Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλή μονάδα εντατικής θεραπείας για πρόωρα;


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι έγκυος σε δίδυμα, στην 25η εβδομάδα. Λόγω διαφόρων προβλημάτων μάλλον θα γεννήσουμε αρκετά πρόωρα, ευχόμαστε να φτάσουμε την 33η εβδομάδα. Επειδή είμαι από επαρχία αλλά σκεφτόμαστε να πάμε στην Αθήνα, θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας για τις ΜΕΝΝ και ποιο νοσοκομείο θα μας συστήνατε να πάμε σε περίπτωση που χρειαστεί. Με ενδιαφέρει εκτός από πολύ καλή μονάδα(εξοπλισμένη,με χαμηλό ποσοστό ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων) να μπορώ να τα επισκέπτομαι συχνά και να υποστηρίζουν το μητρικό θηλασμό, αρχικά να δίνουν το γάλα μου που θα αντλω και όταν μπορέσουν να με αφήνουν να τα θηλάζω.Τα έξοδα νοσηλείας και θερμοκοιτίδων καλύποπτονται από τις ασφάλειες? Εχω ΤΣΑΥ-ασφάλεια των γιατρών. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω γεννησα στο μητερα. Το ενα απο τα διδυμα εμεινε μεσα για αρκετο καιρο αλλα η αληθεια είναι οτι δεν εμεινα ευχαριστημενη καθολου.Εμενα εδιναν ξενο γαλα λογω ότι ήταν ελλιποβαρης για να παρει βαρος,εσυ σιγουρα μπορεί να δινεις το δικο σου. Υστερα παντως απο σκεψη θεωρω οτι το καλυτερο είναι τα δημοσια νοσοκομεια που εχουν πολυ καλη ΜΕΝΝ,γιατι καταλαβα οτι και σε δυσκολες στιγμες εκει πανε τα μωρα απο τα ιδιωτικα. Εμενα ολα τα εξοδα πληρωθηκαν απο το ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι έγκυος σε δίδυμα, στην 25η εβδομάδα. Λόγω διαφόρων προβλημάτων μάλλον θα γεννήσουμε αρκετά πρόωρα, ευχόμαστε να φτάσουμε την 33η εβδομάδα. Επειδή είμαι από επαρχία αλλά σκεφτόμαστε να πάμε στην Αθήνα, θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας για τις ΜΕΝΝ και ποιο νοσοκομείο θα μας συστήνατε να πάμε σε περίπτωση που χρειαστεί. Με ενδιαφέρει εκτός από πολύ καλή μονάδα(εξοπλισμένη,με χαμηλό ποσοστό ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων) να μπορώ να τα επισκέπτομαι συχνά και να υποστηρίζουν το μητρικό θηλασμό, αρχικά να δίνουν το γάλα μου που θα αντλω και όταν μπορέσουν να με αφήνουν να τα θηλάζω.Τα έξοδα νοσηλείας και θερμοκοιτίδων καλύποπτονται από τις ασφάλειες? Εχω ΤΣΑΥ-ασφάλεια των γιατρών. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα

Στο Ελενα προωθούν πολύ τον μητρικο θηλασμό αλλά εχουν στανταρ ωρες επισκεπτηριού.Στο Παιδων ΑΓλαία Κυριακού δεν εχουν περιορισμο στις ωρες του επισκεπτηριού δξλαδη πας οση ώρα θες και οσο θες και υποστηριζουν τον μητρικό θηλασμο.ΟΙ Γιατροι ειναι καλοί οπου και να πας,

