Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιστροφή στη δουλειά και αντλήσεις..μια συβουλή παρακαλώ..


mama1

Recommended Posts

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37+1

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 16,5 ΚΑΙ 11

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. για ικτερο, φωτοθεραπεια 24 ωρες

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

13.11.10 (γεννηση) 3.260

17.11.10 (εξοδος) 3.100

20.11.10 (εξοδος απο φωτοθεραπεια 24h) 2.700

24.11.10 (1ο ζυγισμα παιδιατρου στο σπιτι) 3.365

10.12.10 (2ο ζυγισμα παιδιατρου στο σπιτι κ.ο.κ.) 4.180

5.1.11 5.285

21.1.11 5.700

18.2.11 6.450

18.3.11 7.000

14.4.11 7.600

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περιπου 8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Mini electric Medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: εκανα πριν απο κανα μηνα για να φτιαξω τραπεζα γαλακτος γιατι θα γυρισω στη δουλεια σε μια βδομαδα. Τωρα στην προσπαθεια μου να ενισχυσω την τραπεζα παρατηρω οτι δυσκολευομαι πολυ να αντλήσω

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο πλεον περιπου 3

7β. ποιες ώρες αντλείτε τις ωρες που ταιζω το μωρο απ το αλλο στηθος αλλιως δεν μπορω να αντλησω καθολου

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση περιπου 5-7 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-10 αναλογα

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-4 (καμμια φορα και παραπανω αλλα οχι συχνα)

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....το μωρό ειναι χαρουμενο, εχει την ταση να βαζει τα παντα στο στομα (πρεπει να ξυνονται και τα ούλα γιατι εχει κ πολλα σαλάκια και ειναι λιγο ασπρα τα ουλα μας).

 

Σε μια βδομαδα επιστρεφω στη δουλειά. έχω στην τραπεζα γαλακτος σακουλάκια για καμμια 15 μερες...υπολόγιζα οτι θα μπορούσα να βγάζω και κάθε μερα γάλα ωστε να του αφήνω και φρεσκοαντλημένο -κάτι που απ'οτι φαίνεται δεν προκειται να συμβεί, τουλάχιστον αν συνεχίσω με το συγκεκριμένο θήλαστρο. Ρώτησα να νοικιάσω το Symphony, το βρήκα και το σκέφτομαι πολυ σοβαρα να το πάρω, ώστε στο σπίτι να αντλώ μ'αυτο (και στη δουλεια για ώρα αναγκης να παιρνω το mini electric). Αν όμως δεν μπορω πλέον να βγάζω με το mini (που ξέρω οτι δεν είναι και το πιο καταλληλο για συστηματικές αντλήσεις αλλα μεχρι τωρα έβγαζα άνετα 100-180 ml την φορα) θα καταφέρω να βγάλω επαρκής ποσότητες για γεύματα με το Symphony (μιας και είναι πιο καταλληλο) ? Θα χρειαστεί να κάνω επαναγαλακτισμό;; Δηλαδη θα πρέπει να κάνω συστηματικά καθε μέρα αντλήσεις για να καταφέρω να αντλώ τα γεύματα του μώρου απο δω και πέρα?θα χρειαστω να παρω βοηθηματα τυπου Fenugreek ή μαγιά μπύρας?

Να σημειώσω οτι στο θηλασμό είμαστε μια χαρά, τρωει όποτε θέλει κ για όσο θέλει (συνήθως καθε 2,5-3 ωρες και για περιπου 5 - 7 λεπτά) πάντα νιώθω το let down(πλεον ειναι και ο μονος τρόπος που καταφέρνω να αντλήσω 50ml απο το άλλο στήθος :( ) και επειδη τωρα που θα επιστρέψω στη δουλειά θα τον προσεχει η πεθερα μου εχω μια ανασφαλεια για το αν θα φτάσουν τα αποθέματα μου (τουλάχιστον μεχρι να εισαγουμε τις στερεες τροφες σε κανα μήνα, και αν θα τις δεχτει φυσικά εύκολα) και αν θα καταφέρω να ξαναβάλω στην άκρη γάλα για μια ωρα αναγκης..

Απογοητευτηκα πολυ γιατι αυριο θα λείψω το πρωι και απο το Σάββατο προσπαθώ να βγάλω δύο γεύματα για το μωρο να εχει για αυριο και τα μαζεύω 50ml +70ml +50 ml τρεις αντλήσεις για να βγάλω ένα γεύμα κ.ο.κ. τσιμα-τσιμα δηλαδη τα μαζεψα σήμερα (δεν ήθελα να βγαλω και απο την καταψυξη απο τα ήδη αντλημένα γιατί είπαμε 'εκείνα ειναι για οταν θα παω στη δουλεια!')

Δεν θέλω να αναγκαστώ κάποια στιγμή να δώσω συμπλήρωμα, τα καταφέραμε μέχρι εδώ κρίμα είναι...

Εν ολίγοις, πιστεύετε οτι θα βοηθήσει στις αντλήσεις μου το Symphony και αν ναι πρεπει να ειναι 10-15' κάθε άντληση μετα απο το τάισμα του μωρου όπως έχω διαβάσει κάπου; (δηλαδη αφου τον ταισω το πρωι και πριν φυγω στη δουλειά να αντλώ;)

ειμαι πολυ μπερδεμενη με το θεμα σκεφτομαι κ τι θα γινει με τις στερεες..Αν θα τις δεχτει ευκολα ωστε να αντικατασταθουν τα γευματα τις ωρες που λειπω θα ναι καλα, αν ομως οχι? κ μου τελειωσουν τα αποθεματα?τι θα τρωει?

μανουλες τα φωτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37+1

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 16,5 ΚΑΙ 11

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. για ικτερο, φωτοθεραπεια 24 ωρες

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

13.11.10 (γεννηση) 3.260

17.11.10 (εξοδος) 3.100

20.11.10 (εξοδος απο φωτοθεραπεια 24h) 2.700

24.11.10 (1ο ζυγισμα παιδιατρου στο σπιτι) 3.365

10.12.10 (2ο ζυγισμα παιδιατρου στο σπιτι κ.ο.κ.) 4.180

5.1.11 5.285

21.1.11 5.700

18.2.11 6.450

18.3.11 7.000

14.4.11 7.600

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περιπου 8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Mini electric Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: εκανα πριν απο κανα μηνα για να φτιαξω τραπεζα γαλακτος γιατι θα γυρισω στη δουλεια σε μια βδομαδα. Τωρα στην προσπαθεια μου να ενισχυσω την τραπεζα παρατηρω οτι δυσκολευομαι πολυ να αντλήσω

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο πλεον περιπου 3

7β. ποιες ώρες αντλείτε τις ωρες που ταιζω το μωρο απ το αλλο στηθος αλλιως δεν μπορω να αντλησω καθολου

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση περιπου 5-7 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-10 αναλογα

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-4 (καμμια φορα και παραπανω αλλα οχι συχνα)

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....το μωρό ειναι χαρουμενο, εχει την ταση να βαζει τα παντα στο στομα (πρεπει να ξυνονται και τα ούλα γιατι εχει κ πολλα σαλάκια και ειναι λιγο ασπρα τα ουλα μας).

