Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eρώτηση: θηλασμός και καισαρική


anniw

Recommended Posts

clelia, το μικρούλι το είπα γιατί θα είναι οριακά τελειόμηνο, οπότε δεν ξέρω μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό. Θεωρώ ότι αυτό που σου λέει η μαρινα είναι το σωστό, αλλά ρώτα γιατρούς που να ξέρουν δυο πράγματα για θηλασμό όχι όποιον να ναι. (Αν θέλεις υπάρχει παιδίατρος- σύμβουλος γαλουχίας εθελοντής στο φόρουμ που μπορείς να απευθυνθείς και εννοείται φυσικά η Αγλαϊα).

 

Το πύαρ μπορείς να το αντλήσεις (την πρώτη άντληση την έκανα 12 ώρες μετά την καισαρική, γιατί δε μου έλεγαν ότι δε θα μου φέρουν το μωρό ώστε να την κάνω νωρίτερα). Στην αρχή ίσα που κάλυπτα τον πάτο από το μπουκάλι και κάποια στιγμή μετά από μέρες που κατέβηκε το γάλα έφτασα τα 60 μλ (μετά δε χρειάστηκε ξανά γιατί στις 11 μέρες είχα το μωρό μαζί μου πια).

 

Υπερπαραγωγή θα γίνει αν αντλείς και θηλάζεις ταυτόχρονα. Με δυο τρεις αντλήσεις δε γίνεται τίποτα, απλά δίνεις ένα υποτυπώδες ερέθισμα στο στήθος για να πάρει μπρος. Μόλις βάλεις το μωρό στο στήθος τα ξεχνάς όλα..... Αλλά και πάλι σου λέω ρώτα κανέναν πιο ειδικό.

 

Επίσης τώρα θυμήθηκα ότι τη μικρή μιας φίλης μου που είχε κι εκείνη ζάχαρο τελικά δεν την έβαλαν θερμοκοιτίδα παρότι την είχαν προειδοποιήσει για κάτι τέτοιο. Οπότε μπορεί να μη χρειαστεί τίποτε από όλα αυτά και απλά να λέμε ιστορίες για αγρίους τώρα. Όπως και να χει 24 ώρες δεν πρόκειται να βλάψουν τη γαλουχία αν δεν δώσεις συμπλήρωμα και αν δεν υποκύψεις στις μπούρδες που θα ακούς από γύρω γύρω. Το μωρό στο στήθος και φύγαμεεεεε!

 

Α, και κοίτα να λυσσάξεις στο μαιευτήριο ότι θέλεις αποκλειστικό θηλασμό κι εσύ κι ο άντρας σου, γιατί κάνουν τα δικά τους....

Επεξεργάστηκαν by miriki
Αμνησία
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Το βράδυ που θα επιστρέψω από τον γιατρούλη θα σας πω λεπτομέρειες!!

Την παρακολούθηση δεν την γλιτώνουμε, λύσσαξα να ρωτάω τον γιατρό μου, αλλά μου λέει ότι πρέπει να ελέγχουν υπογλυκαιμίες και υπερασβεσταιμίες του μωρού. Δλδ και 40 εβδ να γεννούσα θα την παρακολουθούσαν 24 ώρες εξαιτίας του ζαχάρου και μόνο... Μάλλον έχει να κάνει με το πρωτόκολλο που ακολουθεί το ΜΗΤΕΡΑ...

Το μωρό θα το έχω δίπλα μου και εννοείται θα γνωστοποιήσω σε όλους την επιθυμία μου για αποκλειστικό θηλασμό. Αν κάποιος δώσει ξένο στο παιδί μου ΜΕΤΑ το πρώτο 24ωρο που θα έχει βγει από την παρακολούθηση, θα τον δαγκάσω!!!!

