Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης και γλυκαντικές ουσίες


xena

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα.

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης και κόντευα να τρελαθώ από την καταπίεση! Μου ειχε κόψει η ενδοκρινολογος εννοειται γλυκά, υδατάνθρακες σε μικρές ποσότητες και ακόμα και τα φρούτα μετρημένα, 5 κεράσια,3 φράουλες!!! Είχα φρικάρει, ευτυχώς ήταν για 2-3 μήνες. Τώρα είμαι έγκυος ξανά και με έχει πιάσει φοβία οτι έχω πάλι διαβήτη κύησης.Η γυναικολόγος μου εχει πει να προσέχω ετσι κι αλλιώς πολύ τη διατροφή μου, αλλα από οτι λεει σε όλες το ίδιο συστήνει. Εγω προσπαθώ να κόψω τελείως τα γλυκά και να περιορίσω τους υδατάνθρακες αλλά δεν θα αντέξω τόση καταπίεση για ακομα 7 μήνες :*). Και μάλιστα μόνο από φόβο μην το πάθω! Οσο για τις γλυκαντικές ουσίες δεν το ειχα σκεφτεί, άλλωστε αυτό που ήθελα ηταν να χτυπήσω μια παγωτάρα πύραυλο!! Πάντως και τοτε και τώρα τρώω δημητριακά το πρωι, αυτά της fitness.

Και να ρωτήσω, γιαούρτια με φρούτα, σαν της vitaline, επιτρέπονται άραγε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο που εχω συνειδητοποιησει γενικοτερα,ειναι πως οταν σου στερουν κατι,τοτε το θες σαν τρελος!!!πιστευω πως αν δεν υπηρχε θεμα καμια δεν θα εκανε σαν τρελη για λιγη γλυκα...απο την αλλη απο τη στιγμη που υπαρχει θεματακι,γιατι να μην μπορεις να αντισταθεις και να πεις για τους επομενους μηνες κομενα καθε ειδους γλυκα,και υποκαταστατα!ειναι για το καλο του μωρου!εγω δεν θα αντεχα τις τυψεις........οπως κοβεις το τσιγαρο,ετσι τα κοβεις και αυτα ...δεν ειναι και για παντα!

 

Θα συμφωνησω και μαλιστα εγω που δεν εχω ουτε καν υπονοια διαβητη. Απλως ο γιατρος μου ειναι πολυ αυστηρος και μου εχει απαγορευσει απο την αρχη της εγκυμοσυνης οποιουδηποτε ειδους γλυκο, μακαρονια,ρυζι,πατατα,φρουτα μεχρι τρια,ψωμι, δηλαδη οτιδηποτε αμυλουχο και γλυκο.το εχω κρατησει.σε ολη την εγκυμοσυνη εχω φαει συνολικα μια παστα (απο μπουκιες που με πιεζει ο αντρας μου να φαω), 3 ή 4 φορες μαυρα μακαρονια... αντε και μια ολοκληρη πατατα απο τσιμπολογηματα τηγανιτων.αυτα.στην αρχη γκρινιαξα λιγο αλλα το οτι υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει επιπλοκη απο δικη μου λιγουρα..ε, δεν το σηκωνα σαν χαρακτηρας.και πλεον ουτε που με ενδιαφερει κι ας τρωει οποιος θελει διπλα μου ολοκληρα τα max perry;)

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα εχω διαβητη και ειμαι ακομα στην αρχη 2 μηνων ο ενδοκρινολογος μου εδωσε διατροφη(διαιτα δηλ)και μου ειπε αν σε 6 μερες δεν φτιαξει θα κανω ενεσεις ινσουλινης η απορια μου ειναι δεν ειναι πολυ μικρο το περιθωριο που μου δινει;;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα εχω διαβητη και ειμαι ακομα στην αρχη 2 μηνων ο ενδοκρινολογος μου εδωσε διατροφη(διαιτα δηλ)και μου ειπε αν σε 6 μερες δεν φτιαξει θα κανω ενεσεις ινσουλινης η απορια μου ειναι δεν ειναι πολυ μικρο το περιθωριο που μου δινει;;

Καλημερα Ανθη!!Καταρχας με το καλο σου ευχομαι :)

Γενικα ειναι πολυ νωρις για να εχεις κανςι διαβητη κυησης μηπως προυπηρχε και δε το γνωριζες;Περιπου τοσο περιθωριο νομιζω δινουν κι αν δε βελτιωθει καθολου δε το ρισκαρουν και δινουν ινσουλινη.Παντως μη τις φοβασαι τις ενεσεις τπτ δεν ειναι και θα τις κανεις για το καλο του μωρου σου.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ανθη!!Καταρχας με το καλο σου ευχομαι :)

Γενικα ειναι πολυ νωρις για να εχεις κανςι διαβητη κυησης μηπως προυπηρχε και δε το γνωριζες;Περιπου τοσο περιθωριο νομιζω δινουν κι αν δε βελτιωθει καθολου δε το ρισκαρουν και δινουν ινσουλινη.Παντως μη τις φοβασαι τις ενεσεις τπτ δεν ειναι και θα τις κανεις για το καλο του μωρου σου.

