Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ας μαζευτούμε όσες είχαμε διαβήτη κύησης να πούμε την εμπειρία μας.


Recommended Posts

Το μωράκι ήταν υγειεστατο Απο την νεκροτομή που έγινε..ο λόγος ήταν ή θρομβος η το ζαχαρο(που εγώ πιστεύω ότι αυτό ήταν).

Υψηλού κινδύνου δεν λες τίποτα.γυναικολογος-αιματολογος-διαβητολογος και ενδοκρινολογος(γιατί έπαθα και θυρεοδειτιδα απο το στρες της γεννας και μου απορυθμισε τον θυρεοειδη).κοινώς πρέπει να είμαι πολύ τυχερή και να βρω παρά πολύ καλούς γιατρούς για να κρατήσω ένα μωράκι στην αγκαλιά μου.

 

Κοριτσάκι μου τώρα που ξέρεις πιό είναι το πρόβλημα θα είσαι προετοιμασμένη ,θα βρείς και έναν πολύ καλό γιατρό θα τον ενημερώσης από την αρχή για το πρόβλημα που έχεις θα κάνετε τις σωστές κινήσεις και θα αποκτήσεις το μωράκι σου!Να σκέφτεσαι θετικά!Όλα γίνονται στις μέρες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και γω μανούλα που έκανα διαβήτη κύησης. Η πρώτη ενδοκρινολόγος μου έδωσε ινσουλίνη ενώ η δευτερη που πήγα "Κούκου" καταφέραμε και το ρύθμισα με διατροφή. Η Γεωργιάδου που με παρακολουθούσε ήταν πολύ αυστηρή όσο αναφορά τις μετρίσεις με το ζάκχαρο και κάποια στιγμή μάλιστα για να επιβεβαιώση τις μετρίσεις από τους υπερύχους του Έλενα με έστειλε να κάνω και κάποιες εξετάσεις έξω. Γέννησα με φ.τ. στις 39+4 .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες σκαμπανεβάσματα στις μετρήσεις σου;Σε άφησαν αρκετά!Μια γνωστή μου μαία είχε πει στην μητέρα μου πως με το που θα μπω στην 37η εβδομάδα θα με βάλουν για πρόκληση...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Κι εγώ με διαβήτη κύησης, σε συνδυασμό με θρομβοφιλία και συσπάσεις. Τη θρομβοφιλία την ανακαλύψαμε στην αρχή (ο γιατρός μου έχει το θρομβοφιλικό και ανοσολογικό έλεγχο στο βασικό πακέτο εξετάσεων για όλες ανεξαιρέτως). Ο διαβήτης κύησης εμφανίστηκε στις 22 εβδομάδες και ρυθμίστηκε κυρίως με διατροφή (χρειάστηκα ελάχιστη ινσουλίνη όταν πήρα κορτιζόνη λόγω παρολίγον πρόωρου τοκετού).

Το μωρό δεν έπαιρνε αρκετό βάρος τις τελευταίες εβδομάδες (μάλλον λόγω της θρομβοφιλίας) και ήδη από τις 36 εβδομάδες ο πλακούντας έδειχνε σημάδια γήρανσης (μάλλον λόγω σακχαρου). 37 και 3 έκανα καισαρική και βγήκε ο μπέμπης 2580.

Την καισαρική την έκανα λόγω προβλήματος στα μάτια, ο γυναικολόγος μου θα με πήγαινε με πρόκληση. Θα ήθελα όλα να είχαν γίνει πιο φυσιολογικά, αλλά ο γιατρός ήταν ανένδοτος. Και η μαία μου είχε πει ότι διαβήτης ή θρομβοφιλία = 38 εβδομάδες το πολύ και με ραντεβού (γιατί πρέπει να σταματήσει και η αντιπηκτική αγωγή 2 24ωρα πριν).

 

Μαρία 31, κουράγιο και εύχομαι γρήγορα να έρθει το μωράκι σου. Ευτυχώς ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις και δεν πηγαίνεις στα τυφλά. Να βρεις αιματολόγο να σε παρακαλουθεί από πριν και να σου δώσει οδηγίες, γιατί κάποιες σοβαρές περιπτώσεις χρειάζονται αγωγή και από πριν τη σύλληψη.

 

Mammy in love, κι εγώ ακόμα αναρωτιέμαι αν κάτι μπορούσε να γίνει διαφορετικά, κυρίως όσον αφορά την καισαρική. Αλλά τελικά νομίζω ότι τσάμπα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας, σημασία έχει το αποτέλεσμα. Εμένα το θέμα με τα μάτια προέκυψε τελευταία στιγμή και ήταν ντάλα Αύγουστος και δεν έβρισκα γιατρό για τρίτη γνώμη, οπότε είπα να ακολουθήσω τον πιο έμπειρο από τους δύο που με είχαν δει και να μη ρισκάρω. Φοβόμουν και τη διαδικασία της πρόκλησης πιο πολύ από την καισαρική, για κάποιο μυστήριο λόγο το θεωρώ μεγαλύτερη παρέμβαση.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο κλαμπ!

