Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποκατάστατο του καφέ- γνώμες


lucciola

Recommended Posts

απο πριν την εγκυμοσυνη και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πινω υποκαταστατο καφε με κριθαρι και βυνη απο κριθαρι και το τελευταιο που εχουμε αγορασει 2 φορες εχει και κιχωριο.

ρωτησα τον πρωτο γιατρο και μου ειπε οτι ναι, μπορω να πινω και ενα καφεδακι κανονικο αλλα και οτι το υποκαταστατο δεν βλαπτει.

 

το καινουργιο γιατρο δεν τον ρωτησα...

επισης τελευταια βγαινουμε για καφε και πινω decaffeine. ουτε γι αυτο εχω ρωτησει. δεν ξερω... μου εχουν πει να μην τρωω ή να πινω σοκολατα, τον καφε μου τον εκοψαν γιατι μου προκαλει τρεμουλες και ταχυπαλμιες τωρα με την αναιμια και το τσαι μου φερνει καουρες.

 

ενα ζεστο θελω να πινω κι εγω και το εψαξα και δεν βρισκω κατι σχετικο στο ιντερνετ για το αν ειναι κακο.

 

καμια ιδεα;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!

Λόγω ομοιοπαθητικής είχα κόψει τον καφέ 3 χρόνια πριν μείνω έγκυος! Αγοράζω υποκατάστατα,γιατί ενώ με χαλούσε η καφείνη, η γεύση του μου άρεσε πάρα πολύ!!

Απ ότι ξέρω στην εγκυμοσύνη γενικά επιτρέπουν έναν ελαφρύ καφέ την ημέρα (πχ ελληνικό) και έναν την ημέρα!

Για τη σοκολάτα που αναφέρεις έχω την εντύπωση ότι ισχύει ότι και με τα υπόλοιπα γλυκά, ότι δηλαδή υπάρχουν δύο βασικοί κινδυνοι! ο ενας του διαβήτη και ο άλλος των κιλών. Για τη σχέση υπερκινητικότητας και ζάχαρης που αναφέρεις, είναι κάτι που το υποψιάζομαι κι εγώ. Στα μικρά παιδάκια πάντως που έχουν υπερκινητικότητα είναι αποδεδειγμένο πως η ζάχαρη επιβαρύνει την κατάσταση, άρα γιατί ότι και στο έμβρυο?? Κι εγώ προσπαθώ να την κόψω, είμαι στην 11η εβδομάδα αλλά δυσκολεύομαι μπορώ να πω....

Από ροφήματα τώρα στην εγκυμοσύνη, εκτός από το υποκατάστατο πίνω ροφήματα από βότανα. Συγκεκριμένα πίνω πολύ χαμομήλι, τήλιο και τσάι βουνου. Είναι αβλαβή για το μωρό. Προσοχή γιατί δεν κάνουν όλα τα βότανα για την εγκυμοσύνη!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

απο πριν την εγκυμοσυνη και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πινω υποκαταστατο καφε με κριθαρι και βυνη απο κριθαρι και το τελευταιο που εχουμε αγορασει 2 φορες εχει και κιχωριο.

ρωτησα τον πρωτο γιατρο και μου ειπε οτι ναι, μπορω να πινω και ενα καφεδακι κανονικο αλλα και οτι το υποκαταστατο δεν βλαπτει.

 

το καινουργιο γιατρο δεν τον ρωτησα...

επισης τελευταια βγαινουμε για καφε και πινω decaffeine. ουτε γι αυτο εχω ρωτησει. δεν ξερω... μου εχουν πει να μην τρωω ή να πινω σοκολατα, τον καφε μου τον εκοψαν γιατι μου προκαλει τρεμουλες και ταχυπαλμιες τωρα με την αναιμια και το τσαι μου φερνει καουρες.

 

ενα ζεστο θελω να πινω κι εγω και το εψαξα και δεν βρισκω κατι σχετικο στο ιντερνετ για το αν ειναι κακο.

