Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγή με κρασί - επιτρέπεται ή όχι;


Izaki

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι έγκυος 3 μηνών στο δεύτερο μωράκι μου. Ψάχνοντας για συνταγές για να φτιάξω στο Χριστουγεννιάτικο τραπέζι βρήκα πολλές που μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες όμως στις περισσότερες χρησιμοποιούν κρασί είτε για να σιγοβράσει μέσα το κρέας είτε για να το σβήσουν. Όταν ήμουν έγκυος στον μεγάλο μου γιό σε μία ανάλογη περίπτωση απέφυγα να το φάω - αν και το λιγουρεύομουν πολύ :rolleyes:. Είμαι πολύ προσεκτική με τη διατροφή μου και δεν θέλω να το ρισκάρω αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι βλάπτει το κρασί επειδή μαγειρεύεται. Το επόμενο ραντεβού με το γιατρό μου είναι μέσα Γενάρη και δεν θέλω να τον παίρνω τηλέφωνο για τέτοιες χαζομάρες.

Καμμία γνώμη;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι ένα ποτηράκι κρασί (ακόμα και δυο) επιτρέπονται. Οπότε δε νομίζω να πειράζει να φας λίγο στο φαγητό. Άσε που θα έχει εξατμιστεί και το περισσότερο αλκοόλ από το ψήσιμο.

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε που θα έχει εξατμιστεί και το περισσότερο αλκοόλ από το ψήσιμο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό ακριβώς λέει και ο άντρας μου και ότι θα έχει τόσα άλλα φαγητά στο τραπέζι που άντε να φάω 3-4 μπουκιές από το κρέας. Ούφ δεν ξέρω τί θα κάνω τελικά. Ίσως το αντικαταστήσω με χυμό σταφύλι, θα δω.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι έγκυος 3 μηνών στο δεύτερο μωράκι μου. Ψάχνοντας για συνταγές για να φτιάξω στο Χριστουγεννιάτικο τραπέζι βρήκα πολλές που μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες όμως στις περισσότερες χρησιμοποιούν κρασί είτε για να σιγοβράσει μέσα το κρέας είτε για να το σβήσουν. Όταν ήμουν έγκυος στον μεγάλο μου γιό σε μία ανάλογη περίπτωση απέφυγα να το φάω - αν και το λιγουρεύομουν πολύ :rolleyes:. Είμαι πολύ προσεκτική με τη διατροφή μου και δεν θέλω να το ρισκάρω αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι βλάπτει το κρασί επειδή μαγειρεύεται. Το επόμενο ραντεβού με το γιατρό μου είναι μέσα Γενάρη και δεν θέλω να τον παίρνω τηλέφωνο για τέτοιες χαζομάρες.

Καμμία γνώμη;

 

 

με το καλό το μωράκι σου! εμένα πάντως ο γιατρός μου έχει πει ότι που κ που μπορώ να πίνω το ποτάκι μου(εννοείται δεν θα πιω βότκα π.χ) αλλά το κρασάκι μου το πίνω ενίοτε! στο φαγητό δε, δεν επιρρεάζει γιατί το αλκοόλ εξατμίζεται...το κρασί σε νορμάλ ποσότητες δεν βλάπτει όταν το πίνουμε πόσο μάλλον όταν μαγειρεύουμε μ'αυτό! είπαμε να προσέχουμε αλλά μην είμαστε κ υπερβολικές!;)

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το αλκοόλ που περιέχει το κρασί εξατμίζεται με το μαγείρεμα, οπότε δεν υπάρχει κανένας φόβος για το μωρό.

 

Πάντως και ο δικός μου γυναικολόγος επέτρεπε το κρασί και την μπύρα σε μικρές ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...