 

Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη ειχα τοσο χαμηλες τιμες σακχάρου στις μηνιαίες εξετασεις (πάντα γυρω στο 68 με 75), που απορούσα γιατί ο γυναικόλόγος μου ήθελε να κανω καμπύλη σακχάρου. Ημουν στον 7ο μήνα όταν την εκανα και βγηκε παθολογική. Πήγα σε ενδοκρινολόγο, προσπαθήσαμε να το ελεγξουμε με διατροφή αλλά χωρίς αποτέλεσμα και τελικά ξεκινησα ινσουλίνη. Και παλι ειχα προβλημα, εφτασα να κανω πανω από 200 μονάδες ινσουλίνης την ημερα για να ρυθμίσω το σάκχαρο. Και φυσικά με τοσες πολλές μονάδες παθαινα συχνά υπογλυκαιμίες (σάκχαρο κατω από 30), κατι που δε θα ευχόμουν να συμβεί ούτε στον χειρότερο εχθρό μου! Γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος ήταν ανενδοτοι, οτι απ' τη στιγμή που ξεκίνησα ινσουλινη θα παμε με καισαρική. Πήγα και σε άλλον γυναικολόγο και μου επιβεβαιωσε το ίδιο. Μου ειπαν συγκεκριμένα οτι δε μπορουν να αφήσουν μια εγκυμονούσα με διαβήτη κύησης να γεννήσει φυσιολογικά, για το λόγο ότι συνηθως ενας φυσιολογικός τοκετός διαρκεί πολλές ώρες και στον διαβητη κυησης δεν πρεπει να μενεις νηστικιά πάνω από τρίωρο. Επισης μου ειπαν οτι υπαρχει πιθανότητα να παθω υπογλυκαιμια εγω, που ενταξει, θα μπορεσουν να την ελεγξουν, αλλά υπάρχει επισης πιθανοτητα να παθει υπογλυκαιμια το έμβρυο και όσο ειναι στη μητρα δε θα μπορούν να κανουν τίποτα. Και οι 3 γιατροί συμφωνησαν ότι αν εμπαινα σε διαδικασια νωρίτερα από την καθορισμένη ημερομηνια του ραντεβού και φαινοταν οτι θα επροκειτο για εναν σύντομης διαρκειας φυσιολογικό τοκετο, δε θα υπήρχε λόγος για κτ. Εν πασει περιπτωσει επειδη ειχα διαβασει κι εγω για την περιπτωση του ενδομήτριου θανατου λόγο σακχάρου και φοβηθηκα την περιπτωση υπογλυκαιμίας, το πήρα αποφαση ότι θα γεννήσω με καισαρική και δεν το μετανιώνω, για μενα πάνω απ' όλα ειχε σημασία να εχω ενα υγιές μωράκι.

Ετσι κι εγινε λοιπον, ραντεβού 38+1, βγηκε ο μπουμπούκος μου 3550 και 53 πόντους. Ειχα σταματήσει την ινσουλινη το μεσημερι την προηγουμενης μερας του τοκετού, αφού γεννησα το μωρό μπηκε μια μερα στη μενν για παρακολούθηση και εγω εκανα μετρήσεις 3 φορες την ημερα. Ειναι φοβερο, αλλά από την πρωτη μετρηση μετα τη γεννα ειχα τιμες φυσιολογικές. Βεβαια μου εκαναν διατροφή διαβητικού ασθενή στο μαιευτηριο, αλλα γυριζοντας σπιτι ετρωγα κανονικά και δεν ειχα κανενα πρόβλημα, μετραγα για περιπου 10 μερες και ήμουν σε επαφή σχεδον καθημερινά με τον ενδοκρινολόγο. Ενα τρίμηνο μετά τη γέννα εκανα και καμπύλη σακχάρου που βγήκε φυσιολογική.