 

καμια ιδεα;

 

Εγώ προσπάθησα να πίνω decaffeine, αλλά τελικά δεν μου άρεσε καθόλου, γιατί αυτό που χρειαζόμουν ήταν λίγη καφεϊνη:rolleyes: Μπορείς να πίνεις κάποιο άλλο ρόφημα πχ χαμομήλι ή δυόσμο (για οτιδήποτε όμως ρώτα τον γιατρό σου γιατί νομίζω κάποια ροφήματα αντεδείκνυνται στην εγκυμοσύνη), ή να πίνεις έναν ελαφρύ καφέ (πχ ελληνικό ή φίλτρου).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο γιατρος μου μου ειχε πει πως ενας καφες δεν δημιουργει πρόβλημα και ότι καλυτερα κανονικος παρα ντεκαφεινε γιατι ο ντεκαφεινε εχει υποστεί χημικη επεξαργασια αμφιβολου συστατικων για να απομακρυνθει η καφεινη.

 

μου ειχε πει επισης πως καφεινη περιεχουν και ροφηματα όπως η σοκολατα το τσαι η κοκα κολα οποτε αν πιω ένα καφε να αποφυγω τα υπολοιπα μεσα στην ημερα η τελοσπαντων να επιλεξω να πιω ένα από όλα αυτά.

 

τελος μου ειχε πει πως τα πιο ακίνδυνα ροφηματα είναι χαμομιλι και τηλιο.

 

για το υποκαταστατο καφε δεν ειχα ρωτησει αλλα αν δεν εισαι σιγουρη καλυτερα να το αποφυγεις.

Link to comment
Share on other sites

την σοκολατα μου την εκοψαν λογο καφεϊνης και της ζαχαρης. για το ντεκαφεϊνε το εχω διαβασει αυτο που λες ειρινακο και γι αυτο θα το αποφευγω. το θεμα μου ειναι το αν το υποκαταστατο ειναι βλαβερο. ολα τα αλλα για τους καφεδες και το τι επιτρεπετε τα ξερω. αλλα δν πειραζει... ενα μικρο ζεστο υποκαταστατο δεν μπορει να ειναι τοσο επικινδυνο- ??? οσο για τον κανονικο καφε, ελληνικο, φιλτρου, εσπρεσσο κλπ δεν μπορω να πινω γιατι μου προκαλουν τρεμουλες. τωρα, φταιει η αναιμια, φταιει οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητος ο οργανισμος;;; δεν ξερω.

παντως σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

απο βδομαδα θα δουμε τον γιατρο και θα μου πει.

φιλακια

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την σοκολατα μου την εκοψαν λογο καφεϊνης και της ζαχαρης. για το ντεκαφεϊνε το εχω διαβασει αυτο που λες ειρινακο και γι αυτο θα το αποφευγω. το θεμα μου ειναι το αν το υποκαταστατο ειναι βλαβερο. ολα τα αλλα για τους καφεδες και το τι επιτρεπετε τα ξερω. αλλα δν πειραζει... ενα μικρο ζεστο υποκαταστατο δεν μπορει να ειναι τοσο επικινδυνο- ??? οσο για τον κανονικο καφε, ελληνικο, φιλτρου, εσπρεσσο κλπ δεν μπορω να πινω γιατι μου προκαλουν τρεμουλες. τωρα, φταιει η αναιμια, φταιει οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητος ο οργανισμος;;; δεν ξερω.

παντως σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

απο βδομαδα θα δουμε τον γιατρο και θα μου πει.

φιλακια

 

Επειδη ειχα κανει πολλη ερευνα, πινω πολλα ροφηματα, εχω να σου πω τα εξης:

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ

φασκομηλο

μελισσοχορτο

θυμαρι

για λοιπα βοτανια κοιτα εδω μη γραψω λιστα http://botanologia.blogspot.gr/2010/12/blog-post_18.html

 

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ

τιλιο

χαμομηλι

τσαι βουνου/πρασινο

 

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΕΤΡΟ (και συνεννοηση με τον γιατρο σου)

-τσαι μαυρο

-σοκολατα (εκτός αν εχεις ζαχαρο) εγω επινα πολλές, και ετρωγα και σοκολατα δεν εχει τοση καφεινη πιστευω δεν ειχα καποιο συμπτωμα ουτε μου την απαγορεψαν. Ναι, αλλα με μετρο θα ελεγα λοιπον.