Για το Αγια Σοφια ξέρω οτι και εκει εχει ώρες επισκεπτηριού αλλα δεν ξερω για τον θηλασμό. Για τα ιδιωτικά δεν ξέρω να σου πω.Το θέμα είναι πως θα πας σε αυτά ?Πχ για να πας στο Ελενα πρεπει να γεννησεις εκει δεν παιρνουν παιδιά απο εξω.Οσο για Αγια Σοφια-Αγλαια Κυριακου τα παιρνουν μονο εαν δεν υπαρχουν αλλού θέσεις.Δεν μπορείς να διαλέξεις.Εαν γεννησεις σε ιδιωτικό δεν τα παιρνούν μετά τα παιδάκια τα δημόσια νοσοκομεία.Κοιτα το και ρώτα τον γιατρό σου.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στις 33 εμδομαδες διδυμα αλλα το μονο που χρειαστηκαν ηταν 2 ωρες οξυγονο και αυτο προληπτικα και μετα για πεντε μερες μεχρι να πιασουν πιπιλα και να μπορουν να φανε τα ταιζαν με σωληνακι.Ολα αυτα εγιναν σε ιδιωτικο μαιευτηριο και πληρωσα τα μαλλιοκεφαλα μου αλλα δεν ρισκαραμε να τα κανουμε διακομιδη (αν και μας το προτεινανε για οικονομικους λογους) αφου τα μωρα ουσιαστικα δεν ειχαν προβλημα.Προσπαθησα και εγω να θηλασω αλλα δεν εβγαζα τιποτα:oops:(τζαμπα μαγκας):oops:.Εκτος αυτου τα μωρα δεν μπορουσαν να κανουν θηλαστικες κινησεις και για αυτο θα επρεπε να αντλω και να πεταω οσο νοσηλευοταν και μετα να αντλω και να δινω με μπιμπερο οταν βγουνε.Αυτο σε συνδιασμο με το οτι ειμαι μονη σαν το λεμονι σε αυτη την πολη καθιστουσε σχεδον αδυνατον το θηλασμο απο αποψη χρονου.Τελοσπαντων αν ειχα γαλα προφανως και θα το παλευα αλλα εγω φαινεται δεν ειμαι γαλακτοπαραγωγης...αφου δεν χρειαστηκε να παρω καν χαπακι για να κοπει...Κατι αλλο που ηθελα να σου πω ειναι οτι αν τα μωρακια ειναι ελλιποβαρη δεν θα αρκει ο θηλασμος για να καλυψει τις διατριφικες τους αναγκες,θα χρειαζονται καποια ειδικη φορμουλα για προωρακια(το γαλα που επιναν τα δικα μου ειναι βομβα θερμιδων...).Οποτε μαλλον θα τα κανεις και τα δυο.Ελπιζω να εχεις βοηθεια και υπομονη:?.Παντως η γνωμη ειναι οτι αυτο πρου προεχει ειναι να κοιταξεις η μοναναδα νοσηλειας να ειναι αρτια...το γαλα ερχεται μετα...για μενα...Καλη τυχη και καλως να υποδεχτεις τα μπεμπουλακια σου,θα ειναι η πιο ωραια μερα στη ζωη σου οταν θα τα ακουσεις και θα τα δεις για πρωτη φορα...δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο!:-D:-D:-D

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eμεις νοσηλευτηκαμε στην εντατικη του Αλεξανδρας και ενιωθα ασφαλεια οσον αφορα την εμπειρια πανω στα προωρα. Για τον θηλασμο ειδα οτι ηταν θετικοι παροτι εγω δεν πηγαινα γαλα λογω φαρμακων που μου απαγορευαν να θηλασω εβλεπα ομως αλλες μαμαδες να πηγαινουν το αποστειρωμενο γαλα τους στα προωρα. Το επισκεπτηριο ομως δεν ειναι συνεχες και λογικο γιατι θα εβαζε σε κινδυνο τοσα προωρα αν ηταν ο κοσμος συνεχεια μεσα. Αλλα οταν ηρθε η ωρα να μπορει να σιτιστει το μωρο μας μας αφηναν να ερχομαστε σε οσα γευματα θελαμε κατα την διαρκεια της ημερας και τον ταιζαμε με μπιμπερο. Προωρα που μπορουσαν να θηλασουν ερχοντουσαν οι μαμαδες τους στα επισκεπτηρια και σε αυτα που δεν μπορουσαν ακομα εδιναν το γαλα της μαμας.

 

Τα επισκεπτηρια ηταν δυο την ημερα 12 αν θυμαμαι και 5μιση το απογευμα αλλα αν μπορουσε να ταιστει το προωρο σε αφηναν να ερθεις σε περισσοτερα γευματα.

