Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεταχειρισμένα είδη


Ursa Major

Ανταλλαγή παιδικών ειδών  

850

  1. 1. Ανταλλαγή παιδικών ειδών

    • Ναι, δέχομαι και δίνω όπου μπορώ
    • Οχι, προτιμώ να έχει το παιδί μου τα δικά του πράγματα


Recommended Posts

Koυνια,μαρσιππο,ρουχαλακια,σεντονακια,παιχνιδια και ο,τι αλλο φανταστειτε εχω παρει απο δευτερο χερι.......εδω εχουν κουλτουρα στα second hand και εχει απειρα μαγαζια!!

Εχω πετυχει μαλιστα αντικειμενα αξιας σε τιμες.....αχτυπητες!!

Απο την αλλη,δεν ξερω βρε κοριτσια μ ευχαριστει πολυ μα πολυ να δινω...

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να πληρωνουν τις βιτρινες των κατστηματων συν οτι θεωρω γουρι να σου δωσουν κατι απο ενα αλλο παιδακι για το παιδι σου.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεχτεί και για μένα και για τη μικρή ρούχα και επίσης έχω δώσει και δικά μου και της μικρής :)

 

Το θεωρώ αυτονόητο ότι όταν ένα ρούχο είναι σε καλή κατάσταση μπορεί να συνεχίσει την ύπαρξή του σε νέο ιδιοκτήτη που θα το χαρεί όσο ο προηγούμενος. Και ανανεώνεται και η γκαρνταρόμπα οικονομικά :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τα ρούχαλάκια του γιού μου πηγαίνουν σε άλλα 2 παιδάκια και εμεις παίρνουμε ρουχα από τα ξαδερφάκια του και από τον γιο της φίλης μου.....

Δεν το θεωρω κακό αντίθετα είναι πολύ βολικό.

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα και ήδη μου έχουν δώσει ρουχαλάκια από δυο φίλες που εχουν γεννήσει πριν από 5 μήνες και 'ηδη τα πρωτα δεν τους κάνουν. Σκέψου τι άλλο εχω να λαμβάνω αφού γεννήσω κι όλας.

Ευτυχώς γιατί τώρα που είμαι άνεργη με έναν μισθό με το ζόρι θα βρούμε και τα χρήματα του μαιετηριου που λεει ο λόγος.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είμαι υπέρ των ανταλλαγών παιδικών ρούχων και παιχνιδιών. Άλλωστε τα μικρά μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που ολα τα ρουχα είναι ελάχιστα φορεμενα. Εχω δώσει αρκετά στη κουμπαρα μου. Το θέμα είναι θα παίρναμε μεταχειρισμένα ρουχα απο ανθρώπους που δεν είναι συγγενείς η φίλοι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

μου εχουν δωσει ρουχαλακια ξαδερφες μου που εχουν μεγαλυτερα παιδια, κι εγω εχω κρατησει αρκετα απο τα πραγματακια της μικρης για το μπεμπη, ευτυχως δεν τα ειχα παρει ολα ροζ, και τα υπολοιπα που ειναι καθαρα κοριτσιστικα τα κρατησα ξεχωριστα και θα τα δωσω. εδεικα τα ρουχα του πρωτου χρονου που τα αλλαζα ανα τριμηνο κ δεν εχουν φθαρει καθολου ειναι κριμα να καθονται στη ντουλαπα ή να καταληξου στα σκουπιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

τώρα που θα γεννήσω τα περισσότερα θα τα δανειστώ απο γνωστους, εκτός απο το καρότσι, κούνια κ καθισματάκι αυτοκινήτου που θα αγοράσω εγώ....το μόνο που έψαχνα κ δεν μπορώ να βρω με τίποτα για να δανειστώ είναι μια καλαθούνα... για τους πρώτους μήνες...σνιφ σνιφ

