Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει με το μπιμπερό


bubbles

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας εμπειρότερες μανούλες.

 

Ο τίτλος τα λέει όλα!

 

Από την Δευτέρα ξεκίνησα να εργάζομαι και η μικρή μου η οποία θηλάζει αποκλειστικά δεν τρώει με τίποτα από το μπιμπερό.

 

Είναι 4,5 μηνών, 6.970γρ και 66εκ.(χθεσινές μετρήσεις παιδιάτρου).

 

Το ωράριο μου είναι 8:30 με 17:30. Από την Δευτέρα όμως λόγω του ότι δεν πιάνει με τίποτα το μπιμπερό πάω σπίτι το μεσημέρι γύρω στις 13:30 την ταίζω κ επιστρέφω.

 

Σας αναφέρω απλά ότι έχουμε δοκιμάσει σχεδόν ότι μπιμπερό κ θηλή κυκλοφορεί, επίσης σύριγγα κ κουταλάκι, καθώς και το μπιμπερό να περιέχει γάλα αντλημένο, κατεψυγμενο η φρεσκοαντλημένο, γάλα σκόνη, νερό και χαμομήλι. Δεν το πιάνει με τίποτα.

 

Κάθε μέρα δε η κατάσταση χειροτερεύει. Πλέον κλαίει κ μόνο στην θέα του μπιμπερό ή της πιπίλας (που ποτέ δεν έπιασε για πάνω από 3 λεπτα) ή της σύριγγας.

 

Επίσης αναφέρω μήπως βοηθήσει ότι μέχρι να γίνει 3 μηνών περίπου της έδινα μια φορά την εβδομάδα αντλημένο γάλα με μπιμπερό (όταν ήμασταν εκτός σπιτιού κ δεν έβρισκα κάπου να την θηλάσω) και το έπινε μια χαρά και από μένα. Μετά δεν συνέχισα γιατί αραίωσε λίγο τα γεύματα αλλά κ γιατί κι εγώ θήλαζα πιο άνετα εκτός σπιτιού.

 

Επίσης από την Δευτέρα την μοναδική φορά που έπιασε το μπιμπερό ήταν από εμένα κ ήπιε 50μλ. (εννοώ ότι το σενάριο να της το δίνει κάποιος άλλος κι εγώ να λείπω δεν βοήθησε σ' εμάς).

 

Κάθε ιδέα δεκτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπομονή! Είναι και μικρούλι για να φάει κάτι άλλο, αλλά πιστεύω ότι σιγά σιγά θα το καταφέρετε. Απλά θέλει χρόνο και υπομονή, θα το πιάσει το νόημα αργά ή γρήγορα. (κι εμείς τα ίδια κάνουμε, δεν τρώει τίποτα αν λείπω, αλλά ευτυχώς δε δουλεύω ακόμα).

Για ρίξε μια ματιά σε αυτά τα θέματα που έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, μήπως βρεις καμιά ιδέα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28337&highlight=%E1%F1%ED%E7%F3%E7+%EC%F0%E9%EC%F0%E5%F1%EF

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=63228&highlight=%E1%F1%ED%E7%F3%E7+%EC%F0%E9%EC%F0%E5%F1%EF

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απογοητεύομαι και έχω μετανιώσει που δεν κράτησα την επαφή με το μπιμπερό για ώρα ανάγκης. Από Σεπτέμβρη που θα δουλεύω, ή που θα συνηθίσει να τρώει από άλλον, ή που θα χάσουμε τα αφράτα μπουτάκια μας! :)

Πιστεύω όμως ότι θα ζοριστούν στην αρχή, αλλά στο τέλος θα φάνε. Δεν είναι χαζά να πεθάνουν της πείνας, απλά προτιμούν αυτό που έχουν συνηθίσει και αυτός είναι ο τρόπος τους να μας το πούνε. Μιας φίλης το μωρό που πήγε για δουλειά 3 μήνες μετά τη γέννα, έπιασε το μπιμπερό μετά από 2 εβδομάδες προσπαθειών. Πριν έκλαιγε και χαλούσε τον κόσμο, στο τέλος υπέκυψε. Μην χάνεις το κουράγιο σου!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η πρώτη μου, δεν δέχτηκε να ταϊστεί με μπιμπερό μετά την επιστροφή μου στη δουλειά (κι εγώ εκεί στους 4 με 4,5 μήνες είχα γυρίσει τότε). Δεν δέχτηκε ούτε ποτηράκι εκπαιδευτικό, ούτε κουταλάκι ούτε σύριγγα. Όμως γύρισε μόνη της τη μέρα σε νύχτα και κοιμόταν όταν έλειπα από το σπίτι και θήλαζε όλες τις υπόλοιπες ώρες, φυσικά και τη νύχτα διαρκώς.

 

Μετά διάβασα κάπου στο Internet ότι αυτό είναι κάτι που το κάνουν τα μωρά και δεν τα θετει σε κίνδυνο, αρκεί φυσικα να ανταποκρίνεται η μαμά τους τις υπόλοιπες ώρες και τη νύχτα, χωρίς περιορισμούς και "προγράμματα".

