Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Οσο για το να μην ανησυχουμε οσο παρακολουθουμε το ζαχαρο με μηχανακι και οι τιμες βγαινουν καλες... δε θα εδινα και τοσο βαση!! Την πρηγουμενη εβδομαδα στο μικροβιολογικο ειχα 100, χθες με μηχανακι ειχα 79, σημερα στο μικροβιολογικο 103. Αν ακολουθουσα το μηχανακι δλδ θα εμενα ησυχη και θα ετρωγα ο,τι μου κατεβαινε ενω ΗΔΗ υπαρχει προβλημα :(

 

 

μα και το 100 εισαι καλά .. δεν το ξεπερνας το όριο..

εγώ παντως οτι με εβγαζε το μικροβιολογικο εβγαζε και το μηχανάκι..

αν ξαφνικά πάντως απο εκει που εχεις 90 δεις κανα 160 πρέπει να ανησυχεις..

παν μετρο αριστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να υποθεσω οτι δεν τα εβαλε ολα τα κιλα στο τριτο τριμηνο;;;;

 

ολα στο τρίτο ..

τα 10 τελευταια που εβαλε ήταν στον 9ο μηνα..

θυμάμαι που μου το ελεγε και μου ειχε κάνει εντύπωση..

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν ειναι σωστο γιατι πχ και μένα μου αλλαξε την πητ γιατι πολυ απλά δεν συμβαδιζει η ανάπτυξει του παιδιου με την τελευταια μερα της περιοδου.. το παιδι ειναι μια εβδομάδα πιο μεγάλο. αλλά απο την αρχή ξέραμε οτι επειδη δεν ειχα σταθερό κύκλο δεν ξεραμε πότε περιπου έποιασα.

και με τις τελευταιες μετρήσεις με εβγαλε 10 μερες νωριτερα οτι θα γεννησω...

 

 

Αυτο που λεω ειναι απολυτα σωστο αλλα ως γνωστον υπαρχουν γιατροι και γιατροι,γιατροι που ακολουθουν τα ιατρικα πρωτοκολλα και γιατροι που ειναι μπακαληδες.....

 

 

Και εμενα το μωρο ηταν 10 μερες πιο μικρο απο την αρχη και αντι για 4/12 που ειχα πητ εγινε 14/12,αυτο ομως εγινε στην αυχενικη,οχι απο εκει και μετα....Δεν αλλαζεις πητ καθε λιγο και λιγακι!

 

 

Η ενσταση η δικη μου ειναι η αλληγη πητ στην 26η εβδομαδα οπως ειπε και πιο πανω το μελος,οχι για την αρχη της εγκυμοσυνης....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω ειναι απολυτα σωστο αλλα ως γνωστον υπαρχουν γιατροι και γιατροι,γιατροι που ακολουθουν τα ιατρικα πρωτοκολλα και γιατροι που ειναι μπακαληδες.....

 

 

Και εμενα το μωρο ηταν 10 μερες πιο μικρο απο την αρχη και αντι για 4/12 που ειχα πητ εγινε 14/12,αυτο ομως εγινε στην αυχενικη,οχι απο εκει και μετα....Δεν αλλαζεις πητ καθε λιγο και λιγακι!

 

 

Η ενσταση η δικη μου ειναι η αλληγη πητ στην 26η εβδομαδα οπως ειπε και πιο πανω το μελος,οχι για την αρχη της εγκυμοσυνης....

 

εγώ είμαι στην 33η εβδομαδα αυτη την στιγμή και πριν 10 μερες αλλάξαμε την πητ. μου και πιστεψε με μονο μπακάλης δεν ειναι ο γιατρος μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Polina, το 100 για εγκυμοσυνη δεν ειναι καλο. Ειναι προβλημα.

 

σε ποιο μηνα είσαι??

