Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στη δουλειά ΜΑΖΙ με το μωρό;


Dawn

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω τον προβληματισμό της κοπέλας για το γεγονός ότι θα της λείπει το μωρό της όταν θα γυρίσει στη δουλειά γιατί κι εγώ επιστρέφω σε ένα μήνα στην δίκη μου και θα λείπω επίσης πολλές ώρες από το μωρό μου. Όμως βρε κορίτσια μην ξεχνάμε ότι τα γραφεία μιας πολυεθνικής εδώ στην Ελλάδα δεν είναι και ο,τι καλύτερο για να περνάει ένα βρέφος την ώρα του. Στο σπίτι θα υπάρχουν τόσες δραστηριότητες που θα μπορούσε να κάνει παρέα με τον μπαμπά του εφόσον είναι άνεργος ή να πάνε παρέα μια βόλτα τώρα που θα φτιάξει ο καιρός. Για το θέμα του θηλασμού μπορείς να αντλείς γάλα ή να σου φέρνει ο άντρας σου το μωρό στη δουλειά να το θηλάσεις και να το δεις για λίγο, άλλα όχι να το έχεις συνέχεια εκεί. Επίσης έχεις σκεφτεί ότι το να έχεις τον σύζυγο σου στη δουλειά να εκτελεί χρέη νταντάς μπορεί να επιδράσει άσχημα στην ψυχολογία του? Με φιλική διάθεση σου τα λέω...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο δύσκολο για μία μητέρα να αποχωρίζεται το παιδί της για να γυρίσει στο γραφείο αλλά και εμένα μου φαίνεται λίγο άτοπο να είσαι στη δουλειά σου και να έχεις τον άντρα και το μωρό μαζί!!!

αναλόγως βέβαια και την δουλειά... συμφωνώ ότι εάν μία κοπέλα δουλεύει σε βρεφονηπιακό σταθμό ή και παιδικό σταθμό είναι εφικτό εφόσον υπάρχει και η υποδομή στο χώρο για το μεγάλωμα ενός παιδιού... στην δική μου την δουλειά (είμαι προϊσταμένη σε γραφείο και κάθε 5 λεπτά χτυπάει το τηλέφωνο για να μου αναφέρουν θέματα και να δώσω λύση) εάν έφερνα μωρό θα έβλεπα την πόρτα εξόδου και λογικό!!!

Πάντως επειδή διάβασα πιο πάνω ότι μία κοπέλα όταν είχε meeting άφηνε το μωρό στην γραμματεία, μία φίλη μου που ήταν γραμματέας σε εταιρεία όταν το αφεντικό έφερνε το παιδί του, γύρω στα 3-4 χρονών και της το άφηνε για να κάνει τα ραντεβού του ίσα που δεν πάθαινε εγκεφαλικό.... και συγνώμη κιόλας άλλα είχε τα χίλια δίκια η φίλη μου... μία κοπέλα χωρίς καμία εμπειρία με παιδιά, να χτυπάνε τα τηλέφωνα και αυτή να προσπαθεί να το έχει ήρεμο με όλα τα ψαλίδια, χαρτοκόπτες, διορθωτικά κλπ που ήθελε να πάρει το παιδί... και να έχει το άγχος μην αρχίζει το κλάμα που ήθελε τον πατέρα του.... είπαμε βρε κορίτσια αλλά όχι και έτσι.. η άλλη γραμματέας είναι... δεν είναι babysitter δικιά μας!!!!

πάντως σε ότι αφορά το όνειρο της κοπέλας που άνοιξε το θέμα νομίζω ότι θα παραμείνει όνειρο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω απλώς την εμπειρία μου.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και θα μπορούσα να παίρνω τα παιδιά μου μαζί στη δουλειά. Κάποιες φορές τα έχω πάρει. Πάντα ένοιωθα ότι δεν μπορώ να δουλέψω εξίσου αποτελεσματικά.

Επίσης δεν μου φαινόταν επαγγελματικό να συζητάω κάτι με συνεργάτη και να πρέπει να διακόψω γιατί με ήθελαν κάτι. Πως να το κάνουμε το μυαλό μου δεν ήταν 100 τις 100 εκεί. Επίσης χρειάστηκε αρκετές φορές να ''αγγαρέψω'' κάποιον για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου, πράγμα που δεν μου είναι ευχάριστο.

Πολλές φορές όμως, όταν είχα πάρα πολύ δουλειά και τα παιδιά ήταν μικρά, μου τα έφερνε ο άντρας μου για να τα θηλάσω. Τώρα αν κάποιες άλλες μαμάδες μπορούν τα καταφέρουν γιατί να μην το επιχειρήσουν. Εγώ ας πούμε δεν μπορώ ούτε στο σπίτι να δουλέψω μαζί με τα παιδιά, άλλες τα καταφέρνουν. Εϊναι σημαντικό να μπορείς τουλάχιστον να το δοκιμάσεις.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...