Παιδιά να σας ρωτήσω: αν όντως η αντιβίωση είναι συμβατή με τον θηλασμό, αλλά η μαία μου επιμένει ότι δεν κάνει για το παιδί, εγώ τι θα κάνω αφού δεν θα μπορώ να κουνηθώ λόγω καισαρικής και το μωρό θα είναι παρακολούθηση? Θα τσακωθώ μαζί της?? Διότι και να αντλήσω, αν επιμένουν ότι δεν πρέπει να θηλάσω με την αντιβίωση, πολύ απλά δεν θα της δώσουν το δικό μου. Και γενικότερα αν ακολουθούν άλλη σχολή "θηλασμού" από αυτή που θέλω εγώ (την μοντέρνα δλδ, πρώτα το 1 στήθος αδειάζει και μετά το άλλο, το μωρό συνέχεια στο στήθος κλπ) και την ώρα που θηλάζω μου λένε "κάνε αυτό και κάνε το άλλο" και εγώ διαφωνώ τι κάνω?? Γράφω κανονικότατα την μαία?? Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τσακωθούμε??

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Κρανιώθηκα τώρα με τις αγωνίες που βάζουν με τη στάση τους στις νέες μανούλες. Επειδή κορίτσι μου θα σκάσεις ένα σωρό λεφτά εκεί για κάτι που είναι φυσικό (οκ με λίγη παραπάνω παρέμβαση στην περίπτωσή σου) και αναμενόμενο για το ανθρώπινο γένος, είσαι πια ΠΕΛΑΤΗΣ. Αφού δε σε θέλουν επίτοκο, μάνα ή οτιδήποτε άλλο θα έπρεπε (ώστε να σεβαστούν τις ανάγκες της δικές σου και του παιδιού σου), να λειτουργήσεις ως πελάτης. Εφόσον γνωρίζεις πιο είναι το σωστό και δε ζητάς να δίνουν στο παιδί τσίπουρο, φορώντας το φανελάκι του στο μπαλκόνι με -30, θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να γίνει αυτό που θέλεις. Η μαία καλά θα κάνει να πάει να μάθει τη δουλειά της, αν δεν την ξέρει να απολυθεί μη σου πω ότι θα τους το κλείσεις κιόλας το μαγαζάκι τους.

 

Ο καλός Θεούλης είναι στον ουρανό (που λένε τα παιδάκια), όλοι οι υπόλοιποι είμαστε άνθρωποι και έχουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις και καλά θα κάνουμε να διεκδικούμε τα μεν εφόσον τηρούμε τις δε.

 

Δες Εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39693 και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30500&highlight=%E4%E9%EA%E1%E9%FE%EC%E1%F4%E1+%E1%F3%E8%E5%ED%FE%ED

 

Ωχ τα πήρα τώρα τώρα γιατί θυμήθηκα τα δικά μου. Εσύ θα είσαι κυρία απλά ο σύζυγος και οι υπόλοιποι θα βγάλουν τα φίδια από όοοολες τις τρύπες. Και στο τσακίρ κέφι πατάς κι ένα κλάμα και θα γίνουν όλοι αλοιφή (καλά αυτό θα το κάνεις ούτως ή άλλως μάλλον γιατί οι ορμόνες έιναι ό, τι να ναι μετά τη γέννα, κλαις και με τις διαφημίσεις). Πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί τίποτε από όλα αυτά και μόλις δεις τα πατουσάκια του και τη μουρίτσα του και τα χεράκια του (μπορώ να συνεχίσω για ώρες) όλα θα μπουν στη θέση τους κι όποιος τολμήσει να σου δώσει ηλίθιες οδηγίες αλί του.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα, σ' ευχαριστώ πολύ!!

Μην τα παίρνεις καλέεεεεε :D. Δικούς μου προβληματισμούς γράφω, μπορεί τπτ από όλα αυτά να μην γίνει, απλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη. Πάντως η μαία μου που την γνώρισα όταν μου έκανε ξενάγηση στις αίθουσες τοκετού (δεν το πίστευαν ότι θα έφταναν μέχρι εδώ την εγκυμοσύνη, με είχαν για νωρίτερα εξαιτίας ολιγαμνίου), από τα λίγα που μου είπε, νομίζω ότι έχουμε ίδιες απόψεις περί θηλασμού, οπότε μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα... Δλδ είναι υπέρ το μωρό να θηλάσει με το που βγει από την κοιλιά, είναι υπέρ του θηλασμού έστω με άντληση ακόμα και αν το μωρό είναι παρακολούθηση ή θερμοκοιτίδα, σε περίπτωση ίκτερου συμβουλεύει να συνεχίζεται ο θηλασμός (σε αντίθεση με τις παλιές που έλεγαν διακοπή θηλασμού) κλπ.

