Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπάρχουν απαγορευμένες τροφές?


lloullou

Recommended Posts

βασικα ολα ειναι απο τον γιατρο . εμενα μου ειπε τα παντα μπορεις ν φας αλλα με μετρο ουτε πολυ γλυκα ουτε πολυ αλμυρα σε φυσιολογικα πλαισια . εκτος εαν υπαρχει καποιο προβλημα και βαλει διατροφη συγκεκριμενη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε διαφωνώ... Να προσέχουμε.

Αλλά δε πρέπει να μας γίνονται εμμονές αυτά. Δεν είπα ότι δεν μπορώ να συγκρατηθώ, ούτε κοιλιόδουλη είμαι. Όμως ο φόβος πολλές φορές είναι αδικαιολόγητος. Πώς γίνεται σε άλλες χώρες να υπάρχει (αν υπάρχει) μια λίστα με 2-3 πράματα και σε μας να απαγορεύονται τα πάντα;

Θυμάμαι είχα διαβάσει ότι απαγορεύεται η φέτα, γιατί μπορεί να μην είναι καλά παστεριωμένη και όταν ρώτησα τη γιατρό μου, γούρλωσε τα μάτια και μου είπε ότι αν συνεχίσω έτσι, θα πεθάνω απ' το άγχος μου.

Νομίζω ότι είμαστε κάπως υπερβολικές με το θέμα. Αν φάω μια φορά 5-6 γαρίδες δεν πρόκειται να πάθω τίποτα.

Το ίδιο συμβαίνει και με το θηλασμό. Μη το ένα μη το άλλο γιατί προκαλεί κολικούς και στο τέλος μόνο βλακείες έτρωγα, μέχρι που μίλησα με μια ειδική παιδίατρο και μου είπε ότι όλα αυτά είναι υπερβολές.

καμια εμμονη να μην εχεις...τις παραπανω τροφες τις απεφευγα οχι γιατι ηθελα να προσεχω μην παρω κιλα,γενικα ετρωγα τα παντα οπως και οταν ηθελα...απλα τα παραπανω τροφιμα ειναι σχετικα επικινδυνα για το εμβρυο...

τον τονο και ξιφια τωρα που θηλαζω δεν τρωω λογω υδραργυρου που περναει εστω κ λιγο στο γαλα(διαβασα κ αυτο με τους ιαπωνες που τρωνε δελφινια και λογω υδραργυρου τα μωρακια εχουν προβλημα και ψιλοφοβηθηκα)....ολα τα αλλα κανονικοτατα και δεν ειχαμε ποτε προβλημα ουτε με κολικους,ουτε τιποτα...

δεν πειραζει τσακιζω τα αλλα ψαρακια:-):-):-) που ειναι κ πιο νοστιμα!!!!

και οι γαριδουλες μια χαρα ειναι...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχα διαβάσει ότι απαγορεύεται η φέτα, γιατί μπορεί να μην είναι καλά παστεριωμένη και όταν ρώτησα τη γιατρό μου, γούρλωσε τα μάτια και μου είπε ότι αν συνεχίσω έτσι, θα πεθάνω απ' το άγχος μου.

Νομίζω ότι είμαστε κάπως υπερβολικές με το θέμα.

 

Προφανώς αναφέρονταν στις ανεξέλεγκτες και μη τυποποιημένες φέτες

πχ. απο το χωριό της τάδε γιαγιάς.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιου είδους απαγόρευση

για τα επώνυμα προϊόντα

στα οποία η παστερίωση είναι υποχρεωτική απο τον νόμο!

Link to comment
Share on other sites

καμια εμμονη να μην εχεις...

Μερσί. Φυσικά και δε θα έχω. Αυτό όμως δεν πάει "δεν έχω εμμονές, αλλά ό,τι φάω το περνώ από σαρωτή" γιατί αυτή ΕΙΝΑΙ εμμονή, απλά δεν την παραδέχομαι. Αυτά αλλού δε γίνονται. Όλα με μέτρο (το μέτρο έχει δυο μεριές υπερβολής).