 

Σε μια βδομαδα επιστρεφω στη δουλειά. έχω στην τραπεζα γαλακτος σακουλάκια για καμμια 15 μερες...υπολόγιζα οτι θα μπορούσα να βγάζω και κάθε μερα γάλα ωστε να του αφήνω και φρεσκοαντλημένο -κάτι που απ'οτι φαίνεται δεν προκειται να συμβεί, τουλάχιστον αν συνεχίσω με το συγκεκριμένο θήλαστρο. Ρώτησα να νοικιάσω το Symphony, το βρήκα και το σκέφτομαι πολυ σοβαρα να το πάρω, ώστε στο σπίτι να αντλώ μ'αυτο (και στη δουλεια για ώρα αναγκης να παιρνω το mini electric). Αν όμως δεν μπορω πλέον να βγάζω με το mini (που ξέρω οτι δεν είναι και το πιο καταλληλο για συστηματικές αντλήσεις αλλα μεχρι τωρα έβγαζα άνετα 100-180 ml την φορα) θα καταφέρω να βγάλω επαρκής ποσότητες για γεύματα με το Symphony (μιας και είναι πιο καταλληλο) ? Θα χρειαστεί να κάνω επαναγαλακτισμό;; Δηλαδη θα πρέπει να κάνω συστηματικά καθε μέρα αντλήσεις για να καταφέρω να αντλώ τα γεύματα του μώρου απο δω και πέρα?θα χρειαστω να παρω βοηθηματα τυπου Fenugreek ή μαγιά μπύρας?

Να σημειώσω οτι στο θηλασμό είμαστε μια χαρά, τρωει όποτε θέλει κ για όσο θέλει (συνήθως καθε 2,5-3 ωρες και για περιπου 5 - 7 λεπτά) πάντα νιώθω το let down(πλεον ειναι και ο μονος τρόπος που καταφέρνω να αντλήσω 50ml απο το άλλο στήθος :( ) και επειδη τωρα που θα επιστρέψω στη δουλειά θα τον προσεχει η πεθερα μου εχω μια ανασφαλεια για το αν θα φτάσουν τα αποθέματα μου (τουλάχιστον μεχρι να εισαγουμε τις στερεες τροφες σε κανα μήνα, και αν θα τις δεχτει φυσικά εύκολα) και αν θα καταφέρω να ξαναβάλω στην άκρη γάλα για μια ωρα αναγκης..

Απογοητευτηκα πολυ γιατι αυριο θα λείψω το πρωι και απο το Σάββατο προσπαθώ να βγάλω δύο γεύματα για το μωρο να εχει για αυριο και τα μαζεύω 50ml +70ml +50 ml τρεις αντλήσεις για να βγάλω ένα γεύμα κ.ο.κ. τσιμα-τσιμα δηλαδη τα μαζεψα σήμερα (δεν ήθελα να βγαλω και απο την καταψυξη απο τα ήδη αντλημένα γιατί είπαμε 'εκείνα ειναι για οταν θα παω στη δουλεια!')

Δεν θέλω να αναγκαστώ κάποια στιγμή να δώσω συμπλήρωμα, τα καταφέραμε μέχρι εδώ κρίμα είναι...

Εν ολίγοις, πιστεύετε οτι θα βοηθήσει στις αντλήσεις μου το Symphony και αν ναι πρεπει να ειναι 10-15' κάθε άντληση μετα απο το τάισμα του μωρου όπως έχω διαβάσει κάπου; (δηλαδη αφου τον ταισω το πρωι και πριν φυγω στη δουλειά να αντλώ;)

ειμαι πολυ μπερδεμενη με το θεμα σκεφτομαι κ τι θα γινει με τις στερεες..Αν θα τις δεχτει ευκολα ωστε να αντικατασταθουν τα γευματα τις ωρες που λειπω θα ναι καλα, αν ομως οχι? κ μου τελειωσουν τα αποθεματα?τι θα τρωει?

μανουλες τα φωτα σας!!!

 

Κατ' αρχήν ηρέμησε και δες πόσο καλά τα πάτε ήδη. Στο θέμα των αντλήσεων φαίνεται να έχεις κάνει υπερπροσπάθεια καθώς αντλείς το μάξιμουμ που μπορεί να αντλήσει μια μαμά όταν είναι με το μωρό στο σπίτι και θηλάζει αποκλειστικά (100-180ml).

Εξάλλου και μόνη σου λες ότι το θήλαστρο που χρησιμοποιείς δεν είναι για παραπάνω.

 

Δεν έχεις καμιά ανάγκη για επαναγαλακτισμό ούτε για συμπληρώματα. Μην τα σκέφτεσαι καν - δεν είναι η περίπτωσή σου.

 

Για το απόθεμα και την αξία του:

Το απόθεμα στην κατάψυξη δεν είναι απαραίτητο όταν γυρνάμε στη δουλειά - καλό είναι να υπάρχει για ώρα ανάγκης: π.χ. έσπασε ένα μπιμπερό με φρεσκοαντλημένο γάλα, δεν έφτασε η ποσότητα που αντλήσαμε την προηγούμενη, δεν προλάβαμε να αντλήσουμε, ή καθημερινά αντλούμε 30-40ml λιγότερα από όσα πίνει το μωρό, οπότε π.χ. μία φορά την εβδομάδα βγάζουμε από την κατάψυξη για να συμπληρώσουμε την εβδομαδιαία ποσότητα.

 

Το απόθεμα στην κατάψυξη όσο και να είναι δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες ενός μωρού, όταν η μαμά επιστρέψει στη δουλειά. Π.χ. και 5 λίτρα να έχεις απόθεμα (που θες στην καλύτερη περίπτωση 50 ημέρες καθημερινής άντλησης από 100ml την ημέρα για να το δημιουργήσεις), θα σου φτάσουν για max. 14 εργάσιμες ημέρες ανάλογα και με το πόσες ώρες λείπεις και πόσο πίνει το μωρό σου...(5000/350=14,28 ).

 

Το να χρησιμοποιούμε αποκλειστικά το απόθεμα όταν επιστρέφουμε στη δουλειά, υπονομεύει την παραγωγή μας: Η παραγωγή προσαρμόζεται στη ζήτηση. Αν τις ώρες που λείπουμε στη δουλειά δεν αντλούμε (δεν είναι απαραίτητο) και μέσα στην ημέρα δεν αντλήσουμε την ποσότητα ή το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που πίνει το μωρό μας όσο λείπουμε, το στήθος θα προσαρμοστεί στη μειωμένη ζήτηση και η παραγωγή μας σταδιακά θα μειωθεί.

 

ΑΡΑ: Επιστρέφω στη δουλειά και συνεχίζω να θηλάζω αποκλειστικά, σημαίνει αντλώ μέσα στην ημέρα το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που χρειάζεται το μωρό μου όσο λείπω, είτε με άντληση/αντλήσεις που γίνονται στη δουλειά είτε τις ώρες που είμαι στο σπίτι, αρκεί αυτές να μην γίνονται σε βάρος του θηλασμού.

 

Μπορείς να νοικιάσεις το symphony και να δεις πώς αποδίδεις μ' αυτό. Καλό είναι σε κάθε περίπτωση (δηλ. και με το θήλαστρο που έχεις) να κάνεις αντλήσεις των 10-15 λεπτών καθώς στη διάρκεια αυτή μπορεί να έχεις και 2ο let down και να μαζέψεις κι άλλη ποσότητα.

 

Αυτό που σκέφτεσαι, δηλ. συνδυασμός symphony στο σπίτι και mini στη δουλειά είναι νομίζω το ιδανικό. Θεωρητικά μπορείς να συνεχίσεις και μ' αυτό που έχεις καθώς η απόδοσή σου είναι πολύ καλή. Απλά με το symphony θα τελειώνεις πιο γρήγορα και ίσως να έχεις μια πιο σταθερή απόδοση -μακροπρόθεσμα- (παρότι τα σκαμπανευάσματα στην άντληση είναι φυσιολογικά με κάθε θήλαστρο).

 

Αν έχεις κι άλλες απορίες, ρώτα!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας σ'ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση, ήσουν κατατοπιστικότατη!

