Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαιτολόγια


dimmi

Recommended Posts

Χμμ, το ιδιο θεμα ειχα κι εγώ μιας και θεωρω ιδανικό πρωινο το γαλα με τα δημητριακά!

Αυτο που κάνω ειναι να πινω το σίδηρο οταν ξυπνάω ξημέρωμα για τουαλέτα. Στην αρχή εβαζα ξυπνητηρι κατα τις 6 ή ελεγα του αντρα μου να μου μιλήσει οταν φευγει για δουλειά το πρωι. Ομως καταλαβα οτι θα ξυπνησω οπωσδηποτε μια φορα μες στη νυχτα οπότε δε χρειάζονται όλα αυτά... Ετσι, οταν σηκώνομαι κατα τις 9-10 μπορώ να πιω το γαλα μου ανετα.

Πάντως μισή ωρα απόσταση σιδηρο με γάλα μου φαινεται λίγη. Φαντάζομαι θελει τουλάχιστον ενα διωρο....

 

 

Ωραία ιδέα αυτή!! Θα το κάνω. Θα ξυπνάω στις 6 να παίρνω το σίδηρο.... Δεν είναι κακό!!!:-P

:roll:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για κάποιο διάστημα το έκανα κι εγώ αυτό. Με ξυπνούσε ο άντρας μου γύρω στις 6:30 που έφευγε για τη δουλειά και έπαιρνα το σίδηρο.

Αλλά εκείνες τις μέρες ζαλιζόμουν πολύ έντονα και βουίζαν τα αυτιά μου. Κι επειδή είχα από μικρή πρόβλημα με το σίδηρο και καταλαβαίνω πότε μου πέφτει!! Οπότε θεώρησα ότι ίσως να μην κάνει δουλειά έτσι και το σταμάτησα και το έπαιρνα μόλις ξυπνούσα.

Σκέφτομαι να το ξαναδοκιμάσω όμως, γιατί ίσως να έτυχε εκείνες τις μέρες πχ να μην είχα φάει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια Ευγενια συγνώμη αλλά δεν ήμουν σε διατροφή καθόλου μα καθόλου, γι'αυτό και δε παρακολουθούσα το θέμα, εύχομαι τουλάχιστο κάποια άλλη κοπέλα να εφάρμοσε αυτά που έγραψα και να είχε αποτέλεσμα. Παρά το ότι έφαγα τον γάιδαρο όντας στον 7ο μήνα και έτρωγα ό,τι ήθελα τα κιλά δεν αυξήθηκαν και άλλο. Είμαι σταθερή στα κιλά που είχα πάρει.

 

Στο διαιτολόγιο που αναφέρεσαι (από τον διαιτολόγο) τα τυριά είναι όλα πλήρη, την φέτα μου την είχε απαγορεύσει.

 

Σήμερα επισκέφτηκα διαβητολόγο -αφού εκδήλωσα διαβήτη κύησης- και προτιμά τα ελαφρυά γάλατα- τυρια, πχ light τυρί και πράσινο γάλα (όχι μπλε) γιατί ο στόχος είναι ο περιορισμός των προσλαμβάνομενων κιλών (εκτός από τη ρύθμιση του διαβήτη).

 

Τώρα γιατί ο διαιτολόγος προτιμούσε τα πλήρη προιόντα δεν θυμάμαι, μάλλον για να μην είναι επεξεργασμένα και ίσως λόγω ασβεστίου.

 

Πάντως όποια τρέφεται σωστά μειώνει τις πιθανότητες να εμφανίσει διαβήτη στο τελευταίο τρίμηνο. Καλή επιτυχία σε όλες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα στο γιατρό και μεταξύ άλλων τον ρώτησα και πόση ώρα πρέπει να περάσει από την στιγμή που θα πάρω το σίδηρο μέχρι να φάω και να πιω γάλα. Και μου είπε μισή ώρα. Μου είπε όμως να μην πίνω γάλα κοντά στην ώρα που παίρνω το ασβέστιο.... δεν το ήξερα αλλά δεν έπινα ούτως ή άλλως!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια Ευγενια συγνώμη αλλά δεν ήμουν σε διατροφή καθόλου μα καθόλου, γι'αυτό και δε παρακολουθούσα το θέμα, εύχομαι τουλάχιστο κάποια άλλη κοπέλα να εφάρμοσε αυτά που έγραψα και να είχε αποτέλεσμα. Παρά το ότι έφαγα τον γάιδαρο όντας στον 7ο μήνα και έτρωγα ό,τι ήθελα τα κιλά δεν αυξήθηκαν και άλλο. Είμαι σταθερή στα κιλά που είχα πάρει.

 

Στο διαιτολόγιο που αναφέρεσαι (από τον διαιτολόγο) τα τυριά είναι όλα πλήρη, την φέτα μου την είχε απαγορεύσει.