 

ευχαριστω πολυ ειμαι απο εξωσωματικη και γενικα με ειχαν βαλει και ετρωγα 2 μηνες 2 ασπραδια αυγα την ημερα και ολο αυτο μπορει να επηρεασε την κατασταση γιατι πολυ αυγο βρε κοριτσια...τις ενεσεις που τις κανεις;;;;;

ειχες και εσυ;;;αν ναι τι διατροφη σου εδωσε;;;οι ενεσεις εμενα με κυνηγανε δεν με αφηνουν εχω και σκληρυνση κατα πλακας και κανω μια ενεσει την ημερα οχι τωρα βεβαια και εκει που ελεγα ωραια θα ξεφυγω λιγο απο τις ενεσεις παρε να χεις γιατι ανθη και ενεση πανε μαζι χαχαχαχαχα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ασπράδι του αυγού έχει πρωτείνη και δε νομίζω ότι σχετίζεται με το σάκχαρο..[/quote

 

 

 

τα αυγα ανεβαζουν το ζαχαρο αυτο μου εχουν πει τουλαχιστον λεω οτι μαλλον ειναι απο αυτο πριν ειχα πολυ χαμηλο ζαχαρο....

Link to comment
Share on other sites

Το σάκχαρο ανεβαίνει κυρίως με τα αμυλούχα, ψωμί, ζυμαρικά, ρύζι, γλυκά, πίτες, πίτσες κ.λπ.. Εννοείται ότι δεν μπορεί κανείς να τρώει και άπειρες ποσότητες από τα υπόλοιπα, όπως πρωτεϊνες ή φρούτα. Θα σου συνιστούσα να δεις άμεσα ενδοκρινολόγο και να σου χορηγήσει δίαιτα προσαρμοσμένη στη δική σου περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Το σάκχαρο ανεβαίνει κυρίως με τα αμυλούχα, ψωμί, ζυμαρικά, ρύζι, γλυκά, πίτες, πίτσες κ.λπ.. Εννοείται ότι δεν μπορεί κανείς να τρώει και άπειρες ποσότητες από τα υπόλοιπα, όπως πρωτεϊνες ή φρούτα. Θα σου συνιστούσα να δεις άμεσα ενδοκρινολόγο και να σου χορηγήσει δίαιτα προσαρμοσμένη στη δική σου περίπτωση

 

 

εχω δει ενδοκρινολογο και κανω διατροφη τοτε και βλεπουμε πως θα παει....αν θα ρυθμισουμε την κατασταση παμε καλα αλλιως παμε με ενεσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Το ασπράδι του αυγού έχει πρωτείνη και δε νομίζω ότι σχετίζεται με το σάκχαρο..

 

Συμφωνώ. Το απράδι δεν περιέχει υδατάνθρακες οπότε δεν επηρεάζει το σάκχαρο... Πολλές γυναίκες εμφανίζουν διαβήτη πρώτη φορά στην εγκυμοσύνη ακόμα και χωρίς να αλλάξει κάτι στη διατροφή τους, ο γνωστός διαβήτης κύησης... Μάλλον στην εγκυμοσύνη οφείλεται το σάκχαρο και όχι στα αυγά..

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ασπράδι σίγουρα δεν επηρρεάζει το σάκχαρο. Θα έλεγα να πάρεις & μία δεύτερη γνώμη

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να διαβασω όλα αυτά που εχουν γραφτει αλλα πριν 2 1/2 μηνες γεννησα κι ειχα παρουσιασει διαβητη κυησεως να σας πω ότι δεν είναι και κατι τοσο σοβαρο!!εκανα αυστηρο πρόγραμμα διατροφης που δεν περιειχε ευδατανθρακες μετριομουνα 4 φορες την ημερα γεννησα μια χαρα ένα θγιεστατο αγορακι και τωρα εχω οδηγιες προοληπτικα να μετριεμαι που και που μετα το φαγητο και να κραταω τα αποτελέσματα μετα από 5 μηνες να κανω μια καμπυλη ζαχαρου και να τα παω στην διαβητολογο να τα δει και να μου πει αν τελικα υπαρχει προδιαθεση!!αυτά τα λιγα!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Κι εγώ με τη σειρά μου έχω διαβήτη κύησης ελεγχόμενο πια μέσω διατροφής. Ανακάλυψα όμως στο συμπλήρωμα μαγνησίου που παίρνω από τον 4ο μήνα ότι έχει μέσα ασπαρτάμη για να βελτιώνεται η γεύση και φοβάμαι μήπως έχω άθελά μου βλάψει το μωρό μου. Έχει πάρει καμία άλλη κοπέλα τα Orbimag;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...