Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μανούλες!!

Η μικρή μου είναι 6μιση μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Τώρα που γύρισα στην δουλειά, δυσκολεύομαι πραγματικά. Σηκώνομαι 6:30 το πρωί, να αντλήσω, να την θηλάσω, να σηκώσω τον μεγάλο μου, να τον ετοιμάσω και να τον πάω σχολείο για να είμαι στην εργασία μου στις 08:30. Το πρωί έχω γυναίκα για την μικρή, της δίνει το φρούτο της -όσο φάει, γιατί την έχω και άρρωστη με βρογχίτιδα και λαρυγγίτιδα-, συμπλήρωμα από το γάλα απου έχω αφήσει και 3 ώρες μετά πάλι δικό μου γάλα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει το μπιμπερό με τίποτα, με το ζόρι πίνει 50ml, ουρλιάζοντας και κλαίγοντας. Όταν γυρνάω στο σπίτι -στις 16:00- με κοιτάει σαν ξερολούκουμο και κλαίει του σκοτωμού μέχρι να την βάλω στο στήθος. Το απόγευμα της δίνω το ρυζάλευρο αλλά με μεγάλη προσπάθεια να φάει 3-4 κουταλίτσες και μετά γάλα πάλι. Το ξέρω ότι φταίει και το γεγονός ότι είναι αρρωστούλα, ανησυχώ όμως γιατί δεν ξέρω τελικά το πρωί αν τρώει καλά, αφού ούτε γάλα πίνει αρκετό, ούτε την φρουτόκρεμα τρώει ικανοποιητικά. Έχω εξαντληθεί, δε μου μένει χρόνος να ασχοληθώ και με τον μεγάλο μου -είναι 4μιση ετών- και αισθάνομαι ότι δεν είμαι 100% επαρκής για κανένα από τα παιδιά μου. Κουράστηκα να βγάζω και το γάλα μου με το θήλαστρο πρωί πρωί -το βγάζω και στη δουλειά- και σκέφτομαι τα πρωινά που λείπω να της δίνει η γυναίκα ένα γεύμα ξένο, να μην έχω και το άγχος να αντλήσω, καθώς η ποσότητα που βγάζω δεν είναι πολύ ικανοποιητική (με το ζόρι 70-100ml0 και φοβάμαι ότι δεν χορταίνει. Εξού και η πείνα της και η κρίση που παθαίνει όταν με βλέπει το μεσημέρι!!!:cry:

Δεν θέλω να την ταλαιπωρώ, δεν θέλω -όμως-να καταρρεύσω κι εγώ, ποια είναι η πιο σωστή -κατά την κρίση σας πάντα- μέθοδος προκειμένου να συνηθίσει το μπιμπερό και να πίνει το πρωί, άντε και 1 γεύμα το βράδυ. Τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας θα την θηλάζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καθώς η ποσότητα που βγάζω δεν είναι πολύ ικανοποιητική (με το ζόρι 70-100ml0 και φοβάμαι ότι δεν χορταίνει. Εξού και η πείνα της και η κρίση που παθαίνει όταν με βλέπει το μεσημέρι!!!:cry:

 

Δεν θα σου μιλήσω εκ πείρας αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ και αλλού.

 

Δεν νομίζω ότι παθαίνει κρίση επειδή πεινάει. Νομίζω ότι θα την πάθαινε έτσι και αλλιώς. Της λείπεις και είναι φυσικό να απαιτεί την αποκλειστική σου παρουσία άμεσα όταν επιστρέφεις από τη δουλειά.

 

Επίσης, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι η κόρη σου είναι λίγο μεγάλη για να συνηθίσει το μπιμπερό. Μήπως να δοκίμαζες άλλους τρόπους; Με ποτηράκι ή κουταλάκι;

 

Τέλος, έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι υπάρχουν μωρά που περιμένουνε τη μαμά νηστικά ώσπου να γυρίσει από τη δουλειά. Μετά πλακώνονται στο μαμ και αναπληρώνουν. Βέβαια νομίζω ότι η μαμά πρέπει να έχει σούπερ αντοχές τότε.

