Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΓΕΦΑΛΙΚΗ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΕ ΠΡΟΩΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΟΙΜΩΞΗ ΕΝΔΟΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ


Recommended Posts

δεν εχω λογια... με δυναμη να σταθητε στα ποδια σας, εχετε εναν αγγελο εκει ψηλα και σιγουρα σας θελει χαρουμενους και με πολλα αδερφακια να καμαρωνουν τον αδερφο τους που παλεψε σκληρα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΥΦΕΡΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ......Εστω και απο το διαδικτυο μου απαλυνατε λιγο απο τον πονο.....

Βλεπω πως δυστυχως δεν ειμαι η μονη..μακαρι ολες μας να ξανακανουμε τα αδερφακια απο τα αγγελουδια μας......

Και θα ηθελα τη συμβουλη σας σε κατι....

Επειδη αυτη τη φορα δε θελω να κανω λαθη με την επιλογη γιατρου...στη Θεσσαλονικη....

Ειμαι αναμεσα σε 2....Στον κ. Θεοδωριδη Θεοδ. που την ημερα που ειχε εφημερια το νοσοκομειο με ξεγεννησε εκτακτως λογω δυσφοριας του μωρου... και στον Κ. Πάντο Γεωργιο που ειναι ο γυναικολογος της πεθερας μου και ναι μεν δεν αναλαμβανει μαιευτικα περιστατικα, λογω της γνωριμιας μας ομως θα κανει εξαιρεση!

Αυτη τη φορα θελω να παω σε ενα πολυ πολυ καλο γιατρο...να μην ξαναβαλω σε κινδυνο κανενα μωρο με την προωροτητα......

Δεν θελω να το βαλω κατω...θελω να χαρισω ενα αδερφακι στον Αγγελο μου Ραφαηλ..και οταν μεγαλωσει να του πω ποσο μαχητης ηταν ο αδερφος του.......

Σας ευχαριστω πολυ με ολη μου την καρδια.....

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

με σεβασμο στον πονο σου και επειδη εζησα πολλες πολλες μερες μεσα στο παπαγεωργιου θα σου προτεινα να δεις τον λεωνιδα ζεπειριδη..δεν θελω να πω κατι για τους γιατρους που αναφερεις..ΑΛΛΑ πριν κανεις οτιδηποτε ψαξτο παρα πολυ καλα ...ΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια μου πραγματικα λυπηθηκα για αυτο που σας συνεβη,δεν σημαινει ομως πως θα σου ξανασυμβει το ιδιο,καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.επελεξα γιατρο μετα απο παρα πολυ ψαξιμο,ημουν μεταξυ 2 στον Γκριμπιζη που ειναι στο Παπαγεωργιου κ τον Μαμοπουλο Απ. που ειναι στο Ιπποκρατειο.τελικα επελεξα τον 2ο ο οποιος εχει εξειδεικευση σε κυησεις υψηλου κινδυνου,ειμαι καταευχαριστημενη.αν θελεις να με ρωτησεις καποια λεπτομερεια στειλε πμ.σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να σου πανε ολα καλα αυτη τη φορα .

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου καλησπέρα,

 

Εγώ μένω Αθήνα και η γιατρός μου εδώ, μου σύστησε για ένα χειρουργείο που πρέπει να κάνει μια πολύ καλή μου φίλη στη Θεσσαλονίκη τον Γιώργο Πάντο. Χωρίς όμως να τον γνωρίζω προσωπικά, δεν είμαι σε θέση να σου πω κάτι παραπάνω. Αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι να σκέφτεσαι ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΑ! Βρες έναν καλό γιατρό που να νιώθεις εμπιστοσύνη και ξεκίνα μόνο αν έχεις ΘΕΤΙΚΉ ΣΚΕΨΗ! Να φαντάζεσαι τον εαυτό σου ότι κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου και να πλημμυρίζεις από ευτυχία! Φέρε αυτό το συναίσθημα που θα έχεις τότε στο τώρα και νιώσε αυτή την ευφορία! Και μη λες ότι πιθανόν να έχεις πρόωρο τοκετό κλπ! Μην το λες αυτό!!! Μόνο ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!! Γιατί η ψυχολογία μας είναι το παν σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Σου εύχομαι καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟΔΩΡΟ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗ ΠΗΓΑ 2 ΦΟΡΕΣ Η ΜΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΕΥΡΩ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΟΔΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓ ΜΕ ΤΟΝ ΖΑΠΙΡΙΔΗ ΛΕΩΝΙΔΑ....