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... εμένα ο γιατρός μου απαγόρευσε τα μπιζέλια και τα κινέζικα... :( Τον ρώτησα τι κακο έχουν τα κινέζικα και μου ειπε πως φοβαται τις σαλτσες που χρησιμοποιούν... τι να πω... εσείς τρωτε κινέζικα?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως φοβάται καμιά σάλτσα μην έχει μέσα αυγό, γιατί το ωμό αυγό είναι επικίνδυνο. εγώ έτρωγα κινέζικο, αλλά έτρωγα σε γνωστό μου μαγαζί, αν θες να σου πω που :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιζέλια λένε όχι όπως και τα κουκιά γιατί έχουν ένα ένζυμο που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. Αλλά η ουσία στα μπιζέλια είναι ελάχιστη.

Τώρα τα κινέζικα... μάλλον ο γιατρός σου θα έχει πάθει καμιά δηλητηρίαση και τους πήρε με κακό μάτι!

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια γεειά σας..

Εχω μια χαζή απορία..΄Το τοξόπλασμα λένε ότι κολλάει από μη καλά πλυμένα φρεσκα λαχανικά.Υπάρχει περίπτωση να κολλάει από αποξηραμένα? Π.χ. από μυρωδικά..εγω βάζω ρίγανη στισ πατάτεσ.. υπάρχει περίπτωση να κολάει από αυτό? Πόσο ζεί αυτό το πρωτόζωο? που μπορώ να βρώ πληροφορίεσ?

κ όταν βράσει ένα λαχανικό που είναι μολυσμένο από το τοξόπλασμα τότε πεθαίνει το τοξόπλασμα και δεν κινδυνεύουμε??????

Link to comment
Share on other sites

'Ολα τα μικρόβια σκοτώνονται με το βράσιμο οπότε δεν υπάρχει θέμα. Όσο για τη ρίγανη που αναφέρεις, νομίζω ότι είναι μυρωδικό και όχι λαχανικό. Κανένας δεν μου είχε αναφέρει κάτι για τα αποξηραμένα όταν ήμουν έγκυος. Πρεπει όμως να αποφεύγεις τα πράσινα λαχανικά όπως το μαρούλι ή τη σαλάτα όταν δεν ξέρεις αν έχουν πλυθεί καλά. Καλό θα ήταν δηλαδή να μην τρως σαλάτα έξω, αλλά μόνο στο σπίτι σου που θα την έχεις πλύνει εσύ καλά και θα ξέρει ότι δεν έχει πρόβλημα. Για το μαρούλι ξέρω ότι μπορείς να το βάλεις σε λίγο νερό με ξύδι για να πλυθεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
απορώ...

εμενα δεν μου απαγόρεψε τιποτα. μονο να πινω 1 καφε την ημέρα.

κι επειδή ηταν Πασχα δεν μου ειπε να μην φαω κοκορέτσι. ετρωγα τα παντα ωμα ή ψημένα. αυγ'α, γαλα, τυριά, κρέατα. τα παντα!!!!! θαλασσινα, λαχανικά ωμά. τα πάντα!!!!!

 

 

ακριβώς το ίδιο κ μενα, δεν μου απαγόρευεσε τίποτα, απο τροφές μέχρι κ βαφή μαλλιών. το μόνο που μου είπε είναι αν δεν θέλω να παχύνω να κόψω τηγανιτά, γλυκά κ οτιδήποτε παχυντικό!

2F0Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ειλικρινά θα πέσω κάτω με τόσες υπεροβολές που διαβάζω.

Πιστεύω ότι τελικά φταίνε οι γιατροι που λενε λενε λενε και τελικα δεν ξερουνε κ γιατι το λενε. Μάλλον μας θεωρούν αρκετά ηλίθιες ώστε να μην χρειάζεται να εξηγήσουνε τίποτα.

Όλα με μέτρο, πάντως δεν ισχύει. Το λέει και η διατροφολόγος μου και ο γιατρός μου, ο οποίος είναι ψέιρας αλλά όχι ψυχάκιας.

