Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ....


Recommended Posts

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ!ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ!ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΣ?" , "ΠΟΤΕ!ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΠΡΗΡΩΣΕΙ?":evil::evil::evil:

 

Συνηθως οταν του πεις και ποιος θα με πληρωσει? σε αντιμετωπιζουν ως κακη μανα που βαζει τα λεφτα, την καριερα της κλπ πανω απο το παιδι της.

Στη δευτερη μου εγκυμοσυνη και λογω των γεγονοτων του Δεκεμβριου στην Αθηνα ο αντρας μου εμεινε σε διαθεσιμοτητα και χωρις λεφτα για ενα ολοκληρο εξαμηνο.

Αν δε δουλευα κι εγω, ηθελα να ξερα τοτε τι θα καναμε.

Την ιδια περιοδο φιλος μας που εχει μισθο 4.500 ευρω το μηνα και που φωναζε στη γυναικα του γιατι επιμενει να δουλευει για 1000 ευρω μηνιαιως, κινδυνευσε να μεινει χωρις δουλεια και τοτε της ειπε "τι δικιο που εχεις, δε θα ειχαμε να φαμε".

Οι εποχες ειναι δυσκολες για να βασιζεσαι μονο σε ενα μισθο.

Σαφως και εχω μειωσει τις ωρες δουλειας μου γιατι θελω να βρισκομαι κοντα στα παιδια μου, αλλα ετυχε εγω να μπορω να το κανω.

Δεν ειναι παντα εφικτο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπήκα και γω τυχαία σαυτό το τόπικ και μιας και διάβασα τον καβγά και το ξανασυζητήσατε ήθελα και γω να πω ότι είναι τραγικές οι συνθήκες εργασίας για τις μητέρες στον ιδιωτικό τομέα και για αυτές που ασκουν ελεύθερο επάγγελμα.Ειλικρινα δεν μπορώ να φανταστώ πως τα καταφέρνετε και σας θαυμάζω γιαυτό.Στη δουλειά μου προσπαθώ να εξυπηρετώ κατά προτεραιότητα εγκυμονούσες και γυναίκες ή άντρες με μωρα, ακόμη και όταν παραπονιούνται οι υπόλοιποι που περιμένουν στην ουρά.Νομίζω όμως ότι στην συγκεκριμένη περιπτωση που έγινε αφορμή για τη διαφωνία η κοπέλα είπε ότι έπερνε το παιδί μαζί της σε εξωτερικές δουλειές γιατι το προτιμούσε από το να το αφήνει σε παιδικό ή σε γιαγιά και το έβλεπε σαν βόλτα.Σίγουρα υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν αλλη επιλογή αλλά καθώς ο καθένας είναι ελέυθερος να εκφράζει τη γνώμη του θα έλεγα ότι και γω αν είχα εναλλακτική θα προτιμούσα να μην παίρνω το μωρό μου σε τέτοιους χώρους.Όχι για να μην με κακοχαρακτηρίσουν,αυτό ούτε που θα με ένοιαζε!Απλά γιατί πιστεύω ότι πολεοδομίες,δήμοι,τράπεζες,εφορίες κτλ. έχουν πολύ κόσμο και είναι είναι επικίνδυνο να βρίσκεται το παιδί σε έναν κλειστό χώρο όπου συνωστίζεται τόσος κόσμος.Νομίζω πως και η κοπέλα αυτή την άποψη ήθελε να εκφράσει,ισως λιγο επιθετικά γιατί μπορεί να είχε τύχει και σε κείνη να καθυστερήσει να πάρει το μωρό της από τον παιδικό γιατί κάποιος της πήρε τη θέση στην ουρά!Σε κάθε περίπτωση προσωπική μου γνώμη είναι ότι όντως όποιος εκφράζει μια διαφορετική γνώμη από το σύνολο αντιμετωπίζεται σαν ξένο σώμα και αυτό μας αποτρέπει πολλές φορές από το να εκφραζόμαστε ελεύθερα από φόβο μην κακοχαρακτηριστούμε.Θα ήταν κρίμα να αποχωρουν κάποιοι από το φόρουμ για παρεξηγήσεις γιατί πολλές κοπέλες θηλάζουν μονο και μόνο επειδή ανακάλυψαν το φόρουμ και βρήκαν λύση στα προβλήματά τους.Πρέπει να υπάρχει ελέυθερος διάλογος γιατί οι γυναίκες χρειάζονται μεγάλη βοήθεια με το θηλασμό και δεν την βρίκσουν εύκολα όπως σε αυτό το φόρουμ.

