Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά πρόταση για τις λιγούρες;


Recommended Posts

Να εξηγήσω: έχω πάρει 2 κιλά πάνω απ' όσα πρέπει (21η εβδομάδα) και μ' έχουν αγχώσει τρελά. Έλα όμως που το μυαλό μου είναι συνέχεια στο φαγητό... Δε μου "μυρίζουν" συγκεκριμένα πράγματα κι ευτυχώς δεν έχω όρεξη για γλυκά!

 

Προσπαθώ να κοροϊδέψω τον εαυτό μου με φρούτα, αλλά μήλα κ πορτοκάλια σε λίγη ώρα με κάνουν να πεινάω πιο πολύ!

 

Όλοι λένε ότι τα πολλά κιλά θα έρθουν στη συνέχεια κι επειδή ο γιατρός είναι αυστηρός θέλω λίγο να συγκρατήσω την κατάσταση. Καμιά ιδέα;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να τρως κάθε 3 ώρες!

Αν δεν τρως γλυκά και πολλά λάδια με ψωμιά - τουλάχιστον όχι σε ποσότητες - και σε κάθε γεύμα τρως ποσοτικά τόση σαλάτα όση και το πιάτο του κυρίως σου, όχι μόνον δεν θα πάρεις κιλά αλλά ίσως χάσεις κι όλας.

 

Με λίγα λόγια..

Πρωϊ: Γάλα με δημητριακά

Δεκατιανό: φρούτο και μισο τοστ (εγώ έτρωγα ολόκληρο)

Μεσημέρι: 1 πιάτο φαγητό + 1 πιάτο σαλάτα

Απόγευμα: κομπόστα ή γιαούρτι με δημητριακά ή τοστ ή φρούτο ή φρυγανιές με τυράκι

Βράδι: όπως το μεσημέρι με λίγο λιγότερη ποσότητα

Πριν τον ύπνο: 1 ποτήρι γάλα

 

Εγώ 7 μηνών είχα πάρει 11 κιλά. Ωσπου να γεννήσω είχα κατέβει στα 8,5.

 

Αν θελήσεις γλυκό, περιορίσου στην μαύρη σοκολάτα ή γκοφρέτα με μαύρη σοκολάτα ή λίγο χαλβά και πάντα μαζί με ένα απ' τα γεύματα.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

έχω απαντήσει και στο άλλο θέμα, αλλά θα το πω και εγώ: πασατέμπος!

μόλις ένιωθα (στα ενδιάμεσα των γευμάτων) λιγούρα, έτρωγα ένα μπολάκι πασατέμπο. Έτσι και την λιγούρα μου ικανοποιούσα, περνούσε ένα μισάωρο μέχρι να φάω την ποσότητα αυτή (οπότε δεν κατανάλωνα σοκολάτες και άλλα αμαρτωλά πράγματα), τα υγρά από το στομάχι μου απορρωφώνταν (οπότε δεν με τραβούσε όπως πχ αν είχα φάει μόνο φρούτα) και επίσης έπαιρνα πολλές βιταμίνες και καλά λιπαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αχ λιγουρες!!!! Ειχα πολλες στο πρωτο τριμηνο, τωρα ειμαι πολυ πιο νορμαλ! παντως οταν θελω γλυκο προσπαθω να τρωω παστελι με ολο μελι που ειναι υγιεινο και γλιτωνω τις πολλες ζαχαρες και σοκολατες, οταν θελω κατι αλμυρο σαν σνακ φτιαχνω ποπ κορν σε λαδι και οχι σε βουτυρο με λιγο αλατακι και ειναι πολυ καλο σνακ για εγκυους, προσφερει διαφορα καλα στον οργανισμο! Οπως ειπατε τα συχνα και μικρα γευματα ειναι το ιδανικο! στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 10 κιλα και τα εχασα απο τις πρωτες 10 μερες μετα τη γεννα το πολυ! ειχα σαν συστημα να τρωω πολλα φρουτα και ο γιατρος μου ελεγε οτι για να παρει το μωρο τα απαραιτητα χωρις να παρω πολλα κιλα ειναι να τρωω μοσχαρι σχεδον καθε μερα και 1 αυγο καθε μερα! Οκ, το μοσχαρι δε μπορουσα να το τρωω παντα σαν κυριως αλλα εφτιαχνα ενα μπωλ μπιφτεκια μοσχαρισια και τα ειχα στο ψυγειο και αν δεν ειχα φαει το μεσημερι μοσχαρι ετρωγα το βραδυ ενα με λιγη σαλατιτσα! καντε λιγο τζατζικακι για συνοδευτικο που στην τελικη τι ειναι, γιαουρτακι και σκορδο και θα νιωθετε πολυυυ χορτατες!!! :) :)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ όταν έχω λιγούρες και θέλω κάτι σάπιο - λιπαρό - γλυκό τρώω:

 

1) ποπ κορν

 

2) γιαούρτι μπανάνα και μέλι, ή γενικά φρουτάκια με μέλι

 

3) γαριδάκια από φιστίκι (το μόνο φάουλ έχω διαβάσει στα συστατικά τους είναι ότι τηγανίζονται σε ηλιέλαιο, κατά τ άλλα δεν έχουν συντηρητικά) από τη γνωστή γερμανική αλυσίδα.

 

4) σαλάτα ceasars. το dressing το φτιάχνω με μουστάρδα λάδι και λεμόνι οπότε δεν έχει πάρα πολλές θερμίδες

 

5) αμύγδαλα . Προσοχή, από ξηρούς καρπούς κάπου διάβασα πρόσφατα ότι το φυστίκι δεν κάνει στην εγκυμοσύνη.

 

6) γάλα με μούσλι ολικής και καμιά μπανάνα

 

Κι εγώ έχω πολλή όρεξη πανάθεμά με (και πριν μείνω έγγυος δηλαδή). έχω πάρει γύρω στα 8 κιλάκια, όλη την ώρα θέλω να μασουλάω κάτι.....μία οι καούρες μία η βαρεμάρα....

 

όντως τα πασατέμπος και οι ηλιόσποροι πολύ καλα!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Για γλυκό το γλυκό του κουταλιού είναι ωραιότατη επιλογή που σε λιγώνει και δεν μπορείς να φάς πολύ.

Επίσης έφτιαχνα ένα τζατζίκι χωρίς σκόρδο για να αποφύγω τις καούρες. Με αγγουράκι, και άνηθο... Ωραιότατο, δροσερό...

Εγώ δεν είχα ακριβώς λιγούρες για κάτι συγκεκριμένο, απλά είχα ανάγκη να τρώω κάτι κάθε δύο ώρες, αλλιώς νόμιζα ότι θα λιποθυμήσω. Γουργούριζε το στομάχι μου. Έτρωγα φρούτα, ξηρούς καρπούς και έπαιρνα στη δουλειά ταπεράκι με σαλάτα (βραστά κολοκυθάκια, πατάτες, καρότα, ή χωριάτικες σαλάτες (ήταν καλοκαίρι) με πολλές πιπεριές και τυράκι κίτρινο αντί για φέτα.

Είναι λίγο επίφοβη αυτή η αίσθηση ότι πρέπει να φάς οπωσδήποτε, αν δεν φροντίσεις να έχεις μαζί σου σωστά τρόφιμα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ιδέες, μάλλον απ' τα πολλά ψωμιά την πάτησα! Γλυκά δεν τρώω σχεδόν καθόλου, όλο για αλμυρά/ξιδάτα κτλ έχω όρεξη - μεζεκλής θα μας βγει ο μπέμπης, να μου το θυμηθείτε! Έλα όμως που αυτά όλα θέλουν και ψωμάκι μαζί, πώς να φας πχ ελιές σκέτες;

 

Ξεκίνησα προσπάθεια ως εξής αυτές τις μέρες (αφού τσάκισα τη λαγάνα..) κι ο Θεός βοηθός:

Πρωινό: γάλα με δημητριακά σίτου

Δεκατιανό: αν φάω, τοστ μόνο με τυρί

Μεσημεριανό: κυρίως πιάτο+ σαλάτα με ελάχιστο ψωμί

Απόγευμα: κάτι ελαφρύ (φρούτο κτλ)

Βραδινό: σαλάτα ή κάτι εξίσου ελαφρύ

 

υγ αυτό με το πασατέμπο μ' άρεσε ως ιδέα, είναι είναι όμως πολύ αλατισμένο -> κατακράτηση υγρών;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτρωγα ηλιόσπορους, ανάλατους όμως, πρόσεξε γιατί δεν θέλεις να ανεβάσεις πίεση!