Όντως είναι εξαιρετικά κακή ιδέα τα μισοψημένα τρόφιμα και τα ωμά αυγά ή μή παστεριωμένα γαλακτοκομικά και τα αλλαντικά που δεν έχουν υποστεί θερμική επεξεργασία. Κι αυτό γιατί μπορεί να είναι ζωντανοί σε αυτά μικροοργανισμοί οι οποίοι θα βλάψουν σοβαρότατα το έμβρυο.

 

Αλλα όχι συκώτι?

 

Όχι ψάρια?

 

¨οχι εντόσθια?

 

Νομίζω υπερβάλλουμε.

 

Το συκώτι έχει μπόλικη βιταμίνη Α. Ναι, θεωρείται υπεύθυνη για τερατογενέσεις. Πόσο συκώτι θα φάς? Μιά μερίδα 150 γραμμάρια? Πόσο συχνά? Μιά φορά το μήνα? δύο?

Αμφιβάλλω αν αυτές οι συγκεντρώσεις είναι ικανές να προκαλέσουν βλάβες στο έμβρυο.

Τα εντόσθια που κουβαλάνε μικροοργανισμούς....έλεος....η μάνα μου τα πλένει με ξύδι (σκοτώνει τα πάντα και ενδύκνειται ως απολυμαντικό αντικαθιστώντας τα χημικά μέχρι και στην τουαλέτα για τις εγγύους που δεν κάνει να αγγίζουμε χημικά και πολύ, και από το υγειονομείο για τα εστιατόρια...κάτι θα ξερουν κ αυτοί, ε...λεω εγώ τωρα....).

 

Μετά δε, τα εντόσθια βράζονται καλά και πετάμε και το νερό τους, πρίν ξαναμαγειρευτούν με όλα τα υπόλοιπα λαχανικά στη μαγειρίτσα, πχ...εντάξει, πιό νεκρά δεν γίνεται να είναι βακτηρίδια κ μικροοργανισμοί, έτσι?

όσο για κοκορέτσι κ σπληνάντερα, ε. δε νομίζω κανείς να γουστάρει να τα τρώει ωμά. γιατί μόνο έτσι είναι επικίνδυνα. Δεν τίθεται απο ότι ξέρω θέμα ποσότητας εδώ. Εκτός κ ζείτε στη χώρα του πάσχα κ κάνετε κάθε μέρα ανάσταση....

 

Όσο για το αλκοόλ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Άλλοι γιατροί επιτρέπουν ένα μικρό ποτηράκι κρασί μία φορά την εβδομάδα.... εγώ τόσο πίνω, αν κ νιώθω τύψεις κ λέω να το κόψω μέχρι τον τρίτο μήνα γιατί λενε περνάει κατευθείαν στο έμβρυο..κ τώρα είναι σε βασική φάση...άλλοι λένε μαχαίρι. Δεν το πολυ πιστεύω...αργότερα θα το πίνω ένα ποτηράκι χαμηλό...τώρα ένα δαχτυλάκι το λιβανίζω όλο το βράδυ...

 

Τσιγάρο δεν το συζητώ καν. Μαχαίρι. Καρδιαγγειακά νοσήματα για πλάκα.

 

Καφές? Χα. ευτυχώς μου προκαλεί αναγούλα, αλλά μία μερίδα καφέ, ένα κουταλάκι δηλαδή, δεν θα το δείς πουθενά γραμμένο, νομίζω, ότι θα το βλάψει το έμβρυο.

 

Τώρα, αν θέλεις να πίνεις 5 καφέδες την ημέρα, ετοιμάσου για σύνδρομο υπερκινητικότητας και ελλειματικής προσοχής. Μέχρι χάπια θα παίρνει το παιδι. Αλλα είπαμε. Αν πίνεις 5 καφέδες. Όχι να κόψεις και τον ένα τον πρωινό.

 

Τι είναι πιο επικίνδυνο. Να τρακάρω το πρωί επειδή με πήρε ο ύπνος με την υπνηλία που με βασανίζει ή να πιώ ΕΝΑΝ καφέ να συνέλθω?

Εσεις αποφασίζετε....