 

Για την εντατικη δεν πληρωσαμε τιποτα ουτε για τις εξετασεις που γινοντουσαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα δίδυμα πέρσι στο Αλεξάνδρα. Το είχα ψάξει πολύ το θέμα- ο πατέρας μου και ο αδελφός μου είναι γιατροί. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Πολύ καλή ΜΕΝΝ (με φορητούς υπερύχους εγκεφάλου καρδιάς και πανεπιστημιακούς νεογνολόγους) και τέλεια συνεργασία με το Αγ. Σοφία σε περίπτωση που χρειαστεί. Επίσης η μονάδα του Αλεξάνδρα είναι μικρή (νομίζω γύρω στα 20 νεογνά κάθε μια από τις τρεις αίθουσες) και γενικά δεν είχαν θέμα με λοιμώξεις. Τηρούσαν τους κανόνες καθαριότητας ΠΑΝΤΑ.

 

Έχουν αίθουσα θηλασμού και υποστηρίζουν πολύ τον θηλασμό. Εγώ τα κατάφερα να θηλάσω. Ακόμη και το ένα που ήταν αρκετά ελλιποβαρές, έδινα από την πρώτη μέρα μητρικό γάλα σε μπιμπερό, το ενισχύαν με κάποια σκόνη και του το έδιναν.

 

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Aπό ιδιωτικά πάντως, το Μητέρα και το ΙΑΣΩ είναι εφάμιλλα όσο αφορά ιατρικό εξοπλισμό και ανταπόκριση εκτάκτων αναγκών. Τα άλλα ιδιωτικά υστερούν. Προσωπική εμπειρία από άτομα που γέννησαν σε ιδιωτικά μαιευτήρια και χρειάστηκαν επιπλέον ιατρική βοήθεια και αντιμετώπιση (αυτοί και τα μωράκια τους).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Εγω γεννησα τα διδυμα κοριτσακια μου στις 34 βδομαδες και 4 μερες στο μητερα και εμειναν στην εντατικη 10 μερες..δεν συνιστω την ΜΕΝΝ τους με τιποτα γιατι εβρισκαν ευκαιρια να κρατησουν τα μωρα παραπανω για οικονομικους λογους..εμενα η μικρη μου μαλιστα εφτασε και σε σημειο να παρουσιασει αφυδατωση και εκει ψιλιαστηκα οτι δεν πρεπει να τηρουσαν το τάισμα καθε 2 ωρες που ελεγαν...επισης οταν τις πηρα ηταν 2190 η μια κ 2160 η αλλη υποτιθεται και μετα απο 2 μερες ειχαν παρει 300 γραμ.η μια,πραγμα απιθανο οπως εμαθα μετα απο συζητησεις με παιδιατρους,,,αρα μας ελεγαν και στα γραμ.τους ψεμματα..επειτα ειχαν και μια αγενεστατη παιδιατρο που οταν καποιος γονιος εκανε παραπανω ερωτησεις ελεγε:Γιατι ρωτατε?εχετε σπουδασει ιατρικη??και γενικα ηταν πολυ αποτομη..δυστυχως δεν ζητησα να μαθω το ονομα της πολυ θα ηθελα τωρα να της τραβηξω μια μηνυση για ψυχικη οδυνη!Γενικα απο το μαιευτηριο εμεινα ικανοποιημενη αλλα ΜΑΚΡΙΑ απο την ΜΕΝΝ τους,,,,

labc81

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου μπήκε στη ΜΕΝΝ του Ιασώ όχι λόγω προωρότητας, αλλά λόγω ταχύπνοιας, οπότε δεν ήταν ιδιαίτερα σοβαρό το πρόβλημα σε σχέση με άλλα μωράκια.

 

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω τον εξοπλισμό και την κατάρτιση εκεί - ξέρω ότι από τη στιγμή που σιτιζόταν και μετά, υποτίθεται ότι της έδιναν δικό μου γάλα. Εκεί σε αφήνουν να θηλασεις απευθείας μόνο αφού βγει από τη ΜΕΝΝ και πάει στην "απλή παρακολούθηση", και αυτό 4 φορές την ημέρα.

 

Αυτό που μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση ήταν η έλλειψη ενημέρωσης προς τους γονείς (γιατί προφανώς είχαμε τις αγωνίες μας κι εμεις) καθώς και το ότι μας έλεγαν κάθε μέρα ότι "αύριο βγαίνει" και τελικα έμεινε 5 ημέρες (και 3 στην απλή παρακολούθηση λόγω ίκτερου). Γενικά, υπήρχε μια αβεβαιότητα. Ευτυχώς υπήρχε ο πατέρας μου, που πήγε και ενημερώθηκε ως "συνάδελφος γιατρός" και συνεννοήθηκε λίγο παραπάνω, και η παιδίατρος μας, που εργάζεται στο Ιασώ και ή οποία πήγαινε και το έβλεπε κάθε μέρα.

