Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αντληση+εργασια,κοριτσια τη γνωμη σας!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2μιση μηνων.πινει ανλημενο γαλα περιπου 900μλ το 24ωρο.θηλαστρο εχω το ηλεκτρικο της medela.δεν εχω δει μειωση απο την αρχη.να συνεχισω με αυτο η να νοικιασω νοσοκομειακο?θα εχω μειωση αν συνεχισω με αυτο?κανω περιπου 8 αντλησεισ τη μερα.περιμενω γνωμες..!

 

Από τη στιγμή που το θήλαστρο που έχεις σε καλύπτει για τόσο καιρό, μπορείς να συνεχίσεις μ' αυτό. Αν δεις σταδιακή μείωση, μπορείς να νοικιάσεις ή να το κάνεις ούτως ή άλλως αν αυτό που έχεις δεν είναι διπλής άντλησης και θέλεις να μειώσεις το συνολικό χρόνο άντλησης (όχι το χρόνο κάθε άντλησης) στο μισό (αυτό δηλαδή θα γίνει λόγω του ότι θα αντλείς παράλληλα και από τα δύο στήθη).

 

Οι αντλήσεις που κάνεις είναι πολλές αλλά έτσι έχεις και την απόδοση αυτή. Κάποιες μαμάδες που αντλούν αποκλειστικά έχουν καταφέρει να μειώσουν τις αντλήσεις χωρίς να μειώσουν την ποσότητα που αντλούν. Αυτό σε κάθε περίπτωση προϋποθέτει καλό θήλαστρο αλλά και πάλι δεν λειτουργεί καλά για όλες τις μαμάδες (:κάποιες γυναίκες χρειάζονται το συνεχές ερέθισμα για να διατηρούν την παραγωγή τους σε τόσο υψηλά επίπεδα, ενώ άλλες συνεχίζουν να παράγουν πολύ γάλα με μεγαλύτερα διαστήματα ανάμεσα στις αντλήσεις).

 

Καλή συνέχεια! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο αυτό που κάνεις και αξίζεις πολλά μπράβο :P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Το προβλημα μου κ εμενα ειναι πως να συνδιασω την εργασια κ τη συνεχιση του αποκλειστικου θηλασμου.

Εχω ενα κοριτσακι 4,5 μηνων κ σε 10 μερες επιστρεφω στη δουλεια. Μεχρι σημερα απο την πρωτη στιγμη θηλαζω αποκλειστικα χωρις προβλημα.

Εχω νοικιασει θηλαστρο της medela το symphony. Ειμαι πολυ ευχαριστιμενη.

Το προβλημα ειναι οτι η μικρη θηλαζοντας τρωει ανα 2 ωρες περιπου..σπανια φτανει το τριωρο . Οταν λοιπον αντλω γαλα με το θηλαστρο μετα απο καθε ταισμα, βγαζοντας με το ζορι 20-30ml, κανοντας χρηση 15' στο καθε στηθος, δεν βρισκει αρκετο για να φαει κανονικα το μωρο οταν θα πεινασει.

Εχω κανει καποια πειραματα κ κατεληξα οτι χρειαζεται 180-200ml σε καθε γευμα με μπουκαλι. Εγω θα λειπω 7 ωρες (7π.μ.-14.00μ.μ.). Εχω σκεφτει οτι θα την θηλαζω 6.30π.μ., μετα θα βαλουμε ρυζαλευρο μου ειπε ο παιδιατρος (εχει παλινδρομηση κ ξεκιναμε λιγο νωριτερα) κ λογικα θα θελει κ ενα γευμα γαλα πριν γυρισω.

 

Οσο λοιπον ειμαι σπιτι τωρα, μου ειναι πολυ δυσκολο να συνδιασω ταισμα κ αποθηκευση γαλακτος. Και βγαζω λιγο, κ το μωρο δεν βρισκει αρκετη ποσοτητα για να φαει οταν θελει. Το βαρος της ειναι 6.500.

 

Να επισημανω βεβαια, οτι την περιοδο που ξεκινησα τις αντλησεις, αδιαθετησα κιολας (ειμαι στα τελειωματα τωρα) μηπως επαιξε κ αυτο ρολο στη μικρη ποσοτητα γενικα.. Εχω ξεκινησει κ πινω 2-3 δαχτυλα μπυρα χωρις αλκοολ πριν απο καθε ταισμα που μου ειπαν οτι βοηθαει...

 

Πως μπορω να αυξησω την ποσοτητα που αντλω, χωρις να το στερω κ απο το μωρο? Θελω πολυ να αποφυγω να δωσουμε ξενο οσο θα λειπω. Προσπαθω να εχει το δικο μου η γιαγια που θα την κραταει.

 

Να σηκωνομαι κ τη νυχτα για αντληση? το μωρο συνηθως ξυπναει γυρω στις 4 για να φαει ή κ καθολου..

Πιθανοτατα, χωρις να ειναι σιγουρο ακομα, θα μπορω να βγαζω κ οταν ειμαι στη δουλεια μια φορα, αλλα ανησυχω για τις συνθηκες υγειηνης, καθως μονο στην τουαλετα θα μπορω να το κανω. Θα προσεχω βεβαια...

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων κ συγχαρητηρια για το forum, τις συμβουλες κ το επιπεδο που διατηρειτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου κ εμενα ειναι πως να συνδιασω την εργασια κ τη συνεχιση του αποκλειστικου θηλασμου.