 

Αν είσαι σίγουρη ότι το μωρό σου δεν έχει αλλεργίες και ότι το ξένο δεν θα την πειράξει, τότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις να της δώσεις ένα γεύμα όσο λείπεις. Πρώτα όμως θα πρέπει να πειραματιστείς με το δικό σου γάλα νομίζω ώστε να είσαι σίγουρη ότι σε περίπτωση άρνησης δεν φταίει το γάλα αλλά ό τρόπος που το της το δίνετε.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου, είναι πολύ λογικά όλα αυτά που μου αναφέρεις και θα τα λάβω υπόψη μου. Με το κουταλάκι έχουμε θέμα, αφού ούτε τις στερεές τροφές τρώει με επιτυχία, βέβαια, όπως προανέφερα και παραπάνω είναι και άρρωστη αυτή την περίοδο, οπότε θα πρέπει να περιμένω να είναι καλά προκειμένου να βγάλω σωστά συμπεράσματα. Θα δοκιμάσω και με το κυπελάκι, μήπως όμως είναι μικρή γι΄αυτό ακόμη? Θεωρείς ότι το μπιμπερό είναι ο λάθος τρόπος? Θα δοκιμάσω και αυτά που μου ανέφερες και θα επανέλθω!! Στεναχωριέμαι τόσο που την βλέπω να σπαράζει!! :oops: Τελικά ο αποθηλασμός είναι τόσο μα τόσο δύσκολος! Αν δεν έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά θα θήλαζα μέχρι να αποφάσιζε εκείνη να το κόψει, τώρα όμως θέλω να της δίνω το πολύ 2 γεύματα με ξένο γιατί νιώθω τόσο κουρασμένη που δεν αντέχω να το βγάζω συνέχεια και όταν θα είμαι σπίτι θα την θηλάζω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Όλγα, δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα χορτόσουπες;

Γιατί δεν προγραμματίζεις να δίνει η γυναίκα που προσέχει το μωρό σου τις στερεές τροφές όταν λείπεις και όταν γυρνάς στο σπίτι να θηλάζεις όσο θέλει η μικρή σου;

Μ' αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειάζεται καν να αντλείς. :wink:

 

Το πρωί πριν φύγεις για την δουλειά μπορείς να θηλάζετε ξαπλωμένες, ώστε να μην κουράζεσαι κι εσύ αλλά και να συνεχίζει τον ύπνο της εκείνη μετά και να μένει λιγότερες ώρες ξύπνια ενώ λείπεις.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Όλγα, δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα χορτόσουπες;

Γιατί δεν προγραμματίζεις να δίνει η γυναίκα που προσέχει το μωρό σου τις στερεές τροφές όταν λείπεις και όταν γυρνάς στο σπίτι να θηλάζεις όσο θέλει η μικρή σου;

Μ' αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειάζεται καν να αντλείς. :wink:

 

Το πρωί πριν φύγεις για την δουλειά μπορείς να θηλάζετε ξαπλωμένες, ώστε να μην κουράζεσαι κι εσύ αλλά και να συνεχίζει τον ύπνο της εκείνη μετά και να μένει λιγότερες ώρες ξύπνια ενώ λείπεις.

 

Έχουμε μείνει πίσω με την χορτόσουπα γιατί είχε αρρωστήσει μέσα σε 40 μέρες 2 φορές -αυτή είναι η 2η φορά- και περιμέναμε να γίνει καλά για να την ξεκινήσω στερεές τροφές. Τώρα κανονικά θα τρώγαμε χορτόσουπα, αλλά περιμένω να αναρρώσει πάλι.. Τα πρωινά μετά που θα αντλήσω για να έχει γάλα για αργότερα, θα την θηλάσω και μετά κοιμάται για μιάμιση με δύο ώρες περίπου. Μόλις ξυπνήσει, η γυναίκα της δίνει το φρούτο της -μήλο και αχλάδι προς το παρόν- αλλά δεν το θέλει, παλεύει μισή ώρα για να φάει ε το ζόρι 2-3 κουταλάκια. Μετά της συμπληρώνει με το γάλα που έχω βγάλει και στο 3ωρο πάνω της δίνει πάλι γάλα από μένα, για να την συνεχίσω εγώ η ίδια όταν επιστρέψω. Πιστεύω πως μόλις γίνει καλά θα στρώσουν τα πράγματα -ελπίζω!- γιατί δεν θέλω να έχω θέμα και με τις στερεές τροφές. Εσύ εργάζεσαι? Είχες αντιμετωπίσει δυσκολία με τον αποθηλασμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γυναίκα που την προσέχει μπορει να της δίνει εκτός απο τη φρουτοκρεμα και το ρυζαλευρο όταν λείπεις. Έτσι εσυ όταν γυρνάς μόνο θα θηλαζεις και δε θα χρειάζεται και να αντλείς. Αφου πίνει με το ζόρι 50μλ αντι γάλα ας της δώσει το ρυζαλευρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μείνει πίσω με την χορτόσουπα γιατί είχε αρρωστήσει μέσα σε 40 μέρες 2 φορές -αυτή είναι η 2η φορά- και περιμέναμε να γίνει καλά για να την ξεκινήσω στερεές τροφές. Τώρα κανονικά θα τρώγαμε χορτόσουπα, αλλά περιμένω να αναρρώσει πάλι.. Τα πρωινά μετά που θα αντλήσω για να έχει γάλα για αργότερα, θα την θηλάσω και μετά κοιμάται για μιάμιση με δύο ώρες περίπου. Μόλις ξυπνήσει, η γυναίκα της δίνει το φρούτο της -μήλο και αχλάδι προς το παρόν- αλλά δεν το θέλει, παλεύει μισή ώρα για να φάει ε το ζόρι 2-3 κουταλάκια. Μετά της συμπληρώνει με το γάλα που έχω βγάλει και στο 3ωρο πάνω της δίνει πάλι γάλα από μένα, για να την συνεχίσω εγώ η ίδια όταν επιστρέψω. Πιστεύω πως μόλις γίνει καλά θα στρώσουν τα πράγματα -ελπίζω!- γιατί δεν θέλω να έχω θέμα και με τις στερεές τροφές. Εσύ εργάζεσαι? Είχες αντιμετωπίσει δυσκολία με τον αποθηλασμό?