 

Πριν από 2 χρόνια που γέννησα, τα σφαλιστικά ταμεία κάλυπταν τα πάντα, αλλά έπρεπε να τηρηθεί μια διαδικασία (σχετικά απλή, αλλά δεν τη θυμαμαι τώρα, σε ενημερώνουν πάντως).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι μένα το μωρό θα χρειαστεί να μπεί στην ΜΕΝΝ του Ιασώ και έχω απορία. Πώς το βλέπουμε το μωράκι μας εκεί? Πώς το παίρνουμε αγκαλιά? Το ταϊζουμε με δικό μας γάλα και πώς γίνεται αυτό? Αν θέλουμε να φέρουμε δικό μας παιδίατρο να το δεί μπορούμε? Πολλές απορίες, πολύ άγχος..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση ήταν η έλλειψη ενημέρωσης προς τους γονείς (γιατί προφανώς είχαμε τις αγωνίες μας κι εμεις) καθώς και το ότι μας έλεγαν κάθε μέρα ότι "αύριο βγαίνει" και τελικα έμεινε 5 ημέρες (και 3 στην απλή παρακολούθηση λόγω ίκτερου). Γενικά, υπήρχε μια αβεβαιότητα.

 

Σαν να μας ακούω, ακριβώς την ίδια εντύπωση αποκομίσαμε και εμείς μετά απο 75 ημέρες στην ΜΕΝΝ του ΙΑΣΩ, την έλειψη ενημέρωσης, το μωρό μας πήγε απο την 1 στην 2 και απο την 2 στην 3 και το μαθαίναμε αφού βρίσκαμε στην θερμοκοιτίδα του άλλο μωρό.

Στα θετικά βέβαια είναι το πιο σημαντικό, η άμεση αντιμετώπιση όποιων προβλημάτων προέκυψαν στην διάρκεια νοσηλείας του (λοιμώξεις, αιμοιραγίες, μετεωρισμοί κ.α), επίσης ο απότερος σκοπός τους είναι να βγούν τα μωρά υγιή και με όσον τον δυνατόν λιγότερα προβλήματα, το λέω γιατί είδα με τα ίδια μου τα μάτια δύσκολες περιπτώσεις οι οποίες αντιμετωπίστηκαν με επιτυχία. Το πιο βασικό είναι εμείς οι γονείς να έχουμε πάντα θετική σκέψη και να ξέρουμε οτι πάντα η Παναγία είναι κοντά στα μωρά μας και όλα θα πάνε καλά.

Εμάς η παιδίατρος μας είναι η ίδια νεογνολόγος που παρέλαβε την κόρη μου μόλις γεννήθηκε και είναι δίπλα μας όλους αυτούς τους μήνες.

 

 

Kαι μένα το μωρό θα χρειαστεί να μπεί στην ΜΕΝΝ του Ιασώ και έχω απορία. Πώς το βλέπουμε το μωράκι μας εκεί? Πώς το παίρνουμε αγκαλιά? Το ταϊζουμε με δικό μας γάλα και πώς γίνεται αυτό? Αν θέλουμε να φέρουμε δικό μας παιδίατρο να το δεί μπορούμε? Πολλές απορίες, πολύ άγχος..

Επειδή τα πέρασα πολύ πρόσφατα, ευχαρίστως να σου πώ ότι θέλεις.

Iksrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Ειναι όλες πολύτιμες και θα τις μελετήσω μια-μια. Να χαιρεστε ολες τα μωρακια σας!!!

Με το θηλασμο εχω μεγαλη εμπειρια -θηλασα τη μεγαλη μου κορη αποκλειστικα 15 μηνες- και θα απογοητευτω παρα πολυ αν λογω προωροτητας δεν τα καταφερω να θηλασω τα διδυμακια μας. Γι αυτο και ρωταω τι γινεται με αυτα τα θεματα.. Βεβαια προεχει η υγεια τους. Οσον αφορα το μπιμπερο, ολα τα βιβλια λενε οτι οταν τα μωρακια ειναι σε θεση να παρουν μπιμπερο, ειναι σε θεση και να θηλασουν και αυτο θελω να επιδιωξω, εκει νομιζω οτι θα μου φερουν αντιρρησεις. για το γαλα φορμουλα υψηλων θερμιδων διατηρω επιφυλαξεις καθως η κορη μου με το δικο μου γαλα ειχε γινει σαν τρομπονι απο τις πρωτες κιολας μερες, δεν την προλαβαιναμε στο βαρος, γιατι να μην ισχυει το ιδιο και στην περιπτωση των διδυμων..

