Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η περιορισμένη κατανάλωση αλκοόλ δεν βλάπτει τις εγκύους


Recommended Posts

Μια καθησυχαστική είδηση για τις γυναίκες που δεν θέλουν να απέχουν από το αλκοόλ για τους εννιά μήνες της εγκυμοσύνης: η κατανάλωση μέχρι 2 μονάδων αλκοόλ την εβδομάδα δεν αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης ανεπιθύμητης συμπεριφοράς ή τη μείωση των νοητικών ικανοτήτων των παιδιών, αναφέρει μια μελέτη που δημοσιεύτηκε στο International Journal of Obstetrics and Gynecology και αναδημοσιεύτηκε από το Time. Οι ερευνητές παρακολούθησαν 10.534 παιδιά επτά ετών στο Ηνωμένο Βασίλειο μέσω συνεντεύξεων και ερωτηματολογίων σε εκπαιδευτικούς και γονείς για εντοπισμό μη φυσιολογικής κοινωνικής και συναισθηματικής συμπεριφοράς (όπως η υπερκινητικότητα και έλλειψη προσοχής). Επιπλέον οι ερευνητές εξέτασαν τα παιδιά σε μαθηματικά, ανάγνωση και χωρικές δεξιότητες..

 

από prismanews

Από προσωπική σας εμπειρία, έχετε διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα σε ελαφριά κατανάλωση αλκοόλ σε μέρες γιορτής΄παραδείγματος χάρην;

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι ότι έστω μια γουλιά μπορεί να δημιοργήσει πρόβλημα στο μωράκι μου το προσπερνάω χωρίς καν δεύτερη σκέψη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια καθησυχαστική είδηση για τις γυναίκες που δεν θέλουν να απέχουν από το αλκοόλ για τους εννιά μήνες της εγκυμοσύνης: η κατανάλωση μέχρι 2 μονάδων αλκοόλ την εβδομάδα δεν αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης ανεπιθύμητης συμπεριφοράς ή τη μείωση των νοητικών ικανοτήτων των παιδιών, αναφέρει μια μελέτη που δημοσιεύτηκε στο International Journal of Obstetrics and Gynecology και αναδημοσιεύτηκε από το Time. Οι ερευνητές παρακολούθησαν 10.534 παιδιά επτά ετών στο Ηνωμένο Βασίλειο μέσω συνεντεύξεων και ερωτηματολογίων σε εκπαιδευτικούς και γονείς για εντοπισμό μη φυσιολογικής κοινωνικής και συναισθηματικής συμπεριφοράς (όπως η υπερκινητικότητα και έλλειψη προσοχής). Επιπλέον οι ερευνητές εξέτασαν τα παιδιά σε μαθηματικά, ανάγνωση και χωρικές δεξιότητες..

 

από prismanews

Από προσωπική σας εμπειρία, έχετε διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα σε ελαφριά κατανάλωση αλκοόλ σε μέρες γιορτής΄παραδείγματος χάρην;

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι ότι έστω μια γουλιά μπορεί να δημιοργήσει πρόβλημα στο μωράκι μου το προσπερνάω χωρίς καν δεύτερη σκέψη!!!

αν και δεν εχω πιει καθολου αλκοολ μεχρι στιγμης αυτο που ξερω ειναι οτι μπορεις αφοβα να πιεις ενα μικρο ποτηρι κρασι η μπυρα που και που!τα βαρια ποτα απαγορευονται και καλο ειναι να τα αποφευγουμε...εγω να σου πω την αληθεια θα ηθελα πολυ να πιω ενα μοχιτο.....δεν θα το κανω βεβαια αλλα αυτο εχω επιθυμησει!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει μέχρι 2 ποτηράκια κρασί ή μπύρα την εβδομάδα. Βέβαια τελικά ήπια 2 ποτηράκια κρασί σε όλη την εγκυμοσύνη, δε μου έβγαινε με τίποτα να πιω αλκοόλ! Μόνο την μπυρίτσα ληγουρευόμουν που ήμουν έγκυος κατακαλόκαιρο και έσκαγα. Πάντως μικρή ποσότητα όντως θεωρώ δεν πειράζει γιατί από ένα ποτηράκι κρασί περνάει το αλκοόλ στο αίμα μας, μετά στον πλακούντα και μετά στο μωρό οπότε όσο να 'ναι δε φτάνουν κ πολλά πράγματα στο μπεμπέ! Τόσα "μη" τίθενται τόσο στην εγκυμοσύνη και ακόμα περισσότερο στο θηλασμό! Οπότε τα νέα που μας φέρνεις είναι περίφημα thekla!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε έναν οικογενειακό φίλο, γυναικολόγο που είναι η γυναίκα του έγκυος και την κυνηγάει με το δίκανο να μην πιεί καθόλου αλκοόλ γιατί της λέει πως δημιουργείται πρόβλημα στα μάτια του παιδιού.

Φανταστείτε πως παντρεύτηκαν και δεν την άφηνε να πιεί ούτε για την πρόποση!

 

Κι εγώ που είμαι ολίγον έγκυος (9 εβδομάδων), το είχα στο μυαλό μου πιο χαλαρά το θέμα του αλκοόλ. Από τότε που άκουσα για αυτόν τον φίλο μας τον γυναικολόγο όμως, το ξανασκέφτομαι......

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε απαγορεύσει το αλκοόλ, οπότε έπινα πού και πού λίγο κρασί ή μπύρα, ειδικά μετά το πρώτο τρίμηνο. Δεν είπαμε να πίνεις ουίσκι, αλλά προσωπικά το θεωρώ λίγο υστερικό να φοβάσαι να πιεις μια γουλίτσα κρασί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε απαγορεύσει το αλκοόλ, οπότε έπινα πού και πού λίγο κρασί ή μπύρα, ειδικά μετά το πρώτο τρίμηνο. Δεν είπαμε να πίνεις ουίσκι, αλλά προσωπικά το θεωρώ λίγο υστερικό να φοβάσαι να πιεις μια γουλίτσα κρασί.

 

Κι εγώ έτσι έλεγα πριν μείνω έγκυος, αλλά τώρα που είμαι που 'χει βγει το υπερπραστατευτικό :shock:

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμένα μου επέτρεπε ο γιατρός μου λίγο αλκοόλ στην εγκυμοσύνη. Όχι συνέχεια βέβαια αλλά που και που μπορούσα να πιω ένα δύο ποτηράκια. Αρκεί βέβαια να το αντέχει ο οργανισμός σου γιατί εγώ μέχρι τον έκτο μήνα ούτε να το μυρίσω δεν μπορούσα. Νόμιζα ότι θα μου φύγει το μωρό!!! Για τέτοιες συσπάσεις μιλάμε και μόνο με τη μυρωδιά!!! Που να έπινα κιόλας!!! Μετά όμως όλα ΟΚ!!!:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου γιατρος επιτρεπει τη καταναλωση αλκοολ αλλα με πολυ μετρο.. Μισο ποτηρακι την ημερα, το ουισκι-βαρια ποτα πολυ αραιωμενα τα υπολοιπα ως εχουν. Απως μου τονισε πως το λευκο κρασι εχει τις λιγοτερες θερμιδες αρα ειναι προτιμωτερο. Δεν εχω πιει μεχρι τωρα εκτος απο μια γουλια το πασχα για τις ευχες και μουρα χωρις αλκοολ η οποια δεν ξερω κατα ποσο συνισταται. Να θυμιθω να το ρωτησω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...