Απλά ήθελα να είμαι προετοιμασμένη αν ακούσω κουλά και κυρίως την στιγμή που θηλάζω. Αν και δεν νομίζω να είναι πάνω από το κεφάλι μου κανείς εκείνη την ώρα. Το πολύ-πολύ τους λέω να φύγουν για να θηλάσω και τότε θα κάνω αυτά που νομίζω εγώ πως είναι καλύτερα...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ-πολύ τους λέω να φύγουν για να θηλάσω και τότε θα κάνω αυτά που νομίζω εγώ πως είναι καλύτερα...

Eννοειται οτι θα τους βγαζεις ολους εξω!!!Ειναι οι πρωτες σου στιγμες με το μωρο σου,πρεπει να μαθει ο ενας τον αλλο...να σε αφησουν στην ησυχια σου:rolleyes::rolleyes::rolleyes:!Τσαμπα το μονοκλινο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθα από τον γιατρούλη!!

Λοιπόν τον ρώτησα: "Τι αντιβίωση θα μου χορηγήσετε?", μου απαντάει "Όποια θες, εσύ ποια θες?" (δουλεματάκι). Του απαντώ "Θέλω να είναι συμβατή με θηλασμό" και μου είπε "Μα εννοείται πως οι αντιβιώσεις που δίνουμε είναι όλες συμβατές με θηλασμό". Τον ενημέρωσα τι είπε η μαία μου για το πρώτο 24ωρο ότι δεν πρέπει να θηλάσω και μου είπε ότι φυσικά και δεν ισχύει :D.

Οπότε κορίτσια, πάμε πάλι: ενημερώνω τους πάντες ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό και ότι θα αντλήσω από πρωτόγαλα και όοοολα τα γεύματα του μωρού. Ότι θα της δώσουν μόνο ζαχαρόνερο αν παρουσιάσει υπογλυκαιμία και τπτ άλλο, μόνο το δικό μου!! Τις πρώτες ώρες όμως που θα αντλήσω και δεν θα έχει κατέβει ακόμα γάλα, τι γίνεται?? Και πόσο συχνά πρέπει να αντλώ? Ποια ποσότητα επαρκεί για ένα νεογέννητο?? Σας έπρηξα το ξέρω. Έχω ήδη πάρει το βιβλίο της Πατσούρου και είμαι στην 50 σελίδα.

Α! Αν δεν αλλάξει κάτι, θα γεννήσω την Πέμπτη ή την Παρασκευή :D (την Τρίτη θα μάθω)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, πόσο μπάζο παίζει να είμαι (10 μήνες διακεκομμένου ύπνου έχουν τις επιδράσεις τους).

 

Λοιπόν μόλις σου επιτρέψουν να "κρεμάσεις ποδαράκια" (οκτώ ώρες μετά δεν είναι αυτό ρώτα τον "γιατρούλη") καβαλάς ένα καροτσάκι (περνώντας θυμίσου να χαιρετάς σαν Μις Κόσμος σε παρακαλώ) και πας να το θηλάσεις στη θερμοκοιτίδα το μπεμπάκι. Στο μεσοδιάστημα ρίξε έναν καλό ύπνο (το μοναδικό σου οκτάωρο για τις επόμενες 40 ημέρες. μη σου πω τα δικά μας τα σκορ και φρίξεις) κια ας του δώσουν και το τσίπουρο που λέγαμε. Αφού το παιδί δεν έχει τίποτα και δεν νοσηλεύεται, απλά παρακολουθείται, συνεπώς μπορεί να θηλάσει. Αν δεις και δε μπορείς να πας, χτυπάς και μια δεκαπεντάλεπτη άντληση ανά τρίωρο ΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ (μη σε τσακώσω με χειροκίνητο κακομοίρα μου θα σε πιάσω από το μαλλί).