 

Και να φανταστείς ότι η κόρη μου ξεκίνησε μη δεχόμενη το στήθος και την τάιζα μόνο με μπιμπερό τον πρώτο μήνα της ζωής της και μετά έκανε μια στροφή απότομη και δέχονταν μόνο το στήθος και το μπιμπερό δεν το ξαναδέχτηκε ποτέ, προτιμούσε να μένει νυστική όσο λείπω από το σπίτι παρά να πιει γάλα με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

 

Ωστόσο, τα καταφέραμε μια χαρά και σήμερα κοντεύει αισίως τα 7!

 

Ελπίζω η δικιά σου να δεχτεί το γάλα με κάποιον τρόπο όταν λείπεις, ωστόσο και να μην το δεχτεί, θα τη βρείτε την άκρη. Καλό κουράγιο.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marandnik κ εμένα η δικιά μου τα ίδια κάνει, μόλις γυρίσω από την δουλειά αρχίζει το ξεζούμισμα κ φυσικά την θηλάζω όσο κ όποτε θέλει όλο το απόγευμα κ κατά την διάρκεια της νύχτας.

 

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι το πρόβλημα είναι πλέον δικό μου, η μικρή δεν κινδυνεύει, τρώει όσο θέλει (απλά σε άλλες ώρες) αλλά εγώ κινδυνεύω άμεσα από εξάντληση, εκτός αν μετακομίσω κάπου δίπλα στο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω και μπορώ να πω ότι έπεσα μέσα στο θέμα που με απασχολεί... και μένα το μωρό μου είναι 4 μηνών και εδώ και τρεις εβδομάδες έχω πιάσει δουλειά.. Ενώ τον προηγούμενο καιρό έτρωγε από το στήθος και φτάσαμε και τα 150 ml ξένο, (διότι ήταν πρόωρος και δεν θήλαζε από την αρχή και έκατσε 16 μέρες στη θερμοκοιτίδα), τώρα που λείπω, από την πρώτη μέρα δεν ξαναέφαγε μαζί μπιμπερό και η γιαγιά του με τα χίλια ζόρια τον ταιζει 60-90ml στην καλύτερη περίπτωση...

Όταν γυρνάω το βράδυ σπίτι με ξεζουμίζει, κοιμάται μετά το μπανάκι του, και όλη νύχτα θέλει να θηλάζει....

Στεναχωριέμαι που κλαίει τόσο πολύ όταν προσπαθώ να τον ταίσω με μπιμπερό, γιατί το Σαββατοκύριακο που είμαι σπίτι, θέλει να είναι κρεμασμένος πάνω μου και φυσικά δεν προλαβαίνω να μαζέψω γάλα...Τον θηλάζω για να ηρεμεί...

Ελπίζω να ηρεμήσει κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω στη δουλειά όταν η μπεμπούλα μου θα είναι 5 μηνών.

 

Από τον τέταρτο μήνα έχω ξεκινήσει τις πρόβες με το μπιμπερό, μέχρι τώρα δεν είχαμε ξαναχρησιμοποιήσει ούτε μπιμπερό, ούτε πιπίλα.

 

Είχα διαβάσει ότι το μπιμπερό είναι καλύτερα να το δίνει κάποιος άλλος και όχι η μητέρα που θηλάζει για να μην προκαλείται σύγχυση στο μωράκι.

 

Έτσι προσπάθησε ο άντρας μου να την ταΐσει, ο οποίος δεν είχε τόσο υπομονή και σίγουρα δεν ήξερε πως να την καταφέρει να φάει, ενώ εκείνη έκλαιγε και δυσανασχετούσε.

 

Οπότε, πήρα εγώ το μπιμπερό και τραγουδώντας της και κάνοντάς της κόλπα (π.χ. της γαργαλούσα με το μπιμπερό τα χειλάκια και τη γλωσίτσα της) την ξεγέλασα και έφαγε μια μικρή ποσότητα που είχα βγάλει για δοκιμή με το θήλαστρο.

 

Τη δεύτερη φορά είχα αντλήσει 120 ml, αλλά επειδή με τις αποστειρώσεις και το θήλαστρο είχα καθυστερήσει να την ταΐσω, πεινούσε τόσο πολύ που έφαγε σχετικά εύκολα τα 100 ml και ενώ συνέχιζε να πεινάει το υπόλοιπο δεν το έφαγε και ήθελε να τη βάλω στο στήθος για να ηρεμήσει.

 

Τώρα κανά δυο φορές, για να φάει, με το ένα χέρι κρατάω το μπιμπερό και με το άλλο ένα κρεμαστό ζωάκι που είναι για το καρότσι και το πάρκο και της αρέσει πολύ. Με αυτό ξεχνιέται τόσο πολύ και παίζει, που δεν καταλαβαίνει ούτε και αυτή πως τρώει. Παίζει με τον γάιδαρο, παίζει και με το μπιμπερό, μέχρι που μασάει και τη θηλή.