Link to comment
Share on other sites

Maraki se niothw apolita... Sou stelnw mia megali agkalia kai poli kouragio na synexiseis...kserw den to ksepernas me tipota....einai poli skliro gia mia mana.

Auti ti stigmi exw kai egw to mwro mou me egkefaliki aimoragia 4ou vathmou sto Paidwn.Oi giatroi den mas dinoun kamia elpida oti tha kseperasei olo auto xwris na tou afisei provlima... kai auto ean telika epizisei.O ponos einai megalos kai den antexetai. Eimai sigouri oti to aggeloudi einai to pio omorfo ekei panw giauto kai o Theos to ithele konta tou. Kouragio MANOULA....tha erthei sti zwi sou ena akoma asteraki na fwtisei tin thlipsi. Tha to frontisei o filakas aggelos pou exeis....

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσακι δεν ξερεις πως σε νιωθω!!ειμαστε και εμεις με τον μινιατουρη μας και εχουμε και μεις αιμορραγια, δυστυχως στον μεγαλυτερο βαθμο, ευχομαι ειλικρινα ολα να περασουν και να τα θυμομαστε σαν κακο ονειρο, η παναγια και ο χριστουλης να ειναι πανω απο το λιονταρακι σου και τον μινιατουρη μου και ολα τα παιδακια και να τους παρουν την αιμορραγια χωρις να τους αφησει τιποτα!παρε δυναμη υπαρχουν πολλα παιδακια που ειχαν αιμορραγια και δεν τους αφησε τιποτα!!!! οπως λεει και ο νευροχειρουργος μας ο εγκεφαλος των μωρων ειναι πολυ ευπλαστος και κυτταρα που εχουν πειραχτει μπορει να αναπλαθουν!!!να εχεις πολυ υπομονη και κουραγιο η αιμορραγια θελει παρα πολυ χρονο για να απορροφηθει εμας εδω και 56 μερες και δεν εχει φυγει τελειως!να εχεις υπομονη και να μην ακους τιποτα, γιατι θα ακουσεις πολλα και να ασχολεισαι με το μωρακι σου να του τραγουδας και να τον χαιδευεις συνεχεια και ολα θα πανε καλα σου το ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου!!!θαυματα γινονται και ειμαστε εδω και τα περιμενουμε!!!!σε φιλω και σε νιωθω με ολη μου την ψυχη!!!χρονια πολλα!!!α και ελπιζω σε μερικα χρονια να συναντηθουν τα αγορακια μας σε καμια πλατεια και να παιζουν μπαλα μαζι!!!!!!!!!!φιλια!!!

 

 

Geia sou Xrysa! Auti ti stigmi pou sou grafw exw kai egw ton mikro mou asteria sto Paidwn. Gennisa prin 19 meres stis 27 evdomades logo auksimenwn antistasewn stis mitriaies artiries kai o mikros den trefotan (molis 500gr kai tora exei ftasei ta 700gr). Auti ti stigmi einai me egkefaliki aimoragia 4ou vathmou.Simera ton piran gia aksoniki kathos enw eixe stamatisei i aimoragia xthes to vradi diapistosan oti exei proxorisei. To thema edw einai oti den mporoun prostoparwn na tou valoun valvida na traviksoun tin aimoragia giati exei xamila aimopetalia.Tora anamenoume ta apotelesmata tis aksonikis na doun ti zimia exei prokalesei auti i aimoragia. Ektos apo auto exei provlima kai me ton votalio. Oute kai ekei mporoun na xorigisoun to farmako pali logo ton xamilwn aimopetaliwn.Den kserw ti na kanw.... niothw pws tha katareusw kai kanw mono terastia ypomoni gia auton ton mikrouli pou kathe fora pou pame me ton antra mou mas trelainei me auta pou kanei. Mas entiposiazei synexeia me tin yperkinitikotita tou pou den mporw na dianoithw ola auta pou pernaei to mwro mou. Oso gia tous giatrous....mia kali kouventa den akous...ola einai maura gia autous. Mono ypomoni kanoume ....o Theos einai megalos kai ekei exw enapothesei pleon tis elpides mou. Na voithisei ta asterakia mas na vgoun nikites apo olon auton ton efialti.Pes mou nea gia ton mikrouli sou... euxomai mono kala nea apo edw kai pera.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maraki se niothw apolita... Sou stelnw mia megali agkalia kai poli kouragio na synexiseis...kserw den to ksepernas me tipota....einai poli skliro gia mia mana.

