Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος προωρου μωρου στον 3ο μηνα ? (οχι διορθωμενο...)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κοριτσια... Ειμαι και εγω μανουλα μιας βιαστικής μικρής που γεννηθηκε στις 32 εβδ. κυησης 1590 γρ...

Ειμαστε πλεον 3 μηνων (25 μερες μοναδα στο Ιασω) και το βαρος μας ειναι 5100 γρ... υψος περιπου 59 cm.....

Θυμαστε εσεις το βαρος - υψος του μωρου σας σε αυτο το σταδιο?...προφανώς για τα προωρα μωρα....

Η Πρωτη μου κορουλα που ειναι τωρα 7 χρ., οταν ηταν 3 μηνων ειχε βαρος 6500 γρ... (38+5 εβδ. 3150γρ γεννηση) και ξερω πως ειναι εντελως λαθος να τις συγκρίνω.... αλλα δεν εχω αλλη συγκριση περα απο τα δεδομενα που βρισκω εδω....

Εχω αγχος γιατι απλά δεν παιρνει οσο επαιρνε στην αρχη και δεν νομιζω πως πινει αρκετο γαλα... περιπου 700ml την ημερα.... (+ 2 θηλασμους που ομως εχω την αισθηση οτι ειναι πια στα τελειωματα....)

Σας ευχαριστώ

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Δήμητρα. Κι εμένα η κορούλα μου γεννήθηκε στις 36+2 και 1900γρ. Τώρα είναι 4 μηνών και κατι και ζυγίζει 5,5 κιλά. Επειδή κρατάω τις μετρήσεις της όταν ήταν 3 μηνών ζύγιζε 4.950 και 59εκ ύψος, οπότε κοντα είμαστε!

Επίσης μου έπαιρνε στην αρχή πολύ και τώρα έκοψε δηλ. είμαστε στα 400 με 500 γρ. το μήνα, ο παιδιατρος μου είπε είναι φυσιολογικό. Και πίνει 600 με 650 μλ γάλα σκόνη. Κι εγώ δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατι τα πρόωρα μωράκια διαφέρουν στις μετρήσεις απο τα τελειόμηνα.

Επίσης μια άλλη απορία που έχω - εσένα παίζει καθολου με παιχνίδια, τα πιάνει στα χεράκια της? γιατί εμένα ακόμη....δεν....

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω ότι τα μωράκια σας είναι πολύ καλά! Εμένα ο δικός μου γεννήθηκε 2100 γραμ. Στους 3 μήνες ήταν 5700 γραμ. και 59 εκατ. και ο γιατρός ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένος με την ανάπτυξή του.

 

Vivianaki, είναι νωρίς για παιχνίδια! Αυτό που περιμένεις στον τέταρτο μήνα από τα (τελειόμηνα) μωράκια είναι να γυρίζουν το κεφάλι τους στον ήχο (π.χ. κουδουνίστρας), να γυρίζουν από μπρούμυτα προς πλάγια και να προσπαθούν να πιάσουν αντικείμενα. Ως εκεί :-)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που γεννηθηκαμε στις 32 βδομαδες με βαρος 2κιλα τον 3ο μήνα είμασταν 5290 και 57εκ. Μια χαρά είστε !!!

4ων μηνων στηριξε κεφαλακι .

Μεχρι 2 ετων στα ψυχοκινητικά παμε με τη διορθωμενη ηλικία. Εμεις δηλαδη καθισαμε χωρις υποστηριξη 8μιση μηνων περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Απόλαυσέ το και μην τρελαίνεσαι, όλα μεγαλώνουν, το καθένα με το ρυθμό του. Μην πέφτεις στην παγίδα να υπολογίζεις ml, μα ξέρει αυτή πόσο θέλει.