 

Τώρα θα αρχίσω τις ηλίθιες ερωτήσεις. Το μωρό όσο θα παρακολουθείται απλά θα του παίρνουν αίμα έτσι δεν είναι ; Αν εξαιρέσουμε τις πρώτες ώρες μετά τον τοκετό (ξέρεις εκείνες που θα κοιμάσαι εσύ) γιατί πρέπει να είναι στη θερμοκοιτίδα; Δεν μπορούν να του παίρνουν αίμα και να στο ξαναφέρνουν με το πυρεξ. Πόσο συχνά θα γίνεται η αιμοληψία ; Ξανθιά δεν είμαι αλλά απόρησα. Δεν το ρωτάς κι αυτό στο γιατρούλη;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρούλης μου είπε ότι θα περπατήσω την επόμενη ημέρα. Θα ρωτήσω για τα ποδαράκια που κρέμονται :D και θα σου πω!! Μου είπε αααααν νιώθω καλά ίσως με πάνε με καροτσάκι να δω την μπέμπα μου το απόγευμα...

Εννοείται το θήλαστρο δεν θα είναι χειροκίνητο!! Έχω παραγγείλει το medela swing και ακόμα δεν μου έχει έρθει γμτ!! Η μαία μου είπε ότι αν το έχω μαζί μου, προσαρμόζεται στο νοσοκομειακό θήλαστρο και έτσι δεν θα μου γίνει χρέωση... Αλλιώς θα ζητήσω το νοσοκομειακό αν δεν μου έχει έρθει μέχρι τότε...

Δεν ρώτησα πόσες φορές θα της κάνουν αιμοληψία. Μου είπε ο γιατρούλης ότι συνέχεια θα την τρυπάνε :(. Μπορεί να είναι συνέχεια συνδεδεμένη, ιδέα δεν έχω. Έχω εξαντλήσει όλες τις περιπτώσεις. Βρε τι του είπα θα είμαι σε μονόκλινο, δεν γίνεται να την παρακολουθούν από εκεί?? "Όχι!!". Αφού κάνω ινσουλίνη από τις 11/8, είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση?? Δεν μπορούμε να την αποφύγουμε? "Όχι!!".

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! miriki σκεφτόμουν το βράδυ αυτά που έγραψες και τώρα αναδρομικά θέλω να διευκρινήσω τα εξής: 8 ώρες μετά τον τοκετό δεν αντλώ! Από εκεί και πέρα κάνω άντληση κάθε 3 ώρες. Ακόμα και το βράδυ?? Ξυπνάω και αντλώ? 15' το κάθε στήθος??

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Οχιά διμούτσουνη πες του. Άντε. Εφόσον είναι για καλό ίσως όντως να είναι αυτό το πρωτόκολλο δεν ξέρω καθόλου. Αν σε πάνε να τη δεις (ζήτα το επίμονα) στάνταρ ζήτα να θηλάσεις. Πιστεύω ότι θα είσαι μια χαρά, άλλωστε θα παίρνεις και τα παυσιπονάκια σου και θα είστε μια χαρά "ακουσμένες" και οι δυο....

 

Το οχτάωρο το είπα μήπως και κοιμηθείς και ξεκουραστείς. Αλλιώς νομίζω ότι μπορείς να αντλήσεις από την αρχή εφόσον δε σου τη φέρουν αλλά αυτό δεν το ξέρω σίγουρα.