Δεν ήξερα οτι πρέπει να κάνω αντλήσεις και στο σπίτι οταν επιστρέφω απο τη δουλειά...νόμιζα οτι η άντληση που θα κάνω στη δουλειά (μάλλον 1) θα κάλυπτε το ενα γευμα κ για τα άλλα θα δινα κατεψυγμένο, θα βγαζα λίγο δικό μου και οταν συμπληρωνα γεύμα θα το βαζα στην καταψυξη...αστο οτι να ναι μονο που το γραψα μπερδευτηκα!

Δηλαδή αν καταλαβα καλα, θα πρεπει να αντλώ απο την ώρα που θα γυρίσω (γυρω στις 15.30) κ πάντα αφού θηλάσω ή 1-2 ώρες μετά τον θηλασμό (αν θυμάμαι καλά έτσι είχα διαβάσει) και αφού συμπληρώσω δύο γεύματα του μωρού (το τρίτο, αν το χρειαστεί τελικά γιατί θα λείπω μεν απο τις 8.00-15.30 αλλα μπορεί να κάνει 2 γευματα μπορεί να κάνει 2,5 ή 3) μετα δεν θα χρειαστεί να αντλήσω άλλο εκείνη την μέρα σωστα; Κάτι τετοιο μου φανταζει αδυνατο να συμβει με το υπαρχον θήλαστρο, αφου με τις τωρινες συνθήκες δεν μπορώ με αντλήσεις μιας μέρας να βγάλω επαρκης ποσότητα για τα 3 γεύματα..οπότε λέω να νοικιασω το symphony κ βλεπουμε...υπάρχει περίπτωση να μη μπορώ ούτε μ' αυτο να βγαζω τις ποσότητες που θα χρειαστώ?

Το βασικό ερώτημα που έχω τώρα είναι: σε ενα μήνα που θ αρχισουν οι στερεες τροφες (κ όταν πια τα γεύματα που κάνει τις ωρες που λειπω καλυπτονται απο τις στερεες χωρις να χρειαζεται συμπληρωμα γαλακτος) θα πρέπει να συνεχίσω να αντλώ? ή μονο κατα περίπτωση αν δηλαδή θελήσω να λείψω και κάποιο απόγευμα μόνο τότε θα χρειαστώ να αντλήσω? Δηλαδή που το πάω...υπάρχει περίπτωση σε 2 μήνες (που ευελπιστώ να τρώμε 2 γεύματα στερεες) θα το χρειάζομαι το symphony και τις καθημερινες αντλήσεις ή θα 'απελευθερωθώ' και θα συνεχίσω με τον ελευθερο θηλασμο τις ώρες που θα μαστε μαζί? (Ειμαι λίγο της οργάνωσης και θέλω να τα προβλέπω -όσο μπορώ- όλα κάτι που αποκτώντας το παιδί είδα οτι δεν γίνεται!..Να φανταστείς στην εγκυμοσύνη ήμουν χειρότερη!)

και πάλι χιλια ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας σ'ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση, ήσουν κατατοπιστικότατη!

Δεν ήξερα οτι πρέπει να κάνω αντλήσεις και στο σπίτι οταν επιστρέφω απο τη δουλειά...νόμιζα οτι η άντληση που θα κάνω στη δουλειά (μάλλον 1) θα κάλυπτε το ενα γευμα κ για τα άλλα θα δινα κατεψυγμένο, θα βγαζα λίγο δικό μου και οταν συμπληρωνα γεύμα θα το βαζα στην καταψυξη...αστο οτι να ναι μονο που το γραψα μπερδευτηκα!

Θα δίνεις κατεψυγμένο όταν θες να ανανεώσεις το απόθεμά σου για να μην λήγει το γάλα και το πετάς. Τότε θα βάζεις π.χ. το γάλα της ημέρας στην κατάψυξη και θα χρησιμοποιείς κάποιο από τα "παλιά". Καλό είναι να μην το κάνεις αυτό όταν το μωρό είναι άρρωστο ή "πάει" να αρρωστήσει: τότε χρειάζεται τα αντισώματα που παράγεις σ' εκείνη τη φάση και καλό είναι να δίνεις όσο πιο "φρέσκο" γάλα μπορείς.

 

Δηλαδή αν καταλαβα καλα, θα πρεπει να αντλώ απο την ώρα που θα γυρίσω (γυρω στις 15.30) κ πάντα αφού θηλάσω ή 1-2 ώρες μετά τον θηλασμό (αν θυμάμαι καλά έτσι είχα διαβάσει) και αφού συμπληρώσω δύο γεύματα του μωρού (το τρίτο, αν το χρειαστεί τελικά γιατί θα λείπω μεν απο τις 8.00-15.30 αλλα μπορεί να κάνει 2 γευματα μπορεί να κάνει 2,5 ή 3) μετα δεν θα χρειαστεί να αντλήσω άλλο εκείνη την μέρα σωστα;

Μπορεί στη δουλειά να αντλείς πάνω από 1 γεύμα: συνήθως επειδή το στήθος μένει χωρίς ερέθισμα για ώρες πρήζεται και βγάζεις ποσότητα. Αν συμβαίνει αυτό σε σένα και μπορείς να τηρείς συγκεκριμένη ώρα για την άντληση στη δουλειά έχεις πολλές πιθανότητες να βγάζεις συστηματικά καλή ποσότητα με μία άντληση (η άντληση αποδίδει καλά με τη ρουτίνα). Από κει και πέρα, ναι, αντλείς όσες φορές χρειάζεσαι για να συμπληρώσεις την ποσότητα που θες. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, γιατί π.χ. χρειάζεται να αντλείς 2 φορές στο σπίτι και δεν μπορείς να το κάνεις εύκολα με το μωρό, μπορείς να αντλείς από 1 φορά το ΣΚ και να συμπληρώνεις την ποσότητα της εβδομάδας.

 

Κάτι τετοιο μου φανταζει αδυνατο να συμβει με το υπαρχον θήλαστρο, αφου με τις τωρινες συνθήκες δεν μπορώ με αντλήσεις μιας μέρας να βγάλω επαρκης ποσότητα για τα 3 γεύματα..οπότε λέω να νοικιασω το symphony κ βλεπουμε...υπάρχει περίπτωση να μη μπορώ ούτε μ' αυτο να βγαζω τις ποσότητες που θα χρειαστώ?

Ξαναλέω ότι οι ποσότητες που βγάζεις δεν είναι λίγες με δεδομένο ότι είσαι συνέχεια με το μωρό και θηλάζεις. Ωστόσο, το symphony δεν συγκρίνεται με το θήλαστρο που έχεις. Θεωρώ ότι θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση και κυρίως πιο άνετα, αλλά φυσικά αυτό μένει να το δεις κι εσύ.

 

Το βασικό ερώτημα που έχω τώρα είναι: σε ενα μήνα που θ αρχισουν οι στερεες τροφες (κ όταν πια τα γεύματα που κάνει τις ωρες που λειπω καλυπτονται απο τις στερεες χωρις να χρειαζεται συμπληρωμα γαλακτος) θα πρέπει να συνεχίσω να αντλώ? ή μονο κατα περίπτωση αν δηλαδή θελήσω να λείψω και κάποιο απόγευμα μόνο τότε θα χρειαστώ να αντλήσω? Δηλαδή που το πάω...υπάρχει περίπτωση σε 2 μήνες (που ευελπιστώ να τρώμε 2 γεύματα στερεες) θα το χρειάζομαι το symphony και τις καθημερινες αντλήσεις ή θα 'απελευθερωθώ' και θα συνεχίσω με τον ελευθερο θηλασμο τις ώρες που θα μαστε μαζί? (Ειμαι λίγο της οργάνωσης και θέλω να τα προβλέπω -όσο μπορώ- όλα κάτι που αποκτώντας το παιδί είδα οτι δεν γίνεται!..Να φανταστείς στην εγκυμοσύνη ήμουν χειρότερη!)