Να ειστε καλα ολες και τα μωρακια σας επισης!!! φανταζομαι ποσο αγχος τραβηξατε μεχρι να τα παρετε σπιτακι σας..!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω για τον θηλασμο δεν μπορω να σου πω εμπειρικα πραγματα καθως ηταν προαποφασισμενο λογω φαρμακων πριν γεννησω οτι δεν επιτρεποταν παρολαυτα απο την εμπειρια μου ξερω οτι τα προωρα οταν ξεκινανε να σιτιζονται κουραζονται πολυ ευκολα με το μπιμπερο ειδικα τα πολυ μικρα. Εμας με το μπιμπερο το πρωτο καιρο αναγκαζομασταν να σταματησουμε καθε γουλια για να παρει ανασα γιατι κουραζοταν πολυ.

Παρολαυτα ενημερωσου για θηλαστρα και οταν θα ειναι ετοιμο να σιτιστει ας του δινουν το δικο σου καλυτερα. Το να πηγαινεις σε καθε γευμα ειναι σημαντικο αλλα το επιτρεπουν οταν ειναι δυνατα τα μωρα για να ανταποκριθουν. Αν σου επιτρεψουν ομως και ειναι ενταξει τα μωρα σε θεματα υγειας να εισαι εκει αν και ξερω οτι ειναι δυσκολο γιατι πρεπει να κατασκηνωνεις απο εξω αλλα θα σε κανει και εσενα να νιωθεις καλυτερα οτι συμμετεχεις με οποιον τροπο και αν τα ταιζεις.

Αν επιλεξεις απο πριν την ΜΕΝ ρωτησε λεπτομερειες για ωραρια και τα λοιπα αλλα ολα θα τα δεις αναλογα την πορεια των μωρων οποτε μην στρεσαρεσαι απο τωρα.

 

Α ξεχασα το premature γαλα ειναι ειδικα για προωρα για το ξεκινημα το πρωτο γαλα που παιρνουν οταν βγαζουν τους καθετηρες μαζι με της μαμα αν υπαρχει. Δεν πουλιεται στο εμποριο μονο στα νοσοκομεια το βρισκεις και εμεις επειδη το ειχε συνηθισει οταν βγηκαμε το καναμε πραγγελια για λιγο καιρο απο φαρμακευτικη για κανενα μηνα. Με αυτο πηρε τα πανω του σιγα σιγα και μετα δεχτηκε αλλου ειδους γαλα κανονικο για μωρα. Αχρειαστες να ειναι αυτες οι πληροφοριες και να καταφερετε τον θηλασμο ευχομαι.

 

Με το καλο να ερθουν ολα και υγεια πανω απο ολα ευχομαι στα μωρα σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου εμεινε στη ΜΕΝΝ του ΜΗΤΕΡΑ 3 μηνες, έκανε 3 χειρουργεία στο διάστημα αυτό, αλλά του πήγαινα γαλα και τον θηλασα όταν πηγε στην μοναδα για τα ελαφρια περιστατικά και στη συνεχεια για 2 χρονια :) (ενταξει, ισως το παρακανα αλλά είχε περασει τόσα πολλά το χρυσούλι μου).

Θέλω να σου πω ότι σε όλες τις εντατικές μπορεις να δινεις το γαλα σου για να το δινουν στα παιδάκια σου όσο νοσηλεύονται και φυσικά, ακομα κι αν σου λενε ότι ειναι αδυναμα και δε μπορούν να θηλασουν γιατι κουράζονται, εσύ μπορείς να τα θηλάσεις παίρνοντας την ευθύνη, γιατι ακομα κι αν στην αρχη δεν πολυπιούνε γαλα, η επαφη αυτή με τη μαμα τους θα ειναι ό,τι καλύτερο τους έχει συμβεί από την ωρα που γεννηθηκαν.

