έχω να φαω απο πέρσι λόγω επιπλοκών στην εγκυμοσύνη αλλα:

 

-Και ο αλλεργιολόγος και ο παιδίατρος μου ζήτησαν να συνεχίσω να θηλάζω γιατι προφυλλάσω το μπέμπη και απο τις αλλεργιες του.

 

-Τα απλα υποαλλεργικα (μερικώς υδρολυμένα) δεν θα μπορει να τα πιει, και το Neocate ειναι πανακριβο.

 

-Μετα απο κάποιο καιρό κάπως συνηθίζεται η δίαιτα.

 

Καταλαβαίνω όμως απόλυτα για ποιο λόγο κάποιος μπορει να μην αντέξει και να καταφύγει στο ξένο. Δεν είναι ιδιοτροπία, ούτε πείνα. Είναι και μια μικρή ενοχή καθε φορα που το γαλα σου πονάει το παιδι σου. Είναι και η τρελα του να εχεις κοψει τα παντα και να σου φαινεται οτι δεν υπάρχει λύση στον ορίζοντα.

 

Αυτά και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :o

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο felicin που συνεχίζεις. Ο γιατρός μου έλεγε να το παλεψουμε λίγο ακόμα μέχρι τον 9ο με θηλασμό αλλά του είπα συγκεκριμένα παραιτουμε δεν αντεχω άλλο θέλω να φάω. Καναμε ολόκληρο πλάνο με εναλλακτικές με διάφορα γάλατα για να δούμε αν θα δεκτει κάποιο γιατί μου είπε ότι είναι πολλή πικρά. Ήπιε κατευθείαν το πρώτο που δοκίμασε και εγώ τσάκισμα ενα πεινιρλι με διπλό τυρί. Πληγώθηκαν από το περιβάλλον μου που μου είπαν με τον τρόπο τους ότι δικαιολογία εψαχνα για να σταματήσω. Δεν είναι αλήθεια ήθελα να τους φωναξω. Απλώς έφτασα στα όρια μου.

Felicin και πάλι μπράβο είσαι πολλή αξία!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια lilika26!

 

Η αλήθεια είναι ότι είμαι τυχερή γιατι είμαι εύκολη στο φαγητό. Επίσης είχα το χρόνο να ψάξω και να βρω διάφορες συνταγές οπότε προς το παρόν τα καταφέρνω με τη δίαιτα.

 

Καλό κουράγιο σε όλες τις μαμάδες με αλλεργικά παιδιά είτε θηλάζουν είτε όχι :-D

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που δεν έγραψα πιο πριν αλλά ντρεπόμουν. Μάγερ θετική και σταμάτησα να θηλάζω και ξεκίνησα υπό αλλεργικό. Παλεψα πολλη με τις ενοχες μου.Νιώθω καλά να ομως τωρα και ανακουφιστηκα. Μπορώ να φάω επιτέλους. Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη. 7 μήνες ακριβώς αποκλειστικού θηλασμού. Όχι 1 χρόνος που ήταν ο στόχος αλλά κάτι είναι και αυτο.

 

Κορίτσι, γιατί ντρεπόσουν; Όχι κατι ηταν κι αυτό, ηταν μια χαρα διάστημα οι 7 μήνες! Κάθε μαμά εχει δικαίωμα να θεωρεί οτι θήλασε αρκετά ακόμη κι αν ηταν 2 μέρες κι οφείλει να σταματήσει οταν υπερβεί το δικό της αληθινό και μοναδικό όριο κι αυτό το ξέρει μόνο η ίδια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

lilika 26 σε καταλαβαίνω!

 

Έχω έναν μπέμπη 5,5 μηνών. Εμφάνισε αίμα πρώτη φορά 2 μηνών, πριν 3,5 μήνες δηλαδή. Είχα διαβάσει κάποια πράγματα και έκοψα τα γαλακτοκομικά σταδιακά. Διάβαζα και τις ετικέτες για κρυφά. Μετά απο 2 εβδομάδες αποχή, ξανα αίμα. Έκανα τον ντετέκτιβ να δώ τι φταίει. Έκοψα και το μοσχάρι. Έκλαιγε με μάυρο δάκρυ κάθε φορά που ήταν να κάνει κακά. Έκοψα και το αυγό. Είπα να μην φάω ούτε ξηρούς καρπούς. Ξανά αίμα. Τα ψάρια? οι ντομάτες? είχα παρανοήσει.

 

2 μήνες αποχής και ο μπέμπης μια γινόταν καλύτερα, μια ξανα τα ίδια. Μέχρι που αφού είχα κόψει ένα κάρο πράγματα άρχισε να βγάζει αίμα κάθε φορά και μου την έδωσε.