και πάλι χιλια ευχαριστώ για το χρόνο σου!

 

Αυτό δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορεί να το ξέρει κανείς εκ των προτέρων καθώς δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα δεχτεί το μωρό σου τις στερεές, τι ποσότητες θα τρώει όσο λείπεις και πότε θα φτάσει στο σημείο να μην θέλει γάλα όσο λείπεις: εγώ π.χ. αντλώ ακόμα -πλέον για 1 γεύμα- και ο γιος μου κοντεύει 18 μηνών - άλλη μαμά (indie) σχεδόν δεν χρειάζεται την άντληση γιατί το μωρό της (8 μηνών περίπου) χορταίνει μόνο με στερεές όσο εκείνη λείπει, ενώ άλλα μωρά (π.χ. ο γιος της Αγλαΐας) αρνούνται κάποια στιγμή το γάλα από το μπιμπερό και περιμένουν τη μαμά τους (το συγκεκριμένο μωρό το έκανε όταν ήταν 10 μηνών)! Εύχομαι πραγματικά να μην χρειαστείς για πολύ την άντληση, αλλά αυτό άστο να το δεις στην πορεία :P

 

Αυτό για την οργάνωση το καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί κι εγώ είμαι πολύ control freak , αλλά με τα μωρά κάποιες φορές χάνεις το control και σου μένει απλά ... η freakη :lol:

Link to comment
Share on other sites

αλλά με τα μωρά κάποιες φορές χάνεις το control και σου μένει απλά ... η freakη :lol:

lol... να σαι καλά γέλασα!

Ωραια μου έλυσες ολες τις απορίες μου (προς το παρόν τουλάχιστον ;) ) Τώρα μένει μόνο να τα εφαρμόσω....Ευελπιστώ σε μια ευκολη μετάβαση...(φαντάζομαι οτι η μέρα που αφήνεις το μωρό για να πας για δουλειά δεν είναι ποτέ εύκολη,είτε γίνει στους 5,5 μήνες είτε γίνει στους 15,5 μήνες...Και δοξα τω Θεώ να λέω που έχω δουλειά στην οποία μπορώ να γυρίσω, σωστά;

-Αυτοπαρηγοριέμαι!) Καλό Πάσχα να χετε και να περάσετε υπεροχα!

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έτσι απλά για να παρεις μια ιδέα

 

επεστρεψα στη δουλειά όταν η μπέμπα μου ήταν σχεδόν 4 μηνών

εκανα μια αντληση το βράδυ, γύρω στις 3 (η μικρή ήταν πολύ απαιτητική, θηλαζε κάθε 1,5-2 ώρες), άλλη μια φορά γύρω στις 7 το πρωί, θήλαζα πριν φύγω και μετά στη δουλειά αντλούσα δυο φορές (εργάζομαι 9-3 τωρα που εχω μειωμένο).

μετά την εισαγωγή των στερεών (που έγινε πολύ αργά, δεν ηθελα να αντικαταστήσω γεύματα), μείωσα τις αντλήσεις στη δουλειά (κάνω μόνο μια τωρα πια) και τον τελευταίο μήνα σταμάτησα και τη βραδινή άντληση (η μπεμπα ειναι τώρα 8,5 μηνών). Οπότε στο ψυγείο υπάρχουν κάθε μέρα 2 μπουκαλάκια γάλα (ένα φρεσκοαντλημένο πρωινό και ένα της προηγούμενης ημέρας, από την άντληση στη δουλειά).

όταν επεστρεψα στη δουλειά ειχα στο ψυγείο καμιά 15αριά σακουλάκια, τα χρησιμοποιησα τον πρώτο καιρό (μεχρι να εφαρμόσω τη δεύτερη άντληση στη δουλειά). πλεον εχω μόνο δυο στην καταψυξη, για ώρα ανάγκης.

έχω το pump in style

η μπεμπα μεχρι στιγμής δεν έχει πιει ούτε σταγόνα ξενο γάλα, άρα θεωρώ ότι καλά λειτουργεί το σύστημα :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,εχω ενα μωρακι 1μηνος κ σε λιγο θα γυρισω στην δουλεια ενω θηλαζω αποκλειστικα κ θελω ν συνεχισω.

πως μπορω να νοικιασω 1 νοσοκομειακο θηλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ενα μωρακι 1μηνος κ σε λιγο θα γυρισω στην δουλεια ενω θηλαζω αποκλειστικα κ θελω ν συνεχισω.

πως μπορω να νοικιασω 1 νοσοκομειακο θηλαστρο?

 

Για το θήλαστρο θα βρεις πληροφορίες εδώ

http://www.klinikum.gr/

Καλυτερα να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης για να εξοικονομείς χρόνο που είναι πολύτιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τον Οκτώβρη επιστρέφω στην δουλειά. Τότε ο μπέμπης θα είναι 10(8 διορθωμένη) μηνών. Δεν έχει πιεί ξένο γάλα, εκτός απο 4 φορές, και έχει αρχίσει στερεές τροφές από τον 5ο μήνα.

Στην δουλειά μου δεν μπορώ να αντλώ.

Αυτό σημαίνει ότι θα θηλάζει το πρωί στις 8, μετά θα πηγαίνω δουλειά.

Όσο θα δουλεύω φαντάζομαι ότι

θα τρώει φρουτόκρεμα στις 11,

χορτοσουπα ή κρεατόσουπα στις 2 και μετά αν προλαβαίνω και γυρίζω

στις 5 θα ξαναθηλάζει ή θα πίνει ξένο γάλα ή αν έχω καταφέρει να αντλήσω όσο είμαι σπίτι θα πίνει δικό μου απο μπιμπερό.

Μετά κατα τις 7 και κάτι θα τρώει απογευματινό

και μετά θηλασμός και ύπνος.

Αυτό θα γίνεται 4 μέρες την εβδομάδα. Τις υπόλοιπες θα είμαι σπίτι οπότε και θα τον θηλάζω και ενδιάμεσα απο τις στερεές αν θέλει.

Αυτό το πρόγραμμα όπως το φαντάζομαι είναι σωστό;

Θα μου κοπεί το γάλα αν δεν αντλώ το 8ωρο 9ωρο που θα είμαι δουλειά;

Επίσης το στήθος πλέον δεν μου πρήζεται εκτός απο μερικές φορές που κοιμάται νωρίς δεν ξυπνάει την νύχτα και έχει να θηλάσει 10 ώρες. Λέτε επειδή θα είναι μέρα να μου πρήζεται και να έχω διαρροές;

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβρη επιστρέφω στην δουλειά. Τότε ο μπέμπης θα είναι 10(8 διορθωμένη) μηνών. Δεν έχει πιεί ξένο γάλα, εκτός απο 4 φορές, και έχει αρχίσει στερεές τροφές από τον 5ο μήνα.

Στην δουλειά μου δεν μπορώ να αντλώ.

Αυτό σημαίνει ότι θα θηλάζει το πρωί στις 8, μετά θα πηγαίνω δουλειά.

Όσο θα δουλεύω φαντάζομαι ότι

θα τρώει φρουτόκρεμα στις 11,

χορτοσουπα ή κρεατόσουπα στις 2 και μετά αν προλαβαίνω και γυρίζω

στις 5 θα ξαναθηλάζει ή θα πίνει ξένο γάλα ή αν έχω καταφέρει να αντλήσω όσο είμαι σπίτι θα πίνει δικό μου απο μπιμπερό.

Μετά κατα τις 7 και κάτι θα τρώει απογευματινό

και μετά θηλασμός και ύπνος.