 

Γενικά ρωτάτε. Οι γιατροί τείνουν να πετάνε απαγορευτικά για να μη μπούν στον κόπο να σου πούνε λεπτομέρειες... μή γινόμαστε αφελείς. Άλλα πράγματα απαγορεύονται δια ροπάλου. (πχ. τα ωμά)

Άλλα επιτρέπονται με μέτρο. (καφείνη, Πχ)

Άλλα εμπίπτουν σε γκρίζες ζώνες και είναι δική σας απόφαση τί θα κάνετε.

 

Καλά μυαλά, εύχομαι. Μήν αφήνετε να σας τρομοκρατούν. Ενημερωθείτε βιβλιογραφικά. Επιστημονικά.

 

Με το καλό σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η αλήθεια είναι σίγουρα πρέπει να είμαστε προσεκτικές στο τι τρώμε και πόσο αλλα σήμερα και'γω εκνευριστηκα με τα τόσα "μη" ξαφνικά στη διατροφή!

Αφού διαβαζω για τα αλλαντικά ότι γιατρός τ'απαγορευει δια ροπαλου γιατί έχουν αλατι,συντηρητικά και μπορεί να προερχονται απο ωμό κρεας.Εκατσα και εψησα το παριζάκι για να το βάλω στο τοστ που τοσο λαχταρουσα αλλά πλέον έχουμε γίνει τρομερά ενοχικές και δε θα τρώμε τίποτα σε λίγο!

Δηλαδή τόσες βλαβερές ουσίες όπως το τσιγάρο ή οι διαφορες ουσίες απ'τις οποιες μπορει να εξαρτώνται καποιες αλλες γυναικες και κανουν υγιεστατα παιδακια,πως το εξηγείτε?Θα αισθάνομαι ενοχές και για λίγο παριζάκι τώρα?Μήπως να χαλαρώσουμε λίγο?Δεν είπα να προκαλείς και τη μοίρα σου αλλά περισσοτερο κακό θα κανουμε στο παιδάκι με τα νευρα που θα εχουμε παρά με τον τονο που θα φαμε μια φορα την εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Βρισκομαι στην 6η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και η αληθεια ειναι οτι εχω τρομοκρατηθει λιγο με τοσα που εχω διαβασει σχετικα με διατροφη κλπ... Θα ηθελα να ρωτησω, δλδ αν φαω ενα χαμπουργκερ,η ενα κλαμπ σαντουιτς η ενα γλυκο μια φορα στο τοσο (δεν λεω καθε μερα η καθε εβδομαδα), θα παθω κατι?γενικα εχω ξεκινησει να τρωω οσο πιο σωστα κ υγιεινα μπορω αλλα οκ..

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Βρισκομαι στην 6η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και η αληθεια ειναι οτι εχω τρομοκρατηθει λιγο με τοσα που εχω διαβασει σχετικα με διατροφη κλπ... Θα ηθελα να ρωτησω, δλδ αν φαω ενα χαμπουργκερ,η ενα κλαμπ σαντουιτς η ενα γλυκο μια φορα στο τοσο (δεν λεω καθε μερα η καθε εβδομαδα), θα παθω κατι?γενικα εχω ξεκινησει να τρωω οσο πιο σωστα κ υγιεινα μπορω αλλα οκ..

 

Ευχαριστω!!!

 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Να μην τρομοκρατείσαι καθόλου! Και το χάμπουργκερ σου θα φας, και το γλυκό σου και τον καφέ σου θα πιεις, αρκεί να μην γίνονται καταχρήσεις! Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός μου είχε πει από την αρχή και από τη στιγμή που δεν είχα κάποιο θέμα άλλο, να τρώω τα πάντα αλλά με μέτρο! Εννοείται καλομαγειρεμένα κρέατα, καλοπλυμένα λαχανικά (να πω την αλήθεια ωμά λαχανικά δεν έτρωγα έξω, και ακόμα και σάντουιτς ζητούσα χωρίς μαρούλι και ντομάτα) και καθόλου μύδια, στρίδια κλπ. Και 2-3 καφέδες τη βδομάδα πίνω και τώρα ειδικά με τις καούρες θα πιω και κανένα αναψυκτικό. Εννοείται πως πάντα μετά από συνεννόηση με το γιατρό μου τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα. Απλά κάτι που μου διευκρίνησε κι εκείνος από την αρχή είναι πως δεν είμαι άρρωστη, αλλά έγκυος και καλό είναι να προσέχω αλλά χωρίς υστερίες και υπερβολές και φυσικά χωρίς περιττές στερήσεις! Απλά πρόσεξε λίγο με την καφείνη. Εγώ για παράδειγμα αν πιω καφέ, δε θα πιω την ίδια μέρα κοκα κολα ή δε θα φάω σοκολάτα. Με το καλό!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειλικρινά θα πέσω κάτω με τόσες υπεροβολές που διαβάζω.

