Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφικός σταθμός ή Babysitter?


Βρεφικός σταθμός ή Babysitter?  

834

  1. 1. Βρεφικός σταθμός ή Babysitter?

    • Βρεφικός σταθμός
      275
    • Babysitter
      103


Recommended Posts

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος , και σίγουρα εξαρτάται από τις ανάγκες της οικογένειας κλπ.

Αλλά έχω μια απορία...τα παιδάκια που δεν πάνε παιδικό , δεν βαριούνται στο σπίτι?

 

Εμεις το Σαββατο είχαμε πάει με φίλο του στο Metro mall, χθες σε σπίτι άλλου φίλου και σήμερα έχει ξυπνήσει από τις 6 30 , παιζει και με τα παιχνίδια του , βλέπει κινούμενα σχέδια αλλά τον βλέπω ...βαριέται.Και παίζουμε μαζι και ζωγραφίζουμε , αλλά σίγουρα η παρέα με παιδάκια είναι αλλιώς.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος , και σίγουρα εξαρτάται από τις ανάγκες της οικογένειας κλπ.

Αλλά έχω μια απορία...τα παιδάκια που δεν πάνε παιδικό , δεν βαριούνται στο σπίτι?

 

Εμεις το Σαββατο είχαμε πάει με φίλο του στο Metro mall, χθες σε σπίτι άλλου φίλου και σήμερα έχει ξυπνήσει από τις 6 30 , παιζει και με τα παιχνίδια του , βλέπει κινούμενα σχέδια αλλά τον βλέπω ...βαριέται.Και παίζουμε μαζι και ζωγραφίζουμε , αλλά σίγουρα η παρέα με παιδάκια είναι αλλιώς.

 

Εμενα ισα ισα, που βαριοταν στον παιδικο οταν ηταν 3. Αλλα επρεπε να τη στειλω τι να κανω...στο σπιτι εχει ενα σωρο δραστηριοτητες, επισης δεν την αφηνουμε μεσα, την παμε και την πηγαιναμε βολτες.

 

Στον παιδικο αν εξαιρεσεις την ωρα του διαλειμματος ΑΝ ειχε καλο καιρο, τα ειχαν μεσα να ζωγραφιζουν ολη μερα και να κανουν κατασκευες, διαφορα αλλα ξερεις μεχρι μια ηλικια δεν παιζουν ολα μαζι οπως νομιζαμε ολες, αλλα μονα τους. Αργοτερα ξεκινουν να συνεργαζονται. Γιατι κι εγω αυτο νομιζα αλλα απο οσα διαβασα τελικα εδω στο φορουμ και ειδα και η ιδια, δεν ισχυει. Βαλε και τις ιωσεις και την κουραση, το πρωινο ξυπνημα κλπ, ε, δεν ηθελε να παει. Κυριως βεβαια της ελειπε η βολτα εξω στη φυση, στη θαλασσα και το βουνο.

 

Σπιτι εχει σημασια εσυ τι του δινεις να απασχοληθει. Εχουμε ανοιξει διαφορα θεματα για απασχοληση στο σπιτι, για εμενα ειτε παει παιδικο ειτε οχι, ειναι χρησιμα. Γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι απο κουραση και φορτωμενο προγραμμα τα αφηνουμε μπροστα στην tv. Κι εγω το κανω. Βεβαια συνηθως ειναι μετα απο μια μερα που θα εχουμε περασει ωρες εξω, και θα ειμαστε ολοι κουρασμενοι, οποτε πιανουμε απο εναν καναπε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ισα ισα, που βαριοταν στον παιδικο οταν ηταν 3. Αλλα επρεπε να τη στειλω τι να κανω...στο σπιτι εχει ενα σωρο δραστηριοτητες, επισης δεν την αφηνουμε μεσα, την παμε και την πηγαιναμε βολτες.

 

Στον παιδικο αν εξαιρεσεις την ωρα του διαλειμματος ΑΝ ειχε καλο καιρο, τα ειχαν μεσα να ζωγραφιζουν ολη μερα και να κανουν κατασκευες, διαφορα αλλα ξερεις μεχρι μια ηλικια δεν παιζουν ολα μαζι οπως νομιζαμε ολες, αλλα μονα τους. Αργοτερα ξεκινουν να συνεργαζονται. Γιατι κι εγω αυτο νομιζα αλλα απο οσα διαβασα τελικα εδω στο φορουμ και ειδα και η ιδια, δεν ισχυει. Βαλε και τις ιωσεις και την κουραση, το πρωινο ξυπνημα κλπ, ε, δεν ηθελε να παει. Κυριως βεβαια της ελειπε η βολτα εξω στη φυση, στη θαλασσα και το βουνο.

 

Σπιτι εχει σημασια εσυ τι του δινεις να απασχοληθει. Εχουμε ανοιξει διαφορα θεματα για απασχοληση στο σπιτι, για εμενα ειτε παει παιδικο ειτε οχι, ειναι χρησιμα. Γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι απο κουραση και φορτωμενο προγραμμα τα αφηνουμε μπροστα στην tv. Κι εγω το κανω. Βεβαια συνηθως ειναι μετα απο μια μερα που θα εχουμε περασει ωρες εξω, και θα ειμαστε ολοι κουρασμενοι, οποτε πιανουμε απο εναν καναπε.