Auti ti stigmi exw kai egw to mwro mou me egkefaliki aimoragia 4ou vathmou sto Paidwn.Oi giatroi den mas dinoun kamia elpida oti tha kseperasei olo auto xwris na tou afisei provlima... kai auto ean telika epizisei.O ponos einai megalos kai den antexetai. Eimai sigouri oti to aggeloudi einai to pio omorfo ekei panw giauto kai o Theos to ithele konta tou. Kouragio MANOULA....tha erthei sti zwi sou ena akoma asteraki na fwtisei tin thlipsi. Tha to frontisei o filakas aggelos pou exeis....

 

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!Θα παρω την αποφαση μου....καποια στιγμη.....εχετε δικιο ..να εχω θετικη σκεψη...προσπαθω....που θα μου παει....

ζιζελακι μου πολυ λυπαμαι για το μωρο σας......εμας τα πραγματα ηταν απο την αρχη πολυ χαλια και το παιδι δεν αντιδρουσε μετα το 1ο 24ωρο.....απο οτι διαβαζω εσας εχει επαφη...πιστευω οτι αμα του χορηγουν αιμοπεταλια θα ανεβουν καποια στιγμη....τα χαμηλα αιμοπεταλια ηταν αυτο που προκαλεσαν σε εμας την εγκεφαλικη αιμοραγια...

Εσας τα χαμηλα αιμοπεταλια απο που προηλθαν???Ηταν ετσι εκ γενετης?η απο καποια λοιμωξη??Οχι οτι εχει σημασια....και οσο για τους γιατρους , προκειμενου να ειναι οι ιδιοι καλυμενοι ειναι γενικα απαισιοδοξοι...Στη Θεσσαλονικη γνωριζω περιστατικα μηνυσεων σε νεογνολογους μοναδων, διοτι λεγανε στους γονεις οτι ολα πανε καλα και την επομενη το μωρο απεβιωνε!καταλαβαινεις σοκ οι γονεις....

δεν εχω παρα μονο ευχες να στειλω για το αστερακι σου, να βγει απο εκει νικητης και να κανει τους γιατρους να σκισουν τα πτυχια τους!!!!!!Και κρατα μας ενημερους για το μωρακι σας!!ΦΙλια πολλα και σε ευχαριστω....

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικα στο Παπαγεωργιου, διοτι το πιο πιθανο ειναι να ξαναεχω προωρες συσπασεις και αρα τοκετο και σε δευτερη εγκυμοσυνη.....

Οι ιστοριες μας μοιαζουν αρκετα Το πρωτο μου παιδακι γεννηθηκε 27+5 και ενω νοσηλευομουν για αποκολληση (και θα επαιρνα εξιτηριο) αρχισε ο τοκετο αιφνιδιως

Το μωρο εζησε 55 μερες στη μενν στο Αγλαια Κυριακου Την 10η μερα παρουσιασε σηψαιμια(μηκυτες στο αιμα) και πεθανε αφου παλεψε γενναια απο επιπλοκες των φαρμακων (εφτασαν να της χορηγουν φαρμακα για ενηλικες και επαθε νεκρωτικη εντεροκωλιτιδα που οδηγησε σε καρδιακη ανεπαρκια)