-καφες ελληνικος ή ντεκαφεινέ-αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ!!! ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ και ΜΟΝΟ αν εχει γίνει ντικαφ με νερό κι όχι με χημικές μεθόδους. Οπότε επειδη ειναι δύσκολο να ξέρεις, καλό ειναι να τον αποφεύγεις. Η Nespresso πχ λεει οτι το κανει με νερό γι αυτο κι επινα από εκει αλλα καταλαβαινω οτι δεν εχουν ολοι αυτη τη συσκευη. Μια φορα που ηπια εξω και δεν ηξερα τη μαρκα κατατρομαξα, ετρεμαν τα χερια μου μαλλον δεν ηταν καν ντεκαφεινε (με πειραζει η καφεινη γενικα εμενα).

Link to comment
Share on other sites

Τα υποκατάστατα καφε που πουλανε διαφορα μαγαζια υγιεινης διατροφης ειναι λιγο υποπτα κατα την γνωμη μου γιατι πολλες φορες εισαγονται χωρις να ελεγχθουν και ειναι μαρκα με εκαψες (αρα δεν ξερεις ποσο ασφαλη ειναι).

Οπως επισης και τα φυτικα υποκαταστατα που βρισκεις στα φαρμακεια, κανενα δεν ειναι ελεγμενο απο τον ΕΟΦ γιατι νομικα ειναι "συμπληρωματα διατροφης" και οχι φαρμακα, αρα μπορει να βαζει ο αλλος μεσα ο,τι θελει.

Θα προτεινα ζεστη σοκολατα ή ντεκαφεινέ (και τα δυο εχουν ιδια ποσοτητα καφεϊνης που ειναι πολύ λίγη σε σχέση με τον κανονικό καφέ, κάπου το 1/10 αν θυμαμαι καλα). Η σοκολατα δεν παχαινει ιδιεταιρα, αν βαλεις απαχο γαλα τι μενει? Μια κουταλια ζαχαρη μεσα? Αν φοβασαι και αυτη την κουταλια ή σου αρεσουν τα πικρα, κανε κακαο. Για το ντεκαφεινέ δεν εχω ακουσει κατι κακο, θα επινα αλλα απο τη στιγμη που εκοψα το καπνισμα δεν θελω πια καφε. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτισια :-)

Ειμαι κι εγω εγκυος και το θεμα "ροφηματα"ειναι ενα θεμα!!!!

Καφε μου ειπε η γιατρος να μην πινω, μου επιτρεπει ντεκαφεινε.Αλλα ο γιατρος της αδερφης μου της ειχε απαγορεψει το ντεκαφεινε, λογω πολυ μεγαλης χημικης επεξεργασιας!!! Αρα παει ο καφες :-(

Αναψυκτικα δε μου επιτρεπει να πινω!!!

Ολως περιεργως μου επιτρσπει σοκολατα (οσο θελω κιολας!!!) αλλα πινω σπανια γιατι μου πεφτει βαρια!!!

Χαμομηλι διαβασα στο ιντερνετ οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιειτακ οαρατεταμενα στην εγκυμοσυνη. Και στο καταστημα βιολογικων που πηγα να παρω μου ειπαν οτι απαγορευεται στην εγκυμοσυνη το χαμομηλι!!!! (Μ αυτο πραγματικα κλονιστηκα, το θεωρουσα το πιο αθωο!!!)

Επιτρεπεται το τιλιο (παρτυ!!!!)

Δυοσμος που διαβασα καπου παραπανω, απαγορευεται.

Γενικα πολλα βοτανα απαγορευονται, γιατι ειναι εμμηναγωγα-εκτρωτικα, γι αυτο προσοχη!!!