Άσε που έτσι που τα γράφεις, το παιδάκι σου έχει πάρει σε 3 μήνες 3,5 κιλά. Λίγα σου φαίνονται?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα τα λετε κοριτσια και σας ευχαριστώ!!! Ναι παιρνει βαρος αν το δω ετσι.... με τον μηνα.... απλά οταν ακουω πως μωρά ημερών τρωνε 100ml και εμεις καποιες φορες δεν το καταφερνουμε... στεναχωριεμαι.... Τώρα, οσον αφορα τα κινητικά....Vivianaki, οχι δεν πιανει κανενα παιχνιδακι συνειδητά.... πλέκει και τα δαχτυλακια της επισης ομως οχι συνειδητα.... αυτο που κανει καιρο και ειμαι σιγουρη οτι το καταλαβαινει ειναι τα χαμόγελα! Εχουμε φτάσει στο σημείο που μόλις με βλέπει χαμογελάει με πονηριά και μερικές φορές ξεκαρδίζεται κάνοντας και ήχους! Το κεφαλακι το στηρίζει καλά, την βάζω στον ώμο μου να ρευτεί και εκεινη παρατηρεί με όρθιο το κεφάλι τα παντα σαν μικρος φάρος!!! οταν βεβαια ειναι ψιλοκοιμησμένη το κεφάλι δεν στεκεται με τιποτα... Για να δουμε κοριτσια.... 2η κορη, 1η φορά τοοοσο αγχος...... αλλα.... με καταλαβαίνετε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το βιβλιαριο μπροστα μου αλλα νομιζω οτι ειστε πολυυυ καλα. Τους δυο πρωτους μηνες παιρνουν κανα κιλο μετα σταδιακα μειωνεται το βαρος που παιρνουν γιατι αν επαιρναν τοσο βαρος καθε μηνα μου ειχε πει οτι στους 12 μηνες θα ήταν πανω απο 12 κιλα δηλαδη παχυσαρκκο. Η φυση εχει προβλεψει. Ο δικος μου γεννηθηκε 35+3. Για τα χερακια μας ειπε οτι τα προωρα παντα τα υπολογιζεις μεχρι 2 χρομων με τη διορθωμενη και επειδη ειναι πιο σφιγμενα παιδακια μας ειπε να χτυπαμε ****** την μπουνιτσα του στο στρωμα οταν ειναι μπρουμιτα για να ανοιγει. Θα δεις επαθα πλακα την ανοιγουν ετσι σιγα σιγα θα αποκτησει τον ελεγχο του να ανοιγει το χερακι του και να πιανει πραγματακια. Δεν ξερω αν εγινα κατανητη. Μην το κανεις συνεχεια λιγο λιγο καθε μερα για να μην κουραζεται. Να σου ζησει.:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω ότι τα μωράκια σας είναι πολύ καλά! Εμένα ο δικός μου γεννήθηκε 2100 γραμ. Στους 3 μήνες ήταν 5700 γραμ. και 59 εκατ. και ο γιατρός ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένος με την ανάπτυξή του.

 

Vivianaki, είναι νωρίς για παιχνίδια! Αυτό που περιμένεις στον τέταρτο μήνα από τα (τελειόμηνα) μωράκια είναι να γυρίζουν το κεφάλι τους στον ήχο (π.χ. κουδουνίστρας), να γυρίζουν από μπρούμυτα προς πλάγια και να προσπαθούν να πιάσουν αντικείμενα. Ως εκεί :-)

Ναι έτσι μου κάνει, προσπαθει να πιασει κάτι αφού το κοιτάει ώρα και φυσικά το αφήνει σχεδόν αμέσως. Το κέφαλι της στέκεται, επίσης μπορεί να σηκώσει την πλάτη της και να μείνει εκεί όταν ειναι ξαπλωμένη (σαν να κανουμε κοιλιακούς,χαχαχ :D), απο χαμόγελα και ήχους άλλο τίιποτα κι επίσης γυρνάει απο ανάσκελα μπρούμυτα. Εσείς με τα μεγαλύτερα παιδάκια ή οι δευτερομανούλες ξερετε καλύτερα τι να περιμένετε, εγώ περιμένω τόσο καιρο να πιάσει κάτι και να το βάλει στο στόμα ή να παίξει ενώ τώρα καταλαβαίνω πως δεν είναι ο καιρός ακόμα. Άδικα ανησυχώ!:rolleyes:

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μπροστα μου το βιβλιαριο αλλα μολις παω σπτι θα σου γραψω. Και η δικια μου γεννηθηκε στις 32 εβδ. 1570γρ. Σε δυο μηνες θα κλεισει τα 13 και ειναι 1.62 και 71 κιλα!!!! Τωρα δηλαδη της κανουμε διαιτα γιατι εχει παραπαχυνει!!!! Οποτε μην αγχωνεσαι καθολου!!!! Να το χαιρεσαι το μωρουλι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπελάρα λοιπον Ζωη!!!! Ιδια δεδομενα με μας ειχατε!!! Να την χαιρεσαι!!!

Και η δικιά μου μπουνιτσες εχει τα χερια της!!!Θα κανω το κολπο που λετε ! αν και δεν την βαζω μπρουμητα!

Η μεγάλη μου ειναι σχεδον 7 χρονων και 32 κιλα (1.32 εκ υψος) και γενικά μεγαλοσωμο παιδι... Εχω ξεχασει τα παντα μετα απο 7 χρονια... και οπως και εσεις περασα το σταδιο - σοκ του προωρου μωρου και της παραμονης στο Ιασω, ... οποτε φυσαω και το γιαουρτι.... Τωρα εχει ελαφρα γαστρεντεριτιδα ο αντρας μου και τον εχουμε σε αποκλεισμο! Τρεμω μην κολλησει το βρεφος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ!!!! Και εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!! Λοιπον μολις κοιταξα το βιβλιαριο και ειμασταν5350 και 57 ποντους (ειχαμε γεννηθει 44). Μην συγκρινεις το προωρακι σου με το τελειομηνο. Καμια σχεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...