 

Δεν συμφωνώ απόλυτα ,αλλά σέβομαι βέβαια όλες τις απόψεις:P Ο γιος μου πήγε 29 μηνών και εκτός από 2-3 εβδομάδες προσαρμογής , μια χαρά συνεργαζόταν και έπαιζε με τα υπόλοιπα παιδάκια, σε παρεούλες βέβαια 3-4 παιδιών. Η ερώτηση μου αν βαριούνται δεν αφορά μόνο τον δικό μου , απλά αναρωτιέμαι για τα παιδιά που είναι καθημερινά στο σπίτι. Εμείς έτσι κι αλλιώς όταν δεν έχει παιδικό βγαίνουμε κάθε μέρα πολύωρες βόλτες ,κούνιες κλπ εκτός αν κάποια μέρα όπως σήμερα δεν θέλει (γιατί περιμένει τον μπαμπά του να πάνε βόλτα με το μετρό).Πριν έφτιαχνε παζλ , τώρα παίζει με τα αυτοκίνητα του αλλά σίγουρα προτιμάει και ο ίδιος τον παιδικό. Οσο για τις ιώσεις , ευτυχώς έχω ένα παιδί που δεν αρρωσταίνει πάνω από 2-3 φορές τον χρόνο:P

Για μένα ο παιδικός προσφέρει παρα πολλά και είναι μόνο υπέρ του παιδιού :D

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ απόλυτα ,αλλά σέβομαι βέβαια όλες τις απόψεις:P Ο γιος μου πήγε 29 μηνών και εκτός από 2-3 εβδομάδες προσαρμογής , μια χαρά συνεργαζόταν και έπαιζε με τα υπόλοιπα παιδάκια, σε παρεούλες βέβαια 3-4 παιδιών. Η ερώτηση μου αν βαριούνται δεν αφορά μόνο τον δικό μου , απλά αναρωτιέμαι για τα παιδιά που είναι καθημερινά στο σπίτι. Εμείς έτσι κι αλλιώς όταν δεν έχει παιδικό βγαίνουμε κάθε μέρα πολύωρες βόλτες ,κούνιες κλπ εκτός αν κάποια μέρα όπως σήμερα δεν θέλει (γιατί περιμένει τον μπαμπά του να πάνε βόλτα με το μετρό).Πριν έφτιαχνε παζλ , τώρα παίζει με τα αυτοκίνητα του αλλά σίγουρα προτιμάει και ο ίδιος τον παιδικό. Οσο για τις ιώσεις , ευτυχώς έχω ένα παιδί που δεν αρρωσταίνει πάνω από 2-3 φορές τον χρόνο:P

Για μένα ο παιδικός προσφέρει παρα πολλά και είναι μόνο υπέρ του παιδιού :D

 

Ναι, σε αυτο σου απαντησα, εδωσα παραδειγματα τι καναμε οταν μεναμε σπιτι. Μαλλον η απαντηση ειναι δεν μεναμε σπιτι.... :D

 

Δε νομιζω παντως οτι ειναι τοσο πολυ θεμα αποψης, μαλλον συνηθειων, χαρακτηρα και γουστου. Οπως λες λοιπον οτι το δικο σου ηθελε τον παιδικο, το δικο μου δεν τον ηθελε. Εχει επισης σημασια το που ζεις. Εμεις ειμαστε διπλα στη θαλασσα, το να παμε βολτα ειναι πιο ενδιαφερον γι αυτην απο τοτε που μεναμε Αθηνα, που πηγαιναμε συνεχεια στο παρκο της γειτονιας. Κι εγω βαριομουν για να πω την αληθεια, τωρα πχ κανουμε μπανιο απο Μαιο μεχρι και τελη Οκτωβριου σχεδον καθε μερα που δεν θα παω δουλεια. Κι εκει θα συναντησει ενα σωρο παιδια της γειτονιας και θα παιξει...

 

Ολα αυτα δε σημαινουν οτι ειμαι εναντιον του παιδικου -εξαλλου κι εγω την πηγα- απλα τον θεωρω λυση αναγκης αν εργαζεσαι και δεν εχεις καποιον εμπιστοσυνης να κρατησει το παιδι, γι αυτο δημιουργηθηκε, ειναι καλη λυση ομως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εμείς πάντως που δεν έχουμε γιαγιά τριγύρω να βοηθάει σε καθημερινή βάση, σκεφτόμαστε του χρόνου για παιδικό. Θα είμαστε 2.

Αν είχαμε τη γιαγιά μας, τότε θα πηγαίναμε σίγουρα στα 3

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΦΟΡΗ ΑΔΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΠΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ.

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ 4ΕΤΩΝ ΚΑΙ 18ΜΗΝΩΝ.ΠΕΡΣΙ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ.ΑΠΟΡΙΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ.ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ Η ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ 2015 ΑΛΛΑΞΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΕΜΕΝΕ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΕΤΟΣ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΑΝΕΡΓΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΣΕ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΑΦΑΙΡΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΑΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΗ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕ ΜΗΔΕΝ Η΄ΕΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ.ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 47% ΑΝΕΡΓΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΤΑΧΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 53% ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ - ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΕΣ - ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΕΣ -ΑΜΕΑ - ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ .ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΑΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΑ ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΟΤΙ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟ 2015 ΕΝ ΟΨΕΙ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΤΟ ΦΕΚ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ&ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΩΝ ΜΗΤΕΡΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΑΝΕΡΓΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΡΩΠΙΣΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΖΩΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗΣ ΧΑΜΙΛΟΜΙΣΘΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΔΙΚΟ Η ΑΝΕΡΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Η΄ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΗΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 20% ΚΑΙ ΟΧΙ 46%.

ΟΠΟΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2016 ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ!!!!!ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...