 

15 λεπτά από το κάθε στήθος, αλλά μπορείς να αντλείς ταυτόχρονα (γιατί το to sympony είναι διπλής ταυτόχρονης άντλησης ή αν έχεις μόνο μια χοάνη μπορείς να κάνεις εναλλαγές , δηλ μόλις δεις ότι πάπαλα το ένα πάμε για το άλλο και ξανά μανά. (Καλά ρε το θήλαστρο το χρεώνουν έξτρα, μωρέ δήμοσιο και πάλι δημόσιο πανάθεμά τους). Πάρε μια μικρούλα κρεμούλα purelan γιατί εμένα το θήλαστρο μου έκανε λίιιιιγο ερεθισμό (όχι σπουδαία πράγματα μη φανταστείς). Το βράδυ ανά τέσσερεις, αλλά άμα είσαι πολύ κομμάτια κάνε όσο πιο σύντομα μπορέσεις. Για να καταλάβεις αγώ γέννησα 3 το μεσημέρι και την πρώτη άντληση την έκανα 10 το πρωί. Αντλούσα ανά τρεις ώρες, αλλά το βράδυ δεν κατάφερνα να ξυπνήσω παρά τα ξυπνητήρια οπότε κοιμόμουν 12- 7. ΟΜΩΣ εγώ το μωρό το έβαλα πρώτη φορά στο στήθος την τέταρτη ημέρα και αυτό για δύο μάξιμουμ τρεις φορές την ημέρα, που δε συγκρίνεται με αυτό που θα ζήσεις εσύ.

 

Μωρέ πόσταρε το θέμα σου στο νήμα του θηλασμού γιατί εκεί τα κορίτσια ξέρουν καλύτερα. Εγώ σου λέω αυτά που έκανα και λειτουργησαν ευτυχώς για εμάς, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι το καλύτερο για εσάς. Είναι περισσότερο εμπειρική άποψη και μη τεκμηριωμένη, οπότε έχω τις ανασφάλειές μου... Η Πατσούρου έχει οδηγίες στο δεύτερο τόμο τσέκαρέ το.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!! :D

Διάβασα και την ιστορία σου :(, δύσκολα πέρασες...

Έχω ήδη αγοράσει μια μικρούλα αλοιφή Purelan...

Δεν νομίζω να προλάβω να διαβάσω το βιβλίο της Πατσούρου, την Πέμπτη-Παρασκευή γεννάω :D. Ίσως το προλάβω οριακά... Τώρα είμαι στις στάσεις θηλασμού.

Θα αποθηκεύσω το τηλ. του συνδέσμου θηλασμού (ή όπως τον λένε τέσπα) και μπορεί να τους τηλ. αν έχω κάποια απορία. Έχω βέβαια και αρκετές συμφορουμίτισες έμπειρες που μπορώ να τηλ. και να μου πουν...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΣΟΣ θελω τη βοηθεια σας!

Γεννησε μαι φιλη μου σημερα με προγραμματισμενη καισαρική 37 εβδομαδων, 2850γρ. Παρολες τις συμβουλες μου και ενω ο γιατρος της ειχε πει οκ ο καρδιολογος της βρηκε φυσημα και την εδωσαν αντιβιωση ενω οταν γεννησε δεν της εβαλαν το μωρο στο στηθος.

Τωρα την ενημερωσαν οτ ιτο μωρο ειναι σε θερμοκοιτιδα λογω χαμηλου ζαχαρου και προσπαθουν να του δωσουν γαλα για να ανεβει το σαχαρο του. Στο δωματιο δεν της το φερνουν και εκεινη ισως κατεβει το απογευμα να το δει αν της πει ο γιατρος οκ...

Τι να της πω να περιμενει σημερα, να προσπαθησει μηπως μπορεσει να το θηλασει σημερα ή αυριο ή ποτε πρεπει να βγαλει γαλα με θηλαστρο ειναι νωρις σκομα? Αν τελικα του δωσουν ξενο σημερα και απο αυριο της το πηγαινουν κανονικα εχουμε ελπιδες?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nα χαίρεται η φίλη σου το μωράκι της και να μην ανησυχεί καθόλου! Εγώ τη κορούλα μου τη θήλασα για πρώτη φορά από τη δεύτερη ημέρα της ζωής της και από εκείνη την ημέρα δεν ξαναήπιε έτοιμο για τους επόμενους 5 μήνες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως και η από πάνω μου :D, και εγώ την Ελισάβετ από την 2η μέρα την θήλασα, επειδή την είχαν σε 24ωρη παρακολούθηση λόγω διαβήτη κύησής μου. Κανένα πρόβλημα μετά, θηλάζουμε αποκλειστικά μέχρι και σήμερα.