Το κεφαλακι της ηταν "καθαρο" αλλα αυτο δεν την εσωσε

Ο φοβος της προωροτητας στην επομενη εγκυμοσυνη ηταν μεγαλος

Προηγηθηκε μια αφαιρεση διαφραγματος και ελεγχος για θρομβοφιλια και για θυροειδη (που τελικα δεν ειχα)

Η μικρη μου γεννηθηκε 39+5!!!! Βεβαια απο τον φοβο μου ημουν καναπες -κρεββατι για ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου

Στα ονειρα μου βλεπω συχνα οτι εχω 2 παιδακια..

Βρες εναν καλο γιατρο να σε καθοδηγησει σε εξετασεις και να πιστεψεις οτι ολα θα πανε καλα

Η παρουσια του αγγελουδιου σου ειναι κατι που θα καταλαβεις συντομα ..και στο γραφει αυτο μια αθεη

Σου τα γραφω και δακρυζω γιατι ..ποναει πολυ αυτο που περνας ..οι ωρες ισως να φαινονται κενες και ατελειωτες..δεν θα ειναι ομως για παντα ετσι ..αυτο στο υποσχομαι

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ιστοριες μας μοιαζουν αρκετα Το πρωτο μου παιδακι γεννηθηκε 27+5 και ενω νοσηλευομουν για αποκολληση (και θα επαιρνα εξιτηριο) αρχισε ο τοκετο αιφνιδιως

Το μωρο εζησε 55 μερες στη μενν στο Αγλαια Κυριακου Την 10η μερα παρουσιασε σηψαιμια(μηκυτες στο αιμα) και πεθανε αφου παλεψε γενναια απο επιπλοκες των φαρμακων (εφτασαν να της χορηγουν φαρμακα για ενηλικες και επαθε νεκρωτικη εντεροκωλιτιδα που οδηγησε σε καρδιακη ανεπαρκια)

Το κεφαλακι της ηταν "καθαρο" αλλα αυτο δεν την εσωσε

Ο φοβος της προωροτητας στην επομενη εγκυμοσυνη ηταν μεγαλος

Προηγηθηκε μια αφαιρεση διαφραγματος και ελεγχος για θρομβοφιλια και για θυροειδη (που τελικα δεν ειχα)

Η μικρη μου γεννηθηκε 39+5!!!! Βεβαια απο τον φοβο μου ημουν καναπες -κρεββατι για ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου

Στα ονειρα μου βλεπω συχνα οτι εχω 2 παιδακια..

Βρες εναν καλο γιατρο να σε καθοδηγησει σε εξετασεις και να πιστεψεις οτι ολα θα πανε καλα

Η παρουσια του αγγελουδιου σου ειναι κατι που θα καταλαβεις συντομα ..και στο γραφει αυτο μια αθεη

Σου τα γραφω και δακρυζω γιατι ..ποναει πολυ αυτο που περνας ..οι ωρες ισως να φαινονται κενες και ατελειωτες..δεν θα ειναι ομως για παντα ετσι ..αυτο στο υποσχομαι

marchalina μου πολυ στεναχωριεμαι και για εσενα..ειναι εφιαλτης οι ΜΕΝΝ οτι και να λεμε...και σωο να το παρεις απο εκει μεσα το μωρο , παλι γολγοθα περνας για να το παρεις....Μου εδωσες πολυ θαρρος παντως με την ιστορια σου...και ευχομαι και για εμενα και για αλλες μανουλες ετσι να διηγουμαστε στο μελλον....με τα επομενα παιδακια μας αγκαλια...αν και τον Ραφαηλ δε θα τον ξεχασω ποτε....μου χαρισε η υπαρξη του πρωτογνωρα συναισθηματα..και γι'αυτο και μονο δεν τον ξεχνω....

Οι συσπασεις γενικα στην εγκυμοσυνη ειναι "υπουλες" γιατι δεν υπαρχει αιτιολογια τις περισσοτερες φορες..και ειναι θεμα "τυχης"...και οπως καταλαβατε, εγω και η τυχη....καμμια σχεση.......

