Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δράση για μαιευτήρια ιδιωτικά που δίνουν συμπλήρωμα


Recommended Posts

ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗ ΝΑΤΑΛΙΤΣΑ ΣΤΙΣ 10/4/2010. ΕΠΕΙΛΕΞΑΜΕ ROOMING IN ΑΛΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΙΚΛΙΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ. ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΔΙΠΛΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΟ...ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΑΝ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ...ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΑΡΗ ΣΤΗ ΜΑΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!

 

τελικα σττο ιασω τους δινουν συμπληρωμα οταν τα παίρνουν μεσα για εξετάσεις?

αν υπάρχει καμιά ομάδα δράσης σχετική είμαι μέσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσωπικα δεν διαπιστωσα κατι τετοιο. Εαν εχεις βαλει ταμπελακι αποκλειστικου, ειδα οτι το σεβονται.

Συμπληρωμα δινουν στα μωρα που οι μαμαδες τους ειναι πιο ντεμι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Θα σας πω κι εγώ την εμπειρία μου από το ΙΑΣΩ . Θηλάζουμε ακόμη αλλά από 11 μηνών δίνω και φρέσκο γάλα γιατί θέλω πολύ να αδιαθετησω για να κάνω και άλλο νινί. Αν δεν υπήρχε αυτό το θέμα θα τη θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και τα 5 της!!! Λατρεύω τις στιγμές του θηλασμού!!! Λοιπόν στο θέμα μας. Γέννησα στις 04/09/09 στο ΙΑΣΩ και είχα τρελλό αγχος για το αν θα καταφέρω να θηλάσω γιατί έχω εντελώς επίπεδες θηλές.Δήλωσα αποκλειστικό θηλασμό και βάλανε καρτελάκι. Το μωρό συνήθως μου το φέρνανε ήσυχο και κοιμισμένο. Όταν ξυπνούσε πεινασμένο προσπαθούσα να τη θηλάσω και δεν τα κατάφερνα με τίποτα! Χτυπιόταν στο στήθος, έκλαιγε έκανε σαν τρελλό!κλάμα εγω..δεν μπορώ να ταισω το παιδί μου κτλ..μου έλεγαν οι μαίες κρίμα το μωράκι καλε!Αφήστε μας να του δώσουμε λίγο ξένο. Δεν τις άφηνα. Τέλος πάντων στο μαιευτήριο κάθε φορά που 'ηταν να θηλάσω έδινα μάχη με το μωρο..Μια μέρα βγαίνω στο διάδρομο και είδα έξω από το ασανσέρ το μωρό μου να σπαράζει στο κλάμα.Λέω δώστε το μου να το βάλω στο στήθος. όχι μου λένε. Θα πάμε πρώτα στο καρδιολόγο και θα σας στο φέρουμε μετά. Το μωρό σπάραζε!!!Πόνεσε η καρδιά μου. Μου το φέρανε μετά από μια ώρα ήσυχο και κοιμισμένο..πως έγινε αυτό. όταν ξύπνησε πάλι δεν μπορούσα να τη θηλάσω..¨οταν πήγαμε σπίτι την πρώτη μέρα έγιναν τα ίδια αλλά μετά όλα καλά.. μέχρι και σήμερα..Ξέρετε που το αποδίδω? Στο μαιευτήριο της έδιναν μπουκάλι και μετά βαριόταν να θηλάσει ενώ στο σπίτι κατάλαβε πως μόνο το στήθος μπορεί να τη θρέψει..κι έτσι ηρέμησε.. Πιστεύω λοιπόν ότι δίνουν ξένο γάλα στα μαιευτήρια χωρίς την άδεια της μαμάς..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα κλέψω το χώρο σας αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Το πρώτο μου παιδάκι το θήλαζα 6,5 μηνες αποκλειστικά και μετά μπήκαμε στις στέρεες. Μέχρι και 9 μηνών , άσχετα με τις στέρρες θηλάζαμε σχεδόν όλη μέρα και 5 φορές τη νύχτα.9-11 μηνών αρχίσαμε να θηλάζουμε 5-6 φορές το 24ωρο και Τώρα θηλάζουμε 2-3 φορές το 24ωρο. Στο δεύτερο πως θα καταφέρω να εδραιώσω θηλασμό αν απαιτούνται τόσες ώρες θηλασμού?Τι θα την κάνω τη μεγλαλη μου που θα με κοιτάει με τα ματάκια της?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω λοιπόν ότι δίνουν ξένο γάλα στα μαιευτήρια χωρίς την άδεια της μαμάς..

