Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙ


Recommended Posts

καλησπερα!

 

ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει προβλημα εαν δεν λαμβανω καθολου αλατι καθημερινα.εχω ακουσει πως ο συνδιασμος προγεστερονης και αλατι ειναι τραγικη,λογο κατακρατησης.ισχυει αραγε αυτο η οχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!

 

ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει προβλημα εαν δεν λαμβανω καθολου αλατι καθημερινα.εχω ακουσει πως ο συνδιασμος προγεστερονης και αλατι ειναι τραγικη,λογο κατακρατησης.ισχυει αραγε αυτο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Η προγεστερονη(φαντάζομαι να εννοείς τα χάπια ) απο μονή της κάνει κατακράτηση σκέψου σε συνδυασμό με αλάτι τι γίνεται!!!!! Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κόψει εντελώς το αλάτι την κατακράτηση δεν την γλιτωσα σε συνδυασμό με την προγεστερονη...τωρα πάλι έγκυος πάλι με προγεστερονη χωρις καμία ιδιαίτερη προσοχή στο αλάτι ,μπορώ να πω ότι είμαι λίγο καλύτερα απο την πρώτη εγκυμοσύνη .χωρις βέβαια αυτό να σημαίνει πως δεν πριστηκα....

 

γενικά όμως πιστεύω πως το αλάτι βλάπτει έτσι αλλιώς ....

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η προγεστερονη(φαντάζομαι να εννοείς τα χάπια ) απο μονή της κάνει κατακράτηση σκέψου σε συνδυασμό με αλάτι τι γίνεται!!!!! Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κόψει εντελώς το αλάτι την κατακράτηση δεν την γλιτωσα σε συνδυασμό με την προγεστερονη...τωρα πάλι έγκυος πάλι με προγεστερονη χωρις καμία ιδιαίτερη προσοχή στο αλάτι ,μπορώ να πω ότι είμαι λίγο καλύτερα απο την πρώτη εγκυμοσύνη .χωρις βέβαια αυτό να σημαίνει πως δεν πριστηκα....

 

γενικά όμως πιστεύω πως το αλάτι βλάπτει έτσι αλλιώς ....

 

 

 

fwfw μου σε ευχαριστω για την απαντηση.Να σαι καλα

και εγω ετσι πιστευω να πω την αληθεια ,την κατακρατηση δεν την γλυτωνεις . Εκτος αυτου απο την στιγμη που εκοψα το αλατι ειχα χαμηλη πιεση .Οποτε ας απολαυσουμε την εγκυμοσυνη χωρις υπερβολες:)

Με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου και ολα να ειναι τελεια :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!!!

Ειμαι καινούρια στο φόρουμ, και μόλις χθές έμαθα ότι είμαι έγκυος!!!

Ο γιατρός μου είπε διάφορα πράγματα που πρέπει να προσέχω ή να αποφέυγω και μου τόνισε να αποφέυγω το αλάτι. Αυτό μου προκάλεσε απορία. Έχει κάποιος υπόψη του κάτι;:confused:

Ευχαριστώ!

JpgHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Το αλατι κανει κατακρατηση υγρων και ανεβαζει την πιεση.

 

http://www.gynecologyclinic.gr/art_symboules_omali_egkymosini.asp?l=1

 

Κι εμένα μου το είχε συστήσει ο γιατρός μου για τους ίδιους λόγους, χωρίς ωστόσο να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ακολούθησα τη συμβουλή του και δεν έχασα...Καθόλου πρήξιμο!Ενιωθα πολύ καλά. Αφού συνήθισα και πλέον βάζω λίγο αλάτι στο φαγητό ακόμα και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

εμενα το αντιθετο...επειδη ειχα υποταση κ ζαλιζομουν τρελα, μου ειπε να τρωω κατι αλμυρο ---οχι συνεχεια--πχ κανεναν ξηρο καρπο...βεβαια ουτε εγω ειμαι του αλατιου....βαζω ελαχιστο στα φαγητα...αλλα πρηζεσαι κ χωρις αλατια νομιζω...κατακρατηση υγρων κ νομιζω πρεπει να πινουμε πολλα νερα--ουτως η αλλως!

Link to comment
Share on other sites

οι τροφες απο μονες τους περιεχουν αρκετο αλατι ειδικα τα τυρια οποτε δεν θα παθουμε και κατι να μη βαζουμε εξτρα στο φαγητο. ο γιατρος μου το τονισε απο την αρχη. λιγοτερο αλατι σημαινει χαμηλοτερη πιεση και μικροτερη κατακρατηση. και γενικοτερα το πολυ αλατι ανεξαρτητα απο την εγκυμοσυνη δεν κανει καλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κι εμένα μου είπε για το αλάτι. Επίσης, και τα κρέατα θέλουν προσοχή, αποφεύγεται τα συκώτια (σαλμονέλα κλπ). Το κόκκινο κρέας καλό είναι να το βράζουμε καλά και να πλένουμε τα χέρια μας μετά την επαφή με το κρέας

Link to comment
Share on other sites

εγω γενικα καταναλωνω ελαχιστο αλατι και τωρα στην εγκυμοσυνη σχεδον καθολου..πινω πολυ νερο επισης, χρειαζεται στην εγκυμοσυνη..