Τι να ευχηθω για το νεο ετος......στις μανουλες που εχουν τα παιδακια τους στις ΜΕΝΝ να τα παρουν γερα και υγιη στα σπιτια τους, στις μανουλες που προσπαθουν, συντομα να τα καταφερουν!!!

Η διαδικτυακη σας παρεα παντως, απαλυνε κατα πολυ τον πονο μου, γιατι δεν αισθανθηκα μονη...γιατι πηρα συμβουλες, και πανω απο ολα κουραγιο....

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!Θα παρω την αποφαση μου....καποια στιγμη.....εχετε δικιο ..να εχω θετικη σκεψη...προσπαθω....που θα μου παει....

ζιζελακι μου πολυ λυπαμαι για το μωρο σας......εμας τα πραγματα ηταν απο την αρχη πολυ χαλια και το παιδι δεν αντιδρουσε μετα το 1ο 24ωρο.....απο οτι διαβαζω εσας εχει επαφη...πιστευω οτι αμα του χορηγουν αιμοπεταλια θα ανεβουν καποια στιγμη....τα χαμηλα αιμοπεταλια ηταν αυτο που προκαλεσαν σε εμας την εγκεφαλικη αιμοραγια...

Εσας τα χαμηλα αιμοπεταλια απο που προηλθαν???Ηταν ετσι εκ γενετης?η απο καποια λοιμωξη??Οχι οτι εχει σημασια....και οσο για τους γιατρους , προκειμενου να ειναι οι ιδιοι καλυμενοι ειναι γενικα απαισιοδοξοι...Στη Θεσσαλονικη γνωριζω περιστατικα μηνυσεων σε νεογνολογους μοναδων, διοτι λεγανε στους γονεις οτι ολα πανε καλα και την επομενη το μωρο απεβιωνε!καταλαβαινεις σοκ οι γονεις....

δεν εχω παρα μονο ευχες να στειλω για το αστερακι σου, να βγει απο εκει νικητης και να κανει τους γιατρους να σκισουν τα πτυχια τους!!!!!!Και κρατα μας ενημερους για το μωρακι σας!!ΦΙλια πολλα και σε ευχαριστω....

 

 

Maria mou apo oso mas eipan oi giatroi ta xamila aimopetalia itan apo tin arxi kai vasika tora einai kalitera apo oti tis prwtes meres pou itan sti MENN to moro, apla gia na proxorisoun se opoiadipote therapeia prepei na anevoun kialo (proxthes itan stis 51000 kai prepei na ftasoume tis 100000). Mexri stigmis den exei kamia limoksi alla auto einai kati pou to tremei i psixi apo tin prwti mera. Euxomai na min ton vrei kai auto ton mikrouli mou. Simera vevaia mas edwse megali xara giati gia prwti fora anikse ta matakia tou kai mas koitouse!!!Eklega synexeia apo panw tou kai itan dakria anamikta... kai xaras alla kai lipis kai elega pws einai dynaton auto to mwraki na ta pernaei ola auta tin stigmi pou i eksoteriki tou eikona den martirei tipota apo ola auta pou tou simvainoun.Ti na pw... exoume tis elpides mas mono sto Theo auti ti stigmi kai parakalw kathe mera tin Panagia pou tou exw valei sto proskefali tou na ton filaei kai na ton therapeusei apo ola.Euxomai kamia manoula na min xreiastei na perasei autes tis dyskoles stigmes. Einai toso skliro alla kai adiko gia auta ta aggeloudia pou molis irthan ston kosmo prepei na paleuoun toso poli gia tin zoi tous.

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να ακουστει η ευχη σου για ολλο τον κοσμο, παλευετε και εσεις σκληρα μαζι με το μωρακι σας, ευχομαι να βγειτε νικητες γιατι ο αγγελος σας απ οτι φαινετε ειναι καλος μαχητης, δοστε του αγαπη και πιστη, παντα βοηθαει και θα προσευχηθω και εγω μαζι με σας,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...