Φοβάμαι οτι σε αυτό θα συμφωνήσω....:mad:

Εγώ γέννησα στο ΓΑΙΑ πριν 2μιση μήνες.Πολύ ευχαριστημενη κατά τα άλλα, δεν μπορώ να πειστώ για τον αποκλειστικό θηλασμό του μωρού μου.

Δεν ζήτησα roomingin απο φόβο γιατί δεν ήξερα αν θα τα κατάφερνα άπό την αρχή με το πρώτο μου μωράκι(είμαι απο αυτές που δεν είχαν πάρει ως τώρα ούτε αγκαλιά μωράκια).Επίσης θα έπρεπε να είμαι ή σε μονόκλινο(δε υπήρχε η δυνατότητα) ΄ή -χωρις να είμαι σίγουρη - να το έχουν ζητήσει και οι άλλες 3 μαμάδες.

Το ΓΑΙΑ υποτίθεται οτι είναι από τα μαιευτήρια που υποστηρίζουν τον αποκλειστικο θηλασμό.

Ζητησα αποκλειστικό και έβαλαν το ταμπελάκι στο πυρεξάκι του μπέμπη.

Ομως.....

το μωρό μας το έφερναν κάθε 3 ώρες.Τις ίδιες κάθε μέρα και για όλα τα μωράκια.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΌΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΝΑ ΠΕΙΝΆΝΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΩΡΕΣ????

Έίχα πάει προετοιμασμένη και αποφασισμενη να θηλάσω αποκλειστικά και έτσι και έγινε.

Ο μπέμπης όποτε μου τον έφερναν έτρωγε μια χαρά(το πρωτόγαλα), αλλά ήταν και κάποιες φορές που ν'υσταζε και δεν ενδιαφερόταν καθόλου.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑ ΒΡΕΦΑΚΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ3-4 ΩΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΕΙ???

Επίσης ενώ είχε το εμφανέστατο ταμπέλακι του αποκλειστικου πολλές φορες μου τον εφερναν με το μπουκαλάκι δίπλα.

Και το τελευταίο....

Την ημέρα που φύγαμε μας δ'ωσαν και το βιβλιάριο του μωρού.Στο σημείο που γραφει "διατροφη στο μαιευτήριο" δεν ήταν σημειωμένο το " αποκλειστικός θηλασμός" αλλά το "μικτή διατροφή".Οταν ρώτησα τον παιδίατρο του ΓΑΙΑ γιατί μου είπε ότι θα έγινε λάθος και απλα το διόρθωσε.Τυχαίο???

Σημείωση(για να μην παρεξηγηθω):οι μαίες βοηθούσαν παρα πολύ όσες κοπέλες ήθελαν να θηλάσουν οτι ώρα και να ήταν ερχόντουσαν αμέσως και βοηθούσαν.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης σχετικά με το 5% των γυναικών που εχουν κάποιο παθολογικο προβλημα που εμποδίζει τον θηλασμό...

Το μόνο σιγουρο είναι πως στην Ελλάδα δεν είναι μόνο 5%!!

Προσωπικά καμία γνωστή μου δεν έχει καταφέρει να θηλάσει πάνω από 1 μηνα με 40 μέρες.

Ισως όμως τις περισσότερες φορές ενδόμιχα να είναι και θέμα...επιλογής.Ο θηλασμός στην αρχή του δεν είναι εύκολος και ο πειρασμός να δώσεις λίγο ξενο ειναι μεγάλος("εστω την νυχτα για να κοιμάται","μόνο έξω για να μην με βλέπουν που θηλάζω"," για λίγο γιατί πονάνε οι θηλές μου", "κάνει μαραθωνιους θηλασμούς").

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα νεογεννητο τα πρωτα 2 24ωρα ειναι απολυτως φυσιολογικο να κοιμαται περισσοτερο και να πειναει λιγοτερο.

Δεν ειναι επειδη σωνει και καλα δινουν ξενο.