 

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου εκανα 3 φορές καμπύλη σακχάρου, λόγω ιστορικού. Ηταν καλες και οι 3, αλλά οι δικές μου πρωινές μετρήσεις με το μηχανάκι άρχισαν λίγο να "τσιμπανε" και -υποθετω- φοβηθηκε ο ενδοκρινολόγος και ξεκινήσαμε ινσουλίνη, 10ml πρωί-βραδυ. Ετσι πήγα μεχρι το τέλος, δε χρειάστηκα περισσότερα ml. Αυτή τη φορά έκανα και 3 φορές ντόπλερ καρδιάς εμβρύου στο Ωνάσειο, έτσι ειναι το πρωτοκολλο για τις εγκυμονούσες με διαβήτη κύησης μου ειπε η παιδοκαρδιολόγος εκει, κατι που δεν ήξερα και δε μου ειχε πει κανενας στην πρωτη εγκυμοσύνη. Επίσης η παιδοκαρδιολόγος μου ειπε ότι ειναι πολύ σημαντική η τιμή της γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης να ειναι γύρω στο 5 (εγώ ειχα 5,2 ευτυχώς) και όταν τα πιτσιρίκια μου πανε 3 χρονων, να τους κάνω ενα ντοπλερ καρδιάς (ειδικά στον γιο μου, που δεν του ειχα κανει όσο ήταν εμβρυο). Γεννησα παλι με προγραμματισμένη καισαρική, λιγο νωρίτερα αυτή τη φορά 37+3, γιατί ειχα ολιγάμνιο (μετακομισαμε όταν μπήκα στον μηνα μου και από την κούραση και τα βάρη είχα διαρροές) και ο γιατρός υπολογιζε τη μπουμπού γυρω στα 3800. Τελικά η ψιψινα μου ήταν μόλις 3250 και μεχρι να την παρω σπίτι ειχε πεσει στα 3 κιλά, μου φαινοταν περισσότερο γατακι, όχι παιδάκι!... Τελος παντων, ολα καλά.

Θηλασα και τα δυο παιδιά μου αποκλειστικά, τον γιο μου 14 μήνες και την κορη μου που ειναι 19 μηνών τη θηλαζω ακομα.

 

Να διευκρινήσω ότι όταν δεν ειναι απαραίτητη η χρηση ινσουλίνης για τη ρύθμιση του σακχάρου, τοτε μιλάμε για προδιαβήτη, όχι διαβήτη κύησης.

 

Maria 31 λυπαμαι παρα πολύ, δε μπορώ να διανοηθώ την απώλειά σου... σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ενα υγιέστατο μωράκι, αφού τωρα γνωρίζεις το πρόβλημα, δε θα ειναι δυσκολο να βρεις επιστημονες να σε υποστηρίξουν στην επόμενη εγκυμοσύνη σου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες zouzounel! Για το ντόπλερ καρδιάς στα 3 χρόνια δεν το ήξερα, λόγω ινσουλίνης πρέπει να γίνει?

Ντόπλερ μου έκανε ο γιατρός μου κάθε εβδομάδα τον τελευταίο μήνα στην εγκυμοσύνη, ήταν φουλ σέρβις ο υπέρηχος. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση το ντοπλερ που κανουν τους τελευταιους μηνες τις εγκυμοσύνης με το ντοπλερ καρδιάς εμβρύου. :)

Το ντοπλερ καρδιάς ειναι ουσιαστικά ενας υπερηχος στην καρδούλα του μωρού, όσο ειναι ακομα στη μήτρα.

Το αρρυθμιστο (και το τονίζω αυτό) σάκχαρο μπορεί να προκαλέσει βλάβες στην καρδιά του εμβρύου. Ειδικά κατά την οργανογέννεση, δλδ σε τοσο αρχικό στάδιο που ίσως να μην εχεις καν συνειδητοποιήσει την εγκυμοσύνη. Εαν υπαρχει και ιστορικό ή κληρονόμικότητα ή γενικώς υποψία εμφανισης διαβήτη κύησης, ελέγχεις το νωρίτερο δυνατό τη γλυκοζυλιωμενη (ουσιαστικά αυτη η εξεταση δειχνει αν το σάκχαρό σου ειχε ανεβει πολύ το τελευταίο τρίμηνο αν θυμαμαι σωστά) και παρακολουθείς την φυσιολογία της καρδιας με τον υπερηχο.

Η συμβουλή της παιδοκαρδιολόγου ήταν ντοπλερ καρδιάς στα 3 χρόνια εντελώς προληπτικά, μιας και αν (μακριά από μας! :) ) υπαρχει πρόβλημα (συνηθως φυσημα) ειναι πιθανό να το εχει ήδη διαγνωσει ο παιδίατρος σε μικρότερη ηλικία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ. :)

Έλεγχο της καρδιάς μου είχε κάνει στα ντόπλερ (θυμάμαι ότι την κοιτούσε αναλυτικά, κόλπους, κοιλίες, αιμάτωση αγγείων κλπ). Δεν είναι η ειδικότητά του αλλά τα ψάχνει όλα γενικώς (σε σημείο που γίνεται κουραστικός). Στη νύφη μου που είχε υποψία για κάποιο θεματάκι την είχε παραπάμψει σε εμβρυοκαρδιολόγο.