Αυτό θα γίνεται 4 μέρες την εβδομάδα. Τις υπόλοιπες θα είμαι σπίτι οπότε και θα τον θηλάζω και ενδιάμεσα απο τις στερεές αν θέλει.

Αυτό το πρόγραμμα όπως το φαντάζομαι είναι σωστό;

Θα μου κοπεί το γάλα αν δεν αντλώ το 8ωρο 9ωρο που θα είμαι δουλειά;

Επίσης το στήθος πλέον δεν μου πρήζεται εκτός απο μερικές φορές που κοιμάται νωρίς δεν ξυπνάει την νύχτα και έχει να θηλάσει 10 ώρες. Λέτε επειδή θα είναι μέρα να μου πρήζεται και να έχω διαρροές;

 

Η άντληση στη δουλειά δεν είναι υποχρεωτική, απλά διευκολύνει τη μαμά γιατί το αντλεί στο σπίτι μπορεί κάποιες φορές να είναι πιο δύσκολο.

 

Η παραγωγή δεν κινδυνεύει από τη μη άντληση στη δουλειά, ειδικά δε αν το μωρό τις ώρες που η μαμά δουλεύει, δεν πίνει καθόλου γάλα, η παραγωγή παραμένει προσαρμοσμένη εντελώς στις ανάγκες του μωρού.

Ακόμα κι αν το μωρό πίνει ξένο γάλα όσο η μαμά δουλεύει (ειδικά όταν επιστρέφει τόσο αργά στην εργασία οπότε η γαλουχία είναι για καλά εγκατεστημένη) η παραγωγή προσαρμόζεται ανάλογα, δηλαδή μπορεί να καλύψει το μωρό τις υπόλοιπες ώρες που είναι με τη μαμά του.

 

Για την περίπτωσή σου: μπορείς να δοκιμάσεις να δίνετε στο μωρό όλες τις στερεές τις ώρες που θα λείπεις, ώστε να μην πιει ούτε ξένο ούτε και να αντλείς. Απλά θα πρέπει να πίνει και νερό γιατί μπορεί να διψάει.

 

Αν το μωρό δεν τρώει αρκετά ή ζητάει και γάλα είτε θα δώσεις ξένο είτε θα αντλείς τις ώρες που είσαι στο σπίτι ή/και το Σαββατοκύριακο για να συμπληρώνεις την ποσότητα που χρειάζεται.

 

Για το πρήξιμο στο στήθος: είναι λογικό να μην πρήζεσαι πλέον καθώς το στήθος σου έχει προσαρμοστεί στο "πρόγραμμα"/ανάγκες του μωρού σου. Επιστρέφοντας στην εργασία μπορεί να πρηστείς τις πρώτες μέρες μπορεί και όχι. Καλού κακού έχε μαζί σου επιθέματα για τυχόν διαρροές. Κι έτσι να γίνει όμως είναι θέμα μερικών ημερών να προσαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια γεια σας! Σε δυο μήνες απο τώρα επιστρέφω στη δουλειά και προβλημαιζομαι ήδη απο τώρα τι θα απογινει ο θηλασμος!:confused: δεν θέλω να τον κόψω μα πάνω απο όλα ούτε η μικρούλα μου το θέλει απο ότι μπορώ να καταλάβω! Πως μπορώ να τον συνεχίσω ενω θα λειπω 8 ώρες στην δουλειά??? η μικρή είναι τώρα 10 μηνών και τρώει μεν στέρεες αλλα όχι και σε βαθμό να θηλασει μόνο πρωι βράδυ! Οι θηλασμου μας είναι τουλάχιστον 5 την ημέρα συν το βράδυ απο 2 - 4 αναλόγως πόσες φορές ξυπνήσει! Ενα άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν παίρνει μπιμπερο... Και ακόμη και να αντλώ πως θα της το δίνουν? σημειωτέον αγοράσα και θηλαστρο το σουινγκ της μεντελα το οποίο μέχρι τωρα το χρησιμοποίησα μια φορα και έβγαλα δεν έβγαλα δυο σταγόνες γάλα... Απογοητεύτηκα και δεν το ξαναρησιμοποιησα ... Τι θα κάνω?

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?

Σας ευχαριστω ΕΚ των προτέρων όσες μπειτε στον κόπο να μου απαντήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι και εγώ από τις τυχερές μαμάδες που επέστρεψα στην εργασία μου αφού το μωρό είχε χρονίσει. Ακόμα και τώρα που κλείνει τα δύο, ο γιος μου τα Σαββατοκύριακα θηλάζει πάνω από 10 φορές την ημέρα και τρώει ελάχιστες στέρεες τροφές, όμως από τη Δευτέρα μέχρι την Παρασκευή τρώει ότι του δώσουν. Μετά από δύο μήνες πολλά πράγματα μπορεί να αλλάξουν για το μωράκι σου και να αυξήσει τις στέρεες τροφές. Ωστόσο, από τη στιγμή που που τις δέχεται μην ανησυχείς, ακόμα και οι πόσότητες σε κάθε μεμονομένο γεύμα δεν είναι ικανοποιητικές απλά θα χρειαστεί να τρώει πιο συχνά γεύματα. Για παράδειγμα, αντί για τα κλασσικά φρουτόκρεμα-αυγό, μεσημεριανό, απογευματινό μπορεί χρειαστεί να δώσουν φρουτόκρεμα-αυγό, μεσημεριανό πριν τον ύπνο, μεσημεριανό μετά τον ύπνο και απογευματινό. Επίσης, για να είναι πιο χορταστική η φρουτόκρεμα (επειδή στην αρχή έτρωγε λίγο) εγώ έβαζα μέσα λίγο ταχίνι ή βιολογικό αμυγδαλοβούτυρο ή coconut oil. Οπότε και λίγες κουταλιές να έτρωγε με αυτόν τον τρόπο ήταν πιο χορταστική. Το μπισκότο στην φρουτόκρεμα δεν το συνιστώ για πολλούς λόγους.

Το ότι δεν παίρνει μπιμπερό σε αυτή την ήλικία δεν είναι πρόβλημα γιατί μπορεί να πιει με το καλαμάκι ή κατευθείαν από ποτήρι. Ωστόσο, είναι ελάχιστες οι μητέρες που έχουν μωρά σε αυτή την ηλικία και κάνουν αντλήσεις, το πιο πιθανό είναι να συνεργάζεται και να τρώει τροφές. Τους θηλασμούς που θα χάνει μέσα στην ημέρα θα τους αναπληρώνει το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας! Σε δυο μήνες απο τώρα επιστρέφω στη δουλειά και προβλημαιζομαι ήδη απο τώρα τι θα απογινει ο θηλασμος!:confused: δεν θέλω να τον κόψω μα πάνω απο όλα ούτε η μικρούλα μου το θέλει απο ότι μπορώ να καταλάβω! Πως μπορώ να τον συνεχίσω ενω θα λειπω 8 ώρες στην δουλειά??? η μικρή είναι τώρα 10 μηνών και τρώει μεν στέρεες αλλα όχι και σε βαθμό να θηλασει μόνο πρωι βράδυ! Οι θηλασμου μας είναι τουλάχιστον 5 την ημέρα συν το βράδυ απο 2 - 4 αναλόγως πόσες φορές ξυπνήσει! Ενα άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν παίρνει μπιμπερο... Και ακόμη και να αντλώ πως θα της το δίνουν? σημειωτέον αγοράσα και θηλαστρο το σουινγκ της μεντελα το οποίο μέχρι τωρα το χρησιμοποίησα μια φορα και έβγαλα δεν έβγαλα δυο σταγόνες γάλα... Απογοητεύτηκα και δεν το ξαναρησιμοποιησα ... Τι θα κάνω?

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?

Σας ευχαριστω ΕΚ των προτέρων όσες μπειτε στον κόπο να μου απαντήσετε!