Δεν εχω καμμια διαθεση να τους υπερασπιστω, αλλα επειδη ειχα συνεχεια το 2ο μωρο διπλα μου και αρα κανεις δεν του εδινε μπουκαλι, διαπιστωσα απο μονη μου τα παραπανω.

Βεβαια ημουν απολυτη στο θεμα του αποκλειστικου και το ειπα ακομα και μεσα στην αιθουσα τοκετου οταν το πηρανε για εξετασεις κλπ.

Ειπα απλως: "μην τολμησει κανενας να δωσει ο,τιδηποτε στο μωρο, γαλα ή ζαχαρονερο".

Οπως εχω ξαναπει, σιγα να μην τους φοβηθω.

Πελατισσα ειμαι και τους πληρωνω. Δεν μου κανουν καμμια χαρη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σχετικά με το 5% των γυναικών που εχουν κάποιο παθολογικο προβλημα που εμποδίζει τον θηλασμό...

Το μόνο σιγουρο είναι πως στην Ελλάδα δεν είναι μόνο 5%!!

Προσωπικά καμία γνωστή μου δεν έχει καταφέρει να θηλάσει πάνω από 1 μηνα με 40 μέρες.

Ισως όμως τις περισσότερες φορές ενδόμιχα να είναι και θέμα...επιλογής.Ο θηλασμός στην αρχή του δεν είναι εύκολος και ο πειρασμός να δώσεις λίγο ξενο ειναι μεγάλος("εστω την νυχτα για να κοιμάται","μόνο έξω για να μην με βλέπουν που θηλάζω"," για λίγο γιατί πονάνε οι θηλές μου", "κάνει μαραθωνιους θηλασμούς").

 

Προφανως ειναι και θεμα επιλογης.

Καπου μεσα σου θελεις και λιγο να τη "γλιτωσεις" και βρισκεις δικαιολογιες του τυπου δεν χορταινει (λες κι εχει κανενα στομαχι φαλαινας), ποναω, εχω το μεγαλο παιδι, εχω τη δουλεια κλπ.

Δεν το κατηγορω, σε ενα βαθμο το εχω κανει κι εγω στο πρωτο μου παιδι.

 

Στην τελικη ειναι πολυ πιο κερδισμενο ενα παιδι που η μαμα του εκανε συνδυασμενη διατροφη για να διευκολυνθει κι αυτη λιγο, απο καποιο που η μαμα του δεν προσπαθησε καν να το θηλασει.

 

Παντως αυτο που διαπιστωσα εγω απο τον εαυτο μου (μονο για εμενα μπορω στην τελικη να μιλησω) ηταν οτι στο 2ο που ημουν απολυτως αποφασισμενη να θηλασω και αποκλειστικα το 1ο τριμηνο και μεχρι να παει τουλαχιστον 2 ετων, διαπιστωσα οτι και με το μεγαλο παιδι μια χαρα τα καταφερα και με τη δουλεια μου που ειναι πολυ απαιτητικη και σπιτι καθαρο εχω και τιποτα δεν με ποναει.

Ειναι θεμα επιλογης και επιθυμιας.

 

Αλλα επειδη εδω το θεμα ειναι ο θηλασμος στο μαιευτηριο, σας ευχομαι πραγματικα ειδικα εκεινες τις πρωτες ημερες και να επιμεινετε και να προσπαθησετε και να μη δωσετε καθολου ξενο, γιατι αυτο το ερμο το πρωτογαλα των πρωτων ημερων ειναι θαυματουργο και δεν επαναλαμβανεται.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κασσιανή μου σε ευχαριστώ για την απάντηση!! Μα, δεν τίθεται θέμα ! σίγουρα θα το θηλάσω και το 2ο απλά αναρωτιώμουν αν είναι το ίδιο εύκολο με το πρώτο!! Κι επειδή δεν θέλω άμεσα τρίτο παιδάκι, μας βλέπω να θηλάζουμε μέχρι να πάμε σχολείο!!!