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλές φορές που είχα πρόβλημα ή απορίες με το θηλασμό έτυχε να μην μου απαντήσει κάποιος και βρήκα λύση ανατρέχοντας σε παλιότερες δημοσιεύσεις σε απαντήσεις σε άλλες κοπέλες που είχαν παρόμοιο πρόβλημα ή απορία.Έχετε σχεδόν δημιουργήσει μια εγκυκλοπαιδεια για το θηλασμό με όλες αυτές τις πληροφορίες που έχτε παραθέσει και κάποιες φορές και για δύσκολες περιπτώσεις για μωρά με πολύ ειδικές ασθένειες!Όμως έχω πέσει αρκετές φορές σε παρόμοιους καυγάδες ψάχνοντας απαντήσεις και νομίζω ότι αυτό δημιουργεί μια αμηχανία σε όποιον μπαίνει εδώ για να βρει πληροφορίες,να συζητήσει το πρόβλημά του ή να χαλαρώσει με μια φιλική κουβέντα.

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα κι εμενα δεν μου ειναι ευχαριστο να παιρνω το μωρο μου μαζι σε τραπεζες, υπηρεσιες κλπ, αλλα παρα πολλες φορες (επειδη επιλεξαμε να μεγαλωσουμε μονοι μας τα παιδια μας με τον αντρα μου) δεν εχω αλλη επιλογη.

Μου ειναι λοιπον πολυ δυσαρεστο και εγκυος που ημουν και τωρα με τα παιδια να μη μου παραχωρει κανενας προτεραιοτητα με τη λογικη του "αφου παιρνει τα παιδια της μαζι, δικο της προβλημα, ας περιμενει".

Να καταλαβαινουμε και λιγο, τουλαχιστον οσες εχουμε γινει μητερες, οτι καποιοι δεν εχουν αλλη δυνατοτητα ειτε επειδη δεν εχουν τα χρηματα ή δε θελουνε να αφησουν με καποια ξενη τα παιδια τους στο σπιτι.

Εμεις πχ δεν εχουμε ουτε γιαγιαδες ουτε θειες ουτε τιποτα.

Μια γυναικα εχουμε που μας κανει τη χαρη και μας εξυπηρετει καμια φορα και ακριβοπληρωνεται.

Το προβλημα λοιπον με το ελευθερο επαγγελμα ειναι οτι δεν μπορεις να σταματησεις καθολου τη δουλεια, γιατι δε θα ξαναβρεις δουλεια οταν επιστρεψεις.

Οσο για την εκφραση αποψεων εντος φορουμ, προσωπικα επιθυμω να ακουγεται ακομα και η πιο ακραια και φυσικα δε μου αρεσει καθολου να αποχωρει καποιο μελος δεχομενο επιθεση απο τους υπολοιπους.

Μου εχει συμβει βεβαια και αρνηθηκα να αποχωρησω.

Απλα συνεχιζω να λεω ευπρεπως βεβαια αυτο που θελω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

ενω ειχαμε ξεκινησει μια χαρα, ενα απογευμα που την αφησα στην πεθερα μου χαλασε τον κοσμο!

ειχε και γαλα αλλα κατι την επιασε και δεν ησυχαζε.

οταν πηγα εκλαιγε σπαρακτικα και την πηρα να την θηλασω.

δεν ηθελε ομως, ηταν χορτατη!!!!

μονο την κρατησα λιγο και αμεσως γελουσε.

σας ετυχε τετοιο περιστατικο?

τι να κανω?

προσπαθουμε να βρουμε χωρο να ερθω κοντα στο σπιτι.

αλλα μεχρι τοτε πως θα την αφησω παλι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι μονο το γαλα το θεμα τους.

Θελουν και τη μαμα τους μονο για αγκαλια.

Και οσο μεγαλωνουνε τοσο πιο πολυ ξεχωριζουν τη μαμα και τη ζητανε.