Εμείς κάναμε έλεγχο σε παιδοκαρδιολόγο 30 ημερών γιατί είχε φύσημα ο μικρούλης, αλλά μας είπαν ότι είναι φυσιολογικό και θα κλείσει μόνο του ως τα 2 χρόνια (ανοικτό ωειδές το είχαν πει νομίζω). Κανονικά πρέπει να του κάνουμε επανέλεγχο τώρα. Ευτυχώς που το ανέφερες όλο αυτό γιατί το είχα αμελήσει. ;)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ούτε εγώ για το ντόπλερ. Θα το έχω υπόψη μου για επόμενη εγκυμοσύνη:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εδω και εγω με ζαχαρο και στις δυο εγκυμοσυνες χωρις να χρειαστει ομως να παρω ινσουλινη.και εμενα μου ειχαν πει οτι το μωρο θα το παρουν με καισαρικη αν δεν γεννηθει μεχρι την 38 βδομαδα και ετσι και εγινε και δεν ειχα κανενα προβλημα.με το που γεννησα το ζαχαρο νορμαλ

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω στον 2μηνα βρηκα οτι εχω διαβητη κυησης.Ειδε ο γιατρος μου απο τις εξετασεις τις τυπικες που κανουμε οτι το σακχαρο μου νηστικη ηταν 110 και με εβαλε να κανω καμπυλη στην 8η βδομαδα.Η καμπυλη καραπαθολογικη,εγω εγκυος σε διδυμα με εξωσωματικη =κυηση υψηλου κινδυνου.Ινσουλινη 3 φορες τη μερα σε συνδυασμο με διατροφη,αντιπηκτικη μια φορα τη μερα και ολη μερα ασχολιομουνα με το να μετραω σακχαρο και απο τον 5ο και μετα και πιεση(χειροτερα απο γρια...).Στην 32 βδομαδα βρισκουμε και λευκωμα ανεβασμενο και μου κανει εισαγωγη στην κλινικη.Εκει κανουμε καρδιοτοκογραφηματα,ντοπλερ και κοντρα εξετασεις για να διαπιστωσουμε τελικα οτι στον σακο του γιου μου ειχε μειωθει σημαντικα το αμνιακο και ο πλακουντας εδειχνε γερασμενος...Την επομενη καισαρικη (33 εβδομαδων) και τα μωρα στην θερμοκοιτιδα ευτυχως χωρις προβληματα(μια δυσκολια στη σιτιση με μπιμπερο-σταγονα γαλα εγω!- και μια μικρη υπερτονια που την αντιμετωπιζουμε με φυσιοθεραπεια.).Δοξα τον Θεουλη και χιλια ευχαριστω σε διαβητολογο,γυναικολογο και λοιπους για τα υγιεστατα μπουμπουκακια μου...

Υ.Γ.Σε εμβρυοκαρδιολογο με στειλανε και μενα...ο διαβητης συνδεεεται με καρδιοπαθειες στα εμβρυα κατι τετοιο...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό άνοιξα το θέμα κορίτσια.Μαθαίνουμε πολλά από την περίπτωση της κάθε μανούλας.Και ο λόγος που ψάχνομαι είναι για να ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κι εγω εμφάνισα σακχαρο κύησης αλλα απο το πρώτο τρίμηνο και έτσι το ελέγξαμε νωρίς με διατροφη σε συνεννόηση με ενδοκρινολογο. Δεν χρειάστηκα ισνουλινη και όταν στον έκτο μήνα έκανα και εξεταση γλυκοζυλιωμενης αιμοσφαιρινης βγήκε μια χαρα. Γέννησα στην 38η εβδομάδα με κ.τ. αλλα όχι λόγω σακχάρου, δεν είχαν πάρει θέση τα μικρα.

Όσο για το Doppler που λέτε, μου το έκανε ο γιατρός κάθε φορα μετα την β΄επιπεδου και ελέγχε τα πάντα, τις Καρδούλες τα αγγεία, πώς αιματωνεται η μήτρα κ.α. Πολυ σημαντική εξέταση...

Να συμπληρώσω ότι το σακχαρο μου νηστικη, ήταν φυσιολογικό, ανέβαινε μόνο μετα το φαγητο λίγο πάνω απο το όριο.

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα διαβήτη κύησης, το ανακαλύψαμε λίγο αργά, όταν είχα κλείσει τον έβδομο μήνα. Ινσουλίνη έκανα τις 2 τελευταίες εβδομάδες, τελικά γέννησα στην 38η εβδομάδα με ραντεβού, τεχνητοί πόνοι και φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...