Για τα υποκαταστατα,περι ων ο λογος, δεν ξερω, και συγνωμη αν εξεφρασα αποψη για ολα εκτος απο αυτα...αλλα ειπα να συνεισφερω οπως μπορω :-)

 

Καλη χρονια και με το καλο τα μωρακια μας :-)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την λύση.. Βρες ντεκαφεινε που η διαδικασία έγινε με νερό και όχι χημικά. Η καλύτερη μάρκα που θα βρεις λέγεται clippers και την βρίσκεις στον amazon, απλα ειναι πιο ακριβο

 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! αυτο για το χαμομηλι το εχω διαβασει και εγω- οτι προκαλλει συσπασεις και δεν πρεπει να το πινουμε.

επισης το δεντρολιβανο για παραδειγμα δεν πρεπει να το πινουμε (ο μπαμπας μου φτιαχνει αφεψηματα δικα του για διαφορες παθησεις και στο ενα βαζει δεντρολιβανο)

τελος παντων... εγω κατα λαθος επινα ενα αφεψημα του μπαμπα που ειχε ιχνη απο φασκομηλο και δεν επαθα τιποτα ενω το χρησημοποιουσαν για να αποβαλλουν παλια. :-( και χαμομηλι επινα συνεχεια. ολα καλα. ολα αυτα που λενε για τα βοτανα ειναι προειδοποιησεις για υπερβολες. παντα λενε οτι πρεπει να πινεις πανω απο 2 φλυτζανια την ημερα για να ειναι βλαβερα. τι να πω.

βεβαια με βαζουν σε σκεψη γιατι ο μικρος στην κοιλια εχει μια διαταση στα νεφρακια του και αναρωτιεμαι... λες;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! αυτό για τα βότανα το έχω ακούσει...αλλά ξέρω κοπέλα που στην εγκυμοσύνη της έπινε τουλάχιστον 3 φορές την μέρα χαμομήλι γιατί την ανακούφιζε από ναυτίες κ καούρες...κ το μωράκι της γεννήθηκε μια χαρά..τι να πω!

εμένα ο γιατρός μου είπε μέχρι 2 καφέδες την μέρα να πίνω αν θέλω (κ ότι καφέ θέλω). Το ντεκαφεινέ δεν το συνιστά...κ σοκολάτα επιτρέπει απλά την αποφεύγω γιατί θεωρώ έχει περισσότερες θερμίδες! υπάρχει κ η λύση του κακάο που δεν νομίζω να έχει τόση καφείνη πια μέσα!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν κανει ο καφες; :eek: Κι εγω επινα και στις δυο εγκυμοσυνες αλλα εναν την ημερα ευτυχως δεν σηκωνω δευτερο!

 

 

δεν είναι ότι δεν κάνει! είναι το τι επιτρέπει ο κάθε γιατρός! ο δικος μου επιτρέπει μέχρι 2/μέρα. άλλοι δεν επιτρέπουν κανέναν! ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! αυτό για τα βότανα το έχω ακούσει...αλλά ξέρω κοπέλα που στην εγκυμοσύνη της έπινε τουλάχιστον 3 φορές την μέρα χαμομήλι γιατί την ανακούφιζε από ναυτίες κ καούρες...κ το μωράκι της γεννήθηκε μια χαρά..τι να πω!

εμένα ο γιατρός μου είπε μέχρι 2 καφέδες την μέρα να πίνω αν θέλω (κ ότι καφέ θέλω). Το ντεκαφεινέ δεν το συνιστά...κ σοκολάτα επιτρέπει απλά την αποφεύγω γιατί θεωρώ έχει περισσότερες θερμίδες! υπάρχει κ η λύση του κακάο που δεν νομίζω να έχει τόση καφείνη πια μέσα!

 

Γιατι να παθαινε κατι με το χαμομηλι επιτρεπεται-αλλα βοτανα απαγορευονται στην εγκυμοσυνη.