 

Σήμερα επισκέφτηκα διαβητολόγο -αφού εκδήλωσα διαβήτη κύησης- και προτιμά τα ελαφρυά γάλατα- τυρια, πχ light τυρί και πράσινο γάλα (όχι μπλε) γιατί ο στόχος είναι ο περιορισμός των προσλαμβάνομενων κιλών (εκτός από τη ρύθμιση του διαβήτη).

 

Τώρα γιατί ο διαιτολόγος προτιμούσε τα πλήρη προιόντα δεν θυμάμαι, μάλλον για να μην είναι επεξεργασμένα και ίσως λόγω ασβεστίου.

 

Πάντως όποια τρέφεται σωστά μειώνει τις πιθανότητες να εμφανίσει διαβήτη στο τελευταίο τρίμηνο. Καλή επιτυχία σε όλες!

Γιατι σου απαγορευσε τη φετα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες πήγα στο γιατρό και μεταξύ άλλων τον ρώτησα και πόση ώρα πρέπει να περάσει από την στιγμή που θα πάρω το σίδηρο μέχρι να φάω και να πιω γάλα. Και μου είπε μισή ώρα. Μου είπε όμως να μην πίνω γάλα κοντά στην ώρα που παίρνω το ασβέστιο.... δεν το ήξερα αλλά δεν έπινα ούτως ή άλλως!![/quote

Εμενα μου εχει πει 20λεπτα πριν το φαγητο να παιρνω το σιδηρο αλλα εγω δεν τρωω παντα μετα στην αρχη το εκανα μετα το σταματησα γιατι απλα δεν ηθελα να φαω.Και δεν κανει οταν παιρνεις το σιδηρο να πινεις καφε αμεσως εγω μερικες φορες το κανω ομως γιατι ξεχνιεμαι

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγώ κορίτσια ήμουν 65 κιλά όταν έμεινα έγκυος και αρκετά λαίμαργη σε γενικές γραμμές. Έχω ρυθμισμένο θυροειδή, δεν είχα ποτέ ναυτίες και στομαχνικές διαταρραχές και οι υπόλοιπες εξετάσεις μου μέχρι τώρα είναι πολύ καλές. Αυτή τη βδομάδα μπαίνω στον 5ο και έχω πάρει 2 κιλά.

Ακολούθησα από την αρχή τις γενικές συμβουλές του γυναικολόγου και δεν έχασα:

1. Τρώμε οπωσδήποτε κάθε τρεις ώρες. Αυτό σημαίνει ότι στο μεγάλο γεύμα (μεσημεριανό) δεν πεινάμε σαν λύκοι οπότε δεν τρώμε μεγάλες ποσότητες

2. Τρώμε υγειινά=αποφεύγουμε γλυκά, πατατάκια, αναψυκτικά, χυμούς του εμπορίου, μαγιονέζες και ό, τι άλλο δίνει θερμίδες χωρίς να προσφέρει τίποτα στον οργανισμό μας

3. Το βράδυ τρώμε ελαφρά π.χ. τοστ ή παξιμάδι με ένα κομμάτι τυρί

4. Θέλουμε 2 μερίδες γαλακτοκομικά την ημέρα, φρούτα, σαλάτα (μουλιασμένη 10 λεπτά σε ξυδόνερο)

Οπότε τρώω:

πρωινό: τοστ χωρίς βούτυρο με μαυρο ψωμί, τυρί, γαλοπούλα και ντομάτα και ένα ποτήρι γάλα light

δεκατιανό: ένα μικρό μπολάκι κρέμα από γάλα light, 3 κουταλιές βρώμη, 1κουταλάκι γλυκού μέλι και κανέλα

μεσημεριανό: σαλάτα και ό,τι μαγειρέψω σε νορμάλ ποσότητα

απογευματινό: 1 φρούτο και ένα φυσικό χυμό

βραδυνό: 1 τόστ ή ένα κομμάτι σπιτική σπανακόπιτα ή λίγο ντάκο

- όταν θέλω βρωμιά φτιάχνω σπιτικές μπιφτεκόπιτες ή πίτσα χωρίς αλλαντικά

- όταν θέλω βρωμιά τύπου πατατάκια φτιάχνω ποπ κορν

Ακόμα και όταν έκανα ατασθαλίες η ζυγαριά δεν κουνιόταν με τίποτα. Τα 2 κιλά τα πήρα απότομα σε μια βδομάδα στην αρχή του 4ου, οπότε υποθέτω ότι ήταν η ώρα τους να μπούνε

Σημειωτέον, πριν μείνω έγκυος έτρωγα μια φορά την ημέρα 2 πιάτα φαι. Συνολικά νομίζω ότι τώρα τρώω πολύ περισσότερο και πολύ καλύτερα.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ήμουν 65 κιλά όταν έμεινα έγκυος και αρκετά λαίμαργη σε γενικές γραμμές. Έχω ρυθμισμένο θυροειδή, δεν είχα ποτέ ναυτίες και στομαχνικές διαταρραχές και οι υπόλοιπες εξετάσεις μου μέχρι τώρα είναι πολύ καλές. Αυτή τη βδομάδα μπαίνω στον 5ο και έχω πάρει 2 κιλά.