Link to comment
Share on other sites

euharisto gia tis apadiseis, kasiani, elpizo odos na min tis dosane galataki, an kai otan tis edosa to proto mina gia liges meres to gala mou apo bibero giati eihe pligothei i dexia thili den tis itan toso agnosto nomizo to bibero..

kai se mena otan mou tin fernane meta ap;o allagi panas koimotane, borei na itan kai apo to poli klama giati otan tin ferame piso eklaige poli pada otan tis allazame panoula, an me to kalo kanoume deutero tha tin eho dipla kai tha tis allazo ego tis panes, tora pia xero..

episis tha psaxo gia to attiko i kapoio allo, kapoia paidia sto mitera eihan dvmatio eidiko gia apokleistoko

filakia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλες τις νέες μανούλες που παλεύουν να θηλάσουν τα μωρά τους!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από το μαιευτήριο Λητώ όπου γέννησα το γιο μου. Αν και γέννησα με καισαρική και το πολύ γάλα άργησε να έρθει, οι μαίες του Λητώ επέμεναν πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά. Άμαθη και άπειρη εγώ τότε και όχι ιδιαίτερα φανατική υπέρ του θηλασμού (αφού οι περισσότερες φίλες και γνωστές δεν είχαν θηλάσει αποκλειστικά), έλεγα στις μαίες ότι δεν έχω γάλα και να δώσουν στο μωρό μου συμπλήρωμα να χορτάσει. Αυτές όμως και ιδιαίτερα η προϊσταμένη τους, με ενθάρρυναν συνεχώς, έφερναν το μωρό μου και μου το έβαζαν στο στήθος και μία μαία καθόταν μαζί μας και μου έδειχνε το σωστό τρόπο για όσο χρειαζόταν για να θηλάσει. Θυμάμαι ότι το μωρό μου το άφηναν στο στήθος μέχρι και μία ώρα και μου έλεγαν ότι η περίπτωση μία γυναίκα να μην μπορεί να ταϊσει το μωρό της είναι εξαιρετικά σπάνια, αρκεί να μην πίνει το μωρό συμπλήρωμα. Λόγω της καισαρικής το πολύ γάλα ήρθε την 5η ημέρα, αλλά μέχρι τότε το πρωτόγαλα είναι αρκετό και πολύτιμο για το παιδί και αυτό οι μαίες μου το τόνιζαν συνεχώς. Η βοήθειά τους ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη για μένα και πιο πολύ για το μωρό μου, με ευαισθητοποίησαν στο θέμα του αποκλειστικού θηλασμού και χωρίς αυτές δεν θα είχα θηλάσει για 6 μήνες, γιατί σίγουρα θα τα παρατούσα με τις πρώτες δυσκολίες. Ακόμα και όταν επέστρεψα με το μωρό στο σπίτι, τους τηλεφωνούσα και ζητούσα συμβουλές όταν είχα κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κασσιανή μου σε ευχαριστώ για την απάντηση!! Μα, δεν τίθεται θέμα ! σίγουρα θα το θηλάσω και το 2ο απλά αναρωτιώμουν αν είναι το ίδιο εύκολο με το πρώτο!! Κι επειδή δεν θέλω άμεσα τρίτο παιδάκι, μας βλέπω να θηλάζουμε μέχρι να πάμε σχολείο!!!

 

Δεν ξερεις σε καθε παιδι πως θα ειναι.

Εμενα στο δευτερο ηταν πολυ πιο ευκολο γιατι επιανε πολυ σωστα και δεν με πονουσε, αλλα θελει να θηλαζει συνεχεια, ενω το πρωτο ειχε ενα καποιο προγραμμα.

 

euharisto gia tis apadiseis, kasiani, elpizo odos na min tis dosane galataki, an kai otan tis edosa to proto mina gia liges meres to gala mou apo bibero giati eihe pligothei i dexia thili den tis itan toso agnosto nomizo to bibero..

kai se mena otan mou tin fernane meta ap;o allagi panas koimotane, borei na itan kai apo to poli klama giati otan tin ferame piso eklaige poli pada otan tis allazame panoula, an me to kalo kanoume deutero tha tin eho dipla kai tha tis allazo ego tis panes, tora pia xero..

episis tha psaxo gia to attiko i kapoio allo, kapoia paidia sto mitera eihan dvmatio eidiko gia apokleistoko

filakia

 

Το οτι επινε με το μπιμπερο τις πρωτες μερες δεν σημαινει οτι σωνει και ντε της ειχαν δωσει.

Γενικα τα νεογεννητα βολευονται ευκολα στην αρχη.