Πιστεύω ότι τελικά φταίνε οι γιατροι που λενε λενε λενε και τελικα δεν ξερουνε κ γιατι το λενε. Μάλλον μας θεωρούν αρκετά ηλίθιες ώστε να μην χρειάζεται να εξηγήσουνε τίποτα.

Όλα με μέτρο, πάντως δεν ισχύει. Το λέει και η διατροφολόγος μου και ο γιατρός μου, ο οποίος είναι ψέιρας αλλά όχι ψυχάκιας.

Όντως είναι εξαιρετικά κακή ιδέα τα μισοψημένα τρόφιμα και τα ωμά αυγά ή μή παστεριωμένα γαλακτοκομικά και τα αλλαντικά που δεν έχουν υποστεί θερμική επεξεργασία. Κι αυτό γιατί μπορεί να είναι ζωντανοί σε αυτά μικροοργανισμοί οι οποίοι θα βλάψουν σοβαρότατα το έμβρυο.

 

Αλλα όχι συκώτι?

 

Όχι ψάρια?

 

¨οχι εντόσθια?

 

Νομίζω υπερβάλλουμε.

 

Το συκώτι έχει μπόλικη βιταμίνη Α. Ναι, θεωρείται υπεύθυνη για τερατογενέσεις. Πόσο συκώτι θα φάς? Μιά μερίδα 150 γραμμάρια? Πόσο συχνά? Μιά φορά το μήνα? δύο?

Αμφιβάλλω αν αυτές οι συγκεντρώσεις είναι ικανές να προκαλέσουν βλάβες στο έμβρυο.

Τα εντόσθια που κουβαλάνε μικροοργανισμούς....έλεος....η μάνα μου τα πλένει με ξύδι (σκοτώνει τα πάντα και ενδύκνειται ως απολυμαντικό αντικαθιστώντας τα χημικά μέχρι και στην τουαλέτα για τις εγγύους που δεν κάνει να αγγίζουμε χημικά και πολύ, και από το υγειονομείο για τα εστιατόρια...κάτι θα ξερουν κ αυτοί, ε...λεω εγώ τωρα....).

 

Μετά δε, τα εντόσθια βράζονται καλά και πετάμε και το νερό τους, πρίν ξαναμαγειρευτούν με όλα τα υπόλοιπα λαχανικά στη μαγειρίτσα, πχ...εντάξει, πιό νεκρά δεν γίνεται να είναι βακτηρίδια κ μικροοργανισμοί, έτσι?

όσο για κοκορέτσι κ σπληνάντερα, ε. δε νομίζω κανείς να γουστάρει να τα τρώει ωμά. γιατί μόνο έτσι είναι επικίνδυνα. Δεν τίθεται απο ότι ξέρω θέμα ποσότητας εδώ. Εκτός κ ζείτε στη χώρα του πάσχα κ κάνετε κάθε μέρα ανάσταση....

 

Όσο για το αλκοόλ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Άλλοι γιατροί επιτρέπουν ένα μικρό ποτηράκι κρασί μία φορά την εβδομάδα.... εγώ τόσο πίνω, αν κ νιώθω τύψεις κ λέω να το κόψω μέχρι τον τρίτο μήνα γιατί λενε περνάει κατευθείαν στο έμβρυο..κ τώρα είναι σε βασική φάση...άλλοι λένε μαχαίρι. Δεν το πολυ πιστεύω...αργότερα θα το πίνω ένα ποτηράκι χαμηλό...τώρα ένα δαχτυλάκι το λιβανίζω όλο το βράδυ...