 

Εχθές μάλιστα την πήρε και ο ύπνος τρώγοντας και σήμερα είπιε και τα 90 ml και ήθελε κι άλλο.

 

Θα συνεχίσω με τις δοκιμές όσο μπορώ συχνότερα και ελπίζω όταν θα πάω στη δουλειά να μη μένει νηστική.

 

Το επόμενο βήμα είναι να την ταΐσει η μητέρα που θα την κρατάει κιόλας.

 

Τι να πω, σ'εμένα τα παιχνίδια έπιασαν, αλλά θέλει ηρεμία και πολύ υπομονή σε όποιον αναλαμβάνει αυτό το έργο. Δεν θέλει ούτε ανυπομονησία, ούτε άγχος.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εγω γυριζω στη δουλεια την τριτη,,, η μπεμπα θα ειναι εμιση μηνων..ξεκινησαμε εδω και 2 εβδομαδες την προβα μπιμπερο.

η αρχη πολυ δυσκολη...κλαματα κακο...πανικος....εκλαιγε αυτη και εγω μαζι! αφου ειχαμε δοκιμασει τα παντα (εγω διπλα/ κοντα/μακρια/εξω απο το σπιτι) τελικα δοκιμασαμε να της το δωσουμε εκτος αγκαλιας...την βαλαμε στην αλλαξιερα της και ως εκ θαυματος..εφαγε απο το μπιμπερο!!!!

τωρα τρωει και απο μενα ακομα...απλα δε θελει μπιμπερο και αγκαλια ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει η jojo και σε εμενα επιασε οταν για ενα διαστημα δουλευα για 4 ωρες οταν η μπεμπα ητανε 4 μηνων....επειδη δεν ηθελε με τιποτα μπιμπερο μονο οταν ητανε στο ρηλαξ και της το εδωσε ο πατερας της αρχισε να το πινει....εγω βεβαια μετα σταματησα τη δουλεια γιατι δε καθοτανε με τιποτα με την μανα μου και εκλαιγε 4 ωρες ασταματητα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...οταν ητανε να φαει στο ρηλαξ ετρωγε....βεβαια περασε μια βδομαδα μεχρι να το παρει και να το παρουμε χαμπαρι....για δοκιμασε το....ισως εχουν συνδυασει αγκαλια και μαμα-βυζι-γαλατακι...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, εγω γυριζω στη δουλεια την τριτη,,, η μπεμπα θα ειναι 3μιση μηνων..ξεκινησαμε εδω και 2 εβδομαδες την προβα μπιμπερο.

η αρχη πολυ δυσκολη...κλαματα κακο...πανικος....εκλαιγε αυτη και εγω μαζι! αφου ειχαμε δοκιμασει τα παντα (εγω διπλα/ κοντα/μακρια/εξω απο το σπιτι) τελικα δοκιμασαμε να της το δωσουμε εκτος αγκαλιας...την βαλαμε στην αλλαξιερα της και ως εκ θαυματος..εφαγε απο το μπιμπερο!!!!

τωρα τρωει και απο μενα ακομα...απλα δε θελει μπιμπερο και αγκαλια ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να μπω και γω στο κλαμπ.Την εχουν δοκιμασει διαφοροι να της δωσουν μπιμπερο αλλα τπτ.(εμενα και με το βυζι εχει θεμα αλλα αυτο αφορα αλλο ποστ που γραφω!)Μηπως καμια δοκιμασε το calma της medela?..εαν εχει αποτελεσμα να το παρω,ειναι ακριβο 20 ευρω.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

martha το calma το έχω πάρει εγώ,αλλά τίποτα πάλι

Η κόρη μου φυσικά είναι 9 μηνών..άλλα και πάλι το αγνόησε, της αρέσει να πίνει μόνο από το στήθος

Εδώ και 2-3 μέρες βλέπω ότι κάτι πάει να γίνει με ένα εκπαιδευτικό ποτήρακι που έχω πάρει.

Πάντως από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο αυτό της medela νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα..

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμία μαμά που τελικά τα κατάφερε? Είμαστε και εμείς σε αυτη τη φάση που παλεύουμε με το μπιμπερο και το ξένο γάλα. Αφού θήλασε 7 μήνες νιώθω πλέον οτι εδώ και 1 μήνα που έχουμε αρχίσει τις στερεές έχει μειωθεί το γάλα μου. Εφόσον έχει μειωθεί δεν με πειράζει να αποθηλάσω γιατί γυρνάω σε 2 μήνες στην δουλειά και θα ήθελα έως τότε να έχω αποθηλάσει πλήρως.

 

Έψαξα στο internet παρα πολύ αλλά δεν βρήκα κάποια συμβουλη σχετικά με το πως να την καταφέρω να 1) πάρει το μπιμπερο και 2) να πιεί ξένο γάλα.

 

Αν κάποια από εσας τα καταφερε πείτε και σε 'μενα καμια ιδέα.

 

Ευχαριστώ!

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...