Εαν πρεπει να την αφησεις και να πας στη δουλεια, προφανως δεν μπορει να γινει κατι διαφορετικο.

Και στα δυο μου παιδια αυτο που κανω, ειναι να τους αφιερωνω παρα πολυ χρονο και πολλες αγκαλιες οταν ειμαι σπιτι.

Προς το παρον τα παμε καλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ιδια εχω. λειπω 2 φορες την εβδομαδα για καποιες ωρες απο οταν ηταν 2 μηνων.. οταν λειπω ερχονται οι γονεις μου. για να του δωσουν γαλα στην αρχη ηταν πολυ δυσκολα, για να κοιμηθει αν ηθελε ακατορθωτο!! τωρα εχει μαθει αν και δυσκολευονται ακομα να τον κοιμησουν.

τις τελευταιες εβδομαδες ενω ειναι ησυχος, οταν μπαινω σπιτι και με βλεπει αρχιζει τα κλαματα και απλωνει τα χερακια. τον παιρνω αγκαλια και ολα τελειωνουν.. δεν με αφηνει να τον αφησω λεπτο κατω..τον βαζω λοιπον στο sling για οση ωρα θελει και μετα ηρεμει.

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως νιώθουν ανασφάλεια γιατι όταν δεν βλέπουν για αρκετές ώρες τη μαμά τους νομίζουν ότι δεν θα ξαναγυρίσει.Υπάρχει όμως κάποια ηλικία που κλαίνε κάθε φορά που απομακρύνεται κάποιος από κοντά τους(μαμα,μπάμπάς,γιαγιά),σε μας συνέβη γύρω στους 9 μήνες.Με τον καιρό πάντως καταλαβαίνουν ότι θα επιστρέφεις κάθε μέρα και συμβιβάζονται με την απουσία σου.

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

θα ηθελα τη βοηθεια σας καθως αναμεσα σε ολα α προβληματα μου,καλουμε να παω για δουλεια απο δευτερα.Εργαζομαι στο δημο με συμβαση κ εδω κ 4 μηνες εχω αδεια καθως γεννησα κ μεγαλωνω το παιδι χωρις βοηθεια καθως ολοι εργαζονται,αλλα κ οσοι δδεν εργαζονται δε με βοηθησανε ποτε απο την ωρα που γενησα.λογο αλλαγης δημαρχων τα δεδομενα αλλαξανε...καθως καλουμε να παω για δουλεια για 2 μηνες αλλα για το μετα δε μπορουν να μου εγκυηθουνε τιποτα.Εγω καλουμε να αφησω το παιδι στη μανα μου η οποια ερχετε 2 φορες το πολυ τη βδομαδα για κανενα μισαωρο,βολτα κ φευγει κ δε γνωριζει ουτε τις συνηθειες του παιδιου αλλα ουτε εχει κ υπομονη,ειναι κ αφηρημενη μονιμως..σε σημειο να γινεται κ επικοινδυνο αυτο.Κ ρωτω...αξιζει το κοπο να παρατησω το παιδι μου στη μανα μου για μια δουλεια που τη κανω 3 χρονια για να δουλεψω 2 μηνες,μπορει κ χωρις πληρωμη?Πως θα τα βγαλω περα που το παιδι ειναι δυσκολο,κοιμαται το πολυ 2 15λεπτα τη μερα κ ολη νυχτα θελει να ξενυχταει θηλαζοντας?Εχω να κοιμηθω 4,5 μηνες,κοιμαμαι μονο τις ωρες που θα θελησει να κοιμηθει τη νυχτα,στη καλυτερη 5 στο 24ωρο κ καλουμαι να δουλεψω κιολας.Που ειναι ο σεβασμος στη μητερα?Που ειναι η κοινωνικη μεριμνα?Δουλευω σε δημοσια θεση αλλα με ασφαλεια ΟΑΕΕ τεβε για να με εχουν υποχειριο.Εχω απελπιστει...αν δε παω για δουλεια αυτους τους 2 εκβιαστικους μηνες υπαρχει μια παραπανω περιπτωση να χασω τη θεση.ΕΛΛΑΣ το μεγαλιωσου....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...