Αν συνεχισεις ομως με μπιμπερο, μετα ειναι δυσκολο να πας στο στηθος και το αντιθετο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
.δηλαδη τοσες χιλιαδες χρονια τα μωρακια που δεν επαιρναν συμπληρωμα παθαιναν τιποτα???ή μηπως τα υπολοιπα θηλαστικα ζωα δινουν συμπληρωμα στα μαϊμουδακια τους στα μοσχαρακια τους κ.ο.κ.....

Για τα μαϊμουδάκια και τα μοσχαράκια δεν ξέρω, πάντως τα παλιότερα χρόνια που δεν υπήρχαν τα γάλατα σε σκόνη, υπήρχαν οι παραμάνες.

 

Είναι ΜΥΘΟΣ ότι όλες οι παλιές γυναίκες θήλαζαν αποκλειστικά, και μόνο εμείς οι μοντέρνες γυναίκες δεν τα καταφέρνουμε επειδή δεν προσπαθούμε αρκετά. Ξέρω και από την κουνιάδα μου που είναι μεγαλύτερη σε ηλικία ότι όταν γέννησε (πριν από 30+ χρόνια) και είχε πάρα πολύ γάλα, της είχαν ζητήσει από το νοσοκομείο να βγάζει γάλα για να το δίνουν σε μωρά των οποίων οι μαμάδες δεν μπορούσαν να θηλάσουν. Συνεπώς το πρόβλημα της ανεπάρκειας θηλασμού δεν είναι πρόσφατο.

 

Α και κάτι άλλο, εμένα ο μικρούλης μου ξεκίνησε με μπουκάλι, αλλά μετά μια χαρά έπιασε στήθος. Περισσότερο είδα να δυσκολεύονται άλλα μωράκια στον θάλαμό μου που είχαν γεννηθεί με φ.τ. και οι μαμάδες τους προσπαθούσαν να τα θηλάσουν αποκλειστικά, παρά ο δικός μου που γεννήθηκε πρόωρος, ελλιποβαρής, με καισαρική και πέρασε μια βδομάδα στη ΜΕΝΝ έχοντας δει το στήθος μου για 5 λεπτά μόνο. Δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα όσο τα παρουσιάζετε μερικές...

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα σε δημοσιο στο Αττικο ειχα ολη μερα και νυχτα το μωρακι μαζι μου και το θηλαζα κανονικα καθε μερα μου το καναν μπανιο και εξετασουλες και ερχοταν η μαια για βοηθεια στο θηλασμο δεν ενιωσα ουτε μια στηγμη αβολα.

Ηταν κατα του ξενου γαλακτος το νοσοκομειο δεν μαφησαν να του δωσω καθολου μου καναν ολοκληρο κυρηγμα για το ποσο συμαντικος ηταν ο θηλασμος απο την αναληψη που ημουν μεχρι την 5 μερα που βγηκα η κοπελα ηταν διπλα μου οποτε εβρησκα δυσκολια με το θηλασμο

Δεν ξερω αν θα μπορουσα να παω ποτε σε ιδιωτικο δεν θα ηθελα να αποχωριζομουν το μωρο ουτε να μην ξερω τη θα του δειναν ουτε τι καναν τα ματια μου δεν θα ταν εκει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κατ'αρχας το θεμα ειναι ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ! Καλες οι αποψεις σας βρε κοριτσια αλλα δε βλεπω καμια να μου λεει τι ενεργειες θα κανω οταν στο μαιευτηριο οπου θα εχω ζητησει αποκλειστικο θηλασμο οχι μονο δε θα μου φερουν το μωρο απο την αρχη αλλα θα μου το εχουν ταϊσει κι ολας! Μπορω να τους κανω αναφορα; Μπορω να κανω αναφορα στην παιδιατρο που θα ερχεται και θα με κατηγορει οτι το παιδι μου θα αφυδατωθει αν δεν του δωσω συμπληρωμα; Μπορω να τους απειλησω με καποιον τροπο; Με καλυπτει καποιος νομος; Σας παρακαλω αν καποια εχει απαντηση σε αυτες τις ερωτησεις να μου δωσει μια σαφη απαντηση κι αφηστει τις αποψεις για το τι ειναι καλο και τι οχι!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχας το θεμα ειναι ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ! Καλες οι αποψεις σας βρε κοριτσια αλλα δε βλεπω καμια να μου λεει τι ενεργειες θα κανω οταν στο μαιευτηριο οπου θα εχω ζητησει αποκλειστικο θηλασμο οχι μονο δε θα μου φερουν το μωρο απο την αρχη αλλα θα μου το εχουν ταϊσει κι ολας! Μπορω να τους κανω αναφορα; Μπορω να κανω αναφορα στην παιδιατρο που θα ερχεται και θα με κατηγορει οτι το παιδι μου θα αφυδατωθει αν δεν του δωσω συμπληρωμα; Μπορω να τους απειλησω με καποιον τροπο; Με καλυπτει καποιος νομος; Σας παρακαλω αν καποια εχει απαντηση σε αυτες τις ερωτησεις να μου δωσει μια σαφη απαντηση κι αφηστει τις αποψεις για το τι ειναι καλο και τι οχι!