 

Τσιγάρο δεν το συζητώ καν. Μαχαίρι. Καρδιαγγειακά νοσήματα για πλάκα.

 

Καφές? Χα. ευτυχώς μου προκαλεί αναγούλα, αλλά μία μερίδα καφέ, ένα κουταλάκι δηλαδή, δεν θα το δείς πουθενά γραμμένο, νομίζω, ότι θα το βλάψει το έμβρυο.

 

Τώρα, αν θέλεις να πίνεις 5 καφέδες την ημέρα, ετοιμάσου για σύνδρομο υπερκινητικότητας και ελλειματικής προσοχής. Μέχρι χάπια θα παίρνει το παιδι. Αλλα είπαμε. Αν πίνεις 5 καφέδες. Όχι να κόψεις και τον ένα τον πρωινό.

 

Τι είναι πιο επικίνδυνο. Να τρακάρω το πρωί επειδή με πήρε ο ύπνος με την υπνηλία που με βασανίζει ή να πιώ ΕΝΑΝ καφέ να συνέλθω?

Εσεις αποφασίζετε....

 

Γενικά ρωτάτε. Οι γιατροί τείνουν να πετάνε απαγορευτικά για να μη μπούν στον κόπο να σου πούνε λεπτομέρειες... μή γινόμαστε αφελείς. Άλλα πράγματα απαγορεύονται δια ροπάλου. (πχ. τα ωμά)

Άλλα επιτρέπονται με μέτρο. (καφείνη, Πχ)

Άλλα εμπίπτουν σε γκρίζες ζώνες και είναι δική σας απόφαση τί θα κάνετε.

 

Καλά μυαλά, εύχομαι. Μήν αφήνετε να σας τρομοκρατούν. Ενημερωθείτε βιβλιογραφικά. Επιστημονικά.

 

Με το καλό σε όλες.

 

Νομιζω οτι ετσι ομως φτανουμε και στο αλλο ακρο...δλδ αν φας κοκορετσακι και δεν εχει πλυθει σωστα και παθεις δηλητηριαση πως θα σε σωσει ο γιατρος και σενα και το μωρο???? που θα πρεπει να σου δωσει φαρμακα που απαγορευονται για να σε σωσει ???

Αν φας μυδια στριδια και σε πιασει αλεργικο σοκ το οποιο δεν ειχες ποτε προ εγκυμοσυνης διοτι ηταν πιο δυνατος ο οργανισμος σου πως θα σε σωσει ??

 

Πολλα απο αυτα που λενε οι γιατροι ειναι υπερβολες αλλα υπαρχουν και αλλα τοσα που το κανουν για προληψη διοτι η γυναικα ειναι πολυ ευαλωτη στην διαρκεια της εγκυμοσυνης και το πιο βασικο αν παθει κατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ!!!!Στο κατω κατω δεν ειμαστε ολοι γιατροι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Βρισκομαι στην 6η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και η αληθεια ειναι οτι εχω τρομοκρατηθει λιγο με τοσα που εχω διαβασει σχετικα με διατροφη κλπ... Θα ηθελα να ρωτησω, δλδ αν φαω ενα χαμπουργκερ,η ενα κλαμπ σαντουιτς η ενα γλυκο μια φορα στο τοσο (δεν λεω καθε μερα η καθε εβδομαδα), θα παθω κατι?γενικα εχω ξεκινησει να τρωω οσο πιο σωστα κ υγιεινα μπορω αλλα οκ..

 

Ευχαριστω!!!