 

Πήγα σε παιδοαλλεργιολόγο και αφού του είπα όλη την ιστορια μου είπε τα εξής:

1)Αλλεργία σε όλα τα γαλακτοκομικά (αγελαδινα, κατσικισια, προβεια κλπ), τα ίχνη και τα παραγωγά τους, σημαινει οτι πρεπει να ζυμωνω το δικο μου ψωμι, ακομα κι αν ο φουρναρης λεει οτι δεν εβαλε γαλα μεσα ειναι πολυ ευκολο να εχει ακουμπησει καπου (εκει φτιαχνουν τοσα πραγματα, τυροπιτες, κουλουρακια κλπ).

 

2)Αλλεργία στη σόγια και όλα τα ίχνη και τα παράγωγα της (εκτός από τη λεκιθίνη σόγιας). Προσοχή, η σόγια ειναι ΠΑΝΤΟΥ. Κι επειδή τα κοτοπουλα και τα γουρουνακια τα ταίζουν σόγια δεν μπορώ να φάω ούτε κοτόπουλο, ούτε χοιρινό. Ακόμα και τα βιολογικά δεν είναι απολύτως ασφαλή για τον μπέμπη μου (το διευκρινίζω γιατί δεν ισχύει σε όλες τις αλλεργίες, απλά ο δικός μου είναι πολύ ευαίσθητος)

 

3)Αλλεργία στο μοσχάρι.

 

4)Αποχή από όλα τα συντηρητικά = πρακτικά δεν μπορώ να φάω σχεδόν τίποτα συσκευασμένο, αλλά και τίποτα απ'εξω. όσο γίνεται φρέσκα και βιολογικά, κομμένα και τα αναψυκτικά, κομμένες ακόμα και οι γρανίτες μηχανής. Αυτό γιατί όλες αυτές οι ουσίες ερεθίζουν ένα ήδη ευαισθητοποιημένο έντερο.

 

5)Αφού βελτιωθεί η κατάσταση να δοκιμάσω το αυγό, τους ξηρούς καρπούς και τα ψάρια, ένα ένα με τη σειρά, και να περιμένω μέσα σε 4 μέρες να δω αντίδραση. Αν δεν δω αντίδραση τότε είναι οκ. Δοκίμασα κι εγω το αυγό αφού καθάρισε ο μπέμπης απο αίμα για 3-4 μέρες και έβγαζε αίμα 1,5 μέρα μετα. Τερμα το αυγο.

 

6)'Οχι εμβόλια για 3 μήνες. Όχι το προαιρετικό (για γαστρεντερίτιδα) μέχρι το χρόνο και βλέπουμε.

Τώρα αρχίζουμε σιγά σιγά τις στερεες και το κεφάλι μου έχει γίνει κουδούνι, γιατι πριν δώσω κατι στο μπεμπη, ο αλλεργιολόγος μου είπε να το τρώω εγώ πρωτα 4 μέρες να δω αν τον πειραζει, και μετα να το δοκιμαζω και σ'αυτον.

Χρειάζομαι γραμματέα!

 

Έχω σκεφτεί πολλές φορες να δώσω ξένο και να πάω να φαω μια τυροπιτα (:oops:) που έχω να φαω απο πέρσι λόγω επιπλοκών στην εγκυμοσύνη αλλα:

 

-Και ο αλλεργιολόγος και ο παιδίατρος μου ζήτησαν να συνεχίσω να θηλάζω γιατι προφυλλάσω το μπέμπη και απο τις αλλεργιες του.

 

-Τα απλα υποαλλεργικα (μερικώς υδρολυμένα) δεν θα μπορει να τα πιει, και το Neocate ειναι πανακριβο.

 

-Μετα απο κάποιο καιρό κάπως συνηθίζεται η δίαιτα.

 

Καταλαβαίνω όμως απόλυτα για ποιο λόγο κάποιος μπορει να μην αντέξει και να καταφύγει στο ξένο. Δεν είναι ιδιοτροπία, ούτε πείνα. Είναι και μια μικρή ενοχή καθε φορα που το γαλα σου πονάει το παιδι σου. Είναι και η τρελα του να εχεις κοψει τα παντα και να σου φαινεται οτι δεν υπάρχει λύση στον ορίζοντα.

 

Αυτά και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :o

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, το έχω περάσει αυτό το στάδιο! Αυτό ακριβώς:ενοχή και τρέλα!

Κάθε φορά όμως που σε πιάνει η ενοχή να σκέφτεσαι οτι το γαλα σου, ακόμη και με τα αλλεργιογόνα ίχνη, εχει 700 διαφορετικά στελέχη προβιοτικων!