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

περιμενω κ εγω το πρωτο μου μωρακι..ειμαστε ομως κ εγω κ ο αντρας μου ανεργοι!!!κ εγω απο τοτε που εμεινα εγκυος κ ο αντρας μου τον τελευταιο χρονο...ευτυχως εχω την ξαδελφη μου που με εχει καλυψει απο ρουχαλακια λευκα ειδη αποστειρωτη κτλ κ μια φιλη μου που μου δανειζει παρκο κουνια ρηλαξ και καλαθουνα!!!το μονο που ηθελα καινουριο ειναι το στρωματακι της κουνιας που θα το αγορασουμε εμεις κ το καροτσακι που το ηθελα συγκεκριμενο κ προσφερθηκε ο θειος μου να μας το παρει!!δοξαζω το θεο που υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι κ δεν θα λειψει τιποτα στο μωρο μου απο πλευρας υλικων αγαθων, (γιατι η αγαπη η στοργη κ η ασφαλεια δε θα του ελειπαν ετσι κ αλλιως) κατι που δυστυχως εμεις λογω ανεργιας δε θα μπορουσαμε να καλυψουμε εντελως...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ τα παιδιά μου τα μεγαλώνω με αυτόν τον τρόπο. Προτίμησα μέσα απ΄τις δυσκολίες να φέρω 2 παιδιά στον κόσμο και να πάρω ρούχα/καρότσι/παιχνίδια απ' τις γνωστές μου παρά να μείνω με 1 παιδί και καινούρια πράγματα.

Πραγματικά η διαφορά είναι μόνο στο μυαλό μας, τα παιδιά δεν το καταλαβαίνουν και τα περισσότερα είδη είναι σχεδόν άθικτα.

Και φυσικά ο κύκλος συνεχίζεται. Τα δίνουμε κι εμείς τώρα πια, όλα καθαρά και περιποιημένα.

 

Το μόνο αρνητικό σε αυτό το πάρε-δώσε είναι η γειτόνισσα μου. Μου έχει φέρει 2 φορές μωρουδιακά. Ηταν όλα άπλυτα και κάποια απ' το πατάρι της μισομουχλιασμένα. Να πω την αλήθεια σιχάθηκα και τα πήγα στην εκκλησία όπως ήταν. Πέρα απ' τη μυρωδιά της μούχλας, είχε κρέμες επάνω στα ρούχα 7 ετών. Είπατε κάτι;;

Δεν της είπα τίποτα παρά μόνο να μην μου ξαναδώσει γιατί έχω πολλά. Ντράπηκα να της πω κατάμουτρα ότι σιχαίνομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίνω-χαρίζω πράγματα (ότι είναι σε άριστη κατάσταση) αλλά δεν δέχομαι μεταχειρισμένα είδη.:rolleyes:

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου, είχαν φαγωθεί όλοι να μου χαρίσουν ρούχα-παιχνίδια-έπιπλα κτλ. Ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση να αρνούμαι συνέχεια... Και κάποιοι δεν δέχονταν και να ακούσουν όχι...:evil:

 

Για το παιδάκι μου ήθελα να έχει καινούρια πράγματα, διαλεγμένα-προσαρμοσμένα σε εκείνο και όχι ό,τι τύχει να μου δώσουν (ειδικά τα έπιπλα).

Μου είχαν δώσει με το ζόρι ένα μάρσιπο που θυμάμαι ότι βρώμαγε μούχλα... Τον έπλυνα 2-3 φορές, δεν γινόταν τίποτα και τον πέταξα. Δεν μπορούσα ούτε καν να τον χαρίσω κάπου αλλού...

 

Κατ΄εξαίρεση, το δεύτερο παιδί φοράει μεταχειρισμένα ρούχα του πρώτου παιδιού.

 

ΥΓ εννοείται ότι αν είχα ανάγκη θα έριχνα νερό στο κρασί μου. Για μένα όμως θα ήταν η τελευταία λύση... Για άλλους είναι η πρώτη λύση... όλα είναι θέμα νοοτροπίας.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές έχω χαρίσει ρούχα και παπούτσια των παιδιών που τα αγόραζα πανάκριβα και μίκραιναν μάνι μάνι. Κι εγώ δεν θέλω να δανείζομαι ούτε να μου χαρίζουν. Προτιμώ να κόψω από αλλού. Για όσο θα μπορώ να το κάνω αυτό βέβαια, μια που η κρίση μας έχει κάνει όλους χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Δίνω-χαρίζω πράγματα (ότι είναι σε άριστη κατάσταση) αλλά δεν δέχομαι μεταχειρισμένα είδη.:rolleyes:

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου, είχαν φαγωθεί όλοι να μου χαρίσουν ρούχα-παιχνίδια-έπιπλα κτλ. Ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση να αρνούμαι συνέχεια... Και κάποιοι δεν δέχονταν και να ακούσουν όχι...:evil:

 

Για το παιδάκι μου ήθελα να έχει καινούρια πράγματα, διαλεγμένα-προσαρμοσμένα σε εκείνο και όχι ό,τι τύχει να μου δώσουν (ειδικά τα έπιπλα).