 

Απλά, στις ΜΕΝΝ των ιδιωτικών, είναι γεγονός ότι θελουν να τα κρατανε λίγο παραπάνω για τα χρηματα, αλλά εγω από το ΜΗΤΕΡΑ έμεινα απολύτως ικανοποιημενη όσον αφορά την αντιμετώπιση που ειχα (βεβαια, θυμαμαι ακομα -και γελάω τωρα αλλά τότε εκνευριζόμουν- αυτό που ειπε μια φιλη παραπάνω για τη γιατρο που τη ρωτούσες για το παιδι σου και σου απαντουσε "ειστε γιατρος? Γνωρίζετε απο ιατρική?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιος μου εμεινε στη ΜΕΝΝ του ΜΗΤΕΡΑ 3 μηνες, έκανε 3 χειρουργεία στο διάστημα αυτό, αλλά του πήγαινα γαλα και τον θηλασα όταν πηγε στην μοναδα για τα ελαφρια περιστατικά και στη συνεχεια για 2 χρονια :) (ενταξει, ισως το παρακανα αλλά είχε περασει τόσα πολλά το χρυσούλι μου).

Θέλω να σου πω ότι σε όλες τις εντατικές μπορεις να δινεις το γαλα σου για να το δινουν στα παιδάκια σου όσο νοσηλεύονται και φυσικά, ακομα κι αν σου λενε ότι ειναι αδυναμα και δε μπορούν να θηλασουν γιατι κουράζονται, εσύ μπορείς να τα θηλάσεις παίρνοντας την ευθύνη, γιατι ακομα κι αν στην αρχη δεν πολυπιούνε γαλα, η επαφη αυτή με τη μαμα τους θα ειναι ό,τι καλύτερο τους έχει συμβεί από την ωρα που γεννηθηκαν.

 

Απλά, στις ΜΕΝΝ των ιδιωτικών, είναι γεγονός ότι θελουν να τα κρατανε λίγο παραπάνω για τα χρηματα, αλλά εγω από το ΜΗΤΕΡΑ έμεινα απολύτως ικανοποιημενη όσον αφορά την αντιμετώπιση που ειχα (βεβαια, θυμαμαι ακομα -και γελάω τωρα αλλά τότε εκνευριζόμουν- αυτό που ειπε μια φιλη παραπάνω για τη γιατρο που τη ρωτούσες για το παιδι σου και σου απαντουσε "ειστε γιατρος? Γνωρίζετε απο ιατρική?)

 

Layla εισαι το προτυπο μου!!! αυτο ακριβως θα κανω, θα παρω την ευθυνη!

Και μετα θα τα θηλασω οχι μονο δυο χρονια, μεχρι το πανεπιστημιο μη σου πω!:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα το μωρό θα χρειαστεί να μπεί στην ΜΕΝΝ του Ιασώ και έχω απορία. Πώς το βλέπουμε το μωράκι μας εκεί? Πώς το παίρνουμε αγκαλιά? Το ταϊζουμε με δικό μας γάλα και πώς γίνεται αυτό? Αν θέλουμε να φέρουμε δικό μας παιδίατρο να το δεί μπορούμε? Πολλές απορίες, πολύ άγχος..

 

Ster το μωράκι σας θα το βλέπετε τις ώρες επισκεπτηρίου. Αν μπει στη ΜΕΝΝ σε θερμοκοιτίδα θα το βλέπετε στις 12:00 το μεσημέρι και στις 19:00 το απόγευμα. Όσο θα είναι στη θερμοκοιτίδα δε επιτρέπεται να το πάρεις αγκαλίτσα, επιτρέπεται μόνο να ανοίγεις τα παραθυράκια της και να το χαϊδεύεις.

Αν πάει στην μονάδα εντατικής παρακολούθησης θα μπορείς να το θηλάζεις, το πρώτο επισκεπτήριο εκεί είναι στις 8 το πρωί και μετά ανά 3ωρο, για το βράδυ θα ζητάς θήλαστρο και θα του στέλνουν το γαλατάκι σου. Όσο για δικό σου παιδίατρο νομίζω ότι μπορείς να φέρεις αν δεν σε καλύπτουν οι εκεί παιδίατροι, οι οποίοι κάνουν ενημέρωση στις 12 το μεσημέρι κάθε μέρα.