το συκωτι απαγορευεται επειδη περιεχει βιταμινη Α που η υπερβιταμινωση στην εγκυμοσυνη μπορει να προκαλεσει τερατογενεση γιαυτο κι απαγορευεται να καταναλωνεται..επισης προσοχη να ειναι καλα βρασμενο το κρεας και το αυγο για αποφυγη σαλμονελας, οχι μεγαλα ψαρια(ξιφια, καρχαρια, τονο) γιατι περιεχουν υδραργυρο,καλο πλυσιμο λαχανικων για αποφυγη τοξοπλασματος, κι οχι ****** τυρια για τυχον δηλητηριαση..

 

vmlap3.png?SsEv9yxRsuvHp3.png?YJ0OQujU

Link to comment
Share on other sites

κ ξανα γραφω τωρα που γεννησα πως αλατι δεν ετρωγα σχεδον καθολου στην εγκυμοσυνη κ πρηστηκα 1 εβδομαδα πριν γεννησω κ ηταν κ κατακαλοκαιρο...υπομονη κοριτσια κ μακρυα απο το αλατι για να μην ταλαιπωρειστε!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικα το αλατι στην κυηση δεν βοηθαει. εξαλλου πρπει να αποφευγεται και για την πιεση. εινια παραγοντας που οδηγει σε προεκλαμψια-εκλαμψια.

 

εγω ειχα προβλημα μεπιεση στις μητριαιες αρτηριες και επισης δεν ετρωγα αλατι.εβαζα απειροελαχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γενικα βάζω λίγο αλάτι στο φαγητο μου απο τότε που είμαι έγκυος. Δεν είναι όμως ότι δε βάζω και καθόλου, απλά βάζω πολυ λιγότερο όταν μαγειρεύω. Των όμως το βράδυ 30 γρ ένα τυρι απαχο (λόγω διαβήτη) που θυμίζει φέτα κι έτσι είναι αλμυρούτσικο κι αναρωτιέμαι - όταν λέμε όχι αλάτι εννοούμε να βάζουμε λίγο αλάτι στο φαγητο μας που μαγειρευουμε ή να αποφεύγουμε και εντελώς το να φάμε κάτι που είναι πιο αλμυρο (πχ λιγη φέτα, η τυρι για τρίψιμο στα μακαρόνια??)

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις θεμα με πιεση πρεπει να αποφευγεις και το κρυμμενο αλατι.

 

καλο εινια να προσεχεις και το κρυμμενο αλατι, πχ πατατακια, τυρια, αλλαντικα, κτλ. τη φετα μπορεις να την ξαρμυριζεις, τη βαζεις λιγη ωρα σε νερο και φευγει αρκετο αλατι.

 

δεν εινια αναγκη να βαλεις 5 κσ τυρι στα μακαρονια, μπορεις να βαλεις 1. καταλαβες τι εννοω. και τα κρυφα αλατια εινια θεμα γιατι συσσωρευεται μεγαλη ποσοστητα αλατιου μη ελεγχομενη.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αποφεύγετε το αλάτι και θέλετε να το... εξαντλήσετε το θέμα, να ξέρετε ότι και το νερό της βρύσης είναι τίγκα στο νάτριο. Κατάλληλα είναι τα εμφιαλωμένα νερά που γράφουν "κατάλληλο για διατροφή πτωχή σε νάτριο".

 

Επίσης και το ψωμί του φούρνου έχει πολύ αλάτι. Υπάρχουν αρτοποιεία που διαθέτουν ψωμί ανάλατο (είναι άθλιο βέβαια αλλά τέλος πάντων). Από τυριά το ανθότυρο δεν έχει πολύ αλάτι (αν σας επιτρέπει ο γιατρός σας φρέσκα τυριά).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έχω πίεση, μάλλον χαμηλή θα έλεγα, αλλα προσέχω για να μην ανεβει και για λόγους πρόληψης προεκλαμψίας μιας κι έκανα διαβήτη. Σε αυτη την περίπτωση είναι οΚ λέτε να έχει πολυ λίγο αλάτι το φαγητο μου αλλα να τρώω και κανένα αλμυρο τυρι τύπου φετοειδές σε μικρη ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

εγω ετσι ετρωγα. εριχνα 5 σπυρια μετρημενα αλατι (εννοω πολυ μικρη ποσοτητα) στο φαγητο γιατι εντελως αναλατο δεν μπορουσα και τη φετα την ξαρμυριζα πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειμαι η μονη που και γυναικολογος και ενδοκρινολογος μου ειπαν να "τσιμπισω" λιγο το αλατι στο φαγητο μου.. :D ειμαι σχεδον με ανυπαρκτη πιεση (8 με 5) και με τον ιδρωτα φευγουν και τα τελευταια απομειναρια νατριου απο τον οργανισμο μου με αποτελεσμα λιποθυμικες "ιστοριες"

bunbunard20121020_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

τοση πιεση ειχα και εγω κανονικα. δενανεβαζα πιεση εγω. ανεβαζα μονο στις μητριαιες αρτηριες.

 

και εμενα η γυναικολογος μου ειχε πει "ε ριχνε και λιγο αλατακι" χαριτολογωντας αλλα δεν το εκανα γιατι ξεραμε ολοι το προβλημα. ηδη ειχε φανει απο το β επιπεδου που μου εκανερ και ντοπλερ.

 

στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα ντοπλερ αργα. το μωρο δεν επαιρνε βαρος και γι αυτο και γιατι ο πλακουντας ηταν γενικα προβληματικος. αλλα το αλατι αν εχεις ιστορικο με πιεση η ταση να ανεβαζεις (ακομα και οχι φανερη οπως εγω) θελει προσοχη.

 

εγω ειχα κρυφη πιεση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...