Εχω ενα κοριτσακι 4,5 μηνων κ σε 10 μερες επιστρεφω στη δουλεια. Μεχρι σημερα απο την πρωτη στιγμη θηλαζω αποκλειστικα χωρις προβλημα.

Εχω νοικιασει θηλαστρο της medela το symphony. Ειμαι πολυ ευχαριστιμενη.

Το προβλημα ειναι οτι η μικρη θηλαζοντας τρωει ανα 2 ωρες περιπου..σπανια φτανει το τριωρο . Οταν λοιπον αντλω γαλα με το θηλαστρο μετα απο καθε ταισμα, βγαζοντας με το ζορι 20-30ml, κανοντας χρηση 15' στο καθε στηθος, δεν βρισκει αρκετο για να φαει κανονικα το μωρο οταν θα πεινασει.

Εχω κανει καποια πειραματα κ κατεληξα οτι χρειαζεται 180-200ml σε καθε γευμα με μπουκαλι. Εγω θα λειπω 7 ωρες (7π.μ.-14.00μ.μ.). Εχω σκεφτει οτι θα την θηλαζω 6.30π.μ., μετα θα βαλουμε ρυζαλευρο μου ειπε ο παιδιατρος (εχει παλινδρομηση κ ξεκιναμε λιγο νωριτερα) κ λογικα θα θελει κ ενα γευμα γαλα πριν γυρισω.

 

Οσο λοιπον ειμαι σπιτι τωρα, μου ειναι πολυ δυσκολο να συνδιασω ταισμα κ αποθηκευση γαλακτος. Και βγαζω λιγο, κ το μωρο δεν βρισκει αρκετη ποσοτητα για να φαει οταν θελει. Το βαρος της ειναι 6.500.

 

Να επισημανω βεβαια, οτι την περιοδο που ξεκινησα τις αντλησεις, αδιαθετησα κιολας (ειμαι στα τελειωματα τωρα) μηπως επαιξε κ αυτο ρολο στη μικρη ποσοτητα γενικα.. Εχω ξεκινησει κ πινω 2-3 δαχτυλα μπυρα χωρις αλκοολ πριν απο καθε ταισμα που μου ειπαν οτι βοηθαει...

 

Πως μπορω να αυξησω την ποσοτητα που αντλω, χωρις να το στερω κ απο το μωρο? Θελω πολυ να αποφυγω να δωσουμε ξενο οσο θα λειπω. Προσπαθω να εχει το δικο μου η γιαγια που θα την κραταει.

 

Να σηκωνομαι κ τη νυχτα για αντληση? το μωρο συνηθως ξυπναει γυρω στις 4 για να φαει ή κ καθολου..

Πιθανοτατα, χωρις να ειναι σιγουρο ακομα, θα μπορω να βγαζω κ οταν ειμαι στη δουλεια μια φορα, αλλα ανησυχω για τις συνθηκες υγειηνης, καθως μονο στην τουαλετα θα μπορω να το κανω. Θα προσεχω βεβαια...

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων κ συγχαρητηρια για το forum, τις συμβουλες κ το επιπεδο που διατηρειτε!!!!

 

Στην αρχη ειναι δύσκολος ο συνδυασμός αντλησεων και θηλασμου αλλα οσο αντλεις κι αυξάνεται η παραγωγη το μωρο θα βρίσκει την "ποσότητα" που θέλει στο στηθος.

Οσο αντλεις, τόσο πιο παραγωγική θα γίνεσαι στην άντληση.

Θηλαζει κι απο τα δυο στήθη; Αν όχι μπορείς να αντλεις μετα το θηλασμο το άλλο στηθος.

Επίσης, μπορείς να κανεις βραδινη άντληση ή νωρίς το πρωι που βοηθάει η ροη.

Χρειάζεσαι μια μικρη τράπεζα για ώρα ανάγκης αν αντλεις και στη δουλεια.

 

Η μπύρα που πίνεις δεν θα κάνει καμία διαφορά στην παραγωγη σου εκτός αν επίνες κανένα βαρέλι! Η μαγια μπύρας αυξάνει την παραγωγη και αν θέλεις μπορείς να πάρεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζα μεχρι στιμης απο το ενα στηθος. Προσπαθω να το συνεχισω ετσι κ τωρα, αλλα δεν το καταφερνω παντα πλεον.. Μερικες φορες τωρα που αντλω κιολας της δινω κ απο τα δυο γιατι δεν της φτανει κ κλαιει..

Κ βεβαια μετα οταν παω να βγαλω με το θηλαστρο ισα που κατι γινεται..

 

Εχω απογοητευτει λιγο.. Αλλα ευτυχως εχω πισμα κ θα συνεχισω..

Κ η μαια μου το ιδιο μου ειπε, οσο θα συνεχιζω θα αυξανεται..

Περιμενω πως κ πως να δω διαφορα, καθως κ τη μικρη λυπαμαι που στα 2-3 λεπτα που μειωνεται πολυ η ροη, αρχιζει κ κλαιει κ κοβουμε βολτες για να ξεχνιεται..αλλα κ ιδρωνω να μαζεψω.. Ουφ !!!

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση παντως!!!

Μου ενισχυσατε την ψυχολογια!!!

 

Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...