Ευχαριστω!

 

 

 

Η γνωμη μου ειναι, πως το καλυτερο πριν επιλεξεις το μαιευτηριο που θα γεννησεις, ειναι να ρωτησεις προηγουμενως αν υποστηριζουν το rooming in, το θηλασμο κλπ.

Κανε ερευνα, κ επελεξε οτι σου ταιριαζει.Σημερα αλλωστε υπαρχουν επιλογες!

Το να επιλεξεις ενα μαιευτηριο που δεν υποστηριζουν το rooming in κ το θηλασμο κ εκ των υστερων να μαλωνεις κ να απειλεις με μηνυσεις, θα σε αναλωσει εσενα πρωτα απολα....ψυχικα κ σωματικα...

 

Για εμενα η πιο καλη δραση εναντια στα μαιευτηρια που δινουν συμπληρωμα ειναι να μην τα επιλεγουμε για να φερουμε στον κοσμο τα παιδια μας!!!!;)

 

Εγω στον πρωτο μου γιο δεν ρωτησα(πρωταρα βλεπεις) κ οταν διαφωνουσα με τις τακτικες τους, μου ελεγαν αυτη ειναι η πολιτικη της κλινικης!!!!:confused:(εγω εφταιγα ομως που δεν ρωτησα πριν).:confused::confused:

 

Στον δευτερο μου γιο, εψαξα καλυτερα ρωτησα κ γεννηησα στο νοσοκομειο, οπου ειχα μαζι μου ολη μερα κ νυχτα τον μικρο(τον επαιρναν για μπανιο κ εξετασεις μονο) κ προωθουσαν τον θηλασμο κ βοηθουσαν παραπολυ. Και οι παιδιατροι υποστηριζαν παρα πολυ το θηλασμο.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα στο Ιασώ και αν εξαιρέσεις τα χρήματα που έδωσα είμα αρκετά ικανοποιημένη. Ζήτησα από την αρχή rooming in βλέπεις είχα πάει και ψαγμένη γιατί είχα κάνει και μαθήματα τοκετού στο ικα της περιοχής μου.Γενικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα είχα το μωρό συνέχεια δίπλα μου και το θήλαζα όποτε έκλαιγε. Το έπαιρναν μόνο 7 - 9 το πρωί για μπανάκι και εξετάσεις. Δεν λέω ταλαιπωρήθηκα αλλά όταν πήγα σπίτι ήταν όλα πιο εύκολα για μένα. Δεν ήπιε ούτε σταγόνα ξένο γάλα και οι μαίες με βοήθησαν πάρα πολύ. Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο γιατί ποτέ δεν ξέρεις που θα πέσεις.

Τώρα όσον αφορά τους νόμους κλπ δεν γνωρίζω εγώ σίγουρα θα έκανα σκηνή αν δεν μου φέρναν το μωρό μου και το τάιζαν κιόλας.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας νομος ή πολιτικη μαιευτηριου που να υποχρεωνει ενα μωρο να βρισκεται μακρια απο τη μανα του. και επισημως να μην εχει ρουμινγκ ιν το νοσοκομειο, υποχρεουνται να το αφηνουν διπλα σας, αν το ζητησετε και το θελετε.

Το ελπιζω και να το θελετε και να το ζητησετε, καθως τα μωρα υποφερουν στο θαλαμο νεογνων.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...