Ακολούθησα από την αρχή τις γενικές συμβουλές του γυναικολόγου και δεν έχασα:

1. Τρώμε οπωσδήποτε κάθε τρεις ώρες. Αυτό σημαίνει ότι στο μεγάλο γεύμα (μεσημεριανό) δεν πεινάμε σαν λύκοι οπότε δεν τρώμε μεγάλες ποσότητες

2. Τρώμε υγειινά=αποφεύγουμε γλυκά, πατατάκια, αναψυκτικά, χυμούς του εμπορίου, μαγιονέζες και ό, τι άλλο δίνει θερμίδες χωρίς να προσφέρει τίποτα στον οργανισμό μας

3. Το βράδυ τρώμε ελαφρά π.χ. τοστ ή παξιμάδι με ένα κομμάτι τυρί

4. Θέλουμε 2 μερίδες γαλακτοκομικά την ημέρα, φρούτα, σαλάτα (μουλιασμένη 10 λεπτά σε ξυδόνερο)

Οπότε τρώω:

πρωινό: τοστ χωρίς βούτυρο με μαυρο ψωμί, τυρί, γαλοπούλα και ντομάτα και ένα ποτήρι γάλα light

δεκατιανό: ένα μικρό μπολάκι κρέμα από γάλα light, 3 κουταλιές βρώμη, 1κουταλάκι γλυκού μέλι και κανέλα

μεσημεριανό: σαλάτα και ό,τι μαγειρέψω σε νορμάλ ποσότητα

απογευματινό: 1 φρούτο και ένα φυσικό χυμό

βραδυνό: 1 τόστ ή ένα κομμάτι σπιτική σπανακόπιτα ή λίγο ντάκο

- όταν θέλω βρωμιά φτιάχνω σπιτικές μπιφτεκόπιτες ή πίτσα χωρίς αλλαντικά

- όταν θέλω βρωμιά τύπου πατατάκια φτιάχνω ποπ κορν

Ακόμα και όταν έκανα ατασθαλίες η ζυγαριά δεν κουνιόταν με τίποτα. Τα 2 κιλά τα πήρα απότομα σε μια βδομάδα στην αρχή του 4ου, οπότε υποθέτω ότι ήταν η ώρα τους να μπούνε

Σημειωτέον, πριν μείνω έγκυος έτρωγα μια φορά την ημέρα 2 πιάτα φαι. Συνολικά νομίζω ότι τώρα τρώω πολύ περισσότερο και πολύ καλύτερα.

Φιλιά

Με παρακολουθεί διατροφολόγος κ έχω να σου πώ ότι είναι άψογο το π΄ρογραμμά σου και εξαιρετικά ισορροπημένο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου απαγορευσε τη φετα?

Η φέτα, ιδιαίτερα η χύμα απαγορεύεται γιατί μπορεί να μην είναι παστεριωμένη και να πάθεις τοξοπλάσμωση. το ίδιο ισχύει κ για όλα τα τυριά. Να ρωτάς αν είναι παστεριωμένο στην υπάλληλο κ αν δεν ξέρει ή δεν γράφει η συσκευασία, άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει η νηστεία των χριστουγέννων. Δεν είμαι και φανατική θρήσκα, αλλά μου αρε΄σει να νηστεύω για λόγους αποτοξίνωσης και εγκράτειας.

Είμαι 6 εβδομάδων. Εϊναι θεμιτό να νηστε΄ψω, ή να το αφήσω καλύτερα?

Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος που έχει ρωτήσει επιστήμονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλησιάζει η νηστεία των χριστουγέννων. Δεν είμαι και φανατική θρήσκα, αλλά μου αρε΄σει να νηστεύω για λόγους αποτοξίνωσης και εγκράτειας.

Είμαι 6 εβδομάδων. Εϊναι θεμιτό να νηστε΄ψω, ή να το αφήσω καλύτερα?

Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος που έχει ρωτήσει επιστήμονα.

 

Το βλέπω ψιλοανεύθυνο να θέλεις να νηστέψεις τώρα που εγκυμονείς. Όχι ότι το μωρό δεν θα βρει να πάρει, θα βρει και θα πάρει ό,τι θέλει από εσένα, αλλά ενδεχομένως εσύ να καταλήξεις με σοβαρή τριχόπτωση, προβλήματα στα δόντια, αναιμία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

 

Ενας επιστήμονας θα σε προέτρεπε να κάνεις πρώτα κάποιες εξετάσεις για να σου απαντήσει υπεύθυνα. Αν εμένα με άφηνε η γιατρός μου βάση των εξετάσεών μου, πώς εγώ θα σου απαντήσω σύμφωνα με αυτά που μου έχει πει? Πρέπει να απευθυνθείς στο γιατρό σου πρώτα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...