Τώρα, αν το μωρό έχει συνηθίσει το μπουκάλι με μόνο 1 μέρα χορήγησής του, τότε ξαναγράψε ρωτώντας τις γκουρού του θηλασμού πώς να ξεσυνηθίσει το μπουκάλι και να πιάσει στήθος.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ θελω τη βοηθεια σας!

Γεννησε μαι φιλη μου σημερα με προγραμματισμενη καισαρική 37 εβδομαδων, 2850γρ. Παρολες τις συμβουλες μου και ενω ο γιατρος της ειχε πει οκ ο καρδιολογος της βρηκε φυσημα και την εδωσαν αντιβιωση ενω οταν γεννησε δεν της εβαλαν το μωρο στο στηθος.

Τωρα την ενημερωσαν οτ ιτο μωρο ειναι σε θερμοκοιτιδα λογω χαμηλου ζαχαρου και προσπαθουν να του δωσουν γαλα για να ανεβει το σαχαρο του. Στο δωματιο δεν της το φερνουν και εκεινη ισως κατεβει το απογευμα να το δει αν της πει ο γιατρος οκ...

Τι να της πω να περιμενει σημερα, να προσπαθησει μηπως μπορεσει να το θηλασει σημερα ή αυριο ή ποτε πρεπει να βγαλει γαλα με θηλαστρο ειναι νωρις σκομα? Αν τελικα του δωσουν ξενο σημερα και απο αυριο της το πηγαινουν κανονικα εχουμε ελπιδες?

 

Ασπασια μου γιατι δε βγαζει με θηλαστρο το δικο της κ δινουν ξενο στο παιδι?Σε λιγο η φιλη σου θα εχει προβλημα με το στηθος γιατι θα της κατεβαινει γαλα συνεχεια κ θα συσσορευεται κ ισως παθει κ καμια μαστιτιδα.Εγω επαθα το ιδιο απο λαθος οδηγειες...δε μου λεγανε πως να θηλασω κ θηλασα τη 5 μερα που ειναι πολυ αργα...θα ελεγα να τους πει να βγαλει το δικο της κ να του δινουν αυτο...ειναι δικαιωμα της να το ζητησει...δεν υπαρχει καλυτερο απο το γαλα της ειδικα τωρα που το μωρο εχει το θεμα αυτο...κ να αποσυμφοριζει το στηθος με θηλαστρο ανα 3ωρο περιπου...μη παθει τιποτα η κοπελα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ασπασία τώρα το είδα το μηνυμά σου. Πες στη φίλη σου να αντλεί για 10 λεπτά από κάθε μαστό με νοσοκομείο θήλαστρο κάθε δύο ώρες. Αν και ελπίζω πλέον να της έχουν πάει το παιδί.

 

Και μια που το θυμήθηκα ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡ γιατί δεν τη βοηθάνε γμτ!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ασπασια μου εγω τωρα στη δευτερη καισαρικη θηλασα κανονικα αμεσως!!και η μπεμπουλα το δεχτηκε μια χαρα!δεν ηπιε καθολου ξενο!

να βγαλει με το θηλαστρο που θα της δωσουν στο μαιευτηριο!

ειμαι σιγουρη οτι και με τη δικη σου βοηθεια θα τα καταφερει αψογα!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!

Το μωρο της το πηγανε απο σημερα το μεσημερι στις 12 και θα το εχει συνεχεια μαζι της οπως της ειπα!!!

Απο οτι μου ειπε επιασε αλλα την ποναει θα παω το απογευμα να τη δω μαλλον πιανει λαθος αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο! Ελπιζω να τα καταφεραμε!!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...