 

Ναι εργάζομαι. Με τον αποθηλασμό δεν αντιμετώπισα δυσκολία αλλά με τον θηλασμό:wink:, στο πρώτο μου παιδί που γύρισα στη δουλειά όταν ήταν 4 μηνών οπότε δεν έπαιρνε ακόμα στερεές τροφές. Η περίπτωσή μας εξελίχθηκε σαν αυτές που ανέφερε η yotasam, που το μωρό με περίμενε να γυρίσω για να θηλάσει. Δεν σου λέω παραπάνω για να μην φρικάρεις, πάντως τα πράγματα εξελίχθηκαν μια χαρά στο τέλος.:cool:

 

Με σας όμως που ήδη έχετε εισάγει στερεές τροφές εφόσον ήδη τρώει έστω και λίγα φρούτα και κρέμα, μπορεί να τα τρώει αυτά όσο λείπες και να θηλάζει όσο θέλει όταν γυρνάς καθώς και τα Σαββατοκύριακα.

Επίσης μπορεί να μην έχεις εισάγει ακόμα χορτόσουπα και κρεατόσουπα αλλά είναι θέμα λίγων εβδομάδων να εισάγεις. Οπότε γιατί να μπεις στη διαδικασία με αντλήσεις ή φόρμουλα; Κατά την άποψή μου δεν θα χρειαστείς τίποτα από τα δύο.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα που την προσέχει μπορει να της δίνει εκτός απο τη φρουτοκρεμα και το ρυζαλευρο όταν λείπεις. Έτσι εσυ όταν γυρνάς μόνο θα θηλαζεις και δε θα χρειάζεται και να αντλείς. Αφου πίνει με το ζόρι 50μλ αντι γάλα ας της δώσει το ρυζαλευρο.

 

Καλή η ιδέα σου, δεν το σκέφτηκα αυτό. Απλά έλεγα να μην την επιβαρύνω με διαφορετικές στερεές τροφές την μία μετά την άλλη, αλλά μπορώ να το κάνω νομίζω -προς το παρόν- αφού δεν τρώει και τις φοβερές ποσότητες ούτως ή άλλως. Σ΄ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εργάζομαι. Με τον αποθηλασμό δεν αντιμετώπισα δυσκολία αλλά με τον θηλασμό:wink:, στο πρώτο μου παιδί που γύρισα στη δουλειά όταν ήταν 4 μηνών οπότε δεν έπαιρνε ακόμα στερεές τροφές. Η περίπτωσή μας εξελίχθηκε σαν αυτές που ανέφερε η yotasam, που το μωρό με περίμενε να γυρίσω για να θηλάσει. Δεν σου λέω παραπάνω για να μην φρικάρεις, πάντως τα πράγματα εξελίχθηκαν μια χαρά στο τέλος.:cool:

 

Με σας όμως που ήδη έχετε εισάγει στερεές τροφές εφόσον ήδη τρώει έστω και λίγα φρούτα και κρέμα, μπορεί να τα τρώει αυτά όσο λείπες και να θηλάζει όσο θέλει όταν γυρνάς καθώς και τα Σαββατοκύριακα.

Επίσης μπορεί να μην έχεις εισάγει ακόμα χορτόσουπα και κρεατόσουπα αλλά είναι θέμα λίγων εβδομάδων να εισάγεις. Οπότε γιατί να μπεις στη διαδικασία με αντλήσεις ή φόρμουλα; Κατά την άποψή μου δεν θα χρειαστείς τίποτα από τα δύο.