 

Μην βιάζεσαι πολυ με τις στερεές, ιδανικά μη δώσεις αμυλα που επιβαρύνουν το πεπτικό κι άλλο και αν θέλεις ρίξε μια μάτια στην εισαγωγή στερεών με γκαπς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το μωρακι μου που είναι 5 μηνών.Έχω κόψει γαλακτοκομικά εδώ και τρεις εβδομάδες,ακόμα τίποτα.Καποια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είναι η ντομάτα.Την εκοψα και αυτή.Μικρή διάφορα.Τωρα διάβασα για τις φέτες του τοστ,ακούγεται καλή ιδέα γιατί τις τρώω.Είμαι λίγο απελπισμένη,ένα βήμα πριν τη καλλιέργεια κοπράνων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το μωρακι μου που είναι 5 μηνών.Έχω κόψει γαλακτοκομικά εδώ και τρεις εβδομάδες,ακόμα τίποτα.Καποια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είναι η ντομάτα.Την εκοψα και αυτή.Μικρή διάφορα.Τωρα διάβασα για τις φέτες του τοστ,ακούγεται καλή ιδέα γιατί τις τρώω.Είμαι λίγο απελπισμένη,ένα βήμα πριν τη καλλιέργεια κοπράνων.

 

κατερινακο, προκειμένου να δεις αποτέλεσμα θα πρέπει να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά, τα φανερά (γάλα, τυρί, βουτυρο κλπ) και δυστυχώς και αυτά που λέμε "κρυφά" (δηλαδή συστατικά γαλακτοκομικών που βρήσκονται σε άλλες τροφές).

Θα πρέπει να διαβάζεις ετικέτες με λεπτομέρεια. Παρακάτω κάποιες λέξεις που πρέπει να προσέχεις στις ετικέτες, καθώς υποδηλώνουν την ύπαρξη κρυφών γαλακτοκομικών σε τροφές: καζεΐνη, σκόνη γάλακτος, λακταλβουμίνη, γαλακτικό ή λακτόζη, λακτοφερίνη, στερεά κρέμας γάλακτος, στερεά ξυνογάλου.

Εγώ δεν έπαιρνα ούτε προϊόντα που λέγανε "μπορεί να περιέχει ίχνη γάλακτος..." αλλά ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του.

Επίσης σημαντικό ότι ένα ποσοστό 30-40% των παιδιών που έχουν αλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος έχουν αλεργία και στην πρωτεϊνη της σόγιας, άρα αν δεν στρώσει η κατάσταση ένα επόμενο βήμα είναι να αποκλείσεις και την σόγια (φανερή - κρυφή).

 

όταν λες για καλλιέργεια κοπράνων εννοείς Mayer ? Αν δεν είσαι σίγουρη ότι έχει αίμα, να πας να κάνεις για να ξέρεις που βαδίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!ειμαι καινούργια μαμα και εχω ανησυχήσει πολυ με τα κακακια της μπεμπας μου! Ειναι 3 μηνων και θηλάζω Αποκλειστικά..τα κακακια της εδω και πολυ καιρο είναι πράσινα και εχουν βλεννες πολλές στο χρώμα των κοπράνων!!Υπάρχει περίπτωση να ειναι κάτι σοβαρό???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!ειμαι καινούργια μαμα και εχω ανησυχήσει πολυ με τα κακακια της μπεμπας μου! Ειναι 3 μηνων και θηλάζω Αποκλειστικά..τα κακακια της εδω και πολυ καιρο είναι πράσινα και εχουν βλεννες πολλές στο χρώμα των κοπράνων!!Υπάρχει περίπτωση να ειναι κάτι σοβαρό???

 

Οι πράσινες κενώσεις είναι συχνά ένδειξη υπερπαραγωγής γάλακτος.

Δες και αυτό το θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=117450

 

Οι βλένες αν δεν συνοδεύονται από αίμα μπορεί να οφείλονται και σε μύξες (μου είχε πει η παιδίατρος). Κάνεις ορό στη μυτούλα της μικρής; βγαίνει καθαρός ο ορός;

 

Ο παιδίατρός σου τι λέει για τις κενώσεις σας; το έχεις συζητήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!!ειμαι καινούργια μαμα και εχω ανησυχήσει πολυ με τα κακακια της μπεμπας μου! Ειναι 3 μηνων και θηλάζω Αποκλειστικά..τα κακακια της εδω και πολυ καιρο είναι πράσινα και εχουν βλεννες πολλές στο χρώμα των κοπράνων!!Υπάρχει περίπτωση να ειναι κάτι σοβαρό???

 

Το μωρό θηλαζει ενα στήθος σε κάθε γευμα ή κι απο τα δυο;

 

Έχετε ενδείξεις αλλεργίας; Πχ Στασιμότητα βάρους, ιστορικό, κόκκινους κύκλους κάτω απο τα μάτια, ρινίτιδα, δερματικά, συριγμό στην αναπνοή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...