σε ρωτάω γιατι εγώ στην αρχη ειχα υπογλυκαιμιες (μιλάμε για 30-40 σε σημειο να γυρνάνε ολα) με το καιρο ανεβηκε και ειχα γυρω στο 80-90 μεχρι τον εβδομο μηνα

τωρα στον 8ο εχει περιπυ 2-3 εβδομάδες που έχω 100 -110 ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε εννοείτε οχι πολλα γλύκα (αν και δεν τρωω γιατι εχω χασει 16 κιλά και δεν θελω να βαλω γιατι προσπαθουμε για φυσιολογικο μετά απο καισαρικη) και πως σε περίπτωση που δω ανω των 140 κατευθειαν να κάνω καμπυλη και να τον ενημερωσω..

βεβαια εγω ειμαι ιδιαιτερη περίπτωση μιας και ειναι κοντά η μια εγκυμοσυνη με την αλλη και την προηγουμενη φορα εκανα προεκλαμψια..

δεν ξέρω πάντως μακαρι να μην κάνεις υψηλο ζάχαρο και να καταπολεμηθει με σωστη διατροφη..

το σωστό ειναι αυτο που ειπα πριν παν μέτρο αρριστον

μπορεί να ειμαστε εγκυες αλλα αυτο δεν σημαίνει πως πρέπει να σαβουριαζουμε οτι βρουμε.. θα τυχει μια φορα να εχεις λιγουρα και να τρως οτι να ναι οκ.. αλλά οχι καθε μερα.. το λεω γιατι εγώ εχω παιδευτει πάρα πολυ να χασω τα κιλά στην διαρκεια της εγκυμοσυνης και υπήρχαν μερες που πραγματικά υπέφερα τοτε ετρωγα κατι παραπανω.. οι πρωτοι 2-3 μηνες ήταν δυσκολοι μετά ομως οκ.. και δοξα το θεο πλέον τρωω απο ολα και απο λιγο..

σας το λεω γιατι εγώ ξεκινησα μια εγκυμοσυνη στα 125 κιλά και ειμαι περιπου 107 τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πανω ειμαι ακομη στον 4ο. Τον κλεινω οπου να ναι. Η ενδοκρινολογοςμ εστειλε αμεσως για κκαμπυλη, ας ειναι νωριτερα απο τον 6ο που γινεται συνηθως. Μου ειπε οτι δεν πρεπει να ειναι πανω απο 95 στην εγκυμοσυνη. Εσυ εχεις κανει καθολου καμπυλη;

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πανω ειμαι ακομη στον 4ο. Τον κλεινω οπου να ναι. Η ενδοκρινολογοςμ εστειλε αμεσως για κκαμπυλη, ας ειναι νωριτερα απο τον 6ο που γινεται συνηθως. Μου ειπε οτι δεν πρεπει να ειναι πανω απο 95 στην εγκυμοσυνη. Εσυ εχεις κανει καθολου καμπυλη;

 

αυτο που λες πρώτη φορά το ακουω.. μηπως σε αγχωνει τσάμπα??

γιατι στην εγκυμοσυνη επειδη προχτες μιλουσα για αυτο το θεμα με τον γυναικολογο μου μου ειπε πως πάνω απο 140 θα εχουμε θεματα..

120 ειναι φυσιολογικά το όριο... στην εγκυμοσυνη αυτο το όριο αυξανεται λίγο.

εγω καμπύλη σε αυτην την εγκυμοσυνη δεν έκανα. ουτε μεγάλο υπέρηχο θελησα να κάνω μιας και ειχα αποφασισει πως και θεμα να έχει το παιδι θα το κρατουσα.. εχω κάνει όλες τις αλλες εξετάσεις (αυχενικη, α-τεστ κλπ)

προσέχω το ζαχαρο μου το τι τρωω και το ελεγχω.. εκανα και μια απλη εξεταση αιματος ζαχαρου βγηκε οκ το ελεγχω συχνα πυκνα και με το μηχανακι μια οταν ξυπνάω και μια 2 ωρες μετά το φαγητο.. ο γιατρος μου μου λεει πως οι μετρήσεις μου ειναι πολυ καλές..