 

Κατ΄εξαίρεση, το δεύτερο παιδί φοράει μεταχειρισμένα ρούχα του πρώτου παιδιού.

 

ΥΓ εννοείται ότι αν είχα ανάγκη θα έριχνα νερό στο κρασί μου. Για μένα όμως θα ήταν η τελευταία λύση... Για άλλους είναι η πρώτη λύση... όλα είναι θέμα νοοτροπίας.

 

Και εγώ είμαι αυτής της νοοτροπίας, θέλω τα πράγματα των παιδιών μου να είναι καινούρια και διαλεγμένα από εμένα. Ευτυχώς δεν μου πρότειναν πολλοί να μου δώσουν πράγματα από τα δικά τους παιδιά (μάλλον ξέρουν ότι είμαι λίγο ξινούλα), μιά-δυό φίλες μου μόνο και η πεθερά μου που ήθελε να μου δώσει τα σεντόνια του άντρα μου (που χρησιμοποίησαν πριν 35χρόνια και τα είχαν φυλαγμένα στο πατάρι) στις οποίες αρνήθηκα ευγενικά.

Χαρίζω όμως πολλά πράγματα που δεν χρειαζόμαστε και πολύ συχνά ολοκαίνουρια ρούχα και παιχνίδια που μας φέρνουν για δώρο και δεν μου αρέσουν.

Τώρα που έρχεται το δεύτερο αγοράκι μου φυσικά και θα χρησιμοποιήσω ρούχα του μεγάλου αλλά θα του πάρω και κάποια καινούρια δικά του.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν θέλω να δανείζομαι ούτε να μου χαρίζουν. Προτιμώ να κόψω από αλλού.

 

Και εγώ είμαι αυτής της νοοτροπίας, θέλω τα πράγματα των παιδιών μου να είναι καινούρια και διαλεγμένα από εμένα. Ευτυχώς δεν μου πρότειναν πολλοί να μου δώσουν πράγματα από τα δικά τους παιδιά (μάλλον ξέρουν ότι είμαι λίγο ξινούλα), μιά-δυό φίλες μου μόνο και η πεθερά μου που ήθελε να μου δώσει τα σεντόνια του άντρα μου (που χρησιμοποίησαν πριν 35χρόνια και τα είχαν φυλαγμένα στο πατάρι) στις οποίες αρνήθηκα ευγενικά.

Χαρίζω όμως πολλά πράγματα που δεν χρειαζόμαστε και πολύ συχνά ολοκαίνουρια ρούχα και παιχνίδια που μας φέρνουν για δώρο και δεν μου αρέσουν.

Τώρα που έρχεται το δεύτερο αγοράκι μου φυσικά και θα χρησιμοποιήσω ρούχα του μεγάλου αλλά θα του πάρω και κάποια καινούρια δικά του.

 

Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι με αυτή τη νοοτροπία γιατί νόμιζα ότι ήμουν η εξαίρεση.:-D

 

Εννοείται ότι το δεύτερο παιδί, φοράει μεν μεταχειρισμένα ρούχα του πρώτου παιδιού (ότι είναι σε άριστη κατάσταση), αλλά του παίρνω και καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στράβωνα κιόλας τότε που μου λέγανε "να σου δώσω το πάρκο του δικού μου" έλεγα "καλά, τι με περάσανε, δε μπορώ να πάρω ένα πάρκο στο παιδί μου?" Βέβαια αυτά όλα πριν 7 χρόνια.....τώρα δε θα έλεγα το ίδιο! Ειδικά για αντικείμενα πχ πάρκο, ρηλάξ και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στράβωνα κιόλας τότε που μου λέγανε "να σου δώσω το πάρκο του δικού μου" έλεγα "καλά, τι με περάσανε, δε μπορώ να πάρω ένα πάρκο στο παιδί μου?" Βέβαια αυτά όλα πριν 7 χρόνια.....τώρα δε θα έλεγα το ίδιο! Ειδικά για αντικείμενα πχ πάρκο, ρηλάξ και τέτοια.