καλησπερα κοριτσουδια!μολις εφαγα μια κρεπα ενισχυμενη χωρις τυψεις και ενοχες!δε θα τρελαθω κι ολας επειδη ειμαι εγκυος(φυσικα με νοιαζει να γεννηθει γερο το μωρακι μου).ειμαι στον ογδοο κ εχω βαλει μονο 6 κιλακια.τρωω απ'ολα αλλα με μετρο,αλλα εννιοτε ξεφευγω κι ολας(οπως αποψε).τρωω τα κρεατα καλοψημενα,πρασινες σαλατες ποτε δεν ετρωγα εκτος απο αγρια χορτα που μαζευει η μαμα μου και η πεθερα μου.η γιατρος μου ποτε δεν μου απαγορευσε τροφες γιατι ισως κολλησω κατι.απλα μου ειπε πως οτι τρως να ειναι καλοψημενο και καλοπλυμενο.και να αποφευγω τα εξω για να μην παρω βαρος.ισως γιατι ειχα αντισωματα ηδη στο τοξοπλασμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Να μην τρομοκρατείσαι καθόλου! Και το χάμπουργκερ σου θα φας, και το γλυκό σου και τον καφέ σου θα πιεις, αρκεί να μην γίνονται καταχρήσεις! Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός μου είχε πει από την αρχή και από τη στιγμή που δεν είχα κάποιο θέμα άλλο, να τρώω τα πάντα αλλά με μέτρο! Εννοείται καλομαγειρεμένα κρέατα, καλοπλυμένα λαχανικά (να πω την αλήθεια ωμά λαχανικά δεν έτρωγα έξω, και ακόμα και σάντουιτς ζητούσα χωρίς μαρούλι και ντομάτα) και καθόλου μύδια, στρίδια κλπ. Και 2-3 καφέδες τη βδομάδα πίνω και τώρα ειδικά με τις καούρες θα πιω και κανένα αναψυκτικό. Εννοείται πως πάντα μετά από συνεννόηση με το γιατρό μου τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα. Απλά κάτι που μου διευκρίνησε κι εκείνος από την αρχή είναι πως δεν είμαι άρρωστη, αλλά έγκυος και καλό είναι να προσέχω αλλά χωρίς υστερίες και υπερβολές και φυσικά χωρίς περιττές στερήσεις! Απλά πρόσεξε λίγο με την καφείνη. Εγώ για παράδειγμα αν πιω καφέ, δε θα πιω την ίδια μέρα κοκα κολα ή δε θα φάω σοκολάτα. Με το καλό!

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!Συμφωνω απολυτα!και ο γιατρος μου πανω κατω τα ιδια μου ειπε...πω..πω..πολλες υπερβολες διαβασα κ τρομαξα....αν εχεις γεννησει να σου ζησει,αν οχι ακομα, με το καλο!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια τα βλεπω ολα λιγο υπερβολες!Παιρνω σαν γνωμονα την μαμα μου.Δεν φανταζεστε τι καταχρησεις εκανε ειδικα στην εγκυμοσυνη της αδερφης μου.Απο γλυκα,αλμυρα κ ειδικα το με το κρασι το παραεκανε!Κι ομως η αδερφουλα μου μια χαρα βγηκε κ τωρα κανει το μεταπτυχιακο της στα οικονομικα.Α κ συκωτη εκτρωγε γιατι ειχε σιδιροπινικη αναιμια κ δεν της το απαγορευσε ο γιατρος της.

Εγω με την σειρα μου τρωω οπως κ πριν!!!

Δεν στερουμαι τιποτα απολυτως!!!

Ο μονος λογος που προσεχω πλεον λιγο ειναι τα κιλα!!

Απλα μετριαζω τις ποσοτητες.Ο γιατρος μου δεν με παροτρυνε να αποφευγω καποιες τροφες,το μονο που μου επισημανε ηταν οι ποσοτητες για το βαρος(παρ'ολο που ημουν στεκα).

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!Συμφωνω απολυτα!και ο γιατρος μου πανω κατω τα ιδια μου ειπε...πω..πω..πολλες υπερβολες διαβασα κ τρομαξα....αν εχεις γεννησει να σου ζησει,αν οχι ακομα, με το καλο!!!:-)

 

Να είσαι καλά! Αρχές Μάρτη μπαίνω στο μήνα μου, οπότε έχω ακόμα μερούλες! (Υποθέτω δηλαδή:rolleyes:) χχχ

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...