Link to comment
Share on other sites

Και η γυναικολογος μου ειπε οτι το 100 ειναι μετριο αποτελεσμα, ειναι στα ορια κι ετσι κι αλλιως θα κανω καμπυλη. Την ενδοκρινολογο την εμπιστευομαι απολυτα, γιατι με παρακολουθει χρονια λογω θυρεοειδη. Παντως και σε μια αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα οτι στην εγκυμοσυνη ειναι χαμηλοτερα τα ορια, αλλοι θεωρουν καλο κατω απο 95αλλοι κατω απο 92. Απο εκει κ περα τι να πω.... κοντος ψαλμος αλληλουια... θα κανω την καμπυλη προσεχως και θα δουμε....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τον εμπιστευομαι τον γιατρο μου και ναι, ειπε οτι αλλαζει η ημερομηνια με βαση την αναπτυξη του μωρου. απλα οτι ειναι πιθανο να γεννηθει 5 μερες πιο νωρις απο την στιγμη που μεγαλωσε. αυτα.

τωρα... τελος παντων.

οσο για τα κιλα και την διατροφη εγω κρατιεμαι μερες τωρα και δεν τρωω καθολου γλυκα- μονο φρουτα και και λιγο μελι που και που στον καφε μου. και δεν με πειραζει τελικα. προς το παρον...

υπογλυκαιμιες θα εχουμε στην εγκυμοσυνη και ειναι δυσκολο να τις ελεγχουμε αρκει να μην ξεφευγουμε.

φιλια σε ολες

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η γυναικολογος μου ειπε οτι το 100 ειναι μετριο αποτελεσμα, ειναι στα ορια κι ετσι κι αλλιως θα κανω καμπυλη. Την ενδοκρινολογο την εμπιστευομαι απολυτα, γιατι με παρακολουθει χρονια λογω θυρεοειδη. Παντως και σε μια αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα οτι στην εγκυμοσυνη ειναι χαμηλοτερα τα ορια, αλλοι θεωρουν καλο κατω απο 95αλλοι κατω απο 92. Απο εκει κ περα τι να πω.... κοντος ψαλμος αλληλουια... θα κανω την καμπυλη προσεχως και θα δουμε....

 

 

Με το καλό τοτε και ευχομαι να έχεις καλά αποτελεσμάτα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα την καμπυλη.... ειναι παθολογικη.... μου δωσε διαιτα και μηχανακι να τρυοιεμαι τρις ημερησιως... βοηθεια μου :P

(Συγνωμη για την καταχρηση του θεματος ).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα την καμπυλη.... ειναι παθολογικη.... μου δωσε διαιτα και μηχανακι να τρυοιεμαι τρις ημερησιως... βοηθεια μου :P

(Συγνωμη για την καταχρηση του θεματος ).

 

 

μην στεναχωριεσαι απλά τωρα πρόσεχε λιγο περισσότερο..

ολα καλά θα πάνε.

;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
εγώ είμαι στην 33η εβδομαδα αυτη την στιγμή και πριν 10 μερες αλλάξαμε την πητ. μου και πιστεψε με μονο μπακάλης δεν ειναι ο γιατρος μου...

 

 

Ετσι ειναι εαν ετσι νομιζεις....

 

Παντως απο το μυαλό μου δεν τα βγαζω ,τα ιατρικα πρωτοκολλα το γραφουν.

 

Your first ultrasound done at 10weeks 1 day will have given you and your doctor a due date which you should carry throughout the pregnancy. Any ultrasound done later should not change your due date. As the pregnancy progresses, the dating of the pregnancy becomes less and less accurate. You may be a week or more different in the second trimester with normal growth.

 

 

Jane Foley ( Registered Diagnostic Medical Sonographer)

 

 

Ultrasounds performed after 22 weeks gestation cannot be used to estimate the due date of the baby because the size no longer reflects the age very well. Even average babies can differ by up to 2 to 3 "weeks of growth";. These scans are only used to estimate the due date of your baby if this is all you have to go on. If you have more than one ultrasound during your pregnancy, giving you 'multiple dates', then the earliest ultrasound estimate should be used, because it will be more accurate. http://www.ultrasoundcare.com.au/services/pregnancy-ultrasound-5-17-weeks-dating-and-viability.html

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...