 

 

Αχ είσαι τυχερή! Εγω επιστρέφω στη δουλειά σε 10 μέρες και η μικρή θα είναι 5.5 μηνών τότε. Ακόμα δεν έχουμε αρχίσει στερεές και θα πρέπει να τη στειλω βρεφονυπιακό. Παρ όλα αυτά, εχω βαθια μέσα μου την πεπίθηση πως όλα θα πάνε καλά. Μέχρι να κλείσει τον 6ο θα την κρατησει η μαμά μου και θα ξεκινησω φρουτόκρεμα για να αντικαταστησει ένα γεύμα ώστε να μην κάνω 3 αντλήσεις στη δουλειά. Θα δω πως θα πάει... Ναι μεν προβληματίζομαι, αλλά απο την άλλη έχω ήδη φτιάξει μια μικρή τράπεζα γάλακτος για τον πρώτο καιρό οπότε και είμαι αισιόδοξη πως όλα θα πάνε καλά. Αυτη τη στιγμη εξακολουθώ να έχω ως στόχο να θηλάσω για ένα χρόνο και πιστευω πως θα τα καταφέρω.

Για σένα πιστευω πως θα είναι πιο εύκολο να αντικαταστησεις θηλασμό με γεύματα καθ ότι είναι πιο μεγάλο το παιδάκι σου.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια, επαναφέρω το θέμα γιατί έχω καταμπερδευτεί. Εδώ και ώρες ψάχνομαι στο ίντερνετ αλλά νομίζω ότι απλά χάζεψα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη: Σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά, μια δουλειά με λίγες ώρες ανά μέρα (3-6) αλλά κάθε μέρα (συμπεριλαμβανομένων των ΣΚ) και με πολύ άστατο ωράριο. Τη μια μέρα μπορεί να δουλέψω 10-1 το πρωί και την επόμενη 4-10 το βράδυ! Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά από τη 12η μέρα (ως τότε είχα δώσει κάποιες φορές συμπλήρωμα). Τις ώρες που θα λείπω, θέλω το μωράκι μου να εξακολουθήσει να τρέφεται με μητρικό και γι'αυτό πήραμε ηλεκτρ. θήλαστρο. Αλλά ιδού οι απορίες:

1. Δεν έχω καταλάβει αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Αν όχι, υπάρχει περίπτωση η χρήση του θηλάστρου να μου κοψει την παραγωγή; 

2. Θέλω να ξεκινήσω από τώρα αντλήσεις για να φτιάξω τράπεζα. Πόσες αντλήσεις να κάνω; Και πώς θα γίνει που το μωρό μου θηλάζει κάθε 2 ώρες περίπου; 

3. Οταν πια ξεκινήσω τη δουλειά. με αυτό το άστατο ωράριο θα τα καταφέρω; Δεν υπάρχει η δυνατότητα αντλήσεων εκείνες τις ώρες. 

4. Αν π.χ. κάνω 1 άντληση/μέρα ξεκινώντας από τώρα, πρέπει να γίνεται κάθε μέρα την ίδια ώρα; 

Εχω πελαγώσει κορίτσια, νιώθω αυτή τη στιγμή ότι δεν κάνω καν τις σωστές ερωτήσεις, ότι είναι χαζές, αλλά... Οποια εμπειρία/βοήθεια/γνώση ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχω καταλάβει αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Αν όχι, υπάρχει περίπτωση η χρήση του θηλάστρου να μου κοψει την παραγωγή; 

Στους 3 μήνες σίγουρα έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Το θήλαστο πάντα μπορεί να χαλάσει την παραγωγή αν το χρησιμοποιείς αποκλειστικά, αλλά όχι αν είναι για π.χ. δύο φορές τη μέρα, μην ανησυχείς. Φυσικά θα πρέπει να αντλείς όσο είσαι στη δουλειά, κάθε 2-3 ώρες

2. Θέλω να ξεκινήσω από τώρα αντλήσεις για να φτιάξω τράπεζα. Πόσες αντλήσεις να κάνω; Και πώς θα γίνει που το μωρό μου θηλάζει κάθε 2 ώρες περίπου; 

Να μην αγχώνεσαι με το θέμα. Δεν χρειάζεσαι τεράστεια τράπεζα γάλακτος. Ξεκίνα το πρωί, μετά το πρωινό τάισμα. Δε χρειάζεται παραπάνω. 

3. Οταν πια ξεκινήσω τη δουλειά. με αυτό το άστατο ωράριο θα τα καταφέρω; Δεν υπάρχει η δυνατότητα αντλήσεων εκείνες τις ώρες. 

Αν δεν μπορείς να αντλήσεις για 6 ώρες, θα γυρίσεις από τη δουλειά μερικές μέρες με τα ρούχα βουτηγμένα στο γάλα και στη βδομάδα θα έχεις μαστίτιδα. Δεν είναι δυνατό από απκλειστικό θηλασμό νεογέννητου να πας σε εξάωρο χωρίς αντλήσεις. Προσπάθησε να θηλάζεις ακριβώς πριν φύγεις και μόλις γυρίσεις. Γθα το 3ωρο θα είσαι εντάξει, αλλά 6ωρο πολύ δύσκολο, θα πρέπει να κάνεις διάλειμμα.

4. Αν π.χ. κάνω 1 άντληση/μέρα ξεκινώντας από τώρα, πρέπει να γίνεται κάθε μέρα την ίδια ώρα; 

Αν είναι για συμπλήρωμα, γενικά ναι,αλλιως θα πρήζεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Na'στε καλά! Απο χθες διαβάζω του σκοτωμού ό,τι βρω περί αντλήσεων  και κάπου νομίζω ότι έχασα την ουσία! Σήμερα, όμως, το πρωί προσπάθησα να αντλήσω, αλλά δεν έβγαλα ούτε 10μλ. με το swing 10 λεπτά απ'το κάθε στήθος.  Θα αυξηθεί αν το προσπαθώ κάθε μέρα; έπρεπε να το αφήσω παραπάνω; Να φταίει το ότι δεν είναι νοσοκομειακό; (Θήλαστρο είχα χρησιμοποιήσει και στην κλινική και είχα βγάλει γύρω στα 40μλ τότε 3η μερα απ΄τη γέννηση. Οπότε σήμερα έπαθα ενα σοκ, νόμιζα ότι ένα 100άρι θα.βγαινε). Γενικά, αξίζει να συνεχίσω προσπάθειες μέρα με τη μέρα με αυτό που έχω ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό; :( 

 

υ.γ. Επειδή δεν έιχε περάσει ούτε ώρα απ'το θηλασμό, υπάρχει περίπτωση αυτό να έφταιξε για τη μικρή ποσότητα; Εχω διαβάσει ότι 1 ώρα μετά το θηλασμό μπορείς να αντλήσεις, αλλά μήπως δε θυμάμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Υρω30 είπε:

Na'στε καλά! Απο χθες διαβάζω του σκοτωμού ό,τι βρω περί αντλήσεων  και κάπου νομίζω ότι έχασα την ουσία! Σήμερα, όμως, το πρωί προσπάθησα να αντλήσω, αλλά δεν έβγαλα ούτε 10μλ. με το swing 10 λεπτά απ'το κάθε στήθος.  Θα αυξηθεί αν το προσπαθώ κάθε μέρα; έπρεπε να το αφήσω παραπάνω; Να φταίει το ότι δεν είναι νοσοκομειακό; (Θήλαστρο είχα χρησιμοποιήσει και στην κλινική και είχα βγάλει γύρω στα 40μλ τότε 3η μερα απ΄τη γέννηση. Οπότε σήμερα έπαθα ενα σοκ, νόμιζα ότι ένα 100άρι θα.βγαινε). Γενικά, αξίζει να συνεχίσω προσπάθειες μέρα με τη μέρα με αυτό που έχω ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό; :( 