 

Εγώ δεν στράβωνα με την πρόταση. Στράβωνα που έλεγα όχι ευχαριστώ και επέμεναν... Και στο τέλος τους έλεγα δεν θέλω μεταχειρισμένα ευχαριστώ. -Μα είναι σε καλή κατάσταση μπλα μπλα μπλα...:evil: Και ξανά μανά επιμονή... Με το ζόρι καλέ. Αλλά δεν έκανα τη χάρη σε κανέναν. Μόνο τον μάρσιππο πήρα με το ζόρι και τον πέταξα. Και μου τον είχαν περιγράψει σαν αχρησιμοποίητο... Τον πήρα λερωμένο και μουχλιασμένο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, δεν είναι και λόγος να θυμώνετε όμως αν σας προσφέρουν κάτι.

Εγώ τα δίνω να πω την αλήθεια μόνο σε οικογένειες που τα έχουν ανάγκη, δεν έχω προσφέρει κάτι σε μαμάδες που είναι εύπορες.

 

Από την άλλη, χαίρομαι που έχετε κάποιες από εσάς αυτή την άποψη, γιατί έτσι δεν θα άνοιγε αυτός ο κύκλος!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, δεν είναι και λόγος να θυμώνετε όμως αν σας προσφέρουν κάτι.

Εγώ τα δίνω να πω την αλήθεια μόνο σε οικογένειες που τα έχουν ανάγκη, δεν έχω προσφέρει κάτι σε μαμάδες που είναι εύπορες.

 

Από την άλλη, χαίρομαι που έχετε κάποιες από εσάς αυτή την άποψη, γιατί έτσι δεν θα άνοιγε αυτός ο κύκλος!!! :cool:

 

Εγώ, όπως είπα, θύμωνα όταν επέμεναν. Όταν κάποιος επιμένει να σου δώσει κάτι με το ζόρι κάποιο άλλο κίνητρο έχει και όχι την αγαθοεργία...

Link to comment
Share on other sites

εγώ στράβωνα με την αντεπίθεση

- δε θέλω να είσαι καλά σε ευχαριστώ

- α, βέβαια, καινούρια θέλει ο πρίγκηπας, τι να πάρει τα δικά μας, μια μέρα θα καταλάβεις, νέα μαμά είσαι και νομίζεις οτι έτσι είναι μπλαμπλαμπλα

εύπορη δεν ήμουν, αλλά ήθελα να πάρω τα δικά μου πράγματα...

κι εγώ όταν δανείζω δεν τον πρήζω τον άλλον, αν θέλει καλώς, αλλιώς θα θελήσει κάποιος άλλος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω μεχρι στιγμης εχω παρει καποια απο την νυφη μου και απο μια συναδελφο του ανδρα μου.δεν εχω θεμα.και τωρα που ηδη δεν μας κανουν καποια ρουχαλακια και εχουμε μαζεψει πολλα παιχνιδια εχω κρατησει καποια για δευτερη γεννα και καποια αλλα θα τα δωσω σε μια κοπελα που μολις γεννησε και θα μεγαλωσει μονη της το μωρακι της και εχει οικονομικο προβλημα:(

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω.Εχω παρει δανεικο αποστηρωτη, οταν παψουμε να τον χρησιμοποιουμε θα τον καθαρισω πολυ καλα με ξυδι και νερο, οπως γραφει το manual και εννοειται θα τον επιστρεψω.Με τα ρουχαλακια ομως τι γινεται? Μου εδωσαν καποια ρουχακια, σε καλη κατασταση (ξερετε τα νεογεννητα τα φορανε ελαχιστα, τον πρωτο καιρο αλλαζουν νουμερα συνεχεια) και μετα απο καποιο διαστημα που μιλουσα με τη φιλη που μου τα εδωσα της λεω, αχ πως μεγαλωνουν, το ταδε φορμακι που μας δωσατε το βαλαμε στην ακρη, δεν μας χωραει πια.Και η απαντηση ηταν οκ, κρατα τα και οταν δεν σας κανουν ολα αλλο πια να μου τα επιστρεψεις.Η αληθεια ειναι οτι κολλησα.Φυσικα και θα τα επιστεψω αλλα επειδη φοβηθηκα οτι μπορει να λερωθει πχ καποιο φορμακι και να μην βγει ο λεκες (συμβαινουν και αυτα) τα υπολοιπα ρουχακια που μας εδωσε δεν τα φορεσα στα παιδια.Εγω τα δικα μας ρουχακια τα κραταω για να τα δωσω σε αδερφη, φιλες, οποια τα θελει.Φυσικα αυτα που ειναι καινουρια και αφθαρτα.Αλλα δεν νομιζω να τα ξαναζητησω πισω.

guPqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Να σας πω και εγω.Εχω παρει δανεικο αποστηρωτη, οταν παψουμε να τον χρησιμοποιουμε θα τον καθαρισω πολυ καλα με ξυδι και νερο, οπως γραφει το manual και εννοειται θα τον επιστρεψω.Με τα ρουχαλακια ομως τι γινεται? Μου εδωσαν καποια ρουχακια, σε καλη κατασταση (ξερετε τα νεογεννητα τα φορανε ελαχιστα, τον πρωτο καιρο αλλαζουν νουμερα συνεχεια) και μετα απο καποιο διαστημα που μιλουσα με τη φιλη που μου τα εδωσα της λεω, αχ πως μεγαλωνουν, το ταδε φορμακι που μας δωσατε το βαλαμε στην ακρη, δεν μας χωραει πια.Και η απαντηση ηταν οκ, κρατα τα και οταν δεν σας κανουν ολα αλλο πια να μου τα επιστρεψεις.Η αληθεια ειναι οτι κολλησα.Φυσικα και θα τα επιστεψω αλλα επειδη φοβηθηκα οτι μπορει να λερωθει πχ καποιο φορμακι και να μην βγει ο λεκες (συμβαινουν και αυτα) τα υπολοιπα ρουχακια που μας εδωσε δεν τα φορεσα στα παιδια.Εγω τα δικα μας ρουχακια τα κραταω για να τα δωσω σε αδερφη, φιλες, οποια τα θελει.Φυσικα αυτα που ειναι καινουρια και αφθαρτα.Αλλα δεν νομιζω να τα ξαναζητησω πισω.

Αυτο με εχει προβληματισει κι εμενα.. Δεν εχω κανενα προβλημα και να παρω και να δωσω, εννοειται πραγματα σε καλη κατασταση, αλλα οταν ο αλλος τα θελει πισω, δεν τα δεχομαι εξ αρχης, γιατι με τη χρηση μπορει κατι να καταστραφει. Μετα τι θα κανω θα χρησιμοποιησω για το παιδι μου το μεταχειρισμενο και μετα θα αγορασω καινουριο για να το επιστρεψω; Δεν εχει νοημα.. Αν ομως καποιος δεν τα χρειαζεται και μου αρεσουν, ευχαριστως τα δεχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Δέχτηκα αλλά και θέλω να δώσω στο μέλλον πράγματα από το κοριτσάκι μου. Είναι μεγάλη βοήθεια να σου δίνουν βρεφικά είδη (2ο η και 3ο χέρι). Πραγματικά δεν έχω αγοράσει ακόμα κάτι για την Μπέμπα, μου έχουν δώσει τα πάντα. Αλλά δεν ξέρω αν κάποια πράγματα κάνει να χρησιμοποιεί, πχ το μπιμπερό. Εσείς τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angelinideb είπε:

Δέχτηκα αλλά και θέλω να δώσω στο μέλλον πράγματα από το κοριτσάκι μου. Είναι μεγάλη βοήθεια να σου δίνουν βρεφικά είδη (2ο η και 3ο χέρι). Πραγματικά δεν έχω αγοράσει ακόμα κάτι για την Μπέμπα, μου έχουν δώσει τα πάντα. Αλλά δεν ξέρω αν κάποια πράγματα κάνει να χρησιμοποιεί, πχ το μπιμπερό. Εσείς τι λέτε ?

Αν είναι γυάλινο δεν έχεις πρόβλημα.Βέβαια θα πρότεινα να αλλάξεις τις θηλές γτ αυτές φθείρονται κ δεν είναι για μεγάλη χρήση,το υπόλοιπο μπαίνει  για αποστείρωση.Για τις πιπιλες ισχύει το ίδιο,παίρνεις καινούριες.Γενικά οτι έχει να κάνει με πλαστικό το αλλάζεις,τα υπόλοιπα τα χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...