 

Αν δεν φας δεκατιανό - δεν θα ενεργοποιήσεις τον μεταβολισμό σου. Ο σκοπός αυτός είναι. Μένει ο μεταβολισμός σε εγρήγορση, υπάρχει ενέργεια διαρκώς στο σώμα και ισομοιρασμένη. Η γλουκόλες σε σταθερά επίπεδα - σωστότερες καύσεις.

 

Και θες κι ένα γάλα πριν πας για ύπνο γιατί δίνει την ενέργεια που χρειάζεται ο οργανισμός το βράδι που κοιμάται για να θρέψει σωστά το έμβρυο και σε κρατά σε σωστά επίπεδα γλουκόλης πάλι ώστε να μην πεινάς το πρωί (λιγούρες)

 

Μην παραλείπεις γεύματα γιατί θα πεινάς και θα στερείσαι και κυρίως όχι σκέτη σαλάτα για γεύμα ή δείπνο, τις πρωτεϊνες μην τις παραλείπεις, τις χρειάζεται πολύ το μωράκι. Αν θέλεις ψωμί (κι εγώ ψωμού είμαι), πάρε μαύρο ή πολύσπορο σε φέτες και τρώγε μία με κάθε γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ιδέες, μάλλον απ' τα πολλά ψωμιά την πάτησα! Γλυκά δεν τρώω σχεδόν καθόλου, όλο για αλμυρά/ξιδάτα κτλ έχω όρεξη - μεζεκλής θα μας βγει ο μπέμπης, να μου το θυμηθείτε! Έλα όμως που αυτά όλα θέλουν και ψωμάκι μαζί, πώς να φας πχ ελιές σκέτες;

 

Ξεκίνησα προσπάθεια ως εξής αυτές τις μέρες (αφού τσάκισα τη λαγάνα..) κι ο Θεός βοηθός:

Πρωινό: γάλα με δημητριακά σίτου

Δεκατιανό: αν φάω, τοστ μόνο με τυρί

Μεσημεριανό: κυρίως πιάτο+ σαλάτα με ελάχιστο ψωμί

Απόγευμα: κάτι ελαφρύ (φρούτο κτλ)

Βραδινό: σαλάτα ή κάτι εξίσου ελαφρύ

 

υγ αυτό με το πασατέμπο μ' άρεσε ως ιδέα, είναι είναι όμως πολύ αλατισμένο -> κατακράτηση υγρών;

 

 

εγώ έτρωγα τον ανάλατο, γιατί ούτως ή άλλως ο αλατισμένος μου έκανε ερεθισμό στη γλώσσα και δεν τον αντέχω!

ο ανάλατος μια χαρά τραβιέται και δεν προκαλεί κατακράτηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμύγδαλα ανάλατα και φουντούκια τρώω μερικές φορές,λίγα όμως λόγω θερμίδων.

 

Το γάλα πριν κοιμηθώ πάντως δε με ενθουσιάζει, με το ζόρι πίνω ένα ποτήρι το πρωί ή το τρωω με δημητριακά, με φουσκώνει κάπως, ποτέ δε μ' αρεσε ιδιαίτερα. προσπαθώ να αναπληρώνω με τυριά το ασβέστιο.

 

Επ' ευκαιρία να σας πω και τι έμαθα χτες απ' την φουρνάρισσά μου: απαγορεύεται το ψωμί σίκαλης στην εγκυμοσύνη και γενικά δεν κάνει να το τρώει κανείς συχνά γιατί ούτε τίποτα θρεπτικό έχει και έχει κατηγορηθεί για περίεργα συμπτώματα! :confused:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

αμύγδαλα ανάλατα και φουντούκια τρώω μερικές φορές,λίγα όμως λόγω θερμίδων.

 

Το γάλα πριν κοιμηθώ πάντως δε με ενθουσιάζει, με το ζόρι πίνω ένα ποτήρι το πρωί ή το τρωω με δημητριακά, με φουσκώνει κάπως, ποτέ δε μ' αρεσε ιδιαίτερα. προσπαθώ να αναπληρώνω με τυριά το ασβέστιο.