 

υ.γ. Επειδή δεν έιχε περάσει ούτε ώρα απ'το θηλασμό, υπάρχει περίπτωση αυτό να έφταιξε για τη μικρή ποσότητα; Εχω διαβάσει ότι 1 ώρα μετά το θηλασμό μπορείς να αντλήσεις, αλλά μήπως δε θυμάμαι καλά;

Θα ελπίζεις σε κάτι σαν 20 ml μετά από θηλασμό το πολύ. Το μωρό σου δεν πίνει έτσι κι αλλιώς 100 ml, δεν πίνουν τόσο τα μωρά που θηλάζουν, υπολόγιζε 50-60 για ένα πλήρες γεύμα

Link to comment
Share on other sites

Κ γω νομιζω πρεπει να παρεις νοσοκομειακο.με τις μερες κ αν το αφηνεις κ λιγο παραπανω θα μαζεψεις.δ νομιζω 100αρι

Δ μπορω να σε βοηθησω σε κτ περισσοτερο

Πιστευω εχει εδραιωθει ο θηλασμος.

Γενικα το στηθος ειναι μαλακο κ γεμιζει μονο οταν το μωρο θηλαζει

Δ νομιζω οτι το θηλαστρο θα σου μειωσει την παραγωγη,αν συνεχισεις να θηλαζεις οπως τωρα εκτος της ωρας εργασιας.3-4ωρες θα ηταν τελεια.κ θα αρκουσε ενα γευμα

Λογικα θα πρηστει αρκετα το στηθος οποτε εστω να βγαλεις με το χερι λιγο να ανακουφιστεις

Το πρωι συνηθως ειναι πολυ το γαλα.προσπαθησε να βγαλεις πιο συχνα ακομη κ το βραδυ αν κοιμαται το μωρο

Θα μπορουσες να μιλησεις κ με συμβουλο να σου λυσει αποριες κ τι να προσεξεις να μην κανεις υπερπαραγωγη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Το swing είναι παρα πολύ καλο θηλαστρο και είναι ιδανικο για τη χρηση που θελεις. Είναι καινουριο αυτό που εχεις? Μη χρεωθείς να νοικιάσεις νοσοκομειακο .Εχω χρησιμοποιησει και τα δυο (και το νοσοκομειακο για 3 μηνες αποκλειστικα).

 

Το ιδανικο στην περιπτωση σου θα ηταν να αντλεις τις ωρες που δε θηλαζεις δηλ στην δουλεια αλλα ειπες ότι αυτό είναι αδυνατο? το swing λειτουργει και με μπαταρια ..δε γινεται εστω να βγαζεις και να το πετας ??αν όχι τοτε θα αποσυμφοριζεις με το χερι στην τουαλετα

 

Τωρα για τις ωρες που ρωτας θα συμφωνησω με την AΡΚΓ , θα βγαζεις μετα τον πρωινο θηλασμο και τα ξημερώματα αν κοιμαται το μωρο. Και γενικα οποτε πχ τρωει μονο από το ένα εσυ θα αδειαζεις το άλλο η οποτε κοιμηθεί παραπανω και αν αυτό είναι εφικτο καθιερωσε μια αντληση μεσα στην ημερα/νυχτα την ιδια περιπου ωρα, θα τα βαζεις στο ψυγειο και οποτε συμπληρώνεται μια ικανοποιητικη μεριδα (μεσα στην ιδια μερα)  θα ενωνεις (στην ιδια θερμοκρασια πρεπει να είναι τα γαλατα) και θα τα βαζεις στον καταψυκτη αφου θα γραφεις επανω mL και ημερομηνια. Θα δινεις από τα πιο παλια παντα πρωτα .

 

Α για τις ποσοτητες που ρώτησες σε καμμια περιπτωση δεν εχει να κανει με το θηλαστρο (το συγκεκριμενο), σε αυτους τους μηνες αν το μωρο εχει φαει καπου τοσο θα βγαλεις,,,,αλλα μην τα σνομπαρεις καθολου...γιατι εβγαλες πχ 20 mL και μετα 40 mL...τα ενωνεις και οριστε ένα γευματακι.

 

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

1)Ο θηλασμός σου λογικά έχει εδραιωθεί πλέον. Το στήθος σου είναι πρησμένο ή μαλακό? 1-3 αντλήσεις την ημέρα δεν θα επηρεάσουν την εδραίωση.

2)Ξεκίνα από τώρα να αντλείς για να συνηθίσει το στήθος σου το θήλαστρο. Στην αρχή, λογικά, θα βγάζεις πολύ μικρή ποσότητα που σιγά σιγά θα αυξάνεται.Αν η ποσότητα είναι πολύ μικρή πχ 20ml θα τη βάζεις στο ψυγείο, θα ξανακάνεις άντληση αργότερα άλλα 20ml πχ, θα τη βάζεις κι αυτή στο ψυγείο κι όταν έρθουν στην ίδια θερμοκρασία (την ίδια μέρα) θα τις ενώνεις για να φτιάχνεις το γεύμα το οποίο θα βάζεις στην κατάψυξη με ημερομηνία και ποσότητα ώστε όταν ξεκινήσετε να δίνετε γάλα από την τράπεζα να πίνει αυτό της πιο παλιάς ημερομηνίας. Καλύτερα να αποθηκεύεις γεύματα σε μικρές ποσότητες πχ 50-60ml γιατί δεν ξέρεις πόσο θα πίνει το μωρό σου και είναι κρίμα να πάει έστω και λίγο γάλα χαμένο (αντλημένο με τόσο κόπο). Κι εγώ το swing είχα και βολεύτηκα, είχα πει πως αν δεν βγάλω τελικά ικανοποιητικές ποσότητες θα νοικιάσω νοσοκομειακό που είναι σίγουρα πιο αποδοτικό, ωστόσο δεν χρειάστηκε. Υπόψιν όμως ότι μπορούσα να κάνει αντλήσεις στη δουλειά στο 7ωρο τουλάχιστον 2 φορές και έκανα και 1 φορά κάθε βράδυ. Η κάθε γυναίκα όμως έχει διαφορετική ανταπόκριση σε θήλαστρα και το κάθε μωρό έχει διαφορετικές ανάγκες σίτισης. Το πόσο θα βγάζεις τελικά και το πόσο γάλα θα χρειάζεται το μωρό σου είναι κάτι που θα το δεις στην πράξη.

3) Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα αντλήσεων όσο είσαι στη δουλειά? Ούτε 10' το κάθε στήθος? Αν το swing που έχεις πάρει είναι  διπλό είναι κάτι που θα βολέψει αν μπορείς να κλέψεις 10', αν δεν είναι το διπλό, εδώ θα σε βόλευε το νοσοκομειακό που λέγαμε. Αν σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να αντλήσεις στη δουλειά, θα πηγαίνεις στην τουαλέτα όποτε νιώθεις πολύ πρησμένο το στήθος να αποσυμφορείς λιγάκι με το χέρι. Δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν στη δουλειά σου, σε περίπτωση όμως που είναι καλές, να ξέρεις ότι είναι (και εργατικό) δικαίωμα σου να έχεις λίγο χρόνο για να μπορείς να αντλείς.

4)Είναι όντως καλύτερα αν αντλείς συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα, το στήθος ως εργοστάσιο που είναι θα μάθει πως την τάδε ώρα χρειάζεται γάλα. Αν δεν μπορείς να αντλείς στη δουλειά πρέπει να φτιάξεις καλή τράπεζα οπότε κάνε αντλήσεις όποτε βρίσκεις κενό. Δοκίμασε να κάνεις άντληση όταν από το άλλο στήθος θηλάζεις το μωράκι σου, υπάρχει πολύ καλύτερη απόδοση. Όσο έχεις χρόνο άφηνε το 20' το κάθε στήθος ή ακόμα καλύτερα  κάνε 2 αντλήσεις από 10' το κάθε στήθος.

