Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

και το δικό μας θαυματάκι στη ΜΕΝΝ.....


Recommended Posts

Η μικρούλα μας ήρθε λίγο βιαστικά στον κόσμο το Σάββατο, 35 εβδομάδων,

ευτυχώς είναι μεγάλη κοπέλα...όμως τα πνευμονάκια της δεν είναι ακόμα έτοιμα κι έτσι η μικρούλα μας μεταφέρθηκε αμέσως μόλις γεννήθηκε , πριν την αγκαλιάσουμε στη ΜΕΝΝ του Ιπποκρατείου...

Χθες βγήκα από την κλινική, παρόλο που στην καισαρική συνήθως η νοσηλεία κρατάει τουλάχιστον τρία 24ωρα γιατί δεν άντεχα να μην πάω κοντά της...να καταλάβει ότι η μαμά της είναι εκεί μαζί της....

με άφησαν να της χαϊδέψω την πλάτη για 5 μαγικά λεπτά...κι αυτή μου έσφιξε το δάκτυλο του χεριού μου με όλη τη δύναμή της....

Μια ευχή κάντε και για τη δική μας μικρούλα, να δυναμώσει , να βγάλει όλα αυτά τα σωληνάκια, να πιεί γαλατάκι και να έρθει σύντομα στο σπίτι που την περιμένουμε οι γονείς και τα αδέρφια της....

 

Θέλω να κλάψω μ αυτά που γράφεις αλλά δεν θα το κάνω γιατί έχω αγκαλιά τη μικρή καστορίνα μου (καταλαβαίνει τα πάντα) που είναι 55 ημερών και πέρασε ακριβώς τα ίδια. 35+2 τη γέννησα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, το σοκ στη θέα με τα σωληνάκια στο στόμα και τη μυτούλα, νιώθω τα 5 μαγικά λεπτά που την χαιδευες, το σφίξιμο του χεριού..την αγωνία, την αναμονή..όλα τα νιώθω. Το κοριτσάκι μου το πήρα μετά από μια εβδομάδα στο σπίτι 2360 κg και τώρα έχει πάρει 1,1 κιλά έχει ψηλώσει και είναι δυνατή και υγιέστατη... προχθές πήγαμε θάλασσα, εχθές στο πάρκο...σήμερα δεν ξέρω ακόμα. Αυτά σου τα λέω για να ξέρεις πως τα πρόωρα μωρά είναι φυσιολογικά μωρά και από τη στιγμή που θα βγει από εκεί δεν χρειάζεται παρακολούθηση (ιατρική)... ούτε κάποια ιδιαίτερη φροντίδα. Χρειάζεται /ότι και ένα οποιοδήποτε τελειόμηνο μωρό... Σε συμβουλεύω να μαζέψεις δυνάμεις αυτές τις μέρες γιατί όταν την πάρετε με το καλό θα σας ξετρελάνει!!! Μέσα από τα βάθη της ψυχής μου να είναι γερό και καλότυχο...Να σας ζήσει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ κορίτσια πολύ για τις ευχές σας , που πιάνουν μέρα με τη μέρα καθώς έχουμε ακόμα καλύτερα νέα σήμερα !!

Η μικρή έβγαλε τα σωληνάκια της , κράτησε μόνο ένα που βγάζει το υγρό από τα πνευμονάκια της και αναπνέει μόνη της με τη βοήθεια μιας κάσκας με διάχυτο οξυγόνο...τόσο δυνατό είναι το κορίτσι μου !!

Και για επιβράβευση έφαγε σήμερα για πρώτη φορά, με καθετήρα 5 ολόκληρα ml γαλατάκι !!!

Αύριο θα έχουμε ακόμα καλύτερα νέα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα theodorap

με την ιστορία σου έχω πάθει πλάκα,όμως είμαι σίγουρη ότι κάθε μέρα θα έχετε καλήτερα νέα απο την προηγούμενη και σύντομα θα πάτε στο σπιτάκι σας έχοντας την μπεμπούλα σας αγκαλιά!!!!

Σας το εύχομαι ολόψυχα και σας στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια!!!!!!:-)

cwxNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις ευχες και απο μενα να σας ζησει το μπεμπακι σας και ευχομαι γρηγορα να την παρετε σπιτι.η μανουλα και ο μπαμπας ειναι διπλα της και το νιωθει αυτο ειμαι σιγουρη.αντε κοκονιτσα μου βαλε τα δυνατα σου να γινεις γρηγορα καλα.............