 

Επ' ευκαιρία να σας πω και τι έμαθα χτες απ' την φουρνάρισσά μου: απαγορεύεται το ψωμί σίκαλης στην εγκυμοσύνη και γενικά δεν κάνει να το τρώει κανείς συχνά γιατί ούτε τίποτα θρεπτικό έχει και έχει κατηγορηθεί για περίεργα συμπτώματα! :confused:

 

Αλήθεια;;; εγώ λόγω διαβήτη μόνο φρυγανιές ή ψωμί τοστ σίκαλης έτρωγα. Μια χαρά ήμουν. Σου είπε τι ακριβώς κάνει;;;; μα και οι διαβητολόγοι το συστήνουν στην εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια;;; εγώ λόγω διαβήτη μόνο φρυγανιές ή ψωμί τοστ σίκαλης έτρωγα. Μια χαρά ήμουν. Σου είπε τι ακριβώς κάνει;;;; μα και οι διαβητολόγοι το συστήνουν στην εγκυμοσύνη...

 

Τι να σου πω.. προφανώς οι γιατροί ξέρουν καλύτερα.. Είπε πάντως ότι δεν προσφέρει τίποτα, δεν έχει καθόλου θρεπτικά συστατικά κι ότι κατά καιρούς υπήρχαν παράπονα για πονοκεφάλους. Δε μ' άφησε να πάρω, και να σκεφτείς ότι δεν είμαι και τακτική πελάτις του συγκεκριμένου φούρνου. Ίσως να έχει να κάνει με το ότι ξέρουν τι βάζουν μέσα καλύτερα απ' τους γιατρούς...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Τι να σου πω.. προφανώς οι γιατροί ξέρουν καλύτερα.. Είπε πάντως ότι δεν προσφέρει τίποτα, δεν έχει καθόλου θρεπτικά συστατικά κι ότι κατά καιρούς υπήρχαν παράπονα για πονοκεφάλους. Δε μ' άφησε να πάρω, και να σκεφτείς ότι δεν είμαι και τακτική πελάτις του συγκεκριμένου φούρνου. Ίσως να έχει να κάνει με το ότι ξέρουν τι βάζουν μέσα καλύτερα απ' τους γιατρούς...

Καλημέρα σας!!!Διαβάζω τόση ώρα τα σχόλια σας κ αναρωτιέμαι.....μήπως είμαι στον κόσμο μου;;;Απο ότι διαβάζω όλες προσέχετε τι τρώτε πολύ ευλαβικά!Εγώ τρώω απ'όλα,δεν στερούμαι τίποτα.Πάντα σε λογικές ποσότητες βεβαιά....αλλά κ σοκολάτες κ γενικά γλυκά κ αν τύχει κ απ'έξω φαγητό :confused:.Είναι κακό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!Διαβάζω τόση ώρα τα σχόλια σας κ αναρωτιέμαι.....μήπως είμαι στον κόσμο μου;;;Απο ότι διαβάζω όλες προσέχετε τι τρώτε πολύ ευλαβικά!Εγώ τρώω απ'όλα,δεν στερούμαι τίποτα.Πάντα σε λογικές ποσότητες βεβαιά....αλλά κ σοκολάτες κ γενικά γλυκά κ αν τύχει κ απ'έξω φαγητό :confused:.Είναι κακό;;;;

 

Μην αγχώνεσαι,ούτε εγώ προσέχω ιδιαίτερα, έχω φάει κάτι παστίτσια ξεγυρισμένα τελευταία, απλά προσπαθώ ν' αποφύγω παχυντικές αηδίες (όσο μου επιτρέπουν οι λιγούρες βεβαια), όπως είναι τα πατατάκια..

 

Είναι και θέμα όρεξης. Πχ κάτι μπακλαβαδάκια που μας έφεραν τα δοκίμασα, από την τούρτα του καλού μου για τα γενέθλιά του μια κουταλιά κι αυτή για το καλό, δε μου έκανε κλικ...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια;;; εγώ λόγω διαβήτη μόνο φρυγανιές ή ψωμί τοστ σίκαλης έτρωγα. Μια χαρά ήμουν. Σου είπε τι ακριβώς κάνει;;;; μα και οι διαβητολόγοι το συστήνουν στην εγκυμοσύνη...

 

Οι γιατροι προτεινουν το ολικης αλεσεως... δεν ειναι το ιδιο με το σικαλεως.

Παλιοτερα η γνωστη μου κυρια ειχε καρκινο κ.οινγιατροι της ειχαν πει οτι κ η σικαλη ενοχοποιειται... το μςταφερω οπως μου το ειπαν χωρις περαιτερω γν ση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...