Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΕΒΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 2 months later...

Καλημέρα, για τη στέβια θέλει λίγο προσοχή, μπορεί να είναι φυτικό προιόν αλλά έχει ορισμένες παρενέργιες - τις οποίες βίωσα από πρώτο χέρι- όπως πχ τρέμουλο και ταχυπαλμία.

Γενικά στην εγκυμοσύνη δεν επιτρέπονται όλα τα βότανα..

Με μια πρόχειρη ερευνα στο ιντερνετ είδα ότι δεν τη συνιστούν γιατί δεν έχουν γίνει έρευνες πάνω στο θέμα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου μου ειχε πει όχι στεβια. Γιατι δεν εχουν γινει αρκετες ερευνες και ειδικα για εγκύους μιας και είναι νέο προιον.

 

Γενικα μου ειχε πει καλυτερα πολύ λιγη μαυρη ζαχαρη η μελι παρα υποκατάστατα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι που είχα διαβήτη κύησης, οι διαβητολόγοι στο Ελενα μου τα επέτρεψαν. Σε μικρές ποσότητες φυσικά. Μόνο που η στέβια "έκοβε" το γάλα μου και ουσιαστικά δεν έχει γλυκιά γεύση για εμένα. Επαιρνα ασπαρτάμη.

 

Κορίτσια, πολλές έτοιμες τροφές έχουν γλυκαντικές ουσίες έτσι κι αλλιώς. Αν θέλετε να προσέξετε τόσο πολύ, τότε μην τρώτε ούτε και τσίχλες που έχουν γλυκαντικά, light προϊόντα, οτιδήποτε γράφει "χωρίς ζάχαρη" αλλά και μερικά φάρμακα (αναβράζον ασβέστιο, μαγνήσιο κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου υποκατάστατα ζάχαρης γενικά, ομως τρωω τσιχλες, καραμελες και μερικες φορες γιαουρτακια ή άλλα ετοιμα γλυκα που εχουν καποιο υποκαταστατο. Ο γιατρος μου λεει πως δεν πειραζει ακομα και να χρησιμοποιούσα ποσότητες, όμως γενικά νομίζω πως η ζαχαρη είναι πολύ καλύτερη απο τα υποκατάστατα και αν φτιαξω καποιο γλυκο, μονο ζαχαρη θα βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...