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλά πόσο χαίρομαι που διαβάζω τα μηνύματά σας !!

Το κοριτσάκι μου πάει όλο και καλύτερα, αύξησε το γαλατάκι της στα 8ml , βγήκε κι από το οξυγόνο..!!

Σε κάθε επισκεπτήριο ακούω κι ένα καλό νέο...

Λίγο ακόμα και θα βγει από την εντατική...δεν κρατιέμαι να τη σφίξω στην αγκαλιά μου

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας μπραβο σας!!!! με το καλο να κανετε αγκαλιτσες!!! μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε τωρα. η μικρη μου γεννηθηκε στις 35 εβδομαδες αλλα ειμασταν τυχεροι και δεν χρειαστηκαμε τιποτα επιπλεον καθως τυχαια ειχα παρει εγω κορτιζονη για ασχετο λογο...τυχεροι ειμασταν...35 εβδομαδων ειναι μεγαλο μωρακι και σιγουρα συντομα θα ειστε μαζι. φαντασου ο γιος μου που δεν γεννηθηκε προωρα και εκανε ταχυπνοιες. με το καλο και συντομα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια

 

Όλα πάνε καλύτερα για τη μικρή μου, πιστεύω ότι τα πολύ δύσκολα πέρασαν

Είναι ακόμα στη ΜΕΝΝ, αλλά αναπνέει μόνη της, τα πνευμονάκια της σχεδόν καθάρισαν από το υγρό και τρώει 25ml γαλατάκι από τον καθετήρα!

 

Είναι απίστευτες οι καταστάσεις που βιώνουν γονείς και γιατροί/νοσηλευτές στις ΜΕΝΝ...Δεν είναι μόνο η φόρτιση από το δικό μου παιδί, κάθε φορά που φεύγω αρρωσταίνω με αυτά που βλέπω από τα άλλα παιδάκια...

Θέλω να γίνει ένα θαύμα για το καθένα τους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!

Η μπέμπα πήρε προαγωγή !! Βγήκε από τη ΜΕΝΝ και μπήκε στην απλή θερμοκοιτίδα....!!

Σε 2 ώρες θα πάω να την ταϊσω !!!!!!!!!

Τι χαρά είναι αυτή δε μπορώ να σας περιγράψω !!!!

 

Τώρα που το μυαλό μου ξελαμπίκαρε λίγο, να αναφέρω και το γεγονός ότι στη ΜΕΝΝ έχουν έλλειψη από αναλώσιμα....τραγικό...

Οι νοσηλέυτριες παρακαλούν τους γονείς να φέρνουν λευκοπλάστ κλπ , ώστε να μπορέσουν να κάνουν τη δουλειά τους...Ουγκάντα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα αυτά... Μπράβο στη μικρούλα σας... Άντε να δυναμώσει ακόμη λίγο και να την πάρετε σπίτι.

Όσο για τα αναλώσιμα που λες, το έχω ακούσει και για δημόσιο νοσοκομείο εδώ στη Θεσσαλονίκη. Ζητούσαν από τους γονείς κρέμες για σύγκαμα, γιατί θα αργούσαν να προμηθευτούν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε στο σπίτι μας !!!! Είναι υπέροχα !!! Είμαστε όλοι ευτυχισμένοι και ήρεμοι...

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη, εύχομαι τις μεγαλύτερες χαρές από τα παιδάκια σας !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στο σπίτι μας !!!! Είναι υπέροχα !!! Είμαστε όλοι ευτυχισμένοι και ήρεμοι...

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη, εύχομαι τις μεγαλύτερες χαρές από τα παιδάκια σας !!! :)

 

 

Μπράβο κοριτσάκι μου! Είδες που πέρασαν όλα ; Σας εύχομαι πάντα χαρά και ευτυχία στην οικογένειά σας!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω γεννησει ακομη αλλα ξερω απο τωρα οτι θα γεννησω προωρα λογω ειδικου προβληματος και μαλλον θα μπουμε και εμεις στη ΜΕΝΝ η ιστορια σας μου εδωσε κουραγιο να σου ζησει η μπεμπουλα και ολα αυτα να τα θυμασαι μονο σαν ενα μακρυνο ονειρο!!!!!!!!!!!!!!!!

dina-sweet

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
δεν εχω γεννησει ακομη αλλα ξερω απο τωρα οτι θα γεννησω προωρα λογω ειδικου προβληματος και μαλλον θα μπουμε και εμεις στη ΜΕΝΝ η ιστορια σας μου εδωσε κουραγιο να σου ζησει η μπεμπουλα και ολα αυτα να τα θυμασαι μονο σαν ενα μακρυνο ονειρο!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ένα κακό όνειρο όντως.....