 

Τέλος, μην το αφήσετε για την ημέρα που θα λείπεις να πρωτοπιεί αντλημένο γάλα το μωρό, καλύτερα να το δοκιμάσετε νωρίτερα για να δείτε πως θα το πάρει και να συνηθίζει. Ιδανικά να το δώσει αυτός που θα το κρατάει, σίγουρα όχι εσύ και καλύτερα να μην είσαι καν στο ίδιο δωμάτιο.

 

Είναι λίγο κοπιαστικό, αλλά όλα καλά θα πάνε και θα τα καταφέρεις μια χαρά! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , marakiz είπε:

1)Ο θηλασμός σου λογικά έχει εδραιωθεί πλέον. Το στήθος σου είναι πρησμένο ή μαλακό? 1-3 αντλήσεις την ημέρα δεν θα επηρεάσουν την εδραίωση.

2)Ξεκίνα από τώρα να αντλείς για να συνηθίσει το στήθος σου το θήλαστρο. Στην αρχή, λογικά, θα βγάζεις πολύ μικρή ποσότητα που σιγά σιγά θα αυξάνεται.Αν η ποσότητα είναι πολύ μικρή πχ 20ml θα τη βάζεις στο ψυγείο, θα ξανακάνεις άντληση αργότερα άλλα 20ml πχ, θα τη βάζεις κι αυτή στο ψυγείο κι όταν έρθουν στην ίδια θερμοκρασία (την ίδια μέρα) θα τις ενώνεις για να φτιάχνεις το γεύμα το οποίο θα βάζεις στην κατάψυξη με ημερομηνία και ποσότητα ώστε όταν ξεκινήσετε να δίνετε γάλα από την τράπεζα να πίνει αυτό της πιο παλιάς ημερομηνίας. Καλύτερα να αποθηκεύεις γεύματα σε μικρές ποσότητες πχ 50-60ml γιατί δεν ξέρεις πόσο θα πίνει το μωρό σου και είναι κρίμα να πάει έστω και λίγο γάλα χαμένο (αντλημένο με τόσο κόπο). Κι εγώ το swing είχα και βολεύτηκα, είχα πει πως αν δεν βγάλω τελικά ικανοποιητικές ποσότητες θα νοικιάσω νοσοκομειακό που είναι σίγουρα πιο αποδοτικό, ωστόσο δεν χρειάστηκε. Υπόψιν όμως ότι μπορούσα να κάνει αντλήσεις στη δουλειά στο 7ωρο τουλάχιστον 2 φορές και έκανα και 1 φορά κάθε βράδυ. Η κάθε γυναίκα όμως έχει διαφορετική ανταπόκριση σε θήλαστρα και το κάθε μωρό έχει διαφορετικές ανάγκες σίτισης. Το πόσο θα βγάζεις τελικά και το πόσο γάλα θα χρειάζεται το μωρό σου είναι κάτι που θα το δεις στην πράξη.

3) Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα αντλήσεων όσο είσαι στη δουλειά? Ούτε 10' το κάθε στήθος? Αν το swing που έχεις πάρει είναι  διπλό είναι κάτι που θα βολέψει αν μπορείς να κλέψεις 10', αν δεν είναι το διπλό, εδώ θα σε βόλευε το νοσοκομειακό που λέγαμε. Αν σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να αντλήσεις στη δουλειά, θα πηγαίνεις στην τουαλέτα όποτε νιώθεις πολύ πρησμένο το στήθος να αποσυμφορείς λιγάκι με το χέρι. Δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν στη δουλειά σου, σε περίπτωση όμως που είναι καλές, να ξέρεις ότι είναι (και εργατικό) δικαίωμα σου να έχεις λίγο χρόνο για να μπορείς να αντλείς.

4)Είναι όντως καλύτερα αν αντλείς συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα, το στήθος ως εργοστάσιο που είναι θα μάθει πως την τάδε ώρα χρειάζεται γάλα. Αν δεν μπορείς να αντλείς στη δουλειά πρέπει να φτιάξεις καλή τράπεζα οπότε κάνε αντλήσεις όποτε βρίσκεις κενό. Δοκίμασε να κάνεις άντληση όταν από το άλλο στήθος θηλάζεις το μωράκι σου, υπάρχει πολύ καλύτερη απόδοση. Όσο έχεις χρόνο άφηνε το 20' το κάθε στήθος ή ακόμα καλύτερα  κάνε 2 αντλήσεις από 10' το κάθε στήθος.

 

Τέλος, μην το αφήσετε για την ημέρα που θα λείπεις να πρωτοπιεί αντλημένο γάλα το μωρό, καλύτερα να το δοκιμάσετε νωρίτερα για να δείτε πως θα το πάρει και να συνηθίζει. Ιδανικά να το δώσει αυτός που θα το κρατάει, σίγουρα όχι εσύ και καλύτερα να μην είσαι καν στο ίδιο δωμάτιο.

 

Είναι λίγο κοπιαστικό, αλλά όλα καλά θα πάνε και θα τα καταφέρεις μια χαρά! :)

να σε ρωτησω κατι ? ποσο καιρο το χρησιμοποίησες το swing? ειδες διαφορα στην αποδοση του?ως μηχανημα εννοω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποίησα περίπου 5 μήνες, από 1-4 φορές την ημέρα. Εννοείς να έχει λιγότερη απόδοση λόγω χρήσης? Νομίζω όχι, ωστόσο λένε πως ο χρόνος ζωής πάει με τις ώρες που έχει χρησιμοποιηθεί. Όταν κάποια στιγμή δεν μου δούλευε καλά, έκανα καθαρισμό στην αντλία βάση οδηγιών χρήσης και μια άλλη φορά άλλαξα τη μεμβράνη (η μικρούλα λευκή που μπαίνει μπροστά στη βαλβίδα). Γενικότερα αν κάτι δεν πηγαίνει καλά, μπορεί να χρειάζεται καθάρισμα ή αλλαγή σε κάποιο ανταλλακτικό. Τι έχεις παρατηρήσει εσύ?

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , marakiz είπε:

Το χρησιμοποίησα περίπου 5 μήνες, από 1-4 φορές την ημέρα. Εννοείς να έχει λιγότερη απόδοση λόγω χρήσης? Νομίζω όχι, ωστόσο λένε πως ο χρόνος ζωής πάει με τις ώρες που έχει χρησιμοποιηθεί. Όταν κάποια στιγμή δεν μου δούλευε καλά, έκανα καθαρισμό στην αντλία βάση οδηγιών χρήσης και μια άλλη φορά άλλαξα τη μεμβράνη (η μικρούλα λευκή που μπαίνει μπροστά στη βαλβίδα). Γενικότερα αν κάτι δεν πηγαίνει καλά, μπορεί να χρειάζεται καθάρισμα ή αλλαγή σε κάποιο ανταλλακτικό. Τι έχεις παρατηρήσει εσύ?

 

Μου δανεισαν 2, ένα πολύ χρησιμοποιημενο και ένα μετριως και ειδα ότι ειχε καποια διαφορα στη λειτουργια. Αυτό με το καθαρισμα το εκανα συχνα, μεβρανη αλλαξα δυο φορες νομιζω. Στους 7 περιπου μηνες επειδή ηθελα να αντλω  6-7 φορες την ημερα νοικιασα το νοσοκομειακο περισσοτερο από φοβο να μην χαλασω αυτό που μου δανεισαν και το χρησιμοποιησα μεχρι τους 10 μηνες . 

 

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...