 

Δυστυχώς δουλεύω και τα Σάββατα και σε 2 μήνες και τις Κυριακές με 1 ρεπό μεσοβδόμαδα!!! :cry: Έχεις δίκιο, θα το κάνω. Σήμερα πάντως που ήμουν σπίτι όλη μέρα, η καημένη μου ήταν τόσο ήρεμη!!! Έφαγε τις στερεές τροφές σχεδόν ικανοποιητικά, δεν είχε καθόλου γκρίνια και απολαύσαμε και οι δυο απεριόριστο θηλασμό!!!!....Την άλλη Κυριακή πάλι!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δουλεύω και τα Σάββατα και σε 2 μήνες και τις Κυριακές με 1 ρεπό μεσοβδόμαδα!!! :cry: Έχεις δίκιο, θα το κάνω. Σήμερα πάντως που ήμουν σπίτι όλη μέρα, η καημένη μου ήταν τόσο ήρεμη!!! Έφαγε τις στερεές τροφές σχεδόν ικανοποιητικά, δεν είχε καθόλου γκρίνια και απολαύσαμε και οι δυο απεριόριστο θηλασμό!!!!....Την άλλη Κυριακή πάλι!! :confused:

 

Απ' όσα γράφεις στα παραπάνω μηνύματα έχω την αίσθηση ότι το μωρό σου δεν είναι ακόμα πολύ έτοιμο για στερεές τροφές. Στη θέση σου και μ' αυτή την εικόνα, σε συνδυασμό με το ότι έχει αρρωστήσει απανωτά, δεν θα έδινα ρυζάλευρο... Θα προχωρούσα στις σούπες. Είναι απείρως πιο θρεπτικές, πιο "συμβατές" με το ανώριμο πεπτικό του μωρού και έχουν λιγότερες πιθανότητες για αλλεργικές αντιδράσεις (μην ξεχνάς ότι κάποιες φορές η αλλεργία εκδηλώνεται με απανωτές λοιμώξεις του αναπνευστικού).

 

Το πρόγραμμα που ακολουθείς είναι όντως κουραστικό. Ωστόσο, το γάλα που βγάζεις το πρωί είναι πάρα πολύ καλό σε ποσότητα. Εξάλλου το μωρό σου δεν πίνει ούτε όσο αφήνεις, άρα μην σκέφτεσαι ότι δεν την καλύπτεις ποσοτικά. Η άποψή μου είναι ότι το μωράκι σου κλαίει και είναι ανήσυχο γιατί του λείπεις και γιατί είναι άρρωστο. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό. Μέρα με τη μέρα και όσο θα συνηθίζει την κατάσταση και θα αναρρώνει θα είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' όσα γράφεις στα παραπάνω μηνύματα έχω την αίσθηση ότι το μωρό σου δεν είναι ακόμα πολύ έτοιμο για στερεές τροφές. Στη θέση σου και μ' αυτή την εικόνα, σε συνδυασμό με το ότι έχει αρρωστήσει απανωτά, δεν θα έδινα ρυζάλευρο... Θα προχωρούσα στις σούπες. Είναι απείρως πιο θρεπτικές, πιο "συμβατές" με το ανώριμο πεπτικό του μωρού και έχουν λιγότερες πιθανότητες για αλλεργικές αντιδράσεις (μην ξεχνάς ότι κάποιες φορές η αλλεργία εκδηλώνεται με απανωτές λοιμώξεις του αναπνευστικού).

 

Το πρόγραμμα που ακολουθείς είναι όντως κουραστικό. Ωστόσο, το γάλα που βγάζεις το πρωί είναι πάρα πολύ καλό σε ποσότητα. Εξάλλου το μωρό σου δεν πίνει ούτε όσο αφήνεις, άρα μην σκέφτεσαι ότι δεν την καλύπτεις ποσοτικά. Η άποψή μου είναι ότι το μωράκι σου κλαίει και είναι ανήσυχο γιατί του λείπεις και γιατί είναι άρρωστο. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό. Μέρα με τη μέρα και όσο θα συνηθίζει την κατάσταση και θα αναρρώνει θα είναι καλύτερα.

 

Εντός των ημερών -μόλις αναρρώσει πλήρως- θα ξεκινήσουμε και τις χορτόσουπες και αισιοδοξώ ότι σιγά σιγά θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Σ΄ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση, είναι αλήθεια ότι της έπεσαν όλα μαζεμένα της καημένης: η επιστροφή μου στη δουλειά + μετακόμιση σε άλλο σπίτι + αρρώστια + μπιμπερό.... πόσο να αντέξει και αυτό και να μην του παίξουν τα νεύρα του? :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...