Είναι γερή και δυνατή τώρα, μεγαλώνει και χαιρόμαστε όλοι.

Εύχομαι τα καλύτερα για όλα τα παιδάκια σας.

Χαρμόσυνα νέα επίσης είναι ότι και τα παιδάκια των άλλων γονιών που συνέπεσαν στη νοσηλεία με τη δική μας , πηγαίνουν περίφημα.

Βρεθήκαμε την προηγούμενη εβδομάδα στο νοσοκομείο για επανέλεγχο και είδαμε πολλούς από αυτούς με τα υγιή και χαρούμενα μωρά τους.

Γίνονται θαύματα ακόμα και σήμερα. :P

Link to comment
Share on other sites

διάβασα το θέμα μόλις τώρα και θυμήθηκα τα δικά μας.Γέννησα 37 εβδομάδων τον μικρό μου και 2360 kg.Γεννήθηκε με καισαρική και δεν μπορεσα να τον αγκαλιάσω επειδή είχαν τα χέρια μου δεμένα.Οταν πήγε ο πατέρας του το βράδυ να μου τον φέρει,του είπαν πως τον πήγαν στην εντατική.Είχε πάθει υπογλυκαιμία.....Εγω κατάφερα να πάω να τον δω μετά απο 2 μέρες αφου είχα τομή και δεν επέτρεπαν να μετακινηθώ ουτε με καροτσάκι-τι να πείς;-Οταν τελικά πήγα,αντίκρισα ένα τόσο δα μικρούλη μέσα σε μια βιτρίνα με καλώδιο στο στόμα,στο κεφάλι και στο χέρι.Άρχισα να τρέμουν τα πόδια μου και να κλαίω με λιγμούς.Έκλαιγα απο χαρά γιατί ο μπόμπιρας που έβλεπα ήταν ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ και απο λυπη επειδή τον έβλεπα σ'αυτη την κατάσταση.Οι γιατροί πάντα λακωνικοί και χωρις πολλά πολλα...Πήγαινα κάθε μέρα και μόλις άνοιγε η πόρτα για τους γονείς και ωσπου να πλύνω τα χέρια μου,μου έφευγαν ούρα,έτρεμα ολόκληρη,δεν είχα σάλιο και δεν έβλεπα τπτ μπροστά μου παρα μόνο την θερμοκοιτίδα του.Ηταν αδύνατον να βάλω την ρόμπα μόνη μου...ώσπου μια μέρα πλησιάζω και δεν τον βλέπω στο γνωστό σημείο,πάω παραδίπλα τπτ,κοιτάζω πίσω τπτ...Ειχα σκοτινιάσει το μόνο που ήθελα να δω ηταν μια πράσινη μπλούζα για να ρωτήσω για το παιδί μου.Με το που με είδε μια μαία μου λέει:τάξε μου!Είστε στα κουνάκια έξω!!!!!!!!!!!!!!!Θέε μου έλεγα και έκλαιγα με λιγμούς ενω παράλληλα ετρεχα να τον βρώ.Τον πήρα αμέσως αγκαλιά και τον έσφιγγα με όλη την δυναμή μου,δεν το πίστευα ηταν η πρώτη μας φορα!Κάθε φορά που πήγαινα έλεγα στον πατέρα του:μην κάτσεις πολύ μέσα σε ικετεύω μόνο ενα λεπτό,δεν αντέχω,θελω να πάω εγω.

Τώρα είναι γερός και δυνατός και τώρα που σας γράφω κοιμάται μέσα και δεν βλέπω την ώρα να ξυπνησει για να κάνει ζουζουνιες...

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλα ένιωσα την ανάγκη να τα γράψω....Εύχομαι ειλικρινά ο,τι καλύτερο για όλα τα μωρά όλου του κόσμου,γιατι τα παιδια είναι ευτυχία και μονο ευτυχια

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...