Η σοκολατα και το κακαο εχουν την ιδια ποσοτητα καφεινης. Δεν πειραζει γενικα ειναι χαμηλη σε περιεκτικοτητα για το ζαχαρο πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να παθαινε κατι με το χαμομηλι επιτρεπεται-αλλα βοτανα απαγορευονται στην εγκυμοσυνη.

Η σοκολατα και το κακαο εχουν την ιδια ποσοτητα καφεινης. Δεν πειραζει γενικα ειναι χαμηλη σε περιεκτικοτητα για το ζαχαρο πειραζει.

 

 

κι εγώ για το χαμομήλι ήξερα ότι είναι ακίνδυνο,απλά είπε μια κοπέλα παρακάτω (lucciola) ό,τι προκαλεί συσπάσεις..γι'αυτό ανέφερα το παράδειγμα..το κακάο φαντάζομαι αν το πιεις σκέτο όμως δεν έχεις θέμα με την ζάχαρη..σωστά? καλά η σοκολάτα εννοείται πως έχει ζάχαρη μέσα..

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ για το χαμομήλι ήξερα ότι είναι ακίνδυνο,απλά είπε μια κοπέλα παρακάτω (lucciola) ό,τι προκαλεί συσπάσεις..γι'αυτό ανέφερα το παράδειγμα..το κακάο φαντάζομαι αν το πιεις σκέτο όμως δεν έχεις θέμα με την ζάχαρη..σωστά? καλά η σοκολάτα εννοείται πως έχει ζάχαρη μέσα..

 

Μηπως το μπερδεψαν με το φασκομηλο? τελος παντων. Ναι στο κακαο αν δεν βαλεις ζαχαρη δεν πειραζει. Καλα εγω επινα πολλες τη μερα αλλα μην με παρετε για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και εγώ πίνω απ'όλα! Και χαμομήλι, καί ντεκαφεϊνέ καί φίλτρου καφέ. Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά καλά είναι να ξέρω να τα αποφεύγω όσο γίνεται!

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και εγώ πίνω απ'όλα! Και χαμομήλι, καί ντεκαφεϊνέ καί φίλτρου καφέ. Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά καλά είναι να ξέρω να τα αποφεύγω όσο γίνεται!

 

 

 

ο γιατρός σου τι σου έχει πει?γιατί ό,τι και να λέμε εδώ μέσα πάνω απ'όλα είναι τι θα σου πει ο γιατρός σου..

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειπα οτι οταν πηγα να παρω χαμομηλι σε καταστημα βιολογικων, η κοπελα μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη δεν επιτρεπεται. Της το ειπε γιατρος, ειναι συγγενης και την εμοιστευομαι. Επισης στο ιντερνετ βρηκα οτι δεν επιτρεπεται η παρατεταμενη χρηση του. Επισης σε βιβλιο με βοτανα οτι ειναι εμμηναγωγο.

Μετα απο αυτα εγω επιλεγω να μην το πινω, αφου μια χαρα ειναι και το τιλιο για το στομαχι. Αλλα η καθεμια καλο ειναι να ρωτησει το γιατρο της και γενικα να κανει την ερευνα της και να παρει τις αποφασεις της.

Εγω δεν επινα ποτε χαμομηλι κ τωρα θα το προτιμουσα απλα λογω ελλειψης επξλογων. Δλδ δεν ειναι κατι που μου λειπει. Αν καποια νιωθει οτι το εχει αναγκη, ισως καλυτερα να το πιει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! και εμένα μου έχουν πει ότι το χαμομήλι απαγορεύετε στην εγκυμοσύνη. Έτσι πίνω τίλιο και καμιά φορά κακάο (χωρίς ζάχαρη φυσικά). Σίγουρα η συμβουλή του γιατρού σας είναι ότι καλύτερο μπορείτε να ακολουθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω για το χαμομήλι, ότι εμένα προσωπικά, μετά από ένα διάστημα που θα το καταναλώνω συστηματικά, που προκαλεί εξάντληση και μόνιμη υπνηλία!!

γι αυτό γενικά θέλει λιγάκι προσοχή.....

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...