Αλλά μία συμβουλή προς όλες τις μανούλες, μην αφήνετε καμία απορία σας άλυτη όσο είναι μέσα τα μωράκια σας, γίνεται "στενός κορσές" στους παιδιάτρους, πρόκειται για τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, εγώ ζήταγα ενημέρωση και εκτός της προγραμματισμένης κάθε μέρα. Είχα βάλει και το γυναικολόγο μου και τους τρέλαινε σε ερωτήσεις για την εξέλιξη των μωρών μου, τους ζάλιζα κάθε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα δεν μπορουσαν να κανουν θηλαστικες κινησεις και για αυτο θα επρεπε να αντλω και να πεταω οσο νοσηλευοταν και μετα να αντλω και να δινω με μπιμπερο οταν βγουνε....Κατι αλλο που ηθελα να σου πω ειναι οτι αν τα μωρακια ειναι ελλιποβαρη δεν θα αρκει ο θηλασμος για να καλυψει τις διατριφικες τους αναγκες,θα χρειαζονται καποια ειδικη φορμουλα για προωρακια

 

Με όλο το σεβασμό στις δύσκολες στιγμές που πέρασες, αυτά που σου είπαν δεν είναι σωστά. Ή τουλάχιστον δεν ισχύουν για όλους.

 

Γιατί να πετάς αυτό που αντλείς;

Επίσης γιατί το γάλα να μην καλύπτει τις ανάγκες τους. ίσα ίσα που έχει ειδική σύσταση.

Ο μόνος τρόπος για να ξεκινήσεις και να διατηρήσεις τη γαλουχία είναι να ενοικιαστεί νοσοκομειακό θήλαστρο και να τηρείται το πρωτοκολλο αντλήσεων. Λυπάμαι που δε σε υποστήριξαν σε αυτό το θέμα όπως έπρεπε.

 

Πολύ καλή εμπειρία είχε από τη ΜΕΝΝ του Αττικού Νοσοκομείου μία φίλη που γέννησε στις 28 εβδομάδες και η οποία υποστηρίχθηκε πολύ σε όλα από εκεί καθώς και το θηλασμό (θήλασε αποκλειστικά ένα μωρό για έξι μήνες)

 

Η δική μου εμπειρία από το Αγλαϊα Κυριακού ήταν επίσης πολύ καλή, αν και δεν είναι ιδιαίτερα γνώστες στο θηλασμό τουλάχιστον δεν ήταν εχθρική. Το μόνο κακό ήταν ότι ήταν πολύ φειδωλοί στην ενημέρωση, αλλά τουλάχιστον ήξεραν τι έκαναν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξεκαθαρισω κατι απο αυτα που ειδα μεσα στην ΜΕΝ για να μην αγχωσουμε την μανουλα που θα γεννησει με λαθος συμπερασματα. Καθε προωρο ειναι μοναδικο και εχει και διαφορετικη πορεια εξελιξη και αντιμετωπιση. Υπαρχουν προωρα πιο δυνατα και σε καλη κατασταση και προωρα με θεματα που χρειαζονται αλλη αντιμετωπιση και στο θεμα του θηλασμου και γενικα. Οποτε μην κρινουμε απο την προσωπικη μας εμπειρια ο καθενας. Αναλογα την πορεια του μωρου θα κρινεις και θα κρινουν οι γιατροι πολλα πραγματα.

 

Ενα προωρο μπορει να τα καταφερει με το θηλασμο και αλλο οχι γιατι εχει πιο πολλα θεματα να αντιμετωπισει μεσα στην εντατικη και ισως μεγαλυτερα ρισκα .Μολις ειναι σε θεση καλο ειναι να θηλασει αλλα ολα θα κρινονται απο την κατασταση του μωρου θα σας οδηγει η πορεια του. Τιποτα δεν προκαταβαλλεται απο πριν. Καλη συννενοηση με τους γιατρους και ολα θα πανε καλα. Και αν εχεις και δικο σου νεογνολογο ακομα καλυτερα. Το γαλα να το αντλεις και αναλογα πως θα ειναι τα μωρα θα δεις αν θα μπορει να θηλασει η αν θα του δινουν εκεινοι.

 

Γερα να ειναι και θα βρειτε την ακρη. Αλλα καθε προωρο ειναι μοναδικο και θελει ξεχωριστη αντιμετωπιση αναλογα τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...